PRINS HUGO beschuldigt de Nederlandse regering VS en SU krimpen kernbewapening in Gedrang rondom troon van Franse president AUTOMILJONAIR IN HECHTENIS Poging tot saboteren romance Twee nationaliteiten voor prinses Irene VERLOOFDEN STAAN PERS TE WOORD IN PARIJS WEERBERICHT Tixier-Vignancours program (9ür/ teutvs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 APRIL 1964 No. 31242 LEIDSCH DAGBLAD pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Prins Hugo van Bourbon Parma heeft gisteren in tegen woordigheid van zijn verloofde prinses Irene de Nederlandse regering ervan beschuldigd hun romance te saboteren. Tijdens een gesprek, dat hij in de Parijse woning van zijn zuster prin ses Lobkowicz met enkele journa listen voerde, zei prins Hugo het te betreuren, dat de Nederlandse re gering tegen zijn huwelijk gekant is. Dit, ondanks het feit, dat prinses Irene niet alleen afstand heeft ge daan van elk recht op de troon, maar ook van elk vermogen en elk •persoonlijk juweel, dat van het Ne derlandse hof afkomstig is. Prinses Irene, die vrüwel geen ogenblik de blik afwendde van de Prins, die naast haar zat, bevestigde deze opmerking met een flauwe glim lach. Gevraagd naar haar persoon lijk vermogen, antwoordde zij later: „Laten we niet in bijzonderheden treden. Het is waar. Ik zal geen bruidsschat hebben". Toen tijdens het gesprek de ver klaring werd genoemd van de parti culier secretaris van de Koningin, mr. J. van den Hoeven, volgens welke de Koningin voor zondag niets geweten had van de huwelijksdatum, „vloog het jonge paar op" zoals de verslag geefster van U.P.I. het uitdrukte. „Twee weken voordat zij naar Mexi co gingen, wisten Irene's ouders de 'voorgstelde huwelijksdatum", merkte Prins Hugo op. in Telefoontjes ij. Prinses Irene bracht haar gevoe- rj. lens van het moment als volgt onder woorden: „Ik ben gelukkig omdat de j liefde heerlijk is, maar ook ongeluk- kig door de druk, waaronder mijn 'familie leeft". Prins Hugo voegde er aan toe: „Bepaalde politieke kringen [in Nederland hebben van alles gepro beerd om ons huwelijk te laten af springen. Dat is zeer pijnlijk geweest zowel voor Prinses Irene als voor Ihaar ouders. Het is wreed en onbil lijk". I Irene zou echter grote troost vin- jden in de dagelijkse telefoongesprek ken met haar ouders: „Wel twintig keer per dag is er telefoon uit Neder land". Prinses Irene voegde er zachtjes aan toe dat er geen on enigheid bestaat tussen haar en haar moeder. De Koningin maakt haar geen verwijten en Prinses Irene hoopt dan ook nog steeds, dat haar moeder naar het huwelijk zal komen. „Er is geen reden, waarom zij dat niet zou doen". Demonstratie Toen daarop de mogelijkheid van Carlistische demonstraties bij de hu welijksplechtigheid werd geopperd, schudde de Prinses heftig het hoofd: „Dat is niet waar". ,Als de huwelijksplechtigheid in Nederland zou zijn geweest vulde Prins Hugo weer aan. „Maar deze Iwordt in Rome gehouden, omdat dat de beste plaats was om alle proble men en risico's voor de Koningin uit de weg te ruimen". Het jonge paar liet blijken, dal: zij althans op persoonlijke basis, nog steeds op goede voet staan met beide families. De Prins prees zijn toekom- «tige schoonmoeder. „Maar ze is in de verdrukking gekomen door de po litieke toestand". Prinses Irene zei, dat zij al verschillende huwelyksca- ius van haar moeder had ontvan- m, zoals een zilveren servies. „Maar it mooiste cadeau zal zijn als zij zelf laar ons huwelijk komt Naar Spanje De Prins vertelde voorts tijdens het iprek, dat in het Engels werd