Jonge talenten stellen zich voor op het K. en O. concert kunst kaleiöoscoQp SKODA WELVAART BEPLEIT VOOR DE KUNST BIJ OVERHEID LEXINGTON Maartje Laurentius: uitiiemendlieidsprijs Pianist Jan Wijn en Delnoye (fluit) Duizend nuttige en nutteloze uitvindingen in Brussel Plasticolor halenf 1 Verf? PlasticolorT ONDER GASTDIRIGENT LESCOVIC f.4990 Maatregelen voorgesteld Gevaar van illusies trekken Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 maart 1964 Derde blad no. 31205 GELUKKIG dat in deze tijd van hevige concurrentie ook de jongere talenten meer en meer hun solistische kansen krijgen. Dat was het geval op het gisteravond onder de uiterst geache veerde leiding van de Joego-Slavische gastdirigent Bogo Leskovic gegeven derde „populaire" K. en O. concert. De 30-jarige pianist Jan Wijn, wiens reputatie groeiende is en de 24-jarige solofluitist van het concerterende Rott. Philh. Orkest Raymond Delnoye pre senteerden zich met warm succes. De eerste, die wij reeds eerder naar wij menen tijdens de voor laatste tournee van 't Ned. Stud. Or kest hoorden zag zich belast met een niet geringe taak, namelijk de ver tolking van het veeleisende eerste pianoconcert van Franz Liszt, waarin virtuositeit en poëzie om de voorrang 6tryden. Nu zou het beslist oneerlijk zijn z'n prestaties te vergelijken met die van de absoluut gerijpte Liszt-hel- den, zoals wij die zo menigmaal op het podium hoorden. Maar toch dient gezegd, dat het spel van Jan Wyn alle mogelijkheden in zich houdt voor een grootse toekomst. De vleugel klinkt en zingt onder zijn handen, de techniek staat op hoog peil, zijn muzikaliteit is intens, hij overtuigt door zeggingskracht. Het is goed, dat men hem in de gelegenheid stelt zich te ontplooien! Al doet zijn pianistiek vanzelfspre kend nog enigszins jeugdig aan, al waren er aanvankelijk enkele misgre pen en hier en daar zwakke passa ges, toch onderkennen wij in hem een solist, die uit het rechte hout gesneden is en in staat was, een for midabele opgaaf als dit virtuoze con- eêrt, naar een hoogopgevoerde climax uit te dragen, al werd hij soms door het orkest overstemd. Over Jan Wijn zal men beslist nog veel horen spre ken! Raymond Delnoye bleek een fluitist van het zuiverste water in het char merende, aangenaam klinkende, niet diepgaande maar toch zeker hart- veroverende „Concertino" van Cha- minade, dat hij met een fraai-zange- rige, ofschoon af en toe gevoileerde toon voordroeg, ondersteund door een goed klinkende orkestbegeleiding. Beide jeugdige solisten mochten hartelijke ovaties incasseren en de den dirigent Leskovic en het orkest enkele opera's en wiens duidelijke dirigeertechniek getuigt van grondige precisie heeft de oorspronkelijk voor piano geschreven karakteristieke en typisch folkloristische zeven Balkan- dansen van zijn landgenoot Marko Tajcevic, waarin luchtige levendig heid afwisselt met melancholie en temperament, met grote kennis van zaken en zuiver gevoel voor koloris- tisch effect geïnstrumenteerd. Ritmisch werd het orkest telken male voor gecompliceerde verrassin gen gesteld, doch het sloeg zich daar accuraat doorheen. Deze introductie van het concert was een allerplezie rigste kennismaking, temeer omdat het specifieke Joegoslavische idioom slechts zelden tot ons land door klinkt. Lescovic gaf hiermee al onmiddel lijk een uitnemende en fijnzinnige indruk van zijn kunnen, waarbij het welverdiend en ruimschoots in de natuurlijk instinct voor dit genre toejuichingen delen. hem bijzonder te stade kwam. Deze beknopte