EXPOSITIE „200 AFFICHES UIT DE JAREN 1887-1917" Man over boord VLIEGEND AR TIEST verrast Aalsmeer met corso-ontwerpen „Door Eendracht Verbonden bestaat vandaag 75 jaar Kampioenschappen paasvee-expositie BOVEN KAMP FURNITURE In museum „De Lakenhal Inzendingen uit 12 landen: het verleden in het heden Van ziekenkas naar tuiniers- en bloemistenvereniging Concours voor standwerkers bij lustrum van Exercendo NCVB Leiden-Noord hield genoeglijke jaarvergadering Opgericht 1 maart I860 Zaterdag 14 maart 1964 Tweede blad no. 31211 Op de Noordzee De vissersboot Noordster KW 207 heeft Radio-Scheveningen laten we ten, dat een man over boord is ge vallen. De Noordster bevindt zich op de Noordzee, ten noordwesten van Terschelling. Andere schepen op de Noordzee is gevraagd naar de dren keling uit te zien. Van het marinevliegkamp Valken burg is een vliegtuig opgestegen om deel te nemen aan de opsporing van de over boord geslagen visser. De KW 207 voer op ongeveer zestig mijl ten noorden van Vlieland, toen het onge luk gebeurde. Vroeger huwelijk Koning Constantijn Van de zyde van het Deense hof is officieel medegedeeld, dat het hu- weiyk tussen Koning Constantijn van Griekenland en prinsses Anne-Marie dit jaar zal worden voltrokken. De datum zal zo spoedig mogelijk wor den bekendgemaakt. ONDER de titel ,,200 affiche's uit de periode 1887-1917" is gisteravond in het museum ,,De Lakenhal" een fleurige, kleurige en artistieke tentoonstelling geopend. Deze affiches vormen slechts een klein onderdeel van de ge weldige collectie van ongeveer 850, welke is ondergebracht in het Kaiser Wilhelm Museum te Krefeld. Het is verrassend hierbij op te merken hoeveel grote kunstenaars zich aan het ..reclamevak" gewijd hebben en door middel van hun affiches werken van bij zondere importantie vervaardigden. Wij wijzen slechts op een Toorop, Toulouse- Lautrec, Munch, Steinlen en Kokoschka. De ontwikkeling der affichekunst gedurende de bovengenoemde jaren wordt getoond aan de hand van re clame-biljetten uit België, Denemar ken. Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Polen Rusland, Zweden en Zwitserland het zij realistisch dan wel humoristisch. Talrijke artikelen of kunstmani festaties kondigen zij aan en het be hoeft waarlijk geen betoog, dat de kunst van het „vangen van de blik" ook vroeger in het centrum van ve ler gedachten wereld stond. Er zou een ganse historische be schouwing te wijden zyn aan deze affichekunst. Friedrich Deneken, sinds 1897 directeur van het museum te Kre feld, heeft zich sedert het begin van zjjn werkzaamheden het verwerven van voorbeeldige affiches ten doel gesteld. Zjjn prachtige col lectie raakte echter in de vergetel heid en de talrjjke kunstzinnige scheppingen die hy en zRn opvolgers verzameld hadden, kwamen eerst na de tweede wereldoorlog weer aan het licht. Op deze expositie krijgt men daar van slechts een klein, zjj het bui- tenwoon waardevol onderdeel te zien. Het verleden duikt in velerlei va riatie op, hetgeen vooral voor de oudere bezoekers zijn grote bekoring heeft. Zo werden wy om maar één enkel voorbeeld te noemen bjjv. getroffen door een affiche van An- toon Molkenboer betreffende de in april 1911 in Den Haag gehouden Beethovencyclus en waarop wij o.a. de namen van de beroemde zange ressen Noordwier- Reddingius (so praan) de Den Haan- Manifar- ges (alt), alsmede van de niet min der beroemde zangers Jos Thijsen (tenor) en Joh. Messchaert <bas) zagen afgebeeld, benevens die van mr. Henri Viotta, de toenmalige lei der van 't Residentie Orkest. Behal ve de negen symphonieeën van Beet hoven werd toen ook de Fidelio met gerenommeerde krachten opgeveerd Zo zal elkeen iets van zijn gading vinden, wat hem speciaal interes seert en wat in een vroegere perio de tot de actualiteit behoorde. Te veel om op te noemen, maar speci aal voor de jeugdige generatie on bekende kunstenaars (vrouwelijke of mannelijke), die indertijd tot de sen saties van de dag behoorden, komen weer