Artsenstaking Gigantisch Brandpunt Dl Verf? Piasticolor! IScËÉren? ionen Piasticolor halen! Lenfe...P!asticolor! Chroesjtsjow dient Peking van repliek 'n Kwastje Piasticolor doet wondérênfl i HE NEGATIEF Program met cultureel slot i Na Veronica-grap T.v.-regisseurs geschorst Verzet tegen antisemitisme in Rusland MET EEN ENKEL WOORD .Verdachte dood in Sterksel LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 6 APRIL 1964 En i ba: v E Indonesische minister van /Buitenlandse Zaken, dr. Soe- bandrio is zaterdag weer in het vliegtuig naar Djakarta gestapt. Zijn met enige spanning tegemoetgezien driedaags bezoek aan ons land was voorbij. Heeft het iets opgeleverd? Ogenschijnlijk weinig, heel weinig. Mochten we iets anders verwach ten? Neen, nauwelijks. Bij zijn aankomst schreven reeds: er zijn veel onderwerpen, waarover veel gesproken zal moeten worden. Er zal er wel niet één afge handeld kunnen worden. Men moet dit bezoek dan ook alleen zien als een grote stap op weg naar betere betrekkingen tussen de twee landen. Het kon ons daarom niet verba zen, dat het communiqué, dat na de besprekingen werd uitgegeven, eigen lijk niets concreets vertelt. Er is een contract getekend over „technische samenwerking", maar wat daaronder in de toekomst verstaan zal moeten worden is nog een open vraag. f van de toelichting, die dr. Soe- - bandrio later gaf, werd niemand veel wijzer. „We hebben slechts gesproken in algemene termen", zei fcy. „Ik heb alleen een eerste steen gelegd". Opmerkingen over „plannen die uitgewerkt zullen worden" over „mogelijkheden, die ik niet wil uitsluiten" bewijzen de weinig tast bare resultaten. Dr. Soebandrio was alleen positief, waar hij sprak over de pret tige sfeer, waarin het overleg ge voerd was, en de hartelijkheid van de ontvangst, welke hem en de zijnen ten deel was gevallen. Diverse malen hebben de Indonesische gasten dat onderstreept. Het lijkt wel of ze an ders hadden verwacht. En dr. Soe bandrio haastte zich te zeggen, dat de Nederlanders in Indonesië een zelfde welkom kunnen verwachten. „We zijn samen door dik en dun ge gaan. Daarom hebt u ook nu nog een streepje voor", zo zei hij onge veer. IET Nederlandse bedrijfsleven glimlacht, accepteert dit com pliment. maar aarzelt. Het staat nog wat sceptisch tegenover zulke Indonesische avances. Het weet. dat Indonesië economisch, technisch en financieel een moeilijke tijd door maakt. Dat het steun heel hard kan gebruiken. Steun, welke het Neder landse bedrijfsleven kan geven en waarschijnlijk ook wel wil geven. Maar er zit nog te veel oud zeer. Het is toch nog niet zo lang gele den. dat alle Nederlanders uit Indo nesië werden gejaagd en onze bezit tingen werden genationaliseerd. Van de ene dag op de andere waren wij daar onze eigendommen kwijt. Er is wel over schadevergoeding gespro ken. maar van een kale kip kan men geen veren plukken. Nu kan men met de beste bedoe lingen bezield zijn om het verleden te laten rusten, maar zo iets kan niet een. twee. drie vergeten worden De bereidwilligheid om nieuwe kapi talen in dit land te investeren is begrijpelijkerwijs nog niet groot. Vriendelijke woorden alleen vor men geen voldoende garantie. Dr. Soebandrio's komst betekende dus slechts een eerste stap op een nog lange weg. Maar het begin is er. En we schreven het al eerder, daarover kan men zich verheugen. Het kan echter nog lang duren voor men tot concreter resultaten komt. J. lg; BIJ „De Bezige Bij" in Amsterdam is een boek verschenen, waarin de misslagen van de hoofdstedelijke politie over de laatste jaren worden opgesomd. Pas in het nawoord van deze publikatie. die opvallend „Slaags met de politie" werd genoemd, wor den er enkele ideetjes aan de hand gedaan ,hoe men tot een betere verhouding politie-burgerfj kan ko men. Daaruit moet de lezer dan maar concluderen, dat met de uit gave van dit geschrift een positief doel wordt nagestreefd. Zonder te willen twijfelen aan de goede bedoe lingen van de uitgevers, geloven wij toch niet, dat zij een juiste weg be wandeld hebben. Een zo compacte samenvatting van misgrepen kan toch moeilijk vertrouwen wekken. In tegendeel, het ondermijnt dat toch noodzakelijke vertrouwen nóg meer. En daar is de zaak niet mee gebaat. LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Terugbladerend in dit weekeind valt in de eerste plaats een gi gantisch Brandpunt" van bijna een uur lengte op. De onderwerpen mochten er zijn! Minister Luns gaf commen taar op de onbevangen vragen van Frits van der Poel, daarbij het vermoeden, dat hij leedvermaak zou