TOCH NOG RUIM HALF MILJOEN TOERISTEN Dodental in kleiner dan Alaska is gevreesd BAMI o, HA>1 Nozems gingen tekeer in Brits badplaatsje Nederland beleefde het koudste paasweekeinde van deze eeuw Pompbediende voor f500- neergeschoten mttv.s KEUKENHOF NOG 23.000 SCHADE BEDRAAGT EEN HALF MILJARD DOLLAR ALS EEN WINDHOOS. Grote fraude in Djakarta :eet U graag (9m/ g Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 31 MAART 1964 No. 31224 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoecs Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Nederland heeft de koudste paasdagen van deze eeuw achter I hof (22.500 tegen 60.000), Biydorp Je rug. In De Bilt kwam het kwik op beide feestdagen niet hoger I Jl.™" dan vierenhalve graad boven nul. In Den Helder en Leeuwarden Amsterdam (13 500 tegen 15100) bleef het zelfs op drie graden steken. Een normale temperatuur voor 4 januari. Bovendien waren het heel sombere dagen. Het was in De Bilt nog niet voorgekomen, dat deze twee dagen voorbij gingen zonder dat de zon zich liet zien. Tot overmaat van ramp kwam daar nog de neerslag bij, die onverwacht via een achterdeurtje ons land binnendrong en lang durige regen- of sneeuwval veroorzaakte. Geen wonder, dat onder die omstandigheden het paasbezoek wat be neden de verwachtingen bleef. Met ruim een half miljoen bezoekers mag de vreemdelingenindustrie eigenlijk nog niet eens mopperen. Al was dat tantal dan beduidend minder dan vorig jaar (650.000). De exploitanten van openlucht attracties hebben minder vreugde- Niet alleen in Nederland was het ook. Ook Londen beleefde met een maximumtemperatuur van zes gra den Celsius zijn koudste paaszondag van een kleine eeuw. Slechts in 1883 bibberden de Londenaren net k> hard. De kleumende buitenlanders in ons land zochten veelal Amsterdam op. Met de Keukenhof was de hoofdstad de voornaamste trek pleister. Zij trok zelfs evenveel be zoekers als vorig jaar. Vrijwel alle hotels waren daar donderdagavond al vol. Noordwijk heeft van deze stroom ook geprofiteerd. Vanzelf sprekend was de badplaats door het gure weer voor weinigen einddoel. Maar dankzij de relaties van de V.V.V. Noordwijk met die van de hoofdstad werd de gastenstroom, toen Amsterdam vol was. naar de badplaats geleid. Directeur Dekker en zün informatrices waren zater dag bot omstreeks middernacht in touw om de buitenlanders onder dak te brengen. Niet alleen de hotellerle, maar talrijke kamerver huurders hebben daardoor een re delijke bezetting gehad. Vaste datum Ook de Katwijkse V.V.V. is niet ontevreden over het bezoek. Maar directeur Chr. Verplancke houdt tegen een ieder, die het horen wil, een vurig pleidooi voor een vaste paasdatum tegen eind april. Hij schat het bezoek nu op ongeveer twintig procent van vorig jaar, wat alleen te wijten is aan de vroege datum. Er werden ongeveer 1.500 vreemdelingen ondergebracht, van wie de meesten in hotels logeerden. De kamers bü particulieren werden slechts voor een klein gedeelte be zet. Het grootste aantal bezoekers kwam weer uit Duitsland (50%). Verder waren er Belgen, Engelsen, Zwitsers, Amerikanen, Canadezen, Fransen, Polen, Grieken, Oostenrij kers en.... Indiërs. Over het algemeen hebben de hotels in West-Nederland niet te klagen gehad. Ze waren redelijk bezet. hadden belangrijk minder bezoek. Verkeer volle dagen achter de rug. Het weer en het ontbreken van bloeiende bollenvelden dreven de buitenlan ders naar de centra van de steden. Etablissementen daar deden goede zaken. Ook musea, zoals het Rijks museum in Amsterdam (15.000 be zoekers) hadden het even druk als in voorgaande jaren. Uitzonderin gen vormden de Haagse attracties pier en Madurodam.De pier had 30.000 dapperen tegen 23.000 vorig jaar. Madurodam noteerde ruim 25.000 kijkers. Maar bekende be zienswaardigheden als de Keuken- Het verkeer was natuurlijk ook aanzienlijk rustiger. Behalve giste ren. Toen zyn er nog tallozen in hun auto's gestapt om een eindje te gaan toeren of familie en ken nissen een bezoek te gaan brengen. Het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht is op zulke dagen een graadmeter. De eerste drie dagen van het lange paasweekeinde was het er vrij rustig. Maar gisteren werd de verkeersdrukte even inten sief als met Pasen vorig jaar. 