1DUIZENDEN DOKTERS IN MILITAIRE DIENST Prinses Irene hoopt nog in Nederland te huwen Braziliaanse stafchef opvolger van Goularl Wel dramatische ontwikkelingtoch nog enige hoop I Bres in het stakingsfront Betere atmosfeer Kilo suiker 1 cent duurder Scheepsbrand 113 doden Veit Harlan overleden WEERBERICHT Verklaring aan journalisten RUSSISCHE BESTUURBARE KUNSTMAAN „POLYOT II Irene-debat morgen op tv. W ervelstor men in Pakistan en Amerika (9uc/ Qföeuws ericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 APRIL 1964 ILEIDSCH No. 31235 DAGBLAD fiplrecteur: E. A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Brusselse correspondent) De staking van de Belgische artsen is gedurende het week- feinde in een dramatisch stadium gekomen als gevolg van deze 'gebeurtenissen: it de artsen hebben in de nacht van zaterdag op zondag na een bewogen conferentie, die veertien uur duurde en weer in „Her- itoginnedal" bij Brussel werd gehouden, geweigerd hun verzet te Ibeëindigen, Zij stelden de 2.000 artsen, die sinds 1 april „wacht- édiensten verrichten, ter beschikking van de regering en droegen de verantwoordelijkheid daarvoor aan premier Lefèvre over; Onmiddellijk na deze mislukte bespreking kwam het kabinet tondagochtend om half zes in spiedziting bijeen. Besloten werd I de 3.600 artsen, die reserve-officier zijn, op grond van een wet |;van 1948 te mobiliseren alsmede de burger-geneesheren, voor- fjzover die aan een ziekenhuis of kliniek verbonden zijn; het is duidelijk, dat het thans tussen regering en artsen hard l'tegen hard gaat, waarbij het enige lichtpunt vanochtend was, dat I dc geneesheren, blijkbaar geschrokken door de gang van zaken, I gisteravond verklaarden, dat er voor hen ,,géén breuk" is. Gisteravond hadden zich reeds on- jeveer 1500 van de 3600 medische reserve-officieren gemeld en ook de opkomst van de gevorderde burger- irtsen bleek bevredigend. Men kreeg k indruk, dat de regeringsmaatregel lommige dokters niet ongelegen' kwam, omdat de staking toch wel j^wat zwaar begon te wegen. Sympto matisch is ook, dat de dokters in tfechelen buiten hun organisaties om met de ziekenfondsen een nieuwe |P«vereenkomst hebben gesloten en kan staking zullen beëindigen. Dit tekent dus een bres in het sta- ilngsfront al moet de regeling nog officieel worden goedgekeurd. Volgens de onderhandelingscom- _.lssie van de artsen hebben de mi nisters en hun adviseurs tijdens het beraad in Hertoginnedal hun koel bloedigheid verloren. De artsen zou den woorden als „moordenaars, ochoften, U zult er voor betalen" zijn toegevoegd. De geneesheren hebben zich ook gekeerd tegen een verklaring van de minister van Arbeid, Servais, die hun verweet, dat zy de zieken als gijzelaars gebruiken. Maar, zo zeggen de artsen, de patiënten zyn beter als gijzelaars bij een dokter dan bij een regering, die een wet wil doordruk ken. welke, mocht zij werkelijkheid worden, het Belgische volk over tien Jaar een hoge, ja fatale rekening zal presenteren. Dit verklaarden de art sen Debruyne en Van Steenberge. die er opnieuw de nadruk op legden, dat ook nu de zieken in geen enkel opzicht in de steek gelaten zullen worden, ondanks het feit, dat de regering naar de ironing der dokters ln een vertroebelde atmosfeer grote medische beginselen poogt te verla gen tot materiële, platvloerse kwes- Een belangrijke factor bij de mis lukking der onderhandelingen van Ym zaterdag op zondag schijnt te zijn _Jpweest, dat de artsendelegatie j|ï|zwaar tilde aan een uitdrukking van ^^premier Lefèvre, die, toen hij bij J«Hertoginnedal" arriveerde, op een alt vraag van een Journalist antwoord- ■'"de: „Ik hoop. dat het vandaae niet