dansen zijn compo- Lescovic, die reeds in ons land de sitorische juweeltjes op zichzelf en aandacht trok door het leiden van Lescovic heeft er in alle doorzichtlg- Advertentle Boycotten Karajan en Karl Bölim Weense Opera? Toen de gerestaureerde Weense Opera in 1955 werd heropend, was de Ostenrykse dirigent Karl Böhm de eerste directeur, die vry kort daarna werd opgevolgd door Von Karajan, met het gevolg dat de ver houding tussen de twee dirigenten niet de beste was. In de laatste tyd echter schijnen zij weer op vriendschappelijke voet te zijn gekomen, omdat zjj alle twee een langdurig en exclusief contract hebben afgesloten met de Deutsche Grammophon Gesellschaft. Volgens het Oostenrijkse dagblad „Neues Oesterreich" zouden zij bo vendien besloten hebben om zich zo veel mogelijk aan de Weense Opera te onttrekken, wanneer namelijk dr. Hilbert daar de administratieve di recteur blijft. Nu is het juist Hilbert geweest die zowel Böhm als Von Ka- rijan heeft ondersteund en bevor derd. Het schijnt vast te staan dat Von Karajan zijn woning in Wenen opgeeft om zich in Berlijn te vestigen en zich vrijwel geheel ten dienste te stellen van het Philharmonisch Or kest van Berlijn, waardoor het Weense Philharmonisch Orkest op een zijspoor komt te staan. Naar wy vernemen wil Von Kara jan zijn optreden in de Weense Ope ra beperken tot 25 avonden per jaar. Het is niet duidelijk of deze actie van Von Karajan in verband staat met het jongste ontslag van dr. Drimmel, die' hem als minis ter van O. K. en W. jarenlang on danks alles heeft gesteund. In ieder geval moet Drimmels opvolger kleur bekennen, wanneer Von Karajan in derdaad op deze wijze de Weense Opera zou gaan boycotten. Openluchtspel Diever De toneelvereniging „Diever" zal dit jaar De Storm (The Tempest) van William Shakespeare gaan spe len. De speeldata zijn vastgesteld op: 23. 27 en 30 juni, 4, 8, 11, 13, 16 en 18 juli. (Advertentie) heid de sfeer en de kleur aan gege ven, die voor dit genre de juiste zijn. De dirigent bevestigde de voor treffelijke indrukken tenslotte met de vermaarde ..Tableaux d'une exposi tion" van Moussorgsky, in 1874 ge schreven als een „in memoriam" toen zijn vriend, de architect Viktor Hart- mann was gestorven. Deze geniale pianostukken zijn in 1920 op al even geniale wijze door Ravel geïnstrumenteerd en sindsdien zijn en blijven zij pronkstukken van elk orkestrepertoire. Het ging hier illustratief toe met alle inzicht in de scherp contraste rende beelden, die in dit overzicht van tien schilderijen wordt gegeven. De orkestleden, speciaal ook de hout- en koperblazers, voor wie de solistische passages kolfjes naar hun hand (mond) zijn, konden hier hun waarde volop tonen. Weer was het opvallend, met welk een accuratesse en zorgvuldig afgewogen klankhomo- geniteit er gespeeld werd. Geboeid heeft men ook naar deze treffende impressies, onderling verbonden door de .Promenade" geluisterd en er als op een echte expositie! van genoten. Dirigent Lescovic legde er alles aan timbre-verrukkingen in, wat wense lijk is en het orkest volgde zijn punc tuele aanwijzingen tot in détail. De „grote poort van Kiew", de imposante bekroning van het geheel, klonk in derdaad als een klok. Daverende dankbaarheid! H. ,De plaatsbekleder' in voorbereiding In volle voorbereiding la thana bjj het Nieuw Rotterdams Toneel een bewerking van „Der Stellvertreter", het stuk dat waarschijnlijk onder de titel „De plaatsvervanger" op 3 april zijn Nederlandse première zal bele ven. Richard Flink voert de