Nieuw beraad met artsen bleef zonder resultaat Theo van Eijck meteen na aankomst in arrest Socialisten behouden bestuur Groot-Londen Hedenmiddag begon de derde bespreking Paus verontwaardigd over bij audiëntie bewandelde wegen Ruby krijgt nieuw proces Compensatie huur 1,3 pet.? Baby-olifantje gestorven Stemmenverlies conservatieven Gevechten in zuid-Celebes Gedeserteerde marinemonteur terug uit Libië van Egmond WEERBERICHT Controverse Irene-Bourbons MACMILLAN ziet af van eerbewijzen Italië komt ZUID-TIROL tegemoet Moordenaar in Wenen krijgt levenslang (9üd leuws pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 APRIL 1964 No. 31234 EIDSCH DAGBLAD Urtcteur: E. A. E. van Dlshoeck pofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische regering is er nog niet in geslaagd overeenstem ming met de artsen te bereiken over de reeds tien dagen durende (oktersstaking. Gistermiddag om even na vijf uur begonnen de besprekingen in het kasteeltje Hertoginnedal tussen Brussel en jervueren. Het overleg heeft tot na middernacht geduurd en het jou vanmiddag om 14 uur worden voortgezet. De buiten wach tende journalisten hebben, aangezien er volgens afspraak geen tommuniqué's werden uitgegeven, met zeer vage aanduidingen jenoegen moeten nemen. Zo zei premier Levèvre, dat hij „noch [ptimistisch, noch pessimistisch" was. Dr. Wijnen, de woord- roerder van de geneesheren, zei dat er aan beide zijden nadruk kelijk verlangen bestond tot overeenstemming te komen. gers van de zes Belgische ziekenfond sen en de drie vakbonden, elders in Brussel vergaderd. Na afloop lieten zü weten, dat een eventueel akkoord ook voor hen aanvaardbaar zou moe ten zyn en dat zü geen verhoging van de financiële bijdrage van de vakbonden wensten, terwyl zü het opheffen van de staking als een voor waarde zouden beschouwen voor het nieuwe overleg. Daar zij straks aan de besprekingen tuc i regering en geneesheren zuil ten deelne men, zal er in R 'S innedal met deze verklaring zeker rekening ge houden dienen te worden. De toestand van vandaag is er dus een van afwachten. Twee punten van Ook „sociale partners" doen zich gelden Inmiddels hebben ook de „sociale krtners", d.w.z. de vertegenwoordi- De advocaat van Jack Ruby, Phil hrleson, heeft bü rechter Brown in kalles een verzoek om een nieuw ices ingediend. Ruby is ter dood oordeeld wegens moord op Lee #ald, de vermoedelüke moordenaar ji president Kennedy. Het verzoek a een nieuw proces ;s slechts een «finaliteit: een dergelijk verzoek is M nu toe altyd ingewilligd. [Van onze Haagse correspondent) ie kans, dat de Stichting van de Arbeid volgende week een akkoord bereikt over de huurcompensatie 1964 is groter geworden, oewel er nog geen algemene over eenstemming bestaat in de werk groep van de looncommissie uit de Stichting, die gisteren bijeen kwam, gelooft men toch wel dat deze te bereiken valt. her een percentage van 1,3 pet (met een minimum van f2. lijn werkgevers en werknemers het wel eens. Ook de datum van in gang 1 januari 1965 schünt geen probleem op te leveren. De vraag, die als twistpunt kan wor den gezien, betreft de wüze waarop de compensatie zal worden opge nomen in de lonen. Van werkne- merszijde wil men de compensatie verwerken in de nieuwe c.a.o.