Een lyceum haalt in huis politie Eerst dachten we: j j 'Politie, bah, nee' „Zelfwerkzaamheid van groot belang" Tentoonstelling van Oegstgeester scholieren Zaterdag 21 maart 1964 Rector dr. J. P. Naeff: JAN KAREL QUER1DO en KOOS SCHABERG „Tja, dat huiswerk Wel.... Oegstgeest behoeft niet In paniek te geraken over een op handen ztfnd indrukwekkend 1 jeugdschandaal. Met dit stuntje, waarvan de leraren niet op de 2 hoogte waren, werd de z.g. politie- week in het Rijnlands Lyceum ge- i opend. Een soort tentoonstelling over het werk van de politie naar eigenlek meer uitgedacht t tn opgebouwd door 150 leerlingen, 1 met wat praktische adviezen van i leraren. c Twee jaar geleden heeft het Rijnlands Lyceum voor het eerst i: lo'n week gehouden. Deze was I toen opgedragen aan de persoon m het werk van Leeghwater. Om een indruk te krijgen van het (zeer vele) werk dat de leerlingen dit keer hebben verricht, kan men het best een overzicht geven van het programma op de „politieda- 1 fen", die van vandaag tot en met 15 maart worden gehouden. Naast de door de leerlingen ingerichte tentoonstelling, die talrijke facet- ten van het politiewerk belicht (criminalistiek, recherche, verkeer, historie e.a.) Is er de opvoering fan het politiestuk „Rainbow S 14" fan rector dr. J. P. Naeff; een de- nonstratie van een strafproces met 1 aedewerking van de hoogleraren [J. M. van Bemmelen, A. Mulder in enige politiefunctionarissen lolitiefilms en een klankbeeld. De «wders van de lyceisten en leerlin- len van de lagere scholen in Oegstgeest zullen ruimschoots in de 1 felegenheid worden gesteld de ten entoonstelling te bezoeken. De op- 1 hrengst is bestemd voor de actie Europa, 1.2.3.". Iets concreets Begin van dit jaar kwam het be- jittuur van de schoolvereniging met u Kogel op drift j.Een chirurg in de Zweedse stad 1 'ppsala heeft een kogel die de I orst van een 14-Jarige jongen uit bkoeping binnengedrongen was, imperatief uit diens dij verwijderd. De kogel, zo werd in de hartkli- ick medegedeeld, was door de bedstroom meegevoerd, een zeld- aam verschijnsel. De Jongen. Boerje Dalgren, had e kogel in stijn borst gekregen toen 1) een vriendje het geweer liet zien at zijn vader in de kelder bewaar- n Ie. Toen de chirurg de kogel niet in e borst aantrof wezen röntgen- I kalen uit dat hij naar het dijbeen i» afgezakt. Toen opperde onze rector, die Juist bezig was een toneelstuk over dit onderwerp te schrijven, het plan om de politie eens onder de loep te nemen". De 16-jarige Eeke Kruyt (5de klas Gym.) neemt het gesprek over. „Eerst dachten we: oh, jé. Achter lichtjes en braaf zijn. Bah, nee. geen politie. Maar toen we ons eens afvroegen wat we nu eigenlijk van dat onderwerp afwisten, tja, toen zijn we er anders over gaan denken". Eeke, die op de tentoonstelling met zes andere leerlingen verant woordelijk Is voor de afdeling „or ganisatie en opleiding bij de poli tie" heeft evenals vele anderen, de ervaring opgedaan dat de politie heel wat meer werk verzet dan op straat lopen en letten op „achter lichtjes en braaf zijn". Werkwijze Hoe is men nu precies te werk gegaan? Het bestuur van de school vereniging heeft de hoofden be noemd, die leiding geven aan de verschillende afdelingen. Op hun beurt worden zij weer bijgestaan door een aantal leerlingen. In zo'n afdeling gaan de leden na wat zij wel en niet kunnen doen, waar na ook hier een taakverdeling volgt. Om een voorbeeld te noemen Kees v. d. Vijver (16, B 4b, pen ningmeester van de schoolvereni ging) leidt de maquetteploeg. „Wij hebben vooral veel samengewerkt met kapitein Vermeulen van de Rijkspolitie, die ontzettend veel voor ons heeft gedaan. Van hem hebben wij foto's en allerlei bij zonderheden gekregen. Wij zijn met die gegevens een maquette gaan maken op welke wijze de po litie te werk gaat bij het bloemen corso. En dan in het bijzonder op een berucht knelpunt van de rou te. Hoe meer gegevens je verza melt des te meer je staat te kijken wat een werk het is. Honderden politiemensen zijn die dag in touw. van recherche tot luchtpolitie. Al les vereist nauwe samenwerking. In onze groep werkt een aantal jongens aan de onderbouw van de maquette, een aantal is bezig met het in kaart brengen en een ander deel met het maken en verven van de opbouw". Historie Liesbeth Muller (16, 5e kl. Gym) geeft met haar medewerk sters en medewerkers gestalte aan nomen door de „kroeg", waarvoor ook een aparte commissie in het leven is geroepen. Een leslokaal is ingericht als kroeg, die echter de vorm van een gevangeniscel heeft. De lyceisten vinden blijkbaar dat een kroeg nauw bij het politie werk is betrokken. De politie in Oegstgeest is vanochtend in een auto met loeiende sirenes uitgerukt om op het Rijnlands Lyceum tot arrestatie over te gaan van de 17-jarige scholier Jan Karei Querido. De betrokken lyceïst die voorzitter is van de Rijn landse Oegstgeester School vereniging. verzette zich niet bij zijn aanhouding. Hij liet lich rustig naar het plaatselijke politiebureau overbrengen. Men zal zich natuurlijk afvragen wat de voorzitter van de school vereniging wel op z^jn kerfstok mag hebben dat de politie hem met veel lawaai op school komt inre kenen. zicht is, op welke wijze wordt deze door de leerlingen geapprecieerd. Het bestuur van de ROS bestaat niet uit lispelende espebladen, die alles direct maar goed, leuk en aar dig vinden. Naast respect en waar dering voor het werk van hun lera ren hebben zij ook wat kritiek. En die steken zU niet onder de leer banken. Kees v. d. Vijver: „Ik krijg wel eens het gevoel dat zij zich soms in zaken mengen, die toch heus alleen ons aangaan. Dan vind ik hen wat gemakkelijk. Zo van: „In de klas hebben wij de lei ding, dus met dit werk ook". Dat is niet de bedoeling, dacht ik. Eeke Kruyt: „Als je het mij vraagt dan hadden wij dit helemaal zelf kunnen doen". Voorzitter Querido en Liesbeth Muller onderschrijven deze op merkingen ten volle. Maar zij wijzen ook op de werkzaamhe den, waarin de leraren moeilijk konden worden gemist: bij het leggen van contacten bU de di verse politie-instanties. Men ziet het: leerlingen en lera ren zitten niet op één stoel. Zij spreken nu eenmaal niet dezelfde taal. Het zou ook heel griezelig zijn, als dat het geval was. Ook en zelfs op het Rijnlands Lyceum! Rector P. NAEFF en A. F. FLIPPO zelfwerkzaamheid „Zelf werkzaamheid, zelf la ten doen". De rector van het Rijnlands Lyceum, dr. J. P. Naeff, brengt deze woorden herhaaldelijk op het tapijt in het gesprek, dat wij met hem hadden over de „poli- tieweek". De heer Naeff en de coördinator voor alle werkzaam heden, de heer A. F. Flippo (leraar Duits) achten de zelf werkzaamheid de grote pedago gische waarde van deze door de scholieren verzorgde tentoon stelling. „Het plan voor dergelijke wer ken is niet nieuw of revolutio nair" zegt de heer Naeff. „Wij zijn er twee jaar geleden mee begonnen omdat de grote avon- Voor Rainbow S 14''opname 3 tellen na nu... den met muziek en toneel,, die wij toen hielden" niet meer vol deden. Het aantal leerlingen, dat er daadwerkelijk mee bezig ivas, was betrekkelijk klein. Het overgrote deel zat in de zaal en keek toe. Wij vonden dat daar verandering in moest komen, in zoverre dan dat muziek en to neel werden gehandhaafd, maar er iets bij kwam dat een aan zienlijk groter aaptal scholieren in staat zou stellen echt mee te werken". „Dat is gelukt", vindt de heer Flippo, die naast coördinator (een zeer gewaardeerde) advi seur van het bestuur van de schoolvereniging is. „Ruw ge schat hebben 150 van de in to taal 400 leerlingen aan de po- litiedagen meegewerkt". De heer Naeff juicht de zelf werkzaamheid van de leerlingen ten zeerste toe. „Naar mate z\j meer zelf mogen doen, worden zij enthousiaster. Het onder werp „politie" vonden zij aan vankelijk nogal zoetig. Maar toen zij zelf aan het werk gin gen, veranderde dat al heel gauw. Ik vind dat er ruimte moet worden gemaakt om hen zo'n werkstuk te laten uitvoe ren. Het is minstens zo belang rijk dat een jongen eens een avondje zwoegt op een brief aan een politiefunctionaris, van wie hij iets gedaan wil krijgen als dat hij zijn huiswerk doet". Mogen de leerlingen bij zo'n werkstuk alles doen wat zij no dig vinden? De heren Naeff en Flippo lachen even voorzichtig. „Neen, dat kan niet altijd. Wij moeten hen wel eens iets uit handen nemen en soms is het zelfs nodig wat censuur uit te oefenen. Ach, leerlingen zijn jonge mensen, hun ideeën zijn wel eens te wild. Dat moet dan in goede banen worden geleid". enige leraren bijeen om de keuze van het onderwerp voor de ten toonstelling te bepalen. „Wij heb ben toen eerder gezocht naar een zaak dan naar een persoon", zegt voorzitter Querido, die ons rondleidde op een moment, toen de objecten nog niet geheel klaar wa