KONINGIN NIET BIJ DE BRUILOFT Prinses moest een uur wachten op Schiphol SAMMY DAVIS Jr. Nieuw Kamerdebat lijkt waarschijnlijk 'Irene volgt 9 Carlos WEERBERICHT minder koude nacht HUWELIJK, WAAR EN WANNEER OOK, EEN CARLISTISCHE DEMONSTRATIE i IRENE'S BREUK MET NEDERLAND COMPLEET Minder Russen op Cuba (0uc/ ws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 APRIL 1964 No. 31231 LEIDSCH DAGBLAD ï^cteur: EL A. E. van Oisboeck kfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.355 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 H EN kan bezwaarlijk zeggen dat de verlovingstijd van Prinses „K veel overeenkomst vertoont [t de romantische idylle, welke een lijke periode in het leven van _ideren pleegt te rijn en de omstandigheden ook makkelijk kin zijn. Integendeel: sedert de allereerste :hten van haar toekomstige ver bis met Don Carlos en jiiyk al vóór die tijd in de vorm L haar overgang tot het rooms- tholieke geloof heeft zij niet feen het Nederlandse volk, maar k haar eigen familie de ene sen ile na de andere bezorgd. Wij wil- I ze hier heel in het kort nog even Leren: haar te Madrid uitgespro- pertinente ontkenning van de luchten omtrent een aanstaande jving. Vervolgens haar aan een kerlandse journalist verleend in- tiew, waarin zU haar oordeel over Jinje en Spaanse toestanden gaf |l een wijze, die velen om het istisch te zeggen aan haar i van zaken en politiek inzicht d twijfelen. Daarna de aankondi- Bl dat een verloving tóch aan- mde was, vrijwel onmiddellijk Igd door de dramatische mede- „g van Koningin Juliana voor de jdlo, dat dit niet het geval zou een spannende zaterdagnacht, |or velen voor de radio- en televisie ingebracht, doet tegen het och- fcgloren minister-president Marij- t officieel mededeling van de zo- fst gesloten verloving, ven blijft het stil rondom de Prin. maar niet lang. Zij bezoekt scheidene kerken in de omgeving n Soestdijk. Het gonst van geruch. n waar en in welke plaats en kerk |t huwelijk zal worden gesloten, volgt zondag J.l. weer het rieuze bezoek van het Jonge r aan de Paus in het Vaticaan iseerd buiten voorkennis van officiële instantie ook en «lotte gisteren als klap op de rpijl het besluit van de Prinses, elfder ure genomen, om haar ers niet naar Mexico te vergezel- n en niet op Nederlands grond ge- ^led in het huwelijk te zullen treden. "AT ANNEER men hier en daar de lv stelling hoort verkondigen t Prinses Irene zich gedraagt als t m stout kind", dan is dat onge- in zoverre Juist, dat de tme inses stellig niet handelt overeen- •rka mstig de wens van haar ouders en yele opzichten zelfs in volkomen urei lenstelling daarmee. 280 Maar de Prinses is dan in veler oog ""Hlsschien „stout", zij is stellig geen IND. Zij is meerderjarig en heeft in laatste tijd duidelijk bewezen haar gen weg te willen gaan. Geplaatst voor de keuze tussen een juwelijk met haar a.s. echtgenoot en kar aanspraken op de Nederlandse kon, heeft zU zeer bewust het eerste pozen. Niemand zal haar het recht die keuze betwisten. Kort daarna geplaats. voor de om haar echtgenoot, overeen- ftmstig zijn uitdrukkelijke wens. nu Reds te volgen in zijn politieke am- ||itles of haar ouders te vergezellen Hdens een staatsiebezoek aan Mexico |eeft zij wederom de stem van haar |art gevolgd en de zijde van haar a.s. phtgenoot gekozen. Men kan niet alleen de vraag stel en of deze keuze wel verstandig is peest wij hebben onlangs een Ipge regeringsfunctionaris horen zeg. |jen dat verliefde mensen niet altijd ptandig plegen te handelen - daar- Wst rijst de vraag of de Prinses tot |&ze beslissing wel het recht had Zo- bg zij niet getrouwd is, blijft zij de weede pretendènte voor de troon en it legt staatsrechtelijke verplichtin ten op, waaraan Prinses Irene zich jtzes inziens niet had mogen ont rekken Nog geheel afgezien van de hoffelijkheid tegenover de Mexi- tense president en regering, doch Ut Is per slot van rekening een herwegingwelke „slechts" past in Ie sfeer van de burgerlijke beleefd- feid. Slot pag. 2 Het K.N.M.I. verwacht van heden- wt morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk rhge regen of motregen. Overwegend !Mige zuidwestelijke wind. Minder oude nacht. Morgen ongeveer de- lefde middag temperaturen als van- lOpgemaakt om 11.15 uur). 