Ongeluk in de mist nog niet duidelijk f DORDRECHT In New Hampshire begon heden Amerika's verkiezingsstrijd Vuurtje stoken: een gevaarlijk spelletje OOK VOOR Rondreis door het mooie Zwitserland Voor de Leidse kantonrechter Baldadigheid ook berecht Fotowedstrijd Leiden-Oxford verwarmen Franse letterkundige prijs voor Leidse dissertatie Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 10 maart 1964 Tweede blad no. 31208 Vooral tegen verkeerszondaars, voor wie „geen alcohol bij snelver keer" een holle lenze is, wordt de laatste tijd zeer streng opgetreden. Dat zowel de Leidse kantonrech ter, mr. W. de Koning, als de offi cier, mr. H. J. Oud, het gebruik van alcohol alvorens aan het verkeer deel te nemen „zeer ernstig opne men, ondervond gisteren een 23- jarige betonwerker uit Katwijk. De Jongeman stond terecht, om dat hij op de late avond van 20 november j.l. te Rijnsburg, met zijn bromiiets tegen de voorgevel van een hoekhuis was gereden. Verdachte zei, dat hij door de gladheid op de brug nabij de hoek RapenburgKerkstraat begon te slippen. De kantonrechter ging hier echter niet op in, doch informeerde belangstellend: „Kwam het niet van de biertjes, die U tevoren ge dronken had?". Verdachte ontkende dit ten stelügste. „Dat is dan sterk, want U had minstens vijf glazen bier op en volgens uw moedei- heeft U van twee biertjes al last", repli ceerde de kantonrechter na raad pleging van het proces-verbaal. De hierin opgenomen getuigenverkla ringen spraken in dit opzicht even min in het voordeel van de beton werker. „Dit klopt dus allerminst met uw ontkenning", vervolgde de kantonrechter. Schouderophalend zweeg de be tonwerker toen maar. De officier hield een vrij scherp gesteld requi sitoir. „Weer zo'n gevaarlijke ver keersovertreding, waarbij de invloed van alcohol kennelijk een rol heeft gespeeld", aldus zijn conclusie. Met verwijzing naar het feit, dat hij hem ditmaal nog slechts de verkeers overtreding en niet het .jijden on der invloed" ten laste had gelegd, waarschuwde de officier verdachte ernstig w>or een herhaling. „De eerst volgende keer, dat U weer een overtreding begaat na het gebruik van alcohol komt U er absoluut niet zo goed van af", verzekerde hij verdachte. Bij wijze van waarschu wing eiste hij f. 75 boete subs. 15 dagen. „Wel wat veel" vond de be tonwerker. De kantonrechter sloot zich geheel aan bij de mening van de officier en zag dan ook geen reden tot enige clementie. „U mag blij zijn, dat U er nog met f. 75 af komt en kimt een volgende maal op een heel wat hogere straf rekenen", waarschuwde hij alvorens conform te vonnissen. Baldadigheid „De maximale boete, die ik in dit geval kan eisen bedraagt slechts f. 30, doch U staat nu genoteerd en kan dus een volgende maal op bedui dend veel meer rekenen". Aldus de officier tijdens zijn requisitoir in de zaak tegen een 20-jarige landarbei der uit Noordwijkerhout, die terecht stond wegens verregaande baldadig heid. Daar verdachte nog geen strafblad had en de schade onmiddellijk had vergoed was hem alleen maar .straatschenderij" ten laste gelegd. In de nacht van 26 op 27 januari J.l. had verdachte ten overstaan van vier vrienden zowel de twee buitenspiegels als de antenne van een bestelauto afgerukt. De bestelauto stond gepar keerd onder een afdak naast een groentewinkel. De eigenaar deed de volgende morgen aangifte bij de politie en deze was spoedig op het spoor. „Wij verkeerden in een bra- vourstemming, omdat wij 15 glazen bier hadden gedronken", was de enige reden, die verdachte en volgens het proces-verbaal ook zijn vrienden voor deze wandaad kon geven. Hij gaf toe volkomen „fout" te zijn ge weest en verklaarde voorts nog. dat hij de schade van f. 152 aan de eige naar had vergoed. In verband hier mede vroeg hij om uiterste clementie. Daar de jongeman zijn fout had lneezaen en promot de schade had vergoed, liet de kantonrechter het ditmaal nog bij f. 25 subs. 5 dagen, doch voegde hier een ernstige