uit het kunst kAleiöoscoQp Een ..modern concert HALF ZWAAR - HEEL LEKKER TENTOONSTELLINGEN IN HAAGS GEMEENTEMUSEUM Chefarine .4 Vele Grieken krengen Koning Paul een laatste groet Lorin Maazel naar Berlijn Ds. H. J. Diekerliof contra hoofdlegerpredikant Bos Libië wil bases liquideren Marokkaan in Parijs steekt consul neer br ppgericht 1 maart 1860 Dinidag 10 maart 1964 Derde blad no. 31208 Op 20 maart zal in het Haags Gemeentemuseum een tentoonstelling worden geopend, die onder het motto „Zero Nul" werk laat zien van een groep kunstenaars uit Düsseldorf, de groep ZERO, bestaande uit Heinz Mack, Otto Piene, Gunther ücker en de Nederlandse Nul-groep, bestaande uit Armando, Henk Peeters, Jan Schoonhoven. Het is de bedoeling, dat het kijkend publiek visuele gewaarwordingen zal ondergaan, o.m. veroorzaakt door de werking van het, licht en door de combinatie van licht en water op en door reliefs. Deze tentoonstelling zal in het Gemeentemuseum blijven tot 18 mei. Op 26 maart zal een keuzecollectie uit de schilderijen van het stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven worden geëxposeerd van voorname lijk buitenlandse kunstenaars. De generatie van vóór de oorlog is ver tegenwoordigd met werken van Braque, Picasso, Gris. Chagall, De- launay, Leger, Kandinsky, Kokosch- ka, Miro. De ontwikkeling na de oorlog wordt getoond in werken van Bissière, Bazaine, Manessier, Har- t/ung, Polakoff, Dubuffet, Tapies, Jom, Saura e.a. Deze tentoonstel ling zal een maand duren. Van 11 maart t.m. 18 mei zal het Gemeentemuseum de collectie E. H. Poëzieprijs 1963 ran Amsterdam vooi Gerrit Kouwenaar B. en W. van Amsterdam hebben op advies van de jury voor de gemeentelijke poëzie- prijs-1963, besloten deze prijs (f2.500) toe te kennen aan Gerrit Kouwenaar voor zijn bundel „Zonder namen" (in 1962 verschenen bij Em. Queri- do's uitgeverij N.V.). De jury bestond uit: Jan G. Elburg. Cees Nooteboom en Bert Voeten. Advertentie 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! j Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op ge- neeskundiggebiedis„synergismus'\ Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Crone tentoonstellen. Deze expositie moet gezien worden in verband met de aankoop van deze voor het Haags Gemeentemuseum zo belang rijke collectie schilderijen uit de Haagse school. De tentoonstelling „Wisselwer kingen", die aanvankelijk in het Haags Gemeentemuseum zou wor den gehouden van 10 maart tot 3 mei in het kader van de nationale herdenking 150 jaar Koninkrijk, gaat niet door. Het was niet on mogelijk om de voor deze expositie onontbeerlijke kunstwerken binnen korte termijn aan te trekken. Daar om is nu besloten deze tentoonstel ling het komend jaar In de maan den maart en april te houden. „ZINGENDE TRACTOR" NAAR NANCY De Wageningse studenten spekta kelvereniging „De Zingende Tractor" (onderafdeling van de katholieke stu dentenvereniging Stint - Franciscus Xaverius)die vorig jaar tijdens het internationaal studententoneelfesti val te Nancy de Grand Prix heeft gewonnen, doet volgende maand we derom aan dit festival te Nancy mee. Daarna neemt de Wageningse stu dententoneelvereniging deel aan fes tivals in Erlangen (West-Duitsland! en Zagreb (Joego-Slavië). HERDENKING STERFDAG VAN CALVIJN Dit jaar zal de 400ste sterfdag van Johannes Calvyn in zijn geboorteland Frankrijk in de plaats, waar hij zijn grootste activiteit ontplooide, Genève, en in verschillende andere landen worden herdacht. Calvijn werd in 1509 in Picardië geboren en overleed 27 mei 1564 in Genéve. De Franse posterijen geven een speciale post zegel uit ln verband met deze herden king, terwijl een bijzondere commissie in Par ij se conferenties voorbereidt en de Universiteit van Straatsburg een congres belegt op 25. 