Gelukkig maar dat niet iedereen dezelfde week vakantie neemt m Nederland ontdekt de CARAVAN Booflakken r BOOT Papieren slaapzak Televisie in de tent Geen sport meer WilmS floei Grond te duur voor rendabele exploitatie kampeerplaatsen jroei lïaai voort geval met caravans. Caravanbezit- ters zoeken de VERF Wout Bergers GOEDE RAAD KOST NIETS Bouwers kunnen vraag niet bijhouden Grote keuze KAMPEERDERS Wout Bergers SIKKENS VALSPAR - TOKION WALKER LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 MAART 1964 1»!. KI wrang. - •rrm "f Als iedere Nederlander, die over een tent be schikt, deze zomer in eigen land zou willen kamperen, zou dat niet lukken. Ons land be schikt over ca. 300.000 slaapplaatsen op kam peerterreinen. terwijl er bijna twee miljoen mensen over een kampeerkaart beschikken. Gelukkig maar. dat niet iedereen in dezelfde week vakantie neemt al lijkt het er soms veel het tentoonstellingsreglement schrijft voor, dat minderwaardige produkten op en gelukkig ook, dat tienduizenden ge- zinnen een kampplaatsje in het buitenland op zoeken. waar de overheid minder lastig, het staangeld veelal lager, het weer (wat het zui den betreft) beter en het aantal kampeerter reinen groter is. tevens voor nachtsluiting dient, dus I dat er een aparte deur is aange- I van de stands kunnen worden ver- bracht. Bij vele tenten zijn de zijlui- I wijderd. Toch verdient het aanbeve- j fels en de voorsluitingen aan het lui- ling om ook hier even (gratis) advies feldak vastgenaaid en dus niet meer te vragen bij de voorlichtingsstand i afritsbaar verbonden. Deze construc- alvorens tot de koop over te gaan. De tie ziet men bij Rinco-tenten (diverse tenten zijn over het algemeen 4V stands) en bij Vroom en Dreesmann duurder dan vorig Jaar, maar de enorme concurrentiestrijd heeft een prijzenslag veroorzaakt, die sommige fabrikanten zou kunnen verleiden een handje te lichten met de kwaliteit en de afwerking van hun produkten Opgepast is dus de boodschap.'! Kamperen is al lang geen sport meer. Het is een vrijetijdsbesteding, die met name voor de automobilist aantrekkelijk is. Bovendien is kamperen betrekkelijk goedkoop, welk argument by de langer wordende vakanties ook een belangrijk woord meespreekt. Jammer, dat de schoolkinderen in geheel Europa allemaal in juli en augustus vakantie moeten hebben, mil joenen pa's zich daarnaar moeten regelen en het in deze periode „drin gen" Is. tent meer te koop is. Datzelfde is het De kleine boot. die achter de auto kan worden meegevoerd en die door kampeerders te vens als bagageruimte kan wor den gebruiktis zeer populair. Deze uit Noorwegen geimpor- teerde 4 meter lange motorboot kost f 1275.-. De rijksdienst voor het nationale plan heeft twee jaar geleden becij ferd, dat het aantal slaapplaatsen op kampeerterreinen tot 1990 met 384.000 moet toenemen. Vermoedelijk is deze mogelijkheid om bui ten de vakantie, die veelal in het buitenland wordt doorgebracht, hun kampeerwagen op een vaste plaats in Nederland neer te zetten. Zy nemen daarmee vaak plaatsen in op kam- behoefte in 1970 al bereikt. In onspeerterreinen en meestal niet de overbevolkte land is de grond echter i slechtste om er de weekeinden zo duur, dat de exploitatie van een door te brengen. De tentkampeerder kampeerterrein nauwelijks lonend is. vindt dat allesbehalve leuk en vraagt Het is zelfs zeer de vraag of bij de thans geldende grondprijzen in de komende jaren nog particulieren wor den gevonden, die de exploitatie van een kampeerterrein aandurven. Het aantal tentbezitters groeit echter van jaar tot jaar in zo'n enorm tempo, dat na de maand mei vrijwel geen zich af of het niet wenselijk zou zijn om speciale