waar- Zoekt U een schoorsteenklojt, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarl-str. 207 heeft het. De beste merken Junghans - Kienzle - Mauthe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Marjolein Megellna Elisabeth, dr. v. C. J. M. Nleuwveen en M. M. A. van oer Kraan; Hlllechten, dr. van L. Oli vier en H. Egberts; Jane Wllhelmlna. dr. van J. van Roljen en J. Swagers; Richard, zn. van J. J. Thomas en E. Boeschoten; Pleter Willem, zn. van T. van Hemert en E. Delfos; Maria Jo- banna, dr. van C. J. J. Hugens en J. T. M. Elferink; Jan Johannes, zn. van J. Abspoel en J. van *t Hoofd; Steven Alexander, zn. van D. Smlt en J. I. Pels; Margaretha Allda Maria, dr. van J. A. M. van den Broek en C. J. H. van der MeiJ; Erik. zn. van D. J. Pe- terusma en E. Jongstra; Noëlle, dr. van N. J. Hofland en C. J. Krouwers; Relnler Theodorus, zn. van J. W. M. de Vroomen en M. J. A. Molkenboer; Elisabeth, dr. van J. Kromhout en J. S. Heemskerk; René Marcel, zn. van W. van der Mefj en C. M. de Haas; Marianna Petra, dr. van C. de Vrles en O. Vis; Linda Elizabeth, dr. van H. Naumann en W. E. A. Louët Feis- ser; Ilone Pranclsca, dr. van J. J. Rijs- bergen en J. F. M. van Oort: Spencer, zn. van N. H. M. van der Poel en J. Sloos. OVERLEDEN. M. J. Alexandre, 78 Jaar, man: J. van Weeren, 77 Jaar, man; G. KlelJ- nendorst. 57 Jaar. echtg. van A. D. van Sluijs; K. van der Mooren, 77 Jaar. wed. van J. van Offeren; D. Kuneken, 9b Jaar, wed. van W. F. K. de Kievit. schuwing voor een eventuele herha ling aan toe. Geen voorrang Dat er opmerkelijk veel automobi listen terecht moeten staan omdat zij bij het linksafgaan geen voorrang verlenen aan het tegemoetkomende verkeer, met alle gevolgen van dien, bleek ook gisteren weer. Onder hen bevond zich een 26-jarige vertegen woordiger uit Alkemade, die geen voorrang had verleend aan een tege moetkomende auto en wel op het kruispunt ProvincialewegParklaan te Sassenheim. Als gevolg van de hevige botsing was niet alleen de materiële schade hoog, doch liepen twee inzittenden van de auto ernstig letsel op. „Ik zag hem niet aankomen want voor de kruising ligt er een bocht in de weg, die het uitzicht belemmert" verklaarde verdachte laconiek zijn overtreding. Aan de door de kanton rechter opgesomde gevolgen hiervan ging hjj stilzwijgend voorbij. „U draaide volgens de getuigen vlak voor die auto linksaf en moet hem hebben zien aankomen", weerlegde de kan tonrechter verdachtes beroep op het slechte uitzicht ter plaatse. De ver tegenwoordiger bleef desondanks bij zijn verklaring. De kantonrechter kon hiervoor weinig waardering op brengen, temeer daar ook de situatie schets duidelijk weergaf, dat het uit zicht vóór het kruispunt over een grote afstand zeer goed is. De officier achtte een grove verkeersfout duide lijk bewezen en eiste f. 75 boete subs. 15 dagen. De vertegenwoordiger vroeg in zijn laatste woord om uiter ste clementie .Geen denken aan. reageerde de kantonrechter. „U be ging een ernstige overtreding en ik had zelfs een veel hogere boete in mijn gedachten", motiveerde hij zijn reactie Hij vonniste echter conform met f. 75 subs. 15 dagen. In de mist Een 32-jarige buschauffeur haalde met zyn bus in de vroege ochtend van de 17de september op Rijksweg 4 nabij de Maaldrift een voor hem rij dende vrachtauto in. Daar op dit moment een tegemoetkomende auto eveneens werd ingehaald en wel door een bestelauto kwamen bus en be stelauto op de inhaalbaan vry ernstig met elkaar in botsing. Uit het on derzoek bleek, dat er die ochtend plaatselijk een mistbank hing, die het uitzicht min of meer belemmer de. De vier ooggetuigen waren het echter niet eens inzake de juiste dichtheid van de mist. Hun schattin gen varieerden tussen „vrij goed zicht" en .slecht circa 40 meter". Verdachte verklaarde, dat hij zich al op de inhaalbaan bevond, toen de bestelwagen begon in te halen. De officier achtte daarentegen bewezen, dat verdachte inhaalde, terwijl het