STAATSSECRETARIS OPENT NIEUW DIACONESSENHUIS vitamol Kleinhandelaren Fruit een halve in Groenten en eeuw verenigd Modern Huis dankt kracht en I karakter aan religieus besef RIJKE TRADITIE VOORTGEZET „Zoon des mensen is gekomen om te dienen" 'J Rem op inschrijving medische studenten uit buitenland Nog steeds is er STRIJD Receptie en diner Qpgericht 1 maart 1860 Woensdag 15 april 1964 Tweede blad no. 31237 3 xk r m t. „Staande in de kapel van dit fraaie Diacones- senhuis, realiseer ik mij nog eens extra duidelijk door welk een centrale gedachte het werk, dat het bestuur hier ter hand nam, wordt beheerst. Het is begrijpelijk, dat het bestuur, met zijn me dewerkers, zich zo onnoemelijk veel moeite heeft getroost om te bereiken hetgeen vandaag een feit is: een modern particulier ziekenhuis dat zijn kracht en karakter te danken heeft aan een diep religieus besef. Het bestuur geeft hiermede op-, nieuw gestalte aan een christelijk streven, dat ook in de huidige tijd blijkt te kunnen samen gaan met een aan alle eisen der techniek beant woorde gezondheidszorg. Een rijke traditie wordt op deze wijze gelukkig voortgezet. De ge schiedenis van uw werk gaat immers terug tot in de eerste eeuwen van de christenheid", aldus sprak hedenmiddag de staatssecretaris van Soc. Zaken en Volksgezondheid, dr. A. H. Bartels bij de officiële opening van het nieuwe Diaco- nessenhuis aan de Houtlaan, dat reeds in januari in gebruik werd genomen. Alvorens de staatssecretaris deze woorden sprak, heette de voorzitter van de Chr. Ver. voor Ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis", prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, de talrijke genodigden, o.w. burgemeesters van tele omliggende gemeenten, hartelijk welkom. Het is geen toeval, aldus de Toorzitter, dat deze openingsplechtigheid, in deze kapel plaats vindt. Deze kapel immers, Ingewijd op zondag 23 februari j.l., spreekt duidelijk uit, wat «jj met het Diaconessenhuis voor hebben. Aan de voormuur, ongeveer 5~2 boven de ingang van het Huis, hangt een luidklok en daarop het aan het evangelie ontleende opschrift: „De Zoon des mensen is gekomen om te dien". Het levensmotief en het arbeidsbeginsel van het Diaconessenhuis het woord diaconie zegt het duidelijk zijn geen ander dan om mede in deze dienst te mogen staan. Dank aan velen Prof. dr. Bakhuizen van den firink bracht vervolgens de véle jaren van voorbereiding reeds voor de tweede wereldoorlog iacht men aan nieuwbouw-ont- .werpen en voltooiing in herinne- JjJ ring. Bijzondere waardering had 5 j spreker voor de schepping van de architectenir. B. J. K. Cramer en ir. J. E. Kruisheer te Rotter- dam, en de velen, die met hen lJ" hebben samengewerkt om tot zulk een gunstig en fraai resultaat te komen. Onze grote erkentelijkheid gaat, de voorzitter, ook uit naar de [Bouwcommissie, die op ons verzoek geheel vrijwillig de zware, langdurige en verantwoordelijke taak van het fcouden van de nodige contacten 'dj reeds tijdens de voorgeschiedenis, het ch pplossen van soms eindeloos schij- 5 mende en tegenstrijdige problemen en ihet uitoefenen van het nodige toe zicht tijdens de bouw in ontelbare 'Vergaderingen en persoonlijke bezoe- 'u. ken op zich heeft genomen. Aan de 1 heren P. J. van Hoeken van 's-Gra- ne venpolder, voorzitter, dr. ir. P. C. 2 Lindenbergh en ons medebestuurslid ir. G. F. Klers brengen wü thans warme dank voor dit werk van onze blijvende verplichting voor hun on misbare steun. Het doet ons leed, dat ^laatstgenoemde thans patiënt in dit |jj, Buis is en wij vormen voor hem onze 1 beste wensen. Op de achtergrond stond ons, aldus ipreker, een financiële advies-com missie terzijde, waarvan wij op het IU1 ogenblik hier alleen de heren Van 's' der Vijver te Rijnsburg en Van Die pingen begroeten en danken kunnen. Het eigen bezit van het Diacones senhuis staat, aldus prof. Bakhuizen 'van den Brink, in geen verhouding tot de geldsommen benodigd om het plan te realiseren, dat wij voor ogen S hadden. Reeds in een