Katwijk wil Noordwijkse Eirond voor woningbouw Rijnsburgse proeftuin wordt druk bezocht Geref. jeugd hield gezellig jaarfeest Dr. A. J. Verliage opent bedrijf van praalwagenbouwer A. Paauw y.y.v. had Bloemenbadp laats wil bollengrond niet prijsgeven In Petrakerk te Rijnsburg Aan Wamiomlerdam in Sassenheim Corso's van groot belang voor de bloemenkwekers Gouden feest bij kweker Zeg het met bloemen K.E.V. oogstte met concert veel succes goed jaar LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 MAART 1964 Goede grond Katwijk wil haar gebied uit leiden met gronden van de ge- tente Noordwijk. Het gaat om p oppervlakte van ongeveer vrf) hectare, gelegen tussen de lgWentegrens en de Dr. Mr. fillem van den Bergstichting, i fct strekt zich gemiddeld uit tot n kilometer ten noorden van grens tussen Katwijk en E.pordwijk. Hoewel de partijen dusver bijna uitsluitend bin- jiskamers over de grenscor- tties hebben gesproken, is er |h wel zoveel gezegd, dat de indpunten van beide buurge meenten ongeveer bekend zijn. ^'[ogingen om in onderling overleg i grenswijziging te komen, zjjn op ue^k uitgelopen. Reeds in zjjn nieuw- Irsrede maakte burgemeester H. Iker van Katwijk melding van inleidend voorstel met betrek- tot de voorgeschreven officiële dure, welke voor grenswijziging is. iervoor wordt namelijk door de idwet een wettelijke regeling sist. Aan het oordeel van de vertegenwoordiging gaat een «reide voorbereiding vooraf, •ij het advies van verschillen- colleges en diensten wordt ge ld. Een van de belangrijkste is ovinciale Planologische Dienst, •twyk is een snelgroeiende ge- ïte, die de natuurlijke aanwas de bevolking bijna geheel bin- de grenzen houdt, bovendien nog wat marine-personeel aantrekt dientengevolge klem raakt wat ld voor de woningbouw betreft, «{de Hoornespolder over enkele Ja- li zal zijn volgebouwd, heeft Kat- niet veel perspectief meer. Het op nog wat land- en tuinbouw- den beslag leggen, maar daar- resten haar alleen nog „paalwo- u:en in zee". Uitbreiding in de -ing naar Wassenaar is niet mo- i, ook al met het oog op de irwinning van Leiden. Boven houdt Katwijk kennelijk nog ing met de havenplannen en wat daarvoor nodig zal zijn. niddels is deze gemeente reeds :egaan om een kostbare verbin- tot stand te brengen met de in de Hoornespolder. Men kan moeilijk aannemen, dat hier- niet reeds met de gedachte is peeld, dat een toekomstige ge- g.Hsuitbreiding in noordelijke rich- e zal plaatsvinden. dl' Standpunt van Noordwijk 42 poe staat Noordwijk tegenover deze len? de gemeenteraad is enige tijd den door een van de raadsleden tndubbelzinnig gezegd, dat Kat er niet op behoeft te rekenen, Noordwijk vrijwillig een deel van grondgebied zal prijsgeven. De je leden van de raad en ook college zwegen. Veelbetekenend, men denkende aan een bekend pekwoord kunnen zeggen. iater is over het gedocumenteer- rufverzoek van Katwijk in een be Mn zitting lang gesproken, ter- P in de februarivergadering de f5000.- voteerde om, met het oog op de Noordwijkse belangen de plannen van Katwijk door een eco- nimisch instituut te laten bestude ren. teneinde te komen tot een ob jectief wetenschappelijke beoorde ling. Aan de hand van dit voorlopig onderzoek zal daarna uitgemaakt Deze tekening geeft het ge bied aan. dat Katwijk wil an nexeren. Het bevindt zich tus sen de stippellijnen. worden of een breder onderzoek no dig is. Inmiddels is reeds opgemerkt, dat Katwijk dit als een soort vertra gingstactiek beschouwt. De conclu sie ligt dus voor de hand, dat Noord wijk niets voor de Katwijkse plan nen voelt en dat de buurgemeenten het over de grenswijziging niet met elkaar eens zijn. De Katwijkse wen sen zijn in Noordwijkse ogen lang niet bescheiden. Zij