uitzicht onvoldoende was. Gezien de gevolgen, eiste hij f. 150 boete subs. 30 dagen alsmede de voorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den, proeftijd 1 jaar. Mede omdat in deze zaak tal van details een rol speelden, diende verdachtes raads man een schriftelijk pleidooi in. In een kort aaifvullend betoog, wees de raadsman nog op het feit. dat twee getuigen genoemde voertuigen duide lijk hadden waargenomen en het uitzicht dus ruim voldoende was en op het feit. dat zijn cliënt zich kennelijk eerder op de inhaalbaan bevond dan de tegemoetkomende en inhalende bestelwaeen. On grond van deze feiten vroeg hii vrijspraak. Gezien het op schrift gestelde en zeer gedetailleerd pleidooi, waaraan de raadsman nog een waarderings verklaring van verdachtes directie toevoegde, besloot de kantonrechter over 14 dagen vonnis te wijzen. „Wie verre reizen doet, kan veel verhalen". Uitgaande van dit ge zegde behoeft het geen betoog, dat wie per auto een rondreis van 3 maanden door een gedeelte van Oost Afrika maakt, achteraf veel kan ver halen. De vertelster van het reis verhaal, dat werd toegelicht met een schat van fraaie zelfvervaardigde kleurendia's, was gisteravond in de bovenzaal van restaurant „De Doe len" mevrouw II. Troost, ex-LAFV- lid, die vorig jaar ter gelegenheid van familiebezoek een vakantiereis van drie maanden door de Oost- Afrikaanse staten Kenia en Uganda maakte. Advertentie Alle DORDRECHT-gastoestellen zijn op de toekomst berekend jaarDeurs Julianahal 1e étage. Stands 1050-2051 I Verkoopkant.v.Nederland: NELL&STUTTERHEIMN.V. Den Haag - Postbus 1143 - telefoon (070) 98.67.60* Bezoekt onze toonzaal Noordeinde 29, hoek Heulstr., Den Haag, tel. 600509; geopend van 8.3017.30 uur, óók 's zaterdags (behalve maandagochtend). Over enkele weken begint de va kantieperiode. Dan worden de reis plannen gerealiseerd en trekt ook de Leidenaar er op uit. Het einddoel kan in eigen land liggen, het kan ook heel ver weg zijn. Voor de Lcidenaars hield de Ned. Reisvereniging gisteren in de Stadsgehoorzaal een Zwitser landavond. De avond was zo druk bezocht, dat er in de kleine zaal stoelen bijge sleept moesten worden. Er werden films vertoond van het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau. De eerste film gaf een beeld van Noordoost-Zwitserland, een aantrek kelijk vakantiegebied, dat nog niet algemeen bekend is dus niet erg druk. Het is daar bovendien veel goedkoper dan in de bekende Zwit serse toeristencentra. De NRV-ers zagen op deze kleurenfilm hoe lieflijk de dorpjes in dit gebied zijn, hoe schitterend de vergezichten, hoe oud de volksgebruiken. Een volgende film ging over het Berner Oberland met zijn hoogge bergte. zijn gletsjers en zijn eeuwige Uitvoering Bach's ,Matthaeus Passion" De door de Chr. Zangvereniging te geven uitvoering van Bachs' Mat- thaeus Passion vindt plaats op 23 en 24 maart a.s. in de Stadsgehoorzaal: beide avonden vangen aan om 19.15 uur. Dit jaar zal de Christusparty worden gezongen door de Belgische bas Renaat Verbruggen. Verder wordt medewerking ver leend door: Nelly Groenevelt, so praan; Wilhelmine Matthès. alt; Chris van Woerkom, tenor (Evan gelist); Jan Handerson, tenor; Hen ry Blackmon, bas; JaapHillen, klave cimbel; mevr. A. Blankenstein, orgel en het Gemend- en jongenskoor „Ex Animo. De begeleiding zal ver zorgd worden door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Herman de Wolff. sneeuw, kortom met zyn imposante natuur. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met een filmische rondrit door het oude, romantische Luzern met zUn prachtige kerken Later op de avond kregen de NRV- ers „De vier jaargetijden" te zien, een al vele malen bekroonde film. waarvan de beelden zijn aangepast aan de muziek van Vivaldi. ZU vond een zeer aandachtig en dankbaar gehoor by de vele aanwe zige leden van de Leidse Amateur Fotografenvereniging, die uiteraard eveneens zeer veel belangstelling had den voor de „kleurenkiekjes" van hun ex-clubgenote, gemaakt zonder bindende compositieregels, gebonden onderwerpen en jurybeinvloedende effecten, kortom alleen vervaardigd voor haar plezier en haar verzame ling van kostbare reisherinneringen. Aan dit interessante en tevens leerzame reisverhaal ging een kort I huishoudeiyk gedeelte en de inleve- ring van de dia's voor de derde ronde i in de onderlinge competitie „kleu rendia's" vooraf. Na een hartelyk welkomstwoord in het bijzonder gericht tot de spreek- I derscheiding op landeiyk niveau had behaald. Mevrouw W. B. Wajon- Stroethoff won nameiyk zoals ge meld, in de jaariykse Focus-dia-wed- stryd zowel de plaquette voor het mooiste landschapsdia als een eervol le vermelding voor haar serie van drie dia's. Tydens het huishoudeiyke gedeelte kwam o.m. ter sprake de komende fotowedstrijd Leiden-Oxford en de LAF V-deelname aan de Jaarlijkse bondswedstryd voor welke beide eve nementen t.z.t. een selectie van de fraaiste foto-resultaten, der leden zal worden samengesteld. Terwyi de Jury gevormd door mevr. W. B. Wajon-Stroethoff en de heren G. J. v. d. Berg en W. J.Zie- gelaar in afzondering de inzendin gen der competitie met als onder werp „Steen" op punten waardeerde was het woord aan mevrouw Troost, zy ontpopte zich als een vlot en ge zellig vertelster, die over beide lan den een groot aantal wetenswaar digheden en zeer Interessante byzon- derheden over de bevolkingen, de flora en fauna wist te vertellen. Hierna gaven de juryleden beur telings een kritische beschouwing over de geleverde prestaties in de derde - kleurenronde, waaronder zich ditmaal, ondanks het gebonden on derwerp, weer zeer opvallend fraaie uitschieters bevonden. Teneinde by deze beschouwingen ster van deze avond, kon de voor- een zo geanimeerd en vlot mogelyk zitter, dr. J Versteeg tot zyn genoe gen en onder grote byval van de aanwezigen mededelen dat weder om een LAFV-lid een bijzondere on- contact tussen de jury en de in zenders te leggen, fungeerde de heer G. J. v. d. Berg tevens als gesprek- leider. (Van onze correspondent in Washington) Het verkiezingsjaar in Amerika is begonnen en de agenda is elke maand steeds meer gevuld met elektorale hoogtepunten. Het eerste en daarnaar heeft iedere rechtgeaarde Amerikaan met spanning uitgekeken viel vandaag, omdat in de staat New Hampshire voorverkiezingen werden gehouden, waarbij de twee grote partijen, de Democraten en de Republikeinen, hun kiesman nen hebben aangewezen, die op de landelijke partijcongressen in juli en augustus de kandidaten voor het presidentschap en vice- presidentschap gaan aanwijzen. Vandaag ging het in New Hamp shire vooral om twee mannen: Rockefeller en Barry Goldwater, zie verderop. laten nameiyk zien, dat op dit mo ment rond 69 procent van het Ame- Nog twee namen worden in ver-1 Die twee uitlatingen hebben voor band met de Republikeinse kandida- j velen Barry voor den dag doen ko tuur veel genoemd. Die van Henry men als een radicaal en dat is een Cabot Lodge, oud-gedelegeerde by de erg ding voor de Amerikaanse kiezer. Verenigde Naties en nu ambassadeur die wel een nationalistische conser- in het wespennest Saigon, de hoofd-1 vatief wil volgen, maaT alleen als hy stad van Zuid-Vietnam, en van Wil- vrije is van radicalisme, dat tot oor- liam Scranton, gouverneur van Penn- log zou kunnen leiden of van princi- sylvania Beide mannen komen uit j pes, die de onbezorgde oude dag in. families, die al wat langer in het za- j gevaar zouden brengen. Wel of geen oorlog is trouwens één van de hoofdmomenten in de nu be- Grote keuze bij Republikeinen Nu is die voorverkiezing in New Hampshire op zichzelf nogal tech nisch en voor het Amerikaanse pu bliek niet zo byster opwindend. Maar wat New Hampshire gedurende we ken het centrale thema van pers en politieke discussie heeft gemaakt, is dat de geregistreerde Republikeinse en Democratische partyleden niet al leen kiesmannen hebben mogen kie zen, maar op hun stembiljet