regie. De oorspronkelijke tekst, die 61a uur toneel betekent, is zodanig bewerkt en ingekort, dat de voorstelling een tijdsduur van ongeveer drie uur ral hebben. Het veelomstreden stuk van Rolf Hochhuth is vertaald door Gerrit Kouwenaar. De rolverdeling is vrij wel klaar. De rol van pater Ricardo speelt Eric Schneider, die van de nuntius in Berlijn Adolf Rijkens, die van de SS'er Gerstein, Theo de Har- togh, Van Ruta jr. is Henk van Ef- feren, graaf Von Tana wordt ge speeld door Steye van Brandenberg, Elie Blom is de Joodse onderduiker Jacobson, Paus Pius, Johan Schmitz, de kardinaal, Jan Teullngs. geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. VOORSCHOTEN TEL (01717) 2010 DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoode, Ie!. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B., tel 2820 Het resultaat van de inspanningen van uitvinders in de gehele wereld zal de komende week weer te zien zijn op de dertiende ..Internationale Salon" in Brussel. Uit meer dan twintig landen zal een duizendtal inzendingen kunnen worden bewonderd. Ook dit jaar is er vrijwel geen terrein aan de fantasie van de uitvinders ontsnapt en zijn zij actief geweest om al dan niet voor de hand liggende oplossingen te vinden voor problemen, ook daar waar men zich eigenlijk het bestaan ervan niet realiseerde. Het hoofdbestuur der Ned. Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars heeft een omvangrijk geschrift, getiteld ..welvaart voor de kunst in 196J". aangeboden aan de Rijks-, provinciale- en gemeentelijke overheden, alsmede aan de volksvertegenwoordiging en talrijke culturele organisaties. Daarin wordt een opsomming ge geven van de voorzieningen waaraan het kunstleven dringend be hoefte heeft. die op tal van ponten aanwijsbaar ls, dringend nodig, aldus de Federatie. uit de zuiverste tabakken Omzetbelasting moet weg Nodig is een net van culturele cen tra over het gehele land, waar accommodatie ls voor de opleiding van kunstenaars, voor hun werk plaatsen en voor de presentatie van de kunst. Alle voorzieningen worden incidenteel getroffen, het is dringend nodig dat de regering een subsidie regeling schept voor de stichting van gebouwen voor culturele doeleinden. Daarmede wordt aan vele gemeente besturen een onmisbare handreiking gedaan en een gecoördineerd beleid bevorderd. Verschillende belastingen hebben in het kunstleven een funeste invloed. In de eerste plaats is de hand having van de vermakelijkheidsbelas ting een anachronisme. Een minieme verhoging van de uitkeringen uit het Gemeentefonds kan een afdoen de compensatie bieden voor de der ving van inkomsten uit deze belas ting. De individuele kunstenaar, de kunstbedrijven en tal van organisa ties en instellingen op kunstgebied blyven aan de omzetbelasting onder worpen. Het moet volgens de Fede ratie zonder aanzienlijke financiële repercussies en zonder onaanvaard bare precendenten mogelijk zijn, in de komende jaren deze belasting in het kunstleven volledig te elimineren. Jeugdvorming Over de kunstzinnige vorming van de jeugd zegt de Federatie o.m. dat in haar kring de overtuiging veld wint, dat tal van activiteiten beter tot hun recht kunnen komen buiten de school, die zich slechts langzaam en in zeer beperkte mate openstelt voor vernieuwing op dit terrein. De Stichting van centra ten behoeve van de kunstzinnige vorming in tientallen plaatsen van ons land zal noodzake lijk zijn. zowel ten behoeve van het onderwijs, als ten bate van de buiten schoolse activiteiten. Zoals de mu