26 en 27 mei, waar voordrachten gehouden zullen worden over dogmatische en histo rische onderwerpen naar aanleiding van de werken van Calvijn. In Genève worden in dit herden- kings Jaar enige werken van Calvijn uitgegeven, worden er verder ten toonstellingen georganiseerd in de universiteitsbibliotheek en in het Auditolre de Calvin, terwijl er ook enige openbare herdenkingssamen komsten op het programma staan. Ook de Presbyteriaanse kerk van Ierland zal verschillende synodale bijeenkomsten aan de herdenking wijden, op conferenties zal gesproken worden over de invloed van Calvijn in Schotland, en er is ook een tele visie-uitzending in voorbereiding waarin vooral de nadruk gelegd zal worden op de actualiteit van de bood schap van de grote reformator „Frans seizoen" in Tilburg Ln Tilburg wordt van 14 mei tot einde november een zgn „Frans sei zoen" gehouden een particulier initiatief waarbij ruime aandacht zal worden besteed aan de Franse cultuur en wetenschap. Daarnaast Is in een aantal meer populaire mani festaties voorzien, waaraan Franse artiesten zullen meewerken. De Comedie de l'Ouest uit Rennes verzorgt voorstellingen van Molière's „Les femmes savantes". Voorts wordt geconcerteerd door het conservato riumorkest van Rennes. het Brabants orkest en het Radio Kamerorkest, die uiteraard Franse muziek ten gehore zullen brengen. In het gebouw van de katholieke hogeschool wordt van 15 juli tot 15 september een expositie in gericht van hedendaagse Franse ta- pijtkunst en een tentoonstelling van het Franse boek. In november zullen acht Franse docenten een week lang zijn verbonden aan de hogeschool. Films toerisme, mode. en gastro nomie krijgen eveneens een plaats in hef. uitgebreide programma. Voor een groot publiek zijn er bals. marsen en concerten verzorgd door een Franse militaire kapel en een concours d'élé- gance. Voor de schooljeugd wordt nog gedacht aan een opstel- dan wel de clamatiewedstrijd. waarvoor de Fran se ambassade haar medewerking heeft toegezegd. Opgebaard ia kathedraal Vorige week heeft de pianist en goochelaar Karl-Erik Welin in het moderne museum te Stockholm een bezienswaardig concert gegeven. Tn zUn laatste nummer, getiteld „Rendez vous", gecomponeerd door een onbekende Fransman, probeer de de kunstenaar de ondoeltref fendheid van het conventionele in strument voor zijn scheppende kracht weer te geven. Hij dreef een Nieuwe uitgaven Vakantieland Joegoslavië, door A. den Doolaard, ui tg. Contact, Amster- dam-Antwerpen Men kan zich voor Joego-Slavië (of Joegoslavië, zoals het hier geschreven wordt) moeilijk een betere gids denken dan de schrijver Den Doolaard, die het land door en door kent en daarvan reeds meermalen ln geschrift heeft doen blijken. Bovendien bevat dit handige boekje dertig foto's van Cas Oorthuys en ook voor hem geldt: goede wijn behoeft geen krans. Er zijn verder enige duidelijke kaartjes in het boekje (140 bl.) opgenomen en voorts bevat het een losse kaart. Na een beschrijving van geschiedenis, klimaat, taal. inreisroutes en verkeer binnenlands behandelt Den Doolaard achtereenvolgens de afzonderlijke delen des lands. Aan het slot een hoofdstuk met inlichtingen over visa, douaneformaliteiten, wenken voor automobilisten, idem voor kampeer ders en enige informaties over hotels en restaurants. Hoe onderhoud ik myn huis? door P. J. van Bentum, uitg. Stichting