- lonen van volgend jaar. Bü de werkgevers staat men daar gere serveerd tegenover. Zü geven er de voorkeur aan de compensatie als een büslag te blüven zien. Advertentie Uitgesproken het beste Het baby-olifantje Rhena van Ouwehands Dierenpark, dat dinsdag avond de rechter voorpoot brak bü de opening van een middenstands- beurs in Rhenen, is gistermiddag ge storven. Rhena was de derde olifant, die in de loop der jaren wegens een gebroken poot door de factulteit der diergeneeskunde in Utrecht werd be handeld. Slechts een van deze drie dikhuiden is in leven gebleven. de nieuwe overeenkomst zouden de meeste tegenstand bü de artsen on dervinden: de kosteloze behandeling van bepaalde categoriën oude en arme mensen; de strafmaatregelen voor verzuimen in het administra tieve beleid van de dokters, dus voor het niet of niet juist invullen van de duizend en een formulieren voor de ziekenfondsen e.d. De artsen willen wel strafmaatregelen aanvaarden, maar geen gevangenisstraf of al te hoge geldboeten. De minister van Binnenlandse Za ken, Gilson, verklaarde gisteren, dat „het einde van de artsenstaking tegen het begin van de volgende week mag worden verwacht". De mi nister zei dit in antwoord op vragen van journalisten bü de aanvang van de conferentie van gistermiddag. De Britse Labourpartü heeft het partü aan de macht komen met een beheer over Groot-Londen onbetwist in handen. Van de honderd zetels heeft Labour er 64 veroverd, de con servatieven hebben er 36. Het verlies van de conservatieven wordt op 5Vs% berekend. Wanneer ditzelfde zou ge beuren op landelüke schaal bü alge mene verkiezingen, zou de Labour- In het zuiden van Celebes zün he vige gevechten aan de gang, waarbü Indonesische regeringsstrydkrachten een gewapende opstand pogen neer te slaan Indonesische militaire vlieg tuigen bestoken de opstandelingen, die ongeveer 3.000 man sterk zün. De strüd speelt zich voornamelük af in de buurt van de plaats Pinrang, ten noorden van Makassar, die een be volking heeft van 8000 zielen. De ge vechten begonnen zondag nadat twee Indonesische officieren en enkele manschappen in een hinderlaag wa ren gevallen en gedood. Onmiddelük waren versterkingen naar de plaats van de overval gezonden. Leider van de opstand is luitenant-kolonel Mat- tola. Volgens Antara zouden onge veer 630 opstandige militairen gevan gen zün genomen of zich hebben overgegeven. meerderheid van 65 zetels in het La gerhuis. Veel socialisten hadden gevreesd dat door het instellen van de graaf- schapsraad Groot-Londen. door de conservatieve regering vorig jaar, een eind zou komen aan het 30 jaar lange bestuur van Londen door de Labour partü- De verziekingsuitslag is voor de conservatieve aanhangers van pre mier Douglas-Home een grote teleur stelling geweest. Waarnemers zien er een onmiddellijke reactie op de aan kondiging van donderdag in, waarin de algemeneverkiezingen op de ko mende herfst werden bepaald. Bü de provinciale verkiezingen, die deze week voor 53 graafschapsraden zün gehouden, heeft Labour de be langrijke raad van Lancashire (Noord-Engeland), die het drie jaar geleden had verloren, heroverd. Ook Staffordshire (Midlands) werd een overwinning voor Labour. De La bourpartü won 96 zetels en vier nieuwe. Herdenkingszegel De Verenigde Naties zullen ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de volkeren organisatie in 1965, een serie postze gels uitgeven die tevens in het teken zal staan van „het Jaar van de inter nationale samenwerking". De postze gel vertoont twee handen die in el kaar slaan, het embleem van de Ver enigde Naties en de leuze: „Vrede en vooruitgang door samenwerking". MANTELS MANTELKOSTUUMS REESTRAAT 173 - LEIDEN (OOFTSTRAAT gg ALPHEN DROOG Blijkens het weeroverzicht, dat het KN.M.I. om tien uur verstrekte, be- t ons land zich aan de rand van hogedrukgebied. Er is over het meen weinig wind, maar overdag Jakkert de wind tüdelük wat aan foor het zeewindeffect, daardoor is aan de kust kouder dan in het pUenland. Deze toestand zal ook morgen gehandhaafd blüven. De be- veiling 1 an dan tüdelük toenemen, vjx>mamelük in de kustprovincies wordt geen regen van enige be tekenis verwacht. 