SPANNING OM CYPRUS STERK VERMINDERD VN-leger gevormd: Canadese groep op eiland aangekomen Scheepvaart gestremd door brand in gemaal K.L.M. voelt tocli het meeste voor de D.C.-9 Russische ingenieur in Sehastopol „vorderde" flottielje vaartuigen OOSTDUITSE STALINISTEN STELLEN „ORDE OP ZAKEN" ONTWAPENING IS NOG GEEN VREDE Kinderen gewond bij brandje (9«d Vijftig doden bij busramp TWEE VUURZEEEN IN HENGELO Nalatigheid veroorzaakt grote schade TEGEN RUBY DOODSTRAF GEEIST van Egmond WEERBERICHT Havemann uit partij gestoten Minister Luns in nota PAKISTANEN NAAR INDIA Onachtzaam lernvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 MAART 1964 No. 31212 LEIDSCH DAGBLA Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 De dreiging van een Turkse landing op Cyprus is gisteravond sterk verminderd na een verklaring van de regering in Ankara, waarin het VN-leger werd verwelkomd. Deze Turkse verklaring betekende een plotselinge ommekeer. Turkije zal honderdduizend dollar bijdragen voor de krijgsmacht van de VN. Vermoedelijk heeft zich de Britse invloed doen gevoelen: Engeland waar schuwde Ankara gisteren vriendschappelijk tegen een Turks in grijpen op Cyprus. Dit geschiedde in een onderhoud van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Butler, met de Turkse ambas- dcur. Het gesprek duurde 25 minuten. Secretaris-generaal Oe Thant heeft de Veiligheidsraad, die gisteravond op verzoek van Cyprus bijeenkwam (vannacht om twintig minuten over twaalf Ned. tijd) meegedeeld, dat het poli- tieleger van de VN voor Cyprus is gevormd. Hij had Turkije dringend om matiging verzocht. Ook bijdrage van Nederland De Veiligheidsraad nam mei alge mene stemmen een resolutie aan, waarin er bR alle leden op werd aan gedrongen af te zien van elke daad of dreiging, die de toestand op Cyprus iou kunnen verergeren en de inter nationale vrede in gevaar brengen. Er is reeds een Canadese groep, be staande uit 36 soldaten en piloten, als kwartiermakers naar het eiland ver trokken. Australië zal 400.000 gulden bijdragen aan de kosten van het VN- leger. Nederland heeft besloten een bedrag van maximaal 100.000 Amerikaanse dollars te verstrekken. Ierland stelt 500 man ter beschik king, Zweden 700 man. Aan deze regeling, die een grote verademing betekende, was een dag jvan spanning voorafgegaan. Ankara had gedreigd met interventie tenzij aan de gevechten op het eiland on middellijk een einde zou worden ge maakt. De Turkse regering beschul digde Griekenland ervan de Turkse Zowel aan Turkse als aan Griekse zijde waren militaire maatregelen genomen, die een ernstige bedreiging betekenden. De wijziging in het standpunt van de Turken heeft die dreiging dus plotseling weggenomen. Gisterochtend hadden nog tiendui zend Turkse studenten gedemon streerd tegen de jongste gebeurtenis sen op Cyprus. Zij voerden een af beelding van president Makarios mee, die later werd verbrand. De studen ten riepen: „Ons geduld is uitgeput en niets kan ons tegenhouden". De regering in Ankara dacht daar blijk baar anders over. De eerste troepen, die binnenkort op Cyprus zullen aankomen, worden volgens een mededeling van Oe Thant, geleverd door Canada, Zwe den en Ierland. Vijftig schoolkinderen zijn bij een busongeluk in Ipiales op de grens tussen Bolivia en Ecuador om het leven gekomen, toen de bus, waarin zij gezeten waren, in een ravijn stortte. Duizend brieven per dag voor mevr. Kennedy Mevr. Jacqueline Kennedy ont vangt no gsteeds gemiddeld dui zend brieven per dag waarin medeleven wordt betuigd met de moord op haar echtgenoot in november vorig jaar. In ant woord op dergelijke bewijzen van medeleven