9 APRIL Zon op: 5.57 uur; onder: 19.27 uur. s Maan op: 5.15 uur; onder: 1554 u. Hoogwater te Katwijk te 1.11 en j 13.31 uur. v Laagwater te 8.58 en 21.35 uur. Dat de Prinses aan haar besluit om haar verloofde te steunen in diens politieke werkzaamheden de consequentie heeft verbonden zich te onttrekken aan haar prinselijke ver plichtingen i zoals de reis naar Me xico) en in het buitenland te trou wen, is door welhaast alle fractielei ders uit het parlement uit staats rechtelijk oogpunt als verstandig aangemerkt. De staatsrechtelijke po sitie van het Koninklijk Huis laat de inlijving van een van zijn leden bij een politieke groepering niet toe. Waar aangenomen moet worden, dat de Prinses op 3 mei wil deelnemen aan de politieke manifestatie, die de Carlisten dan onder leiding van haar verloofde in Navarra houden, restte haar ook weinig anders dan de con sequenties uit het besluit te trekken, zo is de algemene opvatting. Dit blad bestaat uit 20 pagina'* (Van onze parlementaire redactie) Koningin Juliana zal, naar het zich laat aanzien, het huwelijk van haar dochter Irene met prins Hugo Charles de Bourbon-Parma, waar en wanneer dat ook gesloten mag worden, niet kunnen bijwonen. Dat is de conclusie, die politieke kringen in Den Haag hebben getrokken uit het besluit van de prinses zich thans geheel en al te voegen naar de politieke activiteiten van haar verloofde. Het be sluit heeft namelijk tot gevolg, dat de voltrekking van het huwelijk tevens een Carlistische demonstratie wordt, waaraan de Koningin die boven de partijen moet staan, onmogelijk kan deelnemen. Ir. Washington is gisteren verno men, dat uit Cuba nog steeds Sow- jetrussische militairen worden terug getrokken. Onofficieel wordt geschat dat er nog ongeveer vierduizend Rus sische militairen op het eiland ver blijven. Tydens de Cubaanse crisis van oktober 1962 waren er volgens de Amerikaanse regering 22.000 Russen od Cuba strijdbare eenheden en technici. Vorig jaar oktober was dit aantal volgens Amerikaanse functio narissen tot. rond 7.600 verminderd. Het terugtreden van de Prinses kort na het vertrek van haar ouders en zuster Beatrix op Schiphol be kend gemaakt heeft in Den Haag de nodige politieke opwinding ver oorzaakt. Al dadelijk gaven gisteren de fractieleiders uit de Tweede Ka mer hun mening over de staatsrech telijke kant van de zaak, terwijl mi nister-president Marijnen kamervoor zitter Van Thiel verzocht tegen he denmorgen 't seniorenconvent bijeen te roepen om overleg te kunnen ple gen. In Den Haag wordt verwacht, dat de premier daarna de Kamer per brief zal inlichten over het besluit van de Prinses in het buitenland te trou wen. Zulk een mededeling is de mi nister-president de Kamer wel ver plicht, ter correctie van zijn vorig schrijven, waarin hij van het huwe lijk van de Prinses in Nederland meldde. Het lijkt niet onwaarschijn lijk, dat de nieuwe brief wederom in openbare behandeling zal komen, zo als ook in februari het schrijven van de bewindsman tot een Kamer debat heeft geleid. Niet onverwacht Hoewel de premier pas kort voor het vertrek van Koningin en Prins naar Mexico officieel op de hoogte werd gebracht van het besluit van Prinses Irene, doet de zaterdag ge- Met haar vertrek naar Parijs is er vanmorgen om tien over tien een voorlopig einde gekomen aan een nieuw verwarrend hoofdstuk in het geschiedenisboek van Prinses Irene. Vader en zoon De Bourbon-Parma waren gisteravond om half 11 met een lijnvliegtuig van de K.L.M. naar de Franse hoofdstad vertrok ken. De prinses had een plaats gereserveerd in hetzelfde toestel, maar annuleerde deze bespreking. Zij zou vanochtend om negen uur vertrekken van de Amsterdamse luchthaven om vandaag Hugo's 34ste verjaardag in Parijs te vieren. Haar vertrek werd vertraagd door dat er een anoniem telefoontje bin nenkwam, dat er een bom in de K.L.M.