Amsterdam huldigt Gijsbert v. Hall (60) SHORT KREYMBORG KREYMBORG Anna Anderson boekt winstpunt in proces Concert in kleine Stcidszaal van drie Leidse kunstenaars kunst kaleiöoscQQP GOLDEN FICTION VERJAARDAG IN NEW YORK ZOMERSPROETEN SCH WANEN WEISS „Kabinet in begin moeilijk te volgen" Dertig vogels vergiftigd Steun van antropoloog Reche nü O Uiüatli ÜaOoLAD ÜL^aUAU XL Ar KAL HN>4 Advertentie HOOFDSCHOTEL? VLEES (Van onze Amsterdamse correspondent) NEW YORK De riante suite op de negende verdieping van het Startler Hilton Hotel in New York. waar het echtpaar Van Hall logeert, was vanmorgen opgesierd met bloemen. En tegelijk met zijn ontbijt kreeg Gijsbert van Hall een stapel telegrammen en brieven opgediend, alsmede een door de in New York verblijvende Amsterdamse journalisten vervaardigde krant, het ..Nieuw Amsterdammertje" Want burgemeester Van Hall is vandaag 60 jaar geworden. Het is feest in Statler Hilton, dat aan de zijde van de Seventh Avenue een enorme Amsterdamse vlag heeft uitgehangen. Vandaag heeft de 120 leden tellende delegatie van de „Am sterdam and Holland promotion" ge legenheid mr. Van Hall te laten blijken, hoe dankbaar men hem is voor wat hij niet alleen in de afge lopen jaren voor Amsterdam heeft gedaan, maar vooral voor zijn lei ding in deze „14-daagse commercië le veldtocht in Nieuw- Amsterdam". Deze goodwillmissie van industriëlen, kooplieden en toeristische organisa ties heeft Amsterdam en de rijks overheid bjjna een half miljoen gul den gekost. En hoewel de delegatie leden over hun persoonlijke resulta ten erg geheimzinnig doen de concurrenten zitten immers in de zelfde groep - mag wel worden aangenomen, dat het geld nu reeds is opgebracht. De eerste tastbare resultaten wer den geboekt in de textielgroep. Een van de confectionairs kreeg over- wacht een order van 5000 damesman tels, een ander heeft een tweede ho- Advertentle Uw sproeten verdwij nen als sneeuw voor de zon. Ook werkzaam tegen MOEDERVLEKKEN OUDERDOMSVLEKKEN ZWANGERSCHAPS- VLEKKEN en andere ontsierende bruine huidpigmentatles Gebruik Bij drogisten en parfumerieën Imp. N.V. Icapharm, Nijmegen, lel. 20866 Voorzitter N.K. W. V De voorzitter van het Ned. Kath. Werkgevers Verbond, mr J. M. H van Boven heeft in een toelichting op het jaarverslag gezegd, dat de ondernemers met het kabinet-Marij- nen „heel wat te stellen hebben ge had". Letterlijk merkte hij op, dat „wij in de eerste ronde heel veel moeite hebben moeten doen om bU onze leden begrip te kweken voor het doen en laten van het kabinet. We leven nu wat rustiger". Hij hekelde vooral het z.l. te solis tische optreden van de ministers An- driesen (Economische Zaken). Veld kamp (Sociale Zaken en Volksge zondheid) en Bogaers (Volkshuisves ting en Bouwnijverheid). „Op elk ter rein hebben wij bijzonder zwaar zit ten te hikken", aldus mr. Van Bo ven. die zei dat „veel springende po gingen moesten worden ondernomen om met de bewindslieden in de pas te lopen". De algemeen voorzitter van het NKWV merkte voorts o.m. cp. dat het ministerie van Economische Zaken bij het nemen van maatregelen tegen de verticale prijsbinding verder is gegaan dan z.i. noodzakelijk was. .Een in te grote mate vasthouden aan het huidige prijsbeleid zal niet leiden tot een ontspanning op de ar beidsmarkt", zo merkte mr Van Bo ven op. Hij stelde, dat het niet dui delijk is wat met het prijsbeleid zal worden bereikt. Naar zijn me ning zeker niet een verruiming van de werkgelegenheid. Het NKWV zal nagaan of ook in de toekomst aan dit prijsbeleid steun kan worden gege ven, aldus de verbondsvoorzitter. „Met grote zorgvuldigheid en met grote hardnekkigheid" zal