Nieuwe lagere school aanwinst voor Leiden Griep Prof. Daalder aanvaardde Leidse leerstoel politieke wetenschap SUCCES VOOR PETE SEEGER Hogere boete geëist tegen Carel Briels Gemengde ulo's Leiding en lijdelijkheid in de Nederlandse politiek'"' BULTHUIS ZESDE in systeembouw schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel ;,de Valk" n.v. Haagse politie in aetie tegen fout-parkeren Yeho paasvee Vrijdag op markt Zware jongens weer gepakt Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 maart 1964 Tweede blad no. 31206 In Leiden-Noord, aan de Su- rinamestraat, wordt een r.-k. ulo-school gebouwd. Het ligt in de bedoeling om deze school voor 1 september 1965 gereed te krygen. Er zullen dan in Leiden vier r.-k. ulo-scholen zyn: een meisjes-ulo aan het Levendaal, een meisjes-ulo aan de Potgie terlaan een jongens-ulo aan het Vrouwenkerkhof en de nieuwe ulo aan de Surinamestraat. Het bestuur van de Stichting R.-K Scholen te Leiden overweegt echter om van de ulo-scholen aan de Surinamestraat en de Potgieterlaan gemengde scho len te maken. De plannen hier toe hebben reeds vaste vormen aangenomen. Belgische onderscheiding voor prof. Vlekke De Leidse hoogleraar, prof. dr. B. H. M. Vlekke is gisteren benoemd tot commandeur in de Kroonorde van België. De onderscheiding werd hem uit gereikt door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken. H. Fay at, tijdens een plechtigheid in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Brussel. Prof. Vlekke hield daarna onder auspiciën van het Belgisch Koninklijk Instituut voor internationale betrek kingen een lezing over „Oude en nieuwe richtingen in de studie van de internationale betrekkingen". De lezing werd ondermeer bijge woond door de Belgische ambassa deur in Den Haag, baron Van der Straten Waillet en mr. Van Baarda. ambassaderaad by de Nederlandse Ambassade in Brussel. Gistermiddag aanvaardde prof. dr. H. Daalder het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de wetenschap der politiek met een oratie over ..Leiding en lijdelijkheid in de Nederlandse politiek". Prof. Daalder is de eerste die deze nieuwe leerstoel bezet, hoewel een soortgelijke leerstoel in het ..grijze" verleden wel eens eerder aan de Leidse Universiteit gevestigd is geweest. Prof. Daalder ontwikkelde een vijftal hypothesen voor de oor zaak van de ongeïnteresseerdheid van de Nederlander in het politieke leven en verbond daaraan de opsomming van een vier tal studieobjecten, waarvan het nader wetenschappelijk onderzoek wellicht een bevestiging voor deze hypothesen zou kunnen geven en eventueel voor de politici wegen zou openen, om de politieke interesse te stimuleren. Vijf hypothesen Prof. Daalder wees allereerst, op de doorwerking van een zekere „re genten-sfeer in de Nederlandse overheid, die, gestut door bepaalde autoritaire staatsrechtelijke tradities, het gezag sterk boven het volk uit tilt en ertoe neigt de politiek tot ataatswil te vervormen. Deze sfeer geeft aanleiding tot een veelal hoog hartige houding ten aanzien van kritiek, een onmiskenbare geheim zinnigheid en een al door Thorbecke als „winderig" gehekelde deftigheid. Het handhaven van deze tradities werd mogelijk zo luidde prof. Daal- der's tweede stelling, doordat libe ralen, orthodox-protestanten, katho lieken en socialisten allen sléchts onvolledig tot het „regeerkasteel" wisten door te dringen; zo ontstond als vanzelf een zeker dualisme tus sen het parlement, dat tot forum werd voor de onderling scherp-ge- scheiden politieke stromingen, en de regering, die vasthield aan een ver ondersteld „eigen recht" boven de partijen. Een en ander verscherpt de af stand tussen kiezers en regering, zo luidde de derde these van de nieuwe hoogleraar. De partijen identifice ren zich immers niet volledig met de regering en houden ook in het kiezen van hun kandidaten en in het voeren van de verkiezingsstrijd maar zeer gedeeltelijk rekening met een in de toekomst te formeren rege ringscoalitie. Hierdoor ontstaat on vermijdelijk een vervaging van poli tieke verantwoordelijkheden, die zo wel de lijdelijkheid als het extremis me in de hand kan werken. Als vierde factor beschouwde prof. Daalder de sterke mate van centra lisatie en de bewuste „depoliti sering" in de beleidsvorming, die naar zijn mening mede een parado xaal gevolg zijn van de sterk-organi- satorische verwerking van de verzui ling. Waar de regering gedwongen is de gescheiden levensbeschouwe lijke groepen „gelijkelijk" recht te doen, en genoodzaakt is een com promis te treffen tussen tal van strijdige sociaal-economische be langen, wordt in de praktijk de be leidsvorming veelal in sterke mate verhuld in vermeend-objectieve, quasi-wetenschappelijke formules, die de afstand tussen regeerder en kiezer slechts kunnen verscherpen. Tenslotte wees de hoogleraar op een andere paradox. Terwijl ener zijds de beleidsvorming in Neder land lijkt af te hangen van weinige doorzichtbare groepscommissen, laat anderzijds het stelsel de mogelijk heid toe dat -individuele personen een onverwacht grote invloed uit oefenen. Hij besteedde daarbij in het bijzonder aandacht aan de selectie van de ministers, die eveneens naar weinig-politieke maatstaven plaats vindt. Tussen 1848 en 1958 hadden ■lechts 119 van de 339 ministers zit ting in het parlement gehad, vóór dat zij tot hun ambt geroepen wer den; niet minder dan een kwart was voordien ambtenaar, en bijna een vijfde was beroepsofficier. Ook op het hoogste regeringsniveau wordt de politiek daarom weinig bewust- politlek beleefd, of althans niet als zodanig aan de kiezer gepresenteerd. Ook de pers dringt, naar de me ning van spreker in Nederland te Advertentie Zoekt een GERO-CASSETTE van f 40.of f 400. v. d. WATER, Haarlatraat 207 heeft het. De Gero-specialist weinig tot het hart van de politiek door. Zij is immers deels zelf beïn vloed door de „regenten"-sfeer, deels nauw gekoppeld aan politiek scherp- gescheiden belangen, en voedt voor het overige dikwijls uit commercieel motief de a-politieke instelling van haar lezers. Prof, wordt prof. Wierdsma. dr. H. Daalder (links) gecomplimenteerd door mr. V. Ripperda (Foto L.D./'Holvast) Studie-objecten Aan het slot van zijn rede, besprak prof. Daalder enkele onderzoekob- jecten, waarop de wetenschap der politiek zich in Nederland zou kun nen richten. Hij drong in het bij zonder aan op meer onderzoek naar de achtergrond en gedachtenwereld van de verschillende politieke elites; naar de wijze waarop de gewone bur gerij de politiek beleeft, maar de in terne structuur en de invloed en or ganisatie van partijen, groepen en massa media, die de afstand tussen geregeerden en regeerders zoeken te overbruggen; en naar de feitelijke wijze waarop de besluitvorming plaats vindt op het hoogste niveau, in het spel tussen ministers. de Staten-Generaal en de daarbinnen optredende groeperingen, de par tijen, de belangengroepen en de de partementen. Na de oratie, die met de gebrui kelijke toespraken werd besloten, re cipieerde prof. Daalder in de ont vangstzaal van de Academie. In Sleutelstad: ..Het is de eerste keer dat ik in Holland zing, het zal zeker niet de laatste zijn". Dit