ziekschool thans op één gebied reeds mogelijkheden biedt, zullen bedoelde centra ten dienste kunnen staan van kunstzinnige vorming op allerlei ter rein. Hiermede zijn belangrijke in vesteringen gemoeid. Zij zijn evenwel onontbeerlijk indien men wenst dat. met de kunstzinnige vorming ernst wordt gemaakt. Even onontbeerlijk is de kadervorming op het gebied van de kunstzinninge vorming. Voorts pleit de Federatie met grote nadruk nogmaals voor een integrale verwezenlijking van het beginsel, dat kunstenaars, die door buiten hun wil liggende omstandigheden niet van de opbrengst van hun werk kunnen be. staan, van overheidswege in staat I worden gesteld tot regelmatige ar- i beid. In de komende jaren vergt zulk een beleid aanzienlijke bedragen, die j evenwel in het niet verdwijnen in verhouding tot de aan de kunstbe drijven bestede sommen. Beroepsopleiding De Mammoetwet brengt het gehele kunstonderwijs binnen de sfeer der wettelijk geregelde beroepsopleiding. In verband daarmede wijst de Fede ratie er op dat het kunstonderwijs in al zijn vormen gebukt gaat onder wat zij noemt een schrikbarend te kort aan musische vorming bij het algemeen vormend en voorbereidend hoger onderwijs dat aan het vak onderwijs vooraf gaat. Mede hierdoor is er voor alle vormen van kunst onderwijs een te beperkt recrute- ringsgebied. De selectiemogelijkheden voor het kunstonderwijs zijn door het totaal ontbreken van research uiterst scha mel. Vernieuwing van onderwijs methoden is, gezien de verstarring Subsidies Aangezien de meeste subsidies aan kunstinstellingen niet berusten op regelingen, heerst met betrekking tot de jaarlijkse toekenning daarvan alom onzekerheid. Het is duidelijk dat dit aan de werkzaamheden van instellingen afbreuk doet,, temeer daar meestal sprake is van subsi diëring van tekorten, in plaats van financiering van werkzaamheden. Het is thans bijna 20 jaar nadat de overheidszorg voor de kunst een aanvang nam de hoogste tijd dat op dit terrein orde op zaken wordt gesteld, evenals dat op andere ge bieden van overheidszorg reeds is ge schied. De overheid in het bijzonder de Rijksoverheid heeft in dit opzicht een eigen taak en verantwoordelijk heid, aldus de federatie. Met betrekking tot cultuurspreiding merkt het hoofdbestuur om. op dat het onontbeerlijk is, dat wat aan dacht worde geschonken aan de vor ming van een nieuw publiek. Voorts wordt genoemd voortzetting van de aankoopsubsidieregeling voor beeldende kunst en verhoging van de desbetreffende begrotingspost, die, naar de ervaring leert, een nieuw koperspubliek schept. Activering van het filmvormingswerk en van de niet commerciële filmvoorziening, ook door subsidiëring van de centrale en plaatselijke organisaties worden tot dusver te zeer verwaarloosd, zo be toogt de Federatie. Sociale positie Tenslotte wordt aandacht besteed aan de sociale positie der kunste naars. waarbij wordt gesteld, dat de salariëring der dansers ten enenmale onvoldoende is en op de kortst mo gelijke termijn voor alle groepen, op een aanvaardbaar peil behoort te worden gebracht. De salariëring der orkestmusici dient te worden opge trokken op basis van herwaardering van het beroep. De eregelden aan kunstenaars dienen te worden gesteld op een redelijk minimum. De pen sioenregeling is in vele kunstbedrijven beslist onvoldoende of ontbreekt zelfs geheel. En de verlenging van werk vergunningen aan buitenlandse kun stenaars behoeft volgens de Federatie dringend regeling. Een Franse uitvinder demonstreert een plastic kap voor kouwelyke