12 APRIL Zon op: 05.50 uur; onder: 19.32 u. Maan op: 06.21 uur; onder: 19.30 u. Hoogwater in Katwük: 3.12 uur en 15.29 uur. Laagwater: 11.17 uur en 23.37 uur. "'t nummer bestaat uit 18 pagina s. en een büvoegsel (Van onze Amsterdamse correspondent) Theo van Eijck, de 21-jarige monteur bij de Koninklijke Ma rine, die begin maart na een vlucht met een gestolen Nederlands marine-vliegtuig in Libië strandde, is vrijwillig naar Nederland teruggekeerd. Om kwart over vier gistermiddag kwam hij op eigen gelegenheid op Schiphol aan met het K.L.M.-lijntoestel uit Benghazi. Hij reisde alleen. De jongeman werd opgewacht door een groot aantal persvertegenwoordi gers. maar de Koninklyke Marechaus see, die opdracht had hem te arreste ren liet weten, dat hü niet met Jour nalisten zou mogen spreken. Adjudant Veltman van de mare chaussee stapte met twee van zün mannen in de cabine. Nadat alle pas sagiers het toestel hadden verlaten en een busje tot voor de vliegtuig trap was gereden, kwam Van Eijck onder geleide van de marechaussee naar buiten. Op verzoek van de foto grafen stond de adjudant toe, dat de jongeman even poseerde. Deze deed dat zonder een zweem van nervosi teit. Het busje bracht hem vervolgens naar de marechaussee-kazerne in Badhoevedorp. Door een misverstand duurde het tot kwart voor zes voor bü de kazerne een auto arriveerde met de vrouw, de ouders van Van Eück en de burgemeester van Riel in Noord-Brabant, de woonplaats van de familie. Vüf kwartier mocht de familie reünie duren. Theo van Eück werd toen naar de vliegbasis Valkenburg gebracht, waar hü is opgesloten. Impuls Zün ouders en zün vrouw Corrie zagen hem in het busje vertrekken. Volgens Corrie was er geen voorbe dachte rade geweest. Bü ingeving was Theo op 7 maart op Malta in de machine gestapt en weggevlogen. Hü belandde in Libië zonder dit van te voren als doel te hebben gehad. Aan- Theo van Eijck. de 21-jarige vliegtuigmaker die onlangs met een Grumman deserteerde en naar Libië vloog, is gistermiddag uit Benghazi op Schiphol terug gekeerd. Begeleid door een wachtmeester van de marechaus see. die hem arresteerae, ver laat Van Eijck het vliegtuig. vankelük wilde hü er blüven om zün straf in Nederland te ontlopen. Waarom hü van mening was veran derd en toch terug was gekomen? Corrie trok onwetend haar schouders op. maar vader Van Eück zei: „Ik zal eerlük zün: omdat zün vrouw liever wilde dat hü terug kwam." Corrie bevestigde dit toen maar. Het leven als bannelinge in het bui tenland leek haar onaanvaardbaar en dus had ze in brieven Theo tot het besef gebracht, dat hü naar zün vaderland moest terugkeren en daar door de zure appel heen büten. Ver wacht wordt, dat Theo zich voor de Krügsraad zal moeten verantwoorden wegens desertie. (Van onze Parijse correspondent) Prins Xavier de Bourbon Par ma. de vader van Irene's ver loofde, moet dezer dagen een persoonlijke brief van Paus Paulus VI hebben ontvangen, waarin deze met verontwaardi ging protesteert tegen de wegen, die prins Hugo en prinses Irene vorige week bewandelden om in persoonlijke audiëntie in het Vaticaan te worden ontvangen. De audiëntie moet op verzoek van prins Xavier door kardinaal Alfrink zyn aangevraagd. De Paus was ech ter onwetend van het feit, dat noch de koninklijke familie, noch de Ne derlandse autoriteiten van de de marche van de kardinaal in kennis waren gebracht. Kardinaal Alfrink, die uiteraard meende, dat prins Hugo zijn aanstaande schoonfamilie van zün Romeinse plannen in kennis had gesteld, zou de Paus zijn persoonlyke spijt en excuses intussen hebben aan geboden. Ook binnen de gelederen van de talrijke Bourbon-families sclujnen er trouwens steeds meer stemmen op te gaan tegen de nogal onbekookte wüze, waarop vader Xavier en zoon (Van onze Londense correspondent) De 70-jarige oud-premier Harold