's Morgens en 's middags stonden er lange files. Zeker zeventig pro cent va.n de auto's droeg Neder landse nummerborden. Stagnaties deden zich echter maar weinig voor. De schade bleef beperkt tot enkele kleine botsinkjes. Persoon lijke ongelukken gebeurden er niet. Ook de Spoorwegen hebben het na vry rustige dagen gisteren nog even erg druk gekregen. Maar dankzij de extra treinen, die wer den ingelegd, kon de toeloop zonder vertraging worden verwerkt. Pasen 1964 in Keukenhof" gewoonlijk kan men op deze feestdagen een dergelijke foto alleen heel vroeg in de ochtend maken, wanneer het terrasperso- neel zich schrap gpat zetten om de massa op te vangen. (Foto LD/Holvast) Bij de aardbeving op Goede Vrijdag in Alaska zijn 67 personen om het leven gekomen, terwijl er nog minstens zestien worden vermist, zo is gisteravond officieel meegedeeld. Het aantal slacht offers is beduidend kleiner dan men aanvankelijk vreesde. De materiële schade is echter catastrofaal. plllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH^ Moeilijke avond voor machinist De machinist van de stoptrein g die gisteravond omstreeks half negen uit Amersfoort naar Zwol- le vertrok, heeft moeilijke mo- r: menten doorgemaakt. Twee keer kwam de trein bijna in botsing met een auto. De eerste keer op een niet- g beveiligde overweg tussen Put- ten en Ermelo, waar een auto nog net bleef staan op een an- der spoor. De tweede keer tussen Harderwijk en Hulshorst. Op een door automatische knipnerlich- n ten beveiligde overweg had een n automobilist de lichten gene- geerd. Bijna met rampzalige ge- g volgen, want de trein schampte de auto. De bumper en een stuk van de radiateur vond de machi- nist op de treeplank van zijn ca- bine. Laconiek bezorgde hij p beide voorwerpen op het station in Hulshorst bij de afdeling ge- vonden voorwerpen WEERBERICHT VEEL BEWOLKING Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen en onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 APRIL Zon op: 6.15 uur; onder: 19.13 uur Maan op: uur; onder: 8.18 uur- Hoogwater te KatwUk te 5.53 en 18.10 uur, laagwater te 1 40 en 14.02 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's De eerste berichten over de ramp in Alaska maakten zaterdagochtend diepe indruk op het Amerikaanse pu bliek. Radio en televisie brachten speciale nieuwsuitzendingen en re portages over de aardbeving en pre sident Johnson, die voor een korte paasvakantie naar zijn boerderij in Texa. was vertrokken, verklaarde de getroffen staat onmiddellijk tot rampgebied en gaf de eerste stoot tot de hulpverlening. Ook liet de president er zich direct van op de hoogte brengen, dat de installaties ir. Alaska die ten doel hebben een eventuele onverwachte aanval van de Russen tijdig te ontdekken, niet noemenswaardig werden beschadigd. Met een gevoel van opluchting re gistreerde men zondag, dat de mate riële schade wel enorm is, maar dat het aantal slachtoffers verrassend ALASKA Prins Berhard opende zater dag het Haagse miniatuur stad je Madurodam door met een klein laag is gebleven. Daarentegen raak ten velen onder de indruk van de schade en het aantal doden en ge wonden in de Californische plaats Crescent City, die door een vloedgolf werd geteisterd welke weer het ge volg was van de beving. De drieduizend inwoners van Cres cent City waren niet gewaarschuwd voor de vloedgolf die byna drie me ter hoog was. Minstens tien mensen kwamen om het leven, terwijl er on geveer zestig werden gewond. De wa termuur verwoestte grotendeels het centrum van de plaats. Door kort sluiting ontploftert vier grote benzi- ne-opslagplaatsen. Auto's werden als speelgoed meegesleurd en op hoop geworpen. By Depoe Bay, aan de kust van de staat Oregon, werd een gezin dat de nacht op het strand doorbracht, door de vloedgolf overvallen: alle vier kinderen van het gezin verdwenen in het water. Inmiddels worden er in Washing ton plannen gesmeed om de 49ste staat van de unie, die juist dezer da gen herdacht dat hij voor 7.2 mil joen dollar door Lincoln van Rus land werd gekocht, te hulp te ko men. Zonder steun komt Alaska er niet weer bovenop, dat staat vast. De schade wordt op 500 miljoen dollar geraamd terwijl er bovendien reke ning mee moet worden gehouden, dat