BAART ONRUST IN VALKENBURG Toestand Cyprus laat wensen veel te over Driehonderd Belgische artsen lieten stethoscoop thuis Stafchef Branco wordt Braziliaans president I Demonstraties en dreigementen Marijnen naar Soestdijk Geschorste dominee preekt in garage t UI 'A WEERBERICHT Prins Albert bemiddelaar? Verdragsopzegging en tal van incidenten Twee artsen gearresteerd Meisjesschool ingestort veertig doden RUSSISCHE KUNSTMAAN temvs 5 Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 6 APRIL 1964 No. 31229 LEIDSCH csfe Directeur: EL A. E. van Dishoeck aaHoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 led» tig| „J (Van onze correspondent in Maastricht) sin Mobilofoonwagens en politieauto's, cameraploegen van de Duit- 'ra'se en Amerikaanse televisie, journalisten, toeterende autocolonnes, paraderende Nederlandse en Duitse dagjesmensen, met geschouderde karabijnen en angstig wordende aktlhoteliers: dat was het beeld van het Limburgse Valkenburg in dit doopeekeinde. Heel deze zenuwachtige en opwindende drukte gold de driehonderd uitgeweken Belgische geneesheren, die nog ■3Öisteeds in enkele Valkenburgse hotels met ..stakings-vakantie" zijn. Zaterdagmorgen begon het et een kleine demonstratiestoet Belgische artsen die claxon- •end door het toeristenoord •eed: een colonne van rond der- auto's, geformeerd op verzoek .71 de Duitse televisie. Zater dagmiddag wilde een Ameri- ""fyaans televisieteam een herha- wtfing van deze actie, maar de lei- Vding van de artsen vond dit toch wel een beetje te uitdagend. ,eeg! Slechts enkele Belgische ge- heren lieten hun toeterende lo's voor de tweede maal door 'alkenburg rijden voor de in gezette t.v.-opname. Maar voor deze demonstraties voor buitenlandse beeldscherm had het eenteestuur van Valkenburg geen ';emming gegeven. Burgemeester •kpot wist tenminste van niets, ontbood daarom de leiding van Belgische artsen zondagmiddag halfeen op het stadhuis. Vriende lijk maar duidelijk zei burgemeester JBreekpot de artsen, dat zij als gasten Jnp Valkenburg hartelijk welkom wa ren, maar dat het gemeentebestuur dat zij zich dan ook als zouden gedragen. „Er mogen jJ? jeen acties worden opgezet die de y ipenbare orde verstoren", aldus de Van hun kant zei de denjeiding van de uitgeweken genees- heren toe, dat zij herhaling van de monstraties zou voorkomen en dat zij toeterdemonstratietocht van zater- betreurde. Anoniem Daarmee was de rust in Valken- echter niet hersteld. In de loop ;aterdag op zondag kwamen bij t „hoofdkwartier" in hotel Oranje- |Nassau en in hotel Trianon diverse lieme telefoontjes binnen. Tele- mtjes als: ..Artsen, weest op uw Uit Luik zijn knokploegen on- weg. Wij zullen de ruiten van de tels ingooien". Of: „Stakers, past Uit Wallonië brengen we kneed- mmen voor u mee. Uw leider, dr. Block (de secretaris van de art senkamer van de provincies Luik en OfLuxemburg, die in hotel Oranje-Nas- sau logeert) zullen we ontvoeren". op desl in] Dezelfde temperaturen 1 Het KI^MI verwacht van heden- tot [morgenavond: Nu en dan bewolkt Bfmet later enkele verspreid voorko- ,e ijimende buitjes. Zwakke tot matige jwind uit noordelijke richtingen. Van- et "nacht opnieuw kans op nachtvorst, kilttorgenoverdag ongeveer dezelfde Vorftemperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 APRIL JZon op: 6.O2 uur; onder: 19.24 uur. v Maan op: 4.23 uur; onder: 12.54 uur. iHoogwater te Katwijk te 11.15 uur, >taljlaagwater te 6.10 en 19.16 uur. 704 Dit blad bestaat oit 16 pagina's Ongeveer 300 stakende Bel gische artsen hebben hun intrek genomen in hotels in Valken burg in Limburg. Een groep art sen luistert in een van de hotels naar de laatste radioberichten over de reacties op de staking. Maastricht waren echter in de nacht van zaterdag