Bonn-bang voor boeren- tegen het plan-Mansliolt Marine-Tracker terug, Theo van Eijck niet Fatale invloed van verkiezingscampagne op Europa's eenheid Expeditie in Peru bevrijd uit handen van wilde indianen Vlucht (naar Egypte) was goed voorbereid (9tic/ §ffieuws Lentedag met voorjaarslucht WEERBERICHT Vele doden op Cyprus LANCERING MISLUKT Huurverhoging volgende week in Stichting Gisteren op Valkenburg SALINGER VERTREKT EEMCO N.V. Nationalisatie in Birma Automatisch wassen - ZWART - Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 MAART 1964 No. 31217 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck goofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering zal het plan van onze landgenoot, dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G. (Europese Econo mische Gemeenschap), om de graanprijzen op 1 juli a.s. gelijk te maken, in de vergadering van 15 april in Brussel van de hand wijzen. Di nivellering zou de Duitse boerenstand namelijk een prijsverlaging van 15 procent gaan kosten. Nu de verkiezings campagne voor 1965 in feite al begonnen is, durft geen enkele partij zich de woede op de hals te halen van de boeren, die sterker in aantal dan in het toepassen van moderne landbouwmethoden lijn Bondskanselier Erhard deed gisteren van dit besluit mededeling in de Bondsdag (Tweede Kamer). Hij voegde eraan toe, de EEG-partners ook geen verlaging te kunnen toezeggen wanneer het economisch jaar 1964/'65 zal zijn afgelopen. Ander- eijds wilde hij zich ook niet vastleggen op de eis van de landbouw deskundigen van de partijen, die de graanprijsverlaging pas in 1970 willen laten ingaan. Bondsregering stelt het verlies op ten minste 900 miljoen. Een verlaging van de Duitse graanprijzen aan de hand van het plan-Mansholt zou noch de agrarische vraagstukken in West-Duitsland, noch die in de EEG en evenmin de vraagstukken inzake de politiek voor de handel met derde Rijkste land weigert offer Erhard heeft nog zijn best gedaan de schade te beperken. Hjj heeft ge tracht de landbouwdeskundigen van de partijen ervan te overtuigen, dat hü, om bij de onderhandelingen in Brussel zoveel mogelijk de vrije hand te hebben, zich niet wilde vastleggen. Hy kon slechts beloven een voor Duitsland zo gunstig mogelijke rege ling uit het vuur te slepen. Maar het hielp niet: over hun schouders naar de plattelandskiezers starend, eisten de partijpolitici een debat, dat een spaak in het wiel dreigt te steken van een dringend noodzakelijke oplossing in de Europese landbouwpolitiek. Zo heeft het rijkste land van de EEG na het carnavalsnummer met de Ne derlandse eieren! opnieuw gewei- Ei een offer te brengen op het al- r van de Europese eenwording, die hier in Bonn wel naar de geest, maar meestal niet via de portemonnee wordt beleden De Duitse minister van Landbouw, 1. Schwarz, verklaarde in de Bonds dag, dat de regering in Brussel po gingen zal doen om, vóór een aan passing van de graanprijs, ook de ;osten van de landbouw in de zes EEG-landen geharmoniseerd te krij gen. Hij was van mening, dat het verlies aan inkomsten voor de Duitse boeren in het plan-Mansholt veel te laag is berekend. Het plan spreekt Tan een jaarlijks verlies aan inkom sten van 560 miljoen mark, maar de (Van onze weerkundige medewerker) Juist op de dag, dat officiéél de lente begint (hedenmiddag om tien minuten over drie) is het in het hele land ook inderdaad lente geworden na een extreem lange mart koudegolf. In Brabant was het vanmorgen al negen graden tegen in Groningen nog slechts twee graden. Na een droogteperiode piet in ie laatste vier roeken totaal twee tot acht millimeter regen is er vinmorgen in het grootste deel tan Nederland iets meer dan tien millimeter regen gemeten, een hoeveelheid, die na 20 november in ie meeste provincies in één et- mal niet meer was gevallen. Nieuwe depressies met regen tollen het weekeinde onbestendig houden, maar de temperatuur zal tot 10 a 12 graden of nog iets ho ler stijgen. Ook de kievit, die op lichter