Vlucht uit Cuba met gekaapt toestel HELIKOPTER- PILOOT GEDOOD Getuige demonstreert de Boger-sclioiiimel Tokio ivil vervoer over Pool halveren Aftappen door Duitse dienst „ontoelaatbaar" Twee jongemannen vragen asiel in Amerika Nieuwe Turkse vlootoefening van Egmond Wilde jacht op wegpiraat A uschwi tz-proces Voettocht over de Noordpool Groothertogin treedt niet af voor de herfst Voorlopig geen reclame op 2de GEVECHTEN IN LAOS net Oud-minister Korthals lid Raad van State verkoopster Fa. H. G. van LUIJKEN Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 MAART 1964 No. 31218 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Twee jongemannen zijn gisteren met een gekaapte Cubaanse helikopter op het vliegveld van Key West in Florida (V.S.) ge land. Aan boord van het toestel bevonden zich nog de door hen gedode piloot en een ander bemanningslid. Na hun landing ver- lochten de twee kapers om politiek asiel. Autoriteiten op het vliegveld gaan. Santos deed dienst op de heli- - - kopter met de piloot, de eveneens 20- jarige José Marcia die gedood werd, en de 17-jarige schutter Sergio Rogue. Vlak voordat het toestel uit Ha vanna zou vertrekken jende Izaguirre van zijn eigen helikopter weg en klom hij aan boord bij Santos. Toen men was opgestegen, gaven Santos en zijn metgezel aan Marcia opdracht idden, dat de dode man, die ten minste door vijf kogels was ge troffen, en het andere beman ningslid naar Cuba zouden wor den teruggezonden. Sheriff Hen ry Haskins zei, dat tegen de twee vluchtelingen geen vervol ging zal worden ingesteld. Hun namen werden opgegeven als Guillermo Santos en Andres Izaguirre, beiden 20 jaar. De beide mannen vertelden aan de politie, hoe alles in zijn werk was ge- Betrekkelijke rust op Cyprus De Turkse vloot is gisteren nieuwe oefeningen begonnen, ter hoogte van Iskenderun. Zeven torpebootjagers en twee onderzeeboten zijn naar Kaap Domous uitgevaren, waar zij schiet oefeningen houden. In Iskenderun zelf is een verscherpte controle inge steld op het binnenkomende en uit gaande autoverkeer. Bovendien is de bewaking van brandstofdepots ver sterkt. Op Cyprus heerste gisteren een betrekkelijke rust na de gevechten van donderdag op het westelijk deel van het eiland, die minstens aan icht mensen het leven hebben ge lost. In' het dorp Ghaziveran, waar de gevechten het felst waren, Rebben Turks- en Grieks-Cyprische onder handelaars overeenstemming bereikt over herstel van rust en orde. Voor de eerste maal hebben de Grieks- Cyprioten er daarbij in toegestemd, dat Britse troepen zonder Grieks- Cyprioten patrouilleren in een Turks- Cyprisch dorp. Britse en Grieks-Cyprische woord voerders deelden mee, dat in het Kyreni a-gebergte een Grieks-Cypri sche schaapsherder door vijftien ge wapende Turks-Cyprioten is mishan deld en zwaar gewond raakte. De Turken stalen zeventig van zijn schapen, die later door Britse mili tairen werden teruggevonden. Advertentie Uitgesproken het beste classic MANTELS MANTELKOSTUUMS Na een wilde achtervolging is gister middag in Delft een automobilist, die na een ongeluk was doorgere den, aangehouden. De man, een 48-jarige inwoner van Delft, die geen rijbewijs bezat, kwam op de hoek Oostsingel— Groenslandselaan in botsing met de 61-jarige motorrijder uit De Lier. De motorrijder en zijn voertuig bleven aan de motorkap haken en werden een meter of twaalf mee gesleurd. De automobilist bracht daarop zijn wagen tot stilstand, reed achteruit, waardoor de motor loskwam en ging er toen snel van door, achter volgd door twee automobilisten. Zij wisten de wegpiraat in de Mijnbouw- straat klem te rijden, maar hy kon weer ontsnappen. Korte tijd later werd hy opnieuw klem gereden, toen de politieauto hem juist passeerde. Uit woede heeft hij