iisen van 12 en 8 jaar voor ïeerschieten Nieuwe ,De Hoop' kwam even in IJmuiden WERKSPOOR PERSONEEL DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN Minder economische belangstelling voor Mexico in ons land Tanker ramt brug WDACHTE: Persoonlijk sterf ik liever dan dat ik iets loslaat. U moet niet pochen, zei Chroesjtsjow 2 aankomend en 2 ervaren verkoopsters iScheepsbouwwerf „De Dageraad" Ailektrisch lassers =ërl.-elektr. lassers o i ri ijzerwerkers rc icfeerl.-ijzerwerkers korveeër een slagersbediende nette juffrouw als hulp in de huishouding N.Y. DE ARBEIDERSPERS BEZORGERS „verpleeghulpen -werksters ^kamermeisjes CITROEN I.D. 19 Opel 1958 AMSTERDAMSCHE BANK N.V. N.V. Leidsche Melkinr. De Landbouw een incasseerder ongeschoolde arbeidskrachten SUNBEAM RAPIER zelfstandig verkoopster LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 APRIL 1964 jiraalf jaar gevangenisstraf zonder aftrek tegen een 23-jarige erkman Arend en acht jaar zonder aftrek tegen diens broer, 35-jarige contractie-schilder David, heeft de officier van tie bij de Rotterdamse rechtbank geëist. De zaak ging over chietpartij op het Eerste Blekerhof in Rotterdam. Op 1 no- >er van het vorig jaar werd daar de 25-jarige agent B. Nijen- neergeschoten. Zijn verwondingen waren zeer ernstig en is hij na verschillende operaties niet geheel genezen. de °P grond hiervan eiste hij tegen David acht jaar zonder aftrek van de vyf maanden voorarrest. Mr. De Jong refereerde zich voor wat de eis tegen Arend betrof, aan het oordeel van de rechtbank omtrent de keuze van de tenlasteleggingen: poging tot moord, poging tot gekwalificeerde doodslag en gekwalificeerde zware mishandeling met voorbedachte rade. „Arend is een levensgevaarlijke schavuit, die zo lang mogelijk uit de maatschappij moet worden ver wijderd", meende hy. beschuldiging tegen broers luidde poging tot *d, poging tot doodslag, po- tot zware mishandeling voorbedachte rade, diefstal geweldpleging en openlijke ;ldpleging. Na de verhoren Mi uitvoerig requisitoir van fficier van Justitie, mr. J. D. >ng. achtte hij in beide ge- n poging tot diefstal, zwaar jnelijk letsel tengevolge end bewezen. [oskou verwijt Rood-China „arrogantie" Chinese communistische leiders n het marxistisch leninisme n door de „zogenaamde van het maoisme", aldus de het blad van de Sowjetsrus- regering. „Arrogant eisen zy, zusterpartijen zich schikken deze Chinese lezing van het ime. Hun politiek is een meng- in kleinburgerlijke avonturen- en chauvinisme (blinde vader liefde) van een grote mogend- dat vastberaden door de mar- ih-lenistische partijen van an- anden wordt veroordeeld", aldus ussische blad. Het zegt verder, t communistische partijen van riik Tsjecho-Slowakije, Bulga- Hongarije, Oostenrijk en Cey- l Chinese opvattingen veroor- Russiche partijblad „Kommu- deed gisteren een beroep op de oor internationale verantwoor- heid" van de Chinese leiders. Ie leiders van de Chinese com- itische partij niet -volkomen fevoel voor internationale ver- tordelijkheid hebben verlo- lienen zij te begrijpen dat hun i de krachten en de toewijding le communistische partijen en beiders afleiden van hun be lleste taak. de verkondiging iet socialisme". blad zegt dat de Russische bereid blijven te zoe- jHaar de middelen om de huidige Ukheden te overwinnen. „Kom- it" vreest echter dat. wanneer lenhinese leiders hun „gevaarlijke j j jjunten" handhaven, een „lang- |Q$ en zware strijd" gevoerd zal m worden om de vriendschap samenwerking tussen China en 710>wjet-Unie te herstellen. I j „Onwaar" A—Ik i Arend bleef hardnekkig ontkennen H H 5 9 I iets met de schietpartij te maken te w'w ^~y I hebben. Arend zou hebben ge wan- d J deld, maar niet op het Eerste Ble- y kershof. zei hij. Hjj werd aangehou den, toen hij in een café met een koopman zat te praten. Hij was toen erg zenuwachtig en zou aan de koopman een „drukadres" hebben gevraagd. „Het is alles onwaar", hield Arend vol. In zijn auto was behalve een luchtdrukpistool ook burg wonende broer van de verdach ten. De politie heeft diens vingeraf drukken erop gevonden. David, die na de oorlog dertien maal was veroordeeld, had zich eerst een alibi trachten te verschaffen Volleerd! Dat in deze zaak een vuurwapen is gebruikt, noemde de officier van Justitie in zijn requisitoir" een kapi tale straf verzwaring". Over de beide broers zei hij: „Samen vormen zij een misdadigerspaar, dat volleerd is in de criminele hogeschool". De verdediger van Arend, mr. Postma vond dat het openbaar mi nisterie er niet in was geslaagd tegen zijn cliënt het wettige bewijs van de hem ten laste gelegde mis daden te leveren. Hij bestreed de verklaringen van agent Kraayveld en de koopman. Mr. Koopman kwam tot de conclusie dat op grond van de feiten vrijspraak voor Arend moet volgen. Ook mr. Schepel, die David ver dedigde, was van oordeel dat deze zaak weinig positief bewijsmateriaal had opgeleverd. Volgens hem staat Samen zouden ze naar het Eerste Blekershof zijn gewandeld. David vertelde dat hij was wegge rend toen de politie-auto stopte en schoten knalden. Van de revolver patronen die bij hem thuis zijn ge vonden wist hij niets af, verklaarde hij. Toen kwam een expressebrief op nog een stalen pen gevonden. „Die door voor te geven bij een vriendin stalen Pe" is door de recherche ge- onomsuTtelfjk vast. dat David niet de te zijn geweest. Later zou hij die ensceneerd weersprak Arend. man is geweest die op de agent had .derde man" Joop hebben ontmoet. Agent J. H. Kraayveld werd als geschoten, evenmin is het medeple- eerste getuige gehoord. Hij had gen van de aanslag bewezen, omdat Arend aangewezen als de man die de opzet tot samenwerken niet aan had geschoten. Nadat hij nog eens j wezig is geweest. Wegens onvoldoen- had verklaard wat er precies op de de bewijs concludeerde hij tot vrij- bewuste 1 november was gebeurd en spraak. nadat nog enige deskundigen waren gehoord, verscheen als getuige de 63- jarige koopman, die in een café met Arend had zitten praten. In het ge- Smartegeld Arend en David grepen daarna het tafel. Deze brief, die gericht was aan j sprek had Arend zich alleen laten recht van het laatste woord gretig aan. Arend: „Wanneer myn schuld niet is aangetoond, ben ik onschul dig". Toen deed hy iedereen versteld staan door te verklaren: „Ik ben in feite nog steeds onschuldig en ik eis daarom een schadevergoeding van vierduizend gulden en een smarte geld van vijftigduizend gulden". En David gaf eindelijk iets toe: „Ik had de aandacht van de pers nodig. Daarom heb ik Joop ge creëerd." de broer in Limburg, was op de dag ontvallen „dat er iets mis was ge- van de schietpartij in beslag geno- lopen". Op de uitdrukkelijke vraag men. Hierin werd gesproken over een I of Arend met hem ronduit over