Generaal Mac Arthur na lange strijd overleden kunst kalei öosj^fp* Geliefd in Amerika, Japan en Philipijnen HAAGSE AQUARELLISTEN IN HET OUDE RAADHUIS De „Piëta" thans naar New York onderweg Operamusici weigeren definitief proefspel Expositie te Nieuwkoop Dr. J. Schouten verrichtte de officiële opening MAN STAK ZIJN VROUW ...voor mij zware Brandans! Brand- en schokvrij vervoer )pgericht 1 maart 1860 Maandag 6 april 1964 Derde blad no. 31229 Generaal Douglas Mac Arthur is gisteren in het Walter Reed' hospitaal in Washington overleden. Het einde kwam na een lange strijd. De 84-jarige oorlogsheld was namelijk driemaal bin nen 24 dagen geopereerd. Het waren zware operaties, waarbij o.m. zijn galblaas en milt werden weggenomen. Als doodsoorzaak gaven de artsen op: het plotseling in gebreke blijven van lever en nieren. Generaal MacArthur wordt zaterdag met militaire eer in Norfolk begraven. Zijn stoffelijk overschot rust thans in een rouwkapel in New York, vanwaar het achtereenvolgens naar het arsenaal van het Zevende Regiment, het Kapitool in Washington en Norfolk zal worden vervoerd. Douglas MacArthur was naast Eisenhower en voor velen meer dan deze de grote oor logsheld uit de tweede wereld oorlog. Zijn carrière, die snel en briljant was, maakte dat hij als relatief jong officier op hoge posten stond en sterk tot de ver beelding sprak. MacArthur werd op 26 januari 1880 geboren in Little Rock in de staat Arkansas als zoon van luite nant-generaal Arthur MacArthur. In 1903 werd hij beëdigd op de mi litaire academie van West Point, waar hij de hoogste cijfers op het eindexamen behaalde, die in 25 jaar waren voorgekomen. In de Eerste Wereldoorlog diende hij in Frank rijk en na de wapenstilstand enige tijd in Duitsland. Daarna had hij een groot aandeel in de hervorming van de militaire academie in de Ver. Staten. Van 1922 tot 1925 en opnieuw na 1936 was hij in de Phi- lippijnen. Eind 1941 benoemde Roosevelt MacArthur tot „full general" en op perbevelhebber in het Verre Oosten. In heel Amerika werd hij bekend en populair door zyn spectaculaire verdediging van het schiereiland Ba- taan tegen de Japanners, nadat de Amerikanen Manilla al hadden moe ten ontruimen. In maart 1942 ging MacArthur naar Australië, waar hy opperbevelhebber werd van de geza menlijke geallieerde strijdkrachten. In deze tijd stond ook het uitgewe ken KNIL onder luitenant-generaal L. H. van Oijen onder het bevel van MacArthur Tussen 1942 en 1945 leidde de lan ge, kaasrrechte Amerikaan alle ope raties in de Zuidwest-Pacific, zoals de invasie op de Philippijnen. Daar na nam hij de Japanse caputulatie in ontvangst in september 1945 in Tokio. Tot 1950 bleef MacArthur in Japan, waar hij grote populariteit 'verwierf bij een deel van het Japan se volk door zijn werk voor het her stel van het verslagen land. Kritiek v/erd echter geformuleerd op de autocratische hand, waarmee Mac Arthur zijn bewind leidde. In 1950 braken de vijandelijkhe den tussen Noord -en Zuid-Korea uit en president Harry Truman stuurde MacArthur naar Zuid-Korea, waar hij tenslotte, na het betreffende be sluit van de Veiligheidsraad, in juli 1950 opperbevelhebber van de VN- strijdmacht werd. In deze functie raakte hy in con flict met zyn regering in Washing ton. In tegenstelling tot Truman bepleitte hij een totale blokkade van de kusten van communistisch China, medewerking aan de oorlog door na tionalistisch China en bombarde menten op de bases waarvanuit de Chinese communisten de Noordko- reanen te hulp kwamen, indien Pe king zich niet uit de oorlog zou terugtrekken. Toen MacArthur op eigen gezag een dergelijk ultimatum aan zijn Chinese tegenspeler stelde riep Truman hem op staande voet terug en onthief hem van het opper bevel. Deze dramatische gebeurtenis sen vielen in april 1951. MacArthur keerde nog in diezelf de maand terug naar de Ver. Staten, waar hij door miljoenen uitbundig werd toegejuicht. Naar schatting wa ren er bij zijn intocht in New York 7.5 miljoen mensen op de been. Voor de beide huizen van het Congres zette de ontslagen generaal na aan komst zijn standpunt uiteen, een standpunt dat