f Marijnen„Matiging bij aankomst van Koningin" gaat dat dat gaat Instemming met de houding van regering Wilt u Nieuw-Amsterdam terug? Londen verhoogt de belasting op tabak en op alcoholia AEG arwick l Demonstraties kunnen pijnlijk zijn Bonn verlaagt de belastingen Scherpe aanval van Biesheuvel op Duitsland Indiaan voor de radio tot burgemeester mr. Van Hall: Kerk en Vrede: ijveren voor afschaffing dienstplicht Modeshow ■tspnpcfar allemaal in cfie ene koelkast? jatuxasÊÉMBmm ëSaRfl \l00% nylonvezel, blijvend mooi tapijt Drie bouwvakkers gedood b'j ongeluk in Duitsland Churchill even in het Lagerhuis Kerkelijk Leven LWDSCH DAGBLAD WOENSDAG H APBTL 1964 aat i (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president Marijnen heeft gisteren gepleit voor mati ging bij de aanhankelijkheidsbetuigingen aan Koningin Juliana. De premier zei, dat te uitbundige demonstraties wonden zouden kunnen maken, die men de Koningin liever wil besparen. Mr. Marijnen doelde op plannen om van de terugkeer van Koningin Juliana uit Mexico een nationale aanhankelijkheidsbetuiging te maken. „Met volledige eerbiediging van dit verlangen, meen ik toch tot een uekere gematigdheid te moeten raden", aldus de premier. Het Nederlandse volk moet begrijpen, dat de Koningin een moeilijke tijd doormaakt" Mr. Marijnen deed dit beroep op het volk gistermiddag in de Tweede Kamer, waar vrijwel onverdeelde in stemming bleek te bestaan met het beleid, dat het kabinet vorige week in de affaire-Irene heeft gevoerd- In zijn antwoord aan de Kamer kwam de minister-president vrijwel geheel tegemoet aan de wensen en sugges ties, die door fractieleiders waren ge uit. In zijn rede, die een half uur duur de, deelde de minister-presidenit de volgende mededelingen: De regering heeft aan de minis ters van Staat dr. W. Drees en prof. mr. P. J. Oud advies gevraagd over de omvang en werking van de mi nisteriële verantwoordelijkheid voor leden van het koninklijk huis. Ook de Raad van State zal over dit- on derwerp worden gehoord. Zonodig zal daarna aan de grondwetsafdeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken de voorbereiding van een grondwetswijziging worden opgedra gen. Mr. Marijnen bleek Jm zijn rede tot de Kamer van mening, dat er in de zaak-Irene sprake was van een afge leide ministeriële verantwoordelijk heid. De situatie heeft zich naar de mening van onze premier echter zo ontwikkeld dat deze verantwoorde lijkheid hoewel aanwezig, niet meer kan werken, ló I Ook prinses Irene werd indertijd door de Mexicaanse regering uitgeno digd. Toen de prinses de uitnodiging accepteerde bestond de „staatsrech- telijke kloof" nog niet. De prins De a! Bourbon heeft nimmer gevraagd ook aan de reis te mogen deelnemen. [Veronderstellingen als zouden wen sen van de prins de bron van de imoeilijkheden zijn geweest noemde Marijnen „uit de lucht gegre pen". tol :1;<: Prinses Beatrix zal haar terugkeer nA uit Mexico naar Nederland onder- breken voor een bezoek aan de Cana dese stad Ottawa op 17 en 18 april. De prinses komt dus later dan haar ouders terug naar Nederland. Aan drang uit de Kamer om de Koningin «n de kroonprinses gescheiden te la ten vliegen deed de premier af met de opmerking: „Vliegen levert geen dgrotere risico's op dan verkeer over de weg". De regering wist niets van het be- toek van prinses Irene aan de Paus. Qlc{ Ook de Nederlandse ambassadeur in Vaticaanstad was niet op de hoogte. Mr. Marijnen sprak van een „duide- [Hjk particulier bezoek". Daarbij is het &iet de gewoonte, dat de ambassa- 'vrlj deurs worden Ingelicht. J I De regering was akkoord met en w is volledig verantwoordelijk voor de lanff 18* Sblikatie van het op Schiphol afge- ;de communiqué over het niet mee- Ïian van prinses Irene naar Mexico. Ir. Marijnen zei „geen boodschap te hebben" aan de conclusies, die be paalde kringen in Parijs aan dit com muniqué hebben verbonden. De regering blijft van mening