Wie kopen wil moet SNEL beslissen FRITS DE GOEDE Europahal van R.A.I. is een enorme jachthaven GROOTSTE JACHT Huisvesting schepen is nog een probleem koken op butaan en propaan. europa's grootste winkel in vakantieartikelen Nieuwe typen 1 HISWA-GoedKamp '64 Marktoverzicht wat u op de HISWA-GOED KAMP ziet, heeft 't: Voor amirijk en héél rijk keuze uit 400 schepen maar kijken alleen is al 'ïi feest Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 14 maart 1964 Derde blad no. 31212 Om te beginnen met het spectaculaire: het grootste jacht in de RAI tevens het grootste, dat ooit in een overdekte hal is geëxposeerd is het 22.50 meter lange, 1ft tons dubbélschroef dieselmotorjacht CaraveUe 2. Het prijskaartje ontbreekt, maar zou een bedrag van boven het half miljoen gulden vermelden. Bij de motorjachten zien mij voorts de Akerboom Flitshdeckkruiser, een dubbelschroefmotorjacht met een lengte van 17 meter en de aluminium motorkruiser van het Flowerlandtype, dat 16 meter lang is. De watersportafdeling is met een spectaculaire show van fraaie jachten weer het middel punt van de Hiswa/Goed Kamp in het RAI-gebouw. In de Eu ropa-hal zijn ruim 400 grote en kleine schepen bijeen. Bij de motorkruisers en open mo torboten zijn niet minder dan 40 nieuwe typen. Interessant is de knik- spant motorvlet Planeet, die de goed koopste in zün soort heet te zijn. De Notios is een kleine, snelle kruiser, afgeleid van een douane-snelboot, de 24-voets Amerkruiser is van staal, maar bereikt een snelheid van 40 km per uur en de Deense 9 meter lange polyester motorkruiser, die in het land van herkomst als snelle loods boot pleegt te worden gebruikt, kan met 30 a 40 km snelheid op verbor gen rotspunten stoten zonder lek te worden. Wie voorkeur heeft voor open mo torboten zal veel nieuws kunnen be kijken. Uit Japan komen de Nittobo polyester sport- en toerboten. De Champion 400 is een Nederlands fa brikaat, speciaal bedoeld om op het dak van een kleine auto te worden vervoerd. Met de Bristo runobout (met 110 pk Volvo-buitenboordmo- tor) kan een snelheid van ruim 70 kmu. worden gevaren. De Hamburg 360 S polyester runabout is uitgerust met een 22 pk wankelmotor. De runa bout van Grupstra tenslotte, waar mee alle in het seizoen 1963 gehou den wedstrijden voor sportboten wer den gewonnen, kan men aan alle kanten bekijken Platbodems Het grootste zeiljacht op de Hiswa is het botterjacht Pietemella van 13 bij 4.20 meter en een zeiloppervlak van 85 vierkante meter. Het schip dateert van 1920 en diende tot na de oorlog als vissersboot. Er is grote belangstelling voor ronde- en plat bodemvaartuigen en in de RAI zijn er dan ook diverse te vinden: een Hoogaars, een Lemsteraak, een Zee- schouw, een Tholense Schouw, een Zeeuwse Poon, een Grundel, een Tjot ter en twee Friese Schouwtjes. Naast vele interessante open of halfgedekte boten zullen vrijwel alle nationale -en tal van internationale klassen met één of meer boten zijn vertegenwoor- digd. Een vreemde vogel onder de ka- Juitjachten is een Chinees jonkjacht, dat in Hong Kong is gebouwd en in Nederland werd afgetimmerd. Het aantal nieuwe typen onder de scherpe kajuitjachten bedraagt ruim 20. Be langwekkend in deze sector zijn o.a. het voor trailen geschikte houten kruisertje Dragonfly, dat nog geen zes meter lang is, de Sailmaster 22 D, E Watersport- en bootartikelen. Roestvrij staaldraad voor wants enz. Nylon koord en gevlochten katoen, voor schoten. Manlllatouw, ook speciaal manillatouw voor jachten. Watersportkleding, zuidwesters en laarzen. Vlaggen en wimpels. Staaldraad. 