veel weegt veel waagt Strandmode 1964 Lang leve de komedie Wie Rauwe groenten Moederlijke 1 JONGE VROUWEN IN AMERIKA [aterdag 14 maart 1964 Pagina 3 Bij het inspecteren van de romergarderobe hebt ook u misschien gemerkt dat u gedu rende de winter heel wat pond jes bent aangekomen. Al die gezellige avondjes met veel zoetigheidjes en al die stevige maaltijden met lekker vette jus hebben ons zo ongemerkt doen uitdijen. Misschien valt de I „schade" nogal mee, maar als u werkelijk van mening bent dat u te dik bent geworden kunnen we u het vouwblad van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding ,,Wie veel weegt, veel Jl waagt" aanraden, i Op overzichtelijke wijze wordt t hierin getoond hoe u de gevol- I gen van overvoeding kunt be- j strijden en hoe u ze in het ver- !volg kunt voorkomen. Om vast wat moed te verza- melen hebben we wat aanwij- j zingen uit het vouwblad voor u i overgenomen. Calorieën i] We moeten er voor zorgen dat we J wel ponden verliezen maar niet J onze gezondheid of levenslust. V Daarom heeft het geen zin wille- f keurig minder te gaan eten: er is voedsel dat we wel en dat we niet moeten blijven gebruiken. Bouwstoffen (eitwit, kalk en fjzer) en beschermende stoffen (vi tamines, voedingszouten) heeft ons lichaam onder alle omstandighe den nodig, ook bij het vermage ren. Wat we moeten beperken is onze brandstoffen-opname. De brandstoffen leveren ons namelijk calorieën en de hoeveelheid calo rieën die we opnemen heeft grote invloed op ons gewicht. Als er te veel voedsel wordt gebruikt, kan niet alles worden verbrand: het onverbrandbare deel wordt omge zet in vet. De hoeveelheid brandstof die we opnemen kan precies worden ge wogen en berekend. Elk hapje eten vertegenwoordigt een bepaalde ho«- i veelheid energie, die we kunnen uitrekenen in calorieën. Als we willen vermageren laten we in de eerste plaats een groot deel van die levensmiddelen weg, die veel brandstof, dus veel calo rieën leveren. Dat zijn o.a. suiker, snoepgoed, jam, honing, gebak, koek, chocolade, vet, olie, boter margarine, pinda's en noten, zet- meelhoudende bindmiddelen. In de tweede plaats gebruiken we in elk geval niet minder van de le vensmiddelen die onze gezondheid zullen beschermen en ons fit zul- Maartse buien die beduien dat de zomer aan komt krui en. zegt een oud rijmpje en daarom verdragen we maar moedig de koude maartse dagen in de hoop op een warme zomer met veel zon. Hebt u al gedacht aan een nieuw badpak? Zo langza merhand kunnen we daar weer naar gaan uitkijken en nu is er nog volop keus. Er zijn effen en bedrukte modellen, noppen, ruiten, strepen die horizontaal, ver ticaal of diagonaal zijn ver werkt en veel modellen met koord- en stofceintuurs, ap plicaties of biezen. Hierbij ziet u twee modellen uit de collectie badmode 1964 van Tweka. len houden, dus dagelijks een halve liter melk, karnemelk of yoghurt, 20 g kaas, 250 g groente, 100 g fruit, 50 a 100 g mager vlees, ma gere vleeswaren, magere vis of ei. Natuurlijk zijn de adviezen van het voorlichtingsbureau alleen be stemd voor hen, die gewoon wat willen afvallen. Wilt u werkelijk drastisch vermageren, raadpleeg dan een arts en gebruik nooit pre paraten en vermageringsmiddelen zonder voorafgaand overleg met die arts. Broodmaaltijden Brood levert veel calorieën omdat het veel zetmeel bevat. Gebruik dus weinig brood en neem dunne sneetjes. Bruin brood, volkoren- boord en roggebrood verzadigen beter en langer dan wit brood en leveren meer beschermende stoffen. Boter en margarine zijn goede vitamineleveranciers maar tevens calorieënrijk. Besmeer dus uw bo terhammen dun. Dranken, die helemaal geen ca lorieën leveren zijn water, bouillon van blokjes of mager vlees, groen tebouillon, thee en zwarte koffie zonder suiker. Karnemelk, tapte melk en taptemelkyoghurt leveren minder calorieën dan melk, koffie melk en yoghurt. Als belegging zijn mager vlees (gekookt of gerookt), magere vis, garnalen, mosselen, ei, kaas (lie ver 40 plus of 20 plus dan vol vet), groenteslaatjes, tomaat, komkommer, sterkers, radijs, ramenas, geraspte wortel, vruch ten of vruchtenmoes zonder sui ker, gistextract, zeer geschikt. Warme maaltijden Bereid soep liefst