Bouwcentrum. Rotterdam Er be staat nog veel onwetendheid op het gebied van het onderhoud van een huis. Het Bouwcentrum in Rotter dam heeft een handig boekje laten verschijnen, waarin een groot aantal wenken overzichtelijk is bijeenge bracht. Het boekje (95 bladzijden) is royaal geïllustreerd en deze zesde druk is herzien en aangevuld. De Bartholomeusnacht, door Phi lippe Erlanger, uig. Hollandia N.V. Duizenden Franse protestanten (Hugenoten) hebben in de nacht van de 24ste augustus 1572 het léven ge laten. Die gruwelijke wandaad is niet zomaar uit de lucht komen vallenze maakt deel uit van een reeks neder lagen en overwinningen der Hugeno ten. eindigend met het Edict van Tolerantie in 1787. Velen uit de adel en uit de gezeten burgerij zochten hun toevlucht buitenlands, niet in de laatste plaats in ons land. Erlanger heeft de gebeurtenissen, die aan de Bartholomeusnacht voor afgingen. in dit boek uitvoerig ver teld, waarbij hij vooral bewondering aan de dag legt voor Catharina de Medicis wier verantwoordelijkheid voor de misdaad hij niet zo groot acht als anderen menen. Het boek is met kennis van zaken geschreven, maar het komt ons voor, dat de politieke en economische factoren, die inderdaad een belangrijke rol speelden, hier wel zeer eenzijdig naar voren worden geschoven. Erlanger laat het hier en daar voorkomen als of de Bartholomeusnacht alleen van die factoren een gevolg is. Over de essentie. n.I. de godsdienstige span ningen, wordt nauwelijks gerept. Hil vergeet, dat het koninklijk gezag van Spanje in de Nederlanden en dat van Frankrijk kort na de Hervorming sterk verontrust was door de groeien de omvang van de kettei-se beweging. Gelijktijdig hebben Madrid en Parijs pogingen ondernomen aan die ket terse invloeden een einde te maken. Vandaar dat de Bartholomeusnacht in Frankrijk en het beruchte regime van Alva in de Nederlanden in de zelfde periode vielen. Tegen deze achtergx-ond gezien is de voorstelling van zaken door Erlanger wel heel sterk aan de buitenkant gebleven. Hy noemt een aantal feiten zonder voldoende begrip op te brengen voor de diepste roerselen, waaraan ze waren ontsproten. Vanaf het seizoen 1965/66 zal Lorin Maazel, de in Parijs ge boren Amerikaanse dirigent van Nederlandse en Franse afstam ming de functie van „General- musikdirektor" van de Duitse opera in West-Berlijn bekleden alsmede van eerste dirigent van het Radio-symphonieorkest. Als opvolger van Ferenc Fricsay zal Mazel zeven maanden per jaar in Berlijn wonen. Even internationaal als zijn stamboom is de roem van deze pas 34-jarige dirigent. Al op negenjarige leeftijd dirigeerde Maazel die vioolles kreeg van Wladimir Ba- kalei nikoff, op verzoek van Arturo Toscanini het NB.C.-orkest. Van dat tijdstip af heeft hy de dirigeerstok niet meer uit handen gelegd. In 1952 debuteerde hij in Europa. Hij koos Rome tot zijn Europese domicilie. ijzeren hefboom in de piano, ging boven op het instrument zitten, maakte het open met een beitel, liet er een voetzoeker in vallen en ontploffen en boorde een gat in het deksel boven het toetsenbord. Blijkbaar nog altijd belemmerd in zyn scheppingsdrang, wierp Welin zich met een cirkelzaag op de over blijfselen van zijn piano. De ver bijsterde toeschouwers zagen, hoe epn van ziin broekpijpen door het draaiende blad van zijn zaag werd gegrepen en opengescheurd. Welin kreeg een diepe snede in zijn been, maar als een waar artiest ging hij door tot de laatste noot van „Ren- des-vous", toen een van zijn as sistenten over het podium liep met een borstbeeld van een andere, niet helemaal