de alibi voor David. Na zijn arrestatie j schietpartij had gesproken, bleef de mocht David alleen met zyn vrouw j koopman het antwoord schuldig, corresponderen, maar zijn brieven Een hoofdagent van politie vertel- werden gericht aan de broer in Lim- de nog, dat hij eens de beide ver burg. „Zo is Joop in het huis van dachte broers 's nachts had ontmoet, bewaring geboren", zei mr. Brunner. Daarbij had hij een pistool moeten De brieven in het huis van bewaring trekken en Arend had toen geroe- waren beurtelings met melk en urine (pen: „Wacht maar. de volgende keer geschreven, als „onzichtbare inkt". I hebben wij ook blaffers". Magneet Dit gebeurde op de 1ste november, om vier uur in de morgen: aan het einde van hun surveillance reden de agenten J. H. Kraayveld (26 )en B. N'ljenhuis (25) met de auto nog even langs het Eerste Blekershof, door de vele werkplaatsen en kantoren een magneet voor het inbrekersgilde. Zy troffen er twee mannen aan, die zich verdacht gedroegen. Toen agent Nyenhuis uitstapte, trok een van hen een pistool en vuurde. Nyenhuis werd in de keel en hals getroffen. Agent Kraayveld zorgde eerst voor zyn collega, waardoor de daders ont kwamen. In de loop van de dag wer den de broers Arend en David aan gehouden, twee duistere figuren die bekend staan om hun agressiviteit. Van begin af aan hebben ze ontkend de schoten te hebben gelost. Het pistool is nimmer gevonden. De po litic verzamelde evenwel zoveel aan- wyzlngen dat gisteren tot de recht zaak kon worden overgegaan. Hier voor bestond grote belangstelling. „Derde man" Op de vraag van de president van de rechtbank, mr. R. J. Brunner of Arend intussen van mening is ver anderd, antwoordde hij: „Geen spra ke van". Hij ontkende zelfs op 1 no vember op het Eerste Blekershof te zijn geweest. Zijn broer David gaf wel toe bij de schietparty aanwezig te zyn geweest, maar de schoten zouden zyn gelost door de „derde man". Deze „derde man", een zekere Joop. had zich enkele dagen gele den in een brief (in Duitsland ge post) aan een Rotterdams dagblad als de dader aangemeld. Om te voor komen dat onschuldigen worden ver oordeeld, schreef hy. Maar de politie twyfelde hevig aan het bestaan van deze „derde man", temeer daar de Justitie een maand geleden al wist dat de brief zou komen en bedoeld was als afleidingsmanoeuvre. „Persooniyk sterf ik liever dan dat ik iets zal loslaten", sprak David pa thetisch, toen mr. Brunner de intri ge ontrafelde die met het schryven van de brief op touw was gezet. De brief was verstuurd door een in Lim- (Van onze correspondent in Mexico) Tegen de achtergrond van het staatsbezoek,, dat Koningin Ju liana, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene aan Me xico brengen, komen de Neder landsMexicaanse handelsbe trekkingen in scherp reliëf te staan. En wat dit reliëf laat zien is niet zo fraai: de Nederlandse belangstelling voor Mexico is de laatste jaren merkbaar afgeno men. Van 1933—1960 toonden de handelsbetrekkingen een stijgen de lijji aan, daarna is er terug gang te constateren. Dit is des te opvallender, wan neer men ziet wat voor vaart er zit in de Mexicaanse handelsbe- I trekkingen met landen als I Frankrijk, West-Duitsland en Engeland. Het gaat niet om grote bedrijven als KLM, AKU, Verenigde Machine Fabrieken e.d. zy hebben via hun dochterondernemingen na grote in vesteringen en na jaren van intense