weer wacht, zal in de ko mende week haar eerste ei kwijt hnnen. ZUIDELIJKE WIND Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar be volkt met hier en daar wat regen. Plaatselijk mist, voornamelijk in de kustgebieden. Zwakke tot matige find tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 MAART Zon op: 6.41 uur; onder: 18.55 uur. Maan op: 11.08 uur; onder: 3.12 u. Hoogwater te Katwijk te 8.37 en 21.21 uur; laagwater te 4.02 en 1638 uur. Dit blad bestaat uit 28 pagina's In drie Turks-Cyprische dorpen is gisteren weer strijd geleverd. Een j hevig vuurgevecht van vier uur woed- de in Ghaziveran, waar zes Cyprio ten sneuvelden. Vannacht was het er rustig. Turkije heeft gedreigd „ge wapenderhand" op het eiland te zul len ingrjjpen, als het VN-leger er niet spoedig in slaagt de vrede te be waren. Vjjf Turks-Cyprioten werden ge dood en drie gewond bij de gevech ten in Ghaziveran, 65 km ten westen van Nicosia. Onder de Grieks-Cy prioten vielen één dode en vier ge wonden. In Kalochorio verloor een Grieks- Cyprioot het leven. Aldus een Brits zegsman. Ook in het dorp Temblos, in het Kyrenia-gebergte ten noorden van Nicosia, is gevoch ten. De gevechten van gisteren vorm den het ergste incident op Cyprus sinds tien dagen. De Amerikaanse kunstmaan, die gisteren werd gelanceerd en die ge volgd zou worden met behulp van een „laser-straal", is niet in de be oogde baan om de aarde gekomen. De motor van de derde trap van de Delta-raket heeft slechts 22 seconden gewerkt in plaats van de 40 die nodig waren om de kunstmaan de vereiste snelheid te geven.- De kunstmaan viel daarna terug in de dampkring, waar zij verbrandde. De Delta-raket werd in mei 1960 voor het eerst voor een lancering ge bruikt. Die poging liep op een mis lukking uit, maar sindsdien waren 22 lanceringen met behulp van Del ta-raketten uitstekend geslaagd. landen, tot oplossing brengen. Het bestaan van talrijke familiebedrijven wordt er veeleer door ln gevaar ge bracht. Tot zover onze correspondent in Bonn. Lelijke streep Onze Brusselse correspondent tele foneerde hedenochtend: De Duitse afwijzing van de ge meenschappelijke graanprijs is toch nog onverwacht gekomen. Het aan vankelijke optimisme was weliswaar steeds meer geslonken, maar dr. Mansholt was aan het begin van deze maand nog zo vol verwachting, dat hij in de week van Pasen een defi nitieve beslissing in positieve zin meende te kunnen verwachten. Nederland en België stonden posi tief tegenover het plan, al wilden beide nadere inlichtingen over de tailkwesties. Frankrijk en Luxemburg hebben begin maart meer voorbe houd gemaakt, doch zy waren er niet uitgesproken tegen. De Franse mi nister Pisani verklaarde, dat zijn land akkoord ging met het inwer kingtreden van een uniforme graan prijs vóór 1970. De beslissing daartoe zou, volgens Frankrijk, vóór 15 april aanstaande genomen moeten worden. Italië, dat zit met de moeilijkheid van de relatief lage prijzen van voeder- graan. zou de verwezenlijking van het plan nog wel uitstellen. Het Duitse besluit heeft wel een lelijke streep door de rekening van de Europese Commissie gehaald. Te meer, waar de E.E.G. aan de voor avond staat van het deelnemen aan twee handelsconferenties te Genève, die van de Verenigde Naties en die over de Kennedy-ronde. Vooral op laastgenoemde conferentie zal het ontbreken van een gemeenschappe lijke graanprijs een ongunstige in vloed hebben op de onderhandelin gen. De Stichting van de Arbeid komt volgende week woensdag bijeen om het advies op te stellen, dat de rege ring heeft gevraagd over de wijze, waarop de huurverhoging per 1 juli moet worden gecompenseerd in de loonsfeer. Waarschijnlijk zal het advies uitdraaien op een looncom- pensatie van 1 tot 1,5 procent. De werkgevers in de Stichting zou den willen volstaan met een loon- compensatie van 1 procent, met een minimum van f. 2,— per week In werknemerskxing wordt evenwel' be twijfeld of een dergelijke compensa tie de huurverhoging in alle gevallen zal dekken. Het