Belgische dokters werken weer Stand gewassen beter dan het vorig jaar Gestegen prestige regering - Lefèvre Dank gebracht aan jhr. Van Nispen Goede koe brengt nu al 1500.-op Chroesjtsjows zoon Sergei in Engeland Bloembollencultuur in Haarlem bijeen Vijfmaal op kampbewo ner geschoten „Met hartelijke gelukwensen" KASTEN Ongunstige perspectieven voor de varkenshouderij Opgericht 1 maart 1860 Maandag 20 april 1964 Tweede blad no. 31241 (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische artsenstaking is dus „voorlopig geschorst", met als gevolg dat 2700 van de 3500 medische reserve-officieren gis teren al weer naar huis zijn teruggekeerd. Men hoort in Brussel niet meer het ijselijke geluid van de sirenes van de ziekenauto's waarmee patiënten van huis naar de ziekenhuizen werden ge bracht. De dokters hebben de rolluiken van hun wachtkamers opgetrokken. De militaire hospitalen zien hun burgerpatiënten vertrekken. Inmiddels hebben wat regenbuien en een zuinige lentezon de bomen en struiken doen uitlopen en heeft het voor jaar in België zijn intrede gedaan. Beide partyen, de regering en de nu weer werkende artsen, schynen in de vreugde te delen. Is één van beide partyen als overwinnaar uit de strüd van zeventien dagen tevoor schijn gekomen? Het is eigeniyk voorbarig zich aan een oordeel te wagen, want in feite is er nog niet veel gebeurd. Woensdagavond gaan de besprekingen verder. Minister-president Lefèvre heeft al laten weten, dat hij niet van de partij zal zijn en hij heeft gelijk. Er zal over veel zakelijke en technische kwesties moeten worden onderhan deld. Dat is niets voor een politicus, die graag de grote lijnen aanhoudt en die bovendien gevoel voor humor heeft en een scherpe tong. Voor hem zijn de voormannen van het natio naal verbond van de federale kamers van geneesheren nauwelijks partij. Er is hun de laatste dagen nog al eens poujadisme en zo verweten. Niet ten onrechte, zoals wij verscheidene malen hebben kunnen constateren. Zij zijn politici noch onderhandelaars en zij hebben zich de laatste weken steeds wat losgeslagen gedragen. Een paar dingen staan na de sta king toch wel vast. In de eerste plaats is duidelijk gebleken, dat het mogelijk is in België een soort een heidsfront van dokters te vormen. Natuurlijk, velen van de tienduizend hebben niet gestaakt of zij hebben gezegd wel te staken en hun patiën ten min of meer klandestien bezocht. Voor de vordering en de mobilisatie werden afgekondigd, is echter bewe zen dat de dokters voor het grootste deel achter hun leiders stonden. Of zij dat ad infinitum zouden hebben gedaan, kan men betwijfelen, want er waren de laatste dagen tekenen dat de staking begon te verlopen. Een andere conclusie is, dat er misschien wel te veel artsen in het jland zijn. Naar verhouding met Nederland zijn er ruw geschat één- eneenkwart keer zoveel In België. Het systeem van de ziekenfondsen heeft tot gevolg dat men in België sneller een dokter consulteert dan bij ons. Zo onder het motto: zij zitten er voor en wij betalen nu eenmaal onze contributie. Mogelijk dat de Beleen iets hebben geleerd van de afgelopen dagen. Impopulair Daarby komt, dat zelfs de meest objectieve waarnemer heeft kunnen vaststellen, dat de populariteit van de medische stand door de staking enorm is aangetast. In die zeventien dagen hebben wij tientallen mensen daarnaar gevraagd en op één uitzon dering na een kerngezonde han delaar in auto's heeft iedereen de scherpste woorden gehad voor de dokters. Niet voor hun verlangen naar hogere honoraria of voor him zorgen om de handhaving van het beroepsgeheim. Wel om het feit dat zij hun zieken in de steek hebben ge laten, dat zij naar het buitenland zijn vertrokken, dat zij patiënten uren hebben laten wachten wegens de overbelasting wachtdiensten