Zielsstrijd en fysiek geweld in „Barabbas" Spanje's toetreden tot EEG onmogelijk zegt minister Spaak Films van deze week in Leitien Vermakelijke parodie op een wilde western Modehuis Futlira liet nieuwe japonnen zien Nu nog afbraakstraks parkeerterrein m boekenweekgeschenk haal het vandaag nog 4 FOR TEXAS De zwarte lanciers" stretchkant slip AUPING cijfers LEIDSE POLITIE LET OP PRIJSKAARTJESSYSTEEM Landbouwschap melk 33 cent Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 maart 1964 Tweede blad no. 3120S TRIANON In zijn roman ,fiarabbas" heeft de Zweedse auteur Par Lagerkvist een inte ressante maar daarom nog niet aannemelijke hypothese uitge werkt over het leven van deze struikrover na de kruisiging van Jezus Christus. Zoals bekend liet Pontius Pilatus het joodse volk kiezen wie moest worden vrijge laten: Jezus of Barabbas. Lagerk vist nu heeft verondersteld, dat Barabbas zich na zijn vrijlating is gaan afvragen wie in zijn plaats is gestorven en waarom, met als gevolg een decennia lan ge zielsstrijd. Dit zielsconflict is in het boek het centrale thema, maar wordt in de gelijknamige film veelal overschaduwd door het fysieke gewéld. Lagerkvist heeft de verschillende fasen van Barabbas' innerlijke strijd beschreven: van ongeloof (in Chris tus' onsterfelijkheid) via bijgeloof (hij, Barabbas, is onsterfelijk ge worden nu Christus in zijn plaats is gestorven) en verkeerd geloof (door een al te letterlijke interpretatie van de leuze „verbrandt de oude wereld") tot het ware geloof. Zij zijn ook nog essentieel in het produkt van Dino de Laurentiis en scenarioschrijver Christopher Fry, maar zijn toch minder uitvoerig en nadrukke lijk „verbeeld" dan b.v. de arena-ge vechten. De film begint met de kruisiging op Golgotha. Barabbas komt dan voor het eerst in aanraking met het christendom, maar probeert dan toch zijn ruwe leven op de oude voet voort te zetten. Hij wordt vervolgens veroordeeld tot levenslang werken in de zwavelmijnen op Sicilië. De tijd welke hij daar doorbrengt (twintig jaar) lijkt voor de bioscoop bezoeker even eindeloos als voor Bar abbas zelf. Hier diep onder de grond leert hij een vriend kennen, een overtuigd christen die weer alle twij fels in hem wakker roept. Als zij een mijninstorting overleven, worden de twee bij de gladiatoren in Rome in gelijfd. Weer wordt Barabbas voor de keus gesteld: geloven of niet gelo- I ven. Hij verloochent het christelijk geloof, maar raakt daarna langza merhand overtuigd van zijn onge lijk. Als vrij man tenslotte kiest hij de zijde van de christenen, maar op zijn eigen brute wijze, waardoor hij opnieuw met de wet in botsing komt. Hij sterft aan het kruis, maar heeft dan eindelijk vrede met zichzelf. Anthony Quinn maakt van de ru we Barabbas een somber, stug heer schap, een man die het verschrikke lijk met zichzelf te kwaad heeft een rol welke hem wel was toever trouwd en die hij zo goed als het kan vertolkt. De „bijbelse" gedeel ten van de film zijn tevens de zwak ste. We raken zo langzamerhand door al dergelijke films wat over voerd met de vrome aandacht waar mee de figuranten-christenen zich telkens op de knieën laten vallen als een beeldschone martelares van haar geloof getuigt. Misschien komt het ook. doordat de Amerikanen die vrome vervoering niet waar kunnen maken: 't blijft allemaal zo „schijn"- I heilig. Voor het overige is „Barab bas" een onderhoudende avonturen film. Contra dr. No Krachtpatser Bond REX De geheime agent James Bond is in Leiden geen onbekende meer. Zijn film „Contra dr. No" heeft hier al eerder gedraaid. De held van Ian Flemings boeken wordt gespeeld door Sean Connery. een krachtig gebouwd jongmens dat al evenmin als Eddie Constantine uit de weg gaat voor boeven, drank of mooie vrouwen. Als zodanig zouden de twee krachtpatsers wel eens ern stige concurrenten kunnen worden. De manier waarop James Bond de wereld redt doet verwachten dat hem nog wel andere opdrachten zullen wachten die zonder twijfel weer zul len worden verfilmd. Leidsche Spaarbank In de maand februari werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 3.578.508,80 gulden en terugbetaald 2.339.898,59 gulden. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 593 en het aantal afbetaalde boekjes 395. Op 6.434 rekeningen van deel nemers aan de afhaaldienst werd f. 186.486 bijgeschreven. Er werden 1.596 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f. 52.389,46. Het tegoed der 55.864 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 59.849.403.36. 'Advertentie is dit jaar een spannende detective die u gratis krijgt als u in de boekhandel voor f5-boeken koopt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii I iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllfllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllli: Strijd in Polen LUXOR „De Zwarte Lanciers" tracht ons duidelijk te maken, dat de Polen in de twaalfde eeuw het na burige volk de Kirgiezen hebben on derworpen. Zij zijn echter nogal op standig en trachten hun vrijheid te heroveren. Over het Polen van de twaalfde eeuw is niet veel bekend. De film draagt meer het karakter van „zo zou het geweest kunnen zijn". Wel waren de Mongolen in dertijd ver naar het westen opge rukt. De Kirgiezen worden geleid door de fanatieke koningin Jassa. Zij wordt aanvankelijk gevangen geno men, maar ontsnapt. Haar volgelin gen ontvoeren de dochter van de Poolse koning. Deze zendt Serge, hoofdman van de Zwarte Lanciers, naar de Kirgiezen om zijn dochter op te eisen. Serge, die voorziet dat hij het door hem fel begeerde op perbevelhebberschap niet zal verwer ven, loopt over naar de vijand. Zijn broer André tracht hem terug te ha len, maar wordt gevangen genomen. Serge kan er echter niet tijdig ge noeg toe komen, zijn broer te laten doden, zodat deze ontsnapt. De hevi ge strijd, die daarna ontbrandt, loopt uit in een duel tussen de twee broers. De valse Serge wordt gedood, en de edelmoedige André verwerft de dochter van de koning als echtge note. „De Zwarte Lanciers" is geen „vechtfilm'' zonder meer. Er is soms verrassend goed spel te zien. Daar voor zorgen dan in hoofdzaak Mei Ferrer en Yvonne Fumeaux. Vierde week van „De grote stilte" STUDIO De grote stilte, het derde werk in de trilogie van de Zweedse cineast Ingmar Berg.nan, draait voor de vierde week in het theater aan de Steenstraat. Voor beter begrip dient men te weten, dat Bergman in deze trilogie heeft wil len tekenen hoe resp. ziekte, dood en overspannen erotiek het innerlijk evenwicht verstoren en „het uitzicht op de hemel belemmeren", zoals een Zweedse criticus schreef. Na de films „Als in een donkere spiegel" en „De Avondmaalsgasten" dus thans „De grote stilte", met de lesbische Esther en de nymfomane Anna, twee zustere, in de hoofdrollen. LIDO „4 For Texas" begint al heel merkwaardig. Nog vóór de altijd eindeloze lijst met mede werkers op het felgekleurde doek verschijnt, doen paarden in wilde galop al dichte stofwolken op vliegen, vallen er talloze schoten en duikelen er diverse doden van hun trouwe viervoeters. Alles bij elkaar is er dus al een knallend visitekaartje van een western ge offreerd. Maar een merkwaardig visitekaartje van een merkwaar dige western. Regisseur Robert Aldrich neemt niets serieus. Hij spot met alles, wat nu eenmaal bij de verhalen uit het ivilde westen schijnt