waren de woorden van de 45-jarige Amerikaanse volksliedjeszanger Pete Seeger, tevens componist en tekstschrijver van talrijke "evergreens", na de ovaties, die hem gisteravond in de stamp volle foyer van de Leidse Stads gehoorzaal werden gebracht. Het publiek, dat vrijwel uitsluitend uit jongeren, vooral studenten, be stond, toonde zich al tijdens het op treden van de zingende en zich zelf op de banjo en de gitaar begeleiden de miljonair wild enthousiast. Het zong de meeste liedjes, welke met be hulp van twee microfoons ten gehore werden gebracht, luidkeels mee. En dat was voor de lange, magere blok hutbewoner weer een stimulans om zo veel mogelijk zijn best te doen. hoewel een belangrijk deel van het succes, dat hy oogstte, op routine bleek te berusten. De originele en frisse manier van presenteren heeft daar echter beslist niet onder gele den. De zanger bracht zijn liedjes eenvoudig, eerlijk en oprecht, zonder enig uiterlijk vertoon. Dat hij geen grote stem heeft viel daarom nauwe- Advertentie) Voor moderne en klassieke BANKSTELLEN EETKAMERS WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23. Meer ruimte voor het (r.-k.) onderwijs PETE SEEGER met zijn gitaar (Foto L.D,/Holvast) lljks op. Pete Seeger, die over een zéér uitgebreid repertoire beschikt, zong behalve het door Mariene Die trich zo bekend geworden liedje „Where have all the flowers gone?" ontroerende liedjes over de slavernij en de onrechtvaardigheid in deze wereld, satirische liedjes uit Schot land, humoristische liedjes vol bij tend sarcasme en verder nog een aan tal met passie geladen vrijheidsliede ren. Overbekende liedjes als „We shall overcome. „Guantanamera". „Little Boxes" en „Oh Freedom" ontbraken niet op het programma. Pete Seeger, die zich ook op de hoogte zal stellen van de Nederlandse volksmuziek, treedt dinsdag a.s. voor de televisie-camera's op, terwijl er tevens radio-opnamen worden ge maakt. Het is zeker de moeite waard om van zijn muzikale boodschap ken nis te nemen! „Het was voor mij een bittere pil. toen ik de mooie, ruime school aan de Potgieterlaan moest verlaten, maar U heeft deze pil aanzienlijk verzoet: de uitwerking ervan was in ieder geval bijzonder mild". Dat zei gistermiddag het hoofd van de St. Leonardusschool. de heer J. A. L. van Oudenhoven, tijdens de officiële opening van de nieuwe lagere school aan de Ter Haarkade tot het bestuur van de Stichting R.-K. Scholen te Lei den. Zoals bekend is de St.-Leonardus. school sinds enkele dagen in het nieuwe gebouw gehuisvest, terwijl de vrij gekomen schoolruimte aan de Potgieterlaan bestemd is voor de r.-k. meisjes-ulo aan de Haarlem merstraat. Uit de woorden van de heer Van Oudenhoven bleek wel, dat de nieuwe school in alle opzichten voldoet aan de eisen, die aan het moderne lagere onderwijs gesteld mogen worden. Hij stelde met nadruk vast. dat het in deze systeembouw- school plezierig werken is. Er is in alle acht leslokalen, evenals in de aula en de hoofdenkamer, veel ruim te veel licht en veel kleur. De heer Van Oudenhoven toonde zich in zijn toespraak ook zeer ingenomen met de lithografieën, die door het ouder comité ter verfraaiing van het inte rieur zijn aangeboden. Met huiver Aan dr. G. W. N. Kallenberg, voor zitter van het stichtingsbestuur, was de taak om al degenen, die aan de totstandkoming van de school heb ben meegewerkt, zijn dank te betui gen. HU richtte zich daarbij onder meer tot de architect, ir. T. K. J. Koch, alsmede tot de fa. Van Hees- wijk. „Met enige huiver heeft het bestuur destUds de plannen voor systeembouw bestudeerd, maar ge lukkig is deze bouw een succes ge bleken", aldus de heer Kallenberg. Oplossing Wethouder S. Menken, die namens het gemeentebestuur zUn gelukwen sen van de klaslokalen in de nieuwe school aan de Ter Haar kade. (Foto L.D./Holvaat) sen aanbood, was verheugd, dat de systeembouw ook voor het r.