STREEKZIEKENHUIS IN HOOFDDORP Winkeldiefstallen in Leiden onrustbarend' Het Nieuwe Toneel" met Wiener Melange Kleuterleidster trad in huwelijk Voor de Haarlemmermeer Capaciteit van ruim 150 bedden *3 "«Koffie zetten? Bert v. d. Helm werd nationaal schoolkamp. Vermindering van kredieten Drie arrestaties op één dag 99- Onwaarschijnlijk stuk KLM en KNSM werken samen ROOK NIET Meen AUTO ONDER LOCOMOTIEF Gevechten in Zuid-Vietnam N.S.-machinist staat terecht i Opgericht 1 maart 1860 Maandag 6 april 1964 Tweede plad no. 31229 3'5; De stichting Streekziekenhuis tn i Haarlemmermeer heeft van de M'n>ster van Sociale Zaken en Volksgezondheid in beginsel 201 toestemming gekregen voor de [Ja bouw van een ziekenhuis met Advertentie Ook voor Uw gezin, werkplaats, kan- ■vr toor of fabriek hebben wij een pas send apparaat. FA. SCHOONDERGANG, Leiden Lange Mare 65—67 - Tel. 22025 TAFELTENNIS Tydens de nationale schooltafel- tenniskampioenschappen. welke op twee achtereenvolgende dagen in het ..Tafeltenniscentrum" te Rotterdam werden gehouden, hebben de Leidsc scholieren voor byzondere prestaties gezorgd. Op de eerste dag werden de team wedstrijden afgewerkt. Hier brachten de jongens van de Titus Brandsma ÜIj.O. het tot de halve finale, waar- j ha zy met 20 tegen Rotterdam ten onder gingen. By de individuele wedstryden, daags daarna, kwamen byzonder prettige verrassingen. By de meisjes tot 16 jaar wist José v. d. Zwet (St.-Barbara ULO) een tweede prijs te behalen, evenals Ellen Kort (Rembrandt Lyceum) die by de meisjes, 16 jaar en ouder, tweede werd. By de jongens was een zeer groot aantal topspelers aanwezig. In de halve finale verloor D. Springer it (Rembrandt Lyceum) van C. Deken - (Gem. Lyc. A'dam) met 1421 en 1621. In de andere halve finale re- vancheerde B. v, d. Helm (Titus -j Brandsma-ULO) zich voor de daags i tevoren geleden nederlaag in de team- wedstryden tegen Selaar (R'dam) door met 13—21, 21—18 en 21—14 te winnen. De finale tussen v. d. Helm en Deken liet uitstekend spel zien. f] Nadat v. d. Helm de eerste game met i' 21-12 had gewonnen, leek het in de jj tweede game dezelfde kant op te zul- !J len gaan. Een 20-15 voorsprong ging verloren en zelfs de game. n.l. 20-22. I In de beslissende game liet B. v. d. Helm het niet zover komen en won verdiend met 21-15. Uitslagen Teamwedstrijden: meisjes. Finale: Den Haag (St.-Maartens Lyceum) Amsterdam (Pius Lyceum) 20. Troostronde, meisjes: l.Ryks H.B.S. —Zwolle. Teamwedstrijden, jongens. Finale: 1 Amsterdam (Gem. Lyceum)—Rotter dam (Gem. Kweekschool) 2—1. Troostronde, Jongens: 1. Cornhert I Lyceum. Haarlem. Meisjes tot 16 jaar: 1. J. Melse (Lyceum IdealEindhoven); 2. J. 1 v. d. Zwet (St.-Barbara ULO - Lei den). Meisjes vanaf 16 jaar: 1. M. Bun- hik (St.-Maartens Lyceum Leidschen- dam»; 2. E. Kort (Rembrandt Ly- I ceurn. Leiden). Jongens A-klasse 1. B. v .d. Helm (Titus Brandsma ULO. Leiden); 2. C. Deken (Gem. Lyceum, Amster- i dam). Jongens B-klasse: 1. A. v. Liempt (Gem. Lyceum, Delft). een capaciteit van 150 bedden in Hoofddorp. De bouwadvies- commissie van de Stichting heeft een programma van eisen opge steld, waarin o.a. aandacht is be steed aan een eventuele latere uitbreiding, met nogmaal 100- 150 bedden. Door het bestuur van de Stichting is aan de heer L. H. P. Waterman architect B.N.A. te Amsterdam, op dracht gegeven het ziekenhuis te Hoofddorp te ontwerpen. De archi tect en zijn medewerker-architect J. A. Etten zijn na een voorstudie thans gekomen tot een voorlopige situering van de hoofdmassa's van het complex. Dit plan (zie bygevoegde foto der maquette) past in de stedebouw- kundige opzet van het uitbrei dingsplan Hoofddorp Zuid I. De groepering van de bouwmassa's is als volgt: De polikliniek is evenals een aantal ruimten voor dienstver lenende functies, uitgevoerd in één bouwlaag. De polikliniek zal Ondanks hogere bedragen Er is een duidelijke stijging te con stateren van het gemiddelde bedrag der verstrekte