Nieuwe initiatieven van Erhard in Duitse kwestie Gebrek aan roomboter BAMI Johnson bestrijdt armoede Prinses Irene zoekt nog naar een kerk voor haar huwelijk M Kerkgangers verrast door geldregen ■4 Kanselier lost het startschot voor de verkiezingscampagne Dr. Soebandrio in april naar Nederland Voor het eerst sinds jaren heeft het V.I.B. geen onsje in voorraad donderdag zijn we een derde groter alles Snelscheren Vele SS'ers pleegden zelfmoord Prinsessen naar Mexieo Amerika tegen wijziging van Panamaverdrag Meer vrijheid voor Tsjechen (9uc/ Qffieu tv s Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 MAART 1964 No. 31214 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 (Van onze correspondent in Bonn) Op het partijcongres van de Westduitse Christendemocratische Unie is reeds nu de campagne geopend voor de verkiezingen van Voorjaar 1965. En uit de salvo's, die daar in Hannover, werden afgevuurd, blijkt dat het een bittere strijd zal worden waarin C.D.U. en S.P.D. (socialisten) elkaar geen' kwartier zullen geven. Bondskanselier Erhard beloofde bijv. zijn partij-getrouwen nieuwe initiatieven in de Duitse kwestie en een actievere politiek jegens de Oosteuropese landen. Maar de Bondskanselier liet zorgvuldig na te preciseren wat voor initiatieven hij in de zin heeft. Zoals hij een dag tevoren op een jeugdbijeenkomst had ge zegd: „Als ik wat met Chroesjtsjow te bepraten heb kan ik het lastig van tevoren openbaren". Concurrentie met de socialisten Erhard wil de sociaal-democraten daarmee natuurlijk het gras voor de roeten wegmaaien en om te voorko men dat de SPD zelf ook initiatieven ontwikkelt drong hij aan op een ge meenschappelijke houding der par- tin zulke levensbelangrijke pro- en als de kwestie-Berlijn, de Duitse hereniging en de verhouding (ot de Sowjet-Unie. „Zulke kwesties mogen niet in de partijstrijd verzei len", riep de kanselier. Voor de SPD wordt dit een moei lijk te slikken brok. Vooral omdat partijvoorzitter Adenauer een dag te voren de betrouwbaarheid van de SPD in twijfel had getrokken. Aan gezien de SPD ten hoogste op enkele praktische punten met de CDU van mening verschilt over de Duitsland- politiek bleef de 88-jarige Adenauer weinig anders over dan de geloof waardigheid van Willy Brandt en zijn makkers te ridiculiseren. De SPD heeft vroeger immers een plan voor een herenigd geneutraliseerd Duitsland gehad? Zij heeft dat nu wel laten varen, maar ze kan er morgen weer mee aankomen, zo im- :eerde „der Alte". Hoewel, als zij it niet had laten varen, was het natuurlijk ook weer niet goed ge weest. Niet alleen de SPD maar ook de liberale coalitie-partners van de FDP hebben trouwens reeds tegen de onzakelijke toon van het con gres geprotesteerd. De meningsverschillen tussen de liberalen en de harde vleugel van de CDU zjjn op het congres althans Toor het oog van het volk niet tot uiting gekomen. Adenauer had al verklaard dat de partij als één man «chter de Bondskanselier staat. Er hard was daarna zjjn partijvoorzitter ter wille met een flinke toon. Hij zei: „Wij eisen van die communis ten meer dan alleen maar Berlijnse pasjes. We vragen van hen een hou ding die pasjesregelingen overbodig maakt". Meer vuur De geestelijke atmosfeer van ver kiezingsstoerheid, koude buffetten, af en aanrijdende Mercedessen, buiten model sigaren en klokgebeier, werd overigens wat verstoord door een nogal somber bericht van de dage lijkse leider van de CDU, Josef Duf- hus, over de organisatorische en vooral de ideologische zwakte van de partij. Van Dufhus stamt trouwens het woord: „Wee ons als wij ooit in de oppositie raken". Hij wenst meer vuur en ijver in de partij en hij ried haar aan „Frisch und Fröhlich" aan te vallen. Maar het Duitse blad Die Welt zegt daarover: „Onder Ade nauer was de partij nauwelijks meer dan een vereniging voor baantjes verdeling, een soort aanhangsel van de regering. Een kraambed voor hoogvliegende ideeën en diepe gees telijke grondslagen is zy allang niet meer". Op één ander punt hoefde het congres volstrekt niet somber te zijn. Bondskanselier Erhard zei, dat de Duitse economie geen schaduwzijden heeft, of het moesten de overschot ten op de handels- en betalingsba lans zjjn. Hjj prees het maathouden van de vakbonden. Maar hy zei wel, dat het vanwege het latente gevaar van geïmporteerde of sluipende in flatie zaak zal zjjn geen overdreven