ii"'e temps des assassins" (de tiid van M|de moordenaars) zal worden". Dat '""fis nameliik de titel van een Franse roman van Philippe Soi'.pault, die J/Vletn Vers van Rimbaud daarvoor leende. Het boek veroordeelt overi gens daden van geweld. Bij de dok ters was echter „de boot aan": zij waren beledigd, eisten terugnemen van de uitdrukking enz. enz. De pre mier liet direct door een secretaris een rectificatie voorlezen. Volgens de dokters was de stemming toen echter al bedorven, er ontbrak aan rege ringszijde goede wil. Straffen Wat de vorderingsbevelen betreft: voor de burgerlijke vorderingen heb. ben de dokters een termijn van 14 dagen, daarna kunnen zij met boe ten tot maximum 100.000 franken (f. 7200) worden gestraft. Niet-opge. komen militaire dokters kunnen als deserteurs in tijd van vrede worden beschouwd. Zouden er onder hen zijn die naar Valkenburg zijn gevlucht of die niet uit het buitenland terug komen, dan zou hun uitlevering wegens desertie kunnen worden ge vraagd. Gezien de Benelux- en NAVO-verbondenheid zou die waar schijnlijk niet worden geweigerd. Natuurlijk bracht het onder de wapenen roepen eerst wel enige ad ministratieve verwarring met zich mee, doch gisteravond laat bleek de organisatie goed op gang te komen. De militaire dokters werden bij de wachtdiensten geplaatst en zij wer den gedetacheerd in de militaire ziekenhuizen, waar burgers worden verpleegd en waar niet genoeg perso neel is. Ook de gevordere civiele dokters bleken op hun posten te blij ven. Namens het Nationaal Verbond is trouwens medegedeeld, dat het niet in het voornemen van de stakings leiding lag de dokters van de wacht diensten opdracht te geven het werk neer te leggen, maar men wilde alleen dat de verantwoordelijkheid van al of niet behandelen bij een regeringsvertegenwoordiger zou wor den gelegd. Al met al schijnt de situatie na de regeringsmaatregelen van gisteren eerder beter geworden dan slechter. Ook de kans op hervatten van het gesprek werd aan beide zijden over wogen. Het Belgische episcopaat heeft zich opnieuw uitgesproken voor voortzetting van de geneeskundige zorg en de regering noch de stakende dokters schijnen thans een bemidde lingspoging van welke autoriteit dan ook te zullen afwijzen. Intussen heeft het Nationaal Ver bond van artsen gisteren nog een beroep gedaan op het parlement „om zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de beproeving die de politieke organisaties de bevolking opleggen". In een communiqué ver klaarden de stakende artsen zich bereid „tot elke werkelijke onder handeling zonder voorafgaande voor waarden". Zij laken de houding van de rege ring. die ,.op bevel van de politieke organisaties heeft gemanoeuvreerd om elke werkelijke onderhandeling onmogelijk te maken". In het communiqué wordt voorts Dr. André Wijnen, stakings leider van de Belgische artsen, maakte gisterochtend vroeg be kend dat de besprekingen met de regering zijn vastgelopen. uiting gegeven aan de erkentelijkheid jegens de artsen, die „gedurende 12 dagen op uitstekende wijze in het gehele land de dringende medische verzorging hebben verleend". De minister van Economische Za ken heeft in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij op grond van de uitkomsten van het accountantsonderzoek naar de verpakkingskosten van suiker een verhoging van de verbruikersprijs goedgekeurd met één cent per kg., ingaande vandaag. De prijs voor witte kristalsuiker, zowel in winkel- als in fabrieksver- pakking zal hierdoor in het algemeen tot f 1.08 per kg. stijgen, behoudens in een aantal detailhandelsbedrijven, waar tot dusverre reeds een wat ho gere prijs dan f 1.07 werd