worden volgende week 900.000 dankbrieven en -kaarten naar alle delen van de wereld verstuurd Duizenden vrijwilligers hadden haar met de post geholpen. Daar deze mede werking is opgehouden zullen de thans binnenkomende brieven niet meer kunnen worden beant woord. (Van onze Hengelose correspondent) Twee branden, elk van een om vang zaals Hengelo jarenlang niet gekend heeft en bovendien beide van Dc jury In het proces tegen Jack Ruby in Dallas, Texas, heeft zich vanochtend om 7.05 uur Ned. tijd teruggetrokken om lich te beraden over de vraag of de nachtclubeigenaar schuldig of onschuldig moet worden be vonden aan moord op Lee Os wald, de vermoedelijke moorde naar van president Kennedy. De openbare aanklager had tevoren de doodstraf geëist. De verdediger had vrijlating ge vraagd omdat Ruby een „zeer, leer zieke man" is. Uitgesproken het beste classic MANTELS MANTELKOSTUUMS HOOFTSTRAAT 88 BREESTRAAT 173 ALPHEN LEIDEN VEEL WIND Blijkens het weeroverzicht van tien uur zal er een sterke oostelijke Wnd blijven waaien. Die zal koude lucht aanvoeren, die een groot deel van ons land zal bestrijken. Er zal veel bewolking zijn. Plaatselijk moet tnlge regen worden verwacht. 15 MAART 1964 Zon op: 6.55 uur; onder: 18.44 uur. Maan op: 7.58 uur; onder: 20.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.15 en 16.29 Uur; laagwater te 0.04 en 12.28 uur. 16 MAART 1964 Zon op: 6.52 uur; onder: 18.46 uur. Maan op: 8.19 uur; onder 21.36 uur. Hoogwater te 450 en 17.05 uur; laag- •ater te 0.41 en 13.07 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's en een bQvoegsel Cyprioten te willen uitroeien vóór de komst van een VN-politiemacht. Van Griekse en Cypriotische zijde werd geantwoord, dat de voorgenomen Turkse invasie „een sinister plan is om Cyprus te verdelen en het Turkse deel bij Turkije te voegen". Dit was ook het standpunt van de Griekse vertegenwoordiger in de Veiligheids raad. De Turkse algevaardigde ant woordde, dat de Griekse woordvoer der de rollen omdraaide. „Wij zijn degenen die beschuldigen", zei hij. Hij vroeg de Griek plechtig en officieel te verklaren, dat er geen Turkse hui zen meer in brand zullen worden ge stoken en dat er een einde komt aan het bloedvergieten. (Van onze Haagse correspondent) De vice-president van de KLM dr. G. van de Wal heeft tegenover ons gistermiddag laten doorschemeren, dat de voorkeur van de KLM voor de aanschaffing van een nieuw vliegtuig sterk uitgaat in de richting van de Douglas DC-9. De reden, waarom het Franse aanbod om zes Caravelles Su per B ver beneden de prijs te verko pen niet veel kans maakt vatte hij als volgt samen: „de KLM kan zich niet veroorloven iets anders dan het beste en modernste materieel tegen de voordeligste prijs aan te schaffen. En wat is de Caravelle anders dan een weliswaar verbeterd, maar niet temin tien jaar oud ontwerp?" Dr. Van de Wal gaf toe, dat het Franse vliegtuig grote aantrekkings kracht op het publiek uitoefent, maar hij voegde eraan toe. dat sommige van de 22 maatschappijen die het toestel nu gebruiken ervan af willen. Een andere KLM-functionaris teken de hierbij aan, dat de Caravelle nogal snel onder de ir.vloed zou staan van weersomstandigheden met name van felle zijwind. De technici van de KLM zouden alleen al daarom niet veel voor het Franse type voelen. Wat be treft de derde kandidaat de BAC 111 merkte dr. Van de Wal op. dat het feit, dat er een prototype is veron gelukt op zichzelf geen beletsel hoeft te zijn om het toestel aan te schaffen. „Testvliegen is een hard vak beter dat de fout er nu uitkomt dan later". De Engelsen hebben nu echter toch een achterstand in