geldleningen, terwyl het aantal uitgegeven kredieten ver minderde. Hieruit zou naast de con clusie, dat de veelheid van mogelijk heden tot het opnemen van con sumptief krediet hieraan niet vreemd is, kunnen worden afgeleid, dat gezien de toeneming van de spaar- activiteiten op verschillend gebied door de gunstige economische om standigheden, leners, spaarders zyn geworden hetgeen uiteraard dient te worden toegejuicht. Dit staat te lezen in het jaarver slag van de Gemeentelyke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen te Leiden over het jaar 1963. Uit het verslag blykt voorts, dat de omzet in het afgelopen verslagjaar f 1.412.153 bedroeg (vorig jaar f 1.390.001). Het aantal kredieten was 2178 (vorig jaar 2443). Het grootst aantal kredietaanvra gen was voor kleding (616) met een totaal bedrag van f 322.439 (in 1962 f 301.199). Voor woninginrichting (355) werd een bedrag van f 251.345 opgenomen (vorig jaar f 327.737), voor haarden of kachels (41) f 20.630 (vorig jaar f 25.998), voor wasmachi nes (28) f 15.767 (vorig jaar f 19.840), voor bromfietsen (12) f 5.800 (vorig jaar f 7.530) en voor televisietoestel len (9) f 14.310 (vorig jaar f 7.790). Twee gewonden bij bromfietsbotsing By een botsing tussen twee brom fietsen, die gisteravond omstreeks kwart over zes op de wegkruising Haarlemmerstraat-Pelikaanstr. plaats had, zijn een jongen en een meisje, beiden uit Leiden, gewond. Het meisje, zeventien jaar oud, reed, komende van de Hooigracht, het kruispunt op met de bedoeling (/.i over te steken. Op hetzelfde ogenblik naderde uit de richting Blauwpoorts- brug een zestienjarige jongen, die ook op een bromfiets reed. De jongen zou geen voorrang hebben verleend, waar door de botsing ontstond. Hy kreeg een hersenschudding en een verwon ding aan zyn lip. Het meisje liep ver wondingen aan beide knieën op. De E.H.D. heeft de twee jongelui naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. „Sociale avond" kapperspatroons De belangstelling voor de sociale avond, die door het bestuur van de Nederlandse Katholieke Kapperspa troons, afdeling Leiden, was georga niseerd, zondagavond in de kapel van de Zusters Carmelitessen en daarna in de Romanuszaal was boven ver wachting. De H. Mis werd om zes uur opgedragen door de geestelijk advi seur van de afdeling, pater Van der Vat O.F.M., die ook de predikatie hield. In de Romahuszaal genoot men een voortreffelyk souper, waarna pa ter Eusebius Peters O.S.A., sprak over „Werkelyke waarden". Zijn lezing leidde tot een zeer vruchtbare ge- dachtenwisseling. Pater Peters be handelde het sociaal contact.. Hy leg de de nadruk op het belang van het dienstbaar zyn. Dit betreft niet al leen uiterlijkheden, maar vooral in- nerlyke gesteldheid, die het mogelijk maakt een harmonisch bestaan te ontwikkelen, waarbij uiterlyke daden overeenstemmen met een innerlyke geest. De kapperspatroons toonden zich zeer dankbaar voor de geboden gele- genhe:d het geestelijk leven te ver diepen. Politie treedt strenger op Het aantal winkeldiefstallen in Leiden neemt hand over hand toe. Uit de gegevens van de politie blijkt, dat in de week van vrij dag 27 maart tot en met 3 april acht vrouwen uit Leiden en naaste omgeving wegens derge lijke diefstallen zijn aangehou den. In één geval moest de poli- volgens de voorlopige opzet de volgende specialismen huisves ten: interne ziekten, chirurgie en orthopedie, gynaecologie en verloskunde, keel- neus- en oor ziekten. kinderziekten en der matologie. Het behandelhuis aansluitend aan beddenhuis en polikliniek, uitgevoerd in drie bouwlagen, bevattende: röntgen-, chirur gische- en verloskundige afde lingen. Het beddenhuis, plaatsbiedend aan 150 patiënten verdeeld over de verschillende specialismen, zal worden uitgevoerd in vyf bouwlagen. Het zusterhuis zal bestaan uit twee afzonderlyke vleugels, voor leerlingverpleegsters en gediplomeerde verpleegsters. Waarschijnlyk zal het door een af zonderlijke