tot leven. Nogmaals: al deze gekleurde of niet gekleurde platen bevatten zo veel schoons, dat men er ook in ar tistiek opzicht sterk door geboeid wordt. A Een hoekje op de prachtige expositie .200 affiches" in ..De Lakenhal". (Foto L.D./Holvast) Men vraagt zich met verbazing af, hoe zoveel waardevols „slechts" in dienst can de reclame stond Wy kunnen dan ook een bezoek aan deze bezienswaardige expositie, welke na een inleiding van dr. P. Ciadders, conservator van het Kai ser Wilhelm Museum, door de pers chef van de Ambassade van de Bondsrepubliek Duitsland te Den Haag, dr. H. Scheppen, is geopend, met alle warmte aanbevelen! Zy biyft tot 20 april geopend. De omvangryke catalogus bevat een ware schat aan prachtige repro- dukties. H. Twce-en-twintlg praalwagens zul len op de eerste zaterdag van sep tember van Aalsmeer naar Amster dam rüden. De nieuwe artistiek advi seur van het Aalsmeerse bloemen corso. dat dit jaar als motto „Varend Volk" heeft. Harry J. Bouwmeester is erin geslaagd alle buurtschappen, die aa.n de bloemenstoet deelnemen reeds by een eerste kennismaking met zün ontwerpen tevreden te stellen. Tydens een vergadering, die gister avond werd gehouden in paviljoen „De Hoge Wilgen" in Aalsmeer is duideiyk geworden, dat de traditie van Toon Noyons, die in successie vyftien corso's maakte, volledig zal worden voortgezet. Die stelde vorig Jaar zyn „zetel" plotseling beschikbaar, omdat naar hij zei een artistiek hoogtepunt was bereikt en de weg open moest biyven voor nieuwe frisse ideeën. Daarna werd het voor de negentien buurtschappen die jaarlijks zorgdra gen voor de totstandkoming van het „bloemsiercorso" van het welvarende Aalsmeer, een probleem welke man nu in staat zou zyn de hoge graad van artisticiteit te consolideren. Er was een zekere wrijving tussen Noyons geweest en Jos van Driel, de Een van de oudste verenigingen in ons land, die zich nog actief bezighoudt met de bevordering van de liefhebberij voor het kwe ken van bloemen en planten, ook en vooral door niet-vakmensen, de Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereniging ,,Door Eendracht Ver bonden", bestaat vandaag 75 jaar. Advertentie Zoekt U een GERO-CASSETTE van f40.— of f400.—. v. d. WATER, Haarlstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. Officiële publikatie VERKEER. Burgemeester en Wethouders van brengen ter openbare kennis, de Marebrug (over de Oude Vest) 'an zaterdag 14 maart a.B., 11.00 uur. maandag 16 maart a.s., 06.00 uur, ?>nleuw, ln verband met de uitvoe- ng van herstelwerkzaamheden, zal rorden afgesloten voor alle rljverkeer voetgangers. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge laagd voor het doctoraal examen heologie de heer H. van der Kwaak s Leiden. Op initiatief van een aantal war. moeziers en tuinders zag D.E.V. op 14 maart 1889 in het voormalige café restaurant „Rynstroom" het levens, licht en wel met het oorspronkeiyke doel om de leden, destyds uitsluitend vak-kwekers, by ziekte financieel te steunen. Hierin voorzag een sociale wetgeving toen uiteraard nog niet; de ziektewet-Talma zou eerst circa 30 jaar later worden gerealiseerd. De contributies waren grotendeels voor de verenigingsziekenkas be stemd en by ziekte van de leden fungeerden de bestuursleden tevens ais „ziekencontroleurs". Naast de vorming van een eigen „ziekenkas", destyds een mijlpaal in de warmoeziers- en tuiniersvak kringen, ontplooide de vereniging langzamerhand ook op vak- en cultureel gebied de nodige activi teiten. Hiertoe behoorden onder meer de oprichting van een toneelclub, waarbij tevens het eerste vereni gingsvaandel werd onthuld (1890), de instelling van de nu nog be staande z.g. vragenbus (1894), de eerste deelname met een praalwa gen aan de 3 oktober-optocht, de stichting van een eigen vakbiblio theek met de benoeming van een bibliothecaris (1898), de oprichting van de winter-vakcursussen (1901), een tekencursus (1906) en het orga niseren van onderlinge