onbekende componist Beethoven. Artiest Welin verdween een ogen blik, maar keerde terug om de ovaties van het publiek in ontvangst te nemen. In de hitte van zijn laat ste muzikale inspanning had hij een gedeelte van zijn kleding afge worpen. Toen hij weer verscheen was hij gekleed in een rode bad mantel. met zjjn initialen ln wit op zijn rug. Na het concert werd Welin naar een ziekenhuis gebracht om zijn diepe wond te laten hechten en een gescheurde spier van een van zijn benen te laten behandelen. Prinses Beatrix bij veiling van actie Donsadj Prinses Beatrix heeft gister middag circa vijf uur geheel on verwacht een bezoek van onge veer een half uur gebracht aan het gebouw van de kunstveilin gen S. J. Mak van Waay te Am sterdam, waar vanmorgen de veiling is begonnen van o.m. de dertig nummers, schilderijen en beeldhouwwerkjes, die zijn ge schonken voor de actie Dousadj. De prinses is presidente van het comité Dousadj. Deze actie gaat uit van de Europese werkgroep, een in juni 1961 op initiatief van Prinses Beatrix opgerichte organisatie, die zich ten doel stelt de Europese jon geren nader tot elkaar te brengen door het gezamenlijk uitvoeren op vrijwillige basis van concrete projec ten. De herbouw van het verwoeste dorp Dousadj was een project van deze aard. Berlijn kent Maazel nog uit de tijd van de Philharmonische concerten onder leiding van Furtwangler. Op 1 maart 1954 leidde Maazel voor het eerst het RIAS (thans Radio)-sym- phonie-orkest. Vier jaar later was hij de jongste en tevens eerste Ameri kaanse dirigent, die in Bayreuth was geëngageerd. Zijn „Lohengrin"-inter- pretatie werd zeer geroemd. Lorin Maazel kreeg de „Grand Prix du Disque" voor zijn vertolking van de Psalmen-symphonie van Strawinsky. van .i'Efant et les Sortileges" van Ravel en de „Reformatiesymphonie" van Mendelssohn. Maazel heeft internationale be kendheid verworven zowel door Euro visie-uitzendingen, zijn onderzoek naar de muziek van het barok en zijn dirigeren van beroemde orkesten overal ter wereld. Hij is nog altijd een „wonderkind dat zijn bezetenheid voor muziek paart aan een bezetenheid voor as tronomie. Een hobby, die door zijn vrouw, die componiste is. gedeeld wordt, Ned. schilderij uit Napels museum gestolen Een kostbaar schilderij van de Ne derlandse landschapschilder Anton Smink van Pitloo (geb. in 1790 te Arnhem) is door een onbekende uit het museum San Martino te Napels gestolen. Het schilderij, een olieverf op me taal, is tienduizenden guldens waard. Het stelt een gezicht voor van de berg Solaro op het eiland Capri, aldus de „Tel". Het schilderij van Van Pitloo is niet het kostbaarste schilderij uit deze zaal waarin uitsluitend Napoli- taanse schilders uit de negentiende eeuw geëxposeerd worden, maar wel een van de merkwaardigste. Prof Raffaello Causa, directeur van het museum heeft tegenover de po litie verklaard dat hij het niet uitge sloten acht dat een jeugdige student, die regelmatig het museum bezoekt, het schilderij heeft gestolen. In het hervormde weekblad ..In de waagschaal" heeft ds. H. J. Diekerhof te Eindhoven gepleit voor herziening van het instituut van legerpredikant. Zoals men weet is aan ds. Diekerhof enige tijd geleden de opleiding van legerpredikanten ontnomen. Ds. Diekerhof is een van de weinige legerpredikanten. die zich stellen achter het rapport van de hervormde synode, waarin afwijzend over de kernbewapening wordt geschreven. Zijn standpunt staat lijnrecht tegen over dat van de hoofdlegerpredikant, ds. B. A. Bos. Ds. Diekerhof vindt in zijn artikel in ,.In de waagschaal", dat