BINDERIJ gehandicapten „Een padvinder is hulpvaardig Oubaas Stuiver: „wij begonnen met niets" 1229 Het religieuze negerlied ooft VOOV (LEIDSCH dagi^U^> r Geldgebrek Heitje voor een karweitje Zaterdag 14 maart 1964 4» -1 VEN PADVINDER IS HULPVAARDIG". Het staat in de padvinderswet. Dit artikel krijgt wel bijzondere betekenis in een houten clubhuis aan de Boerhaaveweg in Voorschoten. Hier komen ongeveer eenmaal per maand de dertig padvinders van de M'hali Panzi Postgroep bijeen. Zij kunnen niet alles doeny wat andere padvinders kunnen. Zij zijn invalide. Lichamelijk gehandicaptheet dat. Maar toch doen zij voorzover dat mogelijk is mee aan het spel van verkennen Ook voor hen eldt de padvinderswet. En daarom klingt ook in hun bijeenkomsten iedere keer: Een padvinder is hulpvaardig" Uit gesprekken, die wij met deze jongens voerden, bleek dat de bijeenkomsten hoogtepunten in hun leven zijn. Zij zouden ze voor geen geld willen missen. En ze werken ook actief mee. De groepspenningmeester moet veel grotere uitgaven doen dan zijn collega's van andere pad- vindersgroepen. De jongens be seffen dit heel goed. Zij helpen zelf mee met het werven van donateurs. Enkele weken gele den werd een actie afgesloten, die tientallen nieuwe donateurs (goed voor enkele honderden guldens per jaar) als resultaat had. Met auto's Padvindersgroepen als de M'hali Panzl Postgroep zyn er maar wei nig in Nederland. Er is er nog een in Groningen en een in Utrecht. Sommige grote steden hebben wel een „opkomstgroep". De leden hier van hebben slechts een lichte han dicap en kunnen doorgaans zelf standig naar hun troephuis komen. De padvinders van M'hali Panzi kunnen dat niet. Zij worden met auto's iedere keer van hun woon- vlag hijsen Reportage: BERT TIDDENS Foto's: HOLVAST Dravers plaats naar Voorschoten gebracht. Zij komen uit de hele provincie Zuid-Holland, sommigen zelfs van de Zuidhollandse eilanden. Autobe zitters dragen steeds geheel belan geloos zorg voor het vervoer, dat centraal vanuit Voorschoten door de plaatselijke padvinderij wordt geleid. De M'hali Panzi Postgroep heeft welpen (8-11 jaar) en verkenners (11-18 jaar), die meestal afzon derlijk bijeen komen. De jongens helpen elkaar zo veel mogelijk. Iemand die goed kan lopen zal nooit aarzelen zyn kameraad, die in een rolstoel zit, voort te du wen. Maar ondanks dat is er toch veel hulp nodig. Die is gelukkig in ruime mate aanwezig. Er zijn tien leidsters en leiders en ook op padvinders uit Voorschoten wordt nooit vergeefs een beroep gedaan. Met de jongens worden twee kam pen per jaar gehouden, een pink sterkamp en een zomerkamp. Men ondervindt dan veel hulp van de „dravers", gezonde padvinders, die via een padvinderijorgaan worden opgeroepen. Zij stellen enkele dagen of een week van hun vakantie in dienst van hun gehandicapte vrien den en krijgen daarvoor na afloop een „draversinsigne", dat trots op de mouwen van hun uniform prijkt. Oudermiddag Onlangs werd in het clubhuis een oudermiddag gehouden. De welpen en verkenners kwamen gezamenlijk bijeen om hun ouders te laten zien wat zij zoal presteerden. In ver scheidene hoeken van het troeplo kaal en in enkele zijkamertjes wa ren „posten" opgesteld. De ouders werden in zes groepen verdeeld. Elke groep moest bij een bepaalde post beginnen en op fluitsignaal naar de volgende post gaan. De ver kenners lieten hun ouders zien hoe je een driehoeksverband moet aan leggen, welke knopen je kunt ge bruiken bij het kamperen, op welke manier je twee palen aan elkaar moet sjorren en hoe je de Neder landse driekleur zo moet vouwen dat hij niet vuil wordt. Een band recorder produceerde de