kweekwed- stryden, die in 1909 voor de eerste maal met succes werden gehouden en ook nu 55 jaar later nog een vaste plaats op het verenigings programma innemen. Na de totstandkoming van de Ziektewet-Talma, werd het oorspron keiyke verenigingsdoel overbodig, trad de vereniging „en bloc" toe tot de pas opgerichte Leidse Ziekenkas (1922) en onderging de vereniging onder de gewijzigde naam: „Tui niers- en Bloemisten vereniging ,Door Eendracht Verbonden" een belang- rfj'ke structuuxwyziging. Van die tyd af werd de vereniging voornameiyk gevormd door amateur tuiniers en -bloemisten en werd het accent gelegd op het kweken van planten en bloemen en de aanleg en het onderhoud van eigen tuintjes als liefhebbery. Teneinde de kennis van de leden in het kweken van de meest uiteen lopende produkten tot een zo hoog mogeiyk niveau op te voeren, werd overgegaan tot het. organiseren van kweekcursussen (1924), jaarlykse bloemen-, fruit- en potplantenten toonstellingen (1929), diverse kweek- wedstryden (1931), alsmede van een jaarlykse onderlinge tuinwedstrijd. Voor al deze evenementen, welke ieder Jaar tot de hoogtepunten in het verenigingsleven behoren, stel- den achtereenvolgende besturen I steeds meerdere prijzen beschikbaar, w.o. enkele wisselprUzen. 32 jaar gestreden om wisselplaquette Dat de leden bij de onderlinge kweekwedstryden hun ontwikkeling in het kweken tevens steeds gepaard lieten gaan met een gezonde rivali teit, moge o.m. blyken uit het feit, dat de in 1931 beschikbaar gestelde wisselplaquette voor de winnaar van de bollenkweekwedstryd eerst in 1963 het definitieve eigendom werd van de heer H. YVagemans. Naast genoemde evenementen be legt de jubilerende vereniging in het winterseizoen maandeiykse by een- komsten, die met lezingen, kleuren dia-projecties, onderlinge kweek wedstryden etc. steeds aantrekkeiyk worden gehouden en zich dan ook steeds in een grote ledenopkomst mogen verheugen. Een van de traditionele hoogte punten van het winterprogramma vormt steeds weer de sfeerrijke bij eenkomst vlak vóór Kerstmis, die extra geaccentueerd wordt door de tientallen door de leden zelf opge maakte kerststukjes, met als inzet enkele prijzen voor de fraaiste exem plaren. De jubilerende vereniging Ko ninklijk goedgekeurd in 1904 telt thans 85 leden. Het huidige en actieve bestuur wordt gevormd door de heren J. H. Smit (voorzitter), J. Roman (secre taris), A. Hofman (penningmeester), H. de Pree (vice-voorzitter), H. Wa- gemans (2de secretaris), P. Helven- steyn (bibliothecaris), H. T. Neder - berger, N. Breedyk en J. P. Korenhof (alg. adjuncten). DEV's erevoorzitter is de heer J. Jonker, die nu al weer ruim 24 jaar geleden de voorzitters hamer aan de heer Smit overdroeg. Een jubileumcommissie, bestaande uit de heren D. Koudilzer, M. den Hartog en P. Staffeleu. kreeg in 1962 tot taak voor het jubileumfonds een groot batig saldo te kweken, waar door aan de herdenking van het 75-jarig bestaan een feestelijk tintje kan worden gegeven. De jubileum commissie slaagde hierin voortref felijk, met als gevolg, dat de leden met hun dames ditmaal ook figuur lijk de bloemetjes buiten kunnen zetten. Dit zal gebeuren met een feestavond op zaterdag 9 mei ln het St.-Antoniusclubhuis. ontwerper van het bollencorso, en dit artistieke conflict (Van Driel zou achter de rug van Noyons ontwerpen naar Aalsmeer hebben gestuurd) ontaarddie zelfs in felle interviews van beide ontwerpers in enkele dag bladen. De verrassing kwam evenwel toen met algemene stemmen en instem ming werd besloten niet Van Driel of enige andere gerenommeerde corso- meester als de opvolger van Noyons aan te wfjzen. maar een onbekend KLM-vlieger, die zich in zyn vrfje I tyd uitleeft op het tekenpapier. Hy heet Harry J. Bouwmeester, zit in het bestuur van de Vereniging van KLM-vliegers en kreeg zyn gedegen tekenopleiding aan de „Famous Ar tists School" ln Amsterdam. Harry Bouwmeester ogenschynlijk wat nuchterder dan zyn zwierige „Bourgondische" voorganger, heeft