Grote kans op olie of gas in het Noordzeegebied Tweehonderd doden in steden van Noord-India Conferentie in Geneve over de wereldhandel ONDERZOEK VAN BODEM OCEAAN Gewonde Amerikaanse vlieger vrijgelaten Parijs siddert voor gewapende Af rikaanse sluipmoordenaar. bedrij ven Al 46 zijn geïnteresseerd Nieuwe mijnwetgeving noodzakelijk Elektriciteit Iaiigzaam-aan in Engeland WEERBERICHT Giftig water: honderd doden Gevolg van verhalen van vluchtelingen Bilderberg- confereiitie geëindigd Verbetering positie ontwikkelingslanden (§tfc/ §)ffiemv5 Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 23 MAART 1964 No. 31219 LEIDSCH DAGBLAD Pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 ilS V LCIULIM H.1N U1VJO 1 IVGil per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Er bestaat grote kans, dat zich onder de Noordzee olie en aardgas bevinden. De tot nu toe bekende gegevens rechtvaar digen een serieus onderzoek. Vandaar dat de Koninklijke Shell- groep bereid is, uitgebreide exploratiewerkzaamheden in het Noordzeegebied te beginnen en daarvoor aanzienlijke bedragen te reserveren. Maar zij is niet de enige. Nu al zijn 46 maatschap pijen in tien verschillende combinaties geïnteresseerd in het lodemonderzoek. Men kan daarom in de komende jaren vermochten dat de bodemge- téldheid onder de Noordzee bekend wordt, en dat de grote witte plek iie de Noordzee nog op de aardkundige wereldkaart inneemtzal worden ngevuld. Dit merkwaardigerwijze in het hart van het dichtstbevolkte in hoogst geïndustrialiseerde deel van Europa. Dit deelde zaterdagavond jhr. mr. H. Loudon, president directeur an de Koninklijke Shellgroep mee, ijdens het jaardiner van de buiten- indse persvereniging in het Kurhaus Scheveningen. Hij zei dat de Noordzee een gebied «dekt waarvan de ondergrond be aat uit bezinkingsgesteenten. Hier- zyn aanwijzigingen gevonden van iie en gas, nl. aan de oostkust in iederland en in zekere zin aan de estkant in Yorkshire in Engeland. Het tussenliggende gebied wekt nu belangstelling van de oliemaat- thappijen op. Aangezien het boren zee, als men daarvoor toestem- ling krijgt, aanmerkelijk duurder is in op het vasteland, ligt het voor e hand dat men begint met borin- tn dicht by de kust op het land. Van onze Londense correspondent) Vanochtend om zes uur be- onnen in 250 elektriciteitscen- rales in Engeland de machines ingzamer te draaien, als gevolg an een langzaam-aan-actie van 130.000 man, die op deze ijze kracht willen bijzetten aan in actie voor een veertigurige erkweek. Verlichting, verwar- iing, radio .televisie en telefoon ïllen de gevolgen van deze :tie ondervinden. De regering :eft intussen iedereen verzocht zuinig mogelijk te zijn met ïktriciteit. Het conflict is al in de ver- zingsatmosfeer getrokken, welke igzamorhantl alles gaat beheersen, zwel de verkiezingsdatum nog niet itstaat. De minister van Kracht- «rziening, Federick Erroll, heeft a aanval gedaan op de vijf by het schil betrokken vakbonden wegens weigering om bemiddeling te ivaarden. Samens de Labour-oppositie heeft 1 Gunter de regering van inmen- g in industriële onderhandelin- beschuldigd. Hij zei, dat de con- fratieven van industriële onrust den, omdat deze nadeel aan La- r kan berokkenen, e zogenaamde vrijheidsgroep van. politiek militante zakenmap Ed- d Martell heeft verklaard, dat kleine zakenlieden, die tot deze ep behoren, bereid zijn de vak den gerechteiyke te vervolgen eventuele financiële schade als olg van stroomafsluiting. Onrust in Cliina? Bet Britse blad Sunday Telegraph ikte gisteren melding van stige tegen de regering gerichte ies in communistisch-China. In icheidene gedeelten van het land oproer zijn uitgebroken, va- fnd van guerrilla-acties tot mas- etogingen van ontevreden arbei- s die „weg met Mao Tse-toeng" reeuwden. VEEL BEWOLKING Iet