afgrijse lijkste geluiden. De ouders moesten raden waarvan deze afkomstig wi- ren. Breed grijnsden de jongens als een vader dacht, dat hij een auto botsing hoorde, terwijl het gewoon een paar borden waren, die werden stukgegooid. In een andere hoek van het lokaal werden de jasjes uit getrokken, de mouwen opgestroopt en grote pannen aardappelen ge schild. De welpen vertelden met be hulp van een flanelbord een levensecht „jungle-verhaal". Daar na werd nog een film gedraaid en thee gedronken. De sfeer was uit stekend, de opwinding kleurde de gezichten en ouders en jongens genoten. Bezoek aan huis Soms zün er jongens ziek. Dat betekent, dat zij niet naar Voor schoten kunnen komen: een gewel dige teleurstelling. De leiding be grijpt dit en bezoekt de zieken dan thuis. Bovendien is er het groeps- blad „Vrijpostigheden", dat elke maand in een oplaag van ongeveer 300 verschijnt en voor een belang rijk deel door de padvinders zelf wordt gevuld. Ook alle donateurs en chauffeurs hebben een abonnement. De leiding, die liever geen namen in de krant ziet. verzet voor deze jongens een onvoor stelbare hoeveelheid werk. De leiders moeten vaak veel geduld oefenen. Zij hebben echter het voorbeeld voor ogen van de oprichter van de padvinderij. Lord Baden Powell of Gilwell, de man, die zei: „Laat de we reld beter achter dan je hem hebt gevonden. Hij was in Zuid-Afrika beroemd om zijn geduld tijdens de jacht. Hij kreeg van de inboorlingen de ere-naam ..hij die liggende schiet", „M'hali Panzi". Oubaas J. Stuiver uit Leiden heeft de M'hali Panzi Postgraoep in 1953 opgericht. Hü begon met 15 leden (nu 30) in een garage in Wassenaar. Hij begrijpt de jongens uitstekend, omdat hij zelf invalide is. „In die be gintijd hadden we niets", zegt hy. „Geen troephuis, geen kampeerbeno- digdheden, geen vervoersmiddelen. Alles moesten we lenen. In 1958 kregen we met behulp van de gemeente Voorschoten een eigen troephuis". De voorzitter van het stichtings bestuur de Rotterdamse heer A. du Pon. vertelt hierover. „We vonden na lang zoeken een houten barak in de Noord-Oostpolder, die voor ons doel geschikt was. We hebben die barak gekocht voor f 20.000 en zelf met vrachtwagens van de ge meente Voorschoten vervoerd. Hier hebben we hem weer opgebouwd en wij zijn er nog steeds blij mee. Maar binnenkort komt hier een school en dan moeten we weer weg. De ge meente Voorschoten is vol begrip voor onze moeilijkheden en zoekt al naar een ander terrein. Het is echter niet meer mogelijk dit troep huis nogmaals te verplaatsen. We zullen een andere oplossing moeten vinden". Oubaas Stuiver is vol lof over de gemeente Voorschoten. ..Ik wilde dat er nog tien van zulke gemeen ten waren", zegt hij. HU heeft één grote wens: een nieuw, stenen De M'hali Panzi Post groep heeft zeer grote geldbedragen nodig om alle activiteiten te finan cieren. Er zijn nu 150 do nateurs („veel te weinig", vindt de groespenning- meester). Voorts zijn er subsidies van het padvin dershoofdkwartier in Den Haag en particuliere gif ten. In het land houden padvinders regelmatig col lectes voor hun invalide kameraden. Maar padvin ders zijn meestal nog op school. En mensen die op school zijn hebben maar een bescheiden zakgeld. Af en toe zorgen Rotary- en Lions-clubs voor een extra financiële injectie. De M'hali Panzi Post groep kan zijn donateurs niet veel bieden. Alleen een abonnement op het groepsblad en de dank baarheid van jongens en leiders. Het gironummer is: 467637 t.n.v. M'hali Panzi Postgroep West, Wassenaar. troephuis. Maar of dat er komen! Oubaas Stuiver v niet. ooit zal eet het OUBAAS STUIVER Ook dit Jaar zullen