RUSTIGE ONTVANGST VAN KONINKLIJK PAAR Automagnaat is nu in Frankrijk Doktersstaking in Belgie ten einde Chroesjtsjow belooft: geen breuk met China Liberalen in verzet tegen minister Bot Geen ovenveldigende drukte op Schiphol GELUKKIG De Gaulle had rustige nacht „Staalkaart van delicten" Vliegramp in Midden-Oosten van Egmond ©ad 1 Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 APRIL 1964 No. 31240 LEIDSCH Ü6 DAGBLAD Directeur: E. A. E. ran DisboecI DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Hoofdredacteur: J. Brouwer f.10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per weee Wltte 81ngel x' Leiden 0110 m 670M Nederland heeft Koningin Ju liana op grootse wijze zijn aan hankelijkheid betuigddoor thuis te blijven. De oproep, welke mi nister-president Marijnen deze week tot het Nederlandse volk richtte, heeft niet aan dovemans oren ge klonken. Het heeft gevoeld, dat een massale betoging voor onze lands vrouw in deze toch al moeilijke da gen alleen maar pijnlijk had kunnen zijn. Degenen, die echter vanochtend toch naar Schiphol of Soestdijk ge gaan zijn, hebben hun aanhanke lijkheid ook op waardige wijze ge toond. Toen enkelen het altijd wat triviale „Oranje boven"-gezang wil den aanheffen, vond dit geen weer klank. Het bleef rustig, sfeervol en stijlvol. Bij Soestdijk was het precies hetzelfde. Het Koninklijk Paar zal ongetwijfeld dankbaar zijn voor zo'n hartelijke, maar niet uitbundige be groeting. WEEKEINDE-WEER Dit weekeinde wordt het weer echt „weekeinde-weer", verwacht het KNMI Onze. hoop is nu, dat De Bilt de voorspelling even mis heeft als vorige week, toen het KNMI goed weer voor het weekeinde voorspelde, een druilerige regen de zondag verwaterde. Nu bestaat er het ko mende etmaal kans op enkele uren regen, maar daarnaast verwacht het weerkundig instituut optimistisch ids steeds ook enkele opklaringen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering, zodat maximum waarden van ongeveer 16 graden worden bereikt en minima tussen tn 10 graden. Advertentie HEERLIJK DINEREN in ,,'t Oude Koningshuys". Echte HONGAARSE SHASLICH met karaf wijn f 6,50. U raakt ervan onderste boven. EDWARD aan de vleugel, 's Woensdags gesloten. Sassenheim - Telef. 82408262 (Dit nummer bestaat alt 14 pagina's) en een bijvoegsel Nog even probeerde het publiek sen weinig massaal „Wilhelmus" en daarna een nog moeizamer „Oranje boven", maar het werd niet overge nomen. Langs stram groetende ma rechaussees gleden de hofauto's de luchthaven af. De piloten, die op verzoek van de verkeerstoren in de lucht waren gebleven om de begroe ting zo min mogelijk door lawaai te storen, konden hun toestellen aan de grond zetfen, terwijl de stoet naar het paleis in Soestdijk reed. Geen last Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn weer thuis. Op een zonnig en vooral winderig Schiphol zijn zij vanochtend met de DC-8 „Albert Plesman" van de KLM uit Mexico aangekomen. Maar wat de autoriteiten tegemoet zagen met een mengeling van voorzichtige waardering en grote beduchtheid is achterwege ge bleven. Van een massale aanhankelijkheidsbetuiging van het Ne derlandse publiek, die bij alle goede bedoelingen toch nooit zon der tragische ondertoon zou zijn geweest, is geen sprake geweest. Tegen zeven uur was het niet eens druk op de luchthaven. Een ochtend blad, gul verspreid, wist te melden, dat om drie uur al bussen slaperige mensen het als een vesting versterk te Schiphol opdraaiden. Maar tot half zeven was er geen bus gearri veerd. Toen hadden nog slechts een vijftigtal uiterst oranjegezinden de winderige promenade opgezocht. De enige zeer wakkere aanwezigen wa ren de marechaussees en de talrijke persmensen. Toen om tien over half acht het straalviegtuig, dat veertien uur eer der uit Mexico was vertrokken en by een tussenlanding in Montreal prin ses Beatrix had afgezet voor een kort bezoek aan Canadese kennissen, de wielen op Nederlandse bodem drukte, was de belangstelling aangegroeid tot zo'n 2.000 getrouwen met oranje op de revers. Het toestel taxiede tot voor de I.C.A.