dat, waar het huwelijk tussen prinses Op dezelfde dag. waarop de minis terraad van de EEG in Brussel be sloot tot gemeenschappelijke strijd tegen inflatie, heeft de Duitse bonds regering het nodig geacht een belas tingverlaging af te kondigen. In bij zondere zitting bijeen onder voorzit terschap van bondskanselier Erhard, vader van het Wirtschaftswunder, besloot zij gisteren tot een „voelbare verlaging van loon- en inkomstenbe lasting voor de lagere- en midden klassen". Door deze belastingverlaging zul len de Duitse federale en landelijke overheden drie miljard mark per jaar aan inkomsten derven. Het is niet duidelijk hoe vermeden kan worden dat die drie miljard mark in gebruikershanden een verder infla toir effect zullen hebben. Irene en de prins de Bourbon ook plaats mag hebben, de Koningin in geen geval het gevaar mag lopen in politieke acties betrokken te geraken. De regering blijft dus bij het stand punt, dat reeds op 9 april in de brief van mr. Marijnen aan de Tweede Kamer werd uiteengezet. Na afloop van de rede van de mi nister-president werd deze brief voor kennisgeving aangenomen. Enkele Kamerleden in ernsti ge discussie voor het begin van het debat over prinses Irene. Van links naar rechts mr. W. f. Geertsema (VVD), H. J. Lankhorst (PSP), ir. C. N. van Dis (SGP), een onbekende en mr. H. K. J. Beernink (CHU). jigifn „Politiek bedenkelijk' 'heeft giste ren de Nederlandse minister van Landbouw mr. B. Biesheuvel, in de ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap de houding van de Duitse Bondsrepubliek jegens het „plan-Mansholt" voor de eenma king van de graanprijzen in de ,Zes" genoemd De Duitse minister van Landbouw, Schwarz, bleek niet alleen te volhar den in zijn standpunt, dat de Bonds- ïepubliek nog geen beslissing over de kwestie van de Europese graanprijs wil nemen doch deed daarbij een voorstel, dat een scherpe aanval van minister Biesheuvel uitlokte. Doelende op het feit, dat na 1 Januari 1966 b e6llssingen mogelijk worden met een gekwalificieerde meerderheid en het vetorecht voor een aantal kwesties gaat vervallen, deed hij formeel het voorstel de be slissingen over de graanprijzen in de ministerraad te blijven nemen met eenstemmigheid en dus de mogelijk heid van een Duits veto te hand haven. Dit zou volgens hem „bijdra gen tot rust in de openbare mening". Minister Biesheuvel noemde dit voorstel een afwijking van het EEG- verdrag en „een terugkeer naar de intergouvernementele samenwerking.' king". Naast Nederland vond minister Schwarz ook Frankrijk tegenover zich. De Belgische houding was min der scherp terwijl de Italiaanse de legatie een nogal neutrale houding aannam, hetgeen verklaard kan wor den door het feit, dat men in Italië weinig enthousiast is over de vast stelling van de prijzen voor voeder- granen in het plan-Mansholt". Door de Duitse houding kwamen de ministers aan een diepgaand over leg niet eens toe. Op 29 en 30 april zullen zij de graanprijskwestie we- wederom behandelen. Waarschijnlijk op 8 mei komt dit onderwerp weer aan de orde in een vergadering van de ministerraad, waaraan ook de mi nisters van Buitenlandse Zaken zul len deelnemen. De mogelijkheid, dat de Duit se Bondsrepubliek alsnog bereid zal worden gevonden aan de graanprijs toenadering volgens het „plan-Mans holt" mee te werken wilde minister Biesheuvel na afloop van de verga dering niet uitsluiten. ,De deur is niet gesloten", zei hij. (Van onze A.damse coorespondent) „Zouden de Nederlanders Nieuw- Amsterdam wel terug willen heb ben"? Deze vraag stelde de Indiaan Lewis Mofsie aan de Amsterdamse burge meester mr. G. van Hall, tijdens een uitzending van een Newyorks radiostation. „Terug hebben?" deed mr. Van Hall verbaasd. „Als ik me goed herinner hebben wij destijds voor de grond in Manhattan zestig gulden betaald en die heeft men ons nooit terugbetaald Lewis Mofsie, die leraar is aan een high-school, is een afstammeling van de