eisen tot loonsverhoging of werktijd verkorting te stellen. „Arbeid", zei Erhard, „blijft de bron der welstand. Een ongeremde uitgavengolf zou het volk tot een vloek worden". En daar na ging de architect van het Wirt- schaftswunder tevreden zitten en stak zijn twaalfde sigaar van de dag aan. Dr. Soebandrio de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, zal begin volgende maand Nederland be zoeken, zo meldt het Indonesische dagblad Soeloeh Indonesia. Het blad, het officiële orgaan van de nationalistische partij schrijft, dat dit het eerste bezoek van een hoge Indonesische functionaris wordt sinds de twee landen drie jaar ge leden de betrekkingen afbraken we gens het geschil over West-Irian. Dr. Soebandrio is volgens Soeloeh Indonesia uitgenodigd door zijn ambtgenoot, mr. Luns. Het gesprek zou voornamelijk gaan over het ver sterken van de economische betrek kingen. Van de Indonesische ambassade werd vernomen, dat de Nederlandse uitnodiging ook mevrouw Soebandrio geldt. (Van onze Hilversumse correspondent) Prinses Irene is nog steeds op zoek naar een kerk voor haar aan slaande huweljjk. Nadat de Prinses samen met haar verloofde in Utrecht al enkele grote kerken had bezichtigd en zich daar op de hoogte liet stellen omtrent accommodatie enz., bracht zy afgelopen zondag maar nu met haar vriendin Petra Brussaard uit Rotterdam een be zoek aan de Kruiskerk in het Kruis- kampkwartier in Amersfoort en reed zij in de middaguren voor de tweede maal naar Baarns tweede r.k. kerk, I de vorig jaar in gebruik genomen Mariakerk. In deze laatste kerk had zy 's morgens de hoogmis bijgewoond die door de t.v. werd uitgezonden. De prinses liet zich later over de kerk voorlichten. Ruim een uur is zij in deze moderne kerk (architect Knoop uit Utrecht) geweest. Pastoor Visscher vertelde .de aanstaande bruid hoe in zijn kerk de Eucharis- tie-vieringen plaats hebben. Hy gaf haar een parochieboek mee, waar in de prinses dit alles precies kan lezen. Het aantal zitplaatsen in de Mariakerk bedraagt 550. Ook dit interesseerde de prinses. „Maar over het huwelijk zelf hebben we niet gesproken", zei de pastoor, die er wel nadrukkelijk aan toevoegde, dat de prinses (en paleis Soestdjjk) choreografisch gezien met de Maria kerk verbonden zijn. In de Kruis kerk in Amersfoort werd prinses Irene ontvangen door Pastoor Dem- mers. De Kruiskerk is de groot ste nieuwbouwkerk van de Keistad, met opmerkelijke staaltjes van mo derne architectuur. Deze kerk heeft 1000 zitplaatsen. Dat de prinses tijdens de hoogmis van zondag in Baarn bij de t.v. uitzending onopgemerkt is gebleven voor de Nederlandse kijkers is ver moedelijk te zoeken in speciale con signes, die de K.R.O. t.v. daartoe gf.kregen zou hebben. De pastoor had hierop geen commentaar. „Een zeer moeilijke vraag", was zijn bescheid. Advertentie heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 208 24 (0 17 10) WEERBERICHT MEER BEWOLKING Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: enkele wolkenvel den met hier en daar een sneeuw- buitje. Matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgen overdag onge ler dezelfde temperaturen als van daag. Opgemaakt om 11.15 uur). 18 MAART Zon op: 06.48 uur, onder: 18.49 uur. Maan op: 09.06 uur, onder: uur. Hoogwater in Katwijk: 6.08 en 18.31 dur, laagwater; 1.56 en 14.23 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Het Voedselvoorzienings- In- en Verkoopbureau (V.I.B.de rijksinstelling waar boter, die geen normale afzet kan vinden, pleegt te worden ingeleverd, heeft geen onsje boter meer in voor raad. Dat is voor het eerst sinds vele jaren. bezoek is een belangrijke oorzaak van dit verschijnsel. Strenge winter Het is wel eens meer voorgekomen, dat het VIB maar heel weinig boter had vijf jaar geleden, op 22 maart 1959 werd met zes ton een diepte punt bereikt maar een leeg VIB heeft men niet meer gekend sinds de jaren van schaarste vlak na de oor log. Bij het ministerie van Landbouw meent men, dat de krappe boterpo- sitie in de eerste plaats veroorzaakt is door de geringe melkproduktie. Deze is in 1963, onder invloed van de strenge winter 1962—1963, de ver mindering van de veestapel en de toeneming van de vraag naar en dus Al enige weken lang beschikte het over niet meer dan enige tientallen tonnen. Het VIB is de vierduizend ton Amerikaanse en 500 ton Franse boter, die het in