HUURVERHOGING VAN 10 OF 12,5 PROCENT Parijs in greep van stakingen I Compensatie moet inog bepaald worden Omsingelde expeditie in Peru overmeesterd? OOK LUNS NAAR BILDERBERG tmtvs Wetsvoorstel nu bij Tweede Kamer Moskou wijst Westduitse diplomaat uit Radiocontact is verbroken Theo van Eijck Libië nog in WEERBERICHT Politieke moord in Laos Zes doden door koude in Engeland 99 99 Minister stelt vragen aan de E.M.S. Erhardbereid' Chroesjtsjow te ontmoeten Prinses Irene leert vliegen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 MAART 1964 No. 31213 LEIDSCH DAGBLAD pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 (Van onze Haagse correspondent) De regering houdt vast aan een huurverhoging. Minister logaers heeft de Tweede Kamer nu een wetsvoorstel voorgelegd, vaardoor de huren met ingang van 1 juli aanstaande in de grote lemeenten en agglomeraties (gemeenteklasse 1 en 2) met tien irocent en in de overige gemeenten met 12,5 procent wordt ver- oogd. De verhoging zal gelden voor de meeste voorloorlogse woningen en voor na-oorlogse woningen, die vóór 1957 gereed zijn gekomen. Over een ventuele looncompensatie voor de werknemers moet de Stichting van de Irbeid nog advies uitbrengenDe huurverhoging is reeds enige tijd ge- \ien aangekondigd. Met deze huurverhoging wil minis- er Bogaers in de eerste plaats de rote huurverschillen, die thans nog estaan, verkleinen. Vooral bij de na- orlogse woningen doen zich aan- cerkelijke verschillen in de huren die hun oorzaak voornamelijk inden in prijssohommelingen in de ouwnijverheid die zich in de loop er jaren hebben voorgedaan. De komende huurverhoging zal er, 0obaal genomen, als volgt uitzien, t De woningen, die ernstige gebre- >n vertonen of niet voldoende door verhuurders zijn onderhouden, lijven in principe buiten de verho- ing. tenzij hierop zowel da huurver inging van 1960 als die van 1962 niet ran toepassing is geweest. Alle vóór 1 januari 1957 gebouw de woningen, met uitzondering van een aantal premiewoningen, vallen automatisch onder de huurverhoging. Voor woningen die nó 1957 zijn gebouwd (en vcor de premiewonin gen, die vóór 1957 zijn gebouwd, maar niet automatisch onder de huurver hoging vallen), kan, als het huurpeil na 1 juli beneden dat van de eerder gebouwde naoorlogse woningen zou komen te liggen, de huur op verzoek worden verhoogd tot het peil van de eerder gebouwde woningen. Woningen, die na 1960 zijn vol tooid, zullen vrijwel zeker buiten de huurverhoging vallen. Verlichting De grens van 1957 is onder meer gekozen omdat de huurders van wo ningen, die na 1 januari 1957 zijn gebouwd, reeds een verhoudingsgewijs hoge huur betalen, vergeleken met hen, die eerder gebouwde woningen bewonen. Een algemene huurcom- pensatie zal voor die bewoners ver lichting van hun lasten betekenen. Minister Bogaers heeft niet het voornemen, de rijkssubsidies voor nog te bouwen woningen naar aanleiding van de komende huurverhoging te verminderen. De kloof tussen de hu ren van nog te bouwen en bestaande woningen zou dan immers opnieuw worden verbreed en dat zou het stre ven naar een beter evenwicht door kruisen. Wel zullen in het algemeen, zoals gebruikelijk, de subsidies voor bestaande woningen worden ver laagd, als de huurverhoging hierop van toepassing is. De Westduitse ambassaderaad dr. Heinz Naupert, hoofd van de econo mische afdeling van de Westduitse ambassade in Moskou, is gisteren door de Sowjetrussische regering uit gewezen. Hü moet binnen vüf dagen het land verlaten. Ambassadeur Horst Gröpper werd gisteren in het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden, waar hem door het hoofd van de derde Europese afdeling, Iljitsjow, werd