caravanparken in te richten. Ook dit stuit vaak af op de hoge grondprijzen. ADVERTENTIE Schilder Uw Van Borselen. Wy adviseren U graag en zijn volledig gesorteerd. Hooigracht 64 Toeziend oog Maar laat u zich niet afschrikken. I Bij ons weten is het nog niet voor- I gekomen, dat een tentbezitter zijn i vakantie noodgedwongen in een hotel I moest doorbrengen omdat hij geen plaatsje voor zijn linnen huisje kon vinden. In ons over-geleide landje bent u verplicht te kamperen onder I het toeziend oog van een kampvader met een binnenzak vol vergunningen. Even over de grens bent u vrij en is over het algemeen de toestemming van de terreineigenaar voldoende. Dus toch maar een tent kopen. Op de Hiswa/Goed Kamp is keus te over. Of wilt u toch liever naar de kruide nier? Loop dan eerst even binnen bij een ANWB-kantoor, waar men u over de kwaliteit kan inlichten. Er zijn namelijk „kruidenierstentjes", die volgens de bonds-experts beslist niet door de beugel kunnen. Op de RAI- tentoonstelling heeft men althans de garantie, dat deze onder auspiciën van de ANWB wordt gehouden en Bungalowtenten De grote keus op de Hiswa/Goed Kamp vindt men natuurlijk in het meest gevraagde genre de bunga- low tent. Een verbetering is, dat de ri met luifelzystukken, aanbouwkeu- luifel bij vrijwel alle typen niet meer ken en hitteschild kost ruim f800. Er zijn kampeerders en waterspor ters, die liever hun kooktoestel ver- Voor héél-zindelijke kampeerders maar ook voor de on-zindelijke is er nu een geheel papieren slaapzak, die zich nog in een experimenteel stadium bevindt, maar niettemin te koop is voor een prijs, die in de buurt van f 6,- zal worden vastge steld. Proef-slapers hebben gunsti ge berichten over de warmte-isola tie gegeven. Een nadeel is, dat het papier erg kraakt. Dus voorbehou den aan rustige slapers (Stand 227). Eidonzen slaapzakken zijn zeer licht, zeer isolerend, maar zeer duur. Er zijn vele goedkope aanbiedingen van donzen slaapzakken, maar wie er het mes in zet zal zien, dat de vulling nauwelijks iets met dons heeft te maken. De vulling weegt 300 gram, de prijs is f 295,- (stands 197 en 270). Bij slee (Stand 279) is een aantrekkelijke donzen slaapzak voor f 112, die 1300 gram weegt. De ze bergsportslaapzak, die „jonk vrouw" is genoemd, heeft een ca puchon. In diezelfde stand van Slee is een slaapzakken-wasmiddel te zien. dat ontvet zonder de was-coating van de tijk aan te tasten en voorts het vuil en doek en dons oplost. Het middel is verkrijgbaar in plastic flesjes en moet met water worden aangelengd. Het BBC-bed is de nieuwste aanwinst bij de luchtbed den. Omdat het rust op een opstaan de rand raakt de slaper nergens de grond. Door het bed om te draai en kan het als boot worden gebruikt. De prijs is er wel naar: f145,- (In- ter-Union, stand 222.) Bij caravans, boten en tenten ko men lange mensen veelal in de ver drukking. omdat de fabrikant meent te kunnen volstaan met een slaap plaats van 180 cm. lengte. Daarom wijzen wij op het luchtbed zonder hoofdkussen van semperit (diverse stands). Door een los hoofdkussen te gebruiken heeft men hier meer (stand 257), Galeries Modernes (stand 303) en anderen. De Bijenkorf (stand 259) komt met enkele asym metrisch gebouwde bungalowtenten. Nieuw zijn de safari-tenten op stand 284. De serie voor vier, vijf, zes en acht personen is heel mooi en dan ook niet goedkoop. Voor be zitters van safaritenten, die in warme landen gaan kamperen is een „hitte schild" ontworpen, een extra dak van gemetalliseerd doek, dat een warmte- isolerend scherm boven de tent &eten mee te nemen dan hun draag- de bunga- vormt. Een complete 4-persoons safa- bare radio Men kan zich opwinden over lawaaierige vrije tijds-beste- ders, die een wijde omgeving lastig vallen met radio Veronica en zich afvragen waarom zy in plaats van het luidsprekertje niet een oortele foontje inschakelen. Die radio was nog maar een begin en over een paar jaar zal er geen kampeerterrein meer zijn, of men vindt er onder de tentluifels Ageeth Scherphuis, zjJn ®r Swiebertje en ds. Okke Jager op kleine en grote beeldschermpjes. Volgens de eerste berichten zul len er op de Hiswa-Goed Kamp min stens twee transportabele t.v.