1 HET OUDSTE ADRES IN LEIDEN. Sinds 1876 J. DE LA BIJE (D. Bergman) KORTE MARE 26. 1 LEIDEN - TEL. 20781! de Talisman, de 9.30 meter lange Marken 1, de 28-voets kiel midden zwaard kruiser Lemstra, de 9 meter lange Mistrella, enz. enz. Kleintjes .acht mag een toenemende poulariteit verheu gen. Er zijn er zes in de RAI. Het grootste is de Trewes 48, dat voor Ne derlandse rekening werd gebouwd nadat er al zes aan het buitenland waren geleverd. Het vaartuig is bijna 15 meter lang. Er zijn op deze Hiswa een paar honderd kleine scheepjes: roeiboten, bijboten, vouw- en opblaas boten. Het is hier moeilijk er lets van te zeggen, omdat de botenbouwers en -handelaren over het algemeen niet aan de weg timmeren. By een auto tentoonstelling: kan iedere standhou der al weken tevoren vertellen met welk nieuws hy komt en wat zün ar tikelen kosten. De botenbouwers zün wat rustiger aangelegd en komen eerst in een persoonlek gesprek met de adspirant-koper met de byzon- derheden. Er zijn gunstige uitzonderingen, maar die zijn zo gering in aantal, dat het ons onmogelijk is bijv. te ver tellen welke werven kleine bootjes van max. f1000 leveren en wat de hoedanigheden van die scheepjes zijn. Maar het is met de produktie van deze bootjes al net als met de cara vans: de vraag is toch veel groter dan het aanbod. De handelaren in motorboten zijn daarentegen duidelijk bezig de trom te roeren. Maar hun keuze is zo groot, dat wy een pagina nodig zouden hebben om een overzicht te kunnen geven. Vrijwel alle bekende wereld merken hebben hun produkten naar De Amerikaanse speedboot is gemaakt van poleyster en kan niet zinken. De boot is ook op zee te gebruiken. Prijs: 15.000 gulden de RAI gebracht. Het assortiment is verbijsterend groot en omvat binnen boord-, petroleum- en dieselmotoren met een vermogen, dat ligt tussen 0,5 en 500 pk. Uitrusting Tientallen stands bieden de dui zend-en-één artikelen, die tot de uit- De internationale watersport-, kampeer- en caravantentoon stelling Hiswa/Goed Kamp in het RAI-gebouw te Amsterdam is de grootste expositie van bui tensportartikelen, die in Europa is te vinden. Telkenjare blijkt deze manifestatie een der drukst bezochte van de vele RAI-ten- toonstellingen te zyn. Alle 45.000 vierkante meters, waarover het RAI-gebouw beschikt, zijn vol gepakt met duizend-en-één ar tikelen op het gebied van wa tersport, kamperen en caravan ning. Alles, wat op dit gebied in ons land te koop is, is hier te zien. De Hiswa/Goed Kamp wordt van 17 t.m. 26 maart ge houden en is dagelijks geopend van 1017 uur en van 19.30 22.30 uur. Op zondag 22 maart kan men terecht van 10 tot 18 De Caravelle 2, het grootste in de R.A.I. geëxposeerde ple ziervaartuig. in de takels. rusting van de watersport behoren: stootkussens, zwemvesten, mandfles sen, chemische toiletten, ventilatie- luiken, mastbeslag, enz. Ook hier staat de ontwikkeling niet stil. Zo zijn er plunjezakken met waterdichte afsluiting, neprene overalls voor de zeilsport, die volledig dryfvermogen bezitten en zelfs bij vriezend weer warm blijven, nieuwe modellen wa terski's, hydraulische ankerlieren, een volledig getransistoriseerde scheepsradar en tal van andere snufjes. Hoe druk het ook moge zyn op de Loosdrechtse Plassen en de Kaag, de watersporter heeft voor alsnog niet te klagen over gebrek aan recreatieruimte. Het plezierige is voorts, dat de toekomst nog veel te bieden heeft worden plannen gemaakt voor de recreatieve ont wikkeling van de Gouwzee, de Slie- drechtse Biesbos, het Alkmaarder Meer en de Braassemmermeer en de uitvoering van het Deltaplan en de inpoldering van het IJsselmeer bieden