Stichting te beheren verpleegtehuis voor chronische zie ken, in de zeer nabije omgeving van het ziekenhuis worden ge bouwd. Een nauw samengaan tus sen het verpleegtehuis en het zie kenhuis komt o.a. tot uiting in de situering van de technische af delingen. Na het gereedkomen van het schets ontwerp van het ziekenhuis zal goedkeuring van de plannen wor den gevraagd by de door Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid ingestelde ziekenhuiscommis sie. Dit is de maquette van het Streekziekenhuis Haarlemmer meer. Links ziet men het uit vijf bouwlagen bestaande bedden huis. haaks daarop het behan- deltehuis, in het midden het zus terhuis en de poliklinieken, rechts het verpleegtehuis voor chronische zieken en bejaarden en geheel rechts het flatgebouw voor het verplegend personeel. Het ziekenhuis, waarvan men hoopt dat het in 1970 ingebruik genomen zal kunnen worden, Is geprojec teerd in een groot uitbreidingsplan dat verband houdt met een nieuw aan te leggen station en de uit breidingsplannen van de luchtha ven Schiphol. Het is omgeven door groenstroken. Van der WERFf S HUBRECHT Opgmcht 1899 Beursbericht no 350 is verschenen Stvrt Mij "ZEELAND" De KLM heeft met de Koninklyke Nederlandsche Stoomboot Maat- schappy N.V. in Amsterdam een zgn. „Air/Sea"-overeenkomst gesloten, voor het vervoer van passagiers tus sen Europa en plaatsen in het Ca- raibisch gebied. Dit houdt in, dat passagiers, die in de ene richting per boot reizen en te rug per vliegtuig of andersom, in bei de gevallen van de retour-reducties kunnen profliteren. aldus een com muniqué van de KLM. Beide maatschappyen zullen voor een dergelyke gecombineerde retour- of rondreis het halve retourtarief in rekening brengen. „Het Nieuwe Toneel" heeft zater dagavond in „Den Burcht" een op- I voering gegeven van „Wiener Melan ge" een door Ruud Feenstra geschre ven thriller in drie bedryven. Het stuk speelt zich af in huize „Mundus", een deftig pension, waar de zeer op haar stand gestelde ma dame Thérèse de scepter zwaait. Het personeel bestaat uit huisknecht Do- rus, het manusje van alles, en Betje, een oude degelyke keukenprinses. De vaste pensiongasten t.w. het vrij bejaarde echtpaar Josten, de roman cière mevrouw Guldimont, de oud kolonel Brakke, de oude en zure schooljuffrouw Nagel, de schrijver Adam Krol en het. revue-danseresje Cora Valencia, dragen allen een mas ker, waarachter zy hun ware afkomst en/of dageiykse bezigheden verber gen. Als mevrouw Guldimont op een avond haar snoeplust weer niet kan bedwingen en het door Dorus stiekum voor Cora klaar gemaakte glas Wie ner Melange ln die keuken leegdrinkt, sterft zy enige minuten later in haar kamer aan een vergiftiging. De in houd van het glas biykt nameiyk ver mengd te zyn met een dodelijke dosis veronal, die kennelijk bestemd was om Cora te doden. Inspecteur Pilo krijgt, geassisteerd door brigadier Klaas de niet gemakkelijke taak om uit te vinden wie van de gasten ge poogd heeft Cora van het leven te beroven, om welk motief dan ook. Hy onderwerpt alle gasten aan een gron dig verhoor, waarbij allen min of meer als „verdachte" uit de bus ko men. Pilo lost het raadsel dat spreekt vanzelf op en kan met de extra hulp van Adam Krol alias commissaris Ten Hove, hoofd afde ling „verdovende middelen" de dader ontmaskeren. Het blijkt nie mand anders dan de oude mevrouw Josten te zyn. die Cora uit de weg wilde ruimen. Het echtpaar Josten met „kolonel" Brakke als compagnon dreef een lucratieve morfine- handel en leverde ook aan Cora, die het verdovende middel weer doorgaf aan haar moeder, een haar dochter chanterende morfiniste. Uit angst, dat Cora wel eens zou kunnen gaan „doorslaan" besloot de oude dame het meisje voor altijd het zwygen op te leggen. Tydens het onderzoek komt ook nog naar voren, dat mevrouw Guldimont niet leefde van de op tie op één dag drie arrestaties verrichten. De vrouwen, die allen door winkel personeel werden betrapt, opereer