-hal. Een kort gejuich steeg op, toen Koningin Juliana, gekleed in blauwe japon en lichte mantel, op de trap verscheen. Het vorstelijke paar wuifde terug naar de enkele duizen den op de promenade. „Oranje bo ven, leve de Koningin" probeerden enkele groepjes, maar het inspireer de niet voldoende en stierf weg. Koningin en Prins omhelsden de prinsessen Margriet en Christina, die niet eigen sportwagen en hofauto om kwart over zeven op de luchthaven waren gearriveerd. Daarna volgde de begroeting door de aanwezige auto riteiten. Ernstig De gezichten van de Koningin en minister-president Marijnen stonden ernstig, toen zij enkele minuten over legden. Het ging hier waarschijnlijk cm de vraag of een rit in een open auto gemaakt moest worden. Dat ging niet door. Het was ook niet no- i ig. Het publiek stond samengegroept vlak bij de I.C.A.-hal. De promenade aan de noordzijde van het stations gebouw en over het dak van het vrachtgebouw lag geheel verlaten. Bo vendien hadden de vorstelijke per sonen een vermoeiende reis achter de j. Dus stapten Koningin. Prins en óC twee prinsessen om tien voor acht in de gereedstaande hofauto's en. begaven zich op weg naar Soest- Van de 300 man politie en mare chaussee, die men bij het paleis had samengetrokken, hadden er wel 250 kunnen thuisblijven. De ongeveer 500 kijkers achter de hekken bezorgden de politie geen last. De mensen waren van zeven uur af gekomen. Rustig, bedaard en nieuwsgierig naar wat er zou gaan gebeuren. Om acht uur was hun aantal aangegroeid tot ongeveer 500. Een enkel papieren vlaggetje was er in kinderhandjes te zien. Maar de paleistuin was zwart van de mare chaussees. De rijkspolitiemannen te paard hadden geen moeite hun vurige die ren in toom te houden. Ook niet toen de stoet arriveerde. Een zwak gejuich, wuivende handenEnige tiental len seconden later was het koninklijk paar binnen het paleis. Een wel- komstcomitéé had ruim 100 auto's in de kleuren rood,wit en blauw bij het paleis gegroepeerd. Premier Nikita Chroestsjow, die partijen ter wereld blijven verstevi- gisteren op zijn zeventigste verjaar- gen. Ondanks de scheurmakende ac- dag als een nationale held is gehul- tivitetit van de leiders van zekere digs heeft in een toespraak een in partijen zal de eenheid worden ver- zekere zin vriendelijk gebaar aan sterkt en de activiteit van de scheur het adres van de Chinezen gemaakt door te beloven, dat de Sowjetunie de betrekkingen met hen niet zal verbreken. Maar hij zei ook, dat de Sowjet-Unie, terwijl zij de deur altijd zou openlaten voor toenadering en begrip, nimmer zal toegeven waar het grondbeginselen betreft. Nadat hem Russische onderschei dingen waren uitgemaakt, zei de ja rige regeringsleider in een toespraak dat zijn ouderdom hem niet in zijn werk zou hinderen en dat gewetens vol leven in en voor de gemeenschap iemand de grootste vrvgde schenkt. De Russische regerings- en partij leider zei nog: „De Sowjetrussische communistische party zal de broe derbanden met alle communistische makers zal op een mislukking uit lopen omdat deze activiteit geen en kele levenvastbaarheid heeft. Bom bastische frasen, die geen rekening houden met de vitale belangen van de arbeiders en niet worden gesteund door opbouwend werk, hebben geen zin". De „Volksraad" van de Albanese hoofdstad Tirana heeft gisteren be sloten, premier Chroesjtsjow het ere burgerschap van de stad te ontne men. Zoals bekend vierde de Russi- leider gisteren juist zijn 70 ste ver jaardag De delegatie van Tsjecho-Slowa kije, die onder leiding van president Novotny naar Moskou was geko men ter gelegenheid van de zeven tigste verjaardag van premier Chroesjtsjow is vanochtend naar Praag teruggekeerd. Voorts verlie ten ook premier Maurer van Roe menië en de Poolse leiders Gomulka en Cyrankiewitsj de Russische hoofdstad. De Koningin en Prinses Christina wuiven naar de me- nigte op de Promenade. Prins Bernhard heeft zich iets op de achtergrond geplaatst. Alles gaat goed, generaal De Gaulle heeft een rustige nacht gehad, zo verklaarde hedenochtend de chef van de presidentiële lijfwacht. De Franse president, die gisteren een prostaatoperatie onderging, ligt in het Cochin-ziekenhuis in Parijs. WASSENAARS BEDRIJF DICHT? (Van onze Haagse correspondent) De fiscale recherche in Amsterdam vermoedt, dat directeur en personeel van het Wassenaars autobedrijf Van der M. „een staalkaart van delicten op het terrein van belastingontduiking" hebben gepleegd. De recherche zal de eerste resultaten van een diepgaand on derzoek in de boeken van het bedrijf maandag voorleggen aan de Amsterdamse officier van Justitie. Overeenkomstig het verzoek van minister-president Marijnen is de belangstelling bij de terug keer van het Koninklijk Paar uit Mexico binnen de perken der redelijkheid gebleven. Rijkspo litie en marechaussee hadden uitgebreide maatregelen getrof fen teneinde in ieder geval een massale betoging te voorkomen en de verwachte verkeersstroom in rustige banen te leiden. Vele van deze maatregelen bleken achteraf overbodig, zoals deze lege banken, welke rondom het vliegveld waren opgesteld, dui delijk demonstreren. (Van onze correspondent in Brussel) Vannacht om vijf voor half twee is de Belgische artsen-staking die zeventien dagen heeft geduurd, voorlopig beëindigd. De be middeling van de rectoren van de vier universiteiten heeft tot dit resultaat geleid. Woensdag zullen vertegenwoordigers van de regering en van het nationaal verbond van de federale kamers van geneesheren opnieuw met elkaar besprekingen gaan voeren. De opgeroepen reserve-officieren zullen zo spoedig mogelijk, als het kan nog binnen 24 uur, worden gedemobiliseerd. partyen enigszins geheimzinnig. De regering zal dinsdag een verklaring afleggen in de Kamer van Volksver tegenwoordigers. Men had vannacht in Brussel de indruk, dat de regering mogelijk toch wel enige consessies zou doen met betrekking tot de hoogte van de honoraria welke de ziekenfondsen aan de dokters moeten uitkeren. Daarmee zou dus tegelijkertijd zijn aangetoond dat de staking in de Premier Lefèvre heeft zich vanacht zeer tevreden verklaard over het einde van de staking en hij heeft gezegd dat hij hoop te dat er bij de partijen geen verbittering zou achterblijven over het gebeuren. Over de modaliteiten van het be ëindigen van de staking zijn beide grond van de zaak om een finan ciële kwestie ging. Het is nog wat vroeg een con clusie te trekken. Men krijgt wel de indruk, dat de regering uit deze cri sis met meer autoriteit en bewijs van saamhorigheid te voorschijn is getreden en dat het aanzien van de medische stand er bij de Belgische bevolking niet op vooruit is gegaan. Daarbij kan worden aangetekend dat de dokters toch wel een grote mate van eensgezindheid hebben kunnen laten zien en dat er dus in derdaad van een juiste vertegenwoor diging van hun stand kan worden gesproken. De laatste dag van de staking heeft nog een ernstig incident ge