-k. on derwijs een oplossing heeft gebracht in het scholenprobleem. „Er is alle reden om met deze systeembouw verder te gaan", zei de wethouder. De RUksinspccteur van het lager onderwijs, de heer A. Bogaard, merk te in zyn toespraak op, dat in decem ber 1962 de eerste van de systeem - bouw-scholen gereed kwam en deze maand de zesde. ,Jn ongeveer veer tien maanden tyd zijn er in Leiden niet minder dan 48 leslokalen bijge komen", aldus de heer Boogaard. HU noemde trouwens nog meer getallen: na de oorlog zyn er In deze stad 25 permanente schoolgebouwen verre zen en 10 semi-permanente. De heer Boogaard bracht tot slot zUn waardering voor het actieve schoolbestuur tot uiting, terwyl hU het schoolhoofd veel succes toewen ste. Na al deze toespraken maakte bet gezelschap een rondgang door het fraaie schoolgebouw, dat voor het gehele onderwijs in Leiden een be- langrijke aanwinst betekent. Het best gesorteerd in: LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909—33300 Verkoop uitsluitend engros. f ransen speelden „Le Barbier de Seville" Als laatste van de serie van vier toneelvoorstellen voor de jeugd van de middelbare scholen, uitgaande van K. O. en de Leidse Jeugd Actie, bracht gistermiddag en -avond een Franse toneelgroep „Le Barbier de Seville' van De Beaumarchals. In „Le Barbier de Séville" is het vooral de watervlugge. nu welhaast spreekwoordelyke Figaro, die zich aan het keurslyf van het feodalisme tracht te ontworstelen in een eigen, vrye levensstijl, onder het motto: ..Ik maak me om alles vrolyk uit angst erom te moeten huilen". Het verhaaltje geeft de opkomen de, de strydlustige, kwieke en origi nele Figaro, de verpersoonlijking van de derde macht, de burgerij, de gele genheid te intrigeren en het spel te spelen volgens zyn wensen. In de voorstelling van dit gezel schap kwam deze Figaro volledig aan zijn trekken eensdeels door het uit stekende en levendige spel van Ber nard Valdeneige, aan de andere kant doordat een uiterst satirisch gepresen teerd feodalisme denken wy aan de heerlyk gespeelde scène met de beide knechten de Figaro-figuur een sterk reliëf verleende. In dit ver band moet direct genoemd worden de oude voogd Bartholo door Raoul Del- fosse. Zelfs de minnaar, graaf Almaviva, uitstekend gespeeld door Claude Rio, is ten opzichte van de Figaro nog een. laten wij zeggen „sympathiek reactionair". De enige vrouw uit het stuk, de pleegdochter Rosine, blUft van uit elk maatschappeiyk stand punt een verrukkelijk wezentje en zo hoort het ook, maar Jacqueline Chau- (Van onze Haagse correspondent) De Haagse politie begint maandag een zeer strenge actie tegen fout- parkeerders. Overtreding van wacht en stopverboden betekent onherroe- pelyk een bon. Extra politiepersoneel zal ronde na ronde maken, gewa pend met het boekje, bekende gele bonnen en een scherp geslepen pot lood. De actie zal zich voornameiyk in de binnenstad concentreren. Er zUn twee directe aanleidingen voor de actie-zondér-pardon. In de eerste plaats heeft het openbaar ver voer veel hinder van dichte ryen geparkeerde auto's in straten, waar dat niet mag. Ten tweede ontstaan opstoppingen, wanneer in straten met wacht verbod is geparkeerd, en bestelwagens stoppen om te laden en te lossen. De bestelwagens ko men „in tweede