kabouters, welpen, padvinders, gidsen en ver kenners in ons land weer de han den uit de mouwen steken. Ze doen dat tijdens de jaarlijkse actie „een heitje voor een karweitje", die zal worden gevoerd op donderdag 2 en vrijdag 3 april. De hoofdcommissa rissen en de presidentes van de vier padvindersorganisaties hebben hiertoe een oproep tot de padvin ders gericht. De vier betrokken or ganisaties zijn: het Nederlands Padvindstersgilde, de Nederlandse Gidsenbeweglng, de Vereniging Nederlandse Padvinders en de Ka tholieke Verkenners. «n almanak van tieners- vervoer-met.auto s In een almanak van tieners- muziek in Italië voor het jaar 1964 staat dat er in Italië 1229 zangers en zangeressen van het tienerlied zijn. Als ze geluk heb ben kunnen ze een contract krijgen bij een van de 111 gram mofoonplatenmaatschappijen, kunnen ze 600 muziekuitgevers warm proberen te maken voor hun teksten en muziek, een en gagement proberen te vinden in een van de 772 nachtlokalen en danszalen, of vocalist ivorden bij een van de 6200 combo's, en sembles e.d. Jonge Amerikanen twee maanden in Nederland Een zestigtal Amerikaanse jon gens en meisjes zal in juli en augustus met het dagelijks leven in ons land kennismaken. Tien a twintig van hen zullen in het nieuwe schooljaar de lessen volgen aan Nederlandse middelbare scho len. De American Field Service, die dit verbiyf voor de jongelui orga niseert, probeert thans geschikte gezinnen te vinden, die bereid z\jn voor enige tjjd een buitenland se huisgenoot gastvrijheid te verle nen. Inlichtingen: secretariaat Ame rican Field Service in Nederland, Moreelsestraat 10, Amsterdam- zuid. Groot is het aantal grammo foonplaten dat de afgelopen tien jaar is opgenomen in Ame rikaanse negerkerken en zijn weg heeft gevonden naar vele liefhebbers overal ter wereld. Voordien echter werd de vaak extatische samenzang in deze dikwijls in pakhuizen en op zol ders gehuisveste negerkerken door de meeste blanken be- schouwd als een soort excen triek amusement, waar men met verbazing naar luisterde en. in het gunstige geval, met ironi sche welwillendheid over sprak. Het begrip kwam achteraan sukkelen en de liefde voor deze muziek is pas de laatste jaren gegroeid, maar wel zo stormachtig dat men kan spre ken van een „hausse" in de be langstelling voor gospel en spi ritual. Aan de mentaliteit van „moet je horen wat ik nu heb" moet het echter nog voor een belangrijk deel worden toegeschreven, dat in het begin van de jaren vijftig in ons land „zoveel" plaatjes van reve rend Samuel Kelsey werden ver kocht. Dat was tenminste iets geks waarmee men op bruiloften en par tijen familie en vrienden kon over troeven Pas jaren later gingen velen het belang inzien van deze plaatjes, waarover de Franse jazz kenner André Francis heeft ge schreven dat „geen enkele gods dienst. folklore of muziek ons een dergelyk uitzinnig geloof laat be leven"» Zes van die oude opnamen, in 1951 van reverend Kelsey en zijn gemeente in Washington gemaakt, zijn nu terug op de plaat. Zij be slaan de eerste kant van de LP „Spirituals en Gospelsongs" (Brunswick 87.518). Wat neger kerkdiensten betreft zijn het de in teressantste opnamen die ooit zijn gemaakt. Dat geldt in het bijzon der voor „I'm a royal child", waar in de kreten, de uitroepen en het handgeklap van de gelovigen en de schorre glissandi van een trom bonist wel een bijzonder ge- exalteerd karakter hebben, en voor „Little boy", dat door de heftig heid van de voorzanger een buiten gewone spanning krijgt. Op de tweede plaatzijde staan vijf gospels en spirituals van The Voices of Victory (1953), The Sunset Har- monizers. The Harmonizing