-appa- raten worden gedemonstreerd, die bei de zowel op 220 volt wisselstroom, Op accu's van 6.12 of 24 (jachten) ligruimte. Semperit-bedden voor één en twee personen. Opval lend veel tweepersoons luchtbedden zullen voortaan apart opblaasbare helften hebben. De schuimrubber profielmatras (Stand 266) heeft een zusje van polyether gekregen (Wilms Floet, stand 303ai. Deze auto is niet per ongeluk te water geraakt, doch reed wel bewust van de wal in het kanaal om zich daar als een echte boot te gedragen. „Amphicar"' heet deze boot-auto. die te land en te water uitstekende eigenschap pen schijnt te bezitten. Het is een Duits fabrikaat en staat op de Hiswa/Goed Kamp geprijsd voor f 9.500.-. volt als op ingebouwde oplaadbare batterijen werken. Van het merk Kuba Imperial wor den speciaal de 48 centimeter en 36 centimeter „Astronaut" koffertoe stellen (met transistoren) voor kam peerders aanbevolen. De prijzen zijn resp. f 1050.- en f 850,-. Het grotere type heeft bovendien een ingebouw de radio. Het kleine type, met 36 centimeter beeldbuis werkt ca. 7 uur op de ingebouwde, droge batterij. De- Ze is weer oplaadbaar aan elk 220 volt-stopcontact. De toestellen zijn gereed vooï het tweede programma. De Chinese jonk tijdens het transport naar de R.A.I. hti SPORTVRIEND HRflRL.STR.232 TEL:Z06Bf RJNSBWEG 121 TEL:50007 LEIOEN ADVERTENTIE HISWA-GOED KAMP '64 Stand 303A Laat U door een van onze mensen duideiyk voorlichting geven bü de aanschaf van Uw kampeeruitrusting. RACLETTENTEN-importeur SPORTHUIS Vraagt catalogus IIAARLEMMERSTR. 182—184 LEIDEN 01710—24872 Ja, hy staat er, de caravan, die precies is geschikt voor uw auto, voor uw gezin en (naar wy hopen) voor uw beurs. Hy staat ergens tussen die 230 grote en kleine kampeerwagens in het RAI-gebouw. U kunt gaan zwer ven en zoeken in dat enorme woonwagenkamp, maar als u serieuze plannen hebt om een caravan aan te schaffen is het verstandiger eerst even de ANWB-stand op te zoeken, waar deskundigen u de weg kunnen wijzen. U krygt daar goede raad, die niets kost. By de ANWB- stand krygen geïnteresseerden een lyst uitgereikt met vrijwel alle in Nederland rijdende auto typen met de opgave van het gewicht, dat bepaalde auto's kunnen trekken by hellingen van 10, 12, 14 en 16 procent. Wie in bergachtig terrein komt moet perse een helling van 12 pro cent kunnen nemen uit stilstand in de eerste versnelling. Vraag by de stand onder controle van de ANWB opgestelde typelysten. Dit zyn formulieren, waarop een grote hoeveelheid byzonder- heden als gewicht, toelaatbare asbelasting, welke wandisolatie is toegepast, welke lengte de slaapplaatsen hebben enz. staan vermeld. Als tenslotte een keuze is ge maakt is het dienstig opnieuw naar de ANWB te gaan om de aankoop te bespreken. De aan koopadviezen worden gratis ver strekt. Nederland heeft de caravan ontdekt. Het is nog niet zolang geleden, dat het aantal caravanners in ons land zich tot enkele honderden beperkte. Zij behoorden meestal tot de kampeerders- van-het-goede-slag en hun caravan werd steevast ..kampeer wagen" genoemd. In 1964 wordt niet meer over kampeerwagens gesproken. Ca ravanning is een woord