de economie van de staat, die grotendeels op de visvangst is geba seerd, lange tijd noodiydend zal zijn, omdat bijna alle vissersschepen, ha veninstallaties en conservenfabrieken zijn vernield. Het ziet er naar uit, dat de beroepsbevolking van Alaska lange tyd werkloos zal zün. Alleen al in Anchorage, met zijn 100.000 inwoners de grootste stad in Alaska, bedraagt de schade ruim 200 miljoen dollar. Deze stad heeft nog voedselvoorraden voor een maand. In enkele wyken is de wa tervoorziening reeds hersteld: veel inwoners zitten echter nog zonder elektriciteit en verwarming. Op het internationale vliegveld by Anchorage kunnen weer propeller vliegtuigen landen. Straalvliegtuigen kunnen de militaire basis Elmendorf, op 12 km van Anchorage, gebruiken. (Van onze correspondent in Londen)i Alsof de paasdagen door de sombere gryze luchten en de koude (het was in Engeland de koudste Pasen sinds 125 jaar) niet akeUg genoeg waren voor een kalm badplaatsje als Clacton in het graafschap Es sex, verkeerde dit stadje zaterdag als het ware in staat van beleg doordat het als doelwit was uitge kozen door wilde benden in zwart leer gestoken nozems, die zich met honderden uit Londen op scooters en motorfietsen op dit vakantie oord hadden gestort om er aUes op stelten te zetten en de boel kort en klein te slaan. Het was een ongehoorde invasie van zeker duizend vechtende, drinkende en brallende opgeschoten jongens en meisjes. Na 2 dagen en nachten vechten met politie en publiek wa ren er 130 nozems gearresteerd, van wie een aantal op borgtocht vrij gelaten werd.. De politie was blij dat ze op deze wijze naar huis konden gaan, want alle cellen wa ren vol. De eerste verhoren door de politierechter zullen op 27 april be ginnen. Een aantal nozems kwam er met een waarschuwing af. De benden vielen mensen op straat aan gooiden geparkeerde auto's omver, braken strandhuisjes open, smeten ruiten in en vochten tegen elkaar. Politieversterkingen uit an dere steden in Essex werden over gebracht, terwijl de meeste bewo ners zich in hun woningen barrica deerden Een dergelijke massale nozem terreur waarby alle remmen schenen te zijn losgeslagen, is zeker voor het over het algemeen rustige Enge land iets ongehoords. Het was als in de Marlon Brando-film „The wild ones" over motortieners die een stad terroriseren. Maar dit was bittere werkeiykheid. Clacton leek op bepaalde openblik- ken geheel aan de nozems te zyn overgeleverd. Het verkeer kwam tot stilstand, het centrum werd overspoeld door een stormachtige zee van schreeuwende, razende en tierende jongelui. Een aantal po- litie-agenten werd gewond. Het begon reeds vrijdag. Sommigen sliepen in tenten of in caravans, doch de meesten onder de blote hemel, op het strand of onder de pier of op beschutte zitjes op de boulevard of in strandhutjes welke zy openbraken. Anderen bleven met veel motorlawaai door de straten rijden. Er werd overal scha de aangericht. Een man, die enkele onverlaten trachtte tegen te houden, werd over een ballustrade van een brug tien meter in de diepte gegooid; hij kwam er goed af. Winkelpuien werden ingegooid, kiosken verbrij zeld. Acht nozems vielen een man aan die met zün vrouw wandelde. De man bleef bewusteloos in de goot liggen. Een aantal nozems keerde zondag anderen bleven in Clacton rond hangen en gaven maandag de po litie opnieuw handenvol werk. De politie-auto's raasden twee dagen lang van de ene buurt naar de andere. De nozems waren naar Clacton geko men omdat ze „lekkere sensatie" wilden. „Het moest maar eens een keer gebeuren", zei een hunner tij dens een BBC-interview. Sommige delen van de boulevard tonen ver nielingen alsof ze door een wind hoos zijn getroffen. sleuteltje de nieuwe aanwinst tmn hpt <tfidip hef worden echter alleen toe- ran het stadie, he, perscentrum steUen met voorraden. medicijnen Nieuwspoort te ontsluiten. I en reddingsploegen toegelaten. De politie van Djakarta heeft de bankier Indra Pontoan, president directeur van de Bantengbank. gear resteerd op verdenking van verduis tering van openbare gelden tot een bedrag van ongeveer negentig mil joen gulden, aldus Indonesische pers berichten. Pontoan zal binnenkort, met nog andere, niet nader genoem de functionarissen van de Banteng