en dat zij anderen, die gemakkelijk en zon der enige gevaar thuis hadden kun nen worden behandeld, naar militaire hospitalen hebben doen vervoeren. Dat heeft kwaad bloed gezet en een Bely vergeet niet gauw Voor even tuele nieuwe eisen zullen de dokters zeker geen sympathie bij de bevol king vinden. Integendeel, van socialistische zyde, met name van de vakbonden en de ziekenfondsen, is zaterdag en zondag duideiyk te verstaan gegeven dat er zeker niet meer door de werkgevers zal worden betaald. Minister-president Lefèvre heeft trouwens gisteren tijdens een congres van de katholieke party te Mechelen zich op de borst kunnen slaan. Niet voor wat betreft de staking, maar voor de politiek van de regering. De premier oordeelde dat de rooms-rode coalitie voortreffelijk werkte, dat nog geen regering ooit zoveel voor de boeren had gedaan dat de uitvoer sterk was toegekomen, dat het rege. ringsprogramma ten uitvoer werd gebracht enz. En passant kon hy dan ook op korte termyn de zetel aanpassing in de grondwet aankon digen. Hy heeft zelfs hulde gebracht aan zün voorganger, Eyskens, de man van de stakingen van I960—'61, van wie men niet veel meer hoort. Voor de liberalen is ook deze sta ging weer geen succes geweest, zy hebben snel aansluiting by de artsen gezocht, maar eigeniyk hebben zij het noch daar noch met hun plan nen voor het tot elkaar brengen van partyen succes gehad. Zy zijn nu eenmaal met hun tien procent van de zetels in Kamer en Senaat in een hoek gedrongen en zij kunnen daar alleen maar kritiek oefenen. Daar mee is dan eens temeer het gevaar voor immobilisme gedemonstreerd, immobilisme dat nu eenmaal het ge volg is van een regeringsmeerderheid die over 80 tot 90 procent van de zetels in de volksvertegenwoordiging beschikt. Men mag in elk geval hopen dat alle partyen nog wat hebben geleerd van de ontwikkeling der gebeurte nissen, al was het alleen al, dat onder de huidige constellatie de regering een lange adem heeft en dat conflic ten als het onderhavige beter aan de conferentietafel kunnen worden uit gevochten dan met stallingen, pers conferenties, verwyten in het open baar en zieken die op hun dokter moeten wachten. (Van onze correspondent in Londen) Chroesjtsjows zoon Sergei, die reeds eerder in Engeland was met zyn va der toen deze in 1956 Londen bezocht, is zondag in de Britse hoofdstad aangekomen als lid van een lucht vaartdelegatie onder leiding van de Russische minister van Luchtvaart, Dementjew. Ook de bekende Russi sche vliegtuigontwerpers Toepolewen Ujoesjin behoren tot de delegatie- Dement jew verklaarde in antwoord op een vraag wanneer de Sowjet- Unie met een supersonisch verkeers vliegtuig zoals de Brits-Franse Con corde voor de dag zal komen, laco niek: „Ongeveer tegelykertyd" De delegatie blijft twee weken in Enge land. De Russen zullen het Concorde- project, de laatste Hoover-toestelïen en alle nieuwe Britse straalvliegtui gen bestuderen. Ook zullen zy een bezoek brengen aan de fabriek welke instrumenten voor automatische blinde landingen maakt Op dit ge bied heeft Engeland de leiding. Het bezoek is een antwoord op de visite die de Britse minister van Lucht vaart, Macmillans schoonzoon Ju lian Amery, in juni aan de Sowjet- Unie heeft gebracht waar hy een maand bleef. China wil Europa steenkool verkopen China probeert steenkool op de Europese markt te verkopen, aldus het bestuurslid Heinz Kegel van de Duitse mynwerkersbond. Hy zei dat China onderhandelt over de export van steenkool naar Frankrijk en Nederland. Sterk De regering-Lefèvre is zo kan men gerust zeggen, sterk uit de strüd tevoorschyn gekomen. In de eerste plaats omdat zü had gezegd: geen nieuwe onderhandelingen zonder be. 79 eindiging van de staking. Nu, dat is das gebeurd. Wel zeggen de dokters: I "fnWy hadden