men sen. De kap wordt als een duikers helm opgezet. De warmtebron is een miniatuur-spiritusbrander die twee uur kan branden». Hoe warm het onder de kap was, bleek uit de zweet druppels op het gezicht van de uit vinder tijdens de demonstratie. Maar er is ook een apparaat dat zonder slaapmiddelen een diepe slaap garandeert, een draagbare elektri sche piano, een opblaasbare slee, een slot voor kampeertenten, een telappa- raat voor tabletten ten behoeve van apothekers, een (Duits) mengsel van bier en champagne (volgens de uit vinder een heerlijke drank) en een huisbar, waar met knoppen auto matisch dranken naar keuze in gla zen worden geschoken. Een Zwitser toont een nieuwe ski- sluiting. die het gevaar van gebroken ledematen wederom aanzieniyk moet verminderen, terwijl een Duitse uit vinder koplampen voor auto's con strueerde met kleine jaloeziën die verblinding van tegenliggers moeten uitsluiten. Tot de Nederlandse inzendingen behoren twee technische vindin gen, die echter al in ons land zijn gedemonstreerd en respectievelijk een hoger aantal toeren van een mo tor mogelijk maken en de overbren ging van aandrijf kracht verbeteren. Daarnaast is er nog een nieuw sy steem voor het opbouwen van stei gers. Een Spanjaard laat enveloppen zien. waarbij de briefopener niet Verloren gewaande Watteau ontdekt Een schilderij dat kunstkenners als onbelangrijk afwezen, blijkt een werk, „Lente", te zijn van de Franse 18de eeuwse schilder Wat teau, zo is in Londen vernomen. Het schilderij, waarvan men aannam dat het meer dan 250 jaar geleden verloren raakte, was in het bezit van Lady Sybil Grant, dochter van de voormalige Engel se premier Lord Roseberry. Toen Lady Grant In 1955 stierf, liet ze het met andere schilderijen na aan de National Gallery in Schot land. Het museum weigerde het en gaf het schilderij terug aan de erf genaam van Lady Sybil, Robin Grant, directeur van een constructie bedrijf in Londen. De deskundigen van het museum schatten destijds dat het werk een waarde had van ongeveer 750 pond sterling. Michael Levey, assistent-conser vator van de London National Gal lery. onderzocht het schilderij en ver klaarde in zijn bevindingen in Bur lington Magazine dat het een van de door Watteau geschilderde vier sei zoenen is en dat het werk een waar de heeft van zeker 100.000 pond ster ling. Het enige andere bekende werk van deze cyclus, „De zomer" hangt in het Nationale Museum van Wash ington. „Contour" opent 11 april te Delft De jaarlijkse tentoonstelling ..Con tour onzer beeldende kunst" zal dit maal in het Stedelijk Museum het Prinsenhof te Delft worden gehouden van 11 april tot en met 10 mei. Aan vankelijk was het. de bedoeling de ex positie reeds op 21 maart as. te ope nen. doch dit bleek nog niet mogelijk te zijn. (Van een bijzonder* medewerker) In aanwezigheid van Minister mr. H. Toxopeus, de Haagse burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de wethouder mr. M. Vrolijk en mr. A. J. Dankelman, de Deken van 's-Gravenhage mgr W. A. E. Bokeloh, Staatssecretaris drs. L. J. M. van de Laar, directeuren en bestuurd eren van Kon. Conservatorium en Residen tie-Orkest bood het Residentie-Orkest gisteravond in het niet ge heel volle K. en W. uit dank voor de subsidie aan de Gemeente 's-Gravenhage het traditionele jaarlijkse Gemeenteconcert aan. Het bijzondere was ditmaal de combinatie met de uitreiking van de prijs van uitnemendheid aan de pianiste Maartje Laurentius. die nu als soliste optrad in Saint Saëns' Pianoconcert in c nr. 