volgens hem was in gegeven door militaire noodzaak. Hoewel velen erkenden dat MacAr thur militair gelijk had, deinsde de meerderheid van Senaat en Huis toch terug voor de risico's, die ver bonden waren aan MacArthurs stra tegie. Het vaste geloof van de gene raal dat regelrecht actie tegen de Chinese communistien niet tot een wereldoorlog zou leiden, waarbij Rusland betrokken zou raken, werd in Washington over het algemeen niet gedeeld Hoe het Amerikaanse volk er over dacht, bleef onbekend. Ondanks de druk van talloze partijgenoten wei gerde MacArthur in 1952 te dingen naar de presidentskandidatuur van de Republikeinse partij. Hij steunde Taft. die echter verslagen werd door de latere president Eisenhower. Mac Arthur leidde de afgelopen jaren een teruggetrokken leven in een luxe ap partement in het Walldorf-Astoria- hotel in New York. Zfjn populariteit bleef echter enorm. Niet alleen als held uit de oorlog in het Verre Oos ten. die door vele Amerikanen be langrijker was dan die in Europa, maar ook als stoere Amerikaan, die ervoor pleitte de communisten stevig aan te pakken, toen het daarvoor nog de tijd was. In brede krng gelooft men na melijk in de Verenigde Staten dat de regering-Truman na de oorlog de kans voorbij heeft laten gaan om met het atoommonopolie in de zak de communisten te dwingen tot een minder agressieve gedragslijn. Als MacArthim president was geworden in 1952 zag de wereld er nu anders, namelijk beter uit, zo lijken velen te denken, en als Truman zijn aanbe velingen voor een harde houding tegenover Peking had gevolgd wel licht nóg beter en zou er nu geen oorlog zijn in Vietnam, waarin „onze zoons en broers hun leven riskeren voor een zaak, die nu niet meer te winnen is". Deelneming Keizer Hirohito van Japan heeft vanmorgen een telegram van rouw beklag gezonden aan president Lyn don Johnson. De Japanse regering heeft oud-premier Sjigeroe Josjida aangewezen voor het bijwonen van de begrafenis van de man, die na de oorlog in Japan een zo grote popu lariteit verwierf. De Japanse kranten wijdden speciale pagina's aan de overledene en radio en televisie wij zigden hun programma's om het le ven te belichten van degene, die ge durende meer dan zes jaar over Ja pan heeft geheerst. In een condo leancetelegram aan president John son noemt de Japanse premier Ike- da MacArthur „een moedig patriot. die rijn leven oprecht in dienst had gesteld van zijn land. Wij zullen de gedachtenis aan hem levend houden in onze harten, niet als die van een groot militair leider maar als die van een vriend". De president van de Philippijnen, Macapagal, heeft vandaag uiting ge geven aan de droefenis van zijn volk naar aanleiding van de dood van MacArthur, de bevrijder van zijn land. In een boodschap aan me vrouw MacArthur, zegt de Philip- pijnse president: „Het gehele Phi- lippijnse volk treurt om het overlij den van uw echtgenoot, een groot man wie de Philippino's zeer dank baar zijn voor de opmerkelijke dien sten die hij tal van jaren aan ons land heeft bewezen". In een bood schap aan president Johnson zegt president Macapagal: „Het verlies dat de Amerikanen heeft getroffen is ook het onze". GENERAAL MACARTHUR in de tijd dat hij nog opperbevel hebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Zuid-Ko rea was. Achter hem twee van zijn toenmalige stafleden, vice- admiraal Struble en brigade generaal Wright. In Het Oude Raadhuis te Nieuwkoop is zaterdagmiddag een ex positie geopend, welke georganiseerd is door het onlangs in deze gemeente opgerichte Kunstgenootschap ,.'t Reghthuys". Dit genootschap dat beoogt de kunstzin in het algemeen met alle daartoe bestaande middelen te bevorderen heeft als eerste evenement ingericht een expositie van de Haagse Aquarellisten alsmede een aantal bronzen plastieken van de kunstenaar Dirk Bus hiermede is tevens aan het historische Oude Raadhuis dat enige jaren geleden zo fraai gerestaureerd werd. en nu door het gemeentebestuur voor dit doel aan het Kunstgenootschap beschik baar gesteld is. een waardige bestemming gegeven. De voorzitter van het genootschap dr. G. J. Bremer heette een groot aantal