is mogelijk, dat de vakcentrales op een iets hogere com pensatie zullen aandringen. Een commissie van deskundigen uit het stichtingsbestuur heeft zich inmiddels beraden over de mogelijk heden, die voorhanden zijn. Naar verluidt zou de commissie hebben berekend, dat voor een volledige compensatie van de huurverhoging van 10 procent in de grote steden en 12,5 procent in de overige gemeenten, een loonstijging van circa 1,5 pro cent nodig is. Zou besloten worden tot een aparte huurbyslag, dan zal met een compensatie van 1 procent kunnen worden volstaan. Maar het schijnt, dat de vakcentrales de com pensatie gelijk in de loonschalen willen verwerken. Ook Is in de com missie de gedachte geopperd de rege ring een gedifferentieerde compen satie te adviseren. Wat er uit de bus komt, zal woensdag moeten blijken. De nachtmerrie waarin 34 leden van een expeditie in oost-Peru meer dan een week hebben geleefd, is voorbij. Veertig militairen die zes dagen lang met geforceerde mar sen zich een weg baanden door het oerwoud nabij de Braziliaanse grens, bereikten gisteen de open plek in de „groene hel" van Coea- meros, waar de expeditie werd be laagd door primitieve Cocama- Indianen, die vermoedelijk bang Gistermiddag is de Grumman Tracker 153, het verkennings vliegtuig dat door vliegtuigma ker Theo van Eijck naar Ben ghazi werd gevlogenop Val kenburg teruggekeerd. De Tracker wordt over het platform geloodst. Marineman Theo van Eijck moet zijn plan om een ..Tracker" van de Marine Luchtvaartdienst te stelen en er naar Malta mee te ontvluchten, goed hebben voorbereid. Tot die conclusie komt zijn commandant, luitenant ter zee vlieger eerste klasse H. J. Ha verman uit Voorschoten, die gistermiddag even na vieren ver moeid, maar bruingebrand en negen dagen later dan oorspron kelijk de bedoeling is geweest, op Valkenburg terugkeerde. Als vlieger heeft de heer Haver man respect voor het feit, dat een 21-jarige jongeman het aandurft in zyn eentje een zwaar tweemotorig toestel de lucht in te brengen, maar voor het overige wijst hij de onbe zonnen daad van zijn vliegtuigma- ker-elektromonteur uiteraard vier kant af. „Het gehele detachement van 48 man is er trouwens bijzon der boos over", zei hij. „Wij hadden een zeer pleizierige tijd op Malta en dan moet er zoiets doms en verve lends gebeuren. Als elektromonteur was Van Eijck volledig op de hoog te van de gang van zaken op het vliegveld Halfar. Hij wist, hoe hij aan de sleutels moest komen voor de hangar waarin de Tracker stond. Hy wist, dat de machine vlieggereed was. Hij heeft doelbewust het kle- dingkastje van één van de vliegers opengebroken om daaruit de vlieg- uitrusting en vooral de kaar tentas mee te nemen. Die kaarten hebben hem overigens niet veel ge holpen. Zij gaven slechts het lucht ruim rondom Malta weer. Noord- Afrika, met name de plek, waar hy is geland, stond er niet meer op." Politiek Van Eijck heeft tegenover de uit Cairo overgekomen Nederlandse di plomaat dr. Van Loon verklaard, dat hij naar Egypte wilde. Hij had ge noeg van de Marine en had voor zichzelf beraamd, dat Egypte wel een land was, dat hem niet aan Neder land zou uitleveren. Hoe hij aan het hem verleende „politiek asiel" in Lybië is gekomen is niet duidelijk. Waarschijnlijk zou Van Eijck het zelf niet kunnen vertellen. Toen hij namelijk op de bewuste zaterdag middag 7 maart 's middags om twaalf uur, met een nogal harde bons op de landingsstrip, drie mijl ten zuiden van Benghazi en gebruikt door een Amerikaanse olie-explo- ratiemaatschappy, was geland, is hy onmiddellijk gearresteerd door de Libische politie. De heer Haverman arriveerde nog 'diezelfde dag, maar kon niets uitrichten, omdat de zaak toen al via de justitie in handen van de eerste minister van Libië persoonlijk was gesteld. Men hoopte man en vliegtuig zon der veel omslag mee te kunnen krij gen, doch dè simpele verklaring, dat Van Eycks daad wel een bravoure- vlucht zonder meer zou zyn, kwam men er niet. De Libische autoritei ten