opdracht van het Produktschap voor Zuivel heeft ge en verkocht, nu ook geheel kwijt. De groothandel heeft nog wat restanten importboter, die nu ge bruikt worden „ter aanvulling". Men heeft zich namelijk, naar wij van de zijde van de coöperatieve groothan del vernamen, genoodzaakt gezien bij de afgifte van binnenlandse bo ter aan de detailhandel een rant soenering in te stellen. Men ver wacht wel dat de situatie nu iedere week beter zal worden, doordat de verhoogde prijs de produktie van bo ter voor de zuivelfabrieken aantrek kelijker heeft gemaakt. Daar staat tegenover, dat de paasdagen nade ren (29 en 30 maart) en in de week voor Pasen is de boterafzet meestal aanzienlijk groter dan normaal. Het grote, vooral Duitse toeristen- In Engeland is de Paashaas begonnen met een stoomcursus skiën. Weliswaar is het mogelijk dat de lente in de komende twee weken nog vaste voet in Europa krijgtmaar nu ziet het er nog helemaal niet naar uitgetuige dit sneeuwlandschap in de om- geving van Londen. De politie In Delft heeft een 45-jarige koopman uit Rotter dam bekeurd, omdat hij met zijn 1 auto op Rijksweg 13 (Den Haag 1 Rotterdam) het verkeer in ge- 1 vaar bracht. De koopman be- stuurde zijn auto, terwijl hU zich I met een elektrisch apparaat zat i te scheren. Zijn snelheid was f" kilometer. ook de produktie van vlees, aanzien lijk achtergebleven bij die van het voorafgaande jaar. Tijdens het proces tegen de oud- SS'er Hans Graals in Kiel is giste ren een dagboek ter tafel gebracht, waarin melding wordt gemaakt van een golf van zelfmoorden onder de leden van de executiepelotons De dagboeknotities, van de hand van een intussen overleden SS'er, zul len op voorstel van de verdediging als bewijsmateriaal worden opgeno men. Graalfs wordt beschuldigd van moord op 1.500 joden in Wit-Rusland. Volgens het dagboek gaf de hoog ste SS-leider, Himmler, in het ge heim opdracht een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van deze zelfmoorden. De gewezen SS-Sturmbannführer Albert Hartel verklaarde als getuige, dat SS-soldaten uit hun onderdeel waren verwijderd omdat zij „te week" waren. Hy kon echter niet bevestigen of SS-ers waren neergeschoten om dat zij weigerden een bevel op te volgen. De 56-jarige advocaat Osthus uit München zei zich niet te kunnen herinneren of destijd leden van de SD of van de SS wegens een weige ring om op joden te schieten door een rechtbank of een SS-krijgsraad waren berecht. Een aantal gloednieuwe auto's overleefde gisteren de eerste kennismaking met de weg niet: ze werden wrakken voordat de eerste kilometer op de teller stond. In de buurt van Roer mond vloog een grote auto transporteur, met een aantal wa gens geladen, uit de bocht, waar door de aanhanger kantelde en de lading in het land langs de weg terecht kwam. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken deelt mede. dat de Koningin en Prins Bernhard op hun reis naar Mexico van 8 tot 17 april vergezeld zullen worden door de Prinsessen Beatrix en Irene. President Johnson heeft gisteren het Amerikaanse Congres om toe stemming gevraagd voor de oprich ting van een „Bureau voor econo mische moeilijkheden" onder leiding van Sargent Shriver. Dit lichaam zou als opdracht krijgen „een natio nale oorlog tegen de armoede" te voeren. In een speciale boodschap aan het congres vraagt Johnson 962.500.000 dollar om de Amerikaanse behoefti- gen hulp te kunnen verlenen. „Wtf z«n burgers van de rijkste en de ge lukkigste natie uit de wereldgeschie denis", aldus de president. „Maar er zijn miljoenen Amerikanen, het vijf de gedeelte van onze bevolking, die niet meedelen in de overvloed waar van het merendeel van onze bevol king geniet", aldus president John son tot het Congres. Sargent Shriver, zwager van wijlen John Kennedy, is op het ogenblik airecteui van het „vrijwilligerskorps voor de vrede". President Johnson stelt het Con gres voor, een nationaal vrijwilligers korps voor de vrede op te richten, „vrijwilligers voor Amerika", een or gaan dat onder de directe leiding van Shriver zal worden geplaatst ln de strijd tegen de armoede. Amerika en Panama hebben nog geen overeenstemming bereikt over de wijze, waarop het geschil tussen beide landen opgelost dien te wor den, aldus verklaarde president Johnson gisteren in een toespraak tot een buitengewone vergadering in Washington van de Raad van de OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten). Johnson ontkende, dat Ame rika zich bereid had getoond tot wij ziging van het met Panama geslo ten verdrag, zoals door de Paname se regering was beweerd. Deze had aangenomen, dat Washington bereid was tot opheffing van het kanaal verdrag van 1903 of tenminste on derhandelingen over dit verdrag. President Johnson wekte voorts op tot meer samenwerking en tot gro tere inspanning van de Latijnsame- rikaanse landen om zichzelf te hel pen en ook bepleitte hy een krach tiger aanpak voor 't verkrijgen van sociale rechtvaardigheid op het wes- teiyk halfrond. Johnson drong aan op het instellen van plannen voor landhervorming, beter verdeelde be lastingen, maatregelen tot het tegen gaan van inflatie, bevordering van de uitvoer en bestrijding van het analfabetisme. Voor tweede maal de strop ontlopen Christopher Simcox, die vandaag wegens moord in de gevangenis van Birmingham zou worden opgehangen, heeft ten tweede male gratie gekre gen. De 51-jarige was deze keer ter dood veroordeeld omdat hy zyn schoonzuster had doodgeschoten. Hy kreeg ln 1948 zyn eerste ter doodveroordeling, toen hy zyn echt genote van het leven beroofde. Deze straf werd toen gewyzigd in levens lang, waarvan hy tien jaar uitzat omdat hy wegens goed gedrag werd vrijgelaten. Simcox leidden een aan tal jaren een voorbeeldig leven, doch pleegde in november vorig jaar een moord op zyn schoonzuster, waar na hy zichzelf een kogel in de borst schoot. De minister van Buitenlandse Za ken wyzigde, na een verzoek van Simcox advocaten, de straf thans we derom in levenslang. De raadslieden hadden hun verzoek gemotiveerd door te wyzen op de slechte licha- meiyke toestand van Simcox. (Van onze correspondent in Wenen) Volgens een verklaring van Tsje- choslowaakse instanties tegenover Oostduitse journalisten kan nu ie dere Tsjechoslowaakse staatsburger ook met zyn gezin naar Oostenryk reizen „wanneer hy hiervoor het no dige geld heeft, geen misdadiger ia en in het bezit is van een schrif- teiyke uitnodiging van familie of kennissen in Oostenryk". Hieruit biykt dus dat de voornaamste be zwaren van vroeger zyn weggevallen, doch dat de Tsjechoslowaakse staat feiteiyk geen verlof kan geven om dat hy niet over voldoende deviezen beschikt. Een uitnodiging uit Oos tenryk wordt dan ook als een soort waarborg beschouwd, dat de Tsjecho slowaakse reizigers het nodige geld van familie of kennissen in Oosten ryk krijgen en dat ze dus geen aan spraak maken op deviezen in het binnenland. Advertentie eet U graags Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten 2ijn reeds toegevoegd. Drie mhreten de braadpan en het Is klaar. Slechts f IJS per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR HAALTIJDEN De pionier van de Chinese keuken In Nederland. c GORTMOLEN V e OEN HAAG TfL IBS 125 (Van onze Venlose correspondent) Vroege kerkgangers in het Brabantse plaatsje Mierlohout, wisten niet wat ze zagen, toen ineens tientallen bankjes van honderd, zómaar over de straat dwarrelden. Het geld fladderde in het rond als dorre bladeren. Het doel van hun wandeling vergetend, holden de mensen achter de bankbiljetten aan en pakten zoveel als ze konden. Daarbij viel het op dat menigeen van wie dat niet verwacht werd, gemakkelijk een hinder nis kon nemen, zoals de hekjes van voortuintjes. Al het geld bleek afkomstig van de 71-jarige koster J. Lennarts. Om een of andere reden acht deze man het namelijk het beste zijn spaar centen in bankjes van f 100,— altijd bij zich te dragen. De bundel is op onverklaarbare wijze op straat terecht gekomen ln de pastorie ver zekerde men ons, dat het voor f 4000.— aan bankbiljetten had geregend. Schijnbaar hebben verschillenden orider de zeer behulpzame kerk gangers zich vromer voorgedaan, dan zij in werkelijkheid zijn, want de koster miste tenslotte diverse bankjes Uit het Leidsch Dagblad van 16 Maart 1864: De strijd over de invoering van het tiendeelig stelsel van munten, maten en gewigten in Engeland zal nu waar schijnlijk weldra beslist zijnf AdvertentieAanbeste ding. Op Maandag den 21sten Maart 1864, des middags ten twaalf uur, zal door Burge meester en Wethouders der gemeente Leyden, in tegen woordigheid der commissie van fabricage op het Raad huis alhier, aanbesteed wor den: Het afbreken van de Marepoort.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1