zonder of met weinig "bindmiddel. De meeste calorieën zijn afkomstig van boter of margarine en bind middel. In plaats van door soep kunt u de maaltijd ook laten voorafgaan door een slaatje van rauwe groente of een vrucht. Dit vult de maag, stilt de eerste honger en bevat weinig calo- riën. Aardappelen zijn betrekkelijk rijk aan calorieën. Maar hun vervanging in de vorm van rijst, macaronie. spaghetti is er nog rijker aan. Aardappelen bevat ten bovendien beschermende stoffen, die we niet kunnen missen (o.a. vitamine C) en die in deze vervangingsmiddelen niet voorkomen. Gebruik dus niet meer dan 1 a 2 kleine aard appelen en bedenk dat gebak ken aardappelen rijk aan vet zijn. De meeste groentesoorten bevat ten zeer weinig calorieën en kun nen dus zoveel men wil worden gegeten zonder gevaar voor de lijn. Twee soorten groente, bijvoorbeeld een rauwe en een gekookte, geven grotere verzadiging en maken de maaltijd gevarieerder. Botersausjes zijn uit den bozel Gebruik bij het bakken en bra den van vlees weinig vet of boter. Ook het vlees zelf kan grote in vloed hebben op het aantal calo rieën: vette vleessoorten bevatten er aanmerkelijk meer dan magere (100 g mager rundvlees bevat 107 cal. en 100 g vet rundvlees 271 cal.). Hetzelfde geldt voor vis. Mage re soorten (wijting, schelvis, schol, kabeljauw, poon e.d.). ver dienen de voorkeur boven de vet te (haring, paling, makreel). Gebruik bij de nagerechten zo weinig mogelijk boter, slagroom, margarine, suiker en zetmeel. Van melk of melkprodukten zelf wordt u niet dik, het zijn juist de zoetigheidjes die de weeg schaal doen doorslaan. Kleine hapjes Picknick-koelkast Dit is "Cycliste" een japon met broekrok uit de nieuwe collec tie van Carven in Parijs De jurk is gemaakt van grof linnen, be drukt met pastillesdie in de taille een soort ceintuur vormen. Een linnen pet verhoogt het sportieve effect van dit fietstenue. Ze hadden plotseling ..het toneel" ontdekt. Het begon met een uitvoering van de plaatselijke amateurs, waar we uit verveling met de kinderen heen trokken. Omdat het een onschuldige klucht betrof, met veel geschreeuw, kolder en on mogelijke situaties, mocht ook Marian mee. De kinders waren opgetogen, roemden de spelers en genoten dagenlang na van de lachtsalvo's. „Poeh", zei ik snobistisch. „Die amateurs De helft speelde goed, de andere helft bestond uit houten klazen. Jullie hebt nooit écht toneel gezien, da's heel wat anders". Om ze te bewijzen dat dat heel wat anders was, nam ik eerst Adriaan mee naar de Stadsschouw burg waar Ko van Dijk en Mary Dresselhuys triomfen vierden. En weer later nam ik beide zoons mee naar een stuk van Heijermans. Er ging een nieuwe wereld voor hen open. Dit was zeker iets anders dan een film Dit was lévende kunst, dit waren levende mensen die je niet slechts kon horen en zien, maar die bo vendien echt waren op het moment dat je hen bewonderde. Hoe een film tot stand kwam, wisten de zoons langzamerhand wel: veel klatergoud en korte scè nes. aaneengeplakt, opgepoetst je kon mensen aanschouwen in le ven en welzijn, die al tien jaren ge leden begraven waren. Geconser veerd en ingeblikt. Plaatjes. Be weeglijke fotootjes, in vele «onech te» kleuren: vervormd geluid, dat zelfs niet altijd klopte met de lip- beweging. In feite bedrog. Maar op het toneel stonden levende we zens. die hun ontroering regelrecht op je overbrachten, je dwongen tot ademloos toeluisteren of hartver- rukkend grinniken .mensen die leefden en je deden meeleven, in smart of geluk, in wanhoop of zelf verloochening. Sindsdien kon ik de zoons niet gelukkiger maken dan met een kaartje voor het een of ander toneelstuk. Marianhuilde. Wij von den haar te jong om haar mee te nemen naar de schouwburg. Een lachfilm was tot daar aan toe. maar Ionesco of Becket stel je voor! Doch die ene ama teurvoorstelling had het haar reeds aangedaan: thuis imiteerde ze de spelers, ze kon er niet ge noeg van krijgen, oefende zich in mimiek en stembuigingen, maakte weidse gebaren en hield haar hoofdje schuin om het ef fect van mijn gezicht af te lezen. Een geboren actrice. Waarom had ik dat nooit eerder opgemerkt? Toen ze vorig jaar meespeelde in een schetsje op