Four en de zangeres Rosetta Tharpe, ook alle opgenomen in negerker ken. „This land" is een liedje dat, dank zij een zekere Trini Lopez ook in ons land bekendheid heeft gekregen. Nieuw is het liedje niet, want het werd dertig Jaar geleden gecomponeerd door Woody Gu thrie. En het heeft sindsdien altijd wel op een of ander repertoire ge staan. Waarom „This land" juist door genoemde Lopez inter nationale vermaardheid moest krijgen, is ons een raadsel. Men moet de goedbedoelde, maar niet temin kleurloze versie van Lopez maar eens vergelijken met de ra- zendknappe en hyperpersoonlijke vertolking die The Staple Singers ervan geven. Wie in Amerika gospel zegt, zegt Staple. Sinds 1961 staat Roebuck Staples met zijn dochters Mavis en Syvonne en zoon Pervis aan de top van alle „gospelgroups", en dat zijn er nogal wat. De familie Stap les heeft een eigen, geheel nieuwe stijl, die vooral gebaseerd is op een gewaagde samenklank van de meisjesstemmen. Deze techniek dreigt weieens een maniertje te worden, dat niet altijd op zijn plaats is. Maar over het geheel ge nomen zijn The Staple Singers ook voor ons de favoriete gospel zangers van het ogenblik. Het is bijvoorbeeld een genot te horen, hoe zij een spiritual als „Old time religion" nieuw leven inblazen. Dit lied is samen met „This land" en tien andere nummers te beluiste ren op hun nieuwste (nu al derde) LP: „This land" (Riverside RM 3524). Van de gospel-,revival" van de laatste paar jaar profiteert overi gens het gehele areaal van de ge zongen Jazz. In Duitsland werden b.v. vorig jaar speciale festivals uit sluitend ter ere van de folkblues georganiseerd. Een van de sterren op deze festivals was de Ame rikaanse blueszanger Memphis Slim, die bovendien een zeer ver dienstelijk pianist en een vrucht baar componist is. Men kan Slim in al deze kwaliteiten beluisteren op zUn nieuwe langspeelplaat „No strain" (Fontana 688.302 ZL), die hij samen met de gitarist Lafayette Thomas en de harmonica-speler Harpie Brown maakte. Vooral ook omdat Slim als zanger en musicus zo veelzijdig Is (blues, boogie, rock enz.), is het een bijzonder boeiende LP geworden. Is Memphis Slim vooral de zan ger van de wereldse blues, zijn col lega Josh White, die eveneens uit de school van Big Bill Broonzy stamt, heeft een sterke hang naar het religieuze lied. White heeft een voordracht die daarbij voortreffe lijk aansluit: bescheiden, zonder franje, toch indringend. De combi natie van een en ander maakt, dat zij LP „The Beginning" (Mercu ry 125.301 MCL) een plaat is waarbij men ook naar de woorden luistert. Want Josh White heeft ons iets te vertellen, veel meer dan b.v. Trini Lopez met zijn opgepoet ste „This land" Modellen in Rome wat kouwelijk .Wij zijn niet van plan om ln Eva-kostuum te poseren zolang niet wordt gezorgd voor betere verwar ming", zo hebben de modellen van de tekenacademie in Rome met be slistheid gezegd. „Wij riskeren an ders een longontsteking voor 650 lire per uur". De leerlingen, geschrokken om dat het hier een van de voornaam ste onderdelen van hun studie be treft, hebben zich daarop tot de directeur gewend met het dringen de verzoek, verandering in de si tuatie te brengen. „Doe iets. Ver vang die belachelijke elektri sche kacheltjes door gas- of olie kachels", zo smeekten zy. De directeur is hierop tot dus ver niet Ingegaan. Volgens hem heeft de academie over dergelijke kachels besohikt. maar zijn ze, door de studenten naar het schijnt, onklaar gemaakt. De leerlingen moeten dus voorlopig nog „geklede" modellen tekenen, of hun verbeel ding op volle kracht laten werken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7