op zondag geen strengere maatregelen genomen. Daar kan men na middernacht rustig de Belgisch- Nederlandse grens passeren zonder een douanier te zien. En dat vinden de Valkenburgse hoteleigenaren op het ogenblik maar een onveilig ge voel, met dik driehonderd stakende Belgische doktoren in huis. Verklaring Het gewest Limburg en de Partij van de Arbeid heeft zondagavond omstreeks middernacht een verkla ring uitgegeven betreffende de aan wezigheid van de driehonderd sta kende Belgische artsen in Valken burg. Deze verklaring luidt als volgt: „Het dagelijks bestuur van de PvdA in Limburg, verontrust over het ver blijf van de stakende Belgische art sen in Nederland, waardoor ons land op ongewenste en wellicht gevaarlijke wijze kan worden betrokken in een buitenlands conflict, spreekt de hoop uit, dat deze artsen hun ergernis wekkende actie, die in strijd is met de christelijke en humanitaire begin- als deze gasten vertrekken. Zij achten een tegenactie van bepaalde Waalse j selen, zullen beëindigen en dat" ze 7iiHo nief 1 li f crocl ntori VanHaai* Wa1_ nillsn fnniirlrnvnv, yr, Ar. zijde niet uitgesloten. Vandaar wel licht ook dat er aan de Limburgs- Belgische grens, onder andere te Eijs- den in Zuid-Limburg, sinds zaterdag een verscherpte grenscontrole werd ingesteld. Aan de grensposten rond spoedig zullen terugkeren naar de zieken die door hen in de steek wer den gelaten". Deze verklaring werd uitgegeven na lang beraad. Aanvankelijk was men van oordeel dat men in de verkla ring moest eisen dat de artsen ons land zouden verlaten, maar men zag hier tenslotte vanaf. (Van onze correspondent in Brussel) Stilzwijgen van de Belgische rege ring. Verder inschakelen van he? leger voor het vervoer van patiënten en voor het ter beschikking stellen van hospitaalbedden. Groeiende on zekerheid by de stakende artsen, die op allerlei mogelijke manieren probe ren te laten doorschemeren dat zy bereid zyn tot nieuw overleg. Onte vredenheid bij de Belgische bevol king, die in diverse plaatsen heeft ge demonstreerd tegen de staking. Een vloed van geruchten over moeilijk heden en bemiddelingspogingen. Dat zijn de kenmerken geweest van het eerste weekeinde van de Belgische doktersstaking, die morgen aan haar tweede week begint. De regering zwijgt inderdaad in alle talen. Men herkent daarin de in telligentie van de twee doorgewinter de politici, premier Lefèvre en vice- premier Spaak, die de zaak eerst eens even willen laten betijen en die wil len afwachten met wat voor voorstel len de stakende medici zullen komen. Paul-Henri Spaak, die nog steeds last van jicht heeft, verblijft momenteel in Zuid-Frankrijk, en er is voortdu rend telefonische contact tussen hem en Theo Lefèvre, naar 't schijnt is er in de boezem van het rooms-rode kabinet nog nooit zo'n hechte over eenstemming geweest als thans. O Slot pag. 2 (Van onze Haagse correspondent) Premier Marjjnen is vanmiddag on verwachts omstreeks halfeen op Paleis Soestdyk gearriveerd. Drie kwartier later vertrok de minister president weer. In Haagse politieke kringen neemt men aan, dat het be- zoek van mr. Marynen verband houdt met het huwelijk van prinses Irene. Zaterdagmiddag heeft de Koningin per koerier een brief laten bezorgen j by de ambtswoning van de premier, het Haagse Catshuis. I Het onverwachte bezoek van mr. Marynen aan het koninkJyk paleis het Walter-Reedziekenhuis zou een eejolg van de brief van Generaal Douglas MacArthur. die gisteren op 84-jarige leeftijd in Washington is overleden. Voor een levensbeschrijving zie men elders in dit nummer. Koningin Juliana. Zoals bekend zou de huwelijksdatum van prinses Irene worden gepubliceerd, voordat morgen het bezoek van de koninklijke familie aan Mexico begint. In een nieuwe stenen garage