bank terecht staan. Pontoan heeft kortgeleden nog een bedrag van 55 miljoen roepia by gedragen aan gelden, die werden ingezameld voor een te Djakarta te houden Afrikaans-Aziatisch filmfes tival. Hü deed dit door op een „vei ling" ten behoeve van dit festival in het presidentiële paleis een door president Soekamo gebruikt eetbord voor dit bedrag te kopen. Opnieuw is een laffe overval op een pompbediende gepleegd» Twee kogelgaten in een ruit van het kantoortje van het benzine station „De IJsseT' aan Rijksweg 12 (Den Haag—Zevenaar) onder de gemeente Duiven, zijn de stille getuigen van een schiet partij die de 38-jarige pompbediende A. Budel uit Velp, bijna het leven heeft gekost De buit waarmee de overvallers zich uit de voeten hebben gemaakt, bedroeg ruim f 500.—» De kas met Duits geld hebben zij onaangeroerd gelaten. Het pompstation „De IJsel" ligt vlakby de IJsselbrug in Ryksweg 12, voor het in de richting Duitsland rijdende verkeer aan de rechterzyde van de weg. Het was 20 minuten over twee in de nacht van zaterdag op zondag toen een grijze Opel van het bouw jaar 1956 de afrit van de IJsselbrug kwam af rijden en by een der „eilandjes" van het benzinestation stopte. De heer Budel, die op dat moment alleen was had even tevoren een Nederlandse automobilist gehol pen en juist de deur van het kan toortje achter zich had gesloten, wil de weer naar buiten stappen om zyn nieuwe „klanten" te bedienen. Schot in buik Op het moment dat hy zich in de deuropening bevond, trok de auto met grote snelheid op tot vlak by het kantoor. Een der beide inzittenden, een in donkere jas en hoed geklede ongeveer 30-jarige man, stapte uit, liep achteruit tot bü de deur, draaide zich plotseling om en schoot de heer Budel door zijn jaszak heen in de buik. Zyn gezicht was onherkenbaar achter een nylonkous, die hy over het hoofd had getrokken. Met be hulp van de tweede inzittende van de auto sleepte hy de heer Budel naar het toilet. De mannen legden hem daar op zyn buik op de grond, onder de toe voeging: „Als je je beweegt, schieten we je dood." Na het kistje met Ne derlands geld te hebben gegrepen, de telefoon te hebben vernield en nog toor te hebben gejaagd, maakten rij zich uit de voeten dwars door de middenberm in de richting Arnhem, vanwaar zy waren gekomen. De auto die in Arnhem gestolen bleek te zijn, is later teruggevonden. De heer Budel, die de mannen had horen wegreden, heeft nog de kracht gevonden een lamp te grijpen en naar de overkant van de weg te strompelen, waar hy een passerende automobiUst aanhield die hem naar het politiebureau in Velp en later naar het ziekenhuis bracht. Twee passerende Duitsers waren bereid zolang op het pompsta tion achter te bUjven, totdat een der eigenaars, de heer Vos uit Duiven, was gearriveerd. De heer Budel, die gehuwd is en vader van een kind, verkeert bulten levensgevaar. Hy is ruim een jaar by het pompstation „De IJssel" waar acht man personeel werkt, in dienst. Intussen blykt dat de nacht tevoren eenzelfde soort Opel een half uur in de buurt van het pompstation had gestaan. Er waren toen echter twee pompbedienden aanwezig. Het onderzoek naar de identiteit van de daders van de overval is in handen van de districtsrecherche van de Rükspolitie in Doetinchem. De groepscommandant van de Rijks politie in Zevenaar verzoekt de be stuurder van de personenauto die om kwart over twee aan het pompstation heeft getankt, zich met hem in ver binding te stellen. avond naar Londen terug, doch twee kogels door de ruit van het kan- Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten Zijn reeds toegevoegd. Drie minuten fn de braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 pér groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keukerr In Nederland. GORTMOLEN 27 OEN HAAG TEL ittl# Uit het Leidsch Dagblad van 29 Maart 1864: Door Z.M. is benoemd tot hoogleeraar in de regtsge- leerde faculteit aan de Leid- sche Hoogeschool Mr. J. T. Buys, thans hoogleraar aan het Athenaeum te Amster dam. Uit een statistieke opgave blijkt, dat in de jaren 1847 1861, dus in 15 jaren, de cri noline, in Engeland alleen, den dood van 43.000 vrouwen, alzoo gemiddeld 8 iederen dag veroorzaakt heeft.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1