wekken de in druk, dat een kilo wordt gevraagd om een pond te krijgen. Het is de vraag of over een beperkt plan niet te praten zou zijn geweest. Het gebied in kwestie bestaat voor een belangrijk deel uit zeer goede grond voor de bloembollenteelt. Be halve de tuinen van verschillende kleine kwekers, liggen hier de uitge strekte landerijen van een van de grootste Noordwijkse bloembollenbe- drijven. De bloembollencultuur vormt met het vreemdelingenverkeer de voornaamste bron van bestaan en het is dan ook vanzelfsprekend, dat Noordwijk, zelf zoveel mogelijk de Cultuurgrond ontziende, niet zonder meer een paar honderd hectare van deze grond wil afstaan. Dat Katwijk een haven wil. vindt men in Noordwijk best, maar als door deze haven en de daarmee ver band houdende industrieën geen grond overblijft voor de woningbouw, dan moeten de buren geen haven graven, maar huizen bouwen. Dit te meer omdat Katwijk de natuurlij ke bevolkingsaanwas sterk binnen haar grenzen houdt en bovendien nog marinepersoneel aantrekt. Naar verluidt heeft Katwijk een medestander in de Provinciale Pla nologische Dienst. Dit zit de Noord- wljkers wel wat dwars omdat juist deze dienst bezig is Noordwijk in een strak keurslijf te stoppen. Te kennen is gegeven, dat de kernen zich zo min mogelijk behoren uit breiden, hetgeen zal betekenen, dat de bevolkingsaanwas elders een woonplaats moet gaan zoeken. Nog pikanter wordt deze zaak door het verwijt, dat Noordwijk te weinig aan krotopruiming doet. terwijl de zelfde commissie de gemeente zou te genwerken bij het vaststellen van een gezond komplan. daar het wei gert een plaats goed te keuren, waar heen Noordwijk zijn ambachtelijke Industrieën zou kunnen verplaatsen. Krotopruimmg Noordwjjk doet alles wat het kan om de krotten te slechten. Niet ten onrechte verkreeg de tegenwoordige wethouder van sociale zaken, de heer M. Sedelaar reeds de veelzijdige bij naam „Max de sloper"! Voordat echter krotten kunnen worden op geruimd, moeter er woningen zijn met een voor de krotbewoners aan vaardbare huur. Het toegewezen con tingent is daarvoor te gering, mede door het grote aantal woningzoeken den. In de vroegere golfvelden beschikt Noordwijk over een uitgestrekt duin complex. dat zich uitstekend leent voor volkswoningbouw, aansluitend op de bestaande woonwijken. Er kunnen daar betere huizen worden gebouwd, omdat zij rendabel kun nen worden gemaakt voor verhuur aan zomergasten. Woningbouw en recreatie zouden beide op deze grond kunnen wor den gediend, doch het is bekend, dat Noordwijk geen toestemming heeft gekregen om daar te bouwen. In 1970 zal deze zaak nog eens opnieuw worden bekeken. Noodgedwongen moet Noordwijk daardoor zelf op cultuurgrond gaan bouwen. Geen wonder, dat de ge meente er niets voor voelt zonder meer de beste cultuurgrond te gaan afstaan aan een buur met grootse plannen. Stellig zal dit een van de voornaamste redenen zijn, waarom Noordwijk met de grenscorrecties niet akkoord kan gaan. KATWIJK AAN ZEE Chr. overheidspersoneel hield vergadering De Ned. Chr. Boud van overheids personeel. afdeling Katwijk, verga derde gisteravond in een van de bo venzalen van het Hervormd Jeugd huis. De voorzitter. d« hear B. Vooijs, zei het bijzonder op prijs te stellen, dat de hoofdbestuurder, de heer Kieft, aanwezig was. Het verheugde hem. dat bij het overleg tussen regering en vakbonden het laagst bezoldigde overheidsperso neel het meest heeft geprofiteerd. Na het afhandelen van het huis houdelijk gedeelte gaf de heer Kieft, aan de hand van vragen, die hem werden gesteld, een uiteenzetting over het ontstaan van de huidige loons verhogingen. Ds. Vroegindeweij sprofc over de kerk Ds. W. Vroegindeweij uit Katwijk liet tijdens de