in Ede heeft de geschorste her vormde predikant, ds. G. M. van Dieren gisteren twee diensten ge leid. Ze droegen het karakter van een gewone dienst, alleen een persfotograaf, die tijdens de eer ste dienst op een stoel klom om een plaatje van de predikant op de katheder te schieten, viel wat tucht van de provinciale kerk vergadering van Gelderland. Hem zijn zoals gemeld met ingang van 1 april voor vijf maanden alle ambtelijke handelingen verboden, omdat hij sinds 1958 weigert doop en avond maal te bedienen. Na het bekendworden van de schorsing werd vorige week in al- Waren deze telefoontjes als „grap' bedoeld, of was het dreigende ernst? De angstig geworden hoteliers namen het zekere voor het onzekere en waarschuwden burgemeester Breekpot en de politie. Op last van de burge meester werd het hele Valkenburgse j volgende feiten blijkt: politiekorps gemobiliseerd, inclusief1 De toestand op Cyprus heeft gedurende het weekeinde zowel politiek als militair veel te wensen overgelaten, hetgeen uit de hulppolitie, politieversterking uit de omgeving, mobilofoon- en patrouille wagens. Vyftien politiemannen, ge wapend met karabijnen, bewaakten hotel Oranje-Nassau cn 35 gewapen de politiemannen betrokken in en buiten hotel Trianon de wacht. Er gebeurde echter niets. Zondagmorgen opnieuw opwinding. De politie haalde aan de voet van de Valkenburgse Cauberg een groot spandoek van de palen. Op het span doek stond geschreven: „Belgische artsen, keert naar uw zieken terug!" Dit spandoek, zo wordt verondersteld, zou niet door over de grens gekomen Belgen, maar door Nederlandse socia listische jongeren zijn aangebracht. De hoteliers 'bij wie de stakende geneesheren verblijven, achten het raadzaam hun gasten vroeg in bed te hebben. Zaterdagavond om elf uur gingen in de hotels waar de Belgische artsen verblijven, de lichten al uit. Alleen de politie en de journalisten uit binnen- en buitenland bleven voor eventuele gebeurtenissen op hun post buiten in de kou. Maar de hoteleigenaren voelen zich lang niet op hun gemak. Zij zijn blij Twee Belgische artsen zijn vandaag aangehouden naar aan leiding van het overlijden van een 15 maanden oude baby. Beide geneesheren waren belast met de regeling van de „wacht dienst" tijdens de artsenstaking in Herentals. De vader had zaterdagoch tend zijn huisarts gewaar schuwd, dat zijn zoontje Eric ernstig ziek was. Deze weigerde echter als gevolg van de staking zelf het patiëntje te bezoeken en hij gaf het ziektegeval door aan de wachtdienst, die door de sta kende artsen is ingesteld. Intussen begint onder de Belgische artsen ontevredenheid te bestaan over het beleid van de Nationale Fe deratie van geneesheren en het ver loop van de staking, die de zesde dag is ingegaan. Deze ontevredenheid be treft vooral de vóór de staking door de bestuursleden gegeven verzeke ring, dat de staking van „zeer korte duur" zou zyn, omdat een snelle ca pitulatie van de regering met het oog op de gevolgen voor de volksgezond heid werd verwacht. De staking duurt echter voort en er is vooralsnog geen oplossing in zicht. de president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, heeft een zijdig de overeenkomst van Zürich opgezegd, waarbij Engeland, Griekenland en Turkije de territoriale onschendbaarheid van de nieuwe republiek waarborgden; Zowel Engeland als Turkije beschouwen dit als een „vol komen onaanvaardbare eenzijdige handeling; de bevelhebber van de VN-krijgsmacht op Cyprus, generaal Gyani, overweegt een krachtig protest bij Makarios over het gebeurde bij Kato Pyrgos, waar 20 Britse VN-soldaten enkele uren door Griekse Cyprioten werden vastgehouden; Vanochtend vroeg is een Grieks-Cyprische politieagent dood geschoten in een straat in Nicosia, welke grenst aan