-Electra zat. Alle passagiers moesten het toestel verlaten, dat zeer grondig werd onderzocht. Intussen wachtte een bleke en zichtbaar zeer nerveuze prinses in de ontvangstka mer voor zeer belangrijke personen. Circa honderd politiemannen waren op Schiphol aanwezig. Er was voor een bijzonder strenge afzetting ge zorgd. Er was meer politie dan pu bliek. Geen vragen In de V.I.P.-room werden de prin ses door bemiddeling van de pers dienst Schiphol drie vragen voorge legd, die de Journalisten op de lippen brandden. „Wat denkt u voor de Car listische beweging te gaan doen?", „Komt u nog terug naar Nederland?" en „Waar gaat u zich in het bui tenland vestigen?". De prinses zei de beantwoording van de vragen in overweging te nemen. Maar nauwe lijks had zij het gezegd of op het platform verscheen een blauw-groe- ne Mercedes met daarin de eerste stalmeester van het Koninklijke huis en Irene's particuliere secretaresse, mej. M. Wijnen. Op dat moment was het de journalisten duidelijk, dat zij geen antwoord op hun vragen zou den krijgen. Op één vraag kreeg men in de loop van de ochtend trou wens via de R.V.D. bescheid. De prin ses zal enige dagen in Parijs bij haar schoonfamilie blijven en dan naar ons land terugkeren. Toen deze mededeling kwam was de prinses al op weg naar de Franse hoofdstad. Het telefoontje, waarbij een mannenstem de aanwezigheid van een bom meldde, had niet meer dan een uur vertraging opgeleverd en veel ongemak voor de 55 passa giers, die er zelfs bij moesten zijn, toen al hun bagage werd doorzocht. Schiphol beleeft deze dagen weer spannende momenten. Eerst gister middag de verwarring rond het ver trek van het koninklijk paar en prin ses Beatrix. Allen zagen er bedrukt uit, toen zij in het vliegtuig stapten. De Koningin kon haar tranen nau welijks bedwingen. Een half uur la- Hedenochtend om tien uur is Prinses Irene na een vertraging van een uur per vliegtuig van Schiphol naar Parijs vertrokken De Prinses werd uitgeleide ge daan door haar secretaresse, mej. Wijnen. ter las haar secretaris, mr. J. van der Hoeven van een met ballpoint volgekrabbeld blocnotevelletje, vol doorhalingen de reden op. Een ver klaring, die binnen enkele uren op de voorpagina's van alle belangrijke kranten in de wereld zou staan. Irene brak met Nederland. Zij volg de haar Carlistische verloofde door dik en dun. Bewaking Deze verloofde en zijn vader kwa men uren later zelf op de luchthaven voor hun vertrek naar Frankrijk. Toen was het legertje persvertegen woordigers, dat de gehele middag en avond op Schiphol had doorgebracht al uitgegroeid met een dozijn foto grafen en verslaggevers uit Engeland en Duitsland. Men verwachtte, dat Irene's verloofde nog iets zou zeg gen. Zo groot werd de drukte op het platform, dat de bewaking tenslotte door zes verschillende instanties werd uitgeoefend. De Kon. Marechaussee, de Schipholpolitie, de K.L.M.-be- drijfsbeveiliging, de Rijksrecherche, de Rijkspolitie en de Hoofddorpse gemeentepolitie. Om tien minuten voor half elf stoven drie hofauto's het platform op. Bij het verlaten van de auto werd Irene's verloofde bestormd met vragen, maar hij zei slechts „Ik kan niets zeggen". De persdienst van Schiphol trachtte nog een korte pers conferentie te beleggen, maar de ver loofde weigerde mee te werken. Tien minuten later werden Hugo en zijn vader naar het gereedstaande vlieg tuig gebracht. Om beide mannen te beschermen tegen vragenstellers en al te opdringerige fotografen werden zij als het ware in de armen van commissaris IJ. Taconis van de Rijks recherche en een rechercheur de vliegtuigtrap opgedragen. Daar hield de bewaking op. Maar in de lucht ging de belegering door buitenlandse persmensen, die in allerijl ook pas sage in het vliegtuig hadden geboekt. voerde briefwisseling tussen Soest dijk en Catshuis alsmede het daar opvolgende overleg ten paleize ver moeden, dat een en ander toch niet geheel onverwacht is gekomen voor de regering. Zo wordt ook aangeno men, dat binnen het koninklijk ge zin de positie van de Prinses reeds ter sprake is geweest voordat zij zulks wel tot verrassing van hof en regering maandag door de Paus in audiëntie werd ontvangen. Van een breuk in de koninklijke familie kan dan ook niet worden gesproken, hooguit van enige wrijving. De komst van