gisteravond gehouden jaarvergadering van de Herv. Gercf. Mannenvereniging „Calvijn" in de Kapel aan de Voorstraat een somber geluid horen. Hij stelde vast, dat men de kerk te gewoon is gaan vinden, hetgeen een groot gevaar kan ople veren. De kerk heeft een bijzondere opdracht, omdat zjj komt uit de eeuwigheid. Voorzitter J. v. d. Plas herinnerde in een kort woord aan het ontstaan van de mannenvereniging. De nood van de kerk had veertien jaar gele den tot de oprichting hiervan doen besluiten. Zij heeft ook in het afge lopen jaar haar dienstbaarheid ten overvloede bewezen. Zowel secretaris G. Meyvogel als penningmeester A. Durieux konden in hun jaarverslagen optimistische ge luiden laten horen. Nadat de afgevaardigden van de zusterverenigingen hun gelukwensen hadden overgebracht, nam ds. Vroeg indeweij het woord. Hij sprak van de zorgen, die er rondom de kerk be staan en ging nader in op de ver deeldheid. ..Er wordt volgens hem. in het algemeen te gemakkelijk over eenheid gesproken, maar het zoeken ervan mag nooit gaan ten k06te van de waarheid. De kerk van vandaag leeft te veel in modaliteiten, men ont loopt de waarheid". Tot slot ging hU in bp het presbyteriaanse karakter van de kerk. Hij besloot met een ern stig beroep om de oude paden te be wandelen. De proeftuin „Rynsburg en om streken" had een rustig jaar In die zin, dat er weinig Ingrijpende gebeur tenissen waren. Wel waren enkele verbeteringen aangebracht: de kas sen werden van vaste regenleidingen voorzien en deze leidingen werden aangesloten op de waterleiding. De term „rustig jaar" houdt niet in, dat er weinig werk is verzet. Voor de bloementeelt werden proeven ge nomen met geremde gladiolen, de jaar-rondcultuur van chrysanten, het stekken van chrysanten en vele bolbroeiproeven. Bij een oriënterende proef met een nieuwe behandeling van tulpen, bestemd voor kerstbroei werden voor enkele variëteiten gun stige resultaten bereikt. Voor de groenteteelt werd een rassenproef met kasbonen genomen en een proef met diverse middelen ter bestrijding van de koolvlieg bjj bloemkool. Het programma voor 1964 omvat proeven met potchrysanten, bespui tingen en remstoffen bij chrysanten en verdere uitwerking van reeds in 1963 begonnen proeven. Het bezoek aan de proeftuin neemt hand over hand toe, niet alleen van broeiers uit Rijnsburg en omgeving, maar ook van bollenkwekers uit Noord-Holland, vaak vergezeld van buitenlanders. De secretaris van de vereniging „Proeftuin Rijnsburg" e.o., de heer G. Doeter, vermeldde deze gegevens in zijn jaarverslag, dat hij tijdens de Beiaardbespetmg Zaterdagmiddag van 5 tot 6 uur aal de beiaardier Hessel de Harder de beiaard bespelen. Hij zal het volgende programma ten gehore brengen: 1. Jeru meine Freude van Joh Seb. Each; 2. 3 Passieliederen: a) Ontsluit o Heer ontvlam ons hart. b» Leer mij o Heer uw lijden recht betrachten, c) Dank mijn Heiland voor uw lijden; 3. Interludium van Hessel H. de Har der; 4. Thema met variaties van De- nijn; 5. 2 Lenteliederen: a) Als ln Holland de sneeuwklokjes bloeien, komt de lente. b> Het voorjaar gaat komen; 6. Menuet van Haydn; 7. 3 Wiegeliederen van resp. Mozart, Schubert en Brahms8. Improvisatie Hessel H. de Harder. In de tot op de laatste plaats be zette Petrakerk hielden gisteravond de gereformeerde jeugdverenigingen hun feestelijke jaarvergadering. De heer J. van Nieuwkoop, die deze avond leide, heette de talrijke aan wezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de predikanten, de afgevaar digden van de kerkeraad, de jeugd commissie en de vertegenwoordigers van zusterverenigingen. Na deze opening werd op originele wijze de activiteiten uit het afge lopen verenigingsjaar behandeld. Door enige leden werd een