activiteit een goede plaats op de Mexicaanse markt veroverd en ze kunnen de buitenlandse concurrentie Uet hoofd bieden. Vergissing Om in Mexico een voet aan de grond te krilgen moeten de bedrijven zich daar vestigen, of zich anders op de juiste wyze laten vertegenwoordi gen. In Nederland wordt nog vaak verondersteld, dat de Mexicaanse markt op lange afstand kan worden bewerkt. Dat biykt een grote vergis sing. De Mexicaanse markt weerspiegelt de snelle beweging in het Mexicaanse leven. Men houdt van een afstand de vele wijzigingen en gebeurtenissen in Mexico op het economische plan niet by. Zo heeft in de loop der jaren een verschuiving in Mexico's import-be hoeften plaats gehad. Terwyl vele Nederlanders nog denken aan de le vering van verbruiksgoederen heeft Mexico nu op de eerste plaats kapi taalgoederen nodig. Produktiemidde- len voor de bestaande steeds groeien de Mexicaanse industrie. Voor ont wikkeling van landbouw, voor reali satie van infrastructuurprojecten, zo als irrigatie werken, auto- en spoor wegen, lucht- en zeehavens, elekt.rici- teits-opwekking, enz. En wat de leve ring van die kapitaalgoederen be treft: het ligt voor de hand, dat Mexi canen hun bestellingen doen by hier in Mexico gevestigde firma's en niet bij deze of gene binnenvliegende Ne derlander. Attractief Het nieuwe hospitaal-kerk schip „De Hoop gebouwd op de werf van de Gebr. Pot in Bolnes, heeft gisteren van Rot terdam uit de eerste technische proefvaart gemaakt op de Noordzee. 's Avonds om half acht liep het schip, groen geschilderd met een witte brug en witte schoor steen. de haven van IJmuiden binnen om enige deelnemers aan de proefvaart te debarkeren. La ter op de avond werd de terug reis naar Rotterdam aanvaard. Volgende week dinsdagmid dag half drie zal het schip offi ciéél worden overgedragen. Dit gebeurt in Rotterdam, waar de nieuwe „De Hoop" dan ge meerd zal liggen aan de Park kade. De periode tot Vlaggetjesdag zal worden benut om het schip verder uit te rusten en er even tueel nog een proefreisje mee te maken. Het begin van de haringteelt 196-1 betekent voor de nieuwe „De Hoop" dan tevens het offi ciële begin als hospitaal- en kerkschip van de Nederlandse visser ij vloot. Om mee te kunnen dingen op de Mexicaanse markt voor kapitaalgoe deren, is uiteraard een der voor naamste eisen, dat men attractieve betalingsvoorwaarden kan aanbieden. Helaas is dat, wat Nederland betreft maar al te vaak niet het geval, waar door nogal wat projecten voor Neder land verloren zyn gegaan. De export-krediet-faciliteiten zyn in Nederland minder gunstig dan in andere landen. Zo ziet men in Mexico vooral de Fransen leningoperaties tot i stand brengen. Frankrijk zal boven- dien zeker na het bezoek van De i Gaulle zijn derde plaats als Euro pese leverancier van Mexico (na I West-Duitsland en Engeland) nog versterken. Nederland staat hierby op de 7e plaats en nam in 1962 1,25% I van de totale invoer van Mexico voor I zyn rekening. i Natuuriyk is de Mexicaanse markt voor kleinere Nederlandse bedrijven niet gemakkeiyk, maar met het vor men van combinaties bieden zich hier veel mogeiykheden. Maar al zou het Nederlandse ko- ninklyke bezoek aan Mexico alleen maar een nieuwe stimulans aan de Mexicaans-Nederlandse handelsbe trekkingen geven, dan nog zou deze dubbel en dwars de moeite waard zyn geweest. Een tankschip heeft gisternacht de