vroeg stadium w heeft wijlen ds. B. C. Visser van Oegstgeest het initiatief genomen tot de oprichting van een propaganda- comité, dat zich in een groot aantal >nn plaatselijke Comité's heeft vertakt, die met veel en goed gevolg belang stelling voor het Diaconessenhuis hebben weten te wekken. end we onze krachten moeten inspannen om door een reeks van maatregelen b.v. goed functionerende polikli nieken te voorkomen dat patiën ten in ziekenhuizen moeten worden opgenomen. En als zij dan toch op genomen moeten worden, dat dan de opnameduur zoveel als mogelijk wordt bekort. Maar het ziekenhuis moet een zekere omvang behouden, wil het als klinisch centrum van be handeling de mogelijkheid bieden tot concentratie van de vele specialis men. Specialismen, die niet naast el kaar, maar in hecht teamverband een integrale geneeskundige behandeling moeten trachten te waarborgen Een integrale geneeskundige be handeling betekent voor de verpleeg kundige en de geneeskundige staf te vens. dat het menselijke en het reli gieuze in de patiënt alle aandacht krijgt die het verdient. De grootte 1 van het ziekenhuis behoeft daarbij W: geen belemmering te zijn, mits men J zich maar positief t.a.v. deze taak I openstelt en daarbij oog heeft voor 1 de grote moeilijkheden, die een goede organisatie en toepassing van de hui dige menswetenschappen bieden. Samenwerking noodzakelijk Dr. Bartels was er zich van bewust, dat deze opdracht weer andere en hoge eisen stelt aan het bestuur, de directie, de medisch- en verplegings- staf. Vooral de medische staf, als dragers van de gezamenlijke medi sche verantwoordelijkheid, als deel nemers werkend in een grote orga nisatie, als specialisten hun beper kingen kennend, heeft hier een be langrijke invloed. Tenslotte wees de staatssecretaris er op, dat een goede samenwerking tussen de medische staven in Leiden noodzakelijk is. Hierdoor wordt im mers voor de patiënt het maximum Dr. A. J. H. BARTELS Staatssecretaris van Soc. *Zaken ek Volksgezondheid ZWEMMEN OM DIPLOMA In de Overdekte en het Z weiland- bad hebben leden van de Weidse Watervrienden" om hun diploma ge zwommen. Het diploma A werd behaald door Chiel Albers, Kees Albers, Wim Deel man, Martien Hereur, Joep van Kes- teren, Frans Kluivers, Karei van Muyden, Willem Nauta, Nico Ravens- bergen. Piet Stouten Aat Steenber gen. Cor Westphal, Gerda Lolkes de Beer, Joca Bey, Loesje Bavelaar. Mo nique Frissen, Maria Groen, Renee Kuiters, Marian Neuteboom, Tineke Slingerland, Ellij de la Rie. Adri de Ridder, Joke Court, Mariam Schoen maker, Joke Flanderhijn, Wilma Cor. nelissen. Loesje Quist, Ineke van Heel, Tineke de Fey, Willy Blom. Abel Cazemier, Nico Kos en Adriana de Mos. Voor het diploma B kwamen in aanmerking: Theo v. Hattum. Wim Haak, Bart Hoogenboom, Albert Ho- gendorp. Tonny v. Kesteren, H2ns v. d. Kooy. Henk Schoonheim, Barry Smits. Henk v. d. Steen, Nico v d. Velden, Catarina v. d. Burg, B. Bie- ver. Hans Bakx Jeanne Buys, Yvon ne Braggaar, Inge v. Hattum, Hille- genda v. Rootselaar, Joke v. Weizen, Rieneke Saanders en Ria Roelandse. Het diploma bewijs zwemproef ont vingen: Janet Dietz, Marian Jong bloed. Nelleke van Trigt Philip van Hoven, Paul Arts, Jaap Rijsdam, Benny Sliggers. Wim Lancel en Wil ly 1' Ecluse. Diploma geoefend zwemmer: Ti neke v. d. Berg, Titia Mackenzie, Meinard Tydeman en Frans Hage- doom. Amerikaanss ambassadeur bij de doopplechtigheid WAGNER (LAAN: KENNEDYLAAN Advertentie Bewaar\uw ige charme! Vitamol-produkten zijn snel tot een wereldbegrip geworden. Dit succes is het beste bewijs voor de doelmatigheid van de vitamine huidverzorging. Het ontbreken van vitaminen leidt tot verslapping van de huid. Zij gaat schilferen en verwelkt. Daarom moet u uw huid de waardevolle, levengevende vitaminen door middel van Vitamol toedienen. Vitarnol-crèmes dringen snel en diep in de huid door, stimuleren de intensieve bloedcirculatievernieuwen en versterken de huidcellen, garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid daardooi jong, strak en gezond. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratante, een wonder van fijnheid, maakt uw huid jeugdig. Crème Cellulaire doet 's nachts haar werk als een goede fee. Tube f 6.7 kunnen ergens beperkt mochten blij ven. Het is goed dat, om in de veel heid van mogelijkheden tot een goe de, totale medische diagnostiek en behandeling te komen, elk ziekenhuis zich bewust een beperking oplegt, als veeleisende mogelijkheden hiertoe ook in een naburig uit te spreken, zieken- huis of instituut reeds voorhanden *-*e "agnerlaan in Leiden Zuid- rijn- West, zal woensdag 22 april a,s. of- Met de wens dat het nieuwe Dia conessenhuis in toenemende mate 'n getuigenis mag zijn van de wijze waarop de christenen in onze tijd hun medemens tegemoettreden. ver klaarde dr. Bartels deze nieuwe in- zich bereid verklaard de doopplech- ficieel worden omgedoopt in Kenne- dylaan. De ambassadeur van de Ver enigde Staten, John S. Rice, heeft richting voor geopend. STEUN VAN 25 GEMEENTEN Met veel waardering sprak prof. dr. Bakhuizen van den Brink deze mid dag ook over de financiële steun jj (garantie)welke de gemeente Leiden ,ji en 24 gemeenten uit de Rün-, bollen- ollü[tn duinstreek bij de opzet van dit project hebben verleend. Spreker nam aan, dat allen tevreden zjjn-.over de besteding van de het bestuur toe vertrouwde gelden. Vervolgens betrok spreker in zijn openings- en dankwoord allen, die X leer nauw bij de gang van zaken be- H trokken waren, t.w. de specialisten, de directie, het verplegend personeel, j .de administratie, de directie-secreta ressen en het personeel van de opna me- en de huishoudelijke diensten. Allen hebben voortreffelijk weerstand geboden. Groot ogenblik Een groot ogenblik aldus spreker, brak aan op de vroege morgen van de boude 18de januari. Toen had de «igenlijke verhuizing plaats onder leiding van de doktoren Van Praag. Van Schaick en Van Waasbergen, met hulp van een Roode Kruiscolon- met de belangeloos ter beschik- j gestelde ambulances van de fir ma's De Jong en Van Nieuwkoop, en vele particuliere auto's onder be- Kherming van de verkeerspolitie. Aan de commandant van de Koks- «chool bracht spreker dank voor de bewijzen van goede nabuurschap op de laatste dag aan de Witte Singel zo royaal bewezen. Het bestuur, aldus Advertentie Zoekt C een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- Of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze In alle prijzen. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. veel dank aan velen eindigde spreker, heeft op deze dag velen voor veel te danken. Rijke traditie De staatssecretaris, die in zjjn rede herinnerde aan de rijke traditie, welke thans wordt voortgezet, wees er o.m. op, dat het diaconessenwerk teruggaat tot de eerste eeuwen van de christenheid. Toen reeds ver pleegden de diaconessenzusters de zieken, terwijl zij tevens de functie in dc kerk vervulden. Zij deden dit in de vorm van een aan de diaconie aangebouwde vleugel, waar de zieken en behoeftigen een onderdak konden vinden en werden verzorgd. In de ne gende eeuw had Rome nog 24 van dergelijke diaconia's. Vandaag zien we hoe dit werk van barmhartigheid op een in de tijdsomstandigheden passende wijze wordt voortgezet: het moderne particuliere ziekenhuis, dat hier gelukkig de naam van diacones senhuis heeft behouden. De aanzet van 'de particuliere zie kenhuizen in hun huidige vorm. vin den we in de tweede helft van de ne gentiende eeuw. In die dagen was er sprake van een heftige kritiek op de openbare ziekenhuizen. Een kritiek die zich in hoofdzaak richtte op het lage peil van de verpleging. Parallel daarmee ontstond een sterke stro ming om het oude instituut van het diaconaat weer te doen herleven. Dat leidde tot de vorming van een korps van vrouwen, dat zich belastte met de verpleging ven zieken: eerst thuis; dan zien we hoe een enkele patiënt door de zusters in haar eigen woning wordt opgenomen. Van daaruit groei de de gedachte en de behoefte aan het particuliere