prachtig lekenspel opgevoerd. ..Mensen onder weg" een naspel op de gelijkenis van de Barmhartige Sameritaan. Leo van Egmond droeg hierna „Aan de lus" Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Sier gewassen, heeft gistermiddag in tegenwoordigheid van ongeveer 200 gegadigden het nieuwe be drijf van de Rijnsburgse praal wagenspecialist Albert Paauw aan de Warmonderweg in Sas senheim officieel geopend. Na een toespraak, waarin hij wees op het grote belang van de cor so's voor de afzet van bloemen in binnen- en buitenland, stelde dr. Verhage de nieuwe montage hal in gebruik door het lassen van een onderdeel van een van de praalwagens voor het komen de bloemencorso. De heer N. Hemmes, export-mana ger van de veilingvereniging Flora ln Rijnsburg, heeft namens de directie van het praalwagenbedrijf de tal rijke genodigden begroet. Hy merkte op, dat men het in Rynsburg be treurde, dat het bedrijf is overge plaatst naar Sassenheim. Rijnsburg se produkten, zei hy, hebben ln de export een goede naam en daarom hoopte hy, dat deze Rünsburgse fir ma ook in Sassenseim de naam van het bloemendorp hoog zou houden. In zyn openingstoespraak stelde dr. Verhage. dat er nu een gebouw wordt geopend voor een bedrijf, dat uniek is in de wereld. Het is een zeer belangrijk gebeuren voor het corsowezen ln Nederland en in het buitenland. De meningen over het organiseren van corso's zyn in ons land verdeeld. Er zijn mensen, die beweren dat zij van geen enkel nut zyn voor de reclame voor het bloe- menvak, zei dr. Verhage. die deze mening niet deelde en er een goede propaganda ln zag voor de export van de produkten. die op de tuinen worden gekweekt. In de verschillende sectoren van de sierteelt, zo vervolgde de voorzit ter van het produktschap, wordt ge zamenlijk propaganda gemaakt voor een Nederlands artikel met een ster ke onderscheiding voor de verkoop, waarbij vooral moet worden onder streept. dat Nederland een bloemen- land by uitstek ls. Ook uit het oogpunt van toerisme, aldus dr. Verhage. hebben de corso's een belangryke betekenis voor ons land. Daarom juichte hy het toe, dat de heer Paauw het heeft aangedurfd een bedryf te stichten voor het ver vaardigen van corso-wagens. Hy hoopte, dat dit initiatief bekroond zal worden en dat het ertoe aal be dragen, dat er in ons land en in het buitenland meer corso's zullen ko men, waardoor een goede propagan da wordt gemaakt voor een by uit stek Nederlands produkt. Vele sprekers hebben hierna de heer Paauw gelukgewenst met de opening van het bedrijf. Het waren onder andere de heer W. Leeuwen burg namens het Rijnsburgse corso comité, de heer J. Verseveld, voorzit ter van het Haagse vakantiecomité, die mededeelde, dat er dit Jaar in de Residentie weer een corso zal trek ken, de heer J. J. Geldhof, gemeen tesecretaris van Rijnsburg, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, loco-burgemeester A. Vogelaar van Sassenheim en de heer G. van Delft, voorzitter van de veilingvereniging Flora, alsmede een vertegenwoordi ger van de bewoners van de War- monderdam. Aan het einde van de bijeenkomst de burgemeesters van Rijnsburg en Sassenheim ,de heren B. H. Koo- mans en J. baron van Knobelsdorff waren inmiddels ook ter receptie ge komen - heeft de heer Albert Paauw allen heel hartelijk bedankt voor de vriendelijke woorden en de aangebo den geschenken. Aan dr. Verhage overhandigde hy een kristallen vaas en een fraai bloemstuk voor zijn echtgenote en aan de heer Hemmes, die een verza melaar is van alles wat. met paarden te maken heeft, een ruif. De nieuwe hal, die gebouwd is door het aannemersbedrijf Nyman uit Hil- legom, was door de firma's Koomen uit Warmond en Chris de Vos uit Sassenheim versierd met fraaie