den voornamelijk in warenhuizen en levensmiddelenwinkels. De gesto len goederen vertegenwoordigen over het algemeen een vrij hoge waarde. By huiszoeking trof de politie in de woning van één van de winkeldie veggen voor ongeveer f 1500 aan tex tiel en levensmiddelen aan. De Leidse politie, die de styging van het aantal winkeldiefstallen „onrustbarend" noemt, overweegt om in deze gevallen strenger op te tre den. Zy is onder meer van plan om winkeldieveggen, af of zy nu kinde ren hebben of niet, na aanhouding in plaats van met een proces-verbaal naar huis te sturen, in te sluiten. brengst van haar romans, doch van chantage en dat Dorus de natuurlijke vader van Cora is en wegens moord een langdurige gevangenisstraf ach ter de rug heeft. Ook hy droeg dus een masker. Hoewel Feenstra's creatie niet be paald een grondig onderzoek op ge loofwaardigheid of zelfs maar waar schijnlijkheid kan doorstaan, houdt het de toeschouwers van begin tot eind in spanning. Met deze „thriller" heeft regisseur Jan Slyeser bepaald geen gemakke- ïyk karwei onder handen genomen. Dat de opvoering van „Wiener Me lange" over het geheel genomen zeer gunstig werd onthaald, kwam onge- twyfeld ook door de uitstekende wijze, waarop hy zowel de rol van de louche „kolonel" als van de schryver Krol, alias commissaris Ten Hove, vertolk te. De overige rollen waren echter niet alle in even goede handen. En kele werden nameiyk te weinig over tuigend gespeeld. Na de voorstelling was cr nog een gezellig samenzyn onder leiding van Cor Laterveer met medewerking van „The Mood Makers". Kievitsei voor loco-burgemeester He teerste ln Leiden gevonden kie vitsei is zaterdagavond aangeboden aan de loco-burgemeester, wethou der S. Menken. Piet Heemskerk uit de Joh. Verhulststraat had het ge vonden en snelde er mee naar de woning van de heer Menken in de De Laat de Kanterstraat. neem KNIEENK PELLETS Lekker en verfrissend f 0.65 Verkrygbaar by de betere drogist. Voor de kleuters van de open bare kleuterschool ..De Boter bloem" aan de Rijnsburger sin gel was het zaterdag een grote dag. Hun hoofdleidster, mej. Th. M. H. Papóttrad deze dag in het huwelijk met de heer B. Ver boog. Na de inzegening van het huwelijk in de Paiochiekerk van de H. Antonius van Padua aan de Boshuizerlaan, vormden de Boterbloemkleuters de f eest muts op het hoofd een ere haag. Een vrolijke en feestelijke attentie, waarover bruid en brui degom bijzonder verrast waren. (Foto L.D./Holvast) Op een onbeveiligde overweg by Hoogeveen is zaterdag een losse die sellocomotief in botsing gekomen met een personenauto. De automobilist, de 55-jarige landbouwer A. Penning, werd uit de wagen geslingerd en was vrijwel op slag dood. De auto werd ongeveer 50 meter meegesleurd en brandde geheel uit. De machinist \-ar de locomotief bleef ongedeerd, maar moest in een shocktoestand naar huis worden gebracht. Bij gevechten op 100 km ten noord westen van Saigon tussen 400 com munistische verzetsstryders en Zuid- vietnamese regeringstroepen zyn ruim honderd opstandelingen gedood of gewond. Aan Zuidvietnamese rege ringskant vielen 14 doden en 26 ge wonden, onder wie zes Amerikanen. Van een der Amerikanen is de toe stand ernstig. De communisten trok ken zich na een strijd van 24 uur terug. Fulbright tegen „kruistochtgeest" van koude oorlog O De Amerikaanse senator William Fulbright heeft gisteravond in een lezing in de universiteit van Zuid- Carolina een pleidooi gehouden voor I het laten varen van „de kruistocht- geest van de koude oorlog" en het I „pathologische voortdurend denken aan communistische expansie en on- dermyning" in de V.S. Het resultaat van deze angstpsy chose Is geweest een steeds groter wordende verwaarlozing van de din gen, die geluk, schoonheid en het creatieve element ln het leven bren gen, aldus de Amerikaanse senator. Senator Fulbright zei verder van mening te zyn, dat het Amerikaanse volk thans geen doeltreffende con trole uitoefent op de