de ontwikkeling opgelopen en daar de KLM volgens dr. Van de Wal nog altijd vooraan behoort te staan in de vernieuwing van de vloot zal die achterstand waarschijnlijk onoverkomelijk blijken. De hoofdingenieur van de techni sche dienst in de Russische vlootba- sis Sebastopol blijkt kans te hebben gezien, een geheel flottieltje vaartui gen te verduisteren. Dit wordt gemeld in het jongste nummer van Rode Ster, het orgaan van de Russische strijdkrachten. De hoofdingenieur, Konstatin Vid- mont, die in Sebastopol een alge meen geacht man was, begon zijn illegale activiteit met het ontvreem den van dertien scheepsmotoren en enige honderden onderdelen, die hij aan amateur-vissers verkocht. Toen dit ongestraft bleef ging Vidmont, met hulp van een marine-officier, Kostine, de vloot van de school voor adelborsten „inspecteren". Een aan tal vaartuigen zocht hij uit voor een organisatie van de stad Sebastopol. Later „vorderde" hij verscheidene schepen van de jachtclub en een reeks militaire vaartuigen. Op deze wijze verdween een heel flottieltje. Voor vrijwel iedereen in Sebastopol was de arrestatie van Vidmont een grote verrassing. In officiële redevoe ringen placht hy altijd felle kritiek te oefenen op mensen „die zich aan de bezittingen van het volk vergrij pen". Oud minister-president dr. W. Drees was gisteren aanwe zig bij de opening van het ..Koos Vorrinkhuis" voor na tuurvrienden in Lage Vuursche. Dr. Drees in gesprek met mevr. J. Vorrink-Bergmeyer. De opening geschiedde door staatssecretaris drs. L. M. van de Laar van O. K. en W Het gebouw biedt plaats aan ruim 100 gasten. (Van onze correspondent in Bonn) De stalinisten in Oost-Duits- land beginnen orde op zaken te stellen: de „liberale" communist prof. Robert Havemann is uit de partij gestoten en als hoogleraar aan de Humboldt-universiteit ontslagen. Voorts zijn de chef van het staatsreisbureau, Hei- necke, en twee andere leidende functionarissen van dit bureau ontslagen. Havemann, die voor zijn in Oost-Berlijn uitgesproken wen sen naar meer vrijheid aanvan kelijk slechts ideologische te rechtwijzingen kreeg, is blijk- Bij graafwerkzaamheden voor veertiende eeuw daterende wen- restauratie van de fundering teltrap. Twee medewerkers van van de Gevangen Poort in Den de Rijksdienst voor het Oud- Haag zijn restanten gevonden heidkundig Bodemonderzoek van een vermoedelijk uit de bekijken de blootgelegde resten. Smartegeld voor d wa ngarbeiders In een proefproces te Stuttgart is gisteren vastgesteld, dat een voor malig bewoner van een concentratie kamp die in de oorlog als „genum merd menselijk produktiemiddel" voor een bewapeningsbedrijf heeft moeten werken, principieel recht eeft op een schadeloosstelling en een smartegeld .Het bedrijf waarvoor de betrokkene heeft gewerkt, moet dit betalen. Het proefproces was met instemming van het betrokken be drijf aanhangig gemaakt. De eiser was een man die van maart 1943 tot april 1945 in een concentratiekamp heeft gezeten. De uitspraak werd gedaan in ho ger beroep. In eerste aanleg was de eis van de voormalige concentratie kampbewoner afgewezen. De eiser was een voormalige direc tiesecretaris van een grote onderne ming, die in het kamp Sachsenhau- sen moest werken voor een filiaal van een wapenfabriek in Oranien- burg, die de kampleiding daarvoor 132 mark per maand uitbetaalde. De Bondsrepubliek had de man al een schadeloosstelling uitgekeerd voor het feit, dat hij gevangen was gezet en voor de schade die z(jn gezondheid baar te ver gegaan met zijn in terview in een Hamburgs blad waarin hij kritiek op het regime- Ulbricht oefende. Reisbureau-directeur Heinecke