geëist: geen einde van de staking zonder waarborgen voor beroepsgeheim, honorering en der- i&elyke. En dat is ook gebeurd". Nie mand weet echter tot nu toe te zeg- Sen wat die waarborgen dan wel zyn. CASTRO OVER WEDERZIJDSE CONCESSIES De Cubaanse premier, dr. Fidel Castro, heeft in een radio-vraagge- iprek gezegd van mening te zyn dat trede tussen de VS en Cuba afhangt tan „wederzydse concessies". Hy zei te geloven dat de houding tan het bewind van president Ken nedy ten opzichte van Cuba was ge- vjjzigd. „Na drie jaar presidentschap had Kennedy meer ervaring dan in het begin", zo zei hy. „De Cubanen hennen echter niet de opvattingen tan president Johnson en letten op Vat hij gaat doen inzake Cuba". In dit vraaggesprek met de Ame rican Broadcasting Company, dat in februari werd opgenomen, zei de Cubaanse premier: „U vraagt mü Vat wy willen toegeven. Ik ben van mening dat beide partyen enkele toncessies moeten doen. Ik geloof dat •en vredespolitiek betekent weder- Hldse concessies en waardigheid". In de vanmorgen in Haarlem gehouden algemene vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft de waarnemend voorzitter, de heer Th. Hoog, hulde gebracht aan jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, die door zijn benoeming tot commissaris der Koningin in Overijssel afgetreden is als voor zitter. Onder diens leiding is het aanzien en de importantie van de vereniging belangrijk toegeno men. Wat de stand van de gewassen te velde betreft, zei de heer Hoog, dat deze heel wat hoopvoller is dan ver leden jaar om deze tyd, toen zeer veel percelen belangrijke schade door wateroverlast ondervonden hadden. De gevolgen van de schade van ver leden jaar is nog aan de narcissen te zien en de diepere raap van de tulpen is ook niet zonder gevolgen gebleven. Laten wij hopen aldus de voor zitter dat voor ieder van de leden een goede oogst is weggeiegd. De enorm hoge pry zen van de bloemen in de afgelopen weken zullen vele af nemers in binnen en buitonland aan gemoedigd hebben tot kopen. Het is niet te wensen, dat de toestand van verleden jaar zich herhaalt, toen vele orders of niet volledig of in het ge heel niet uitgeVoerd konden worden door gebrek aan leverbare bollen. Ongerustheid Voorts vroeg de heer Hoog aan dacht voor een zaak, welke thans in vele kringen ongerustheid en zorg geeft. Het betreft het zeer grote sor- wikkeld. Daarna misschien nog tien jaar kweken om een voorraad te ver- krygen, waarvan gedistrubueerd kan worden. Het enige dat in deze moei- lyke materie gedaan kan worden is volgens de heer Hoog de hybridi- sateurs te verzoeken zich beperking op te leggen in het aantal verschei denheden, dat zü introduceren. Tenslotte bood de heer Hoog 't bestuur en de leden van de vereniging „De Narcis' gelukwensen aan met het vyftig jarig bestaan. Helaas hebben de activiteiten er in de laatste jaren niet toe kunnen leiden, dat de nar- cissenteelt een werkelijk lonende cul tuur is geworden. Misschien is het dieptepunt thans bereikt en de voor- mag zyn, aldus de heer Hoog. Kapitein-vlieger M. G. Janssen onderscheiden Kapitein-vlieger M. G. Janssen, in vlieger van de Koninklyke Lucht macht OP de basis Twenthe, is zater dagmiddag onderschelden met de me daille van verdienste van de Konink lyke Vereniging „Onzg Luchtmacht". Hy kreeg deze voor het aan de grond zetten met eigen levensgevaar van een brandende Starfighter teneinde te vo orkomën dat het vliegtuig, wan neer hy het met de schietstoel zou hebben verlaten, op Hengelo of En schede zou vallen. De uitreiking geschiedde in restau rant ,,'t Zwaantje" te Soesterberg door de voorzitter der vereniging, ge neraal-majoor vlieger (bd) S. Mante. Bü de plechtigheid waren onder meer aanwezig de echtgenote van kapitein Janssen, de staatssecretaris van De