ge- ïrd, dat het paar van plan is in Ipanje te gaan wonen. In het cen trum van Madrid heeft Prins Hugo een woning. „Maar we zullen vaak Parys bezoeken en naar ik hoop ook ce PLAATSELIJK BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige [tot krachtige zuidwestelijke wind. Iets '*gere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 APRIL Zon op: 5.29 uur; onder: 19.49 uur. Maan op: 14.54 uur; onder: 4.33 u. Hoogwater in Katwijk: 0.13 uur en 12.44 uur. laagwater: 8.03 uur en 20.54 uur. (Dit nummer bestaat alt 14 pagina's) Nederland". Het verloofde paar blijft nu nog een week in Parijs. Maandag organiseert het een ontvangst, waar op zo'n driehonderd personen worden verwacht. De dag daarop vertrekken Prinses Irene en haar verloofde naar Rome. Tevoren zal de Prins waar schijnlijk een of twee keer naar Ita lië reizen, terwijl Prinses Irene haar ouders nog voor haar huwelijk hoopt te kunnen spreken. „Het zal Irene's grote vreugde zijn haar familie weer te zien", aldus Prins Hugo". „En ik zou het ook zeer prettig vinden weer naar dat prachtige land te gaan en zijn zeer innemende volk terug te zien". Direct na de voltrekking van het huwelijk in Rome zal het paar een bezoek bij de paus afleggen. De Prins Prinses Irene en haar verloof de tijdens de persconferentie, welke zij gisteren in Parijs ga ven. vertelde verder, nog geen definitieve plannen te hebben voor het al dan niet bijwonen van de Carlistische bij eenkomst in Montejurra op 3 mei. „Mocht ik besluiten de bijeenkomst by te wonen, dan zal Prinses Irene, die dan mijn vrouw zal zijn, mij ver gezellen", zo zei hy. De R.V.D. had geen commentaar op het persgesprek van Prins Hugo in Parijs. De voorlichtingsdienst ver wees naar de uitspraak van de mi nister-president, dat hy niet via (Van onze Parijse correspondent) De bekende Franse advocaat Ti- xier-Vignancour een rechtse fi guur en o.m. bekend als verdediger van OAS-mannen heeft gisteren op een persconferentie het program ma onthuld, waarmee hij volgend jaar een worp naar het president schap wil doen. Pikante bijzonder heid: de conferentie werd gehouden in dezelfde zaal, waar generaal De Gaulle in zijn tijd als ambteloos bur ger eveneens persconferenties placht te houden. Het programma van Ti- xier-Vignancour is nogal mak uitge vallen. Hij bepleit hechte Atlanti sche en Europese samenwerking en verklaart zich voorts bereid het Franse atoomzwaard te ruilen tegen een belastingverlaging over de gehele linie van II procent. Tixier-Vignancour verklaarde ver der, dat zijn buitenlandse politiek zou steunen op een tegen het impe rialistische communisme gerichte bondgenootschap met de Verenigde Staten. In een aanval op de poli tiek van De Gaulle, zei hij: „Men vervangt de Verenigde Staten niet door Cambodja en het Westers bond genootschap niet door neutralisme". Intussen begint het ruim ander half jaar voor de verkiezingen al een heel gedrang rond de Elysese troon te worden. Behalve de socialist Gaston Defferre, die zich het eerst heeft aangemeld, maakte dezer da gen ook de radicaalgezinde ex-onder minister André Cornu zijn voorne men bekend als kandidaat van het linkse centrum aan de strijd deel te nemen. Voorts is er nog altijd ern stig sprake van een conservatieve kandidatuur van ex-premier Antoine Pinay, die onder de kleine en de gro te burgerij zijn aanhangers nog al tijd niet verloren heeft, terwijl ook de president der r.