ook hebben mogen aangeven wie zy kan didaat zouden willen stellen voor de hoogste twee ambten in de staat (president en vice-president). En daar de voorverkiezing in New Hampshire de eerste is, die in elk verkiezingsjaar wordt gehouden (vele andere staten, hoewel niet alle, vol gen), gelden de voorkeuren van de kiezers als barometer voor de popu lariteit van de politici, die voor de hoogste ambten genoemd worden of er naar streven. del zitten en allebei hebben zy dan ook geëerfd vermogen. Cabot Lodge stamt zelfs uit een familie in Boston, j die zo prominent is, dat beweerd wordt dat zii alleen met God snre- g°n«en verkiezingsstryd. Wat er ook wordt dat zu ..BUeen met ood spre ecbellrt dc AmerUanfn wkeI1 nieuwe president te willen hebben. Maar beide mogelijke kandidaten die niet over zich laat lopen in Cuba, hebben ook hun nadelen^ Zy zyn te Panama en Vietnam, maar die toch zeer plaatselyk populair, Cabot Lodge in New England, Scranton in zijn rikaanse kiezersvolk Johnson zou eigen staat. Dat lykt een te smalle kiezen en dat de meest succesvolle Republikeinse kandidaat niet meer dan 27 procent van de stemmen zou wegslepen. basis voor succes zonder meer. Alleen als gelegenheidskandidaten komen zü in aanmerking. Ferme bewering Barry en Rocky hebben het overi gens ook niet gemakkehjk. Vooral de eerste lykt de laatste tyd lelyk aan sympathie te hebben ingeboet, opiniepeilingen overigens niet Barrv wat iedereen, die huivert voor Gold en evenmin Rocky te heten, maar waters reactionaire, soms isolationis- Richard Nixon, voormalig vice-presi- tische denkbeelden, niet anders dan dent onder Eisenhower en in 1960 verheugen kan. Met twee opmerkin- verliezer in de stembusrace tegen gen heeft hy het vooral verkorven. Kennedy met maar een paar 100.000 Ten eerste met zyn ferme bewering, stemmen. Officieel houdt Nixon zich dat hy er voor zou zyn geweest mari- Kans voor Nixon? Die meest succesvolle Republikeinse kandidaat biykt volgens Gallups echter nog op de achtergrond. Hy schuwt publiciteit niet, maar hy wil kenneiyk zyn naam niet laten af- slyten door te vroeg in de running te komen. Dat de nu in New York in een luxe-appartement wonende ad vocaat Nixon (wiens inkomsten een in de eerste plaats samen met zyn tegenspeler in Moskou, Nikita Chroesjtsjow, de wereldvrede bewaart. Hoogste geluk Dat punt zou wel weer eens in het voordeel van Rockefeller kunnen zyn. die er om bekend staat Kennedy's lyn in de buitenlandse politiek te willen voortzetten en die trouwens, voor vele waarnemers een bron van vermaak, tot in argumentatie en woordkeus de alles verblindende ver kiezingscampagne van Kennedy in 1960 poogt na te bootsen. De enige werkelyke handicap voor Rocky is zyn scheiding na meer dan 30 jaar huwelijk en hertrouwen met de ge scheiden moeder van vier kinderen, die, nog een geluk voor de stembus- campagne, „Happy" heet. Dit alles schynt by veel kiezers kwaad bloed niers te laten landen op Cuba, toen het regime-Castro met het drink water voor de Amerikaanse basis Guantanamo begon te manipuleren. En in de tweede plaats met zyn uit- j lating, dat de sociale wetgeving op gezet te hebben. Maar lang niet by basis van vrywilligheid zou moeten allen, want waar het echtpaar Rocke- heel stuk boven de 100.000 dollar per functioneren, een idee ingegeven feller verschynt, zyn er ook steeds jaar liggen) zyn ambities voor het door Goldwaters volstrekt oud -libero* duizenden vrouweiyke supporters, die In New Hampshire gaat het vooral hoogste ambt zou hebben opgegeven, j le instelling, die gruwt van elke vorm als hoogste levensgeluk het aanraken om de twee mannen, die officieel po- acht niemand aannemelyk. i van staatsinmenging. van Happy blyken na te streven. seren voor de presidentskandidatuur van de Republikeinse party: „Rocky" en .Barry", zoals ze hier door publiek en pers genoemd, worden, of wel de gouverneur van de staat New York Nelson Rockefeller en de Senator uit Arizona Barry