school ging haar dat ook al zo ge makkelijk af, heel natuurlijk en vlot. Of ze nooit anders had ge daan. Zou ze dan heus De fantasie van ouders is onbe grensd wanneer het om hun kin deren gaat. Prompt werd Marian uitgeroepen tot toekomstige Mary Dresselhuys, die de ganse familie eer en roem zou brengen en we zeiden: ..Studeer maar ijverig. Puk, dan mag je later naar de toneel school". Waarop Marian trots het hoofdje in de nek wierp en snauwde: „Poeh. wat moet ik op de toneel school doen, als ik toch niet naar de schouwburg mag?" Want als alle kinderen dacht ze, dat ze nooit ouder zou worden. Toen het conflict zijn hoogte punt naderde viel er een folder tje in de bus. Opnieuw een voor stelling van de plaatselijke to neelvereniging. Ik liet Henk meteen kaarten bestellen en be loofde Marian dat ze mee mocht. Ze straalde. Ze genoot nog meer dan haar kritische broers van de kolderopvoering Maar toen ik haar later vroeg: „Wat vind je nu het mooist bij zo'n voorstelling" antwoordde ze argeloos: „Dat ze steeds maar over eikaars benen vallen". Niet bepaald het antwoord dat je van een toekomstige Badeloch zou verwachten. „Hoe vond je Heintje?" vorste ik verder. Heintje had de hoofdrol ge had in de klucht en hij had het bijzonder goed gedaan. Marianne grinnikte bij de herinnering. „Leuk", zei ze opgetogen. „Vooral zijn pruik. Die zat tel kens scheef". Geen woord over de fenomenale prestatie van een amateur, die al zijn vrienden van het toneel speel de en de hele zaal tot vervoering had weten te brengen. Zijn pruik zat scheef! En daarom had ze ge lachen De droom van de toneelschool- voor-het-dochtertje heb ik toen voorlopig maar op ijs gezet. Over een jaar of zes, als Marian met haar eerste vriendje naar de bio scoop gaat of begint te zeuren om een gitaar, zal ik er nog wel eens een weemoedige blik op werpen. Géén Badeloch zelfs geen Kniertje. Ach, Marian THEA BECKMAN STEREO IN HET ZIEKENHUIS In veel ziekenhuisbedden heeft men tegenwoordig kussentjes, die kleine luidsprekertjes bevatten zo dat de patiënten naar de radio kunnen luisteren zonder hun ka mergenoten te storen. Maar intus sen zijn deze kussentjes al weer ouderwets. In Amerika wordt mo menteel (voor ongeveer f300) een kussentje in de handel gebracht met twee luidsprekertjes, waardoor de patiënt zijn uitverkoren radio programma kan volgen in een ste reo-weergave. Kleine hapjes met veel calorieën die zo vreselijk verleidelijk zijn. Eén bonbon: 55 cal., één amandel broodjes 400 cal., één gebakje 350 cal., één ons zoute pinda's 601 cal., allemaal cijfertjes die voor zich zelf spreken. Ook wijnen en andere alcohol dranken brengen hun portie calo rieën mee. Had u het achter een glas jenever «van uw man natuur lijk» gezocht dat het 107 cal. be vatte? Een glas port 100 cal., een glas bourgogne 107 cal. Van de frisdranken komt toma tensap er nog het beste af: per glas (1.5 dl) 30 cal. Het vouwblad geeft over zichtelijke tabellen waarin U de caloriën-hoeveelheden in uw dagelijks voedsel kunt na gaan en aan de hand waarvan U ze kunt verminderen. Pro beer te beginnen met 500 a 750 cal. per dag minder dan U was gewend. Sla in geen geval het ontbijt over en neem ook op de gewone tijd een tweede broodmaatijd. Hebt U tussen Het laatste, nogal luxueuze nieuwtje uit Amerika is een draag baar elektrisch koelkastje, voor vakantiegangers en picknickers. Het apparaat werkt op een twee- volts batterij, maar kan ook op het llchtnet en de auto-accu worden aangesloten, bijvoorbeeld door ge* bruik te maken van het stopcon tact of van de aansteker op het dashboard. Het heeft een gewicht van ongeveer negen kilo en een inhoud van plm. 56 liter. Op de batterij kan de koelkast vijftig uur onafgebroken werken. De tempera tuur blijft dan in het Inwendige constant plus minus 4 gr c. Het kastje kan aan een brede band over de schouder meegedra gen worden en ook tijdens het ver voer er van blijven werken. de maaltijden in veel trek neem dan een glas karnemelk of knabbel een appel of wat rauwe worteltjes op. Wanneer U het geruik van fruit niet overdrijft zal het uw lijn niet schaden. Een uitvoerige enquête onder jonge vrouwen in de leeftijds groep van 18-35 jaar in Ame rika