de hoofdlegerpredikant het krijgsmachtpredikantschap afhanke lijk stelt van politieke en militaire belangen. Hij acht dat onjuist. Hij trekt daaruit de conclusie dat óf de hoüidlegeiprediKant zyn bevoegdheid overschrijdt of het instituut van de protestantse geestelijke verzorging zozeer een overheidsdienst is gewor den dat geen enkele kerk dit mag ac cepteren. Volgens ds. Diekerhof zijn de krijgsmachtpredikanten, die zeggen dat zy er geen bezwaar tegen zouden hebben om als zodanig officier te worden, bereid een andere opdracht gever te schuiven tussen zichzelf en de Heer. „Daarmee geven zij in prin cipe hun ambt van dienaar des woords prijs". Mede op aandrang van ds. Dieker hof hebben eerst het moderamen van Mislukt overleg Amerika-Panama In diplomatieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad is medege deeld, dat pogingen om een overeen komst tussen Panama en de V.S. tot stand te brengen, zijn mislukt, Een door een delegatie van de Organisatie van Amerikaanse Staten <OAS> uit gewerkte ontwerp-overeenkomst '"as door beide partijen goedgekeurd, maar Panama had gestaan op een verduidelijking bij de overeenkomst. Daarover kon geen overeenstemming bereikt worden. de hervormde synode en vervolgens de generale synode zelf zich met het vraagstuk van de positie van de her vormde legerpredikanten bezig ge houden. Onlangs heeft ook de synode zich voor herziening van de organi satie van de protestantse geestelijke verzorging uitgesproken. Inmiddels heeft zowel minister De Jong als staatssecretaris Haex openlijk laten weten, zichzelf op dit punt geen en kele bevoegdheid toe te kennen. In „Hervormd Nederland" van de afge lopen week heeft ds. F. H. Landsman daarover zijn waardering uitgespro ken. Uit een en ander kan duidelijk zijn geworden, dat het thans in de eerste plaats een zaak van de kerken zelf is. om het over een eventuele reorganisatie onderling eens te wor den. Libië heeft de wens te kennen ge geven met Amerika en Engeland in onderhandeling te treden over de toekomst van de bases van deze lan den in Libië. Dit is door premier Mahmoed Moentasser in het parle ment meegedeeld. De Kamervoorzitter zei dat de bui tenlandse bases op verzoek van het volk moeten worden geliquideerd. „Wy hebben geen buitenlandse hulp nodig en moeten ons ontdoen van de vernietigingswapens op onze bo dem, waartoe wij ons op de Arabi sche topconferentie hebben ver plicht". verklaarde hij. In Washington wijst men er op, dat het akkoord met Libië over de vliegbasis Wheelus geldt tot 1970. Amerika is echter bereid met Libië over de toepassing van het akkoord te allen tijde van gedachten te wis selen. Duizenden mensen stonden gister avond voor de kathedraal in Athene, toen de deuren werden geopend om hen in de gelegenheid te stellen de overleden Koning Paul een laatste groet te brengen. Velen hadden vier uur in de ry gestaan, bij bittere kou de. De deuren gingen een uur vroe ger open dan was aangekondigd. De vele politiemannen d:e op de beer. waren hadden de grootste moeite de menigte in bedwang te houden. 