te horen. Hij maakte een wat ingehouden pa rodie op het geijkte produkt van een overbekend genre. Oh ja, de boeven zyn slecht, de helden dapper, de vrouwen mooi, de gevechten keihard, de schoten raak en de klappen ook, maar toch kan men er niet toe komen om het ern stig te nemen. Daarvoor is de toon, die Robert Aldrich heeft getroffen, te luchtig, te ironisch. HU legt zyn spot er niet dik op, maar zyn avon turen zUn net iets te onwaarschUn- lyk, zyn actie net wat te sterk aangezet en zyn figuren net wat te grotesk om levensecht te kunnen zijn. Daarom kan men anderhalf uur plezier beleven aan dit kostelyke avonturenverhaal. Het is teveel ge zegd, dat men van de ene lachbui in de andere valt, maar de humor van Aldrich vraagt toch steeds om een brede glimlach. Maar niet alleen Al- drichs kyk op de betrekkelykheid van het gebeuren, en zyn wUze van vertellen treffen, hU heeft zijn ver- makelyk verhaal op te technisch zeer verantwoorde wyze in beeld ge bracht, vooral waar het regie en ca merawerk betreft. Het heeft geen zin uitvoerig uit de doeken te doen, hoe de beide mannelyke helden (Frank Sinatra en Dean Martin) door de geschiedenis daveren en hoe zy ten slotte terecht komen in de wel ge- I schapen armen van respectievelyk Anita Ekberg en Ursula Andress. Het verloop van de gebeurtenissen is zc onverwacht en zo ongerymd, dat men ze beter tevoren niet kan weten. Ze vormen trouwens de kapstok, waar Aldrich zyn filmhumor aan ophangt. Tot genoegen van ons en naar wU aannemen velen anderen. Een stem in de mist Knappe thriller CAMERA „Een stem in de mist" is een reprise voor Leiden, maar een reprise die de moeite waard is. Doris Day en Rex Harrison spelen de hoofdrollen in deze uitermate spannende geschiedenis. Doris Day, vooral bekend door haar grappige rollen in vrolUke films, geeft hier Advertentie een indringende vertolking van de pas getrouwde jonge vrouw, die wordt bedreigd door een stem. Een heel lugubere stem die, meestal tele- I fonisch, haar dood aankondigt. Het 1 vreemde is dat niemand anders de stem te horen krijgt, noch haar buurvrouwtje, noch haar zorgzame echtgenoot en langzamerhand brengt dat de jonge vrouw aan het twyfe- len. Hoort ze de stem werkelyk of lydt ze aan vervolgingswaanzin? Steeds meer komt ze onder druk te staan en steeds hoger stygt ook de spanning. De ontknoping is even i plotseling als verrassend, een goed slot voor deze knappe film. I De Belgische minister van Buiten- I landse Zaken, Spaak, lieeft gisteren in Brussel verklaard de associatie van Spanje met de Europese Econo mische Gemeenschap (EEG) „onmo- I gelijk" te achten. ,,D EEG dient dit beleefd, maar I zeer kordaat aan Spanje mede te I delen", zei Spaak tijdens de verde- diging van zijn begroting in de Bel gische Senaat. I De Belgische minister verklaarde dit naar aanleiding van het kortge leden door Spanje herhaalde ver zoek aan de EEG om besprekingen over een associatie met de Europese Gemeenschap. De kwestie komt de volgende week in de EEG-minister- j raad aan de orde. COMpOüj. panty girdle breeches slips -HELANCA- Sanitized •uper elastisch volledig geminderd LEDIKANTEN, MATRASSEN één- en tweepersoons ln vele modellen. Textielhandel en Woninginr. W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTR. 7—7A. LEIDEN - TEL. 24610 Voor de japonnen-show van Modehuis Futura bestond gister avond in de bovenzalen van restaurant Van der Heijden veel be langstelling. Zeer begrijpelijk, want dit modehuis heeft een ruime, smaakvolle collectie voor elk type vrouw. Zeer veel van de voor radige modellen voor het nieuwe seizoen hebben we bekeken. Futura kan trots zijn op zoveel nieuwe aanwinsten. Hoe de