het NKWV zoeken naar oplossingen voor de vraagstukken van de winstdeling en van de medezeggenschap. ,We hopen te komen tot waardevolle en zinvolle constructies", zo wordt opgemerkt. (Van onze Enschedese correspondent) Een 40-jarige boerenknecht uit Denekamp heeft uit wraak een der tigtal vogels vergiftigd. Hij wilde zidh wreken op de jachtopziener van een landgoed Singraven. die de kat van de werkgever van de knecht, een pachtboer van Singraven, had dood geschoten. Aan de verstandelijke ver mogens van de knecht wordt getwij- Hij mengde zaad met een land- bouwvergif en strooide het vervolgens uit over eijige akkers. Zaterdag wer den dertig vogels dood aangetroffen, daaronder een zeer zeldzame boom klever. telkamer moeten huren om de stroom van belangstellende inkopers zijn col lecties te kunnen tonen en anderen, die niet meer in staat zijn op korte termijn bestellingen uit te voeren, hebben interessante contacten gelegd voor de naaste toekomst. Bijzonder verheugend is, dat de Merchandising Corporation die een van de grootste Amerikaanse inkoopcombinaties is enkele duizenden modezaken in ge heel Amerika zijn hierbij aangeslo ten besloten heeft een Nederland se week te houden om de aandacht te vestigen op de Nederlandse con fectie. De A.N.V.V. heeft zich be reid verklaard om propagandamateri aal beschikbaar te stellen ter versie ring van de winkeletalages. Wensdroom De grote wensdroom van Amster dam, een Amerikaanse olieraffinade rij in het Westelijk havengebied, zal voorlopig wel een droom blijven. Dat neemt niet weg, dat de afgelopen week minstens één Amerikaans be drijf, een fabriek van technische ap paratuur door de „Amsterdam and Holland promotion" is bewogen een fabriek in Amsterdam te vestigen. Alle secties van de delegatie heb ben laten weten, dat de banden met de Amerikaanse relaties de afgelo pen week zijn verstevigd en dat er tal van nieuwe contacten zijn ge legd. Een industrieel zei ons: „Ik kom ieder Jaar in Amerika om za ken te doen. Ditmaal heb ik me aangesloten bij de „Amsterdam and Holland promotion", hoewel ik er geen extra voordeel van verwachtte. Maar ik sta versteld. Er gaan nu deuren voor mij open. die vroeger voor mij gesloten bleven. Wij heb ben dat aan één man te danken: Van Hall Moderne regent Burgemeester Van Hall is de eni ge man in de delegatie, die geen financieelprofijt van de goodwillreis kan verwachten. Hij heeft de leiding van de missie op zich genomen, om dat hij als oud-ingezetene van New York en als oud-bankier in deze stad over tal van relaties beschikt. Hij heeft dat alles gratis aangeboden aan het Nederlandse bedrijfsleven, a n ieder. ,dle zich aan de goede naa.v, die de familie Van Hall in het New- yorkse zakencentrum heeft, wil op trekken. Gijsbert van Hall is een man, die zich bi) voorkeur onttrekt aan hul digingen en feestjes, waarbij hijzelf het middelpunt is. Vandaag komt hij er niet onderuit. Maar mr. Van Hall zal vandaag niet alleen worden gehuldigd voor zijn belangeloze medewerking aan de goodwillreis. maar ook voor zijn bijzondere verdiensten als burge- Burgemeester Van Hall hardnekkig, impulsief en dynamisch d'Ailly opvolgde werd in de hoofd stad nauwelijks beseft, van welke on schatbare waarde deze beslissing zou zijn. De heer Van Hall heeft zich na langdurig aarzelen en nauwelijks verholen tegenzin tot burgemeester laten benoemen. Maar toen hij een maal in zijn. kamer aan het Prin- cenhof zat heeft hij zich voor de vol le honderd procent aan zijn nieuwe taak gewijd. Geen moeite is hem sindsdien teveel geweest als het ging qV-, ioneeigroep rmsemoie zaï mei „ut SS. h.Ln J^zitn „rot* w*rk I barbier van Sevilla" van