Macmillan wil tot het einde van zyn dagen gewoon burger blüven en voelt helemaal niets voor een titel. Koningin Elizabeth had hem uit erkentelykheid voor zyn diensten een erfelüke grafelyke titel en de Orde van de Kouseband aangeboden. Macmillan, die premier was van januari 1957 tot oktober '63. heeft de koningin verzocht dit te mogen af slaan. Het is in Engeland traditie een afgetreden premier in de adel stand te verheffen, hetgeen hem te vens in staat stelt lid te worden van het Hogerhuis. De oud-premier die hiervan ge bruik maakten waren de tegenwoor dige Lord Attlee en Lord Avon. de vroegere Sir Anthony Eden. Sir Win ston Churchill heeft ook geweigerd in de erfelüke adelstand te worden verheven. Er gingen zelfs stemmen op om hem hertog te maken. Tenslotte is hü afstammeling van de beroem de Duke of Marlborough. Churchill stemde er alleen in toe te worden benoemd tot ridder in de Orde van de Kouseband, een niet erfelüke ti tel, die hem tot Sir Winston maakte. Hij bleef na zün aftreden in het La gerhuis en zal daar tot het einde van deze zitting blüven, hoewel hü er nooit meer het woord heeft ge voerd. Churchill en het Lagerhuis zün identiek. De 600 jaar oude kouseband orde is de hoogste Engelse niet erfelüke en de meest exclusieve orde, waar van het aantal leden tot 26 beperkt moet blüven. De meeste leden van de Britse koninklüke familie en en kele staatshoofden zün er lid van. Ook koningin Wilhelmina behoorde er destijds toe. Macmillan heeft bü zün aftreden eind vorig jaar besloten zich geheel uit de politiek terug te trekken. Hij zei toen veelbetekend dat als het scherm neerdaalt, de acteur niet op het toneel moet blüven rondhangen! Zoals men weet wijdt Macmillan zich thans weer aan zün grote uitgevers bedrijf. Hugo hun Spaanse kroonpretenties najagen. De Hertog van Parma en de Graaf van Barcelona, resp. hoofd van de Panna- en de Bourbon dynastie, moeten aan hun ongenoe gen hebben lucht gegeven, omdat de Carlisten stelselmatig verzuimen de traditie te eerbiedigen door na te laten hun Spaanse troonpretenties eerst aan een familieraad of tribu naal voor te leggen. Gespannen Wil men het Paryse avondblad Paris-Presse geloven, dan dreigt de eigengereidheid van Prins Hugo nu zelfs een gespannen verhouding met zyn verloofde Prinses Irene te heb ben gewekt. De laatste reis van de Prins naar Madrid zou hem zün in gegeven door de wens niet alleen voor zichzelf maar ook voor zün aan staande echtgenote een Spaans pas poort los te wrikken. Prinses Irene zou nog gepoogd hebben hem uit te leggen, dat voor een Nederlandse prinses zo'n stap in Madrid toch wel iets te veel van het goede was. Prins Hugo zou zich echter niet hebben laten bepraten. In elk geval is hij, zoals men weet, donderdag naar Madrid gevlogen. De prinses moet hem voor zün vertrek hebben gewaarschuwd, dat ze weer ijlings naar Nederland terug zou keren, Indien hü met haar wensen geen rekening mocht willen houden. We laten deze lezing van dit laat ste conflict uiteraard geheel voor rekening van Paris-Presse dat zo moeten we echter erkennen op het gebied van Hofnieuwtjes vaak over een betrouwbare neus blükt te be schikken. Bewaking Hoewel de regering geen verant woording meer aanvaardt voor de woorden en daden van Prinses Irene, blyft de Nederlandse veiligheids dienst haar bewaken. Vandaar ook, dat nog steeds twee Nederlandse rechercheurs zich in haar onmid dellijke nabijheid bevinden geduren de haar verblijf in Parys. De R V D. voegde daar nog aan toe. dat deze bewaking pas wordt opgeheven als de prinses zich blüvend in het bui tenland heeft gevestigd. Een Italiaanse commissie, die sedert 1961 zoekt naar een oplossing van de moeilükheden in het na de eerste wereldoorlog aan Italië toe gevallen