Gelijkstelling van negers in Amerika vormt gistingsproces Eiffeltoren niet uit Parijs weg te denken Mgr. Beran is „vrij", doch mag (nog) niet in Praag terugkeren Komende wet wordt eerste stap naar integratie genoemd Half mei herdenkt Lichtstad'9 dat de toren 75 jaar is Neem mij nou. Zo is het! gezellige mensen stoken f 5.295,- Beschouwt zich zelf nop; steeds aartsbisschop Dat is 'n Amstelman! LKIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 APRIL 19M Advertentie Economische maatregelen van grote betekenis (Van onze correspondent in Washington) Er qaat qeen daq voorbij of de Amerikaanse kranten bren gen met grote koppen nieuws over rassenrelletjes, demonstra ties of parlementaire debatten, die de sociale gelijkstelling en de integratie van de achttien miljoen negers tot thema heb ben. Het is een kwestie, die de grotendeels zo welvarende Ame rikaanse samenleving tot in haar grondvesten schokt. Economi sche, sociologische en menselijke problemen worden er door om- gedoeld. Een gistingsproces, waarvan het eindresultaat moei lijk te voorzien is, bespeurt men lom. De negers en hun leiders /.elf zyn van mening, dat de tyd voor de grote aanval op de blanke vooroordelen en discriminatie gekomen is en dat zij de stryd zullen voortzetten. De wet op de burgerrechten, die op het ogenblik door de senaat wordt be handeld en die discriminatie van ne gers in openbare gelegenheden, bu het zoeken van werk etc. verbiedt, beschouwen de negers maar als een eerste stap op weg naar volledige ge lijkstelling. De wet vormt 'n kader, waarbinnen het mogelük moet zijn integratie af te dwingen, zo denken Die integratie is toch nog verder af dan vele Europeanen menen. In de zeventien zuidelijke staten van Ame rika, waar bijna tweederde van alle Amerikaanse negers wonen in een derde van de scholen geïntegreerd. In veel gevallen hebben die scholen slechts voor de vorm twee of drie negerleerlingen opgenomen om in overeenstemming te zijn met de uit spraak van het Hooggerechtshof van 1954, waarin rassenscheiding op de scholen ongrondwettelijk werd ver klaard. De meeste scholen in het zui den zijn echter nog uitsluitend blank, gevolg van allerlei handige manoeu vres in samenwerking met de over heid in de steden en van de deel staat, waardoor vele scholen plotse ling tot privé-instellingen werden, waai men zich dan van het arrest van het hooggerechtshof niets meer aan trok. He scholenprobleem is natuurlijk extra belangrijk, omdat juist goede opleidingen de negers zouden kun nen opheffen uit hun economische achterstelling. Dat neemt niet weg, dat het voor de negers zelf vaak een even grote doorn in het oog is dat hun de toegang tot hotels en res taurants in het zuiden nog steeds bijna categorisch wordt ontzegd, ter wijl zij in cafetaria's en dergelijke vaak moeten blijven staan. Reden tot klagen Deze toestanden vindt men niet in het noorden en westen van de Vere nigde Staten, maar ook daar hebben de negers, de recente demonstratie in New York bewijst het, reden tot kla gen. Sociaal worden zy namelijk ook in het noorden vaak niet voor vol aangezien en door hun economisch achterblijven wonen zij vaak in ach ter' mrten met slechte scholen en weinig mogelijkheden. Vele Amerikanen, die zich met het negerprobleem bezighouden zijn dan ook van mening dat de kwestie, in het zuiden en het noorden beide, alleen maar kan worden opgelost als dc Amerikaanse economie een ander beeld laat zien. Indien er geen werkeloosheid was, maar ruime werkgelegenheid zoals in het grootste deel van West-Europa, zo redeneren zij, zou er voor alle ne gers werk zijn en ouden allerlei blanke vakbondsorganisaties die nu negerleden weren om de s chaarse baantjes voor de blanken te houden, anders gaan optreden. Ongemerkt zou de integratie dan werkelijkheid worden, omdat de ne gers welgestelder zouden worden en de gelijkstelling