zomer ook gaat worden, de mode is ons terwille. We kunnen een luchtig mouwloos japonnetje dragen, zoals het recht aqua jurk je met zwarte biesgarnering, dat aan het begin van de show te zien was. Is het voor zoiets te koud, dan ne men we een donkere imprimé of een gezellig linnen pakje, die het mode huis te kust en te keur in voorraad heeft. Op sommige pakjes bevindt zich hier en daar een speelse ver siering of een geborduurd motief on deraan het voorpand. De afstaande kraag was in diverse vennen aanwezig, hoewel er opval lend veel kraagloze modellen waren. Ook zagen we de battle-dresslUn van Dior. De sluikvallende, weliswaar af kle dende japonnen doen het nog steeds, hoewel vóór de pauze bleek, dat er gelukkig ook nog wel dartelende wy- de gevalletjes zUn, die meer bewe gingsvrijheid geven. Verrassend was het succes van Joan met een zwart-roze deux-piéce van zyden linnen, waarmee werd bewezen, dat op een eenvoudige ma nier een geraffineerd effect kan wor den bereikt. Omdat de zalen niet onderling ver bonden zUn, was het niet gemakke- hjk de modellen aan te kondigen en zo nodig aanvullende uitleg te geven. Ter afwisseling was er tUdens de pauze een grappige „prysvraag". De vraag namelyk naar de prys van een getoonde fraaie rood-witte deux- pièce met rode hoed. Het goede ant woord werd beloond met datzelfde pakje hi de gewenste maat of een tegoedbon voor een hoed naar keuze te besteden by het Haags modema- gazyn, dat ook de hoeden en hand schoenen voor deze show had gele verd. De paraplu's waren van de firma T. J. Spiekerman. BUr" ERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Remco. zn van R. Wareman en M. Plekaar- Johannes Bemardus. zn van S. P. de Groot en F. C. de Winter; Ilona, dr van C. Berkouwer en M J. Mantel; Egbert Christian, zn van J. J. M Egberts en I. M. Walther; Henricus Johannes Geslna Clemens, zn van J. van Gam en M. B. A. de Turck; Jan Willem, zn van J. W. Ratelband en J. W. Boswinkel; Monique, dr van H. P. Jorens en T. F. Mulder. GETROUWD N. Te Water en G. J. Pet; J. Slebert en K. Hageman: H. J. ten Bosch en P. M. Slera; P. C. Donker en C. Boekkooi; P. W. Hennlger en G. M. C. Kwaad; T Carree en M. G. Borst; J. Wlllemse en M. H W. Sparreboora; A. M. van der Meijden en F. W. L. J. Turenhout; A. Gumauskas en J. C. Brouwer; N. J. Leget en M C. Olljerhoek; J. B. Dorst en W. Haasnoot; J. van den Berg en M. J. Kuijvenhoven. OVERLEDEN H. Lagerwh. 65 Jr. man; C. E. Haam- ke, è7 Jr, e.v. J. Tekamp; A. N. Gouwe loos. 75 Jr, w.v, P. C. van der Zaan: P. Hofman. 77 Jr, w.v, J. Kastelljn; D. Tas, 60 Jr. man; G. Kradolfer. 67 Jr. man; C Kokshoorn, 82 Jr, man; A. Stlenen, 79 Jr. man; J. de Rijk, Leidse huisvrouwen zien kleurendia's Paasfeest in het Heilige Land Het echtpaar Hinlopen—Nanninga uit Haarlem was gistermiddag te gast by de Leidse huisvrouwen. De heer Hinlopen liet kleurendia's zien van het Heilige Land tydens 't paasfeest en zUn vrouw gaf daarbU een toe lichting. Zij maakten op deze wijze duidelijk wat het joodse paasfeest inhoudt en hoe het in Israël wordt gevierd. Nadat de heer Hinlopen een gedeelte uit de Thora had voorgelezen werd een grote serie kleurenplaatjes de huisvrouwen waren in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal by een geprojecteerd. Deze plaatjes gaven een Imposant beeld van het Sinai- gebergtê met het befaamde Jeruza- lemklooster, de massale terugtocht van de Jeminitische joden naar Israël, de opbouw van deze jonge staat na de oorlog en de bezienswaar digheden in het oude Jeruzalem. Later cp de middag maakte het echt. paar de huisvrouwen deelgenoot van het Grieks-Orthodoxe paasfeest op het eiland Korfoe. De bUeenkomst, die