genodigden welkom. Gaarne opende hij deze eerste tentoonstelling die het genootschap organiseert, hoe wel dit niet het eerste is dat in dit gebouw te bewonderen valt. Vorig jaar immers waren het de Nieuw- koopse kunstenaars die hier expo seerden, terwijl uit de geschiedschrij ving val te lezen dat in het begin van de vorige eeuw de Nieuwkopers ook al in dit gebouw bijeenkwamen om zich cultureel te verrijken. Dr. Bremer gaf vervolgens een indruk van de doelstellingen van het ge nootschap door het voorlezen van enkele artikelen uit de statuten n.l. de bevordering van de kunstzin en de belangstelling daarvoor. Ook ver telde dr. Bremer iets over het ont staan van het gebouw, dat het ge nootschap het „Regthuys" heeft ge noemd omdat dit vroeger ongetwij feld ook gebruikt is om recht te spreken. Hij dankte het gemeentebe stuur voor de beschikbaarstelling van deze zo toepasselijke ruimte. Vervolgens verrichtte dr. J. Schou ten, directeur van de Goudse musea, de officiële opening. Hij vroeg de aanwezigen zich niet uit te spreken over het „mooi" of „lelijk" zyn van een kunstwerk, aangezien dit een zeer rekbaar begrip is en geheel af hankelijk van de instelling van de beoordelaar. Beter is het en gemak kelijker te spreken over de kunste naars zelf. By de beoordeling van hun werk moet men uit zichzelf tre den en eigen gevoelens niet laten meespreken. We moeten in de huid van de kunstenaar trachten te krui pen en ons openstellen voor hetgeen zü ons te zeggen hebben en hóe zij dit doen. Hij noemde de kunst der aquarel listen een zeer moeilijke vorm van kunstuiting, die door een betreffelijk kleine groep wordt beoefend. Kleur gevoel en trefzekerheid zijn hierbij onontbeerlijk, veel meer dan bij het vervaardigen van olieverfstukken. De heer Schouten noemde deze eerste tentoonstelling dan ook een bijzonder goed begin van het Kunst genootschap, dat hij evenals de ex posanten veel succes toewenste. Theo Bitter, een der exposerende aquarcllisten bracht hierna namens de collega's hartelijk dank aan het bestuur van het Kunstgenootschap voor de gebeden gelegenheid en aan dr. Schouten voor zijn waarderende woorden aan het adres van zijn kunstbroeders gericht. Wethouder N. D. Zwart die bij ontstentenis van burgemeester Van der Weijden het gemeentebestuur vertegenwoordigde, wenste het ge_ nootschap veel succes met zijn stre ven en speciaal met deze expositie. Hij sprak daarbij tevens de wens uit dat Nieuwkoop, bekend om de schoonheid van zijn natuur een even- grote bekendheid zal krijgen om zijn kunstzin en liefde voor de schoon heid van de kunst in het algemeen. Het gemeentebestuur heeft hiertoe gaarne zijn medewerking in de vorm van het beschikbaarstellen van deze passende ruimte verleend. Na deze toespraken werd een rond gang langs de expositie gemaakt. Bijna 40 aquarellen zijn zowel bene den als op de bovenverdieping samengebracht door een 15-tal kun stenaars. Bijzonder fraai zijn de wer ken van Sierk Schroder, Wim Beu- nin, Cees Molding, Piet van Boxtel en Agnes van den Brandeler. Teza men bieden zij in al hun verschei denheid en kleurschakeringen een fraai beeld van deze moeilijke kunst vorm. Ook zijn op deze expositie een aantal bronzen plastieken van de kunstenaar Dirk Bus te bezichtigen, welke eveneens zeker belangstelling trekken. Tot 19 april zal de tentoon stelling 's middags van 15 uur ge opend zyn. Ongetwijfeld zullen velen uit Nieuwkoop en omgeving een be zoek brengen. Hierbij zal men tevens in de gelegenheid zijn zich als lid van het kunstgenootschap op te geven hetgeen by aankoop van kunst werken het zeer grote voordeel geeft, dat men van de 35% subsidie uit de Rijksbijdrage kan profiteren! Hier door mede wordt het kunstbezit in veler onmiddellijk bereik gebracht en het doel van het genootschap ge diend. Dr. Schouten, directeur van de Goudse musea (rechts), verrichtte de opening van de ex positie. In het midden de voor zitter van het Nieuwkoop kunst genootschap ,,'t Reghthuys"dr. G. Bremer, met zijn secretaris (links)» (Foto Leldeoh Dagblad) Een 27-jarige straatmaker uit Gro ningen heeft zaterdagavond zijn 22- jarige echtgenote met een