berekend. Honderddertien passagiers zijn vrij dagavond om het leven gekomen toen het schip waarmee zij op weg naren naar Koeweit, in de Perzische Golf in brand raakte, aldus het Per zische blad „Ettelaat". Zeven passa giers konden door Perzische patrouil levaartuigen worden gered. Volgens het blad waren de pas sagiers in Korransjar, aan de Per zische Golf. aan boord gegaan om zich illegaal naar Koeweit te bege ven. Vulkaanuitbarsting in Costa Rica Zondag is de vulkaan Irazu hl Costa Rica tot uitbarsting gekomen. Volgens de eerste berichten zijn e€ doden en gewonden te betreuren. Het aantal is tot dusver echter niet he kend. Een juichende menigte om» stuwt het Nederlands Konink lijk paar en Prinses Beatrix op het Plaza de la Constitucion in Mexico-City. 113W De Duitse filmregisseur Veit Har lan is vandaag in een ziekenhuis op Capri overleden. HU was 64 jaar. Harlan, die aan kanker leed, was ge- howd met de filmster Christine Söderbaum. Harlan maakte o.a. de beruchte nazi-film „Jud Süss". nl MEER WIND Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: wisselende bewol- met plaatselijk enkele buien. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Weinig verande- in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 APRIL Zon op: 5.46 uur; onder: 19.36 uur. «aan op: 7.06 uur: onder: 22.22 u ur. Hoogwater te Katwilk te 4.28 en 16.46 "U": laagwater te 0.17 en 12.44 uur Prinses Irene en prins Hugo de Bourbon Parma hebben giste ren tegen journalisten gezegd, dat de datum en plaats van de bruiloft nog niet is bepaald. Zij zeiden de hoop nog niet te hebben opgegeven, dat hun huwelijk toch in Nederland zal kunnen wor den ingezegend. Verborgen Mejuffrouw Andrade zegt, dat het moeilijk te begrijpen was „waarom ze in Nederland wilden, dat de prin ses haar katholieke overtuiging ver borgen zou houden, alsof ze schaamte over haar bekering moest voelen". Het is logisch, vervolgde ze. „dat ze niet kan instemmen met een godsdien stige huwelijkssluiting onder bijna clandestiene omstandigheden, waar door de indruk, dat de prinses haar 99 Dit blad bestaat uit 16 pagina's Voor studie van ontmoetingstechniek De Russen hebben gisteren hun tweede kunstmaan van het type ..Polyot" gelanceerd met de mededeling, dat het hier een on bemand bestuurbaar ruimteschip betrof. Na de lancering zou de Poiy->t reeds enkele malen zowel in horizontale als in verticale richting van koers zijn veranderd op radiobevelen van de aarde. De Polyor is bedoeld om problemen op te lossen met betrekking tot ontmoetingen van verschillende capsules in de ruimte. Door het beheersen van deze ontmoetingstechniek zou het mogelijk worden, grote permanente ruimtestations te bouwen, die van belang zijn voor het ruimte-onderzoek en voor het assembleren en starten van grotere ruimtevoertuigen naar verder van de aarde gelegen doelen als de uiaan en de planeten. Bestuurbaarheid geen primeur De eerste Polycot werd op 1 novem ber van het vorige jaar gelanceerd. Evenals toen werden er nu kort na de lancering met de Polycot II diver se manoeuvres in de ruimte mee be proefd. Thans schijnt de Polycot in een vaste baan om de aarde te wen telen. waarvan de hoogte varieert van 500 tot 310 kilometer. De Russen hebben geen medede lingen gedaan over de mate en moge lijke duur van bestuurbaarheid van de Polycot, zodat geen vergelijkin gen kunnen worden getrokken met de vele bestuurbare kunstmanen en Volgens dit bericht van U.P.I. heb ben de prinses en haar verloofde het weekeinde doorgebracht in het kasteel „De Bost" in het dorpje Bes- son in midden-Frankrijk. Ze genoten beide dagen van prachtig zonnig weer De prins heeft zfjn verloofde voor