geworden, dat niet meer is weg te denken. De eigenaars van de caravans zijn meestal ook niet meer de echte kampeerder, zoals zovele bezitters van tenten niets meer van doen hebben van de natuurgenieters van weleer. Het caravanning is een vrijetijds besteding, welke bij de welvaart schijnt te behoren. Omdat die wel vaart in Nederland wat laat kwam. is ook de caravan wat laat op onze wegen verschenen. Maar het tempo is van dien aard, dat de vraag haast groter is dan de produktie. Neder land telt op het ogenblik ca. 25.000 caravans. Per jaar groeit dit aantal met 6 k 7000. De Nederlandse cara vanindustrie heeft een maximale produktóe van 2000 caravans per Jaar. Er moeten dus jaarlijks zo'n 4 a 5000 caravans worden inge voerd. Nimmer is de keuze op het ge bied van caravans zo groot geweest als dit jaar op de Hiswa/Goed Kamp, waar niet minder dan 230 verschillende types zyn opgesteld. Hiervan zijn 40 caravans geheel nieuw voor Nederland. Vrij beperkt Toch is de keuze nog vrij beperkt. De welvaart mag dan in ons land bezig zijn door te breken, wij zyn toch altijd nog minder kapitaal krachtig dan de bewoners van onze buurlanden. Dit uit zich o.m. in het feit, dat Nederland in verhouding zeer veel kleine auto's telt. En hier uit volgt weer, dat er in ons land maar een klein afzetgebied is voor de meeste types caravans. De Nederlandse caravanbouwers houden rekening met de Nederland se wensen. Zij bouwen wagens, die over het algemeen minder dan 400 en in ieder geval minder dan 500 kg. wegen. Hoewel gunstig in prijs steken zU vaak in model en inte rieur ongunstig af by de bekende buitenlandse merken. Wat afwer king, degelijkheid en veiligheid be treft staan de Nederlandse produk ten goed aangeschreven. Vouwwagens Ruime keus dus in lichtgewicht caravans by de Nederlandse fabri kanten. Maar omdat deze slechts een derde van de vraag kunnen beantwoorden zullen de meeste kopers terechtkomen by de impor teurs van buitenlandse merken. Ook deze hebben geen onbeperkte voor raad: het is te verwachten, dat om streeks mei tal van merken niet meer te leveren zullen zUn. En dit geldt voornameiyk in de populaire prysklasse en de lichte wagens. Circa 78 procent van alle in Neder land verkochte caravans voor toe ristisch gebruik weegt minder dan 700 kg. De pry zen zyn sinds vorig jaar verhoogd met 5 k 10 procent. Voor een goede, maar eenvoudige 4-persoonscaravan ligt de prys tus sen 4 en 5000 gulden. De gemiddel de prys van de 230 in het RAI-ge bouw opgestelde wagens is f. 5600. Onder die 230 caravans bevinden zich 32 vouwwagens, waarvan de prys (vanaf ca. f. 1000) de grote trekpleister is. Voor velen betekent de vouwwagen echter een overgang naar de caravan met vaste wanden. De constructie, die by enkele types aanvankelyk wel eens moeilijk heden gaf, is opnieuw aanmerkelyk verbeterd. Een voordeel van de vouwwagen is ook de kleine afmeting in rijtoe stand. Om het gebruik van tentlin nen te voorkomen hebben enkele fabrikanten wagens gebouwd met dubbele, op halve hoogte scharnie rende wanden. Zy doen uit een oogpunt van bescherming en com fort nauwelyks voor een caravan met vaste wanden onder, maar zyn echter dikwyis hoger in prys. Hoge eisen Een caravan gaat 10 15 jaar mee. De vaak hoge eisen, die by lange trektochten, aan constructie en materiaal worden gesteld, vra gen een goed produkt. De wagens van de bekende merken worden verkocht met garantietermynen van één tot vijf jaar en dat zal de koper kunnen geruststellen over de kwaliteit van de caravans. Er zijn zeer grote caravans, die soms goed koper zyn dan kleine, eenvoudig ingerichte wagens. Hier zit het prys- verschil in de constructie. In het RAI-gebouw zyn