mes ge stoken. De vrouw kreeg snjjwonden aan het gezicht en een messteek in de bovenbuik. Zij is in het Acade misch Ziekenhuis opgenomen. De straatmaker en zijn vrouw, die gescheiden van elkaar leven, hadden elkaar eerder op de avond al ontmoet in een café. De man wilde hier de zaak gaan bijleggen, maar de vrouw weigerde. Buiten het café gekomen gaf hij zfjn vrouw een harde trap. Zij nam dit niet en ging naar het hoofdbureau van politie om aangifte te doen van de mishandeling. De man liep met haar mee. Op het po litiebureau praatten ze de hele zaak no geven door, waarna een broer van de straatmaker toezegde ervoor te zorgen, dat hij regelrecht naar huis zou gaan. Even later echter werd de politie ervan in kennis gesteld, dat de vrouw was gestoken. Direct hierna meldde de straatmaker zich als de dader. Verdacht van poging tot doodslag c.q. zware mishandeling is hij nu ingesloten. Jonge fotografen in Amsterdam (Van onze A'damse correspondent) ,In het Stedelijk Museum te Amsterdam is een expositie ge opend van het werk van vijf jonge fotografen: Hans van Dordrecht, René van der Meu- len. Hans Pelgrom, Wim Renes en Sanne Sannes. Na de diverse tentoonstellin gen waar het werk van voor namelijk buitenlandse fotografen werd geëxposeerd, is het een goede gedachte eens meer be kendheid te geven aan het werk van de eigen foto-kunstenaars en met name van diegenen van wie men in de toekomst nog dikwijls zal horen. Sanne Sannes en René van der Meulen vallen op door hun bijzon dere wijze van werken. Veel werk van Sannes heeft een experimenteel ka rakter. Hij tracht met zijn foto's een gesprek met de toeschouwers te voe ren. Ook Van der Meulen heeft niet genoeg aan de nuchtere registratie van de foto-lens. Hij zoekt steeds naar nieuwe mogelijkheden zonder evenwel tot volkomen abstracte beel den te komen. Hij zowel als Sannes houden rich ook bezig met schilderen. Voor ieder die belang stelt in de vraag in hoevere fotograferen een kunst kan zijn en in hoeverre er mo gelijkheden zijn de creativiteit van de man achter het toestel in foto's te laten uitkomen, is deze tentoonstel ling, die tot en met 3 mei geopend blijft, een Interessant object. Rembrandt-tocht voor beste opstel De Belgische of Nederlandse schrijft over kunst en musea kan serhijft over kunst en musea kan voor zijn hele klas resp. een Rembrandttocht of een Rubens- tocht van drie dagen winnen. Deze prijsvraag is uitgeschre ven door de educatieve dienst van het Rijksmuseum en de V.V.V. te Amsterdam. Het ar tikel moet na mei 1962 zijn ge publiceerd in een schoolblad. Twee jaar geleden werd in Neder land de Rembrandttocht beschikbaar gesteld. Dit keer is de tocht langs werken van Rembrandt en plaatsen waar hij leefde, de inzet van de op- stelstrijd in België. De Rubenstocht begint in Antwerpen. Er worden be zoeken gebracht aan talrijke musea, het kasteel van Rubens en Brussel. De schoolbladen met de meedin gende opstellen moeten voor 15 mei 1964 in het bezit zijn van de educa tieve dienst van het Rijksmuseum in Amsterdam. Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. f I.- in dubbelwandige tabakszak ZWARE SHAG VAN D0UWE EGBERTS De Piëta, de marmeren beeldengroep van Michel Angelo die het Vaticaan heeft uitgeleend om ten toon te stellen op de Newyorkse wereldtentoonstelling, is gisteren aan boord van het passagiers schip Christoforo Colombo uit Napels naar Amerika vertrokken. De beeldengroep, voorstellende Maria, met in de armen het lichaam van Christus, is brandvrij en schok vrij in een stalen kist verpakt. De „Christoforo Colombo" was tevoren in een dok gevaren om een zo groot mogelijke stabiliteit te waarborgen b(j het aan boord nemen van de voor zes miljoen dollar verzekerde Piëta, Een reusachtige kraan hee.s eerst bij wijze van generale repetitie een 22 ton wegende scheepsschroef aan boord Toen deze schroef vol gens de regels van de kunst weer op de kade was gedeponeerd, werd de vijf ton wegende stalen kist in een net met zo mogelijk nog grotere zorg op het tweede dek gehesen, waar de vracht met stalen kabels werd vast gesjord. Er is een speciale voorziening getroffen, waardoor