-k. Volksrepubli keinen, Jean Lecanuet, wel zin lijkt te hebben een kansje te wagen. Ten slotte is het nog steeds evenmin uit gesloten dat de communisten, die weinig van Defferre moeten hebben, te zijner tijd een eigen man in de arena zullen sturen. Op dit moment is van alle gega digden Gaston Defferre ongetwijfeld de enige kandidaat die 'n reële kans zou maken een niet al te rampzalig figuur tegenover zyn grote rivaal De Gaulle te slaan. Het is overigens a priori moeilijk te zeggen of De Gaulle dan wel Def ferre voor- of nadeel van een groot aantal kandidaten zal trekken. Doch in elk geval moet nu al wel ge vreesd worden, dat de bedoeling van de laatste grondwetherziening (waar door een staatshoofd direct door het volk zal moeten worden aangewezen) reeds nu in de kiem wordt gesmoord. Want die opzet was de spelregels der binnenlandse politiek nu juist wat te vereenvoudigen door, naar Ameri kaans en Engels voorbeeld, slechts twee, hoogstens drie rivalen in de strijd te sturen. Sommige politieke waarnemers houden rekening met de mogelijk heid dat generaal De Gaulle, uit af keer van deze versnippering der po litieke krachten, zich al voor de cam pagne terug zou willen trekken om de Fransen uit de nodigen hun stem men uit te willen brengen op een „dauphin" (kroonprins) die door hem wordt aangewezen. Voor het ogenblik worden premier Georges Pompidou nog wel de beste kansen toegekend om als De Gaulle's kroon- pr:os te mogen fungeren. persberichten met de Prins wil dis cussiëren. Geen ambities Prins Hugo heeft gisteren ook nog een persoonlijk vraaggesprek toege staan aan de correspondent van het Engelse blad Daily Sketch. Daarin zei hij, dat hij de Spaanse troon niet zal afslaan, wanneer de Spanjaarden tem deze aanbieden. „Maar ik heb geen persoonlijke ambities, afgezien van mijn historisch erfrecht als toe komstig Koning van Spanje. Ik wil ook geen strijd voeren met andere kroonpretendenten". De Prins zei nog eens, dat de Ne derlandse Koninklijke familie hem niet vijandig of ongunstig gezind is. De Nederlandse regering heeft wel aangezet tot een ongunstige gezind heid tegen hem, op politieke en in mindere mate religieuze gronden. Het geld en de positie van Prinses Irene heeft hij niet nodig voor zijn activiteiten en het is absoluut niet waar, dat hy van Koningin Juiliana een zeer grote bruidsschat zou heb ben gevraagd, zei een over deze vra gen zichtbaar verstoorde Prins Hugo. Noordkoreaanse vrijwilligers naar Indonesië Twee divisies Noordkoreaanse vrij willigers zullen spoedig in Indone sië aankomen waar zij zullen mee werken aan de uitvoering van Indo- nesië's politiek tot „verplettering van Maleisië. Dit heeft de voorzitter van het Indonesische parlement, Arodji Kartawinata, volgens het Indonesi sche persbureau Antara zaterdag meegedeeld Hij zei dit op een recep tie ter gelegenheid van het bezoek van een Noordkoreaanse parlemen taire delegatie aan Indonesië. Een portret van de befaamde Franse advocaat mr. Jean Louis T ixier- V ignancour. Op 30 april DEFILE GAAT GEWOON DOOR Op de verjaardag van de Koningin zal volgende week in de tuin van paleis Soestdijk weer het gebruike lijke défilé worden gehouden, zo heeft 'n woordvoerder van de R.V.D. desgevraagd medegedeeld. Het pro gramma zal over een paar dagen be kend worden gemaakt. Daarover wordt nu nog overleg gepleegd. Even heeft men verwacht, dat de Koningin het défilé zou afgelasten in verband met de ontwikkelingen rond het hu welijk van haar dochter Irene. De minister van Staat mr. E. N. van Kleffens heeft gisteren een be zoek van twee uur gebracht aan de Koningin in paleis Soestdijk. De R.V.D. kon omtrent de reden van dit bezoek geen mededelingen doen. „De Koningin ontvangt geregeld mensen in het paleis, maar wat zij bespreken wordt nooit bekend gemaakt", zei de R.V.D.