linie", naast de clan destien geparkeerde auto's, en de verkeersstroom loopt onherroepelijk vast. De twintigduizend verbalen en transacties in 1963 hebben niet ge noeg indruk gemaakt. Het fout-par- keren neemt nog toe. tard droeg er dan ook het hare in niet geringe mate toe bU om hierin onvoorwaardelijk te geloven. Aan het slot onderging het gezel schap een stormachtige bijval van al die jonge mensen in de zaal. een enthousiasme, dat als een ontroeren de lawine over het voetlicht en over de denkbeeldige grenzen van land en taal rolde. B. H. Jr. Arnhemse Gerechtshof (Van onze Arnhemse correspondent) Dat iedereen overtuigd is van het gewicht van de klap die de producer C. A. Briels aan een Nijmeegs medicus op 25 augustus, tijdens de vooravond van de herdenkingsfeesten „150-jaar Ko ninkrijk" in Nijmegen, heeft toegediend kan niet worden ontkend. Op 30 oktober veroordeelde de Arnhemse politierechter de pro ducer tot 7 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf en een proef tijd van 2 jaar en f 100 boete en gisteren eiste de procureur-gene raal bij het Arnhemse Gerechtshof, mr. G. W. C. Bijvoet, in hoger beroep f400.- boete of 40 dagen hechtenis. Hij zag echter geen aanleiding tot voorwaardelijke gevangenisstraf. ,De klap heeft zyn weerklank ge vonden in de gehele Nederlandse pers", zei de verdediger, mr. Penno Stokvis. „De achtergronden interes seren me niet", zei mr BUvoet. „Deze klap is een klap van een kwaliteit die we hier meermalen te beoordelen krijgen. Een eenvoudige mishande ling zonder meer". Niettemin liet het Gerechtshof onder presidium van mr. H. Schaepman de achtergronden naar voren komen. Zelfbeklag Verdachte droeg zijn grieven tegen de arts met niet te miskennen zelf beklag voor. Dr. W. H. J. Nuver. eigenaar van 15 ponies die voor het kampement in Nijmegen beschikbaar waren gesteld, beklaagde zich over (Advertentie) Laffe mishandelaars Zelfs de verdedigers van een 18- jarige fabrieksarbeider en een 21- jarige losarbeider uit Leiden waren het er over eens. dat verdachten een laffe daad hadden begaan. ZU be riepen zich slechts op de jeugd van verdachten bU het bepleiten van clementie. Verdachten zaten op een avond in een Leids café, waar zich ook een man bevond, die niet geheel volwaar, dig in geestvermogens was. Toen de man het café verliet, volgden drie jongemannen, onder wie belde ver dachten hem en sleepten de man een zUstraat van de Oude Singel in. Daar sloegen en trapten zU de man waar zU hem maar konden raken. „Ik ben op de grond gevallen, dat moet je betalen." zo kreet de los arbeider en hy haalde de portemon nee uit de zak van het slachtoffer en nam al diens geld, f. 8. „Dat is niet genoeg, geef hier je vest," gelastte hy en trok de man de kleren van het lijf. Men sleurde hem verder over de Beestenmarkt doch toen er publiek kwam, namen de verdachten de vlucht. „Jullie zUn wel helden, met z'n drieën iemand mishandelen en be roven, maar als er publiek komt. er gauw vandoor gaan," constateerde de Haagse politierechter. „Ik schaam me nu ook wel," aldus de losarbeider. De officier van Justitie vond het een brutaal stel nozem typen, die geen rem kennen. Omdat de los arbeider reeds eerder is veroordeeld, eiste hy tegen deze verdachte 6 maanden en tegen de ander 4 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdedigers wezen op de jeugd van verdachten en betoog den dat ook de drank in de affaire een rol heeft gespeeld. ZU meenden, dat met de 5 weken voorarrest nu wel kon worden volstaan. De rechter veroordeelde beide ver dachten tot 3 maanden eevaneenis- straf