langste brug in Zuid-Amerika ge ramd. Het was de „Esso Maraoaibo" (24.727 ton), die tegen een overspan ning van de brug over het Meer van Maracaibo in Venezuela voer. Een ongeveer vyftig meter lang gedeelte van de brug stortte in het meer, een viertal auto's in zijn val meeslepend. Er zyn ongeveer twintig doden en vermisten. De schade bedraagt naar schatting ruim zeventigmiljoen gul den. De ramp schynt veroorzaakt te zyn, doordat de stuurinrichting van de „Esso Maracaibo" geblokkeerd was geraakt. Het schip zelf is lekgestoten. De Creole Petroleum Corporation, de eigenaresse van het vaartuig, zal alle kosten van het herstel van de brug voor haar rekening nemen en uitke ringen doen aan de nabestaanden van de slachtoffers. In het betrokken gebied is de noodtoestand afgekondigd met het oog op het gevaar dat de uit het schip gestroomde olie oplevert. De tanker was met 250.000 barrels aard olie op weg naar Aruba. Het herstel van de pas twee Jaar oude brug. die met zyn negen kilo meter lengte de trots van Venezuela is, zal zeker acht maanden vergen. Het gehele gebied van Maracaibo wordt door het wegvallen van deze verbinding economisch zwaar ge troffen Tydens rijn bezoek aan een land bouwkundig instituut in de Hon gaarse plaats Martonvasar heeft premier Chroesjtsjow gisteren de directeur van het instituut gecorri geerd toen deze cijfers aanhaalde van de Amerikaanse maïs- en tarwe - produktie. „Ik weet wel beter", aldus de Sowjetrussische eerste-minister. Chroesjtsjow zei dat het niet waar is, dat Hongarije meer tarwe per hec tare produceert dan Amerika. „U moet niet opscheppen", zo zei hy onder hilariteit. Volgens Chroestsjow gebruiken de Amerikanen meer graan en bereiden zy het „erg smakeiyk". Hierna cor rigeerde hy de cyfers die de directeur had genoemd. „Ik vertel het u zeer tactvol omdat ik my bewust ben dat ik uw gast ben. Maar ik ben een an der soort gast". Hy zei dat de Ame rikanen een goede maïsprodukti» hebben, „wy zyn in dit opzicht ta- meiyk zwak". Chroesjtsjow zei plannen voor te bereiden ter ontwikkeling van de Sowjetrussische landbouw, die hy zou voorleggen aan het centrale co mité van de communistische party, zy hebben betrekking op de nood zaak tot specialisatie, op het voorbe reiden. de mechanisatie en op inves teringsprogramma's op grote schaal. Hy zei niet wanneer de nieuwe plan nen zullen worden ingediend. ^^ngeboden VEty w. 1962, kleur lichfc- ,k en exportbum- )0 km. gelopen. ;xri f3750. Vlotte af- ewenst. DeiVithstraat 3, Leid- - tel. 01761—5316. GEVRAAGD 5-daagse werkweek. DE WITS Textiel BEVRIJDINGSPLEIN sve» BbllBRUGGE vraagt voor spoedige indienst- enis end ildingen aan het kantoor van de WIT, Woubrugseweg 3a. i by J. werf; Gevraagd flinke Hoofdz. winkelwerk. Fa. G. W. Zandvoort MAARSMANSSTEEG 12, Telefoon 23456 tegenwoordige gevraagd. Gezin van 2 personen. Intern. Mevr. TOONDER, Regentesselaan 21 - Oegstgeest, telefoon 01710—50413. Zoekt U een goede bijverdienste vraagt voor LEIDEN voor het VRIJE VOLK en de R.-T.V.-gids. TEL. 23038 Aanmelden: STEENSTRAAT 12 agd wegens uitbreiding ln verpleeginrichting SOLGLYTT ltfce voor halve dagen willen, komen ln aanmerking. GOED LOON. in: Plantsoen I - Leiden - Telefoon 0171024232 Te koop aangeboden van particulier jaar 1960. 70.000 km. gelopen. In zeer goede staat. Lage prys. Te bevragen: SCHAARTS WARENHUIS 3—5 - KATWIJK AAN ZEE (Tot 's avonds 6 uur). TELEF. 