bloemstukken. De heer De Vos heeft ook de tuin met vyver aangelegd. In deze tuin bevinden zich 1300 bloem bollen. voor. Ook The String Brothers heb ben met hun optreden hun bestje beentje voorgezet. Een woord van lof komt zeker toe aan organist Bram de Mooij en W. Noteboom «trompet) en Martien van Delft tuba) voor he»t ten gehore brengen van ..Arioso" en het Largo van Handel. Zeer in de smaak viel het vrolijke toneelspel „Arme Rijken", wat de lachspieren danig in beweging bracht. In een van de pauzes werd door de heer J. Ravensbergen namens de kerkeraad het w<x>rd gevoerd. Het is de kerkeraad. zei hy een blijdschap, dat vele jongeren de verenigingen bezoeken, want wie de Jeugd heeft, heeft de toekomst. Een goede jeugd heeft men alleen, als men ln God ge looft. Wij moeten Hem, onverschil lig waar. zoeken en over Hem spre ken. Het is dan ook de wens van de kerkeraad, dat men de Heer zoekt en het woord van God onderzoekt. Door enkele leden werd aan hun leidsters een cadeau overhandigd. Verder werd deze avond nog gevuld met samenzang, waarbij natuuriyk ook de bondsliederen van de MV en JV niet werden vergeten. Al met al was het een mooie avond waarvan de aanwezigen zeer hebben genoten. In zijn dankwoord wees de heer van Nieuwkoop op het vele werk dat niet alleen door de leden, maar ook door de jaarfeestcommissie was verricht. Tot slot werd in een overdenking cjoor Jan v.d. Linde het christen zijn in deze moderne wereld belicht, waarna ds. J. Bijleveld deze avond met dankgebed sloot. Dr. Verhage (links) bezig met het lassen van een praalwagenj Daarnaast staan de heren Alb. Paauw. NHemmes en A. Vo- de loco-burgemeester van Sassenheim. (Foto L.D./Holvast) HILLEGOM Vyftig jaar geleden trad de heer G. van der Burg uit Hillegnm in dienst van de Amarylliskwekery Warmenhoven aan de .Molenlaan. Deze gouden myipaal werd niet zon der meer gepasseerd. Tydens een bü- eenkomst ten huize van de heer Siem Warmenhoven kwam loco-burgemees ter wethouder W. F. van Dam de Jubilaris meedelen, dat het H. M. de Koningin behaagd had hem te onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. In 1914 hy was toen twaalf Jaar kwam hy in vaste dienst van de firma Warmenhoven. De jon ge V d Burg was leergierig en het duurde dan ook niet lang of hy wist van bodemziekten evenveel als zyn werkgever en het is dan ook niet te verwonderen dat hy nu reeds 40 jaar ziekzoeker is. De cultuur van hyacinten heeft de liefde van zyn hart en de jubilaris loopt „de kraam" by de firma Warmenhoven nauwge zet na. Ook over de teelt van Ama ryllissen behoeft men hem niets wys te maken. Wethouder W. F. van Dam schet ste ten huize van de Amarylliskweker de gouden Jubilaris als een vakman van de oude stempel. De loco-burge meester deelde daarna mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem koninklyk te onderscheiden. Me vrouw Van der Burg speldde haar man de versierselen behorende b{j de onderscheiding op. De heer S. Warmenhoven noemde zyn werknemer een man van door zettingsvermogen, met een sterke wil, maar ook met veel liefde voor het vak en de firma. De jongeren kun nen een voorbeeld aan hem nemen. Hy overhandigde zyn bedryfsgenoot een geschenk onder couvert en me vrouw Van der Burg kreeg een fraaie opgemaakte tinnen vaas met stre- lltzia's aangeboden Tenslotte bleef men nog enige tyd gezellig byeen. I gisteravond in de kantine van Flora gehouden jaarvergadering voorlas. Voorzitter T. Kralt had in zyn ope ningswoord de chef van de proeftuin I de heer P. van Dyk, gefeliciteerd met het succesvol afsluiten van diens vakstudies. De heer Doeter prees de heer Van Dijk voor diens vele werk. Het financieel overzicht werd toe gelicht door de heer P. van Dijk. De rekening 1963 