de bestands lijn tussen de twee delen van de hoofdstad. Het schot kwam uit een machinegeweer aan de Turks-Cyprische zijde. Een woordvoerder van de VN deel de gisterochentd mee, dat in 5 dorpen in het noordwesten van het eiland gevechten waren uitgebroken. Grieks Cyprioten deden een aanval op het Turkse dorp Massoera een Turks-Cy prioten op het Griekse dorp Pingenia Zaterdagmiddag werd hevig gevoch ten by het Turks-Cyprische dorp Kokkina ,waarby vier Griekse Cy prioten werden gewond. Tfódens deze gevechten zyn VN-militairen en VN voertuigen onder vuur komen te lig gen, dat in een geval door de VN- mannen werd beantwoord. De Turkse minister van Buiten landse Zaken, Erkin, heeft bekend gemaakt, dat zijn regering de kwes tie van de eenzijdige opzegging van het verdrag door Makarios onder de aandacht zal brengen van Grieken land, Engeland en de secretaris-ge neraal van de VN. Ook de NAVO za, op de hoogte gesteld worden, om dat het Turkse bataljon op Cyprus deel uitmaakt van de NAVO-strijd- krachten. In Londen, aldus onze correspon dent, is de vraag gerezen of de Brit se regering Makarios opnieuw zal weten te remmen en hem wederom op zijn schreden zal kunnen doen terugkeren. De moeilijkheid is ech ter, dat de positie van de Grieks- Cyprioten thans veel sterker is dan vier maanden geleden, omdat de Turks-Cyprioten zich volledig uit het regeringsapparaat hebben terugge trokken en omdat de nieuwe Griekse regering, anders dan het voorzichtige zakenkabinet van voor de verkiezin gen, wellicht eerder bereid is tot steun aan Makarios. Aan de andere kant zal Athene zich wel tweemaal bedenken voordat het de toekomst van de NAVO op het spel zal zetten. Ook de Griekse regering heeft er alle belang bij een openlijk conflict met Ankara te voorkomen. pen van de koster kon hij dit voornemen echter niet uitvoeren. Ds. Van Dieren heeft zich niet gehouden aan de uitspraak van de commissie voor opzicht en uit de toon. Door resoluut ingrij- lerijl door volgelingen van ds. Van Dieren de garage van de heer P. Kleyer aan de Schaaps- weg tot vergaderzaal ingericht. Er werden 470 stoelen geplaatst en voor de predikant werd een eenvoudige katheder geïnstal leerd. Om het geheel te comple teren werd ook een harmonium de garage binnen gébracht, voor de begeleiding van de samen zang. Ruim 450 kerkgangers héb ben de eerste dienst bijgewoond. Veertig personen, n.l. 38 meisjes en twee leraren, zijn om gekomen en meer dan honderd gewond bij het instorten van een gedeelte van een middel bare school voor meisjes in Ma- doerai op ongeveer 560 km van Madras in India. De toestand van zestig meisjes is ernstig. Goulart thans in Uruguay De zeven Braziliaanse gouverneurs die de actie van het leger hebben ge steund om president Goulart af te zetten, hebben het Congres aanbe volen in het begin van deze week de stafchef, generaal Castello Branco, te kiezen als nieuwe president. Het nieuwe staatshoofd moet aan het bewind blyven tot de volgend jaar te houden algemene presidentsver kiezingen. Gouverneur Lacerda van de staat Guanabara zei zaterdag avond in een televisierede: „Dit is geen reactionaire beweging, geen De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soe- bandrio is zaterdag van Schip hol vertrokken na vruchtbare, besprekingen in ons land. Of Schiphol werd hij uitgeleide ge daan door minister Luns. fascisme, dit is een anti-communis tische beweging". In Rio de Janeiro is een duizendtal personen aangehouden, die hetzij verdacht worden van ondergrondse bedrijvigheid, hetzij in de politie dossiers staan genoteerd als strijd bare communisten of als aanhangers van de communistische leer. Zeven honderd der aangehoudenen zijn in arrest gesteld. De gerechtelijke auto riteiten zullen onderzoeken of zy in