medegedeeld dat dr. Naupert tot „persona non grata" was ver klaard. Een reden voor de uitwijzing I werd niet opgegeven. Dr. Naupert kwam in 1960 naar I Moskou en wordt als een goede ken ner van de economische toestanden i in de Sowjet-Unie beschouwd. Hij is de eerste diplomaat die sinds het tot I sfcandkomen van de diplomatieke be. j trekkingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie in 1955, door het I Kremlin wordt uitgewezen. De radio van de expeditie, die sinds vorige week door duizenden vijandig gezinde Indianen in het oerwoud van Oost-Peru wordt belegerd, heeft zijn uitzendingen abrupt gestaakt. Verkenningsvliegtuigen kunnen de open plek in de jungle nu niet meer vinden doordat hun radiobaken niet meer werkt. De organisators van de reddingsoperatie vrezen, dat het de Indianen, die al enkele leden van de veertig mensen tellende expeditie met hun giftige PÜlen hadden gedood, gelukt is hun slachtoffers te overmeesteren. De mi litairen, die reeds dagenlang onderweg zjjn om hulp te bieden, vorderen slechts langzaam. Zjj moeten zich een pad door de dichte jungle hakken, waarbij ernstige hinder ondervinden van zware regenval. Vlak voordat de radioverbinding uitviel zei de man aan het toestel dat een regen van PÜlen onder krijgsgehuil der Indianen op het kamp neerdaalde. Wel hebben later vliegtuigen wapens, proviand, medicamenten en een nieuwe radiozender afgeworpen boven de open plek in het oerwoud. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de aanvallers in het bezit zijn van radio apparatuur, want zü schynen een boodschap van de omsingelden te hebben onderschept waarin deze meldden, rooksignalen te zullen geven om de taak van de vliegtuigen te vergemakkelüken. Kort daarna stegen namelyk van verscheidene plaatsen in het gebied rookzuilen op, waardoor de vliegtuigen zich niet konden oriënteren. De piloten hebben in de omgeving van de open plek in het oerwoud papaverveldjes waargenomen. Mogelük kweken de Indianen de papaverplanten onder leiding van smokkelaars in verdo vende middelen. Dit zou dan ook de aanval op de expeditie verklaren. Zes Lockheed F-104-G Star- fighters zijn als voorhoede van de vernieuwing van het vliegend materieel van het 323ste squa dron op de vliegbasis Leeuwar den aangekomen. Zij maakten voor hun landing een vlucht over de elf Friese steden in slechts 17 minuten. Op de basis bestond grote belangstelling voor de zeer snelle toestellen. Opleiding voor guerrillero's in Argentinië De Argentijnse politie heeft ver- :heidene kampen ontdekt voor de pleiding van jonge Argentijnen tot uerrillastrijders. In de provincie alta, in de buurt van de grens met olivia, bevond zich het voornaam- le opleidingskamp. Er zijn uiterst Doderne wapens aangetroffen, bene- rens een grote hoeveelheid levens- ilddelen. De politie heeft de afge- npen weken een groot aantal irrestaties verricht. In de kampen evonden zich voor het merendeel ongemannen, die zich „linkse natio- alisten" noemden. Leger en politie oeken nu naar de leider van de uerrillo's, die zich commandant egundo" noemt, en trachten de erkomst van de in beslag genomen ipens na te gaan. M.L.D. - toestel lomt morgen thuis (Van onze Haagse correspondent) De Grumman Tracker van de Ma- Luchtvaartdienst, die zaterdag maart door vliegtuigmaker Theo Eijck werd ontvoerd van Malta m Libië, wordt morgenmiddag op ilkenburg terug verwacht. Het toe- el is eind vorige week door de auto- teiten in Benghazi vrij gegeven, rondpersoneel van de MLD heeft et daarna nauwgezet geïnspecteerd, aar het toestel bleek in perfecte aat te verkeren. Een meevaller was, at het weinig geleden bleek te heb- en van de zandstormen, die