gesteld aan een groot aantal vrien den en familieleden van de familie Bourbon. Teneinde fotografen te ver mijden hadden zij dispensatie gekre gen van het bijwonen van de mis in het dorpskerkje van Besson. De ingang van het kasteel werd zwaar bewaakt door een afdeling gendar mes, die alle nieuwsgierigen op flin ke afstand hield. De prins en prin ses ontvingen gistermiddag de jour nalisten in de bibliotheek. Toen er gasten arriveerden maakte prins Hu- go een einde aan het personderhoud. Onder de aanwezige gasten waren prins Sixte, prinses Marie-Therese en prinses Marie des Neiges, de broer en zusters van prins Hugo. Mej. Andrade Intussen heeft mejuffrouw Rosario Andrade die tijdens het verblijf van prinses Irene in Spanje fungeerde als haar secretaresse, via het semi- officiële Spaanse persbureau „Cifra" een verklaring uitgegeven, waarin ze beweert, dat de Nederlandse regering misschien probeert Koningin Juliana en Prins Bernhard tegen prinses Ire ne op te zetten. „Zoals ze al eerder heeft geprobeerd", zegt mej. Andra de. „Maar het zal haar niet lukken", merkt ze op. „De reden van het op treden van de Nederlandse regering ligt in de overgang van prinses Irene tot de R.K.kerk en haar verloving". Volgens mej. Rosario de Andrade is het onjuist verband te leggen tus sen deze twee feiten „Irene volgde de stem van haar geweten na langdu rige en voorzichtige overweging". ruimtevaartuigen die de Amerika nen reeds hebben gelanceerd. Het grootste succes van de Amerikanen op dit gebied was de koerscorrectie die de Mariner op miljoenen kilome ters afstand van de aarde op bevel van de aarde af onderging op weg naar Venus. De koerscorrectie was zo perfect, dat de Mariner maanden later precies op de beoogde afstand de planeet passeerde. De Russen heb ben niet medegedeeld, hoe groot de koersveranderingen van de Polycot waren, en of deze overeenstemden met de plannen. De „ontmoetings-techniek" die de Russen bestuderen, vormt ook een van de doeleinden van het onlangs gestarte Geminl-programma van de Amerikanen. Dez! techniek moet men beheersen, voordat men meer ambitieuze ruimteprojecten als be mande vluchten naar de maan en naar andere planeten kan verwezen- 1 ij ken. katholicisme verbergt, zou worden versterkt" Mejuffrouw Andrade vraagt zich af „waarom de Nederlandse politici wilden, dat de plechtigheid zou plaats hebben in een kapel of in een dorps kerk." „De prinses", vervolgt ze,, „heeft haar katholicisme nooit ver borgen, maar altijd duidelijk en een voudig gemanifesteerd. Daarom be grip ik niet, waarom een regering, waarin katholieken zitten, de katho lieke gesteldheid van prinses Irene wil". verbergen. Dit wanbegrip en deze onverdraagzaamheid hebben haar overrompeld". „Irene houdt van Nederland", zo besluit mejuffrouw Andrade. „en daarom heeft ze erg onder het ge brek aan eerbied, dat sommige krin gen door uitoefening van dwang op haar hebben getoond". Parlement kiest generaal Braneo Het Braziliaanse parlement heeft zaterdag, na door het leger te zijn „geinstrueerd", generaal Humberto Branco tot president gekozen. Bran eo, die stafchef is van het leger en een voorname rol speelde hfj de staatsgreep waarbij Goulart werd af gezet, verwierf 361 stemmen. Zijn te- gekandidaten, twee maarschalken, kregen samen niet meer dan vijf stemmen. Er waren 72 onthoudingen. Generaal Branco zal het resteren de gedeelte van de ambtstermijn van Goulart, dat is tot de verkiezingen van volgend jaar, uitdienen. Tot vice-president werd gekozen José Maria Alguimin; voor hem stemden 256 afgevaardigden. De waarnemend president, Mazzi- li, heeft zaterdag het veelomstreden besluit van Goulart