fensie (Kon. Luchtmacht) luitenant- generaal W. den Toom, de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-gene raal H. P. Zielstra, de sous-chef van die staf, generaal-majoor J. W. Thüssen, de directeur van het Direc toraat Ma teriaeel Luchtmacht, lui tenant-generaal A. B. Wolff, de chef van het Commando Luchtverdediging generaal-majoor A. L. Cox, de com mandant van de Vliegbasis Twenthe, kolonel Van Lochem. Van de, beschermheer der vereniging en drager van de medaille van ver dienste, ZKH de Prins dei* Nederlan den was bericht binnen gekomen, dat hy niet aanwezig kon zfjn als gevolg van de zojuist 's ochtends beëindigde reis naar Mexico. Kapitein Janssen ontving, nadat hem de medaille was uitgereikt, een telegram van ZKH waarin deze hem hartelük gelukwenste „met de zo zeer verdiende onderscheiding". Tl, rit ter hoopte, dat iedere verdere ver- tlment der tulpen. Wanneer men de anderlng een verbetering ten goed. Classified List of Tulip Names ter hand neemt, komt men met 177 bladzyden, dicht gevuld met namen, tot een formidabel aantal. Nog meer wordt men verontrust bij het bestu deren van de tulpen statistiek, uitge geven door het PVS (Froduktschap voor sierteelt-produkten). Inderdaad een stortvloed van namen en vele variëteiten met een betrekkelijk klei ne oppervlakte. De heer Hoog zou het toejuichen, wanneer het PVS niet reeds begon by een minimum van 3 rr (Rynland- se roede), de variëteit in de statistiek te vermelden, doch eerst by in totaal aangemelde 25 of 50 rr. Dankbaar De heer Hoog merkte op, dat men Jubilaris bij NZH kreeg bronzen medaille De heer H. C. van den Bos, remise beambte van de NZH met stand plaats Leiden, werden hedenochtend in zün woning aan de Tulpenstraat gehuldigd mat het feit dat hü 40 jaar geleden in dienst van de maatschap- pü trad. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot reikte hem als huldebiyk de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit, de directeur van het bedrijf, de heer N. Hortensius de daarby behorende draagmedaille. De directeur over- dankbaar moet zün dat er nog steeds handigde hem voorts na een korte hybridisateurs gevonden worden die het vaak ondenkbare en teleurstellen de werk van hybridisatie ter hand biyven nemen. Een periode van vüf jaar is nodig voordat het zaadje zich tot een bloeibare plant heeft ont- (Van onze correspondent). De rijkspolitie in Deurne heeft een 35-jarige woonwagenbewoner aange houden. Volgens getuigenverklarin gen zou hy de man zyn, die tot vüf lieer toe met een pistool geschoten beeft op een kampgenoot, een 34- jarige koopman, met wie de ver dachte in onmin leefde. De verdach te ontkent echter de schoten te heb ben gelost. Wel werden door de poli tie vüf kogelhulzen gevonden, doch het vuurwapen was gisteravond nog niet gevonden. De schoten werden gelost, juist op het moment dat de koopman met zün auto het kamp verliet. Hü zat alleen in de auto en werd niet ge troffen. Eén der kogels raakte de auto, de andere vier suisden door het. kamp. De verdachte zou wraak hebben willen nemen op de koop man, van wie hy vermoedt, dat deze hem twee jaar geleden met een mes in zün rug en vervolgens in zyn hoofd heeft gestoken na een heftig meningsverschil. Deze laatste steek kwam destyds zo hard aan, dat het mes in de sche del bleef zitten en er niet makkeiyb uit kon worden verwyderd. Overigens weigerde de verdachte toen medische hulp en liep urenlang demonstratief rond met het mes rechtop in zün schedel. Tenslotte, omdat men vreesde dat de man zou doodgaan, en men een einde wilde maken aan de onsma- kelüke vertoning, dwong men hem tot een operatie. huldigingstoespraak een enveloppe met inhoud, en de gouden legpen ning en het gebruikeiyke getuig schrift van de Maatschappij voor Nüverheid en Handel. Arts bluste