Beaumar Concert Lakenhal ter herdenking van Shakespeare Op vrijdag 24 april a.s. zal des avonds om kwart over aoht in de Grote Pers in de Lakenhal in Leiden een concert worden gegeven ter her. denking van de 400ste geboortedag van William Shakespeare. Medewer king verlenen: een koor van Engels studerenden uit Utrecht onder leiding van Johan Spelde (musicus en leraar Engels). A. A. J. Kramer, bariton, G. T. Uiterwjjk en J. Boeysma, kla vecimbel. Het concert zal gedeeltelijk uit Engelse kerkmuziek en anderdeels uit wereldlijke muziek bestaan. Het programma omvat werken van John Dowland, Philip Rosse, Thomas Morley, Orlando Gibbons, Th. Tour. kins, Nicolas Carlton, Th. Campian, Boris Ord en William Byrd. Het concert is georganiseerd door het Leids Academisch Kunstcentrum. Koninginneconcert in Houtrusthal Op de avond van Koninginnedag, 30 april a.s., zal het Residentie-Or kest. onder leiding van Willem van Otterloo en met medewerking van de pianist Daniël Wayenberg in de Houtrusthal in Den Haag een groot concert, het Koninginneconcert ge ven. Uitgevoerd worden de Concert Ouverture van Van Bree, gevolgd door het Tweede Pianoconcert van Rachmaninow. Verder komen op het programma voor Capriccio Italien van Tsjaikowski en „Spirituals" van Morton Gould. Taptoe K.M.K. Ter afsluiting van de feestelijk heden ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van Koningin Ju liana zal op 30 april te 23 uur op het Binnenhof een taptoe worden ge speeld. Deze taptoe, die de Haagse burgerij wordt aangeboden door de garnizoenscommandant, zal worden uitgevoerd door de Koninklijke Mili taire Kapel onder leiding van de nieuwe directeur, de 1ste luitenant A. Posthumus. Opening van nieuwe schouwburg Eindhoven Toneelgroep Ensemble zal met „De zijn bewoners. Zijn eerste grote werk is geweest de vele problemen op te lossen, waarin de Amsterdamse Uni versiteit zich bevond, waarbij hij onderwachte steun kreeg van de re gering. De volgende stap was het bijleggen van de strijd om de IJ- tunnel. met als resultaat, dat de bouw kon beginnen. Vervolgens zet te hij zijn schouders onder de Bijl mermeerkwestie en heel Amster dam is ervan overtuigd, dat hij ook dit probleem tot een oplossing zal brengen. Er is sinds de komst van Van Hall in Amsterdam een frisse wind gaan waaien. Hij prikkelde het be drijfsleven tot daden en besteedde grote aandacht aan het verbeteren van de gemeentelijke administratie. Er is geen groot project in Amsterdam of burgemeeste Van Hall heeft er op de een of andere wijze persoonlij ke bemoeienis mee gehad. Hij is een moderne agent, die het oog steeds gericht houdt op de toekomst van Amsterdam. Hier in New York zal hem worden duidelijk gemaakt, dat Amsterdam nog vele jaren hardnekkige, soms en snel geprikkelde, maar zeer dy namische en inspirerende burgemees chais, op 2 oktober de openingsvoor stelling geven In Eindhovens nieuwe stadsschouwburg. Het Eindhovens Theatercentrum zal met ingang van die datum zijn activiteiten aan de directie van de stadsschouwburg overdragen. Ook in Friesland een boekenbal Ook Friesland zal zjjn boekenbal krjjgen. Voor het eerst in de geschie denis zal dit jaar na de jaarlijkse uitreiking van de provinciale Friese litteratuurprjjs en de daarop volgen de feestavond een boekenbal volgen. Dit Jaar is het cabaretgezelschap Rients Gratama uitgenodigd om met een speciaal voor dit doel geschreven cabaretprogramma de jaarlijkse Friese culturele avond te Bolsward, volgend op de uitreiking van de „Gysbert Japicx-priJs" en de ope ning van de Friese boekenweek, te verzorgen. Dit jaar zal het gezel- schap-Gratama met het programma een tournee maken