militairen, even min als trouwens het Congres. De militaire „Instelling" had een byna traditioneel geworden „belang" bij een voortzetting van de koude oorlog met de daaraan vastzittende hoge militaire uitgaven. De afschaffing van „overtollige defensiegelden" zou het binnenlandse verbruik stimule ren. (Van onze Venlose correspondent) Een 46-jarige machinist uit Venlo 2al volgende week dinsdag voor de rechtbank in Roermond terecht moe ten staan als verdacht van overtre ding van artikel 165 van het Wetboek van Strafrecht, een van de misdrij ven waardoor de algemene veiligheid van personen of goederen in gevaar wordt gebracht. Op 18 augustus van verleden jaar stortte in Venlo een elektrische loco motief van een bruggehoofd en kwam acht meter lager op de weg terecht, vlak voor een fietsend echtpaar met een kind. Er gebeurden geen per- soonlyke ongelukken. Wel was er een schade van ongeveer f 100.000,ver oorzaakt en moest het verkeer een hele tyd worden omgeleid. De machi nist, die by het rangeren zyn machi ne „een zetje" had gegeven en er was afgesprongen omdat zyn collega de locomotief verderop wel zou opvan gen dit ging echter mis doordat er te veel vaart achterzat werd door de directie van ae Neder landsche Spoorwegen gedegradeerd, doch later, nadat de zaak door een scheidsgerecht was behandeld, in ere hersteld. Het laatste woord is nu aan de rechtbank. „Het was echt niet zó bedoeld'1 „Het was echt niet zó bedoeld", zei de heer J. Bosman, perssecretaris van het studentencomité Zuid-Afri- ka. dat onder meer de sinaasappel boycot tegen Zuid-Afrika tracht te organiseren. Hy maakte tegenover het ANP bekend, dat hy de auteur is geweest van de brief, zogenaamd van mr. Geertsema, fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, aan het socialistische kamerlid de heer J. J. Voogd. In deze brief schreef hy aan de heer Voogd, dat 14 van de 16 leden van de VVD-fractie in de Tweede Kamer zich gesteld hadden achter het adres van de heer Voogd aan de ambassadeur van Zuid-Afrika over de apartheid. De heer Voogd had van drie leden van deze fractie een adhesiebetuiging ontvangen. Deze brief GeertsemaVoogd werd door het ANP als een mystificatie ont maskerd. „Ik vind het jammer, dat het zo uitgegroeid is", zei de heer Bosman. „Ik had niet gedacht, dat het in de openbaarheid zou komen". De heer Bosman zou mr. Geertsema en de heer Voogd telefonisch en schrifteiyk zyn verontschuldigingen aanbieden, maar wil ook in het openbaar zyn spyt betuigen over het gebeurde. Hy is het enige liberale lid van het studentencomité Zuid-Afrika en had nogal wat kritiek te verduren gehad van zyn mede-comité-leden over het gering aantal WD-Kamerleden, dat bereid was geweest het adres-Voogd te steunen. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Pauline Hermine Elisa beth. d. v. Voute—De Gaay Fortman, Amsterdam; Joyce Marina, d. v. De Stcppelaar-v. Rijnsinge, Boston. USA. Overleden: P. J. F. Lamens, 54 jr., Bennekom; J. P. v. Vessem, 82 jr. Rotterdam. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f 20u.- en f 400 - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het Eterna - Certlna - Prisma Junghans -Ewe - Anker. Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente heeft be sloten de volgende wegen en wegge deelten gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, r(J- en trekdieren en vee: 1. de Korte Mare ln de richting van de Oude Singel; 2. de Nieuwe Mare ln de richting van de Marepoortsbrug; 3. de verbindingsweg tussen de Zoe- terwoudseweg en het geprojecteerde benzinestation aan de noordwest zijde van het Lammenschansplein ln de richting van het benzine station; 4. de Planteynstraat. voorzover gele gen tussen de Lammenschansweg en de gemeentelyke beheersgrens. ln de richting van de Lammenschans weg. Afschriften van dit besluit zyn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rykswaterstaat ln Zuid- Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3