K.N.M.I. verwacht van heden morgenavond: overwegend zwaar rolkt met hier en daar wat regen motregen en vooral aanvankelijk plaatseiyk mist. Zwakke, later Ige wind in hoofdzaak tussen ten zuid Dezelfde of iets hogere peraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 MAART 'op: 6.34 uur; onder: 19.00 uur. Mi op: 14.35 uur; onder: 5.35 uur. fjwater te Katwijk te 0.35 en 13.05 'i laagwater te 8.25 en 21.08 uur. Problemen Het boren op de Noordzee roept nog juridische problemen op. Volgens de in 1958 gesloten conventie van Genève worden de soevereine rech- ren voor de uitoefening van de mijn bouw op het z.g. „continentaal pla teau," buiten de driemylszone toege kend aan de aangrenzende kustlan den. Totnutoe hebben 21 landen deze conventie geratificeerd, terwyl de inwerkingtreding hiervan pas ge schiedt na de 22ste ratificatie. Maar ook dan zullen nog niet onmiddellyk de boortorens op de Noordzee ver schijnen. Want ofschoon het groot ste gedeelte van de Noordzeebodem beantwoordt, aan het begrip „con tinental shelf", dienen de onder scheidene Noordzeelanden nieuwe aangepaste myn-wetgevingen voor de onderzeese gebieden in te voeren. Onordelijk Dit klemt temeer voor Nederland, omdat de thans bestaande vryheid van boren tot zeer onordelyke toe standen zou kunnen leiden. De vraag is zelfs of de oliemaatschappyen ooit bereid zullen zyn met een volledig kostbaar opsporingsprogramma op zee te beginnen, indien er niet een moderne wetgeving is. Volgens jhr. Loudon is de Nederlandse regering, zich volledig bewust van de nood zaak en de urgentie van een nieuwe mynwetgeving voor de Noordzee. Groningen Wat de betekenis van de grote aardgasbel in Groningen voor Neder land en Europa betreft, zei jhr. Lou don, dat tegen 1975 de totale jaar lijkse produktie naar schatting der tig miljard kubieke meter zal be dragen, waarvan vermoedelijk de helft in Nederland kan worden af gezet. De rest zal voor uitvoer be schikbaar zyn. Met België en Duits land zyn reeds besprekingen gaande. Er wordt voorts onderzocht welke mogelykheden er zyn voor levering van Nederlands aardgas aan Enge land. Meii8enresten van twee miljoen jaar geleden In Tanganjika heeft men nieuwe prehistorische vondsten gedaan, die aantonen dat zich van bijna twee miljoen jaar geleden tot omstreeks het midden van het Pleistoceen twee verschillende typen mens naast el kaar ontwikkelden. De nieuwe vond sten werden gedaan in hetzelfde ge bied waar de beroemde Zinjanthro- pus-schedel in 1959 werd gevonden. In een verklaring van de regering van Tanganjika wordt gezegd dat ze, hoewel niet zo spectaculair als de Zinjanthropus-vondst, „wetenschap- pelyk gezien aanmerkelijk belangrij ker zijn, daar zy het bewys leveren van de aanwezigheid van een soort mens in een veel vroegere tijd dan voorheen aangenomen werd". In het dorp Milleit in West- Soedan zijn meer dan honderd mensen gestorven aan vergiftigd bronwater. Bij de botsingen tussen hin- het noordoosten van India, in de does en mohammedanen zijn de vorige week in de plaatsen Jam- sjedpoer en Roerkela tweehon derd personen om het leven ge komen, aldus heeft de Indiase minister van Binnenlandse Za ken vandaag in het parlement meegedeeld. Jamsjedpoer ligt in Militaire onderneming van V.S., Engeland en Nederland (Van onze Londense correspondent) i Het opnemingswerk heeft in de Amerika. Engeland en Nederland zullen volgend jaar m NAVO-ver band voor de eerste maal gezamenlyk de bodem van de Atlantische Oceaan aan opmeten. Het 1110 ton metende Nederlandse jpnemingsvaartuig „Snellius" zal aan dit werk deelnemen. Dit schip, dat onder bevel staat van luitenant ter zee eerste klas F. Brabander, heeft gedurende het weekeinde een infor meel bezoek aan Londen gebracht en s vandaag naar Den Helder terugge keerd. Aan boord bevond zich ook de chef