door Friesland in de Friese boekenweek, die op vrij dag 9 oktober a.s. te Bolsward wordt geopend. In die plaatsen, waar geen boekhandel is gevestigd, zal een boe kenbus rijden, met alleen Friese cul tuur. Met deze wijze van propaganda hoopt men de verkoop van de Friese litteratuur te stimuleren. Dat de ac tie van „Het Friese Boek", die ook de culturele avond op 9 oktober ver zorgt. niet zonder resultaat blijft is gebleken op de zojuist gehouden jaarvergadering van de stichting „Het Friese Boek", waar werd mee gedeeld dat in 1963 de verkoop van de Friese boeken meer dan 50 hoger lag dan ln het daaraan voorafgaande jaar. Dure trompet (Van onze Londense correspondent) De trompet, waarop tijdens de Krimoorlog het signaal voor de gro te Engelse aanval in Balaclava werd geblazen, is gisteren in Londen bij Sotheby voor 1600 pond (f16.000) geveild. Voor een hartelijk meelevend publiek ln een geheel bezette kleine Stadszaal hebben drie Leidse kun stenaars een recital verzorgd: Leny Stevens, sopraan, Peter Bik, fluitist en Jan v. d. Meer, pianist, allen leraar aan onze Stedelijke Muziek school. Het accent bij dit concert is het sterkst komen te liggen bij de verrichtingen van de vocalist*. Men zal een zangeres niet bij voor. keur beoordelen naar de liederen, waarmee zij zich inzingt, vooral in een ruimte, die het geluid toch altijd enigszins aan de bron vasthoudt, waarmee wij het zijwaarts gesitueerde podium bedoelen. De druk op de klankoverdracht veroorzaakt een overeenkomstige druk op de voor dracht. Eerst ln het vierde van de vijf „Mélodles populaires grecques" van Ravel kreeg het lied na gevon den zaalaanpassing reliëfwerking en een uit het oogpunt van kleurver- dieping en resonantie vrijere voor dracht. Ravel vraagt echter de hoogst denkbare uitbeeldingskracht. Het liedrecital op zichzelf vergt boven dien voldoening aan onverbiddelijke eisen. We denken aan een juist ge voel voor wat een lied in zich beslo ten draagt, aan een overwinnen van de zwaartekrachten, aan een zo directe mededelingsvorm, dat de mededeling als in een improvisatie Tentoonstellingsgebouw van bijna 2 miljoen Met de stichting van het tentoon stellingsgebouw bij het Gemeentemu seum in Den Haag, dat bil het hon derdjarig bestaan van het museum officieel in gebruik werd genomen, blijkt een bedrag van f 1.932.500, dus bijna tweemiljoen gulden, gemoeid te zijn. Mede om het gebouw geheel aan zijn bestemming te doen beant woorden moeten diverse voorzienin gen worden getroffen, waarvoor de gemeenteraad een aanvullend kre diet van f 182.500 beschikbaar heeft gesteld. Bij raadsbesluit van 23 januari 1961 werd een krediet van f 1.750.000 toegestaan. Anna Anderson heeft voor een rechtbank in Hamburg, in haar strijd om erkenning als dochter van de laatste Russische tsaar, een winst- deze studentikoze, I punt geboekt. wat impulsieve j j)e 35.jarige antropoloog prof. Otto Reche verklaarde als getuigedeskun- meester. Toen hij in 1957 mr. Arnold ter wil behouden. dige dat de gelaatstrekken van Anna U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Vooi rokers met een eigen smaak. Voor rokers met een eigen stijl EEN LAURENS PRODUKT Anderson in grote mate overeen komen met die van de Russische grootvorstin. In geen geval kan mevr. Ander son, volgens Reche, de sinds 1920 verdwenen Poolse landarbeidster Franziska Schanzkowsji z(jn, zoals de hertogin van Meckelburg, tegen standster van Anna Anderson in het proces, beweert. Hij zei dat hem na een diepgaande vergelijkingen was gebleken, dat de bijzonder grote afstand tussen de ogen zowel bij Anastatia als bjj Anna Anderson opvallend was. Ook de vorm van ogen, neus, mond