waarvan 1 maand voorwaarde lijk en aftrek van voorarrest. Bescherm U tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: gebrek aan verzorging van deze die ren. „Wat moest ik aan met deze arts en zyn paarden, het ging my niet aan", zei verdachte. Een zekere heer Cornelissen een deskundige op hip pisch terrein, was de man van het kampement. De klachten van de dokter klopten niet helemaal by na vraag bij de politie. Er waren die zondagavond allerlei spanningen en toen de arts zei: „Dit is geen 1000 paarden kampement, maar een 1000 beloften kampement", was de maat vol. „Verdwyn maar met je 15 paar den" had de heer Briels gezegd. De arts verdween naar zijn paarden, maar niet zonder de deur met éen smak te hebben dichtgesmeten. Het resultaat was een barst in het glas van de deur en het einde van ver- dachtes zelfbeheersing. Duizelig Bedriegen de voortekenen niet, dan zal de a.s. vrijdag op het veemarkt terrein te houden Vebo-paaaveeten- toonstelling weer een prachtige col lectie kwaliteitsvee binnen de omhei ning brengen. De inschrijvingen, iets mee, dan vorig jaar, wettigen volko men deze verwachting. Het roodbont, sinds jaren sterk in de meerderheid, is deze dag vertegen woordigd door 99 (v.J. 95) dieren. Voor zwartbont kwamen 19 (vj. 17) aanmeldingen binnen. Een afzonder - ïyke rubriek vormt het mestvee, met een gehjk aantal (9) inzending als vorig jaar. Uit deze dieren zullen nog negen groepen, elk van vier runde ren, doch van een bepaalde unifor miteit, worden samengesteld. Boven dien zullen deze dag enkele varkens en schapen en plm. 20 vette kalve ren stryden om de hoogste eer. De loco-burgemeester, wethouder S. Menken zal deze veertiende paas- vectentoonstelling vrijdagochtend om tien uur in café-restaurant „In den Verguulden Turk" officieel openen, waarna drs. R. zyistra, voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. zal spreken over „Perspectieven van het Nederlandse slachtvee in de EEG". ,,Ik kwam niet met onjuiste klach ten", getuigde de arts. „De heer Briels had nog beloofd dat er goed voor de paarden zon worden gezorgd, maar er klopte niets van. Ik zou ze ker niet met ongemotiveerde grieven by hem zijn gekomen, wetend dat hy het zeer druk had. De klap kwam hard aan, ik was er duizelig van. HU zag er levensgevaariUk uit". Mr. Byvoet gaf de voorkeur aan een hoge boete, boven een voorwaar- deiyke gevangenisstraf plus boete, zoals de politierechter had gevon- nisd. De raadsman, mr. Stokvis, was het niet eens met de procureur-ge neraal over het feit dat alleen de klop van betekenis zou zyn. De ach tergronden tellen ook mee. in het byzonder de spanningen. De pers campagnes en „het zuigende optre den van de arts". Uitspraak over 14 dagen. (Van onze Haagse correspondent) De twee jeugdige arrestanten die woensdagavond bij het binnengaan van de tuchtschool in Breda hun kans schoon zagen en in de duis ternis het bos inglipten. zyn weer gepakt. De 17-Jarlge Rotterdammer is na een grootscheepse jacht door politie en militairen, door een ge motoriseerde politiepatrouille aange houden op het Schoolakkeplein in Breda. De 18-jarige Hagenaar ont kwam. Hy reisde per trein naar Den Haag, en vondt onderdak by zyn zuster in de Voltasstraat. Daar werd hy zonder moeite door Haagse re chercheurs ingerekend. Gisteren is hy naar de Bredase tuchtschool overgebracht. Negen maanden geleden ontsnap te het tweetal uit het gesticht. Na een rooftocht door Duitsland. Oos tenrijk, Zwitserland en Italië werden de twee in Zwitserland aangehouden

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3