nieuwe mogelykheden voor de watersport met kleinere sche pen. Afgezien van het spelevaren met kano's en kleine roei- of zeilboot jes is de watersport een vrye tyds- besteding, die voor de massa vry kostbaar is. Toch neemt het aan tal zeil- en motorboten jaarlyks met ca. 10 procent toe, bij racebo- ten zelfs met 20 procent. De ANWB schat, dat er op dit ogenblik in ons land 44.000 zeiljachten, 17.000 toermotorboten en 2.400 raceboten zyn. Een probleem is de huisvesting van schepen. Er is onvoldoende ruimte voor winterstalling en over het ge hele land is het aantal jachtha vens te klein. De ervaring heeft geleerd, dat vele aspirant-water sporters met de aankoop van een boot wachten tot zij zich verze kerd weten van een plaatsje bij de jachthaven. Men kan zelfs zeggen dat de ontwikkeling van de water sport gelijke tred houdt met het totstandkomen van nieuwe jacht havens. In 1962 en 1963 zijn er 25 nieuwe jachthavens in ons land geopend. Deze toeneming dekt geenszins de behoefte. Een probleem is ook hier de hoge exploitatiekosten die de huuropbrengsten per vierkante me ter in de meeste gevallen ver over treffen. Een aparte categorie watersporters zyn de automobilisten, die op het dak of op een aanhanger een kleine boot meevoeren en aldus onafhankelyk zyn van een jacht haven. Hun aantal is onbekend maar gezien de vele inlichtingen, die de ANWB worden gevraagd over plaatsen, die zich lenen om zo'n bootje te water te laten, is dat niet gering. Hoeveel dankbaarheid de kam peerder de goede, oude, trouwe primus is verschuldigd (ze zijn er nog steeds,'in velerlei uitvoering), het koken op butaan en propaan als kookgas krijgt steeds meer aanhangers. Een vondst is de all- gas-brander van Vapa (onder an dere bij Helders, stand 73), een licht toestel, waarin de weggooi- blikjes, de zogenaamde cartou ches, van vrijwel alle bestaande merken passen. De prijs van 34,50 voor een eenpitter zal ech ter velen terugschrikken. De meest eenvoudige (en goedkope) gastoestellen zijn die van Sterno (onder andere sporthuis Centrum, stand 265). Er is een blikje gas, dat 55 minuten brandduur heeft en f0,90 kost en wordt gebruikt in een opbouwbaar komfoortje van f 4,95. Men kan het ook in een opvouwbaar driepootje bevesti gen, dat samen met wind- schermpje en pannetje f 8,95 kost. Voor die f 8£5 is ook een plat op vouwbaar komfoor met twee gas pitten verkrijgbaar, waarin een blikje van f2,(maar ook 2 branduren) past. Hoewel nog niet bekend op welke stand zal als snufje op de Hiswa/Goed Kamp de Tilley Camping Combinatie te zien zijn. Het apparaat bestaat uit een bu taangastank in het midden, ge flankeerd door een grill, die ook als kachel dient en een kook- brander. De prijs is f 147£0. Op een aparte nippel kan men nog een lamp (f 52,65) aan de combi natie toevoegen. Nergens in Europa vindt men een zo grote tentoonstelling op het gebied van boten, tenten, caravans en alles wat daarbij be hoort als in het Amsterdamse RAI-gebouw. En nog bleken die enorme RAI-hallen niet groot genoeg om het hele assortiment, dat de handel biedt, te bevatten. De standruimte moest worden gerantsoeneerd om alle liefhebbers in het gebouw te krijgen. Die grote belangstelling is er niet alleen bij de handel, maar stellig ook bij het publiek, dat hier een zo volledig mogelijk marktoverzicht krijgt, dat velen misschien teveel wordt: ruim IfiO schepen, 230 ver schillende typen caravans en enkele honderden tenten. In de RAI ligt voor bijna f 10.000.000 aan vakantie- attributen uitgestald. Men vindt er de beste Nederlandse produkten, aangevuld met import uit 18 landen. Wie