Goldwater. Beiden toe ren al sinds weken door de omstreden staat, beiden laten geen dag voorbij gaan om nadrukkelyke verklaringen af te leggen, die vaak ten doel heb ben de ander in de hoek te drukken. Barry en Rocky, over hen spreekt heel Amerika. En daarby raakt op de achtergrond, dat de kandidatuur voor het presidentschap by de Democraten officieel óók nog een open vraag is. Officieel dan alleen, want niemand twyfelt er aan of dat wordt Lyndon B. Johnson, de huidige president, die in 1960 al kandidaat zou zyn gewor den als de dynamische, byna magisch werkende Kennedy niet aan het lang ste eind had getrokken. En wat ook velen lyken te verge ten by alle opwinding over wie nu de Republikeinse kandidaat 1964 zal worden is de stand van opinie-on derzoekingen van de laatste tyd. Die Toegekend aan mevr. Spanjaard De .Académie des Jeux Floraux" te Toulouse zal op 3 mei a.s. de Cla- baugh-Thortonprys uitreiken aan mevr dr. H. L. Spanjaard te Heem stede voor haar boek „Antoinette de Beaucaire et son temps. Pages dliis- toire félibréenne" (deel IX van de Leidse Romanistische reeks. Univer sitaire Pers Leiden. 1962), eerder ver schenen als dissertatie voor de facul- t.eit der letteren te Leiden. Deze pro motie had plaats 2 juli 1962 promo tor was prof. dr. L. Kukenheim Ezn. De Clabaugh-Thortonprijs wordt om de drie jaar toegekend voor een werk over de Occitaanse literatuur of geschiedenis, geschreven in het Oocitaans, Frans of Engels, hetzy ln manuscript, hetzy reeds gedrukt.. In dit laatste geval mag het niet ouder zyn dan vijf jaar. De term Occitaans wordt tegen woordig meer en meer gebruikt voor de „langue d'oc" en omvat alle dia lecten van de Zuidfranse gebieden, ook die van de ten Oosten van de Rhóne gelegen streek, de Provence, waar men liever van Provengaals spreekt. De Académie des Jeux Floraux is de voortzetting van een in 1323 door zeven troubadours opgericht letter kundig genootschap, dat wilde strij den voor het behoud van de Zuid franse cultuur, die na de Albigenzen- oorlog dreigde te gronde te gaan. Voor het eerst op 3 mei 1324 en sinds dien elk jaar op dezelfde datum wer den en worden nog steeds gouden en zilveren bloemen uitgereikt voor poë zie en proza. In de loop der eeuwen heeft de Académie de beschikking gekregen over fondsen om daarnaast speciale pryzen uit te reiken, die elk een eigen reglement hebben Het streven van de Académie, die zetelt in het Hotel d'Assézat te Tou louse. heeft in de tweede helft van de XlXe eeuw een nieuwe impuls ge kregen van een letterkundige bewe ging. waartoe de Provengaalse dichter Frédéric Mistral de stoot heeft ge geven. Deze beweging, Félibrige ge naamd heeft dezelfde doelstellingen, n.i. het bevorderen van gebruik, on- derwys en studie van het Proven- Qaals, zowel de oude taal der Trou badours als de moderne. Beide Instel lingen hebben bevruchtend op elkaar gewerkt. Men zou de werkzaamheden van de Félibrige kunnen vergeiyken met de Friese beweging in Nederland, die eveneens het herstel van een minder heids-taal voorstaat. UW"** .vuStei De Leidse brandweer heeft het de laatste dagen druk viet het bestrijden van vuur, dat door kwa jongens wordt aangestoken Werden de blussers in het afgelopen weekeinde gealarmeerd voor een veldbrandje in de omgeving van de ChurehilUaan, gisteren moesten zij driemaal achtereen uitrukken. Omstreeks half twee vatte een stuk grasland aan de Potgieterslaan vlam, om kwart over vier stookten jongens een vuurtje op het Schut tersveld, waardoor een strook grasland van vijfen zeventig meter in brand raakte, en om half acht 's avonds ontstond een laaiend vuur langs de spoor dijk bij het Plesmanviaduct. Vooral in deze tijd van droogte met af en toe veel wind is het vuurtjestoken een gevaarlijke bezigheid, waartegen niet genoeg ge waarschuwd kan worden. De foto toont de mannen van de brandweer in ictie op een terrein in Leiden Zuid-West. (Foto L-D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3