sluit met een batig saldo van f 544.66. Na de pauze hield de heer M. de Rooy, assistent van de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst te Lisse, een lezing over het onderwerp „Che mische onkruidbestryding met de mogelykheden voor het centrum Rynsburg". De chemische onkruidbestryding is totnutoe in deze streken sterk :e- oriënteerd geweest op de bollenteelt. De heer De Rooy deelde mee. dat nog dit Jaar een begin zal worden gemaakt met een onderzoek naar de mogelykheden ln de bloemensector. Thans zal in Rynsburg nog gebruik moeten worden gemaakt van de be- strydingsmiddelen. die in de bollen- sector worden toegepast. Hierna gaf de heer De Rooy een overzicht van de onkruid-bestrydingsmiddelen, die momenteel ln de handel zijn. Dia's maakten nog eens duidelijk wat de prachtige resultaten zijn. Er volgde een interessante discussie. De lezing werd georganiseerd ln samenwerking met de Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde. Advertentie bestel tijdig I LISSB De Mondaccordeon vereniging „Kunst en Volharding" heeft donderdag avond in Rehoboth een Jubileumuit- voering gegeven ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. Voorzitter A. in 't Veld zei in zyn openingswoord, dat K.E.V. vlak voor het 15-jarig be staan dreigde te bezwijken, doch door de omschakeling naar een neutrale vereniging werd K.E.V. gered. Het ledental was gedaald tot 16 doch be draagt nu weer 30! Van de zUde van K.E.V. werd voor een verrassing gezorgd door de damesleden, «lie by de opening nog in het oude kostuum ten tonele ver schenen en na het openingswoord in een gloednieuw rokkostuum op het podium kwamen, hetgeen een grote verbetering bleek te zyn. Maar ook voor K.E.V. was er een verrassing. De heer A. Marseille bood namens alle donateurs een prachtig drumstel aan. Door het muziekgezelschap werd vervolgens een mooi programma uitgevoerd. Van de 12 muzieknum mers willen we speciaal noemen „Lente Symphonie" van Peter Black en „Lietoe, du Himmel auf Erden" van Frans Léhar, terwyi na de pauze „Wladimir" van K. Llndenau byzon- der in de smaak viel. doch zeer groot was het succes met „Ik heb geluk besteld". Beslist willen we niet onvermeld laten de solozang van mevr. Viele van Strlen, waar met grote aandacht naar werd geluisterd, ook de samen zang van mevr. Viele met mevr. S. van Zuilen-de Jong ondervond goede waardering. Aan het einde van de avond wer den de dames en de eohtgenoto van dirigent G. van Strien in de bloe metjes gezet terwyi mevr. Wassenaar, die veel werk heeft gemaakt van de nieuwe kostuums, ook niet werd ver geten! De heer G. van Strlen. diri gent kreeg een enveloppe met in houd voor zijn goede leiding, evenals zijn zoon die als pianist fungeert. R1INSBURG In de brandweerkazerne vergader de gisteravond de plaatselijke afde ling van burgemeester B. 1L Koo- mans. De secretaris, de heer N. Hemmes, deelde mee. dat in 1963 932 overnach tingen werden geregistreerd ruim het dubbele van 1962. Men schat, dat het aantal niet geregistreerde overnach tingen eveneens de duizend benadert. De penningmeester de heer S. Kralt, meldde een batig saldo van f 475, De voorzitter deelde mee dat een vouwblad over RUnsburg zal worden uitgegeven. Gesteld in de Duitse taal. Belangryk voor het vreemdelingen verkeer in Rynsburg is ook. dat de heer J Kromhout een terrein van 1 ha in exploitatie zal gaan nemen als camping. Het algemeen aanzien van het dorp is verbeterd doordat de Vliet geen open riool meer is en door de verbetering van de toegangswegen. Allerwegen werd mevr. D. den Heyer- Kromhout lof toegezwaaid voor de manier waarop zij de dagelijkse gang van zaken tydens liet eeiaoen regelt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9