hydrografie, kapitein ter zee ir. W. Langeraar. Hij en de officieren van de Snellius hebben in Londen voorbereidende be sprekingen over het ocean ^grafische opnemingswerk met hun Engelse col lega's gevoerd. Kapitein ter zee Langeraar vertel de ons dat de „Snellius" voor het on derzoek met Britse instrumenten zal worden uitgerust. „Wij kunnen langs elektronische weg elke diepte opmeten en ook de diepste punten fotograferen. Van de bodem van de oceaan met zyn heu vels en dalen weten wij nog veel te weinig af. Trouwens ook met onze eigen Noordzee is dit het geval. De oceaan is zo reusachtig groot, dat er alleen maar steekproeven kunnen worden genomen. Er zal tussen de kusten van Afrika en Amerika zig zag in grote slingers worden gevaren om een beeld van de oceaanbodem te krijgen. Er zyn natuurlyk vroeger ook opmetingen verricht maar de verbe terde instrumenten doen een beter resultaat verwachten". eerste plaats een militair doel en houdt onder andere verband met het bijwerken van de zeekaarten voor onderzeeboten. buurt van de grens met de sta ten West-Bengalen en Orissa. Roerkela ligt in het westen van Orissa. Intussen is de orde en rust door soldaten hersteld. De incidenten in Orissa ont stonden na de aankomst van nieuwe vluchtelingen uit Oost- Pakistan. Tot dusver zijn dit jaar uit Oost-Pakistan niet min der dan 150.000 vluchtelingen India binnengekomen, aldus een mededeling in Nieuw-Delhi, de hoofdstad van India. De ongeregeldheden begonnen donderdag nadat een trein met hin doe-vluchtelingen uit Oost-Pakistan door de twee plaatsen was gereden, op weg naar midden-India, waar de hindoes een nieuw leven willen op bouwen. Andere hindoes, die met de vluchtelingen in de trein hadden gesproken en opgewonden waren ge raakt door de verhalen over mo hammedaanse onverdraagzaamheid vielen daarna mohammedaanse win kels en woonhuizen by het station aan. De opwinding verspreidde zich Dit blad bestaat alt 16 pagina's De dertiende Bilderberg-conferen- tie, te Williamsburg in de Ameri kaanse staat Virginia, is gisteren ge ëindigd, zoals zy begonnen is, name ly k in stilte. Over het besprokene is geen offi ciële verklaring verstrekt. Men weet echter dat op de agenda o.m. de vol gende punten stonden: de interna tionale politiek, in het bijzonder de betrekkingen met de Sowjet-Unie, communistisch-China en de ande re landen van het communistische blok en de militaire en economische betrekkingen tussen de landen van het Atlantisch bondgenootschap, waaronder de kwestie van de komen de onderhandelingen van het GATT te Genève. Aan de conferentie, die werd voor gezeten door Prins Bernhard, is deelgenomen door een honderdtal vooraanstaande figuren uit West- Europa en Noord-Amerika. De mees te deelnemers zyn al uit Williams burg vertrokken. Prins Bernhard, die wordt vergezeld door Prinses Bea trix, heeft besloten nog even in Wil liamsburg te blyven om deze stad te kunnen bezichtigen. De Amerikaanse luitenant-vlieger Harold Welch, die op 10 maart in een verkenningsvliegtuig boven Oost- Duitsland werd neergeschoten, is za terdag vrijgelaten. Met een Ameri kaanse ziekenauto is hij uit een mi litair ziekenhuis in Maagdenburg naar W'est-Duitsland gebracht. Toen hij met zijn valscherm in een boom terechtkwam, brak hy een been en een arm. Welch is 24 jaar. De Sow jet-Unie heeft Amerika voorts la ten weten, dat ook de twee andere inzittenden zullen worden vrygela- tcn en wel „in de naaste toekomst". Dit is door minister Rusk in Was hington bekendgemaakt. De twee vliegers, die nog vrijge- laten zullen worden, zyn de 30-ja- rige Meivin Kessler en de 35-jarige David Holland, zy bevinden zich thans nog in een Russische kazer- Luitenant-vlieger Harold Welch wordt op een brancard uit een Russisch ziekenhuis naar een Amerikaanse ziekenwagen ge dragen. ne in Oost-Duitsland. Amerika