koesteren over Engelands moeilijkheden met Indonesië inzake Maleisië, niet categorisch te gensprekend. De Belgische artsenstaking kreeg een grondige Röntgenbehandeling, ook Mexico kreeg een goede beurt, en er werd op een duidelijke manier afstand genomen van de, door de recente uitspraak van niet-vervolging postgevatte mening dat Planta indertijd geen jeuk heeft veroorzaakt. De huidarts dr. Doeglas zei let terlijk: „Ik geloof dat aan het ver band tussen Planta en de huidziek te niet getwijfeld kan worden". De kans dat er van toeval sprake was geweest, bleek beperkt te zjjn tot 1 op 10 tot de 26 ste (een 1 met 26 nullen). Daarmee was „Brandpunt" nog niet aan het eind van ons La- tyn. Henk Neuman had een zakfor maat -documentaire opgezet over de Zwitserse belangenbehartiging in de diplomatie. Op het ogenblik behar tigt Zwitserland de mandaten van 11 landen in 8 andere landen. In de jaren '43 en '44 werden 42 manda ten in 42 landen behartigd. Tenslotte gaven enkele persoon lijkheden hun visie op de onlangs verschenen Bezige Bij- uitgave „Slaags met de politie". Het was dus een bijzonder rijk voorzien „Brand punt" dit keer. Te rijk misschien voor een zaterdagavond, al viel op de kwaliteit niets af te dingen. Vrij dag a.s. komt „Brandpunt" weer. Was het gulzigheid, dat bijv. het filmpje over Mexico zaterdag al de deur uit moest, voordat ook van avond een Mexico filmpje zou worden vertoond? ,Midavondserenade" had zijn mu zikale en visuele verdiensten, „Suite en seize", de Waalse derde prijswin naar in Montreux 1963, zal daar wel te hoog zijn gewaardeerd, want veel meer dan goed gerangschikte preten tie was het eigenlijk niet. Zondagavond zong Francis van Rooy, zorgvuldig regisseerd, een pro grammaatje vol waar niemand be zwaar tegen kon hebben. „De ver dedigers" toonde ons vader en zoon Preston op ongeveer gelijke voet met de andere spelers, wat meteen een winstpunt betekende, en „The Swing- Ie singers" zongen op de woorden: „Two to the loo to" verschillende composities van Bach. Het was goed, interessant en muzikaal, had als pluspunt dat we Bach nu eens offi cieel kregen uitgevoerd zoals wij hem allen zingen als we een ander dui delijk willen maken welke composi tie we bedoelen, maar aan de andere kant zou men ook kunnen zeggen dat het niet hoeft. Dat is echter geen argument, er hoeft tenslotte zoveel niet. Het Avro-programma kreeg met deze „Swingle singers" als begin een cultereel slot, want daarna vertelde Ko van Dijk met veel meer entrain dan de vorige keer, en ook beter wetend wat hij las, een verhaal van Tsjechow („De diplomaat") en Pier re Janssen besloot de rij met zijn Kunstgrepen. Ik kon me niet aan de indruk ont trekken, dat hij de schilderijen te veel in het keurslijf van zijn idee wilde persen. Zou hij bijvoorbeeld, willen bewijzen dat Jan van Eyck zijn personages zover van ons af schilderde, ook het „echtpaar Ar- nolfini", waarover hij in een van zijn eerste kunstgrepen zo bezield heeft verteld, hebben willen noemen? Ik betwijfel het. Nico Scheepmaker. „With the flying Dutchess around the world" Op 12 april vertrekt de Nederlandse Jazzpianiste Pia Beek naar New York als medewekster aan de Amsterdam- promotionweken. die daar worden georganiseerd. Ze zal daar festivitei ten opluisteren met medewerking van haar Amerikaanse trio. Half mei keert zy terug voor het maken van een aantal films in de Cinetone-studio's onder leiding van Joop Geesink. Deze zullen, aldus Pia Beek, gemaakt worden op initiatief van. de heer Brandei van de R.E.M., door hem gefinancierd worden, en bestemd zyn voor internationale commerciële televisieproduktie. De filmserie speelt telkens in een ander land van Europa en zal getiteld zijn „With the flying Dutchess around the world". Voor de opnamen zijn twee maanden uitgetrokken, waarin een tournee gemaakt wordt langs Neder landse badplaatsen. Half juli gaat Pia Beek naar Spanje en Portugal, en in het najaar naar Afrika voor een Safari en op treden in enkele steden. Britse regering bindt strijd aan met piratenzender De Britse regering heeft de Inter nationale Unie voor Telecommunica- ties officieel gevraagd een einde te maken aan de uitzendingen van de piratenzender „Radio-Caroline", die van een onder Panamese vlag ver ankerd schip voor de Engelse kust commerciële programma's de lucht in stuurt. De procedure is, dat het Interna tionale Comité voor de registratie van golflengten de directeur-gene raal van de P.T.T. van Panama er aan herinnert, dat het reglement van de Unie verbiedt „aan boord van schepen, luchtschepen of