zich nog deze zomer bij de watersporters of kampeerders wil voegen, moet er nochtans vroeg bij zijn. De maag is groot en het aan bod geringer dan die enorme inven taris van de RAI doet vermoeden. Produktie Langere vakanties en een wat meer gevulde portemonnee dan enkele ja ren geleden doen het aantal water sporters, maar vooral het leger kam peerders jaarlijks met vele duizenden toenemen. Maar schepen, caravans en tenten zUn artikelen, die zich vrywel niet voor mechanisatie lenen en grotendeels met de hand moeten worden vervaardigd. Wie vandaag een fabriek van goede caravans be gint kan er zeker van zün de gehele I iaarproduktie kwijt te raken. Maar waar vindt hy de vakmensen om de caravans te maken? Toen wy verleden jaar na vier ten- toonstellingsdagen de Hiswa/Goed Kamp bezochten bleken tal van ca- ravanfabrieken hun gehele jaarpro- duktie reeds te hebben verkocht. Een caravan van f 19.000,had al I drie kopers, een motorjacht van f 450.000,was een uur na de ope ning van de expositie verkocht, er bleek een piek te zyn by de verkoop van jachten rond f 60.000,- en wer ven, die zich bepaalden tot kleine bootjes, goedkoper dan f 1000,ver kochten in vier dagen meer dan voorheen in één jaar. Wie kopen wil moet snel beslissen. Over twee maanden zal de keuze in nog voor de zomer te leveren cara vans gering zyn en in juni zullen vrywel alle bungalowtenten uitver kocht zyn. Hetzelfde geldt voor de kleine bootjes. By de grotere jachten is een bepaalde levertyd normaal. Het is niet gebruikeiyk, dat men een schip van f 50.000,vandaag koopt en morgen komt afhalen. Die tydige aankoop is ook gewenst in de sector uitrustingsstukken, spe ciaal wat betreft de kampeerartike- len. Wie op de Hiswa/Goed Kamp de slaapzak van zyn keuze heeft gevon den of de juiste maat luchtbed, doet er goed aan onmiddeliyk te kopen of een bestelbiljet voor levering op een latere datum te tekenen. Tenslotte nog dit: de Hiswa Goed Kamp neemt in zoverre een unieke plaats in, dat er voorlichtingsstands zyn van de ANWB en andere op het terrein van de buitensport werkzame verenigingen, waar deskundigen gra tis adviseren over de kwaliteit en ge bruikswaarde van schip, caravan of boot. Maakt gebruik van deze waar devolle sendee Janvossensteeg 37 - Leiden - Tel. (01710) 20607 Bootbeslag in chroom en tufnol touw staaldraad jacht zeilen in katoen en dacron bootkleden en zonnetenten in katoen en forlitex 450, diverse kleuren tenten gemaakt in eigen atelier, uitsluitend van KS 202, diverse kleuren caravan- luifer8 naar maat eigen reparatie-inrichting. NIEUWE 17 tlm 26 MAART AMSTERDAM „Een opmerkelijk verschijnsel van deze Hiswa/ Goed Kamp-tentoonstelling is een verdere oriëntering op de man met de minder ruime beurs. Het aantal kajuit- en kajuitmotorjachten met een prijs gelegen tussen de f 5000 en f 45.000 is namelijk vrij groot". Aldus de woorden van het Hiswa-bestuur in een van de communiqués. Stoort U zich er niet aan. De grote Europahal, die voor de jachten is gereserveerd trekt altijd de meeste bezoekers en deze behoren bijna allemaal tot de categorie die over nog minder beschikt dan over ,,een minder ruime beurs". Zij zijn de dagdromers die nooit meer zullen bereiken dan een vis- bootje of een huurscheepje, maar die hier in de RAI gewoon een fijne dag hebben. Gelukkig voor de scheepsbouwers zijn er ook serieuze kopers uit het buitenland. En gelukkig voor de mensen met de krappe beurzen zijn er onder die 400 grote en kleine schepen in het RAI-gebouw ook exemplaren, die niet meer kosten dan een bromfiets.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5