Winnebago- en de Hopi-stammen welke laatste tot dezelfde Indianen- familie behoort als de Irokezen, die vroeger langs de gehele oostkust van Amerika werden aangetroffen. Het gesprek tussen Mofsie en mr. Van Hall duurde een half uur, waarvan tien minuten zijn uitgezonden. Hierin zei Amsterdams burgemees ter, dat hij Manhattan best zou kun nen gebruiken als de Amerikanen hun wolkenkrabbers leeg zouden op leveren. Amsterdam, en zelfs geheel Nederland, zou dan in één klap van de woningnood zijn verlost. Als het aan Lewis Mofsie lag zou dat meteen kunnen gebeuren. „Nieuw Amster dam is volkomen bedorven", zei hij. Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" heeft een brief geschreven aan de generale synode der Ned. Herv. Kerk, waarin het zegt kritisch te moeten staan tegenover de houding van de synode ten aanzien van de Navo-politiek, de conventionele wapenen en het in bezit hebben of gebruiken van kern wapenen. In de brief vraagt „Kerk en Vrede" zich af, of niet nu het ogenblik is gekomen, dat de kerk voor de afschaffing van de militaire dienstplicht zal moeten Uveren. Dit, „omdat het onmogelijk is zich als christen in het systeem van me chanische en massaal verdelgen praktisch men denke aan de oefe ningen en ideologisch men denke aan de geestelyk-politieke in doctrinatie binnen een eigen wette lijk militair bedrijf te laten in voeren". Zolang de militaire dienstplicht nog bestaat, aldus „Kerk en Vrede", zal de kerk openlijk het on-christe- lyke karakter (vrucht van de Franse revolutie) moeten afwijzen. Zij kan dan niets anders dan het advies ge ven, in prediking, catechese, pasto raat en kerkelijke publikaties, dat dienstplichtigen zich zullen hebben te beroepen op de „wet gewetensbezwa ren tegen militaire dienst". Wij begrijpen, zo vervolgt de vrief, dat zulk een advies een grondige ver andering in de gezindheid van de kerk teweeg zou brengen. Veel duide lijker dan door het herderlijk schrij ven van de synode is geschied. Zou dan echter een woord gesproken zijn dat regelrecht op de mensen en ge zinnen betrokken is. „Niet meer zou dan regel zijn dat de christen de militaire dienst aanvaardt, maar dat de christen de militaire dienst afwijst en zich op positieve wijze voor de volks- en volkeren-gemeenschap dis ponibel stelt". „Kerk en Vrede" besluit zijn schrijven met te zeggen, dat het juis ter is in deze situatie een radicale be slissing te nemen dan naar een com promis te zoeken, dat naar zijn me ning het evangelie zou verduisteren, de mens schaden en de overheid niet zou helpen bU de uitoefening van haar taak. „Ach, leefden wij nog maar in de tijd, dat hier nog buffels rondlie pen". De radiouitzending had plaats in verband met de goodwillreis van de „Amsterdam and Holland promoti on". Op hetzelfde ogenblik bevond een ander lid van de delegatie, de hoofdagente van de Amsterdamse po litie, Greet Berenschot, zich in een televisiestudio voor een repetitie van een kort optreden in een avondshow „De waarheid vertellen". Zij zal hierin vertellen van haar werk bij de politie en als kampioene pistool schieten een demonstratie geven als scherpschutter. Greet Berenschot (29) heeft gistermorgen bewezen ook uit stekend recherchewerk te kunnen doen. Uit het 2200 kamers tellende Statler Hilton Hotel, waar de Am sterdamse delegatie logeert, speurde zij voor een wanhopige mevr. W. E. Nestelroy, directrice van de papier industrie Nestelroy-Trompenburg, een zoekgeraakte handtas op. In het hotel staat een uit Amsterdam op gezonden stopbord, waarmee de po litieagente vermoedelijk het verkeer zal gaan regelen in een van de druk ste straten van New York. Gisteren zijn op diverse plaatsen op Manhattan de eerste besprekin gen begonnen tussen Amsterdamse zakenlieden en Amerikaanse verte- gewoordigers van overheid en be drijfsleven. Het grootste dagblad van New York, de New York Times, meldde de komst van de delegatie van ruim 100 Amsterdammers gisteren