nog de wagen, die hem de weg versperde, geramd. De motorrijder is met een hersen schudding in het ziekenhuis opge nomen. naar Florida te vliegen. Hij weigerde dit en een vuurgevecht volgde. Santos zette het toestel in Key West aan de grond. Na de landing sprong de 17- jarige Rogue er uit en vluchtte. Hy werd echter achterhaald. De jonge man vroeg naar Cuba te worden te ruggebracht. J Inbrekers vrijuit door foutieve j dagvaarding j De officier van Justitie by de f rechtbank in Dordrecht hoorde gisteren met spfjt de uitspraak aan in de strafzaak tegen twee f los-arbeiders. Hy had wegens een gepleegde brutale inbraak in een café resp. vijf maanden en acht maanden gevangenis- straf geëist. 1 f De rechtbank ontsloeg de a glunderende verdachten van i rechtsvervolging, omdat op een i klein onderdeel de dagvaarding niet juist was gesteld. Aangezien ze niet twee keer voor hetzelfde feit voor de rechter gedaagd kun nen worden komen ze er wel heel goed af. Het meest gevreesde martelwerk-1 „behandeling" aan de Boger-schom- tuig van het concentratiekamp mei behoed en ook verhinderd, dat de Auschwitz, de Boger-schommel, is beklaagde Klaus Dylewski hem fol- gisteren in het proces tegen 22 voor- 1 terde. n?aligkampbewakers gedemon- Be voormalige gevangene Severa streerd. Het toestel is genoemd naar deelde als getuige mede, dat hy eens zyn uitvinder. Wilhelm Boger, een Boger een vrouw een crematorium in van de belangrijkste beklaagden in had zien slepen had ge_ het proces. i vangene een kruiwagen met as naar Een voormalige politieke gevangene ""'l uit Auschwitz. Paul Leo Scheidel. ,meld 4e terechtstelling van Kravvweaif t,-Ai twaalf Poolse ingenieurs onder lei- mnrffl rf» Smlr iZ hB dinS van 4e beklaagde Oswald Ka- ii, J?e" ÏIJ 4uk. Ook sprak hij over het dood- Hof tn^L.1 Uorfona .et "4>'eten van veertig SS-officieren, ÏS S,J I "'er kleding later in de wasserij had stang die rustte op twee staken. Ge-geiegen vangenen moesten gaan zitten met 5 hun knieën tegen de borst, waarnaDe 43-jarige Duitse jood Willi him handen om de benen werden Leeuwarden vertelde, dat hy eens deel vastgebonden. De stang werd ver- had uitgemaakt van een „schoon- volgens tussen hun knieën en armen j maakploeg" die op bevel van een gewrongen, waarna de gevangenen SS'er in een latrineput moest sprin- met het hoofd omlaag werden opge hangen. In die positie werden zij „verschrikkelijk mishandeld' „Ik herinner me nog als de dag van gisteren hoe Gustl (een vriend van hem) zo door Boger gemarteld werd", aldus de 57-jarige Scheidel. Later was Gustl Berger voor zijn ogen door Boger bij de „zwarte muur" dood geschoten. Diezelfde dag zag Scheidel Boger ook een andere gevangene met nekschot doden. Vanuit de beruchte strafbunker barak elf „nekschot gen. Daarbij had de betrokken sadis tische officier een gevangene zolang met zijn schop ondergeduwd dat deze stikte.. Willi Leeuwarden deelde voorts mee, dat een SS-officier eens een klein joods meisje in de mond had geschoten voor de ogen van honder den gevangenen, die dachten dat hij haar een stukje chocolade ging geven. De officier had het kind de bewuste dag de gehele tyd bij zich gehouden. Die avond stond het meisje naast bunker" genaamd zou de getuige hem op de appèlplaats. De officier linf nonlov «ilonlov, „A! I.JVAJ ook gezien hebben, dat Boger aan de terechtstelling van 26 Russische volkscommissarissen deelnam. Volgens Scheidel heeft hij zijn Auschwitz-tijd alleen met hulp van een SS-Scharfüher, een zekere Heuer overleefd. Heuer had hem voor een liet papier ritselen en zei het kind, de mond open en de ogen dicht te doen. „Wij dachten dat hy het kind chocolade zou gaan geven, maar hij trok zijn pistool en schoot het kind in de mond", aldus Leeuwarden. Hij