wordt verantwoordelijk gesteld voor het wekken van de inmiddels alweer vervlogen hoop dat Westberlijners 72 uur lang him familie in 12 Oostduitse steden zouden mogen bezoeken. Deze aankondiging is inmiddels door de Oostduitse regering ongedaan ge maakt. Het laatste lichtpunt in deze twee affaires blijft, dat de strafmaatre gelen vergeleken bij vroeger nog uit zonderlijk mild zijn. Volgens de „Hamburger Echo am Abend" zou prof. Havemann in een vraaggesprek hebben verklaard, dat het socialisme (communisme» pas weer met succes in de aanval zou kunnen gaan, als de Oostduitsers meer vrijheid krijgen dan de mensen in de Westelyke landen. De hoogle raar heeft gister echter tegenover een Westduitse Journalist verklaard, dat hij geen vraaggesprek in deze vorm heeft gegeven. Hij zei dat een Westduitser hem had opgezocht, die verklaard had jurist te zijn. In een zakelijk gesprek over Havemanns colleges over het thema algemene vrijheid, de vrijheid van voorlichting en dogmatiek had de hoogleraar zijn theoriën verkondigd. Minister Luns (Buitenlandse Za ken) heeft gisteren een nota over het ontwapeningsvraagstuk toege zonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer. De Kamer had om een dergelijke nota verzocht. In de nota wordt gezegd, dat hoe belangrijk ontwapening ook moge zijn, toch niet uit het oog kan wor den verloren, dat beperkte of ingrij pende wapenreducties, dan wel uit schakeling van oorlog als hanteer baar middel van buitenlands beleid, niet automatisch de vrede brengt. Slechts een overspannen opvatting van ontwapening kan leiden tot de conclusie, dat ontwapening gelijk is aan vrede. Het is de opvatting van de Sowjet-Unie. Politieke tegenstel lingen zullen echter bij het wegval len van de wapens heviger kunnen oplaaien. Het Westen beoogt door ontwape ning te komen tot een wereld waarin staten en volkeren in vrijheid en vrede zullen kunnen leven en sa menwerken. Waarin het gebruik van oorlogsgeweld zal z(jn uitgescha- daardoor had geleden. De voormalige keld als een instrument van natio- kampbewoner nam hier geen genoe- naai beleid. Ter bereiking van dit gen mee en sprak daarom de onder- doel zal algemene en volledige ont neming aan waarvoor hij indertijd wapening onder doeltreffende inter- gedwongen was te werken. I nationale controle noodzakelijk zijn. Na een overzicht over de menings verschillen tussen de Sowjet-Unie en het Westen en enkele mededelingen over de nog niet voldoende methoden tot opsporing van wapens van massavernietiging, wordt gezegd, dat de urgentie van het bereiken van overeenstemming over algemene en volledige ontwapening geen afbreuk mag doen aan het streven om tussen de grote mogendheden zo spoedig mogelijk tot meer beperkte overeen komsten op ontwapeningsgebied te geraken De minister voor Huisvesting van India heeft meegedeeld, dat dagelijks ongeveer duizend mensen uit Oost- Pakistan naar India vluchten. Voorts zouden nog 75.000 christenen klaar staan om naar India uit te wijken. geheel verschillende en gevaarlijke aard, hebben gistermiddag een voor lopig nog niet te ramen schade ver oorzaakt. Omstreeks half drie raakte het gemaal bij de Waarbeeksluis in brand. In de machinekamer veran derde stromende gasolie in een loeiende vuurzee, die urenlang be streden werd door met persluchtmas kers uitgeruste leden van de vrijwil lige brandweer. Terwijl de politie de Twekkeler- weg afsloot voor alle verkeer wegens ontploffingsgevaar van enkele tot het gemaal behorende oliereservoirs, snel de de bedrijfsbrandweer der Konink lijke Zoutindustrie te hulp met nieu we flessen perslucht en droogpoeder. Toen met behulp hiervan