neger en achterbuurt weg zou vallen. De rassenintegratie moet daarom in de eerste plaats wor den nagestreefd via economische maatregelen, die de werkgelegenheid verhogen. Onderste sport Ongetwijfeld een ten dele juist standpunt, dat echter als handicap heeft, dat niemand weet hoe men de werkloosheid in korte tijd kan omzet ten in ruime werkgelegenheid. Boven dien schenkt deze economische bena dering geen aandacht aan het socio logische probleem, dat de negers door hun huidskleur als vreemdelingen worden beschouwd door een groot deel van Amerika's bevolking, terwijl voor het sociale bewustzijn van wel licht de meeste Amerikanen de ne gers, die als slagen 't land zijn bin nengekomen, de natuurlijke onderste sport van de maatschappelijke lad der vormen. Boven hen komen de kleurlingen uit Azië. daarna de Por- toricanen en de vele Zuideuropeanen, die op een schoen en een slof naar de nieuwe wereld kwamen, terwijl de ladder bekroond wordt door de blanke protestant v. Angelsaktische Scandinavische of Nederlandse af komst. Tussen de sporten van deze ladder bestaat een onverbloemde so ciale discriminatie, die zich het open- lijkst tegen de negers en joden richt, maar die vaak ook mensen tot ob ject heeft, wier voorouders een eeuw geleden ongelukkigerwijs niet uit het „goede land" kwamen. Fatale rol In deze sociale gelaagdheid ligt een andere, diepere grond voor het rassenprobleem. Weliswaar houdt zij van huis uit natuurlijk verband met de economische structuur der Ver enigde Staten, maar zij speelt toch een aparte, in de sociale samenleving vaak fatale rol. Zelfs ook voor som mige negers, die zich in hun strijd tegen discriminatie in naam van vaak dubieuze rassentheorieën zo aanpassen aan de blanke, dat zij op hun beurt racistisch gaan denken en in de zwarte huidskleur als zoda nig een waarde gaan zien. Dat doen bijvoorbeeld de Black Muslims, een beweging die algemeen bekend is ge worden sinds zwaargewichtkampioen Cassiuê Clay zich er bij heeft aange sloten. Deze lieden willen niets meer van de blanken weten en ageren voor een zwarte eigen natie op Ame rikaanse bodem, een richting die het negerlid van het Congres Adam Clay ton Powell ook wel eens uit lijkt te gaan. De belangrijkste negerbewegingen, NAACP en Core, maken zich daar aan echter niet schuldig .Zjj z(jn voor permanente, in beginsel geweld loze agitatie met als doel niet alleen volledige juridische, economische, en sociale gelijkstelling voor de neger, maar ook gelijkstelling op menselijke vlak. Dat is het laatste en diepste element in de huidige krachtmeting. De negers willen dat de Amerikaanse maatschappij de consequenties trekt uit haar veel geprezen grondwet, waarin de mens niet alleen vrij, maar ook gelijk met alle anderen I wordt genoemd. Wat Baldwin zegt Zij willen behandeld worden als I volwaardige mensen en niet als in- ferieure voortbrengsels van de na tuur, waarvoor ongeveer een derde van Amerika's blanke bevolking de negers nog altijd houdt. James Bald- win, de begaafdste Amerikaanse ne gerschrijver. maakte dit punt on langs duidelijk in een televisiegesprek „Toen ik in Europa kwam, zo vertel de hU, heeft het mij maanden ge kost te begrijpen dat de mensen, die ik ontmoette, mij aardig of vervelend vonden onafhankelijk van mijn huidskleur, dat ik op mijn menselijke kwaliteiten werd beoordeeld. Zonder Europa was ik mij er nooit van be wust geworden wat er in Amerika aan schort. Maar nu ik sinds 1957 weer in de Verenigde Staten woon eis ik voor mijzelf en mijn rasgenoten diezelfde eigenlijk normale menselijk heid. Baldwin zei ook er trost od te zijn een Amerikaanse neger te zijn". In 1960 telden de Verenigde Staten in totaal meer dan 179 miljoen inwoners, van wie bijna 158 miljoen blanken en bijna 19 miljoen zwarten. De negerbcvol- king vertegenwoordigdt dus bij na 11 °/o van de totale bevolking Zoals