vertelde verder nog, dat hijzelf door Boger op de beruchte „schom mel" mishandeld was en dat hy Bo ger eens een Pool had zien doodslaan. Op de vraag van de rechter of dit alles waar was, antwoordde Boger nors: „Gedeeltelijk waar, gedeeltelijk verzonnen". Noch hij noch iemand anders in de „politieke afdeling" van het kamp had „ooit een gevangene zo erg geslagen dat deze stierf". BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 LEIDEN ALPHEN WEERBERICHT OVERWEGEND ZWAKKE WINDEN Volgens het weeroverzicht van het Ï-N.M.I. van 10 uur kunnen zich findag boven het noorden van ons snd uitgebreide koude mistgebieden handhaventerwijl elders in het land bewolking veranderlijk zal zijn aet plaatselijk enkele buien. De 'inden blijven overwegend zwak, saar zullen morgen in de kustgebie- fci waarschijnlijk overal van zee San waaien, waarbij dan boven het "Hide noordzeewater afgekoelde lucht St land binnen zal gaan stromen, a het zuidoosten van het land kun- *n de temperaturen echter opnieuw K boven 10 Traden oplopen. 22 maart op: 638 uur; onder: 18.56 uur. Ifaan op: 12.10 uur; onder: 4.12 uur. oogwater te Katwijk te 10.02 en 23.01 uur, laagwater te 5.09 en 18.03 uur. (23/3 hoogwater te 11.51 uur, laagwater te 6.48 en 19.52 uur). Dit blad bestaat alt 16 pagina'* en een bijvoegsel I Een groep Noren is gisteren van Ide noordelijkste punt van Canada vertrokken om te proberen te voet de Noordpool over te steken. De elf man staan onder leiding van een 25-jarige ski-instructeur van het Noorse leger, Björn Staib. Allen zijn geoefende militairen. Zij hebben honderd sleehonden by zich. De afstand schat men op 2400 kilo meter. waarover de Poolreizigers tien weken denken te doen. Sedert de expeditie v. adm. Peary in 1909 zijn geen voettochten meer naar de Noordpool gemaakt. De ex peditie aenkt uit te komen op Spits bergen of de Russische Severenay Sembla-eilanden voor de kust van Siberië. Groothertogin Charlotte van Luxemburg heeft er gisteren in toe gestemd, niet af te zullen treden voor de herfst van dit jaar en in geen geval voor de algemene verkie zingen van 7 juni, zo is in gezag hebbende kringen meegedeeld. De groothertogin zei tot de voor zitters van de vier politieke partijen in Luxemburg de christelijk- sociale party, liberalen, socialisten en communisten die zij gisteren af zonderlijk ontving, dat zij voor alles wil voorkomen, dat haar aftreden politieke onrust veroorzaakt. Hoewel zij zo spoedig mogelijk had willen terugtreden, had zij de raad van de partijleiders en de regering om tot de herfst neg op de troon te blijven, aangenomen, aldus genoemde krin gen. De groothertogin besprak gisteren voorts met premier Pierre Werner de bekendmaking van haar aftreden. Werner zal woensdag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers een verklaring afleggen en 'n brief voor lezen die de groothertogin hem gis teren overhandigde, aldus de gezag hebbende kringen in Luxemburg. Japan tornt aan K.L.M.-rechten (Van onze Haagse correspondent) Een delegatie van de Nederlandse regering onderhandelt se dert het begin van deze maand in Tokio over de landingsrechten van de K.L.M. in de Japanse hoofdstad. Het Japans-Nederlandse luchtvaartverdrag staat de K.L.M. tot op dit ogenblik vier lan dingen per week toe. namelijk twee voor de luchtlijn over de Noordpool en twee voor die via de zuidelijke route. De Japanners zouden nu het aantal poolvluchten willen terugbrengen tot één per week. De onderhandelingen zijn nog niet afgesloten, maar de lange duur ervan maakt, dat men de uitslag met wei nig optimisme tegemoet ziet. De delegatieleider heeft in zijn tussen-, tijdse rapporten aan het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat men voor de paasdagen thuis hoopt te zijn. Geen