kend. Twee dokters en een technicus van het Brusselse Edith Cavell-zie- kenhuis zyn gisteren aangehouden. Zij hebben bekend de röntgeninstal- latie van het ziekenhuis onklaar te hebben gemaakt. Zeer waarschijnlijk zal dan ook worden uitgemaakt of de voornaamste plaatsen waar de delicten zouden zijn gepleegd - de zaken van Van der M. in Wassenaar. Arnhem en Eind hoven - dienen te worden ge sloten. Jan van der M. zelf ver blijft, aldus de fiscale recherche, met een deel van zijn kapitaal in Frankrijk. In dit stadium van het onderzoek, waaraan vijf tot zes man vermoede lijk nog twee maanden werk zullen hebben, zou de fiscale inlichtingen en opsporingsdienst graag een ge sprek met Van d. M. hebben. Mocht hij schuldig blijken aan de belasting ontduiking, die zich nu begint af te tekenen, dan zal het zeer moeilijk zijn de auto-magnaat naar Neder land te halen. Voor fiscale misdrij ven bestaat namelijk geen uitleve ringsovereenkomst. Knoeiboel De hoeveelheid geld die Van der M. naar het buitenland zou hebben gekregen, kan slechts een zeer be scheiden deel omvatten van zijn enorme vermogen. De recherche om schrijft het aldus: „De slag kwam te onverwacht voor hem. Hij heeft nog wel kans gezien in zyn boeken een enorme knoeiboel aan te richten". De recherche heeft ook het idee dat de fraude een even sterk him nenlands als buitenlands aspect heeft. Buiten het knoeien met num mers en het mogelijk tegen te lage invoerrechten over de grens brengen van wagens, schijnt vooral met gel den voor auto's in Nederland zo te zijn gewerkt, dat belastingontduiking op zeer grote schaal moet zijn ge pleegd. De FIOD heeft nog geen enkele raming van de bedragen waar het hier om gaat. Zij meent wel te weten, dat de wagens van over de grenzen via bedrijven in Arnhem en Eindhoven naar Wassenaar moeten zijn gekomen. De meeste personeelsleden in de oost-Nederlandse bedrijven schijnen van de hele zaak niets af te weten. De vervolmaking van het fraudu leuze werk zou in Wassenaar moeten zijn verricht. „Met t.v. -beleid Akkoord van Wassenaar geschonden (.Van onze parlementaire- redactie) De liberale fractie In de Tweede Kamer is het niet eens met het be leid, dat minister Bot voert inzake de invoering van reclame in de tele visie. De fractievoorzitter mr. W. J. Geertsema stelde gisteren op de al gemene vergadering van zyn partij in Eindhoven de minister van O., K. en W. in gebreke door te zeggen, dat de regering het Akkoord van Wasse naar schendt als de bestaande om roepverenigingen gemachtigd worden tot het uitzenden van reclamebood schappen. Mr. Geertsema ging ervan uit, dat dagbladberichten volgens welke de minister de NTS gevraagd heeft om tegen 15 juli a.s. haar standpunt over deze zaak uiteen te zetten, onjuist zyn. Deze berich ten zijn echter zowel door de NTS als door het ministerie van O. K. en W. bevestigd waardoor de uitspraak van mr. Geertsema verstrekkende politie ke betekenis krygt. De fractievoorzitter van de WD, maakte duidelijk, dat zijn fractie zich met de uiterste felheid zou verzetten tegen een machtiging aan de omroep verenigingen. Volgens het Akkoord van Wassenaar, aldus mr. Geertsema, mag op geen enkele wijze vooruitge lopen worden op de definitieve be zetting van het tweede net. Maar door een machtiging aan de bestaan de omroepverenigingen wordt wel vooruitgelopen op deze definitieve be zetting. „Door daaraan mee te wer ken zou de regering ingaan tegen het door haar overgenomen Akkoord van Wassenaar en daartoe is de re gering niet gerechtigd", aldus mr. Geertsema. Ook over het uitblijven van de be lastingverlaging was de liberale frac tievoorzitter allerminst te spreken. Hij zei, dat de VVD