onder leiding stond van de pre sidente van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, mevr H. A. van HerwaardenWildeboer, werd met Joodse, Byzantijnse en Grieks-Orthodoxe muziek omlUst. „Spanje is technisch niet in staat aan de Europese instellingen deel te nemen. De gemeenschap zou duide lijk moeten antwoorden op het ver zoek, dat een economisch en later politiek deelgenootschap van Spanje onmogelijk en politiek uitzichtloos is' Spaak voegde hieraan toe dat de EEG evenwel wel bereid moet zyn met „een maximum aan aandacht" de moeilykheden te onderzoeken, die Spanje door het bestaan van de EEG zou ondervinden. Deze bereidheid dient voor elk land te gelden. De Belgische minister herhaalde voorts bij de verdere bespreking van Europese vraagstukken tegen een door president De Gaulle voorge staan „Europa der vaderlanden" te zyn. Geref. Kerken in De Geref. Kerken in Leiden hebben een keurig verzorgd en overzichtelijk samengesteld handboekje 1964 uitge geven. Uit dit boekje blijkt, dat de Geref. Kerken in de Sleutelstad op 1 januari j.l. 2395 doopleden en 3144 belUdende leden, totaal 5539 leden, telden. Dit betekent een vermeerdering in drie jaar van 37 doopleden en 93 bely- dende leden. Op 1 januari 1961 was het aantal doopleden ni. 2358 en het aantal belydende leden 3051. De Geref. Kerken in Leiden heb ben de beschikking over vijf dienst doende predikanten en drie predi kanten voor byzondere arbeid. In de eveneens vandaag versche nen Leidse (geref.) Kerkbode lezen wij, dat voorlopig nog niet kan wor den overgegaan tot de vestiging van een zesde predikantsplaats. Voort gang wordt gemaakt met de stich ting van een wykcentrum in het Morskwartier. Besloten is tot de aankoop van een orgel voor de Petra- kerk in de Surinamestraat en voor de Bevrijdingskerk aan de Aerenfc Bruunstraat. Vermoedelyk zullen deze orgels omstreeks Kerstmis ge plaatst zyn. Voor het orgelprobleem in de Zuiderkerk is nog geen oplos sing gevonden. Duidelijk zichtbaar vana f de teeg De Leidse politie gaat er scherper op toezien, dat winkeliers hun ver koopartikelen van prijskaartjes voorzien. Zij zal klachten over het al dan niet geprijsd hebben van de daarvoor in aanmerking komende goederen onderzoeken en waar no dig proces-verbaal opmaken. Ingevolgo de bepalingen van de prUsaanuidingsbeschikking 1963 is een ieder, die in de uitoefening van enig bedrijf goederen aan par ticulieren te koop aanbiedt, verplicht die goederen voor zover deze ter plaatse aanwezig zUn, te voorzien van een aanduiding van de prys, tegen welke die goederen worden aangeboden. Onder goederen worden verstaan roerende goederen. met uitzondering van tabaksartikelen, antiquiteiten, gebruikte goederen èn goederen, die te koop worden aange boden aan de huizen van vaste klan ten. goederen, die te koop worden aangeboden in de uitoefening van markthandel, straathandel of handel te water en tenslotte goederen, die te koop worden aangeboden op een veiling. Voor goederen in winkels, zicht baar vanaf de openbare weg, is voor- BOTSING TUSSEN AUTO EN BROMMER Een bromfietser en een personen- j auto kwamen gistermorgen omstreeks kwart voor zeven op de wegkruising Maresingel-Marnixstraat met elkaar in botsing. De bromfiets werd bere- den door een 45-jarige Leidenaar. Hy l kreeg een bloedende hoofdwonde en klaagde bovendien over pUn in het rechterbeen. De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis Met de afbraak aan het Levendaal is men na de publikatie van onze foto van enkele maanden geleden ,weer een heel eind ge vorderd. Bovenstaande foto geeft een goede indruk van de ruim te. welke hier straks vrijkomt voor een parkeerterrein. Zoals be