vervolging in Planta-zaak (Van onze Haagse correspondent) Ook het Haags gerechtshof heeft In raadkamer beslist dat de „ver dachten" in de zogenaamde Planta- affaire niet zullen worden vervolgd. Het hof kwam daarmee tot dezelfde beslissing als de rechtbank ln Rot terdam in het najaar van 1963. Het lijkt vry zeker dat deze affaire hiermee van de baan is. Weliswaar heeft de advocaat-gene raal bij het hof, mr. F. C. Kist, bin nen de gestelde termijn van drie dagen cassatie aangetekend, maar vooralsnog betekent dit niet meer dan de mogelijkheid van cassatie in reserve blijft. Of het zin heeft het cassatieberoep te handhaven zal een nader beraad moeten uitwijzen. Het is nu meer dan drie en een half jaar geleden dat vele gebruikers van de planten margarine van Van den Bergh en Jurgens, een dochteronder neming van Unilever, leden aan een bepaald type jeukziekte. Ongeveer driehonderd mensen, die deze mar garine, waarin een nieuw middel was verwerkt, hadden gebruikt, werden in ziekenhuizen opgenomen. Volgens een officiële opgaaf eiste de jeuk ziekte ten minste één leven. PARLEMENTAIRE COMMISSIE: (Van onze correspondent in Bonn) teren en briefopenen aanvroeg wan- ,„of( neer het om geallieerde belangen ging De Duitse geheime dienst heeft-net Daartof, had*en de ft.allieerden het haar verzoeken aan de geallieerde geheime diensten tot het afluisteren Kostbaar meubilair en andere voorwerpen, welke hebben be hoord tot de huishouding van wijlen keizer Wilhelm II. zijn uit Doorn overgebracht naar Berlijn, waar Prins Louis Fer dinand. hoofd van het Huis Ho- henzollern. woont. Meer dan drie jaren hebben de onderhan delingen tussen l\ederiaria en West-Duitsland over de terug gave van dit keizerlijke bezit aan de familie Hohenzollern ge duurd. Prins Louis Ferdinand be wondert hier twee kostbare met alt^d de indruk te hebben gehad, wonaen nier twee Kosivare mei ^Qf r,„itco r»inr.c»- hoenhor. de hand gesneden stoelen. van telefoongesprekken en het ope nen van brieven, het zogenaamde „Duitsland-verdrag" te ruim uitge legd. Dat zegt de commissie van de Bondsdag die deze praktijken moest onderzoeken. Zy verklaart, dat het huidige systeem van afluisteren van telefoongesprekken en openen van brieven op verzoek van Duitse in stanties ontoelaatbaar is, zelfs al zouden Duitse veiligheidsbelangen op het spel staan. De parlementaire commissie zegt weliswaar geen concrete gevallen van misbruik te kunnen bewijzen, maar zy heeft de indruk dat ook mensen die van niets verdacht konden wor den, onder deze praktijken hebben geleden. De minister van Binnenlandse Zaken, Höcherl, heeft nogmaals laten weten dat hij van niets wist Hij zei altijd de indruk te hebben gehad, dat de Duitse „Dienst tot bescher- moeilijk zal kunnen blijven neerleg ming van de grondwet alleen afluis-1 gen. Daartoe hadden de geallieerden het recht onder het verdrag dat van West-Duitsland een staat maakte. De parlementaire commissie is na haar getuigenverhoren tot de conclu sie gekomen dat: a) het lang niet al tijd om geallieerde belangen ging; b) lagere ambtenaren zonder hun cen trale instanties daann te kennen het afluisteren aanvroegen. Na het commissie-rapport dat gis teren werd geopenbaard, juichte een CDU-lid der commissie hei toe, dat minister Höcherl inmiddels voor schriften heeft uitgevaardigd die „de mogelijkheid van misbruik sterk be perken". Höcherl heeft opdracht ge geven de rechterlijke macht in te schakelen. Een liberaal commissielid eiste parlementaire controle op het afluister-systeem. Het moeilijke feit blijft inmiddels dat het geallieerde afluisterrecht uiteraard een beperking van de Tegenslag Het vervallen van één poolvlucht zou voor de KLM een geduchte tegenslag betekenen. Juist nu dit najaar in Tokio de