elk drijvend voorwerp of vliegveld buitende natio nale territoriale radiostations te ves- tigens en te gebruiken". Voorts zal aan de directeur-generaal worden gevraagd een onderzoek in te stellen naar de vergunning van de zend apparatuur aan boord van de Caro line en, zo nodig, andere bevoegde nationale autoriteiten in de arm te nemen. Advertentie Vervolg van pag. 1 De artsen zjjn kennelijk wat ner veus geworden door het stilzwijgen van de regering en door de niet mis te verstane reacties van de Belgb sche bevolking, die eigenlijk zonder uitzondering de staking veroordeelt. Hun woordvoerder, dr. Wijnen, een gebaarde man met een uiterst vul gaire woordkeus, die herinnert aan bepaalde rechtse bewegingen, heeft zaterdagavond laat in een inter view met het enige Belgische zon dagsblad, Dimanche Presse, gezegd, dat zeker nieuw overleg mogelijk zou zijn. De medici vragen „alleen" dat de Kamer en de Senaat een wet aannemen, die slechts één artikel zou hebben: het schorsen van de 26 ar tikelen uit de wet-Leburton, waar tegen de dokters bezwaar hebben. Dat zijn dus die punten, welke be trekking hebben op de hoogte van de honoraria, het gratis behandelen van arme en oude mensen, de 45- urige werkweek van de artsen enz. Later heeft een andere woordvoer der van de medici nog weer eens verklaard dat die bewering van dr. Wijnen "geen ultimatum inhield, dat het niet waar was dat de doktoren hun ernstige patiënten in de steek zouden hebben gelaten, dat zij niet verantwoordelijk waren voor het ge brek aan ziekenhuisbedden en zo meer. Uit alles blijkt, dat de stakende artsen helemaal niet blij zijn met het uitblijven van officiële reacties op hun eisen. Integendeel: de rege ring stapelt nv'n of meer gloeiende kolen op hun hoofd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld naar enkele gevallen, waarvan vooral de buitenlandse persbureaus hadden be richt dat de dodelijke afloop het ge volg was van het gebrek aan medi sche zorg. Het is gebleken, zo heeft het ministerie met nadruk verklaard, dat de dood daar reeds was ingetre den aleer men nog medische hulp was gaan zoeken. Een probleem is inderdaad dat de ziekenhuizen, met name die in Brus sel, overvol beginnen te geraken, omdat ernstige patiënten, die an ders thuis konden worden verpleegd, nu daarheen worden overgebracht. Bovendien moeten in de ziekenhui zen die in de mingebieden en in de streken van de grote industrieën zin gevestigd, bedden vrij blijven voor eventuele calamiteiten. Ook het verplegend personeel, dat evenals by ons in Nederland nogal schaars kan worden gevonden, is oververmoeid. Gelukkig treedt het Belgische le ger handelend op. Het ministerie van Landsverdediging, dat in Brussel 200 bedden in het militaire hospitaal ter beschikking had gesteld, heeft voor alle zekerheid ook bedden vrijge maakt in andere militaire hospitaals, namelyk in die te Beverlo en te Oostende. Daarheen heeft men bur gerpatiënten uit Brussel overge bracht. Vanochtend is bovendien het militaire noodziekenhuis in Ander- lecht, een van de Brusselse voorste den en eens tydeiyke verblyfplaats van Erasmus, dat 500 bedden telt, in bedryf gekomen. Zaterdag is er in verscheidene Bel gische steden, met name te Ant werpen, Gent, Tongeren en in en kele kleine steden, betoogd tegen de staking dat in België gebruikelyk is, werden er toespraken gehouden door vakbondsleiders, zowel door socialis tische als door katholieke, en wer den er optochten gehouden, waarin leuzen werden geroepen, begeleid door geblaas op fluitjes, en waarin spandoeken werden meegedragen. Inmiddels vragen de Belgen zich af hoe de kwestie zich deze week verder zal ontwikkelen. Koning Bou- dewyn is, zoals reeds weken geleden voorzien, van zyn paasvakantie te ruggekomen en naar het schynt zyn er in het buitenland geruchten ver spreid volgens welke hy een bemid delende rol zou gaan spelen, Natuur- ïyk heeft de vorst het recht ieder een in audiëntie te ontvangen van (Van onze correspondent) De voornaamste theoretici van de De regisseurs Almar Tjepkema en Russische communistische party Huib de Vries van de VPRO-tcle- hebben het boek „Het Jodendom visie zyn voorlopig geschorst we- Ontmaskerd" van de Oekrainse ge- gens hun medewerking aan de aprilgrap op het ..piratenschlp" Veronica. Zoals bekend hebben de omroepen al lang geleden hun per soneel alle medewerking aan radio Veronica verboden. Het is niet ondenkbaar, dat ook de KRO en de AVRO nog maatrege len zullen nemen tegen personeels leden, die op 1 april betrokken zyn geweest by het uitzenden van een