vorige eek in Libië hebben gewoed. Tegen- ag was er echter ook: op de thuis- sis is het toestel tengevolge van de akingen in Frankrijk gestrand op et vliegveld van Hyeres. Het wacht aar nu al 24 uur op het byvullen an de brandstoftanks. De MLD eeft echter goede hoop, dat de acker morgenochtend vroeg zal mnen opstijgen voor het laatste aject van de thuisreis. Theo van Eijck bevindt zich niet an boord. Hij heeft te kennen ge- even in Libië nog eens rustig over positie en toekomst te willen adenken. ZWAKKE WIND Het K.N.M.I. verwacht van heden- at morgenavond: Vannacht lichte en hier en daar aatige vorst. Morgen overdag aan- ankelyk zonnig later toenemende Wolking in de hogere niveaus, 'roog weer en matige tot zwakke ind uit oostelijke richtingen. De- alfde temperaturen als vandaag of «8 hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 19 MAART Zon op: 6.45 uur; onder: 18.51 uur. i Maan op: 9.37 uur; onder: 0.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.53 en 19,17 uur. laagwater te 2.35 en 15.03 uur. Dit Dlad bestaat uit 1b pagina's Journalistiek bij kaarslicht (Van onze correspondent in Parijs) Naast het vieze pak sneeuw dat vanmorgen vroeg over Pa rijs werd gelegd, hadden de Pa- rijzenaars nog een andere reden de dag van vandaag met ge mengde gevoelens tegemoet te zien, want stakingen beloofden alles weer eens radicaal in de war te sturen. Drie miljoen werknemers in de openbare ver voersdiensten en andere over heidsbedrijven in geheel Frank rijk weigerden vandaag te wer ken uit protest tegen de door de regering ingevoerde loonstop. Wij schreven deze regels van morgen vroeg bij het schijnsel van een kaars, terwijl we ons nog afvroegen of wij dit proza straks wel zouden kunnen doorbellen. Want zowel de elektriciteits- en gasbedrijven als de telefoon diensten hadden het in beginsel laten afweten. In de straten van Parijs heerste de verwarde drukte en nervositeit van mensen die nog aarzelden of zij al dan niet naar hun werk zouden gaan. Ten eerste omdat de metro, de buurtspoorwegen en de autobussen zeer sporadisch reden. Ten tweede omdat vanmorgen nog niemand goed wist, of zijn bureau, werkplaats of fabriek wel open zou zijn. De scholen waren volgens de briefjes waarmee de kinderen giste ren hun ouders al verrasten van daag in elk geval gesloten. Het ra dio- en televisiepersoneel zou pas vanavond in staking gaan. maar dan ook morgen niets van zich laten bo ren. Op de bezorging van post. mopst man vandaag en de volgende dagen niet al tp vast rekenen Huisvuil zou niel. worden opgehaald. Het lucht verkeer on het vliegveld Orly ligt vriiwel stil. In Saint-Nazaire heeft het onbe hagen van de bevolking over de lo nen en priizen gisteren al tot een al gemene staking celeid. terwiil boven dien ruim zesduizend arbeiders de werven, waar de laatste maanden weinig werk meer is, „bezetten". Een hoge inlichtingenofficier van de rechtse troepen in Laos, Praseutj, is gisteravond voor zün woning in Vientiane doodgeschoten. De dader is gevlucht. Enkele maanden geleden werd ook de chef van de neutralis- tische inlichtingendienst vermoord. De maatschappy „Air America" heeft besloten, zich uit Laos terug te trekken. „Air Amerika" is een luchtvaartmaatschappij, die voor namelijk in Azië opereert. Van Lao- tiaanse linkse zijde is zij herhaal delijk beschuldigd van „paramilitai re activiteit". Kortgeleden liet de Pathet Lao weten, dat zij vier be manningsleden van een neergescho ten vliegtuig van „Air America" pas zou vrijlaten, wanneer de maat schappij uit Laos zou verdwijnen. Rokers hebben er tabak van De algemeen directeur van de 1 Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft tüdens een pers conferentie meegedeeld, dat de matiging onder de rokers en het overschakelen van de sigaret op de püp weer tot de verleden tüd 4 gaan behoren. i Aan de hand van mededelingen a verstrekt door de voorz. van de adviesgroep rokersbenodigdhe. den, gisteravond tüdens de slot- zitting van de jaarbeursadvies- f commissies gedaan, verklaarde hü. dat de „püprage" voorbij is. De rokers worden misselük van een püp, zo zei hü. In de afgelopen dagen zün in En geland zes mensen tengevolge van de plotseling ingevallen koude omge komen. Een vierhonderdtal mensen heeft gezocht naar drie padvinders die sedert zondag in een sneeuw storm vermist worden in het moe rasgebied van Derbyshire. De licha men van de jongens werden later in de sneeuw gevonden. Minister Luns is gistermiddag van Schiphol naar New York vertrokken. Hü gaat daar voor de eerste maal een Bilderbergconferentie büwonen. Deze conferentie, die door Prins Bernhard als voorzitter zal worden geleid, wordt van 20 tot 22 maart gehouden in Williamsburg (Virginia). Generaal De Gaulle heeft in\siasti ontvangst gekregen. Deze zoek aan een woningbouwcom- Mexico een bijzonder enthou- I foto geeft een beeld van zijn be- I plex in de hoofdstad. „Dankzy de volstrekt besloten sfeer kunnen de circa 105 industriëlen, po litici, bankiers en parlementariërs er volkomen vrij van gedachten wisse len," aldus de minister, die de con ferentie „een door de prins met ver rassend succes genomen initiatief" noemde. Er zullen ettebjke Europe se problemen aan de orde komen „en ik kryg dus de gelegenheid de ze met vele van myn collega's te bespreken zonder daarby het rege ringsstandpunt te moeten weergeven en zonder de regering te moeten vastleggen". Op de conferentie worden onder meer verwacht de premiers van Zwe den en Canada, ministers uit Frank rijk, Duitsland en Noorwegen, als mede vele andere vooraanstaande fi guren. zoals mr. Stikker, Pinet, Mans- holt, Dean Acheson en de Ameri kaanse oud-minister Herter. Of de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, aanwezig zal zün hangt af van de vraag of hy tydig uit de Kongo kan terug keren, waarheen hy overwacht ver trokken is. Vanmiddag zal mr. Luns lunchen met secretaris-generaal Oe Thant, die hem daartoe heeft uitgenodigd. Zonder twüfel zal daarbü ook de kwestie Cyprus ter sprake komen, zo meent minister Luns. Overigens heeft de lunch geen andere betekenis dan een hernieuwde ontmoeting tussen (Van onze Haagse correspondent) Het streven van de EMS om de badtarieven in Scheveningen naar het buitenlandse niveau op te trek ken heeft de aandacht getrokken van minister Andriessen (Economi sche Zaken). Hy heeft de EMS (Zwolsmangroep) gevraagd om een motivering. De toegangspryzen voor het luxe bad en de huren van kleedkabines wil de EMS fors verhogen met in gang van het komende seizoen. Men meent, dat een exploitatie op basis van de oude tarieven economisch niet is verantwoord. Vergelü kingen met Frankrijk laten zien, dat daar de badgasten over een maand even veel betalen als in Scheveningen over het gehele seizoen. Verhoging van de Scheveningse pryzen tot de hoogte van de buitenlandse acht men rede ly k. De minister van Economische Za ken kan. zo een gesprek met de EMS gee' resultaat heeft, prüsmaatrege- len nemen. twee politici, die elkaar lang niet hebben gezien. Tenslotte is er een mogelykheid, dat president Johnson een aantal leden van de Bilderberg conferentie zal ontmoeten, onder wie minister Luns. Naar bekend woont ook prinses Beatrix, die reeds sinds zaterdag met haar vader in de V.S. verblyft, de conferentie by. Minister Luns keert waarschynlyk dinsdagochtend op Schiphol terug. De prins en