Olympische Spe len worden gehouden, hoopte men op een toeneming van het vervoer op deze lijn, maar de Japanners schij nen van oordeel te zijn dat het KLM- aandeel in het pool vervoer te groot is in vergelijking met dat van de concurrenten, die sedert SAS en KLM op deze route het spits afbeten ook over de Pool zijn gaan vliegen. Tallolie bedrijf moet toch sluiten In tegenstelling tot de verwachtin gen van de directie van „Naarden Chemie" blijft de sluiting van het talloliebedryf in Wormerveer ge handhaafd. Gisteren heeft het ge meentebestuur van Wormerveer be sprekingen gevoerd op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag. 's Avonds vond ten gemeente huize in Wormerveer een bespreking plaats tussen het gemeentebestuur en een drietal directieleden van „Naar- den-Chemie". Na afloop van de be spreking, die om acht uur eindigde deelde men namens het gemeente bestuur van Wormerveer mee, dat de sluiting van het bedrijf niet opge schort wordt, maar gehandhaafd blyft. Vanmorgen heeft een nieuwe bespreking tussen gemeentebestuur en de directie van „Naarden-Chemie" plaats gehad. In een communiqué van de rechtse legerleiding in Vientiane is medege deeld. dat in midden-Laos gevechten zyi, uitgebroken. In de afgelopen dagen hebben twee bataljons, sa mengesteld uit strijdkrachten van de linkse Pathet Lao en de communis tische Vietminh, aanvallen gedaan op rechtse stellingen. (Van onze Haagse correspondent) De pacificatiecommissie voor het tweede tv-net heeft gister middag besloten, aan de rege ring te adviseren de ontwerp regeling van minister Bot voor de tijdelijke bezetting van het tweede net tot 30 juni 1965 gel dend te verklaren. Dt betekent dat in oktober op het tweede net geen reclame zal komen, omdat de pacificatiecommissie hiervoor geen regeling voorstelt en haar advies op uitdrukkelijk verzoek van minister Bot vóór 1 april binnen moest zijn. Het uit te brengen advies voorziet in 17,5 uur zendtijd per week op het tweede net, waar van 10,5 uur voor de omroepen en 7 uur voor de N.T.S. De kerkgenootschappen krijgen sa men 52 minuten zendtijd. De regeling voor detydelyke be zetting van het tweede net is con form het akkoord van Wassenaar. In Duitse soevereiniteit is. waarbij de juni volgend jaar zal de pacificatie- Bondsrepubliek zich op den duur commissie een regeling voor de de- .gj^ finitieve bezetting uitgewerkt moeten hebben. Koning Constantijn van Grie kenland heeft gisteren zijn ver loofde. Prinses Anne Marie van Denemarken, naar het vliegtuig gebracht waarmee zij van Athe ne terugkeerde naar Kopenha gen. De foto toont het verloofde paar op het vliegveld van de Griekse hoofdstad, zoals bekend zal het huwelijk nog dit jaar worden voltrokken. By Koninklyk besluit is drs. H. A. Korthals uit Leiden benoemd tot lid van de Raad van State. Drs. Kort hals, die van 1959 tot 1963 vice- minister-president, tevens minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-De Quay was, bezet hiermee een van de nieuwe plaatsen in de Raad van State. De vacature, ont staan door de pensionering van de heer M. A. Reinalda, is dus nog niet vervuld. Advertentie Gevraagd per 1 mei a.s. in staat eenvoudig administratief werk te verrichten. GRAMMOFOONPLATEN BREESTRAAT 97 - LEIDEN (§uc/ êffimws Uit het Leidsch Dagblad van 21 Maart 1864: Onze stad, de Hoogeschool, de wetenschap, leed Vrijdag avond een gevoelig verlies: de Hoogleeraar J. M. Schrant stierf in de kracht zijns le- f vens aan een hevige ziekte. a Zekere geneesheer du Ba- rin heeft in de Engelse bla- j den 2000 uitgeloofd aan j dengenen, die tijd en gele- j genheid heeft om een paar f weken den schijn te spelen bij wijze van proeven betref- fende bewusteloosheid.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1