niet bereid zou zijn om rustig en gelaten af te wach ten tot eens het conjunctureel en budgettair volstrekt juiste moment is aangebroken voor de doorvoering van de neutralisering van de progressie. „Aangezien een dergelijk moment vrijwel nooit aanbreekt zouden wij zitten wachten tot Sint Juttemis", aldus mr. Geertsema. Hy meende dat de regering niet alleen zo spoedig mo gelijk-een wetsontwerp met open da tum moet indienen maar dat dit ont werp ook een uiterste datum moet vermelden voor de daadwerkelijke in voering van de verlaging. A.O.W. fasen", aldus mr. Geertsema. Ernstige kritiek had de liberale fractievoorzit ter ook op de regeringspolitiek iinzake de verticale prijsbinding. Volgens mr. Geertsema gaan deze maatregelen lijnrecht in tegen de vrijheid van middenstand en bedrijfsleven om overeenkomsten aan te gaan. Naar zij mening behoort deze vrijheid slechts dan te worden aangetast, als bewezen is dat deze vrijheid wordit misbruikt ten nadele van de consu ment. En ten aanzien van de verti cale prijsbinding is dat bewijs nog niet geleverd. Rusk blijft langer in Zuid-Viëtnam De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft besloten zijn bezoek aan Zuid-Viet- nam tot maandag te verlengen te midden van geruchten, volgens welke een nieuwe staatsgreep In dat land binnen 48 uur waarschijnlijk is. In een officiële bekendmaking werd gezegd, dat minister Rusk die gis teren van Formosa in Saigon arri veerde maandagmorgen in plaats van zondagmiddag uit Saigon zal ver trekken om nog wat langer met Ame rikaanse en Zuidvietnamese ambte naren te kunnen beraadslagen. Sommige waarnemers achten het echter heel wel mogelijk, dat het be sluit van de Amerikaanse minister een onderdeel vormt van een Ame rikaanse poging, een staatsgreep te gen het bewind van generaal-majoor Ngoeyen Khan te voorkomen. Gene raal Khan geniet openlijk de volle dige steun van de Verenigde Staten. Als hij ten val zou worden gebracht, zou dat een deuk betekenen in het Amerikaanse prestige. Advertentie Hy liet duidelijk uitkomen dat de VVD het nooit zal accepteren als de verlaging niet door kan gaan van wege de optrekking van de AOW tot het sooiale minimum. Mr. Geertsema meende, dat wat de optrekking van de AOW betreft vastgehouden moet worden aan het Akkoord van Wasse naar waarin wordt, gesproken van een geleidelijke optrekking. .Men kan b.v. denken aan een optrekking in twee Een Caravelle-straalvliegtuig van de Middle East Airways is op weg van Beiroet naar Dharan, aan de Perzische Golf, verongelukt. Men vreest dat alle 49 inzittenden om het leven zijn gekomen. Het toestel werd gisteravond in Dharan verwacht. Het naderde het vliegveld op normale wijze, doch liet toen niets meer van zich horen. In het gebied waar het vliegtuig moet zyn neergestort, be lemmeren zandstormen het opspo ringswerk. Onder de passagiers waren 23 Ame rikanen, de overigen hadden Afri kaanse nationaliteiten. De bemanning bestond uit een Fransman, een Zwit ser en vyf Libanezen. Vanochtend zochten vliegtuigen en schepen nog de route af. Uitgesproken het beste classic MANTELS MANTELKOSTUUMS BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 LEIDEN ALPHEN Uit het Leidsch Dagblad van 18 April 1864: J Wij vernemen, dat de Staat in hooger beroep is ge- komen van het vonnis der ar- rondissementsrechtbank al- hier, waarbij de eisch der al- gemeene commissie van li quidatie der voormalige Wees- en Montoirkamers te gen de stad Leiden is ont zegd. AdvertentieAanbeste ding. Op Donderdag den 21en April 1864 zal door B. en W. der gemeente Leyden aanbe- steed worden: Het afbreken i der Koepoort.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1