schertsprogramma vanaf Veronica. Het zijn Han Mulder van de KRO en initiatiefnemers Fred Oster en Bob Rooyens van de AVRO. By deze omroepen wordt de zaak nog nader overwogen. Almar Tjepkema en Huib de Vries zouden vandaag met de VPRO- directie bespreken. schiedschryver T. Klisjko gebrand merkt als „onjuist" en „een mogelyke bron van antisemitisme" genoemd, aldus een bericht van het persbureau Tass. De schry'ver van het boek heeft „ernstige" kritiek op een byeenkomst van de ideologische commissie van het centrale comité van de party ondervonden. Het comité heeft vast gesteld dat Klisjko „een serie valse verklaringen en illustraties" in het boek heeft gepubliceerd, die „de ge voelens van de gelovigen kunnen kwetsen en een bron van antisemitis me kunnen vormen. De onjuiste pas sages in het geschrift over het jodendom kunnen door de Sowjet- russische openbare mening alleen maar worden verworpen, zegt de commissie. RADIO EN TV VANAVOND De B.R.T. heeft een opname ge maakt van een quizprogramma on der leiding van Paul van de Velde gemaakt. De N.T.S. zendt het om 8.30 uur uit. De hoofdfilm van van avond is „Fortunella", een film met een verhaal dat wat sprookjesachtig aandoet, geregisseerd door Fellini. (9.05 uur). Om 10.20 uur volgt een film over Mexico City en de ver maarde badplaats Acapulco. De N.C.R.V. zendt om 8.20 uur weer een aflevering van het pro gramma over de Europese mens „Adam, wie zyt gy?" uit. Henk Spruit dirigeert om 9.05 uur het ka merorkest Pieter Hellendaal. De A.V.R.O. brengt om 8.05 uur het programma, over kunst, cultuur en amusement „Negen muzen, elf pro vincies" voor de microfoon. Roderick Wilkinson schreef het hoorspel „De man die ophield by het eerste hoofd stuk". De regie is in handen van Bert Dykstra (9.30 uur). Roel Bal ten presenteert om 11 uur „A.V.R.O.'s Ritme Club". VOOR DINSDAG Hilversum I 402 m KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Morgenge bed. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws, 8.15 Strip voor de Jeugd, 8.20 Lichte gr.muz., 8.50 Voor de huisvrouw 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Licht baken, lezing, 10.25 Klassiek orkestmu ziek, 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Lichte graiminofoonmiuzlek 11.50 Volaan vooruit, praatje, 12.00 Angelus, 12.04 Licht Instrumentaal ensemble en zangsoliste, 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Voor de boeren, 12.45 Platennleuws, 13.00 Nieuws 13.15 Draalen maar!!!, lichte gr.muz. met commentaar, 14.00 Voor de plattelands vrouwen, 14.10 Rieleksen: am.program- ma( herhaling van zaterdag J.I.), 15.10 Voordracht, 15.30 Als de dag van gis teren. klankbeeld, 16.00 Voor de zieken, 16.30 U hebt voorrang- Godsdienstig programma, 17.00 Voor de Jeugd, 17.50 Regeringsuitzending: Tuberculose Be strijding. Een uitzending tg.v. de We- reldgezondheidsdag. KRO: 18.00 Lichte gr.muz voor de tieners, 18.20 Uitzending van de Boe ren Partij. Tot u spreekt: de heer H. Koekoek, voorzitter van de Boeren Partij, 18.30 Radio Volksuniversiteit: Oudheidkundige ontdekkingen ln West-Nederland, door prof. dr. W. Glasbergen, Directeur Instituut voor Prae- en Protohistorie van de Univer siteit van Amsterdam, 19.CO Nieuws, 19.10 Actualiteiten, 19 25 Dansorkest. 19.50 Grammofoonmuziek, 20.00 Viool Hilversum II 298 m AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtent I gymnastiek, 7.20 Gr.muziek. VPRc t 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nleut 8,15 Programma-overzicht, aansluiten I lichte gr.muz., 9.00 Ochtendgym, fil I De groenteman, 9.15 Klassiek strjji kwartet, 9.40 Morgenw10.00 Licht gr.muz., 10.50 Voor de kleuters, lij Voor de zieken, 12.00 Licht ensembl met zangsollst, 12.20 Regerlngeultze-, ding: Uitzending voor de landboui 12.30 Med. t.b.v. land- en tulnboui 12.33 Lichte grJnuz., 13.00 Nws.. 13.) Med., eventueel actueel of gr.mui 13.25 Beursber., 13.30 Licht ensembl met zangsoliste. 14.00 Voer de vrom 14.40 Schoolradio, 15.00 Ik hoor hoor wat u niet hoort, muzikale lezin met grammofoonplaten, 15.45 V? mens tot mens, lezing, 16.00 Jeugd t ritme, 16.30 Voor de Jeugd, 17.30 Ne York calling, praatje, 17.35 Lichte g muziek voor de jeugd. AVRO.: 18.00 Nws., 18.15 Eventuej actueel, 18.20 Metronole orkest en si listen, 19.00 Voor de kleuters, 16.1 Paris vous parle, gesproken brief uj Parijs, 19.10 Pianorecital: klasslei muziek, 19.45 Inleiding tot muzlekbi grip, muzikale lezing, 20.00 Nieuw 20.05 Muziek revue, 21.00 Radar, radlj periodiek, 21.50 Nederlands kamerkoo, radio-kamerorkest en soliste: oude f moderne muziek. 