de kaart aantoont, tel len zeventien staten uit het zuid oosten van de Verenigde Sta ten, het grootste aantal negers. In deze staten leeft namelijk 61°/0 van de totale zwarte bevol king. Het percentage negers is het hoogste in de staat Missisipi, waar, naast 1.2 miljoen blanken meer dan 915.000 negers wo- Geen franje bij begrafenis I De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Delfzijl heeft de besturen van de beide plaatselijke begrafenisverenigingen in een brief j gevraagd voortaan te attenderen op het feit, „dat de aanwezigheid van een kerkelijke ambtsdrager bij een j begrafenis enkel en alleen ter wille i van de franje, door de kerkeraad ongewenst wordt geacht". De kerkeraad vindt het gewenst., dat wanneer bij een begrafenis de aanwezigheid van een der predikan ten wordt gevraagd de uitnodiging door een familielid van de over ledene wordt gedaan. Hooikoorts? Geen Frans rijbewijs! Hooikoorts, superioriteitscomplex en grootheidswaanzin gelden voor de Fransen voortaan als reden om hen een rijbewijs te weigeren. Deze ge breken worden opgesomd in een nieuw decreet van de minister van Vervoer. Mare Jacquet. Als veiligheidsmaatregel heeft hij een nieuwe lijst opgesteld, waarin verder onder meer nog vermeld staan: niet kunnen lezen omdat men niet kan leren suikerziekte, hoge bloeddruk en neurose. 'Als het koud is, hoef ik het niet eerst van De Bilt te horen. Ik merk het zo al. De hele dag buiten en de hele dag in het zadel. Mag ik dan alsjeblieft echte warmte voelen als ik thuis kom? Kolen - en niks anders!' De heer B. Tdzenga, Soembawastraat 26'in Amsterdam, windt er geen doekjes om. Hier is wat hij ver der zegt over binnenwarmte na buitenkou: 'Ik zie het wel eens bij mensen waar ik kom. Daar staat dan zo'n plaatijzeren ding. Goed, er blaast verwarmde lucht omhoog. En je kan aan een knopje draaien en dan blaast ie harder. Maar er iets aan beléven ho maar. Voor mij is dat bij verwarming. Niet voor de kamer waar je lééft. Daar moet leefwarmte zijn. Vuur, echt vuur. Waar je als man 's in porren kan. Een massief brok straling in een massief brok gietijzer. Dat maakt een mens door en door warm. Daar beleef je wat aan. Daarom zeg ik: kolen!' 4/2/65 Nog altijd bron van inkomsten De artiesten en schrijvers van Pa- rys noemen hem een „staande nacht merrie" en de auteur Guy de Mau passant omschreef hem als een „lange slanke piramide, deze stellage van Ijzeren ladders, dit lelijk skelet met zijn schoorsteenachtige speer". Maar de Eiffeltoren heeft het laatste woord: hjj vierde gisteren 31 maart, zyn 75ste verjaardag, als een van 's werelds meest bekende bouwwerken en als een internationale toeristenattractie. Maar pas op 15 mei zat deze verjaardag op waardige wijze worden gevierd. De Paryzenaren houden van hun „grand jou-jou", hun „grote stuk speelgoed". De toren staat op mil joenen ansichtkaarten afgedrukt en in 19B3 hebben tweemiljoen toeristen, op de bovenste verdieping staande, een schitterend uitzicht gehad over de Lichtstad. Op 15 mei zullen o.a. de 75-Jarlge Charlie Chaplin en de even oude Maurice Chevalier worden uitgeno digd, die het even lang hebben uit gehouden als de toren, die volgens pessimisten niet langer dan twintig jaar zou standhouden. De toren is overigens niet alleen een trekpleister voor buitenlanders, hfj bezorgt de Eiffeltorenmaatschappij, die door het Parijse stadsbestuur wordt beheerd, jaarlyks een aanzienlijk kapitaal, zo wel door de bezoekers als door de twee restaurants en de huur van radio- en televisieantennes. De toren begon zijn leven als het gehate lelijke eendje. De 55-jarige ingenieur Gustave Eiffel, van huis bruggebouwer, won een wedstrijd om een toren te bouwen voor de in 1889 te Parijs te houden wereldtentoon stelling. Zijn plan om het hoogste bouwwerk ter wereld op te richten werd gekozen boven plannen voor een toren in de