's Ochtends was het stoffelijk overschot van de Koning overge bracht van het Koninklijk Paleis naar de kathedraal, waar het opge baard zal liggen tot aan de begrafe nis op donderdag. Duizenden Athe- ners stonden langs de weg die de stoet nam. Toen de affuit, waarop de kist met het stoffelijk overschot was geplaatst, van het Paleis vertrok klonken saluutschoten. De Konink lijke kist werd voorafgegaan door een detachement politiemannen, terwijl aan weerszijden van het voertuig militaire lijfwachten reden. Een mili tair muziekkorps speelde treurmu ziek. Achter de baar volgden Koning Constatijn met zijn moeder, Konin gin Frederika. alsmede Prinses Irene en andere leden van de Koninklijke familie. Zij gingen te voet in mot regen en windvlagen. De Koning droeg de uniform van veldmaar schalk. Het vrouwelijke gezelschap ging zwart gesluierd. Minister-president marijnen heeft gistermiddag het condoleanceregister op de Griekse ambassade in Den Haag getekend. De voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer heb ben gistermiddag aan de voorzitter van het Griekse parlement een tele gram van rouwbeklag gezonden. Prins Bernhard heeft gisteren i in Utrecht de voorjaarsbeurs ge- J opend. De Prins tijdens zijn I rondgang door de nieuwe Prin~ I ses Irenehal in gezelschap van ir. f. D. H. van den Toorn. Afperser in zaak- Rinnelt gepakt (Van onze Parijse correspondent) Op klaarlichte dag en in het hartje van Parijs is gistermiddag de Marokkaanse consul-generaal door een landgenoot vermoord .De consul werd buiten op straat door een Ma rokkaan, een boerenarbeider, opge wacht, die hem van achteren overviel en met een dolk in de rug stak. Op transport naar het ziekenhuis is de diplomaat aan zyn verwondingen overleden. De moordenaar werd door de om standers onmiddellijk gegrepen en aan de politie overgeleverd. Als mo tief voor zijn misdaad gaf hij op, dat hij er genoeg van had door de consul voortdurend van het kastje naar de muur te worden gestuurd, terwijl hij alleen maar een nieuw paspoort wilde hebben. De arbeider had een maand geleden inderdaad een paspoort aangevaargd. waarvoor uit Marokko echter zekere admini stratieve inlichtingen moesten ko men. Het ongeduld dat de traagheid der Marokkaanse ambtelijke molens bij de eenvoudige arbeider verwekt had. heeft de consul-generaal nu dus met zijn leven moeten bekopen Bisschop tegen echtscheiding mevr. Radziwill De R.-K. bisschop van AntigonLsch (Nieuw-Schotlandi heeft kritiek ge oefend op het ongeldig verklaren van het in 1953 gesloten huwelijk tussen Prinses Stanislaus Radziwill, de zuster van mevr. Jacqueline Ken nedy, en Michael Canfield, een Ame rikaan. aldus het Canadese persbu- rea... Het huwelijk werd na een jaar door echtscheiding ontbonden en werd ongeveer twee maanden gele den door de Rota in Rome ongeldig verklaard. Kort daarna is het echtpaar Rad ziwill. 8 jaar na de burgerlijke huwe lijksvoltrekking, voor de kerk ge trouwd. Bisschop William Power zei gis teren in Toronto dat de ongeldig heidsverklaring door het Vatlcaan hem onjuist toeleek. In antwoord op een vraag tijdens een lezing voor het R.-K. informatiecentrum zei hij: „Ik erger me verschrikkelijk aan zulke dingen". De redenen waarom het huwelijk ongeldig is verklaard zijn door het Vaticaan niet openbaar gemaakt en dat zal de eerste tien jaar niet gebeuren, aldus het pers bureau. DRUM De door interpol gezochte Rudolf Moser, alias Roger Herty Moser de Mosaro uit Wenen is door de Spaan se politie op de Canarische eilan den gearresteerd. De openbare aan klager in Wiesbaden had een arres tatiebevel tegen Moser uitgegeven omdat hy de vader van de sinds 13 februari vermiste Timo Rinnelt in Barcelona 8.000 mark had afge perst. De Wiesbadense openbare aankla ger. dr. Dobritz, betwyfelt echter of de Spaanse politie Moser aan West- Duitsland zal uitleveren. Overeen komstig het Duits-Spaanse uitleve ringsverdrag wordt een strafschul dige niet uitgeleverd als hij ook wordt gezocht door de politie van 't land waar hy is gearresteerd. Men heeft in Wiesbaden eveneens om de uitlevering