4. Com binatie met iets aanlokkelijks èn iets riskants. meer te pas komt: een rukje en de enveloppe is open. Naast de veiligheidsriemen heeft tenslotte een Duitse uitvinder iets bedacht om de veiligheid op de weg nog groter te maken. Bij lange rei zen kan volgens hem de automobi list niet meer in slaap vallen achter het stuur, indien hij om zyn nek het schuimrubber zakje draagt dat op de tentoonstelling kan worden bewonderd. Bij het in slaap vallen zakt Immers het hoofd omlaag al dus de redering van deze uitvinder en het raakt dan het zakje, waar in een bel is gemonteerd. Als bij een wekker moet dan de bestuurder wak ker schrikken om zijn auto op het goede spoor te houden. De tentoonstelling trok in 1963 139.800 bezoekers en is dit jaar ge opend van 6 tot 15 maart. Al eerder scheen deze prijs illusies te wekken, die niet in vervulling gin gen. Maartje Laurentius' optreden nu overtuigde niet van het tegendeel. Laat men alle missers buiten be schouwing en verdisconteert men de nervositeit, dan doorstond dit optre den van een 31-jarige ondanks de vele pedagogen en de staat van dienst de vergelijking met veel Jon gere pianisten onder soortgelijke om standigheden elders nauwelijks. Had het daarom niet beter in conserva torium verband kunnen blijven...? Na de joyeuze voorbereiding met Bizets Arlésienne-Suite was het jam mer dit te moeten constateren even- De pianiste Maartje Lauren tius. eertijds wonend te Oegst- geest die gisteren de Prijs voor Uitnemendheid behaalde voor haar spel met het Residentie-Or kest onder Willem van Otterloo in het vierde piano-concert van Saint Saëns. Rijst duurder? Bij het Produktschap voor Gra nen. Zaden en Peulvruchten wordt het niet onmogelyk geacht, dat bij de Inwerkingtreding van het E.E.G.- rystreglement daarvoor is de da tum van 1 juli voorzien de rijst prijzen in ons land met 20 A 25 pro cent zullen stygen. Dit bleek uit mededelingen, die de heer H. van Dijk. directeur van het Produkt schap voor de sector verwerkte pro- dukten, in de gisteren gehouden be stuursvergadering deed. als het jammer was in Pijpers 6ym- fonie nr. 2 (1921) geen sterk werk te kunnen zien. ondanks het fervente j pleit van Willem van Otterloo c.s. Dit is meer notenschrijven dan componeren. Dit afgezien van de Pijnlijke vergelijking met Ravels Suite nr. 2 uit Daphnls et Chloë, die hypergenlale muziek, waarmee het concert dankzij de geladen verklan king naar een slotapotheose ging. Toen het verdiende applaus was weggestorven, nam in de solisten- kamer mr. W. Peekema als voorzitter van de Raad van Toezicht het woord om Kon. Conservatorium-dlrirecteur Kees van Baaren In te lelden. Deze betreurde de afwezigheid der Jury leden Stefan Askenase en Léon Or- thel (wegens een voetbalknie!) en wenste vervolgens Maartje Lauren tius geluk en overhandigde haar bul en enveloppe na juryleden, dirigent en orkest dank te hebben gezegd. Gelukwensen, waarin we van harte zouden willen delen. Indien we niet i utt de praktijk wisten hoe bijzonder j moeilijk het is de aldus gewekte lllu- j slee waar te maken. Prijzen van uit- nemendheid uit vroeger Jaren hebben hiertoe al te overvloedig bewRsmate- rlaal geleverd, evenals trouwens de i allerbeste talenten uit buitenlandse concoursen, ran wie men weldra niets meer hoort De heer Otto Mever y onderscheiden De 70-Jarige heer Otto Meyer, oud- hoofdconservator en waarnemend di recteur der Amsterdamse Gemeente musea. heeft op een gistermiddag in de ere-zaal van het Stedelijk Museum (gehouden afscheidsreceptie van de