wensten de zaak zorgvuldig uit te zoeken. Vier dagen later werd be kend, dat de marineman „politiek asiel" had gekregen. Het is niet on mogelijk, dat Van Eijck dit heeft bedoeld te vragen. Maar zijn En gels is slecht en de buitenlandse ta lenkennis van de Libische autori teiten reikte misschien niet ver ge noeg om de taalkloof te overbruggen. Hoe dan ook, „politiek asiel" is de enige formule, waaronder een illegaal binnengekomen vreemdeling in Li bië kan worden getolereerd. Dus is die formule gekozen om Van Eijck te kunnen doen blijven. hoewel er aan zijn vlucht natuurlijk geen en kele politieke kant zit. Niet gesproken Op diplomatiek niveau viel er toen ook weinig meer aan te doen. Dr. Van Loon heeft in een gesprek met de matroos wel getracht hem over te halen uit eigen vrije wil naar Ne derland terug te keren, maar ook dat is niet gelukt, Theo van Eijck uit Riel is en blyft in Libië. Zijn detachementscommandant heeft hem niet gesproken. Luitenant ter zee Haverman hoorde, dat hij ergens in Benghazi in een kamertje opgesloten zit, maar hy heeft geen toegang tot hem gekregen. Toen de affaire eenmaal in handen van onze diplomatieke dienst was, was daar voor de marine-officier trouwens ook weinig reden meer voor. Op vrijdag 13 maart seinde de Ne derlandse zaakgelastigde naar het M.L.D.-detachement op Malta, dat het ontvoerde vliegtuig kon worden opgehaald. Achttien man vertrokken in een Neptune naar Benghazi, technisch voorbereid op alle moge lijke mankementen die de „Tracker" zou kunnen vertonen. Maar de ma chine mankeerde niets. Matroos Van Eijck had het toestel na de nogal steile landing, die hem van de vlieg- strip af nog een eind de woestijn in deed rollen, keurig netjes terug getaxied, de instrumenten uitge schakeld, de vleugels volgens voor schrift opgeklapt en op voorbeeldige wijze alle klampen aangebracht, die aangebracht moeten worden als het toestel in ruststand op de grond staat. De ophaalploeg heeft 's zater dags een grondige inspectie uitge voerd en 's zondags hebben de vlie gers de Tracker in de lucht getest. Toen alles in orde bleek ls de ge hele groep 's maandags naar Malta radio onder meer een tekort aan teruggevlogen. De thuisreis naar Ne- irtikelen zoals scheermesjes, tollet, derland is toen nog eens extra ver- benodigdheden. medicijnen en tex- traagd door de 24-uurstaking in ttel. die ln staatswinkels niet gele- Frankrijk, maar gistermiddag keer- verd kunnen worden maar ln de par- I j 5,e oPh^lploeg met de ontvoer- ticuliere winkels tegen hoge prijzen i de Tracker dan emdelyk in Neder- te koop zijn. De eigenaars zullen land teurg. Twee uur na luitenant schadeloos worden gesteld. De natio- 1 ter zee vlieger Haverman. 1 nalisatie verliep rustig. waren dat de vreemdelingen hun papavervelden zouden ontdekken. De teelt van papaver, waarvan de zaden voor de bereiding van ver dovende middelen worden gebruikt, is door de regering verboden. De Indianen staan onder leiding van blanke smokkelaars en handelaars in verdovende middelen. De expe ditieleden waren uitgezonden om het traject vast te stellen voor een weg die het oerwoud moest ont sluiten. De militairen, die op hun honderd kilometer lange tocht door het oer woud grote hinder hadden onder vonden van de tropische regens, werden by hun aankomst met ge juich, tranen, omhelzingen en in derhaast vertelde verhalen ont vangen. Na een korte rust begon de gezamenlijke mars naar de dichtstbyzynde rivier, waar een marinevaartuig gereed ligt om hen naar de bewoonde wereld, de stad Iquitos, te brengen. VLIEGTUIGEN Vliegtuigen hadden al eerder voor raden voor de ingeslotenen uitge worpen en de omgeving gebombar deerd om de Indianen op de vlucht te jagen. Zy zullen de weg die de 74 mannen zullen volgen opnieuw bombarderen en beschieten, om hun belagers op een afstand te houden. Hoeveel Indianen tussen het ge boomte gesneuveld zyn zal wel nooit bekend worden. De plek die de expeditie thans verlaten heeft, is gemarkeerd door de graven van twee gidsen