prinses worden er een dag later verwacht. Bondskanselier Erhard van West- Duitsland heeft gisteren op een pers conferentie in Hannover verklaard bereid te zün Chroesjtsjow te ont moeten, op voorwaarde dat een der- gelük gesprek positieve vooruitzich ten biedt voor de hereniging van Duitsland. De persconferentie werd gehouden aan het slot van het partycongres van de Christen-Democratische Unie. Erhard zei dat niets de West duitse regering belet met de Sowjet- Unie over zelfbeschikking te spre ken „in rechtstreeks contact met de bondgenoten". Hü wil echter onder geen voorwaarde met Walter Ul- bricht spreken, zei hy. De Duitse kanselier ontkende dat de peilingen voor een Europese poli tieke unie zouden zün mislukt. Op Engeland moet momenteel geen en kele druk worden geoefend wat even tuele toetreding tot de gemeenschap- pelüke markt betreft. Harmonisatie van de Franse en Duitse hulp aan Latüns-Amerika acht hü mogelijk, waarby hü hoopte op medewerking van de Verenigde Staten. Op het congres werd de 88-jarig oud-kanselier dr. Konrad Adenauer met overweldigende meerderheid tot voorzitter herkozen voor de komen de periode van twee jaar. Er was geen tegenkandidaat. Kanselier Erhard werd opnieuw gekozen tot lid van het zeven leden tellende presidium. Het congres stond In het teken van de komende verkiezingen. Een der resoluties dringt er bü de Westduitse regering op aan elke prüsregeling voor graan op de Europese gemeenschappelüke markt, die een prüsverlaging voor Duits graan tot gevolg zou hebben, te verwerpen. Het congres schaarde zich op het gebied van de buiten landse politiek achter het regerings beleid. Prinses Irene heeft vandaag haar eerste vliegles gehad. De RVD heeft hierover het volgende communiqué verstrekt: „H.K.H. Prinses Irene heeft de wens te kennen gegeven te leren vliegen. Zij heeft zich daartoe kort geleden laten inschrijven als leerlinge van de Nationale Lucht- vaartschool, een dochterorgani satie van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Lucht vaart. Haar opleiding voor het vliegbewijs A geschiedt op het vliegveld Hilversum. De eerste praktijkles heeft heden plaats gevonden. De opleiding voor het vliegbewijs A houdt in, dat de Prinses het bre vet sportvlieger wil halen. Drie vrouwen in T s j eclio-SIo waki j e gearresteerd De Britse en Oostenrükse autori teiten stellen een onderzoek in naar de arrestatie in Tsjecho-Slowaküe van een Oostenrükse journaliste, een Australische onderwüzeres en een Schotse geschiedkundige, die vier da gen geleden met een gehuurde auto uit Wenen vertrokken. De Oosten rükse is de 34-jarige Andres Walder, die correspondente is van een Lon- dense krant. Haar metgezellen waren de 25-jarige Janice Wilson en de 23-jarige Norman Stone. Het doel van hun bezoek aan Tsjecho-Slowa kije was niet bekend. Het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Janice Wilson en mej. Walder zün gearresteerd toen zü een Tsjechoslowaak over de grens trachtten te smokkelen. Over Norman Stone werd niets gezegd. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Maart 1864: Heden Woensdag werd het lijk van den overleden kan didaat in de medicijnen M. H. V. Esser grafwaarts geleid. Het Leidsch Studentenkorps bewees de laatste eer aan het geacht medelid op de burger lijke begraafplaats aan de Groenesteeg. Men berigt uit New York: „Er heeft zich hier een maat schappij van levensverzeke ring voor zelfmoordenaars gevormd. Zij die het voorne men hebben opgevat om moorddadig de hand aan zich zeiven te slaan, kunnen een levensverzekering tot een zeer hoog bedrag aangaan, tegen betaling eener matige premie.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1