ingetrokken, waarbij land dat tien kilometer aan weerskanten van verkeerswegen, spoorlijnen en kanalen ligt, ten be hoeve van bezitloze boeren zou wor den onteigend. Zaterdag zijn in een der gangen van het Braziliaanse parlementge- bouw drie schoten gevallen. Zij wer den afgevuurd door de voormalige minister van Landbouw in de rege ring Goulart. Oswaldo Lima Filho, die het gemunt had op een afge vaardigde van de Arbeiderspartij, Milton Cabral. Deze werd niet ge raakt. Filho schoot op het parle mentslid tijdens een hooglopende ru zie, waarbij de voormalige minister hem van verraad betichtte. De voor- zittei van de Kamer heeft een on derzoek gelast. Het is leden van het Braziliaanse parlement sedert enige tfjd verboden in het parlementsge bouw wapens te dragen. Het Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft er zondag bij Brazilië op aangedrongen onmiddel lijk de negen Chinese journalisten en handelsvertegenwoordigers vrij te De NTS zendt morgenmiddag van één uur af een rechtstreekse reporta ge uit van de zitting van de Tweede Kamer, waar de brief aan de orde komt, die minister-president Marfj- nen aan de Kamer heeft gericht mei het standpunt van de regering ten aanzien van toekomstige handelin gen van Prinses Irene. Het over deze brief verwachte debat zal geheel wor den uitgezonden. De uitzending ein digt, wanneer het volgende agenda punt in behandeling komt. Commentator is Jan de Visser. De regie is in handen van Ger Roos. Mocht het debat tot na 14.00 uur voort duren, dan zal de voor dit tfjd- stip aangekondigde uitzending van de schooltelevisie komen te vervallen. Dit programma zal dan op een nader te bepalen tijdstip worden uitgezon den. De Braziliaanse chef-staf. ge- neraal-majoor H. C. Branco. die Mazzili opvolgt als president van Brazilië. laten die op 3 april zijn aangehou den na de omverwerping van het bewind van Goulart. Het Braziliaan se optreden wordt een schending van het internationale recht genoemd. Twee vorige protesten, aldus Nieuw- China, zijn onbeantwoord gebleven. Door een wervelstorm die zater dagavond het zuidelijke deel van het district Jessore in Oost-Pakistan teisterde ,zijn volgens officiële cij fers 75 mensen om het leven geko men en vijfhonderd gewond. In Na- ral zijn tweehonderd mensen zwaar gewond in ziekenhuizen opgenomen. Verscheidene dorpen hebben grote schade opgelopen. De verbindingen met het gebied zijn verbroken. Hul zen werden vernield, bomen ontwor teld. De storm maakte veel slacht offers onder het vee. Zware schade werd toegebracht aan de gewassen. Tornado's die zondag de Amerikaan se staat Kansas en het zuidwesten van de staat Iowa hebben getroffen, hebben volgens de eerste berichten aan vier mensen het leven gekost, terwijl zestien personen werden ge wond. Het zwaarst getroffen is het dorpje Yorktown, in Iowa, waar een oude vrouw werd gedood en zes ge wonden vielen. Het grootste deel der gebouwen in het dorpscentrum stort te in. Op verkeerswegen werden rij dende auto's door de wind opgeno men en een eind verder neergesmakt. Eén wagen kwam temidden der bo men van een honderd meter verder gelegen bos terecht. 1 Uit het Leldsch Dagblad van 12 April 1864: f Z.K.H. Prins Napoleon f kwam Zondag l.l. per spoor- f trein naar Leiden en werd f alhier opgewacht door den f burgemeester en den heer "iebold. Gezamenlijk werden et Museum van Oudheden u de Akademiekruidtuin be- tcht. - In het Nederlandsch Tijd- f :hrift van geneeskunde f comt een hoogst belangrijke j beschouwing voor van Dr S. Sr. Coronel over de Leidsche J tooi fabrieken en haar invloed op de gezondheid der arbei- ders.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1