die door pijlen van de Indianen werden gedood. De toe stand van de gewonden is zodanig dat zij kunnen lopen. NOG GEVAREN De mannen wacht misschien nog een moeilijke tocht door het oerwoud waarin de Indianen mogelijk nog op een kans wachten om opnieuw toe te slaan. „Wij weten dat wjj verscheidene aanvallers hebben ge dood of gewond, maar de dichte begroeiing heeft ons belet precies waar te nemen wat er gebeurde. Wij weten zelfs niet, hoeveel man nen ons hebben aangevallen", al dus een lid van de expeditie. De Indianen hadden overigens de laatste uren niets meer van zich la ten merken. De aanvoerder van de militairen verklaarde echter er zeker van te zijn dat zijn groep bij de tocht door het oerwoud door In dianen was bespied. Hij schatte hun aantal op vijfhonderd. De reddingsoperaties waren begon nen na vertwijfelde oproepen die de expeditieleden via hun radio uit zonden. De redders hadden al en kele malen de hoop opgegeven toen de radio uitviel en men zich niet meer precies op grond van de ra dioberichten kon oriënteren. Gisteren zijn in Amsterdam de eerste parkeermeters in ge bruik genomen. De parkeer wachters moesten de automobi listen voorlichten over het ge bruik van de instrumenten, wat nog niet altijd zo eenvoudig bleek te zijn. President Johnson heeft het ont slag aanvaard van de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, en diens assistent Andrew Hatcher. Salinger maakte gisteren zelf het nieuws aan verslaggevers bekend. Hjj zal worden opgevolgd door George Reedy, die al jaren met Lyndon Johnson heeft samengewerkt. Salinger is de derde functionaris van de staf van wijlen Kennedy die onder Johnson weggaat. Voor hem vertrokken de speciale adviseurs Ted Sorensen en Arthur Schelssinger. „De heb deze beslissing genomen om persoonlijke redenen, die ik later be kend zal maken", zo zei de aftreden de perschef. President Johnson liet weten, dat hij het heengaan van Sa linger „met groot leedwezen" aan vaardde. Naar verluidt wil Salinger zich als Democratisch kandidaat voor de Senaat verkiesbaar stellen. De minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusk, heeft gisteren ge ruchten tegengesproken als zou hij ontslag nemen na de verkiezingen in november. „De dag na de dood van president Kennedy heeft president Johnson mij verzocht in functie te blijven. Ik blijf ter beschikking van president Johnson en ben helemaal niet van plan om af te treden. Tus sen de president en mij is hierover geen woord gevallen", aldus Rusk. Advertentie VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES AEG - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BI CO RONDO De revolutionaire regering van Birma heeft alle particuliere winkels, pakhuizen en makelaarskantoren in Rangoon genationaliseerd. De maat regel werd officieel over de staats radio bekendgemaakt. Gezegd werd dat er geen andere oplossing was omdat „buitenlandse en binnenlandse kapitalisten en hun stromannen hebben samengespan nen om essentiële levensbenodigheden uit staatswinkels op te kopen om deze op te slaan en op de zwarte markt te brengen". De betrokken winkels werden direct na de radio-uitzending door soldaten bezet. Zy moesten hun kasgeld, voor raden en boeken afgeven. Een uur later werden deze zaken weer ge opend. met de voormalige eigenaars en het personeel, nu onder toezicht van de militairen. Er is volgens de Vraag demonstratie en prospectus HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 f (Jit het Leidsch Dagblad van 19 Maart 1864: In de laatste vergadering der afd. Harlingen van de Maatsch. tot Nut v. 't Alge meen trad de heer R. Koop- mans van Boekeren van Lei den als redenaar op, en wist zijn hoorders nuttig en aan genaam te bocijen. Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden is vergunning gevraagd door H. J. Hertog, koopman, wonende binnen deze gemeente, om in een poort aan de Oude Vest, lucifers te mogen bergen in goed gesloten kisten

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1