byvoorbeeld 23 grote wooncaravans te zien van soms acht meter lang. Zij zyn ech ter niet meer dan een zomerhuisje op wielen en beslist ongeschikt om er over lange afstanden mee te ten. Wel blijkt het aantal ruimtebe- reizen. De breedte is vaak dusdanig, dat men er alleen mee op de weg kan komen als er voor en achter motorpolitie meegaat De toer-caravan, die ieder jaar over de Alpen of Pyreneeën wordt gesleept en tydens de weekeinde in voor- en najaar wordt gebruikt voor binnenlandse reizen, moet een yzersterk gestel hebben. En een stevig en goed afgeveerd onderstel is duur. Remmen Ondanks die 40 caravanprimeurs is het echte caravannieuws op deze Hiswa/Goed Kamp alleen maar in details te vinden. Goed is byvoor beeld, dat steeds meer constructeurs het onderstel van de caravan met een roestwerende laag afwerkt. De onafhankelyke vering heeft de vaste as vrywel overal vervangen. De reminstallatie (in Nederland voor geschreven bij een wieldruk, die meer is dan 375 kg) is by de caravan een moeilyk punt, waar de bouwers zich al jaren het hoofd over breken. By verscheidene typen zyn de rem- trommels vergroot en werd de over brenging en afstellingsmogelijkheid verbeterd. Enkele Franse merken heben de bedieningsorganen van de caravanrem gekoppeld aan het rem- systeem van de auto; een heeft zelfs schyfremmen toegepast. De caravanwanden zyn by de meeste Nederlandse merken nog steeds van masonite. By de buiten landse merken wordt vrywel alge meen aluminium toegepast. Po lyester-toepassingen blijven meestal tot onderdelen van de carrosserie beperkt. Omdat steeds meer caravan- bezitters met hun wagen ook naar de wintersport willen, besteden de fabrikanten hiermeer aandacht aan dan voorheen. Verscheidene merken zyn met dubbele ramen uitgerust. sparende vindingen weer te zyn toe genomen. Opvallend is de voorkeur voor donkere houttinten. De vloer is altyd een moeilyk punt geweest. Een kunst stoflaag op viltbasis heeft in vele caravans het vloerzeil vervangen. Om een zo groot mogelyk aantal slaapplaatsen te krygen wordt in de Nederlandse wagens de oplossing ge zocht in canvas hang- of rolbedden boven de bankbedden. Buitenlandse caravans hebben vaak opklapbedden. maar die zyn niet altijd berekend op de lichaamslengte van de gemiddelde Nederlander. Steeds meer caravans worden uit gerust met een koelkast of wordt er rekening gehouden met een latere inbouw hiervan De kachels zyn in middels eerder regel dan uitzondering geworden, waardoor de wagens ook in voor- en naseizoen bruikbaar worden. Omdat vele kampeerterrei nen de mogelykheid bieden tot aan sluiting op elektrisch licht hebben vele fabrikanten gezorgd voor aan sluitingen en omvormers. Ongeveer een derde van de reis- caravans is voorzien van een toilet ruimte. De Nederlandse fabrikanten zien hierin niet veel. Het zyn voor namelijk de Engelse, Duitse en Fran se wagens, die deze voorziening heb ben. ADVERTENTIE Interieurs Op het gebied van de interieurin- I deling is weinig nieuws en gezien de i beperkte mogelijkheden in een cara- van kan men niet anders verwach- Naar HISWA GOED KAMP. Maar kyk alleen Want wy verkopen ook al deze artikelen en voordeliger. En by VAN DELFT gekocht, betekent 100 service. Natuuriyk wéér by: KAMPEERPARADIJS VAN DELFT Steenstraat 45 - Lelden Telefoon 22479 (Advertentie) ADVERTENTIE Chwd katttfl MET 'N SOLIDE TENT VAN SPORTVRIEND HflflflL.STfl.232 TEL: 2AE81 R'JNSB HEG 121 TEL.S0007 LEIDEN i HERENSTRAAT 32—34 NIEUWE RIJN 49 BUNGALOWS EN COMBINATIETENTEN ALLEENVERKOOP voor Leiden ■n omstreken sporth u is v. d. >Staa\) Haarlemmerstraat 287 - Leiden HISWA-GOED KAMP 8TAND 272 A

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 6