en kin tonen grote gelijkenis. Uitvoerig hield de getuige zich met de oren van Anna Anderson bezig. Algemeen gelden de oren als niet te veranderen herkenningstekens. De kraakbeen-substantie van het oor kan in de loop van een lang le ven veranderen, aldus de antropo loog. Bij Anna Anderson heeft zich in de bovenrand van het oor een knik gevormd. Op jeugdfoto's van Anastasia is eenzelfde knik nog niet duidelijk te onderscheiden doch wel is het begin ervan aanwezig. Voorts verklaarde Reche nog op een ander motief van de juistheid van Anna Andersons aanspraken overtuigd te zijn. Reche zegt name lijk de kleur van de ogen van een persoon te kunnen vaststellen aan de hand van zwartwit foto's. Prof. Reche zei dat hij 200 foto's van de Jongste dochter van de laatste Rus sische tsaar had bestudeerd. Anasta- sia's ogen waren blauwgrijs en mej. Anderson heeft dezelfde kleur ogen, aldus prof. Reche. Prof. Reche onderzocht op verzoek van de rechtbank een vergrote foto van een oog met een vergrootglas. „Dit is een grijsgroen oog," verklaar de hij. „Hoe weet u dat?" vroeg de president van het hof, Gustav Pe tersen. „Uit het beeld van de pig menten en hun plaatsing", antwoord de Reche. Prof. Reche was ook van mening, dat bloedproeven volgens welke mej. Anderson Anastasia niet zou kun nen zijn, waardeloos waren. „Mijn bloedgroep is „a", zei hij, „de bloedgroep van mijn broer is „b". De geleerde kwam op tegen bloed proeven van mej. Anderson en mevr. Gertrud Ellerik, waaruit zou blijken dat zij aan elkaar verwant waren. Mevr. Ellerik is de zuster van Fran ziska Schanzkowski, die volgens de familie van Hessen in 1920 in Berlijn was verdwenen en die zich later ln een zenuwinrichting bleek te bevin den, waar zij beweerde Anastasia te zijn. Geschenk Zwolsman-fonds De stichting „Zwolsman-fonds" heeft de gemeente Den Haag een bedrag van f 7.000 ten geschenke aangeboden om hiervoor het beeld „Buste 1962" van de hand van Toon Kelder aan te kopen. De schenking van dit beeld, dat een aanvulling van de gemeentelijke kunstverzame ling vormt, is door de gemeenteraad met bijzondere dank aanvaard. Een schenking en een legaat Mevrouw L. O. van Dam-Meijer te Bllthoven heeft aan de Staat der Nederlanden ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam de hier na genoemde stukken damast ten geschenke aangeboden: Tafellaken, voorstellende de ge schiedenis van David en Bathseba, Zuidnederlands werk, eind 16de, begin 17e eeuw. Dit stuk is bijzonder fraai en zeldzaam. Tafellaken met zes servetten, voor stellende Jachttaferelen, Noordneder land werk na 1630. Twee tafellakens met bloempatroon en monogrammen Van Voorst van Beest, Zuidnederlands plusminus 1700. Deze schenking vormt voor de ver zameling linnen damasten van het Rijksmuseum een verrijking van be tekenis. De staatssecretaris van O, K. en W. heeft deze geschenken gaarne aan vaard en de schenkster zijn dank be tuigd. Blijkens het testament van wijlen P. D. R. van den Busch zijn aan de Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam, de volgende voorwerpen gelegateerd: De oorspronkelijke tekening van het portret van de heer Van den Busch door mevr. Reitsma Valenca, als mede de door haar gegraveerde koperplaat daarvan. Zeven afdrukken, welke de ontwik keling dezer gravure illustreren. Een afdruk van de voltooide gra vure. De staatssecretaris van O., K. en W. heeft dit legaat gaarne aanvaard. Schilder eist zijn werk terug De schilder en beeldhouwer Con stant Nieuwenhuys heeft de gemeen te Amsterdam gedagvaard om terug gave te verkrijgen van een 10 vier kante meter groot schilderij „Barri cade", dat hjj gemaakt heeft voor de „Cobra-"-tentoonstelllng ln 1949 en dat sindsdien als bruikleen in het Stedelijk Museum gebleven is. Hoewel het museum dit schilderij nooit heeft aangekocht zo zegt de schilder in een communiqué wei gert de directeur mr. E. de Wilde teruggave onder het argument dat volgens zijn voorganger, jhr. W. J. H. B. Sandberg, Constant Nieuwenhuys het schilderij aan het museum zou hebben geschonken, hetgeen deze ten stelligste ontkent. De aanleiding voor de schilder zijn eigendomsrecht te doen gelden ontstond toen hem bleek dat in de catalogus van de tentoon stelling „Nederlands bijdrage tot de internationale ontwikkeling na 1945" het Stedelijk Museum vermeld werd als eigenaar en bruikleengever van het betreffende schilderij. De belangen van de kunstenaar worden behartigd door mr. H. A. Kater in Amsterdam. geboren toeschijnt met fases als van klank geworden stilte, aan zulk een geraffineerde schijnbare moeiteloos heid in de technische verwezenlij king, dat natuur en cultuur volkomen in eenglijden. Dit verwacht men bij namen als Marshall. Seefried, Schwarzkopf. Bijna altijd laat een zangvond wensen onbevredigd. Van hier aangeduide facetten heeft Leny Stevens meer weten te grijpen in de vier „Airs Chantés" van Poulenc, omdat de expressiemogelijk heden van haar stem zich daar uit stekend voor lenen, de beweeglijkheid van het zangorgaan hier groeide en waarschijnlijk een innerlijke zeker heid de voordracht ongedwongen maakte en overtuigingskracht mee gaf. Die schragende innerlijke zekerheid kwam haar ook te stade in de mees terlijk gebouwde Cantata .Bolitudine avenue" van Allessandro Scarletti en in de Cantate „Nell dolce dell' oblio" van H&ndel, beide uitgevoerd met fluit en piano. Een toegift, wederom van de drie (uit Barbiere di Séviglia van Paisiello) was een logisch besluit, waarbij bleek dat de zangeres in het pretentieloze genre met wat koketkarakter zich thuis voelt als een vis in water. Peter Bik heeft een gunstige in druk nagelaten door zijn in het al gemeen helder getrokken zanglijnen. Deze fluitist heeft een subtiel gevoel voor de waarde van de sterktegraad en voor de gradaties daarbinnen. Zo demonstreerde hij herhaaldelijk welk een uitdrukkingsverscheidenheid nog binnen de enge grenzen van een pianissimo mogelijk zijn. Hij heeft de instelling van een ingetogene, waar door hij niets onderneemt in de regionen van het briljante. Zo leerden wij hem in feilloze reproducties kennen in een melodisch goed volgbare, harmonisch gematigde en tonale Sonatina van Lennox Berkeley (uit de generatie van Brit ten en Tippett), in de compact ge schreven, niet te grauwe en voor het klimaat van de fluit dankbare Sonate (1936) van Hindemith en in de ge melde cantate's van Scarlatti en Handel. Echter viel Bik ons iets tegen in de 4de Sonate van Blavet. Hier was geen glans meer en geen afstemming op de piano. Een te hoge intonatie? Jan v. d. Meer, die over een soort alom tegenwoordigheid beschikt, is ronduit een ideale begeleider. Con stateerden we eerder wel eens een te royale klankkracht, hier was nu over al een uiterst weldadige, nooit zich opdringende, haarfjjn gecontroleerde en afgewogen, meebewegende klank- stroom. V. Advertentie glanspoplln In diverse kleuren leeftijd 6 Jaar Relay zwijgt De Amerikaanse communicatiesa- teliet Relay I, die op 13 december 1962 in een baan om de aarde werd gebracht, heeft sinds 8 april jl. niets meer van zich laten horen. Of dit stilzwijgen definitief is, zal pas in de eerste week van mei kunnen worden uitgemaakt. kleine stijging per meet Alleen geldig 22 april Stille Rijn, t.o. de Hartebrugskerk l

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4