en voorheen tot Oostenrük behorende Zuid-Tirol, heeft een aan tal voorstellen bekendgemaakt. Zü beveelt aan de gelükwaardigheid van het Duits en het Italiaans in de be trokken provincie nadrukkelijk vast te leggen en de Duitse benaming voor de provincies Bolzano en Trento te schrijven als Trentlno-Südtirol. De provincie Bolzano met een overwe gend Duitssprekende bevolking en de aangrenzende provincie Trento. waar Italiaans wordt gesproken, dienen volgens de commissie uitgebreide be stuursbevoegdheden te krügen. De commissie is echter van oordeel dat de huidige regionale bestuursvorm van Trento en Alto Adige gehand haafd moeten blijven. Voorts moet de Duitssprekende bevolking gelijke lijk zün vertegenwoordigd in open bare functies en de rechterlüke macht. Energiek en snel beklom Koningin Juliana gisteren de im posante trappen van een pira mide bij Teotihuacan ongeveer 50 kilometer van de Mexicaanse hoofdstad. (Van onze Weense correspondent) Josef Weinwurm (33) is gisteren in Wenen tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De veroordeel de had een jaar geleden de tien jarige balletleerlinge Dagmar Fuhrich in de Weense Opera op beestachtige wüzc bewusteloos geslagen, gewurgd en daarna met 34 messteken omge bracht. Na de moord wist hü spoor loos te verdwünen, maar korte tüd daarna viel hij vier vrouwen met een mes aan en bracht haar ten dele gevaarlijke wonden toe. Na het laatste misdrüf kon hü worden ge grepen. Tüdens het onderzoek gaf hü zün misdaden onomwonden toe. Hü ver klaarde zün wangedrag uit een on weerstaanbare haat tegen vrouwen. Tüdens het verhoor gaf hy geen enkele teken van berouw, hy schünt gevoelsarm te zün en geen ggeweten te hebben. Twee psychiaters zien in hem wel een abnormaal geval waar bü erfelüke belasting een rol kan spelen, maar volgens hen is hü niet krankzinnig en heeft hü ook niet gehandeld in een toestand van tüde- lijke verstandsverbüstering of ver warring. Hü is dus volgens het oor deel van de psychiaters toerekenings vatbaar. Tüdens en na zün misdrüf handelde hü met koelbloedig over leg en ook onder het proces gaf hij blijken van een meer dan gewone intelligentie. Daar in één geval sluip moord bewezen is, en Weinwurm in vier andere gevallen eveneens met opzet zwaar lichamelük letsel heeft toegebracht, terwül er geen verzach tende omstandigheden in rekening konden worden gebracht, werd de zwaarste straf tegen hem uitgespro ken. Home: „De beste kok zal winnen" De Britse premier, Sir Alec Douglas Home, heeft gisteren verklaard dat het Moskouse kernstopverdrag van vorig jaar de inleiding vormde tot een tüdperk van „goelasj-diplomatie" Indien de strüd hierom zal gaan, laat de beste kok dan winnen, al dus Sir Alec. Het grote debat, dat op het ogen blik in de communistische wereld woedt, gaat om de vraag of het communisme een militante bloedige revolutie moet zün of „een wedüver in goelasj", zei de premier, hierbij verwüzend naar een uitlating van Chroesjtsjow die in een grote rede in Boedapest sprak over de economi sche wedüver tussen de stelsels in de wereld. Sir Alec prees de Russische regeringsleider als een „realist". Uit het Leidsch Dagblad van 1 11 April 1864: Op de tentoonstelling van bloembouquetten, bloembol- en potgewassen te 's-Graven- hage zijn bekrooningen toe gekend aan de Gebr. de J Graait, bloemisten en H. Witte, hortulanus van 's Rijks Akademietuin alhier. - Men schrijft uit Hooge- veen: Eindelijk is de attentie gevallen op het veen en op i betere turf bereiding. Men i kan van den turf vervaardi gen en exploiteren eene brandstof, geschikt om de steenkool te vervangen. Later zal men door distillatie uit het veen trekken: meststof, leer, gas, enz.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1