be schouwt het incident als gesloten als ook de anderen op vrye voeten zyn gesteld. Er zyn dan nog andere en belangryker zaken, die tussen Ame rika en de Sowjet-Unie besproken dienen te worden, zoals de kwestie van een consulaire conventie tussen de twee landen. De Amerikanen had den woensdag Moskou gewaar schuwd. dat het blyven vasthouden van de drie vliegers de wederzydse betrekkingen in gevaar zou kunnen brengen. over de achterbuurten en bazars van de oude stad. De Indiase regering heeft bevel gegeven treinen met vluchtelingen voortaan niet by hoofdstations te la ten stoppen, maar by kleinere sta tions, om te voorkomen dat de ver halen van de vluchtelingen over wreedheden de hindoes opnieuw zou den aanzetten tot wraakoefeningen op mohammedanen in India. Zaterdagavond zijn, blijkens een mededeling van de Amerikaanse am bassade in Nieuw-Delhi, 45 mannen, vrouwen en kinderen, van wie drie de Britse en de overigen de Ameri kaanse nationaliteit bezitten, per vliegtuig uit Roerkela geëvacueerd. Het zestienjarige Italiaanse zangeresje Gigliola Cinquetti met haar moeder, nadat bekend geworden was dat zij met een groot puntenv er schil winnares was geworden van het Eurovisie Songfestival. Belg president van Europese parlement De Belgische christei .democratische oud-premier Duvieusart (63) is zater dag gekozen tot voorzitter van het Europese parlement, dat de politieke controle uitoefent over de Europese Gemeenschap. Hij kreeg 57 stemmen tegen de Nederlandse socialistische afgevaardigde P. J. Kapteyn (51). „Hoe kan de internationale handel dienstbaar gemaakt worden aan de verbetering van de positie van de ontwikkelingslanden?" Dit is de vraag, die Wereldhandelsconferentie, die vandaag in Genève is begonnen, voorgelegd zal krygen. Vertegen woordigers uit 122 landen zullen, in het byzyn vain waarnemers van vele internationale organisaties, enkele maanden lang het hoofd buigen over problemen die met bovengenoemde vraag verband houden, zoals handels belemmeringen en afzetbevordering, financieringsvraagstukken en grond- stoffenpryzen. Tijdens de eerste drie weken van de conferentie zullen in de plenaire zittingen de ministers-delegatielei ders aan het woord komen voor het afleggen van regeringsverklaringen. De Nederlandse delegatie wordt ge leid door de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. E. Andries- sen, die woensdag zal spreken. Het hoofdthema omvat dus de pro blematiek van de ontwikkelingslan den, met als uitgangspunt de vraag in hoeverre de handel kan bijdragen tot een oplossing van deze problema tiek. Er is een onderverdeling ge maakt in vijf hoofd-onderwerpen: internationale grondstoffenproble. men, de handel in industriële pro- drukten en halffabrikaten, institu tionele regelingen, financierings vraagstukken en de gevolgen van regionale economische groeperingen voor de uitbreiding van de interna tionale handel. (Van onze Paryse correspondent) Gedurende het afgelopen weekein de heeft de Parijse politie het 19-de arrondissement, dat de donkerste wyken van de Franse hoofdstad om vat, uitgekamd en vooral belangstel ling getoond voor café's en eethui zen, die door Noordafrikanen wor den bezocht. Een paar honderd Al- gerynen, Marokkanen en Tunesiërs werden opgepakt om enkele uren la ter echter weer op vrye voeten ge steld te worden. Deze grootscheepse politie-operatie houdt verband met de tweevoudige moord die in de nacht van donder dag op vrijdag in dit deel van Parys werd gepleegd. Een 69-jarige taxi-chauffeur en een 30-jarige ingenieur werden toen, op een afstand van nauwelijks 300 meter van elkaar, met een revolver schot van het leven beroofd. Twee getuigen, een oude vrouw, voor wier huis de taxi-chauffeur vermoord werd, een Duitse vrachtwagenbe stuurder, die in dezelfde straat ge parkeerd stond, hebben