met een halve kolom, waarin werd op gemerkt, dat de Nederlanders, die weliswaar niet officieel aan de we reldtentoonstelling deelnemen, door aan de vooravond naar Amerika te komen alle aandacht op zich heb ben gevestigd. Ruim 200 verwende en kritische Amerikaanse modedeskundigen heb ben zich zeer enthousiast uitgelaten over de presentatie van de Neder landse mode. Deze modeshow was het „vuur werk", waarmee de Amsterdammers op de 65ste verdieping van de R.C.A. building, het hoogste gebouw van Rockefeller Center hun 14-daags pro gramma openden. Voor organisator A. Kattenburg, voorzitter van de Am sterdam Fashion Week, en ook voor de negen Nederlandse mannequins, is het een onvergetelijke dag gewor den. Zelden zal er tijdens een mode show een zo nerveuse sfeer heb ben geheerst. Hoewel niet was ver wacht, dat veel inkopers en mode journalisten aan de uitnodiging ge hoor zouden geven, waren er stoe- merkt U dóti bij het mruimeh van de AEG koelkast. Speciaal geconstrueerd op nuttige bergruimte. De deur heeft, behalve de practische 'i.-* itzijii.i ruimte, tté>g iets aparts: magnetische sluiting geheel rondom. Gaat U zelf eens bij Uw handelaar de diverse AEG types koelkasten bekij ken. En sluit U dan zo'n deur eens. Dan kunt U voeten hoe DAT GAAT. Amsterdam wereldvermaard sinds mensenheugenis De Amerikanen bleken bijzonder te spreken over de kwaliteit van de Nederlandse confectie. Grote waar dering bleek men voorts te hebben voor de ontwerpen van de coutu riers Offerman, Holthaus, Heymans, Diepenveen en Beeuwkes. Enkelen hunner hebben trouwens al eerder in Amerika de aandacht getrokken. De show werd opgeluisterd door Pia Beek en haar combo, die spe ciaal voor deze gelegenheid naar New York was gekomen. De mani festatie werd besloten met een spec taculair hoogtepunt, dat met enthou siast applaus werd beloond: het to nen van negen Nederlandse kleder drachten. 'f?'* '4.; 'V ->' I Barwlck tapijt brengt woonwarme weelde. In sfeervolle kleuren, blijvend mooi. Barwlck tapijt is gemaakt van Dupont nylonvezel. Zachtpollg, veerkrachtig. En onverwoestbaar sterk I Boven- dien altijd gemakkelijk te reinigen, omdat de gladde vezel geen vuil vasthoudt. SUN8PAAY exclusief gemaakt voor INTERTEST door de 'finest carpetmakera of America wyers apo. tapijten. vraag uw woninginrichteii (Van onze Londense correspondent) De Britse conservatieve regering heeft gisteren haar laatste begroting voor de algemene verkiezingen in gediend en enigszins een rem gezet op de snel groeiende economie. De ministère van Financiën, Reginald Maudling, deelde in het Lagerhuis mede, dat de spreuk boven zijn be groting dezelfde is als die van ver leden jaar, n.l. expansie zonder in flatie. Hjj heeft de bedoeling de de overgang van de huidige, bui tensporig snelle groei op een groei tempo van vier procent per jaar op lange termijn soepel te doen ver lopen. Met het oog op het afremmen van de binnenlandse vraag kondigde mi nister Maudling de uitgifte aan van een nieuwe lening van „nationale ontwikkelingsobligaties" met een looptijd van vijf Jaar. De rentevoet zal vijf procent bedragen en bij het vervallen van de lening zal een bonus van twee procent worden ge geven. De lening zal vervroegd kun nen worden afgelost tegen 100 pro cent met een opzeggingstermijn van een maand. De lening zal op 15 mei worden uitgegeven. Volgens de minister wijst alles er op, dat de Britse economie dit Jaar opnieuw een krachtige groei zal on dergaan, evenals de koopkracht. Er Lewis Hofsie (midden), een volbloed Amerikaanse Indiaan- en Richard Reese van de stad New York (links) in volledige Knickerbocker-uitrusting, be groeten hier op het internatio nale vliegveld van New York de Amsterdamse koopman Adriaen Block (in de persoon van de journalist Fred Sprenger) uit de Gouden Eeuw, die mee naar Amerika is gekomen in het ka der van de „Amsterdam and Holland promotion". Drie Nederlandse bouwvakarbeiders zijn om