wethouder voor de Kunstzaken, mr. R. van den Bergh de zilveren mu - seummedaille van Amsterdam ont vangen. De heer Meyer, die van 1945 tot 1963 aan de musea was verbonden, kreeg de medaille wegens zijn bijzon dere verdiensten voor de stad en de gemeentemusea. Wethouder van den Bergh noemde het iets uitzonderlijks dat de heer Meyer de tweede helft van zijn leven aan de musea heeft willen geven. Staatsraad mr. A. de Roos. Amster dams oud-wethouder voor de Kunst zaken. bood als voorzitter van een comité namens de vele vrienden en relaties de heer Meyer een gouache van Appel aan, die de heer Meyer al tijd graag had willen bezitten, plus een enveloppe. Voorts sprak nog de directeur van het Joods Historisch Museum, dr. H. L. C. Jaffé. die in deze functie de heer Meyer heeft op gevolgd. mr. R. P. Cleveringa. be stuurslid van de door de heer Meyer gestichte vereniging van vrienden van Nederlandse Keramiek. Als laat ste sprak dr. S. H. Levie. een der twee directeuren der Stedelijke Musea, die de betekenis van de heer Meyer voor de Musea schetste. Daarna kwamen burgemeester en mevrouw van Hall als eerste de hand van de pas van een ziekte herstelde heer Meyer en zijn echtgenote drukken. Velen volgden hen op deze uitermate druk bezocht* afscheidsreceptie. Advertentie BISSCHOP TEGEN STRAF OP GODSLASTERING De evangelisch lutherse bisschop van Oldenburg. Gerard Jacobi, heeft zich tegen het Duitse wetsontwerp tot bestraffing van godslastering en belediging van religieuze groeperin gen verklaard. HU wil weliswaar een wettelijke regeling, die de openbare orde beschermt, maar zegt dat vrij denkers, atheïsten en nihilisten het zelfde recht op staatsbeschermlng hebben als de kerken. Bisschop Jacobi zegt, dat het ge loof door geen mens gekwetst kan worden en daarom ook niet door een paragraaf van het wetboek van strafrecht beschermd kan worden. De staat mag niet beoordelen welk geioof of ongeloof het juiste is. De bisschop wil alleen wettelijke maat regelen om te voorkomen dat schrift uren, afbeeldingen of scheldpartijen de religieuze vrede en daarmee de openbare rust en orde verstoren. Maar dat geldt uiteraard niet alleen anti-kerkelijke activiteiten, maar ook geloofstwisten tussen verschillende religies. Voorstel van G.S. Kleine orkesten weer subsidie Aan de Prov. Staten is door Ged. Staten een subsidievoorstel gedaan. Dit houdt in dat het West-Neder lands Symfonie Orkest voor dertig uitvoeringen in het lopend seizoen 33.600 gulden zal ontvangen, dat de Koninklijke Militaire Kapel voor 5 uitvoeringen een provinciale bydra- ge van drieduizend gulden krijgt evenals het Ned. Kamerorkest voor een zelfde aantal manifestaties en dat het Zuid-Hollands Orkest voor vijftien concerten negenduizend gul den ontvangt. Het laatste ensemble zou daarmee voor het eerst en voorlopig voor een jaar tot de pro vinciale subsidieregeling kleine or kesten worden toegelaten. In het verleden werd voor deze post Jaarlijks 34.500 gulden uitgetrok ken. nu zou dit 50.100 gulden moeten worden. Crofts Youth Theatre met moderne „Ceasar" Het vermaarde Nationale Youth Theatre van Michael Croft de re gisseur. die in het verladen by de Haagsche Comedie „Henry IV" en ..Richard m" leidde komt naar ons land voor een korte tournee begin april. De Jongeren zullen onder aus piciën van het Wikor voorstellingen geven van Shakespear's Julius Caesar „In modern kostuum". Een jazz- session, Teddy-boys etc. geven aan dit drama een moderne allure.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5