gedaante van een guil lotine en om water uit te sprenkelen boven ParijsOngeveer honderd kunstenaars echter, onder wie De Maupassant, de componist Charles Gounod en de schrijver Alexandre Dumas, noemden het een waanzinnig idee. Eiffel antwoordde: „mijn toren zal grandioos zijn, het hoogste gebouw ooit door een mens gebouwd". Op De ruime, zuinige gezinsauto. Luchtgekoelde boxermotor. Snelheid 120 km/u. Verbruik 1:16. incl. ruitensproeiers. buitenspiegel, verwarming, airconditioning, lichtseiner. verstelbare rugleuning, luxe bekleding en anti-diefstal slot Imp.: Alimpo N.V Parkstraat 91a. Den Haag. tel. 070-18484 3 LEIDEN: N.V. Automobielbedrijf „MEKO", Oude Herengracht 11 Telefoon 0171022704 KATWIJK AAN ZEE: Garage v. d. PLAS Varkevisserstraat 64 Telefoon 26 januari 1887 werd een begin ge maakt. De voorzorgsmaatregelen, die voor de bouw werden genomen, wa ren op zichzelf al revoluties voor die tijd en de lonen van de arbeiders wa ren ongelofelijk hoog en bij voltooiing werden bovendien nog premies ver strekt. Twee jaar Iedere dag weer. in de twee jaar welke nodig zyn geweest om de 15.000 stukken ijzer vast te klinken, vormde zich een menigte rond de bedrijvig heid en vele Parijzenaars vreesden dat het bouwwerk in elkaar zou stor ten. Vier restaurants werden geïn stalleerd met gas, elektriciteit, water en de juist uitgevonden telefoon. Voor meteorologische en andere experi menten werd een speciale kamer ge bouwd. Op 31 maart 1889 werd de Franse vlag gehesen en werden 21 kanon schoten afgevuurd. De Eiffeltoren was officieel geopend. Onder de eerste gasten bevonden zich Thomas Edison, Buffalo Bill, de sultan van Marokko en de sjah van Perzië. Het behoeft geen betoog, dat de toren tijdens de wereldtentoon stellingen van 1889 en 1900 een onge lofelijk succes was. Was het oorspronkelijk de bedoe ling, dat de toren slechts 20 jaar zou blijven staan, tijdens de tweede we reldoorlog wilden militaire autoritei ten hem gebruiken en daardoor werd hij gered. Na de dood van Eiffel, in 1923, trachtte Henry Ford de toren te ko pen om hem in Amerika, voorzien van een „Ford"-embleem. weer te laten opbouwen. De Fransen weiger den dit en in plaats hiervan mocht Citroen voor korte tijd zijn embleem tegen het bouwwerk hangen. Honderd mail In 1912 trachtte een man voorzien van vleugels vanaf het topje naar beneden te vliegen, maar hij kwam om, waarschijnlijk door bevriezing. In 1958 wandelde een olifant langs de trappen naar beneden. In 1923 reed een wielrenner de trappen af. Verscheidene atleten hebben ge tracht naar het topje te klauteren. In 1954 slaagde een Jonge Duitser hierin. Een piloot werd gedood toen hij met zijn vliegtuig tussen de vier staanders trachtte door te vliegen. In 1891 sprong een man van de toren. Sindsdien is hij nog 327 maal ge bruikt voor een zelfmoord. Er zijn 12 films over de toren ge maakt. en in 1939 werd er een tele visieantenne op geplaatst. Het hoog ste bouwwerk ter wereld is hij nu niet meer. Honderd mensen hebben dagelijks hun werk op de toren, souvenirverko pers. kelners, koks en onderhouds- arbeiders. Bij winderig weer zwiept de top een centimeter of tien. Als het heet is zet het bouwwerk 15 cen timeter uit. bij koud weer krimpt hU dezelfde afstand in. Om de zeven jaar wordt hU opgeknapt met 40 ton verf. De eens zo gehate toren is in tussen niet meer weg te denken uit het beeld van Parijs. Op 4 oktober 1963 heeft de aartsbisschop van Praag, Joseph Beran weer de vrijheid gekregen, nadat hij op 10 maart 1951 werd gearresteerd omdat hij geen loyaliteitsverklaring tegenover het communistische regime wilde afleggen. Meer dan 12 jaar lang heeft men hem op allerlei onbekende plaatsen in Tsjecho-Slowakije vastgehouden, zonder dat hij enig contact had met de buitenwereld. Hij is nu vrij, doch slechts gedeeltelijk en hij kan nog steeds niet naar Praag terugkeren. Sinds