staat van beschuldiging moeten wor den gesteld. Onder de arrestanten bevinden zich negen vreemdelingen, namelijk de Tsjech Strafelda en acht uit Peking afkomstige Chinezen, onder wie twee correspondenten van het communis- tisch-Chinese persbureau „Nieuw- China". Militairen en leden van de staats- militie zijn het handelsbureau van de Hongaarse legatie binnen gedron gen en vorderden o.m. twee safe's op, zo heeft een functionaris van de legatie meegedeeld. Zaterdagavond, toen niemand van het personeel dienst had, werd de deur geforceerd. De legatie-functionaris zei, dat het gehele kantoor overhoop gehaald was. Kasten werden opengebroken en alle kantooruitrusting, waaronder een telexapparaat, werd in beslag geno men. Mensen die naast de Sowjet- russische ambassade wonen, zeiden te hebben gezien dat Russische func tionarissen zaterdagavond documen ten en films verbrandden. De afgezette Braziliaanse president Goulart is zaterdag per vliegtuig op de naby de Uruguese hoofdstad Mon. tevideo gelegen luchtbasis Pando aangekomen. Hij vertrok later naar de badplaats Solymar, waar zyn vrouw en twee kinderen reeds ver bleven. Oud-president Goulart zal in Uruguay niet als politieke banneling maar als vluchteling worden be schouwd, aldus heeft de Eruguese vice-minister van Buitenlandse Za ken Espiell zaterdag meegedeeld. De regering van Uruguay heeft deze be slissing genomen omdat Goulart had besloten geen afstand te doen van het presidentschap van de Brazi liaanse republiek en geen enkele stap hiertoe te ondernemen, in weerwil van z^n vertrek uit Brazilië. De Sowjet-Unie heeft zater dag voor wetenschappelijks doeleinden een kunstmaan van het type Kosmos gelanceerd. Het was de 28ste in deze se rie onbemande satellieten. Het Russische persbureau Tass heeft zaterdagmiddag meegedeeld, dat de snelheid en de baan van de onlangs gelanceerde Sonde I via een signaal van de aarde zijn gewyzigd. De genoemde wijzigingen waren „met een grote mate van nauwkeu righeid" uitgevoerd, aldus Tass. De directeur van de Engelse radio telescoop te Jodrell Bank, Sir Ber nard Lovell, heeft zaterdag gezegd dat de „Sonde I" niet in de richting van Venus „of een of ander byzonder belangryk doel in de ruimte" schynt te reizen. Waarschyniyk is Venus wel het doel geweest. De Engelsen hebben het ruimte schip gevonden door te zoeken op de frequenties die gewoonlijk door de Russen bij ruimtevaart worden ge bruikt. Premier Bhoetan bij aanslag gedood Premier D jigme Dordzji van Bhoe tan (tussen India en Tibet in de Himalaja) is te Phoentsoling door een onbekende neergeschoten en la ter overleden. Dordzji was de zwager van de heerser van Bhoetan en de voornaamste initiatiefnemer van wetsvoorstellen, waarmee een hervor- vorming beoogd werd van de middel eeuwse cultuur van het land. De ver moorde 45-jarige premier, die in In dia zijn opleiding heeft genoten, ijver de voor meer scholen, technologische instellingen en wegen in Bhoetan. In weerwil van krachtige oppositie van de zijde der kloosters wist hij wetsvoorstellen aangenomen te krij gen op grond waarvan de paar dui zend lama's (boeddhistische pries ters) in Bhoetan een militaire op leiding moeten krijgen. Uit het Leidsch Dagblad van 5 April 1864: Zondag a.s. verschijnt het eerste nummer van het Grand Journal, welks for maat 125 duimen hoog en 80 duimen breed zal wezen. Van dit nummer zullen 500.000 exemplaren worden ver spreid. De heer N. Karsdorp te Dordrecht is het eenig over- gebleven lid der Doopsgezinde Gemeente aldaar. Hij begrijpt dus het recht te hebben die gemeente als ontbonden en zich als eigenaar te beschou- wen van een klein kerkje en twee huizen, wat door de Dordtsche rechtbank is be- vestigd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1