verklaard dat ze, onmiddellyk na het revolverschot, een Noordafrikaan zagen vluchten. De taxi-chauffeur, die, zwaar ge wond, nog naar het ziekenhuis kon worden overgebracht, had voor zijn laatste adem uit te blazen eveneens gefluisterd: „Het was een Noordafri kaan". In tegenstelling tot de eerste ver moedens neemt de politie nu aan, dat het motief tot de moorden ver moedelijk geen roof is geweest. Men gelooft nu eerder met een psycho paat te maken te hebben, die uit een gesticht zou kunnen zyn ontvlucht. Tot dusver is echter nog geen enkel bericht binnengekomen dat in enig Frans gesticht een patiënt wordt vermist. De beide moorden zyn gepleegd met een 7 mm 65-revolver, een wa pen dat zonder speciale toestemming van de politie aan particulieren niet mag worden verkocht. De politie hoopt via de officiële en de zwarte handelaren in wapens het spoor van de moordenaar te kunnen achterha len. Intussen is het echter waar- schynlyk. dat er in het wapen nog zes kogels zitten, want een revolver van dit model wordt met acht pa tronen geladen. In het 19-de arrondissment zyn de nervositeit en de angst onder de bevolking nu nog wat hoger dan ge woonlijk gestegen. In deze byzonder „warme" buurt was het vooral voor vrouwen toch al nooit aan te raden zich 's avonds alleen op straat te be geven. Maar nu wagen vele bewoners zich zelfs overdag liever niet meer buitenshuis De politie heeft het aantal van haar ronden verhoogd, zonder echter veel garantie voor de veiligheid te durven geven. De twee revolverscho ten die de taxichauffeur en de inge nieur noodlottig zyn geworden, wer den op hen gelost op het moment, dat ze in het donker uit hun auto's stapten. Bij de behandeling van de institu tionele vraagstukken zal van ver schillende zijden worden aangedron_ gen op de vorming van een nieuwe internationale organisatie voor de wereldhandel. Rusland, Polen en Tsjecho-Slowakye hebben hiertoe reeds een ontwerpresolutie opgesteld. De Argentijn dr. Prebisch, secretaris generaal van de conferentie, heeft in een voorstel evenwel aangedrongen op geregelde herhaling van de We reldhandelsconferentie en de instel ling van een permanente raad Uiteraard is daarby ook de positie van het GATT in het geding. De GATT-overeenkomst voldoet in de huidige vorm niet aan de wensen van een groot aantal ontwikkelingslan den. De Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties heeft in haar voorstellen o.m. een herzie ning van het GATT-verdrag bepleit. Men acht het niet onwaarschijnlyk dat de GATT-statuten gewijzigd zul len worden. De EEG-landen hebben de bereidheid hiertoe reeds getoond. Van de 122 nationale delegaties komen er 84 uit ontwikkelingslanden, 11 uit Oostbloklanden en 27 uit ge- industrialieerde Westerse landen. Ook politieke tegenstellingen zullen onvermijdelijk een rol spélen, het geen bijv. voor het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland in Den Haag aanleiding is geweest om de vraag of men veel feitelijke resultaten mag verwachten, als een open vraag te beschouwen. Anderzyds is men vry algemeen van mening dat het vraagstuk van de ontwikkelingslanden geen uitstel meer duldt: het gaat om de behoef ten van honderden miljoenen men sen die hun politieke vryheid welis waar hebben verkregen, maar nog moeten streven naar een concrete economische basis en naar een betere verdeling van de welvaart in de wereld. Uit het Leidsch Dagblad van 22 Maart 1864: Bij de op heden Maandag ten Raadhuize alhier plaats gehad hebbende aanbeste- j ding tot het afbreken van de j Marepoort was de hoogste in- l schrijver J. Boudrie, timmer- l man alhier voor de som van 5 f2450.75. Men berekent, dat in En- geland bij de landmacht in 1862 uitgedeeld zijn 5999 - zweepslagen en bij de zee- i magt 31692.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1