oktober 1963 leeft hij in het dorpje Mukarow, 18 km ten zuid oosten van Praag, waar hij een ge sprek heeft gehad met een verte genwoordiger van ..Neues Oestcr- reich". Hij woont daar in een te huis van de „Caritas", dat onder leiding staat van de zusters van de heilige Hedwig. een van de weinige zusterorganisaties in Tsjecho-Slo wakije die niet zijn opgeheven. Op de eerste verdieping bewoont dc aartsbisschop een heel eenvoudige kamer. Hij is 75 jaar oud. maar hij ziet er gezond uit en maakt een on gebroken indruk. Hij mag vrij cor responderen, maar hij weet niet of zijn brieven worden gecontroleerd Wanneer hij bezoek krijgt, moeten er altijd twee regerings-commissa- rissen bij vertegenwoordigd zijn, maar mgr. Beran houdt zich niet al tijd aan dit voorschrift. Voor alle zekerheid echter neemt hl) elk ge sprek met buitenstaanders op een magnetofoonband op. Nog geen herstel in functie In zyn functie als aartsbisschop van Praag en als hoofd van de kerk provincie is hij nog altijd niet her steld. Er hebben weliswaar bespre kingen plaats gehad tussen de rege ring in Praag en vertegenwoordigers van het Vaticaan, maar er is nog niets geregeld. Toen mgr Beran in 1951 werd gearresteerd, benoemde de communistische regering een zoge naamde kapittel-vicaris als zijn plaatsvervanger. Dat is nog altijd dr. Stehlik, een oude en niet wilskrach tige man die een akkoord met de re gering bereikte en die samen met het kapittel een loyaliteitsverklaring heef' afgelegd. Beran heeft dit niet gedaan en zal het ook nooit doen. Daarom is de verhouding tussen hem en Stehlik enigszins gespannen, maar Beran wil zijn plaatsvervanger niet helemaal veroordelen. Zolang het Vaticaan echter geen beslissing heeft genomen, beschouwt hij zichzelf als aartsbisschop van Praag. Dat is zijn recht en hy betreurt dat noch Steh lik, noch een van de leden van het kapittel hem heeft opgezocht om over een mogelijke regeling te spreken. Beran wil echter niet onderhandelen met zogenaamde „vredespriesters" en zeker niet met de priester Plojhar, die nu al jaren lang minister is van volksgezondheid en die als begunsti ger van het communistische regime werd geëxcommuniceerd. Mgr. Beran bevindt zich ongeveer in een gelijke positie als kardinaal Mindszenty echter met dit verschil dat hij niet is gevlucht en ook nooit officieel werd veroordeeld. Men heeft de indruk dat Beran het liefst als aartsbisschop van Praag zou worden hersteld. HU sehynt bereid te *Un om elke oplossing aan te nemen, vooropge steld dat die oplossing door de Paus wordt voorgesteld. Daarom zou hy graag contact wil len hebben met kardinaal König van Wenen, die tweemaal een poging heeft gedaan om Beran op te zoeken, maar de Weense aartsbisschop kreeg geen visum Beran verwacht echter, dat het bezoek van kardinaal König toch nog in de aanstaande zomer zal plaats hebben. Een persoonlUk e- sprek met Paus Paulus VI zal volgens Beran de juiste oplossing kunnen brengen, maar voordat het hiertoe komt, moet er eerst tussen vertegen woordigers van het Vaticaan en de regering in Praag worden onderhan deld en hierbij kan kardinaal König als bemiddelaar optreden. Volgens het kapittel van Praag zou het het beste zyn wanneer mgr. Beran naar Rome ging en daar bleef Dan zou men met het Vaticaan kunnen onderhandelen over een ver betering en normalisering van de betrekkingen tussen kerk en staat. Al is Beran het niet helemaal eens met Stehlik en het kapittel in Praag, die deze normalisering willen bevorde ren, wil hij toch deze ontwikkeling niet in de weg staan. Intussen wacht hy af en blijft hij in het dorpje Mukarow. waar hij veel nadenkt en brieven schrUft. 'n Man die houdt van een goed boek, een volle lach en voUe glazen Amstel. Da's een rond. heerlUk bier, fris op de tong, lekker en puur, een prachtpils!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7