verzocht van de eerder gearresteerde medewerker van Moser, de 31-jarige Hans Werner Schulz. De politie van Wiesbaden liet gis teren bossen en velden ten zuidoos ten van de stad doorzoeken naar een spoor van de nu al drieëneen halve week vermiste Timo. Het zoe ken werd tegen de avond gestaakt. Men weet nog niet, of men hiermee zal doorgaan. De „Hessische Rund funk" heeft zaterdag de stem laten horen van de vermoedelijke ontvoer der. Naar aanleiding van deze uit zending meldden zich tot maandag zes mensen, die verklaarden de stem herkend te hebben. Via de telefoon waren slechts acht woorden gespro ken: „Leg het geld klaar u hoort van ons Elk geval zal volgens procureur-generaal Dobritz zorg vuldig worden nagegaan. HU weet nog niet. of hy de stem van de vermoedelyke ontvoerder nogmaals over de radio zal laten uitzenden. Langs deze weg is men in 1958 te Stuttgart achter de identiteit van de kinderrover Fritz Tillmann geko men. Nieuwe stap naar Afrikaanse eenheid De Afrikaans-Malagasische Unie (UAM), waarin veertien Franstah- gp Afrikaanse landen zyn verenigd, heeft als politieke organisatie nage noeg opgehouden te bestaan. De voorzitter van de UAM. president Moktar Ould Daddah van Maure- tanië, heeft bekendgemaakt, dat de organisatie voortaan de Afrikaans- Malagasische Unie voor Economische Samenwerking zal heten en dat po litieke besluiten overgelaten zullen worden aan de Organisatie voor Afrikaanse eenheid <OAU), die on af hankelyke Afrikaanse staten om vat. Verder zal de Unie haar zetel van Cotonoe in Dahomey naar Jaoende in Kameroen verplaatsen. De leden van de UAM komen volgende maand in Nouakchott bUeen om een nieuwe handvest voor de UAM te tekenen. Waarnemers hebben opgemerkt, dat in Kameroen Frans en Engels de officiële talen zyn. Nieuwe president Int. Gerechtshof De raadsheren van het Interna tionale Gerechtshof hebben gisteren uit hun midden Sir Percy Spender (Australië) aangewezen als president van het hof voor de komende drie Jaar. HU volgt in deze functie de rechter B. Winiarski (Polen) op. Vi ce-president werd de rechter V. K. Wellington Koo nationalistisch- China», eveneens voor de tyd van drie jaar, hy is de opvolger van de raadsheer R. J. Alfaro (Panama). Sir Percy Is onder meer minister van Buitenlandse Zaken van Austra lië geweest. Verder was hy ambassa deur van zyn land in de VS. Deze post heeft ook Wellington Koo tien jaar lang voor China bekleed. van die lekkere, pittige goudse of leidse boeren- kaas Weer overval op klaarlichte <laj> lil ussel BU een overval op een wisselkan toor in de binnenstad van Brussel hebben twee gemaskerde mannen een bedrag van meer dan 600.000 Belgische franken buitgemaakt. De overval werd gepleegd enkele minu ten voor dat de eigenaar gisteroch tend om negen uur het kantoor zou openen. Zy gristen zyn tas met Bel gisch en buitenlands geld tot een waarde van 45.000 gulden uit zyn handen en verdwenen in een auto. waarin twee medeplichtigen voor de deur wachtten. Het is de vierde overval, die de af gelopen weken by daglicht in Brus sel en Namen is gepleegd. De vorige maand werd daarbij voor ruim 60.000 gulden buitgemaakt en de vorige week leverden twee aanslagen by el kaar ongeveer 36.000 gulden op. By alle vier overvallen werden de slacht offers met vuurwapens in bedwang gehouden. De eigenaar van het gisteren be roofde wisselkantoor werd reeds eer der. in 1960, overvallen. By zyn ver dediging tegen de aanranders werd hy toen zo ernstig gewond, dat hy enkele weken in een ziekenhuis moest worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5