de kist automa tisch van deze kabels loskomt, als het dek enige centimeters onder water mocht komen. Als het schip mocht zinken, blijft de kist met de Piëta drijven. De „Christoforo Colombo vervoert cok nog een vroeg-christelijk beeld van Christus als „goede herder. Deze houten sculptuur, die ook op de wereldtentoonstelling te zien zal zijn. wordt in een kist in één van de rui men vervoerd. De luiken van dit ruim blyven echter open om het mo gelijk te maken, dat het kostbare beeld in geval van nood snel in vei ligheid wordt gebracht. Men verwacht dat het schip om streeks 13 april in New York aan komt. De Piëta zal vermoedelijk in okto ber van het volgend jaar naar Italië terugkeren De groep zal dan worden vervoerd met het nieuwe Italiaanse passagiersschip „Michel Angelo" dat dan zijn eerste reis maakt. (Van onze correspondent) De 34 leden van het orkest van de Ned. Opera, die door de directie zijn aangewezen voor een proefspel, heb ben op een dit weekeinde gehouden vergadering thans definitief besloten hieraan geen gevolg te geven. Het proefspel zal morgen worden gehou. den. De musici voelen zich in hun wei gering gesteund door de bonden, die reeds eerder hebben laten weten hun leden niet te kunnen adviseren zich aan het proefspel te onderwerpen. De orkestleden, die voor het proefspelen zijn aangewezen, hebben de directie schriftelijk van hun weigering op de hoogte gebracht. De Opera-directie moest zich vanmorgen nog nader op de situatie beraden. De belangrijkste grief van de musici is, dat de oproep tot het proef spel in strijd zou zijn met de be staande reglementen. Voorts zou de directie niet hebben duidelijk ge maakt, wat de reden is dat een aan tal musici moet voorspelen en ten slotte verkeren de orkestleden in onzekerheid over de eventuele gevol gen van het resultaat van het „examen". De orkestleden beroepen zich op de regeling by de Ned. Opera volgens welke een musicus, die minder goed voldoet drie maanden de gelegenheid krijgt om op zyn oude peil terug te komen. Slaagt hfj hierin niet, dar. kan hO worden verplicht gedurende een jaar les te nemen, waarna een proefspel wordt afgenomen. Is dit resultaat dan nog beneden de maat, dan is het mogelyk de betrokkene te ontslaan. Tentoonstelling v. beeldhouwkunst in Madurodam Prof. dr. J. J. M. Timmers, hoog leraar-directeur van de Jan van Eyck Academie in Maastricht, zal op 1 mei a.s. de openluchttentoonstelling ope nen, welke in Madurodam wordt ge houden van kleine beeldhouwwerken, gemaakt door leerlingen en oud-leer lingen van deze academie. Een van deze werken zal bekroond worden met de Madurodam prijs voor kleinbeeldhouwkunst groot f750. Dirigenten zoeken binding niet NVV Op de zaterdag in Amsterdam ge houden jaarvergadering van de Ne derlandse dirigentenorganisatie is o. m. het verzoek besproken dat het N.V.V tot deze organisatie had ge richt, zich bij die vakcentrale aan te sluiten. Na ampele discussies, waarin ook de positieve opvattingen van de rk- en protestants christelijke leden om trent, de binding als het N.V.V be doeld tot uitdrukking kwamen be sloot de vergadering het bestuur op te dragen een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van het vormen ener overkoepelende com missie door het N.V.VN.K.V. en C.N.V., ter behartiging van de be langen der Nederlandse dirigenten en daartoe met deze vakcentrales te onderhandelen. De Nederlandse dirigentenorgani satie is sinds kort na de bevrijding de voortzetting van de in 1924 opge richte broederschap van dirigenten zy telt thans circa 400 leden. „El Greco" niet naar New York Spanje heeft besloten EI Greco's schilderij. ..De begrafenis van graaf Orgaz" niet naar de wereldtentoon stelling te New York te sturen. De Spaanse regering heeft dit advies ge kregen van een van haar deskun digen. Het schilderij werd in 1578 door El Greco geschilderd en hangt op het ogenblik in de kerk van Sint Tho mas in Toledo. Spaanse kranten hebben vorige maand gemeld dat El Greco's schil derij in het Spaanse paviljoen op de wereldtentoonstelling zou worden ge- exposeerd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5