brand tijdens bevalling (Van onze Venlose correspondent). Dokter Kortstee, in het Brabantse plaatsje Nuenen, heeft zich ontpopt als een brandweerman. De arts was druk doende bij een bevalling in het gezin Van Gent. Men had een zeer sterke gloeilamp in de fitting gedraaid, opdat de kraamkamer goed ver- i licht zou zijn. Deze lamp ont wikkelde echter zo'n grote hitte, dat het zachtboard van i het plafond in brand geraak- te. i Het begin van brand ont- t stond echter op een zeer kri- r tiek moment: de barende vrouw zag het brandende plafond en had er dus extra zorg en angst bij. Nadat de arts gezegd had, dat de nieu we wereldburger een meisje was, pakte hij onmiddellijk een bak met water en smeet J deze tegen het plafond. f ,Met ivas weliswaar geen f vakkundige blussing", aldus f de onder commandant van de f Nuenense brandweer„maar het vuur was weg". Advertentie Jubileum J. v. d. Linden Vrijdag is het veertig jaar geleden, dat de heer Jac v. d. Linden, als bak kersgezel by de broodbakkery Ryns- wou in de Herenstraat in dienst trad. Thans is hy niet alleen een volwaar dig bakker, die alle knepen van het vak onder de knie heeft, doch ook een accuraat en enthousiast bezorger, die van 's ochtends vroeg tot laat in de middag in touw is. Voortrekkers uit district Rijnland bijeen In het districtshoofdkwartier van de NPV (1ste Binnenvestgracht) heeft een groot aantal voortrekkers oudste categorie van padvinders van de padvinciersgroepen uit Leiden en omgeving zaterdagavond een leer zame contactbüeenkomst bygewoond. De by eenkomst had onder meer tot doel de jongens in contact te brengen met de verschillende nieuwe facetten van de padvindersbeweging en werd in dit verband eveneens bygewoond door oubaas W. J. Buytendorp, as sistent districtscommissaris voor voor trekkersaangelegenheden. Onder leiding van de wnd districts commissaris hopman H. Molenaar, ontstonden er vrü spoedig levendige discussies over de nieuwe padvinders - wet, de belofte en de modernisering die de padvinderü momenteel onder gaat. Hieruit hebben vele Jongens onge- twijfeld nieuwe Inspiraties voor hun eigen groep kunnen opdoen. Hopman Molenaar hield een causerie over de seksuele voorlichting van de oudste categorie van padvinders, waarna deze geslaagde büeenkomst met een massale zangwedstrüd werd besloten. Ewout Joppenszgroep maakt kennis met B.B. Gedurende een aantal zaterdagen heeft de Ewout Joppenszpadvinder- groep kennis kunnen maken met het uitgebreide werk van de organisatie Bescherming Bevolking. Deze kennis making vormde een onderdeel van het programma, dat werd samenge steld om de padvinders van deze groep een inzicht te geven van een aantal uiteenlopende beroepen. Dank. zü het feit, dat het Leidse bureau van de BB hiervoor zowel het nodige ma teriaal als de instructeurs beschik baar stelde, hebben de leden van de Ewout Joppenszgroep een duideiyk overzicht gekregen van om. de taak van de blokploegen en de samenwer king tussen de BB-diensten, zy heb ben daarbij tevens een indruk gekre gen van de gevolgen van een atoom- aanval en welke maatregelen er on dermeer bü een explosie moeten wor den genomen. De groep mocht zelf ook actief werken met het uitgebrei de brandweer, en reddingsmateriaal en bracht tevens een bezoek aan de centrale commandopost. Tot besluit van het geheel heeft de heer P. Eradus, buitendienst assistent BB, de jongens zaterdagmiddag op hun verworven kennis getest. Nooit heeft een pijnstillend middel zo de wereld veroverd als Aspirin- Het is het standaardmiddel tegen pijn en koorts, verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel voor de moderne mens. ASPIRI Ndaar staatBAYERachter T.I.G. goed op dreef De toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" heeft zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal het 33ste jaar van baar bestaan afgesloten met een opvoering van Dick van Maaslands blijspel „Met hartelyke gelukwensen" en haar verheugend grote aanhang van donateurs enige uren pretentie loze ontspanning bezorgd. Van Maasland kwam in zijn klucht niet met oorspronkelyke ideeën of vond sten, schreef volgens het bekende klucht-recept, maar bewees, dat hy over het geheel genomen weet boe hij zo'n stuk In elkaar moet zetten om succes te hebben. Het stuk speelt ten huize van An ten en Sjaan Roos op de dag, dat zij hun zilveren huwelyksfeest in intie me kring zullen vieren. Anton, een achtenswaardig en gerespecteerd man Is enkele dagen tevoren een avond je uit geweest en was na een flinke vertering in de nachtclub „Parisia- na" dermate „aangeschoten", dat hij na sluitingstijd door de portier en de vestiaire juffrouw naar huis moest worden gebracht. Achteraf gaat zyn geweten spreken en wil hü zyn hu- weiyksdag slechts vieren met als enige gast zyn compagnon Nicolaas Stok. Edoch, vrouwlief heeft toch Pierre, de vriend van dochter Lilian en Rudy, de aanbidder van dochter Edith, uitgenodigd, welke twee vreemde ..snoeshanen" pa Roos in geen geval wenst te accepteren. Zyn moeilijkheden als gevolg van het clandestien nachtclubbezoek, begin nen pas goed als Pierre zich ontpopt als de ober-kelner uit „Parisiana" hy is n.l. werkstudent en hem on der het motto :„in liefde is alles ge oorloofd" een verlovingstoestemming afdwingt en tot overmaat van ramp ook de vestiairejuffrouw Nanette en de „toiletjuf" Marie zich komen aan dienen omdat „münheer Roos" hen Archeologische vondsten in Jordanië Oudheidkundigen onder leiding van dr. H. J. Franken, Leids docent in de oudkeidkunde van Palestina en om geving, hebben in Deir Alia, op 100 km ten noordwesten van de Jordaan se hoofdstad Amman, kleitabletten uit de twaalfde eeuw voor Christus gevonden, waarop belangrijke in scripties voorkomen. Ook vond men aardewerk en voorwerpen van ivoor, aldus een bekendmaking van het Jordaanse ministerie van oudheid kunde. Het doel van het. onderzoek is het bestuderen van beschavingen aan het einde van het bronzen en in de loop van het yzeren tydperk. Advertentie Hogewoerd 99 - Leiden Telefoon 22536 Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Het betere weer is de veehouders zeer welkom nu zü aan de vooravond staan van het weideseizoen. Er zün er zelfs al die „zomer hebben gemaakt" en hun produktledieren al buiten deden, maar dit is nog geen algemeen goed. Het hangt af van de stand van de voorraad stalvoer, van de conditie van het grasland en van het optimisme t.a.v. van het klimaat. April doet tenslotte wat zy wil en men kan ook nu nog steeds rekening houden met slecht weer. Intussen gaan we naar mei en dan is het toch wel gebeurd. Als de R uit de maand is, Is de natuur tenslotte niet langer tegen te houden en barst het jonge leven overal naar buiten. Op de gebruiksveemarkten is de handel dan ook overal zeer levendig geweest en bereikten de prijzen de top. Nog afgezien van de uitzonder lijke dieren besteedden kopers deze week op de Bossche markt toch pryzen van f 1500 voor de produktie- en kalfkoeien. De top ligt daarmede circa f 400 hoger dan een jaar gele den. Küken we naar de beneden- grens, dan scheelt het ongeveer 300 gulden per dier tussen toen en nu. Andermaal stellen we vast, dat de veehouderij geen blük geeft van een verdere vermindering In de belang stelling voor de melkerij, zodat we mogen aannemen, dat de dit voor jaar geconstateerde lage produktie- cüfers in Zuid-Holland oa. (ook in Friesland) zo langzamerhand toch wel een verbetering zullen onder gaan. In de slachtveesector gaf de afge lopen week een kalmering te zien, welke werd veroorzaakt door het ruimere aanbod enerzyds en de hoge prüzen