de draaien de motoren konden worden benaderd en stopgezet en de ol'etoevoer kon worden afgesloten, slaagde de brand weer erin de laaiende vlammen te doven. Het vuur had inmiddels de drie grote dieselmotoren zodanig be schadigd. dat een onmiddellijk opge roepen ploeg monteurs dagen nodig zal hebben om het zwartgeblakerde gemaal weer in werking te stellen. Tot zolang zal de sluis in het Twen tekanaal onbruikbaar blijven en is het aan het laatste kanaalvak gele gen Enschede voor alle scheepvaart geïsoleerd. Terwijl de brandweer met alle beschikbare mankracht en wa gens bij het gemaal was, kwam via de mobilofoon de melding, dat in de Hengelose buurtschao Beckum een grote bosbrand woedde Kurkdroge dopheide, buntgras en vliegden nen vormden gretig voedsel voor de door een strakke wind aangewakker de vlammen, die v?.n een perceel van de Enschedese fabrikant A. van Heek oversloegen naar de uitgestrekte bos sen van de stichting Twickel. De te hulp geroenen bosbrandweer uit Del den slaagde er samen met politie, jachtopzieners en in de nabijheid wonende en door het vuur bedreigde boeren, allen gewapend met vuurzwe- pen en takken, in de bosbrand tot staan te brengen. Ongeveer 20 hec taren natuurgrond veranderden in verschroeide aarde. Tientallen jonge hazen en konijnen vonden de dood. u.Pt Hengelose recherche, die direct bij het begin van de brand in het gemaal een onderzoek instelde kwam tot de conclusie dat de oor zaak van de brand te wyten is aan een eenvoudige menselijke fout, na melijk onachtzaamheid. Een ar beider-bedieningsman uit Ambt Del den was op het moment van het uitbreken van de brand het enige personeelslid van Rijkswaterstaat, dat aanwezig was in het gemaal. Hij had onder meer tot taak een tank van 1800 liter te vullen met gasolie voor de dagvoorraad van de diesel motoren. Uit de grote tot het gemaal behorende oliereservoirs, die juist gisteren gevuld zouden worden, werd de olie overgepompt naar de tank. De man deed intussen een ander werkje en vergat daarbij de toevoer tijdig af te sluiten. De volgeraakte tank stroomde over en de olie liep de lager gelegen machinekamer in, waar twee van de drie grote dieselmotoren in vol bedrijf waren. De gasolie vloei de over een gloeiende motoruitlaat. Voordat de man van de schrik was bekomen, stond het hele gemaal in lichterlaaie. Drie kinderen, een meisje van drie, een jongetje van twee jaar en een baby van 9 maanden, liepen gis termiddag zeer ernstige brandwon den op by een brandje in de ach terkamer van een woning in de Kleine Wittenburgerstraat in de Eilandenbuurt van Amsterdam. In deerniswekkende toestand werden zyn naar het Weesperplein-zie kenhuis overgebracht en ter ver pleging opgenomen. De drie kinde ren waren alleen tuhis. Hun moe der deed even een boodschap. In de kamer stond een petroleum kacheltje, waartegen tijdens het spelen vermoedelijk is gestoten waardoor het omviel en brandende pertoleum over de kinderen terecht kwam en op de vloer liep. Omdat de kamer was afgesloten doofde het vuur door gebrek aan zuurstof. Toen de moeder thuis kwam vond ztf haar zwaar gewonde kinderen in de afgesloten kamer. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Maart 1864: Het provinciaal gerechts hof van Zuid-Holland heeft Vrijdag een Leidenaar tot 5 jaar tuchthuisstraf veroor deeld, beschuldigd van vier valschheden in onderhand- sche geschriften, ten nadele van den directeur der Badin richting alhier. Het model van het stand beeld van Napoleon 1, be stemd voor een plein der stad i Rouaan, is door een onvoor- zien toeval geheel verbrij zeld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1