22.20 Het konlnklil bezoek aan Mexico, 22.30 Nieuws 6 med. 22.40 Actualiteiten, 23.00 Klai sleke gr.muzlek, 23.55-24 00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Internationaal Agrarlso Journaal. 20.00 Journaal. VARA: 20.1 Achter het nieuws. NTS: 20.45 Jazz aanbouw. VARA: 21.15 Dick Powell Doping, tv-fllm, 22 05 Ouderavon; NTS: 22.35-22.40 Journaul. Experimentele uitzendingen op lij tweede net (kanaal 27) KRO: 19.30 De Bergeend (Shellducki natuurfilm, 19.45-21.15 De man ni( een miljoen (The million-pound note komische speelfilm (Engels). Beid keuringen: alle leeftyden. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 n 12.00 Concert, 12.55 Weefberlch 13.00 Nieuws, 13.10 Discussie, 14.0 Muzikaal am.progr., 14.30 Planoreclta 15.00 Hoorspel, 15.30 Balletmuzlei 16.15 Discussie, 16.45 Voor oudeit luisteraars, 17.25 Klankbeeld, 17.4 Weerbericht, 18.00 Nieuws, 18.10 R< glonaal programma, 18.32 Markfcberlct ten, 18.35 Am.muz., 19.00 Zeemam liedjes en -verhalen, 19.30 Concern 20.30 Hoorspel,, 21.00 Muzikaal klan) beeld. 21.30 Klankbeeld, 22.00 Nieuw, 22.10 Politieke lezing, 22.20 Actuali telten, 22.35 Gr.muz., 22.45 Parlemeny overzicht, 22.59 Weerbericht 23.00 Nw, 23.02 Voordracht, 23.15-23.45 Kame: muziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m 12.00 Populaire gr.m-uz12.31 Gr» muz. voor de arbeiders. 13.00 Licht muz., 13.45 Voor de kinderen. 14.6 Voor de vrouw 15.00 Lichte orkestmu ziek, 15.31 Muziek by het werk. 16.1' The Dales dagboek, 16.31 Uitslage, races, 16.32 Gr.muz. voor de Jeup ----- - ---- ïaucts, iu.Oi vjr.mua. vuur ue JeUEl f.HJ1 "u:, kl®sslek0_™^z!fl1: 17 00 Dev. muzikaal programma, 185' -- Sportoverzlcht, 18 45 Hoorspel, 19.(f llam Shakespeare en het kort begrip der tijd "(1), lezing, 21.00 Hoogtepunten uit Falstaff, opera van Verdi (stereof. king over kerkmuziek uit verschil. de stijlperiodes. 22.20???. 22.25 Boek- bespreking, 22.30 Nieuws, 22 40 Vreemd I 24 00 Nieuws .een keuze uit woord, zang en dans van elders en ....anders. 23.10 Gr. muzlek. 23.55-24.00 Nieuws Nws en journaal, 19.31 Qulzprogri ma. 20.00 Muziek voor koperorkei 20.30 Nieuws en actualiteiten, 20. Lichte muz., 21.30 Am.muz., 22. Lichte muziek 23.40 Voordracht, 23.5! Bond voor Geref. j eiigdorgaiii sati e De Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie, die zaterdag in Rotterdam zyn 52ste jaarvergadering hield, heeft besloten toe te treden tot de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Dit besluit werd met algemene stem men aanvaard onder voorbehoud, dat ook de Nederlandse geref. Jonge- renraad en de Bond van Geref. Jeugdverenigingen, die op een later tydstip zullen vergaderen, hiertoe mogen besluiten. wie hy het nuttig oordeelt hem te consulteren. Doch het is onwaar- schynlyk dat koning Boudewyn ooit terzake een initiatief zou ontplooien zonder overleg te plegen met de mi nister president. Gisteravond had een dergelyk overleg nog niet plaats gehad. Meer voor de hand schijnt te lig gen dat prins Albert van Luik, de broer van de koning en de echtge noot van prinses Paola, wellicht ge roepen zal worden een rol te spelen. Hy is nameiyk lid van de Senaat en voorzitter van het Belgische Ro de Kruis. Eigeniyk is hy op het ogenblik de enige figuur tot wie de stakende dokters zich zouden kun nen wenden zonder dat men die stap als een knieval voor de regering zou beschouwen. Dat maakt zyn bemid- I lyk uit het huis moest dragen opdat deling waarschynlyk. het niet zal terug keren, wy, aldus Chroesjtsjow heeft zondag te Mis kolc in Hongarye verklaard, dat „al leen een volslagen idioot kan voor geven te kunnen bewijzen, dat het gemakkeiyker is op eigen houtje het socialisme op te bouwen dan met ge bruikmaking van de mogelykheden en de steun van de broederlijke ge nieenschap van volkeren, die al eer der de weg naar het socialisme zyn ingeslagen". Deze opmerking wordt uitgelegd als het eerste indirecte antwoord op de persoonlijke aanval die de macht hebbers in Peking kortgeleden op de Russische premier hebben gedaan. Chroesjtsjow had het ook over „men sen. die Stalins lijk weer tot leven willen brengen, mensen die zich niet wilden verlaten op de Ideeën van het Marxisme en Leninisme, maar op de bijl en het mes". Vele communistische partyen had den volgens hem van de persoons- verheeriyking te hjden gehad, de Russische en de Hongaarse party waarschynlyk wel het meest. Er be stond een traditie die voorschreef dat men eerst de benen van een (Van onze Bossche correspondent) Een verpleegde man van ongeveer 40 jaar in huize Providentia