iedere deskundige verrast met zyn proefontwerpen. Het Aalsmeerse bloe- I mencorso 1964 zal geheel in het teken de Ruyter"). die tijdens in sep tember in Aalsmeer te zien zal zijn. staan van de scheepvaart. Het motto is „Varend Volk". Harry Bouwmees ter, die nu al „de vliegende artiest" wordt genoemd heeft de verwende Aalsmeerders verrast. Vrijdagavond toonde hy zyn ontwerpen aan de buurtschappen (naast Aalsmeer, ook Ter Aar en Roelof ar ends veen). Alge meen was men van oordeel, dat de kwaliteit van het corso onder de lei ding van de bescheiden KLM-gezag voerder alleen nog maar zal kunnen worden verhoogd. Harry Bouwmees ter zelf Is nog wat „kat-uit-de-boom- kykerig". Hy maakt vol vertrouwen zyn eerste corso. ,Jk zal de traditie van Noyons voortzetten", zegt hij „men hoeft g«en spectaculaire wyzi- gingen in de opzet of de uitvoering te verwachten". Marktfestijn op 21 maart Het Leidse genootschap voor styl en uiterlyke welsprekendheid Exer cendo, een van de disputen van het Leids Studenten Corps, viert binnen kort het 24 ste lustrum. Met zyn 120 jaren wordt het genootschap het oudste dispuut van deze aard ln den lande geacht te zyn. Het is na de oorlog een soort tra ditie geworden, dat de lustrumviering niet uitsluitend intern geschiedt, maar ook naar buiten merkbaar is door een concours voor standwerkers op de Leidse warenmarkt. Dit con cours zal dit jaar plaats vinden vol gende week zaterdag 21 maart en wel voor het eerst op het tydeiyke marktterrein, de Nieuwstraat. De markt en Havendienst verleent na mens de gemeente grote medewer king, omdat deze dienst in deze ma nifestatie een gelegenheid ziet, het marktbezoek (waarover na de ver plaatsing nogal wat te doen is ge weest en zal biyven» te stimuleren. Uit het gehele land zullen ongeveer tien van de beste standwerkers in actie komen om te dingen naar de hoogste eer en de geldpryzen, die door de gemeente en het bedrijfsle ven beschikbaar zyn gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat het concours om half elf zal worden ge opend door een van de wethouders en de gehele dag, onderbroken door een middagpauze, zal voortduren tot de prysuitreiking om half vyf. De Jury bestaan uit alle aanwezige leden van Exercendo. terwyi ver wacht wordt dat ook vele van de on geveer 200 reünisten van het ge nootschap een kykje zullen nemen. Overigens zullen enkele leden van Exercendo nu en dan de plaats van de standwerkers Innemen om hun „styi en uiterlyke welsprekendheid" bot te vieren op het hopeiyke koop lustige publiek. Dit zullen echter slechts korte tussen-actertjes zyn, want de standwerkers komen uiter aard niet naar Leiden om feest te vieren maar om zaken te doen, en dat houden zij waarschyniyk toch het liefst in eigen hand. Overigens zal het geheel vermoediyk nog wor den opgeluisterd door een bekend radio-artiest, doch daaromtrent zyn nog geen definitieve beslissingen ge nomen. Ontwerperpiloot H. BOUWMEESTER Dat de afdeling Leiden-noord van de Ned. Chr. Vrouwenbond zich ge stadig ontwikkelt tot een bloeiende groep bleek, weer eens uit de grote belangstelling voor de eerste alge- ADVERTENTIE Uitreiking prijzen in Leiden De paasveetentoonstelling, die gisteren in Leiden is gehouden, is een succes geworden. Werd in de morgenuren op het Vee marktterrein fel om de hoogste eer gestreden, 's Midags viel dan toch de prijzenregen. De prijzen werden tijdens 'n lunch- bijeenkomst in café-restaurant ,,In den Vergulden Turk" door de loco-burgemeester van Lei den, de heer S. Menken, uitge reikt. Naast de vele eerste en ereprijzen waren er ook enkele kampioenschappen, die de aan dacht trokken. Arbiter Joh. Ka rens uit Zoetermeer sprak daar trouwens zijn waardering over uit, in het bijzonder wat het zwartbont betrof. Kampioen by de runderen in de rubriek afgewisselde gemeste koeien werd het door P. J. van den Eyk te Benthuizen ingezonden rund. In de rubriek gemeste koeien met niet meer dan vier brede tanden viel de kampioensprys