de verloofde van de Prinses en diens vader naar Soestdijk aan de vooravond van het staatsbezoek aan Mexico moet echter de doorslag heb ben gegeven. In ieder geval heeft het familie- beraad in Paleis Soestdijk afgelopen maandagavond, niet in de eerste plaats de huwelijksdatum tot onder werp gehad. Over tijd en plaats van het huwelijk zijn kennelijk nog geen besluiten genomen en de geruchten dat het half juni wordt in Parijs zijn niet meer geruchten. Nu het huwelijk in ieder geval in het bui tenland wordt gesloten heeft de re gering er trouwens geen bemoeienis meer mee en is ook het probleem van de niet-aantoonbare Spaanse nationaliteit van de bruidegom, al thans voor wat Nederland betreft, van de baan. Tot zover onze parle mentaire redactie. Koningin Juliana Prins Bernhard en Prinses Beatrix lopen, be geleid door de Prinsessen Mar griet en Christina naar het vlieg tuig op Schipholwaarmee de reis naar Mexico werd aange vangen. Prinses Irene gisteren door haar persoonlijke boodschap juist te ken nen heeft gegeven zich in de toe komst nog vollediger met de polUieke doelstellingen van haar aanstaande echtgenoot te willen vereenzelvigen. Toch Parijs Volgens onze Parijse correspon dent echter volgt men in Frankrijk de nieuwe episode in de bewogen voorgeschiedenis van de aanstaande bruiloft met spanning, vooral omdat men gelooft, dat de kans groter is geworden, dat het huwelijk toch in Parijs zal worden gesloten. Parijs is tenslotte de geboortestad van Prins Hugo en politiek gezien zou men hier van een neutraal gebied kun nen spreken. Tenzij de Franse re gering natuurlijk eveneens bezwaar zou maken tegen de Carlistische ma nifestatie, die Hugo en zijn vader Xavier de Bourbon Parma kennelijk aan de huwelijksplechtigheid willen verbinden. Een andere, althans theoretische, mogelijkheid lijkt nog, dat de brui loft in het plaatsje Lignières in mid den-Frankrijk wordt gevierd, waar de Bourbons een groot kasteel bezit ten en waar destijds ook Hugo's ouders zijn getrouwd. Zoals men weet, is ook al vaak voorspeld, dat het jonge paar zich op dat landgoed in Lignières zou willen vestigen. Een bruiloft in dat zeer bescheiden en doodse stadje zou echter maar weinig kansen bieden om er een politieke demonstratie aan te hechten, die tenslotte vooral wel op Spanje is ge richt. En die eventualiteit lijkt dan nog te onwaarschijnlijker, daar In Hilversum Politie sluit Spaans pension (Van onze Hilversumse correspondent) Sinds vanmorgen heeft de Hilver sumse politie een pension voor Span jaarden aan de Boomberglaan voor buitenstaanders afgesloten. Niemand mag het huis betreden bebalve leden van de politie en de Rijksrecherche. De Spanjaarden in dit pension wor den verdacht van activiteiten voor de Carlistische Beweging. Geruchten hierover ontstonden gisteren in de buurt van Soestdijk. (Men zie elders het artikel over de mysterieuze ritten van Irene en haar verloofde). Advertentie NU 'N ARIST0NA KOPEN EN GENIETEN VAN... de grandioze one-man show «en zaterdag 11 21.45 - april 22.50 „In belang van verdediging" President Karoeme van Zanzibar heeft verklaard dat het Amerikaan se Mercury-station in het belang van de verdediging en de veiligheid van het land voor het eind van deze maand uit Zanzibar verwijderd moet worden Hy deelde de Amerikaanse zaak gelastigde mee dat deze maatregel het gevolg is van een door de Ame rikaanse ambassadeur in Kenia ge dane verklaring in New York die er duidelijk op gericht zou zijn ge weest om Zanzibar met Oost-Afrika in conflict te brengen. Het Mercury-station in Zanzibar werd in 1960 gevestigd als onderdeel van een serie over de aardbol ge stationeerde posten die behulpzaam zijn bij het volgen van bemande ruimtevluchten. Voor goed auro-onderhoud NIEUWE RIJN U Uit het Leldsch Dagblad van f| 7 April 1864: Bij de heden aan het Min. v. Marine plaats gehad heb bende aanbesteding waren o.a. de minste inschrijvers van Leiden: vlaggendoek, Hartrop; lakens Scheltema en verfwaren Noortveen. AdvertentieMen vraagt voor vijf maanden iemand om een huis te bewaren. Brie ven onder letter S. Bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1