gehouden, leidde tot de conclusie, dat de jonge vrouw van tegenwoordig een steeds verfijnder smaak ontwikkelt, maar met het kopen van voor haar onbekende produkten voorzichtig is. De jonge vrouw lijkt in veel op zichten op het meisje uit de gene ratie van haar moeder, maar op bepaald gebied wijkt zij belangrijk af, breekt ze met tradities en stelt ze hogere eisen. Ze is beter in staat haar eigen beslissingen te nemen dan haar moeder was. dank zij de geheel veranderde levenswijze van het jonge geslacht. Wanneer de jonge vrouw omstreeks 18 jaar is en de middelbare school heeft ver laten, ondergaat haar gehele le venswijze een belangrijke verande ring. Ze voegt zich bewust bij de volwassenen en breekt met de con venties van haar schooltijd. Als consument is ze zéér belangrijk. De Amerikaanse vrouwen in de onderzochte leeftijdsgroep vormen de grootste, best opgevoede, de be- weeglijkste en de meest kwaliteits bewuste groep, die ooit bestond. Uit de enquête blijkt dat de jonge vrouw, wat smaak betreft, zich op het gebied van kopen nauwelijks meer laat beinvloeden door vrien din of moeder. De kwaliteit en af werking van het produkt vindt ze (V)ETENS WAARD Het voorjaar zit weer In de lucht. Nog wel niet van harte, maar af en toe is het toch te merken. Mèt de lente krijgen we weer verse groenten, zoals raapstelen, spinazie, sterre- kers en radijs. Na een lange winter heeft ohs lichaam behoefte aan veel extra vitamines en daarom is het goed om de groenten zoveel mo gelijk rauw te gebruiken. pagina: rauwe groente Is uit stekend voor de lijn! Gevuldeuien met gehah en geraspte kaas 4 grote uien, 400 g gehakt, 100 g geraspte oude kaas. kerrie, brood kruim. scheutje koffiemelk. Maak het gehakt aan met kerrie, broodkruim (geweekt in koffie melk), de helft van de kaas en kruiden. Trek de buitenste rokjes van de uien af. hol ze met een scherp mesje uit, stop het vleesmengseltje in de uien en strooi de rest van de kaas erover. Leg een paar klontjes boter er bovenop en bak ze in een vuurvaste schotel ln een hete oven gaar en bruin. Ratatouille Snipper een grote ul en fruit deze ln 80 g boter goudgeel. Snijd 500 g witte kool in reepjes en smoor deze samen met 8 in plakjes gesneden aardappelen mee met de ui. Voeg iets thiJm en een laurier blad toe. Snijd een komkommer ln kleine blokjes en kook deze met 250 g in partjes gesneden toma ten gedurende 5 minuten mee. Vlak voor het opdienen 100 g hamblokjes en 100 g in dobbel steentjes gesneden belegen kaas er door mengen. Warm serveren. Honolulu bananen 3 bananen, 1 glas rum, kerrie poeder. paprikapoeder, 2 lepels ge- respte kaas. 2 lepels gehakte zoute pindas, boter. Snijd de bananen overlangs doormidden en bak ze aan beide kanten snel in de hete boter. Strooi er iets kerrie- en paprikapoeder overheen. Besprenkel ze voor het opdienen met de rum en strooi et tot slot de geraspte kaas en de ge« hakte zoute pinda's overheen. Daarvoor bestaat trouwens nog een goede reden: zoals van alle voedingstoffen zijn ook de prijzen van de groente geste gen. Als we de groenten rauw gaan gebruiken kunnen we met veel minder volstaan en trek ken toch het volle profijt van de voedingsstoffen. Laten we daarom eens een slaatje op het menu zetten met witlof of rauw geraspte knol selderij of een stamppot van rauwe andijvie of rauwe raap- steeltjes met blokjes kaas. En, met een knipoogje naar de ver- mageringstips boven aan de belangrijk. Ze koopt vertrouwde merken. Ze winkelt voorzichtig en selectief. Ze houdt van losse, ge makkelijk zittende kleding, die bij haar persoonlijkheid past. Ze volgt de grote lijnen van de mode. in het bijzonder wat betreft de kleur. Haar kleren moeten eenvoudig, chic en persoonlijk zijn. Op het gebied van de inrichting van haar huis als ze gaat trouwen heel precies de voor- en nadelen smaak te hebben dan die van haar moeder. Ze is enthousiast over syn thetische stoffen: ze weet meestal heel precies d evoor- en nadelen ervan. De jonge vrouw in de VS bezoekt meer musea, schouwbur gen, concerten, sportevenementen en bioscopen, ze gaat veel meer met vakantie dan haar moeder op die leeftijd. Ze trouwt ook jonger.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11