ziekenhuis Topcentrum Een korte terugblik in de historie, aldus dr. Bartels, zou voor velen een stimulans mogen zijn zich tot dit werk van ziekenverzorging geroepen te voelen en het in de huidige bijna ideale omstandigheden, samen met de staf van medici zó te verrichten dat het niet alleen een zinvolle voort zetting van een traditie Is, doch dat het eveneens een eigentijds teken blyft van echte christelijkheid. Dat vraagt van ons om deze waarden op nieuw te doordenken. Zeker nu bij de huidige ontwikkeling van de genees kunst, het ziekenhuis het topcentrum is geworden van de geneeskundige behandeling. Voor de patiënt bete kent dit, dat hij in steeds meerdere mate geconfronteerd wordt met za kelijkheid en efficiëncy in de genees kundige behandeling en dat de men selijke benadering op de achtergrond dreigt te geraken. Men heeft de ge dachte geopperd dit tegen te gaan door te streven naar kleinere en meer overzichtelijke ziekenhuizen, waarin het psychisch-hygiënisch en het religieuze klimaat beter tot zijn recht kan komen. Spreker meende echter niet dat dit de juiste weg zou zijn. Veeleer is hij van mening, dat „Artiestenparade" voor militairen De cabaretavond, die gisteren in de manschappenkantine van de Doe lenkazerne werd gehouden, trok, vreemd genoeg, matige belangstel ling. Een groot aantal militairen liet althans verstek gaan. Het program ma was gevarieerd genoeg. Het ver meldde het optreden van het Bonel- ly-kwartet, met enkele kolderieke muziekstukjes, Anita Berry met po pulaire zang, Tonny van Domme len, met manipulaties, Las Estrellas, met accordeonmuziek, en Chiquita Florez, met Spaanse dansen. Als con ferencier trad de oudste van de twee „Carrellisten", André Carrell, voor het voetlicht. Hij liet zich bovendien in een schetsje zien, samen met Marion Wardenaar. Ondanks de geringe be langstelling oogstte het artiestenge- bereikt, ook als eigen kennen en zeischap groot succes. tigheid te verrichten. De plechtig heid begint 's middags om uur. Organisatoren verwachten: Record aantal deelnemers aan Oranje-wandeltoelit (30 april) Als een van de hoogtepunten in j tocht worden gehouden. De afstan- het middagprogramma van de Leidse den bedragen 10 km voor deelnemers Koninginnedagviering, zal ook dit (sters) van 8 tot 11 jaar en 15 km jaar weer onder auspiciën van de voor alle overige deelnemers (sters), vereniging „Koninginnedag" in sa- kinderen jonger dan 8 jaar mogen menwerking met de Wandelkring- beslist niet meelopen. Leiden, de Gemeentelijke School- twaalf sportcommissie en de Leidse Jeugd- Actie de traditionele Oranje-wandel- Overleg over toelating Bij K.B. is bepaald, dat de in schrijving van personen, die geen Nederlander zijn, aan de openbare universiteiten voor de colleges en praktische oefenin gen in de faculteit der genees kunde voor onbepaalde tijd niet mag plaatsvinden behoudens van geval tot geval te verlenen mach- tiging van de minister van O. K. en W. De bijzondere universiteiten heb ben zich bereid verklaard aan een inschrijvingsbeperking van buiten landers voor de medische faculteit medewerking te verlenen. Er zal daartoe gezamenlijk overleg tussen de medische faculteiten plaatsvinden over de aantallen buitenl. studenten, die aan elke faculteit zullen kunnen worden ingeschreven. Deze maatregel sluit aan op de in stelling van een plaatsingscommissie eerstejaarsstudenten geneeskunde, waarvan eerder melding werd ge maakt. De bepaling geeft de moge lijkheid het aantal ln te schrijven buitenlandse studenten aan te pas sen aan de capaciteit van de betrok ken faculteit nadat in de plaatsing van de Nederlandse eerstejaarsstu denten is voorzien. De Eerste Leidse Vereniging van Kleinhandelaren in Groen ten en Fruit bestaat vijftig jaar. Het vaandel van deze vereni ging vermeldt als datum van op richting 13 april 1914. Het bestuur, waarvan op het ogenblik de heer M. Vermond voorzitter is, hield gistermiddag ter gelegenheid van dit gouden jubileum een receptie in café- restaurant ..In den Vergulden