-woordvoerder. Geen feestdag De regering heeft gisteren besloten, dat de huwelijksdag van prinses Irene Nederlandse nationaliteit. Nog maar (woensdag 29 april) geen nationale vorig jaar is namelijk de wet op het feestdag zal zyn. Op de gebouwen van Nederlandschap zodanig aangepast de overheid zullen de vlaggen derhal- dat de vrouw, die met een buitenlan- ve niet worden uitgestoken. der trouwt, haar nationaliteit be- Verdacht van onjuiste belastingaangifte (Van onze parlementaire redactie) Prinses Irene verliest volgende week woensdag, wanneer zy in Rome in het huwelyk treedt met Prins Hugo van Bourbon-Parma, automatisch haar rechten op de Nederlandse troon. De Prinses behoudt echter de Nederlandse nationaliteit. Het kerkelijk huwelijk, op exterritoriaal grondgebied van het Vaticaan in Rome wordt ingezegend, geldt in Vaticaanstad tevens als bur gerlijk huwelijk en wordt ook bij ons als zodanig erkend. Aangezien de re gering geen wetsontwerp tot goed keuring van het huwelyk heeft inge diend bij het parlement, verliest de prinses automatisch haar recht van troonsopvolging. De grondwet bepaalt namelijk, dat het huwelijk van de prinses door het parlement dient te worden goedgekeurd, wil zy haar rechten behouden. De prinses behoeft door haar hu welijk ge enafstand te doen van haar zoals dat houdt, tenzij zij daarvan officieel wenst a fte zien. De prinses kan in haar geval dus beschikken over een dubbele nationaliteit, namelijk de Franse van haar echtgenoot en de Nederlandse. Zy ka nechter ook de Franse nationaliteit weigeren. Mocht prins Hugo officieel ook de Spaanse nationaliteit verkrijgen, dan wordt prinses Irene automatisch ook Spaan se staatsburgeres. Op grond van de Spaanse wetgeving kan zij die natio naliteit niet weigeren. (Van een onzer verslaggevers) Wat J. van der M. zelf nooit had gedacht is gistermiddag ge beurd: de enige dagen geleden uit Frankrijk teruggekeerde auto miljonair kreeg de mededeling van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst, dat hij in ver zekering zou worden gesteld. Hij wordt verdacht van een mis drijf, dat met ten minste vier jaar kan worden bestraft Letterlijk luidt de formulering van dit de lict: ,,het voor zichzelf opzette lijk onjuist aangifte doen van de inkomstenbelasting 1961-1962". De autohandelaar is ingesloten in het Wassenaarse politiebureau, waar de ambtenaren van de landelijke FIOD hem regelmatig verhoren. Het onderzoek strekt zich vanzelfsprekend veel verder uit, dan de betrekkelijk eenvoudig vast te stellen belasting- of mogelijk ook deviezenontduiking. Met de boeken van de firma op tafel wordt stukje bij beetje nagegaan, hoe de NV in Wassenaar Holding- company voor twaalf kleinere ven nootschappen zich in het fiscale verkeer temidden van honderden kleine en grote bepalingen heeft ge dragen. Niemand kan of wil zich op het ogenblik uitlaten over ae grootte van het bedrag, dat de Nederlandse staat te weinig zou hebben gekregen. Het kale delict „belastingontduiking 1961- 1962" kan al enige tonnen betreffen. Het lijkt erop, dat de zaak tegen Van der M. als proefgeval voor de talloze deviezenontduikingen en an. dere overtredingen in het grensver keer van tweedehands auto's gaat dienen. Sinds de tarieimuren tussen de EEG-landen van jaar tot jaar worden verlaagd is er voor de han delaren in occasions een aantal aan trekkelijke mogelijkheden bij geko men. De Wassenaarse handelaar wordt dan ook onder andere verdacht