anderzüds. De wal keert ten slotte het schip en zowel in de bin nenlandse afzet als in de export leidden de hoge prüzen tot een ver mindering. Men moet echter niet verwachten, dat dit dadelük zal lei den tot een prüsdaling van beteke nis op de slachtveemarkt, want we staan nu voor de overgangstyd van de stal naar de weide en dat houdt in dat de markt voorzien moet wor den met de stalvoorraad totdat de eerste landkoeien zich op de markt kunnen laten zien. En dat duurt nog wel enige weken. Wat er dan ver der ln het vat van de prüsontwikke- ling zit, zal de veehouder moeten af wachten. De geluiden zün echter aan alle kanten hoopvol, want het in ternationale tekort is er nog steeds. Heel anders ligt dat voor de var- kenshouderü. Deze gaat bepaald een zorgeiyke toekomst tegemoet wan neer men de situatie op wat langere termijn beschouwt. Het is nu wel Quideiyk, dat van het najaar de kans op slechte varkensprijzen in het gebied van de EEG zeer groot is en een waarschuwing om by het laten dekken van zeugen in de komende tyd wat het aantal betreft matigheid te betrachten, is bepaald geen zwart- kijkery. In Duitsland gaan al stem men op om maatregelen te treffen teneinde aan de daar in de tweede helft van het jaar verwachte „Schweineberg" het hoofd te bieden en de varkenshouders te behoeden voor een catastrofale prüsontwikke- ling. Reeds nu ligt de varkensprys in Duitsland hier en daar beneden het peil van de overeenkomstige periode van vorig jaar. De hoge varkensprij zen van het afgelopen winterseizoen hebben de consumptie van de kar bonade ook in Duitsland niet be vorderd en een afzetgebied vermin deren is niet zo'n kunst als het te vergroten. Dat geldt ook voor Ne derland! Deze week bleven de prüzen voor ae slachtvarkens in ons land zo'n beetje op het bestaande peil han gen. al waren er enkele levende markten die een slecht verloop had den en heel wat minder noteerden dan de week tevoren. Rotterdam was er een van, maar daar was de aan voer voor de lokale vraag ook veel en veel te groot (ruim 700 stuks tegen normaal 300500». Den Bosch gaf voor slachtzeugen een trager han delsverloop en lagere prüzen te zien. Hoe het komende week zal zün? In ieder geval zün de exportvooruit zichten niet gunstig. Daarby komt dat Frankrük geen slachtvarkens (en vlees) toelaat uit het Nederlandse spergebied vanwege mond-en klauw zeer. Juist in die streek (het oosten van ons land) wordt nog steeds naar Frankryk uitgevoerd, zodat het aan bod daar nu beschikbaar komt voor ce binnenlandse markt. Deze ver ruiming kan een prüsdruk tot ge volg hebben. voor het bruiloftfeest had uitgeno digd. Uiteraard komt men van het een in het ander en van de ene dwaze si tuatie ln een nog dwazere, alvorens het uiteindelyk „happy-end" aan breekt. „TIG" heeft aan deze klucht een uitstekende opvoering gegeven en met voor tref feiyke rolvastheid, dictie en routine de nodige vaart er in ge houden. hetgeen mede bewijst, dat regisseur Jacques Boom vrij hoge eisen stelt. Ditmaal droeg Eduard de Wekker de ereprijs weg met zün creatie van de opvliegende, nerveuze en door zyn „slecht geweten" geknaagde pa Roos. Een rol met vrij veel tekst, waarin De Wekker door zijn expressie blyk gaf er nooit uit te zyn. Een soortge lijke rol had Tiny van Ooyen-Beek man, die de verstandige, lieve en veel mensenkennis hebbende echtgenote typeerde. Zowel Els Arentsen als Ma rianne Conyn waren uitstekend op dreef als de knappe, pittige en ver liefde dochters Lilian en Edith, en vonden in Aad de Jong en de veel belovende debutant Otto Tissing. goede tegenspelers en pa chanteren de Pierre en Rudy. De rol van de droge, gierige en toch op de toilet juffrouw verliefd wordende compag non Nicolaas Stok, was bij Nico Til burg in vertrouwde handen, terwyi Lies Beekman van de zich bedrogen voelende vestiaire juffrouw Nanette een aanvaardbaar type wist te ma ken. Helaas werd Bep van Rossen 2 weken geleden ziek en kon zü haar rol van toiletjuffrouw niet vervul- Hen.. Een extra woord van lof past hier dan ook voor Müni Boom-Schild die te elfder ure moest invallen. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.. tot f40.- of het allerbeste van f200.. en f400- Horloger v d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het Eterna Certina Prisma Junghans -Ewe - Anker. Ons Grunnegerland besloot seizoen In Den Burcht werd zaterdagavond de laatste grote büeenkomst in dit seizoen van „Ons Grunnegerlaand" gehouden Na een kort openings woord door de voorzitter, de heer L. Klevering, waarin hy alle aanwe zigen hartelük welkom heette en wel :n het büzonder de leden van de Jury en de vertegenwoordigers van de zus terverenigingen uit Delft, Den Haag en de Friese Vereniging uit Leiden, deelde de voorzitter mede, dat de heer J. Nannenberg uit Rotterdam, die nog onlangs voor de vereniging een avond vulde, op 5 april plotse ling is overleden. Na het zingen van het Groningse Volkslied kwam de toneelclub aan het woord. Opgevoerd werd „Drei dreuge dainders" van Max Vitus onder regie van de heer M. J. Bakema. Drie verstokte vrij gezellen, bestaande uit een tweeling (de heren R. Boekholt en C.-Steenge» en een jongere broer (de heer K H. Koster) wonen op een oude boeren plaats met een oude huishoudster (Mevr. W. Koster). Zü verwaar lozen zichzelf en lopen er onverzorgd en met stoppelbaarden by. Er wordt by hen voor de deur een baby te vondeling gelegd en door de jongste broer mee naar binnengenomen. Voorlopig houden zy dit kind in huis en verzorgen het op hun manier. De huishoudster wil er niets mee te maken hebben. Ze beseffen, dat dit toch zó niet gaat en gaan naar de dominee om raad. Deze zegt, dat hy iemand weet, die voor dit kind kan zorgen en zo gaat Kristjoan naar deze vrouw toe en vraagt of ze by hen in huis wil komen wonen om voor het kind te zorgen. Zü stemt toe er- tegelykertyd gaan ze babykleer tjes kopen. Met vyandige ogen be- kykt de oude huishoudster de nieuwe hulp mevr. E. Broekhuizen) die di rect begint met de verzorging van de vondeling en de overige bewoners. Ze zegt, dat ze zich eens moeten scheren. Eerst willen de drie broers hier niets van welen, maar na veel verwikkelingen komen ze in het 3e bedrijf allemaal geschoren voor den dag Na overleg zijn ze tot het be sluit gekomen, dat het het beste is, dat er één met haar trouwt, maar wie is een grote vraag. De tweeling gaat er om loten. Intussen is een vee koopman (de heer B. H. Tooms) ook nog met een kandidate bü hen verschenen, nJ. een weduwevrouw (Mevr. H. Holvast). Maar van deze willen ze helemaal niets weten en sturen haar tenslotte de deur uit. Een van de tweeling die bij loting is aangewezen, doet een aanzoek, maar halverwege dit aanzoek zegt hy tegen zün tweelingbroer, dat hü haai- hebben mag. Maar Hannoa houdt noch van den een, noch van den ander, maar wel van de jongste broer .doe óók wel van haar houdt. Het slot brengt een gelukkig einde voor Hannoa en Jurrie. Het stuk werd in het begin wat onzeker ge- biacht, zenuwen speelden waarschijn lijk een rol, omdat dit stuk gespeeld moest worden in het kader van een toneelwedstrüd van het district Zuid Holland- Later werd de vertolking veel beter en werd er vlot en goed gespeeld. Zonder aan de andere spe lers iets te kort te doen, werden de rollen van de „drei dreuge dainders" goed over het voetlicht gebracht. Het Leidse Kamerorkest, o.l.v. de heer Trouwee verleende deze avond we derom muzikale medewerking. De avond werd besloten met een dansje op muziek, ten gehore gebracht door de heren J. Meerpoel en C. Ernst.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3