in Sterksel een tehuis voor epileptici is gisteravond onder verdachte omstandigheden om het leven geko men. De patiënt werd dood aange troffen in een oude liftkoker van het instituut in Sterksel in de Brabantse Kempen. Mr. P. Duyx, officier van Justitie van Den Bosch, heeft het onderzoek in handen. De broeders van Provi dentia dachten aanvankeiyk aan een zelfmoord. Omdat er echter verdach te omstandigheden waren, gaan de vermoedens van politie en Justitie in de richting van een misdryf. Als dader kon al spoedig een 16- jarige Jongen worden aangewezen, die omstreeks vyf uur naar de kel ders was gegaan. Hy werd daarbij door geheel het gebouw door het slachtoffer gevolgd. In de kelders zou hy de jongen hebben lastigge vallen. waardoor deze de oudere man woedend overmande. Man door vrouw neergeslagen Een 44-jarige, in Duitsland wer kende Blerickse bouwvakarbeider werd in de nacht van zaterdag op zondag in zyn eigen woning met een voorwerp neergeslagen door zyn vrouw en de kostganger. De man kwam na cafésluiting thuis en had geen huissleutel by zich. Toen bel len en kloppen niets uithaalden, pro beerde hy achterom binnen te ko men. Waarschynlyk hield men hem toen voor een Inbreker, want terwyi de man bezig was naar binnen te klimmen, werd hy neergeslagen. Ook de vrouw raakte tydens het gevecht gewond, doch kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis terug keren. De bouwvakarbeider moest met een gapende hoofdwond worden opgenomen. Hy beweert, dat zowel zyn vrouw als de kostganger wel degeiyk. bemerkt heeft dat er van een inbreker geen sprake was. De vrouw, die van tafel en bed geschei den is, zou haar kostganger niet graag willen missen. Het is nu al de tweede keer binnen enkele maanden, dat de bouwvakarbeider door toe doen van zyn vrouw en de kostgan ger in het ziekenhuis terecht komt. BINNENLAND De Nijmeegse Universiteit krijgt ln de loop van het volgende studie- Jaar de beschikking over een observa torium. Op het universeel laboratorium van de faculteit der wis- en natuur kunde, ruim 30 meter boven de be gane grond, wordt onder een draaibare koepel thans gewerkt aan de installatie van een kijker, die een brandpunt afstand heeft van twee meter en een diameter van 20 centimeter. De 17-Jarlge C. Kruf uit Halste ren by Bergen op Zoom ls ln volle vaart met zijn motor tegen een auto bus gereden. De Jongeman overleed een uur later ln het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De duopassaglere werd met een shock en een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis vervoerd. De motorrijder was niet ln het bezit tan een rijbewijs. HIJ had de motor van een vriend geleend. Op de weg tussen Westwoud en Nibblxwoud ln Noord-Holland ls zon dag mevrouw Brjnk-Machtel, moeder van tien kinderen, van een door haar man bestuurde bromfiets gevallen. Een Ijlings ontboden dokter kon slechts 4e docxf constateren. De 73-Jarige Johan Schaay uit Rotterdam 16 zaterdagavond door een tram overreden en gedood. De man was, waarom weet niemand, op de tramrails gaan liggen. By de wekelijke opgave van ver loren voorwerpen ln de Brabantse ge meente Uden bevindt zich een niet alledaagse post: f4000 aan bankbiljet ten. Een Inwoner van het kerkdorp Odlllapeel is dit kapitaaltje op onver klaarbare wUze kwijtgeraakt. De Rijks politie heeft tot nu toe geen succes gehad met het ónderzjoek naar 41t ver lies. BUITENLAND Een Engelse reddingsboot bracht zondagnacht ln Dover de dertien op varenden van het Westdultse schip Perseus (499 ton) aan land. De Duitse zeelleden hadden hun schip ln het Kanaal moeten verlaten nadat aan boord daarvan brand was uitgebroken Alle bemanningsleden zijn ongedeerd gebleven. De reddingboot had hen overgenomen van het vrachtschip Schiedljk van de Holland-Amerika Lyn dat hen eerst had opgepikt. Een Amerikaanse straaljager is gisteren op een winkelcentrum van de Japanse stad Masjlda neergestort, waardoor vier mensen om het leven kwamen en 25 werden gewond. Masjlda ligt ten zuidwesten van Tokio. De pi loot wist zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen, doch hij liep verwondingen op, toen hij bij zijn lan ding op een auto terechtkwam. In het winkelcentrum werden veertien winkels verwoest. De Britse maatschappij John Brown Ltd. heeft van de Algerijnse re gering een constract gekregen voor de aanleg van een bulsleiding van 800 km lengte voor olie en vloeibaar gas van de Sahara naar de Middellandse Zee, een project dat 260 miljoen gulden kost. Het ls voor de Engelsen de groot ste opdracht van dien aard sinds de