van het op ongeoorloofde wijze gebruik maken van z.g. „EEG-certificaten", die een aanzienlijke verlaging van invoerrechten kunnen opleveren. Dit geldt echter alleen voor auto's, die uit een EEG-land afkomstig zijn of daar zijn ingevoerd, zodat er grote mogelijkheden kunnen liggen op het gebied van niet-officieel ingevoerde auto's, die by voorbeeld een CD- nummer dragen of hebben gedragen. Met name de Arnhemse filiaanchef zou in opdracht van zijn directeur voor die certificaten hebben gezorgd. De Duitse douane levert die papie ren compleet met officieel stempel zonder naar de betreffende auto te vragen. Het wordt de eventuele overtreders dus wel gemakkelijk ge maakt. Van der M. kan zonder verlenging nog drie dagen in verzekering wor den gehouden. Binnen die tijd moe ten de fiscale politie-experts de zaak dan In zoverre rond hebben, dat ze voldoende grond hebben om op te staan. De automiljonair had vanmorgen nog geen contact gehad met zijn raadsman; functionarissen uit zyn bedrijf geven als commentaar op de aanhouding: „Dat komt ons vreemd voor". Kardinaal Giobbe niet door pans aangewezen De paus „is ervan op de hoogte" dat prinses Irene en prins Hugo het voornemen hebben in Rome te trou wen, maar hij heeft geen kardinaal aangewezer om het huwelijk namens hem te voltrekken. Dit is uit krin gen van het Vaticaan vernomen. Hoewel het Vaticaan geen officië le verklaring heeft uitgegeven, is be vestigd dat de nuwelijksvoltrekking op 29 april in de Maria Maggiore zal geschieden en dat Paolo kardinaal Giobbe. de vroegere nuntius in Ne derland, het huwelijk zal inzegenen. Over de verklaring van prins Xa- vier, dat kardinaal Giobbe zijn zegen zou uitspreken „in naam" van de Paus, zei men in Vaticaanse krin gen. dat men hieraan niet de bete kenis mocht hechten dat kardinaal Giobbe formeel is aangewezen het huwelyk in te zegenen. Het is voor dp Paus gebruikelijk, zijn zegen te geven aan het huwelijk van katho- liekt leden van koninklijke families en bepaalde andere personen. Het overbrengen van de pauselijke zegen eist geen opdracht aan de inzegenen de priester te handelen „in nomine summi pontificis". De huwelijksplechtigheid zal ge schieden in de Borghese kapel van de Maria Maggiore. Deze kapel is geschonken door Paus Paulus V (1605-1621), wiens familie aan die van de Bourbons is geparenteerd. Deze kapel zou gekozen zyn wegens familiebanden tussen de Bourbon- Parma's en de prinselijke familie Borghese. Dwars door vijf versperringen Twee jonge Oostduitse vrachtwa genchauffeurs, afkomstig uit Bran denburg, zijn gisteravond met een vrachtwagen ten zuidoosten van Ber lijn naar W.-Duitsland gevlucht. Zij hadden hun auto vol geladen met stenen om hem zwaarder te maken en reden met grote snelheid in op dc zes prikkeldraadversperringen langs het Teltow-kanaal, dat daar de grens vormt. In de zesde versperring bleef de wagen steken, vlak bij het water. De twee mannen sprongen uit de wagen en zwommen het ka naal over voordat de verraste Oost duitse grenswachters een schot kon den lossen. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben gisteren ge lijktijdig zekendgemaakt dat zij hun produktie van grondstoffen voor kernwapens zullen inkrimpen. President Johnson kondigde aan dat zyn land in een periode van vier jaar de produktie van verrijkt uranium aanmerkelijk zal verminderen, namelyk met veertig procent. De opbrengst van plutonium zal met twintig procent dalen. Het besluit hiertoe was genomen in overleg met Engeland. Tezelfdertijd verspreidde het Russische persbureau Tass een verklaring van premier Chroesjtsjow, waarin deze het besluit van zyn regering be kend maakte om de bouw van twee geweldige kernreactors voor de pro duktie van plutonium stop te zetten. De produktie van uranium-235 voor kernwapens wil de Sowjet-Unie in de komende jaren belangryk vermin deren. Functionarissen in Londen zeiden, dat Engeland de produktie van ura nium-235 voor militaire doeleinden al eigener beweging stopzette en dat de militaire produktie van plutonium geleidelijk wordt beëindigd. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen wilden niet zeggen hoe groot de daling van de Russische kern- produktie zou zijn. Zij vonden dat Mandela: geweld onvermijdelijk Nelson Mandela en Walter Sisoeloe, twee van de negen beklaagden in het sabotageproces in Pretoria, hebben gisteren gezegd dat zij emancipatie nastreefden en geweld als onvermij delijk beschouwden. „wy hadden de keuze tussen minderwaardigheid of daartegen te vechten met geweld. Wij kozen het laatste". Beiden ontkenden ten sterkste dat zij communisten zouden zijn. Man dela legde een verklaring af die bijna vijf uur duurde. Het nu zeven maan den oude proces werd gisteren her vat nadat het zes weken was ver daagd. het aan de Sowjet-Unie moest wor den overgelaten dit bekend te maken. Jn regeringskringen werd de gelijk tijdige aankondiging begroet als een zeer bemoedigend teken dat het be- wapeningsspook de pas inhield. Som mige waarnemers meenden dat deze gebeurtenis de belangrijkste toena dering is in de betrekkingen tussen Oost en West sinds het beperkte kernstopakkoord van vorig jaar. Het schijnt dat de basis voor de gisteren \erschenen verklaringen is gelegd op een bespreking die president John son en de Russische ambassadeur in Washington, Dobrinin, vorige week vrijdag hebben gevoerd. Naar verluidt had president John son premier Chroesjtsjow vijf weken geleden al van zyn voornemen tot een nieuwe vermindering van de produktie van splijtbaar materiaal op de hoogte gesteld. Het Amerikaanse staatshoofd zou hebben gehoopt, dat de Russische leider onverwijld een dergelijk besluit zou nemen. Toen dit uitbleef ontbood Johnson vrijdag jl. ambassadeur Dobrinin om hem mee te delen dat hij (Johnson) van plan was het Amerikaanse plan maandag in een rede te New York bekend te maken. In de loop van het weekein de kreeg hy uit Moskou bericht, dat Chroesjtsjow een dergelyke stap zou doen. Hierdoor konden de twee rege ringsleiders tegelyk him bekendma king doen Op de Geneefse ontwapeningscon ferentie kwam de mededeling over de beslissing van de VS, de Sowjet- Unie en Engeland als een verrassing. Het hoofd van de niet-verbonden landen die aan de conferentie deel nemen, was al twee dagen bezig met pogingen om de zeer uiteenlopende standpunten van Oost en West na der tot elkaar te brengen. De vreug de over de jongste vordering op de weg naar ontwapening wordt in Ge- nève getemperd door het feit, dat deze vordering buiten de conferentie om tot stand is gebracht. In dit ver band verklaarde een woordvoerder van de niet-verbonden staten on langs: „Wy hebben een beetje te veel de indruk, dat wy door een „kemdi- rectorium" worden geleid". Uit het Leidsch Dagblad van i 20 April 1864: Te Meppel is Zondag l.l. de derde geneesheer over leden aan de aldaar heer- 1 schende typhus. Nog 2 ge- i neesheren zijn overgebleven. Vergadering van den Ge- meenteraad van Leiden op 21 April a.s. Onderwerpen o.a.: Voordracht omtrent de op- rigting eener hoogere burger school met 5-jarige cursus.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1