ten deel aan J. L. Dekker te Beemster. De kampioens prys in de afdeling roodbont (afge wisselde gemeste koeien) ging naar D. Rademaker te Wieringerwerf. In de rubriek gemeste koeien met niet meer dan zes brede tanden werd kampioen de koe van P. J. v. d. Eyk te Benthuizen. Tevens werd dit dier aangewezen als algemeen reserve kampioen. D. Rademaker te Wierin gerwerf behaalde ook de kampioens- prijs in de afdeling B rubriek 3 (ge meste koeien met niet meer dan vier brede tanden). Kampioen in de rubriek dikbillen, slachtryp, met niet meer dan twee brede tanden werd W. M. Immink te Bovenkerk. Bovendien behaalde hy in de afdeling runderen, uitsluitend roodbont, de algemene kampioens prys. De heer J. H. Verbruggen te Mid- denmeer werd met zyn inzending in de rubriek gemeste ossen met meer dan twee brede tanden kampioen. Kampioen in de afdeling kalveren (gemeste kalveren geen dikbillen) werd het kalf van de gebr. Lokhorst te Sta verden. Reservekampioen werd het kalf van M. H. Mooren te Hoog- made. official DANSK STIL M#BKL dealers In uw o m q o I a Q woninginrichting c. van wany dorpsstraat 76 woninginrichting bentveld hogewoerd 122 hasselman pander breestraat 146 woninginrichting e. tissing here weg 148 In etalages en showruimten yan bovenvermelde official dealers vindt U het door Madsen en Schubell ontwikkelde original dansk stil mebel. Meubelen, die U een weergaloos zitkomfort bieden en zich laten komblneren tot een bij uitstek Individuele woonwijze, waarbij uw eigen smaak en Inzicht volledig tot uiting komt. Vanzelfsprekend zijn de official dansk stil mebel dealers U bij het maken van uw plannen gaarne deskundig van dienst mene Jaarvergadering, die gister avond in de grote byzaal van de Petrakerk werd gehouden. Na het huishoudeiyke gedeelte werd de avond ditmaal geheel verzorgd door de heer J. J. Nout, sales-promotor van de Coöp. Condensfabriek „Fries land" te Leeuwarden, die de dames ln woord en beeld een zowel interes sante als leerzame voorlichting gaf over tal van ln de handel zynde melkprodukten. Na een korte meditatie en een harteiyk welkomstwoord, kon de waarnemend presidente, mevrouw A. A. Reyneveld-V. d. Gugten onder grote byval mededelen, dat de zang begeleiding in het vervolg zal wor den verzorgd door mevrouw C. Li- bochant-van Schie, zodat de afdeling eveneens een eigen organiste rijker ls geworden. Daar de presidente, me vrouw C. E. van Leeuwen-Luykenaar haar functie om gezondheidsredenen ter beschikking had gesteld, maakte spreekster bekend, dat de verkiezing van een nieuwe presidente tydens de april-byeenkomst aan de orde zal moeten worden gesteld. Nadat zy de ex-presidente een spoedig en algeheel herstel had toegewenst, vroeg de secretaresse, mevrouw A. W. Dron- kert-van Amerongen, aandacht voor haar Jaarverslag op rijm. Het bleek dat de thans 61 leden tellende een jarige onderafdeling van de NCVB op een zeer actief Jaar kan terugzien. Dat het de afdeling financieel even eens goed gaat. bewees het verslag van de penningmeesteresse. mevrouw E. v. d. Maarel-Laros, die op een batig saldo kon wyzen. Hierna was het woord aan de heer Nout, die eerst een inleiding hield over het ontstaan en de uitbreiding van de Coöp. Condensfabriek „Fries land" en zich daarby reeds direct ontpopte als een vlot en geestig spre ker. Na een korte film over het zelf- kazen van „Goudse kaas", vertoond# de heer Nout de prachtige bedryfs- kleurenfilm „Symphonie ln M(elk)". Vervolgens gaf hy vanachter de toonbank van zyn „winkeltje" met tal van CCF-produkten nog een kor te voorlichting over de waarden en het Juiste gebruik van deze produkten en testte hy daarna ale quiz-master op geestige wyze een aantal dames op hun zojuist verworven kennis van een en ander. Tenslotte projecteerde de heer Nout nog een van geluid voorziene film uit „de oude doos" met veel gooi- en amytwerk, waarmede de toeschouw* •tera zich koetaiyk konden amuseren.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3