oorlog. Een andere Britse firma zal worden belast met het ontwerp van de leiding en met het veldwerk. Het ls ook de grootste bulsleldlng voor Algerije. De „Grand Canyon Express" van de Santé Pé spoorweg ls zondagochtend vroeg by Williams ln de staat Arizona met grote snelheid ingereden op een hoeveelheid rotsen die door een grond verschuiving op de rails waren geko men. De locomotief en twaalf rijtuigen ontspoorden en vier van de honderd passagiers en vier leden van het treinpersoneel werden gewond. De laatstgenoemden waren er ernstig aan toe Het merendeel van de ontspoorde wagons bevatten alleen bagage. De stryd tegen de tuberculose zal het thema zijn van de Wereldgezond- heldsdag, woensdag a.s De ernst van deze ziekte blijkt uit het feit dat er in de gehele wereld nog vyftienmlljoen mensen zyn die aan besmettelijke tu berculose ïyden en dat Jaariyks nog meer dan drieiplljoen aan de ziekte sterven. In 1960 was eenderde van de Brit se bevolking ondervoed, aldus een rapport van prof. Royston Lambert uit Cambridge, dat vandaag ls gepubli ceerd. Er zyn thans meer groepen van de bevolking wier dieet ligt beneden de normen welke door de British Me dical Association zyn gesteld. Hoewel er geen bewyzen zyn voor ernstige on der voeding, ls de toestand allerminst bevredigend. Voor het eerst na de oorlog ls gisteren ln West-Dultsland een delega tie Russische journalisten aangekomen voor een lnformatiebezoek. De dele gatie, die zeven leden telt en onder leiding staat van D. F. Kramlnow, se cretaris van de vereniging van Rus sische schryvers, zal een week in de Bondsrepubliek blyven. In Argentinië ls een extremisti sche organisatie ontdekt, „Tacuara" ge naamd, die een aantal moorden, roof overvallen en terroristische daden zou hebben gepleegd. De groep zou het plan gehad hebben de Argentijnse re gering omver te werpen en een marxis tisch-nationalistisch bewind ln het land te vestigen. De organisatie zou steun hebben ontvangen van buiten landse agenten. Negen personen be vinden zich ln hechtenis. Koningin Elizabeth van Engeland heeft besloten als bezuinigingsmaat regel de paarden en rijtuigjes, de „broughams", af te schaffen, die tot dusver werden gebruikt voor het over brengen van staatsstukken en persoon- ïyke boodschappen voor de vorstin. Dit werk zal door auto's van de hofhou ding worden overgenomen. De paarden zullen tot hun dood blijven verzorgd. Het personeel zal elders te werk wor den gesteld. Australië zal aan communistisch- China nog 21 miljoen bushel tarwe ter waarde van 125 tot 132,5 mllloen gulden verkopen, zo heeft de voorzitter van de Australische Tarweraad zondag verklaard. China zal dan in totaal 62 miljoen bushel Australische tarwe van de oogst 1963-1964 hebben gekocht In de afgelopen drie Jaar zijn ongeveer 300 miljoen bushels tarwe ter waarde van 1,6 miljard gulden van Australië naar de Chinese communisten gegaan De Zweedse maatschappy „Asea" te Vësteraas heeft van de Zweedse ma rine een order van 11 miljoen kronen (ruim 7 miljoen gulden) gekregen voor de constructie van een geruisloze motor, die langs chemische weg met behulp van zuurstof en waterstof elek triciteit produceert. Een dergelijke mo tor zou ook wellicht voor auto's en locomotieven kunnen worden gebruikt Op ongeveer 30 km van de Franse plaats Cahors ln het departement Lot et Garonne hebben speleologen 'n grot met honderden voorhistorische rots tekeningen ontdekt. de Russische premier, hebben Stalln op deze manier „uitgedragen" en niemand zal hem ooit weer bij ons terugbrengen. „Wie van Stalin houdt, kan hem krijgen, als men tenminste van de stank van lyken houdt". Chroesjtsjow sprak op het station van de stad. Hy sprak voor de vuist weg, eerst rustig en daarna met schreeuwende stem en zwaaiend met zyn armen. Rond 80.000 mensen wa ren uitgelopen om de Russische pre mier te zien. Chroesjtsjow zei voorts nog, dat de kracht van het socialistische kamp in de eenheid lag. Het Hongaarse volk was verenigd in de Hongaarse party rond kameraad Kadar, En dit was niet de soort van eenheid, waar naar Stalin en Rakosi streefden. (Rakosi was zoals bekend de leider van communistisch Hongarye in de dagen van Stalin). Chroesjtsjow had het over men sen, die in Rusland propaganda maakten en trachtten het volk op te hitsen tegen hem, de voorzitter van ae raad van ministers en de eerste secretaris van de communistische party van de Sow jet-Unie. zy hadden zelfs een beschuldiging tegen hem uitgedacht. Maar die beschuldigingen maakten hem alleen maar trots. „Ik ben trots gezien het werk dat onze party