kend blijft de bebouwing aan de zijde van de Korevaarstraat nog gehandhaafd, terwijl ook enkele panden aan het Levendaal. w.o. dat van „De Hoeksteen" .nu nog niet onder slopershanden val len. Voor de eigenaars, dan wel huurders van deze percelen, is nog geen vervangende bedrijfsruimte gevonden. Het slopersbe drijf van da firma Da Bolster denkt over circa drie maanden met de werkzaamheden gereed te zijn. waarna onmiddellijk met het leggen van de bestrating wordt begonnen. Het slopen van de schoorsteen, die volgens de bepalingen in het bestek steentje voor steentje moet worden afgebroken, vergt pl.m. twee maanden. Ook het verwijderen van de fundamenten neemt nog veel tijd in beslag. Hoewel, zoals gezegd, het in de bedoeling ligt op deze plaats een royaal parkeerterrein in te richten, blijft de mogelijk heid nog altijd aanwezigdat de markt naar deze omgeving ver huist. Vele marktkooplieden zouden hier wel voor voelen. (Foto L.D./Holvast) Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. heeft ze. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten VAN VRACHTAUTO GEVALLEN Een 35-jarige chauffeur is gister middag omstreeks kwart voor vier van een hoogte van ongeveer 2'2 me ter op straat gevallen, toen hU bezig was op het Levendaal een met oud- papier geladen vrachtauto met een zeil af te dekken. De man heeft ver- moedelUk zyn evenwicht verloren. Hij kreeg letsel aan zajn rug en moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. geschreven, dat de prysaanduiding vanaf die weg duidelyk leesbaar moet zijn. Voor goederen in de ver koopruimte is voldoende dat de prysaanduiding van naby of na een oppervlakkig onderzoek van het goed duidelyk zichtbaar is. Dit is met name van betekenis voor artikelen, die verpakt worden verhandeld, zoals levensmiddelen. De ondernemer heeft de keus om of de goederen zelf van een prys te voorzien of een prUslyst te ge bruiken. BU de methode van indi vidueel uitpryzen moet de prys voor komen, hetzy op of in het goed dan wel op de verpakking of het voor werp, waarin het goed zich bevindt. Toegestaan is. dat by boeken de prijs op het schutblad wordt vermeld. De prysaanduiding is niet alleen een belangrUk hulpmiddel voor de overheid by de uitoefening van haar prysbewakingstaak, doch geeft te vens het publiek de waarborg, dat aan iedere koper dezelfde prys wordt berekend Marokko levert kobalt aan China Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berich ten van een Amerikaans dagblad be vestigd, volgens welke een scheepsla ding kobalterts dat door Marokko aan communistisch-China is ver kocht, op het ogenblik onderweg is. Volgens de woordvoerder van het ministerie bestaat de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten hun hulp aan Marokko niet hervatten als zou blyken dat het erts een strategische waarde heeft. De Amerikaanse militaire en eco nomische steun aan Marokko werd twee weken geleden opgeschort in afwachting van een antwoord op de vraag of de Marokkaanse regering bereid was er voor te zorgen dat schepen onder haar vlag niet aan de handel met Cuba deelnamen. Woens dag maakte het State Department bekend dat de besprekingen tussen de twee landen zo goed als geslaagd waren. Het zou gaan om een lading van vierduizend ton erts, dat door een Grieks schip vervoerd wordt. Het dagelyks bestuur van het Landbouwschap heeft gisteravond de minister van Landbouw een richt prijs voor het nieuwe melkprysjaar april 1964/april 1965 voorgesteld van 33 cent per kg melk bij 3.7 procent vet. Daarby heeft het landbouw schap aangegeven op welke wUze z.i. deze richtprijs kan worden gereali seerd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3