Turk". Het mocht tijdens deze ontvangst tal van gelukwensen in ontvangst nemen en het werd bovendien met fraaie bloemstuk ken verrast. Aan woorden van waardering heeft het deze mid dag evenmin ontbroken: er wa ren tenminste drie toespraken. De voorzitter van de Leidse Groente veiling, de heer B. van Vliet, zei verheugd te zijn, dat de groentehan delaren van weleer de noodzaak om een vereniging op te richten heb ben ingezien, ook al waren de motie ven in die periode anders dan de te genwoordige. Ging het vroeger in de eerste plaats om de grote onderlin ge concurrentiestrijd, nu is de alles overheersende vraag: hoe handhaafd de kleinhandelaar zich tegenover het grootwinkelbedrijf. De heer Van Vliet sprak in dit verband de wens uit, dat de kleinhandelaren hun vakken nis zoveel mogelijk op de voorgrond stellen. „Als U zich onder het winke lende publiek een vakman toont, dan wordt Uw werk een feest", aldus de veilingvoorzitter. Namens de Ned. Bond van Klein handelaren in Aardappelen, Groen ten en Fruit wenste de heer C. B. Tieman uit Ede het bestuur van de jubilerende vereniging geluk. Hij noemde deze dag vooral voor de wer kers van het eerste uur een hoog tijdag. Voorts noemde de voorzitter van de landelijke bond het van het grootste belang, dal de krachten zo veel mogelijk worden gebundeld om de organisatie, waarvan het pad niet altijd over rozen is gegaan, in stand te houden. De voorzitter van de Leidse groenteveilingde heer B. van Vlietwenst de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer M. Vermond, geluk. Naast de heer Vermond staat de secreta ris. de heer JKleijn. (Foto IJD/Holvast) „Want de strijd van de kleinhandel duurt voort", aldus de heer Tieman. „Enerzijds wordt zij belaagd door de loonpolitiek, anderzijds door de prijspolitiek". Het verheugde hem, dat de belangen van de kleinhandel in Leiden althans worden behartigd door een gezond, actief bestuur. De heer G. A. Sassen tenslotte, voer de het woord namens de Contact commissie, die uit de drie plaatselijke organisaties is gevormd. „Dank zij de organisaties is in de afgelopen jaren het vak op een veel hoger peil gebracht", zei hij. Dat er in deze organisaties zo prettig wordt samen gewerkt komt volgens hem door het begrijpen van eikaars belangen. De feestdag van de kleinhandela ren in groenten en fruit werd be sloten met een diner in Avifauna te Alphen aan den Rijn. Zelfbediening voor automobilisten Op de grens van Leiden en Zoe- terwoude ter hoogte van de in aan bouw zijnde brug over de Rijn laat de heer A. van der Pouw Kraan een service station bouwen, met daar boven twee woonlagen van in totaal acht flats. Voor het bouwplan, naar een ontwerp van de Haagse architect ir. J. G. van Keulen, is juist deze week de toestemming afgekomen. Nog deze maand zal men met de bouw, welke begroot is op een half miljoen, beginnen. Eind 1965 moet het gebouw worden opgeleverd. De exploitatie zal geheel in het teken staan van zelfbediening van daar de naam ENZAB: Eerste Neder landse Zelfbediening Automobiel Be drijf. Hoewel men bij deze opzet des verlangd deskundig advies kan in winnen. wordt automobilisten de mogelijkheid geboden om zelf repa raties, waaronder ook het spuiten van hun auto, uit te voeren. In het plan is ook opgenomen het plaatsen van een zelfsbedieningsautomaat een Zweedse vinding voor benzine. De automaten, waarvoor men zich kan bedienen van guldens en rijks daalders, worden momenteel nog op hun deugdelijkheid onderzocht door het ijkwezen. In Leiden Scbilclerspatroons komen <Ie nieuwe c.a.o. stipt na De afdeling Leiden van de Bond van Ned. Schilderspa troons heeft in haar onlangs ge houden vergadering unaniem besloten bij invoering van de nieuwe C.A.O. deze stipt.na te komen. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft zich gisteren be reid verklaard de C.A.O. voor het schildersbedrijf goed te keuren op voorwaarde, dat partijen nog enkele redactionele wijzigingen aanbrengen. Overeengekomen wijzigingen ko men in grote lijnen overeen met die in de CAO. voor het bouwbedrijf en omvatten ook een inhaal achterstand bouwlonen van twee cent per uur. Partijen in het schildersbedrijf zijn by "gentlemen's agreement" over' eengekomen, dat de nieuwe C.A.O. zal ingaan op 13 april, zodat uitbeta ling van de nieuwe lonen plaats vindt in deze loonweek. De start heeft plaats op het ter rein van „Den Burcht" en wel voor de afstand van 10 km tussen half twee en twee uur en voor de 15 km tussen twee uur en half drie. Iedere deelnemer (ster), die de route uitloopt ontvangt een speciaal ontworpen herinneringsmedaille en iedere groep (van ten minste elf personen) een groepsmedaille. Zij die de toch 't reeds eerder volbrachten ontvangen een jaarcijfer ter bevestiging aan het lint van de reeds eerder verworven me daille; als de tocht voor de vijfde of tiende maal wordt volbracht wordt het jaarcijfer vervangen door een kroontje resp. bijzonder herinne ringsteken. Aan die groepen, die hiervoor volgens een deskundige jury in aanmerking komen, worden extra prijzen uitgereikt w.o. een wisselbe ker. Gezien het ieder jaar weer toene mende aantal deelnemers (sters), zo wel junioren als senioren, verwach ten de organisatoren ook ditmaal weer een record aantal inschrüvin gen (vorig jaar 1045). Op de Hoge Ryndyk zullen de deelnemende groepen omstreeks half vyf een feeststoet vormen teneinde met mu zikale opluistering de laatste kilome ters naar de eindstreep gezameniyk af te leggen. Kruis van verdienste voor dr. P. H. Pott Tijdens de te Delft gehouden alge mene jaarvergadering van de Bond van Oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis is het zilveren kruis van verdienste toegekend aan dr. P. H. Pott, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Gevonden voorwerpen In de maand maart zün de vol gende voorwerpen gevonden: Beurs met inhoud, motorhandschoenen, etui inh. vulpen, reproduktie mozaïek, overall, padvindersportemonnee, auto- steppen, poppenspel, damesportemon nee, blitzstatief, rUwieltas inh. ge reedschap. herenpolshorloge, dames handschoenen, herenhandschoenen, damespolshorloge. zakje inh. post zegels, vulpen, waterpas, herenpor tefeuille, dameshandtas, bedelarm. bandje. 1 paar stelten, regenbroek, hoofddoek, kinderbril, kinderschoen tjes, sleutels, waardebon, gouden arm bandje. bestektekening, babykleertjes, muntbiljetten a f2,50, herenporte monnee, blokfluit in étui, broche, he- renbril, damesbril, geldsbedrag, on derdeel van een radiateur. studie boek, draagbare radio, lasgereed- •schap, kinderjasje, jongenspolshor loge, bankbiljetten f25,- en flO,-, bontje, sigarettenpijp, zilveren ring, damessjaal, houten kinderstep, vier daagse kruis, zilveren oorbel, dek zeil. herenpantalon, parkiet, alpino muts, 4 kleurenpotlood, tas inh. bood schappen, halssnoer, paraplu, tas inh. materiaal voor handenarbeid, canvas tas met inh., damesmantel, schets boek, draagwand, regenpijpen, heren hoed, gouden ringetje, rij wiel tas (ge ruit) met inh. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort op woensdag middag, tussen 2 en 5 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Drie oorzaken De Westduitse militaire commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het ongeluk op het NAVO- schietterrein Bergen-Hohne in Ne- der-Saksen, waarby vorige week don derdag negen personen het leven verloren en tien werden gewond, is tot de conclusie gekomen dat een reeks van oorzaken van uiteenlopen de aard tot dit ongeluk heeft geleid. In het rapport van de commissie worden drie oorzaken genoemd: onjuiste ligging van het mortier vuur by het inschieten als gevolg van onjuiste waarneming; het gebruik van een verkeerde la ding by een of twee van de mor tieren by het doelschieten; men is er zo goed als zeker van dat tenminste één veiligheidsvoor schrift veronachtzaamd. Daar door heeft men niet kunnen voor komen dat op de bewuste dag het vuur ten dele buiten de gevaar lijke zone kwam te liggen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3