en ons volk doen voor de be schaving. wy hebben groots werk verricht in tegenstelling tot Stalin met zijn misvormingen en ontwrich tingen". „Sommige mensen", aldus Chroesjt sjow, „zeggen, dat er een soort van kieinburgerlyke verandering begint als de economie vooruitgaat en als de welvaart van de volkeren toe neemt. Maar als dit zo is, dan zyn wy er trots op. Wij maakten revolu tie voor de omvorming van het volk, om mensen te maken, die goed ver zorgd zyn en om zowel hun mate riële als geestelijke behoeften te be vredigen. Ik ben er trots op, dat ik een communist ben en ik ben trots op de manier, waarop wy de tijden te boven zyn gekomen, waarin ik in de kolenmyn werkte, waarin wij ais dieren waren Ware wedergeboorte, aldus de Rus sische premier, is de behoeften van de mens te kunnen bevredigen. Wat is het dan dwaas om samen dit te zien als ontaarding, „wy moeten onze ryen sluiten om samen voort te kunnen gann naar het doel dat onze filosofen, Marx, Engels en Lenin hebben gesteld, dan zuilen wij over winnen". Ds. P. J. F. Lamens overleden In Ermelo is overleden ds. P. J. F. Lamens, predikant van de hervormde gemeente van Bennekom en lid van de Generale Synode der Ned. Her. Kerk. Hy was 54 jaar. Ds. Lamens was oorspronkeiyk werkzaam als onderwyzer. Hy stu deerde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht en aanvaardde in 1941 zyn ambt te Heilouw (Geld.) Ds. Lamens diende de gemeenten van Elspeet en Kamerik en deed verleden jaar in trede te Bennekom. Hy was o.m. kerkvisitator voor de provincies Gelderland en Utrecht. In de gere formeerde bond in de Ned. Herv. Kerk was hy een bekende figuur. Nordwestdeutscher RUndfunk 309 r 12.00 Nieuws, 12.15 Am.muz., 13\ö Nieuws, 13.15 Am.muz., 14.00 Zan{ 16.00 Nieuws, 16.05 Kamermuziek. 17.W Nieuws, 17.30 Am.muz19 00 Nieuw en weerbericht. 20.00 Hoor«mel. 20 4r Dansmuziek. 21.30 Nieuws, 22 00 Hooi snel, 23.05 Balletmuziek en kleverig balspel, 24.00 Nieuws en weerbericht 0?0 Gev muz., 1.00 Weerbericht*"™ gev. muziek. Fmnkrllk 3. 280 en 235 r.i 12.00 Gr muz., 12.15 V< '.ksmuzlpl 12.30 Nieuws, 12.42 Klass. orkestmu», 13 37 Gevarieerde muziek, 16 20 1} vocale kunst. 16.45 GevavPerde 17.20 Kamermuziek 18.00 Gr" rr 19.58 Weerbericht, en nieuw Kamermuziek. 23.40 Gr.-immctoo".vUr 23 52-24 00 Weerbericht en nieuws j 1 Brussel 324 en 484 m 324 111 12.00 Nieuws, 12.03 Lichte muzH 12.10 Voor de tuinbouw, 12 IR T,'-' muziek, 12.50 Beursberichten, 1?(f Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nw 14.03 Kamermuziek. 14.10 Oneramm! 15.00 Nieuws, 15.03 Operamuziek. Cn volg)15.40 Lichte muziek lflfl Beursber. 16 09 Duitse les. 16.24 Kt merrmiziek. 16.50 Gr.muz17.00 Nwtj 17.15 Lichte muz.. :7 45 Volksmuzlel 18 00 Nieuws. 18.03 Voor de soldatfi 18.23 Paardesportberlohten, 18.? Variété Orkest. 19.00 Nieuws. 19.4 Lichte muziek, 19.50 Svndlrnle kronlel 20.00 Casinoconcert. 20 45 Chanson! 21.30 Jazzmuziek, 22.00 Nieuws en btj richten. 22.15 Amerikaanse muzlet 22 35 De zeven kunsten, 22 6C Absurc licht Dro«ramma. 23.00 Nieuws, 23.fr Gevarieerde Belgische muziek. 23.J! Nieuws, 24.00-0.10 Voor de scheepvaart 484 m.: 12 03 Gevarieerd programma en ar; tualitelten, 16,08 Klassieke en modet ne muziek. 17.00 Nieuws, 18,40 Llchi- muziek. 19.30 Nieuws, 20.30 Gevarleei de muziek, 22 00 Wereldnieuws, 22,11 Jazzmuziek. 22.55 Nieuws. Starket-vloerei de meest ideale vloer be dekkir, 10 JAAR GARANTIE! inclusief p«per uteri legkasten" '3*meter HOGEWOERD 45—47. LEIDB telefoon 30496b.Q.g. 20779 Geopend v. 26. zaterdag 101 nffl W*xRK<VPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) a a et p a 3 O - ES EE 1' V 25 i 0 8 c. Amsterdam licht bew 9 2 0 Den Helder zwaar bew 6 3 0 Yueuburg Vussliigen zwaar bew 8 2 0 zwaai Dew 7 3 0 Eelde half bew. 7 -0 0 üe Bilt zwaai oew 9 1 0 Twente zwi new 10 -2 0 ■;i nu noven half bew. 11 -2 0 2 Limburg mist 10 -2 0 Helsinki licht bew 5 -6 0 Stockholm onbewolkt 6 -6 0 Oslo hall bew 10 -2 0 .-I,peonage onbewolkt 8 -1 0 iv^rdeen mist 10 2 3 nonden llch bew 10 -1 0 srussel zwaar bew 11 1 0 Luxemburg licht bew 3 0 0 Parys onbewolkt 9 1 0 0) 0! Bordeaux geh bew 9 5 Grenoble geh bew 8 5 Nice zwaar bew 14 9 0) aeriyn sneeuw 6 -0 0:1 'raiikfort regen 3 1 1 10 Milnchen motregen 4 2 2(lrlcb geh bew 6 2 3 Genève motregen 12 5 0 Locarno motregen 17 8 1 0' yVenen geh bew 8 6 tuislm!»" motregen 8 2 10 Athene geh bev 22 14 0 lome half bew. 17 4 J{ A 'acclo half bew. 15 6 s Madrid half bew. 12 2 0! 0 Mallorca licht bew. 15 3 Lissabon licht bew. 13 7 4

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2