2751. Privé-adres: Koningin Wilhelminastraat 22, Katwijk a. Zee Gevraagd WERKSTER by echtpaar zonder kinderen, 1 dag p. w., f 2,25 per uur. Poortlaan 5 - Wassenaar Telefoon 01751—5230. AANGEBODEN (modelcaravan). BURGGRAVENLAAN 144 TELEFOON 23319 Kantoor Leiden - Rapenburg 39 vraagt jong administratief Minimumopleiding u.l.o. Niet ouder dan 25 en typen, jaar. Op vrijdag 29 mei 1964 te 10 uur zal ter plaatse van na te noemen percelen door deskun digen onderzoek worden ge-1 daan ter opneming van de tel veroorzaken schade tengevolge I van de onteigening ten name van de Gemeente Sassenheim in het belang der volkshuis vesting van het perceelsge deelte groot plm. 0.97.67 ha bekend als grondtekening no. 1, gemeente Sassenheim, sec tie A no. 4280 gedeeltelijk en van het perceel groot 0.39.67 ha bekend als grondtekening no. 2, gemeente Sassenheim. sectie A no. 4277 geheel, een en ander als aangegeven op de grondtekening behorend by het besluit van de Ge meenteraad van Sassenheim van 2 oktober 1961, no. 67, zo als dit gewijzigd is by het be sluit van de Gemeenteraad van 7 december 1961, no. 88. staande ten name van J. Q. Janssen, te Sassenheim, als eigenaar De officier van Justitie te 's-Gravenhage VAN DOESBURGH. vraagt voor spoedige indiensttreding In bezit van rijbewys B.E. Schriftelyke sollicitaties aan het kantoor RIJNSBURGERSINGEL 23 LEIDEN By vonnis van de Rechtbank te 's-Gravenhage van 2-4-'64 is het faillissement uitgespro ken van M. VAN DER ZWAN, uitleenbedrijf, Uiterstegracht 146, Leiden, met benoeming van mr. C. N. van der Ham, tot rechter-commissaris en van ondergetekende te Leiden tot curator. Mr. W. H. HEEMSKERK.» Middelgroot bedryf in Leiden vraagt een aantal voor diverse werkzaamheden, waarvoor geen speciale vakkennis vereist is. Hoog loon, uitstekende sociale voorzieningen en zaterdags vry. Gepensioneerden ko men ook in aanmerking, eventueel voor halve dagen. Schryft U ons onder no. 28192 aan het bur. van dit blad TE KOOP wegens omstandigheden myn tweekleurig auto type 61. Te bevragen na telefonische afspraak onder no. 01718—3746 D. REMERIJ - Fazantstraat 21 - Katwijk aan Zee. In winkel met LUXE- EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, omgeving Leiden, wordt wegens huweiyk van de tegenwoor dige, een GEVRAAGD. Leeftyd boven 20 jaar. VEREIST wordt: goede smaak, geduld en goede omgangsvor men alsmede interesse voor het werk. GEBODEN wordt: goed nader overeen te komen salaris; vrye maandag- en dinsdagmiddag; medezeggenschap by de inkoop; prettige werkkring. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 28090. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llll BedrUven te Amsterdam en Utrecht GESCHOOLDE EN 6E0EEENDE WERKNEMERS voor de volgende afdelingen: O machinale werkplaatsen 6 smederij motoren- en andere stelplaatsen koperslagerij apparatenbouw en constructie rijtuig- en wagonbouw (hout en Ijzer) Regeling voor reisgeldvergoeding of kost- en relsgeldvergoeding Gunstige winstaandeelregeling. Gratis bedrijfskleding. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen op donderdag 9 april a.s. tussen 7 en 8 uur n.m. bU het Gewestelijk Arbeidsbureau te LEIDEN. Doezastraat 2a, alwaar een Werk spoor-vertegenwoordiger aanwezig is. Reis- en vcrzulmkosten bfl sollicitatie worden vergoed.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17