ren. Zo zjjn er talloze commissies. Een bijzondere plaats wordt inge- Kces van der Vijver maquette dagen. Veel werk en veel vrije tijd. Men is dan al licht geneigd te vra gen „hoe het dan met het huis werk zit". De laatste week hebben de leerlingen huiswerk vrij genoten, maar ook daarvóór hebben zij vele uren aan het „politiewerk" besteed. „Ach, ik heb niet zo veel ge daan aan mijn huiswerk", zegt Koos „drukpers" Schaberg. „Ik heb heleméal niet zo veel gedaan" voegt Jan-Karei Querido, die op al le afdelingen een beetje moet toe kijken er aan toe. Beiden zijn degelijke diplomaten. Aan hun gezicht is wel te zien dat zij bijzonder weinig hebben uitge voerd op het puntje huiswerk Rector Naeff had dit natuurlijk wel voorzien en daarom het paas- rapport al op 1 maart laten uitrei ken, opdat de scholieren de laatste drie weken niet met dubbele span ning behoefden te werken. Toezicht Een andere kwestie, waarover al vlug een vraag rijst, is deze: in hoeverre zijn de leerlingen zelfstandig en in hoeverre hebben zij toezicht en toestemming nodig van leraren in deze cursus „zelf werkzaamheid". En als er dan toe- Bij een bezoek aan de tentoon stelling kan men daar een verfris sing gebruiken, die wordt ge serveerd door leerlingen-in-boeven- pak, Want het moet allemaal in stijl blijven, vindt „kroegbaas" Thijs Kok, een happy-go-lucky fi guur met de rust en de zachte hu mor van een echte horecaf-leider. „Ja, alcohol kunnen we natuurlijk niet schenken", zegt hjj met een weemoedige glimlach-zonder-ver- lof-A. „Maar melk zul je er even min vinden". Het klinkt, alsof hjj dat laatste niet zou overleven, Opname Op de speelplaats razen scholie ren op grote brommers onafgebro ken langs een Jongen, die steeds gebaart wanneer zij op hem toe moeten rijden. Als men wat dichter in zijn buurt komt, blijkt hij bezig te zijn met een wire-recorder om het geluid van een bromfiets op te nemen. Dat heeft men nodig voor het politiestuk van rector Naeff: „Rainbow S 14". Twee stappen verder komt men bij een los van de school staand gebouw, dat een soort werk- en schilder plaats bevat. Hier is de teken- drukpers- en fotogroep gevestigd. De scepter zwaait er de 16-Jarige Koos Schaberg (B 4a), die belast is met wat Eeke Kruyt onbarmhartig, maar wel heel duidelijk als „het rotste werkje" kwalificeert. Met zijn groepsleden verzorgt hij de onderschriften van alle foto's door middel van een zetkast en een persje. Koos geeft links en rechts adviezen, maakt fotokopieën en werkt ook nog aan de maquette. Vaak moet hij vijf vragen tegelijk beantwoorden. Hij ziet er geen been in ook het weekeinde in de werk plaats door te brengen. Toen wij bij hem op bezoek kwamen en het werk in het stadium verkeerde, dat •r hard moest worden voortge maakt, had hij wonderlijk genoeg nog kans gezien ver te blijven van wat Simon Carmiggelt eens noem de „een mooie, gave neurose". Waar een geheimzinnige waas over ligt, is het werk van de af deling „klankbeeld". Deze commis sie mag geheel haar eigen gang gaan. Niemand weet precies wat zij uitvoert en wat zij straks ten tonele zal brengen. Ook oor de leraren is dit werk nog een raadsel. Huiswerk Het is wel duidelijk dat er zeer veel komt kijken voor deze politle- „Het moest iets concreets zijn. Dus een onderwerp, waarvan door een groot aantal leerlingen wat te maken was. Niet zonder meer foto's op een bord spijkeren. Daar krijg je tenslotte alleen maar een stijve nek van. Zo kwamen Leonardo da Vinei, Het Roode Kruis, Nan sen en 150 Jaar koninkrijk ter sprake. Ze kregen geen van alle een meer derheid. j Foto'9 J JAN HOLVAST Tekst RUUD PAAUW de afdeling „historie". „Wij zijn daarvoor naar een aantal bibliothe ken gegaan. Uit verscheidene boe ken hebben wij fotokopieën laten maken. Het politiemuseum in Am sterdam heeft allerlei dingen in bruikleen afgestaan. Uit de Laken hal hebben we wat folteringswerk tuigen mogen meenemen, waarmee men heel vroeger werkte. Voorzo ver dat mogelijk was, hebben wij de taak van de politie in de histo rie nagegaan. Beginnend bij de Grieken en Romeinen, via de periode van de schout en de Fran se overheersing naar het tijdperk van na de grote omwenteling. Je merkt dan goed de overgang van de straffende naar de dienende, taak, die de politie nu voorname lijk heeft". LIESBETH (links) en EEKE historie en organisatie

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7