het leven gekomen en een vierde werd gewond toen hun auto In de afgelopen nacht in Grundstein- heim, in Duitsland, uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De omgekomen arbeiders zijn afkomstig uit Goirle en Tilburg. Zij werkten In Kassei en waren op de terugweg naar Nederland. De slachtoffers zijn P. Yromans (Goirle), B. Hendriks (Goirle) en A. D. de Rooy (Tilburg), bestaat de mogelijkheid dat er zich dit jaar een crisis rond de beta lingsbalans zal voordoen, maar in dien deze slechts tijdelijk Is, behoeft zij niet te verontrusten, want Groot- Brittannië bezit voldoende reserve. Wel zullen kosten en exportprijzen in toom moeten worden gehouden. Uitgaande van de huidige be lastingheffing worden de staatsin komsten voor het begrotingsjaar 1964/'65 geschat op 7352 miljoen pond sterling of op 462 miljoen pond sterling meer dan voor 1963/'64. De ongedekte staatsuitgaven worden be groot op 7388 miljoen pond ster ling zodat er een tekort zal zijn van 36 miljoen pond sterling, waar nog het tekort van 858 miljoen pond sterling op de gedekte uitgaven bij komt. Wijzigingen in de belastingheffing o.a .de vandaag ingaande verho ging van de indirecte belasting op tabak en alcoholica met 10 procent zullen de belastinginkomsten met 103 miljoen pond sterling vergroten, zodat het tekort wordt verminderd tot 910 miljoen pond sterling. Ala geen rekening wordt gehouden met de niet-gedekte uitgaven, zo besloot minister Maudling, zal de begroting zelfs een overschot van 67 miljoen jM>nd sterling te zien geven. Toen de kanselier. die om half vier met zijn sjofele koffertje nog steeds hetzelfde, dat Gladstone In de vorige eeuw droeg, was gearri veerd de verhoging van accijns op sterke drank aankondigde, nam hij onder daverend gelach demon stratief een slokje uit t glas whisky, de traditionele verfrissing voor mi nisters van Financiën tijdens hun lange budgetspeeches. Trouwens, er heerste gedurende de gehele rede een ontspannen stemming. Niemand ver wachtte immers Iets schokkends vlak voor de verkiezingen. Even voordat de kanselier zijn re de begon kwam de oude, thans wel zeer wankele Sir Winston Churchill, steunende op twee kamerleden, de zaal binnen. Maar nadat hij slechts tien minuten op zijn plaats had ge zeten, vertrok hij zoals hij gekomen was, nog voordat Maudling begon. De dag tevoren was hU bijna ge vallen toen hU zijn traditionele bui ging voor de speaker (voorzitter) trachtte te maken. HU werd ook toen gelukkig ondersteund. TerwUl hU dinsdag bUna werd weggedragen stond hU erop zich bU het over- schrUden van de toegangs6treep om te draaien in de richting van de speaker, hoewel het hem zichtbaar de grootste inspanning kostte. NED. HEBV. KERK Beroepen te Grams bergen (toer.) 8. Brands ma te Veghel te Zalk en Vee- fö tpn T n. uc xveeuwilJE - ze Oud-Loosdrecht M. J. v. d. Berg te Zundert te Weesp (vac. F C. Bos- bo^U ^Ctoez.) j. Vos te Kljssen. w JZiJB Aangenomen naar Hengelo (Old) (2e pred.pl.) J. j. v. Thlel te Delfstra- nuizen. Bedankt voor Delft (vao. J. v. Root- selaar) G. Boer te Hulzen (N.-H voorPutten (vac. H. O. Abma) tf. l. Tukker te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN Beroepen te Bellen Joh. Ribberlnk te Rotte rdam-Overschle. Aangenomen naar Anjum H. Fransen te Nleuw-Weerdlnge. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Aangenomen naar Wormer A. H. Al- gra te Gorlnchem. Bedankt voor Oldenzaai-Glanerbrug J. Geerslng te Zutdwolde (Dr.) voor Goes Joh. Stratlng te Alkmaar-Broek op Langendljk. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaamslag N. de Jong te Katwijk aan Zee en M. S Roos te s-Gravenzande. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnls G. Schip- aanboord te Apeldoorn te Tholen J. v. Haaren te RUssen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Wierlngen-Twlek- Medembllk mevr. da. T. Blanksma-v d Zwaag te Plngjum.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9