Ontvoerde Timo in Frankrijk gezien LANCIA AUTO'S 2545 Amsterdamse zeeweg na 24 uur weer open MAREL alles occasions Grote speurtocht begonnen Zwolsman verkoopt het Doelen Hotel Vastgevaren schepen samen weggesleept Engelsen op Cyprus openden het vuur Vlieland 5C +5 (9tic/ Mijnwerker slaat alarm MAREL WASSENAAR leem geen risico...verf met e verf met flexabiliteit* DON CARLOS VERTROKKEN „DE PIRAAT" HEEFT SPIJT WEERBERICHT Pogingen tot verzoening zijn mislukt OM KINDEREN TE BESCHERMEN Tuin voor het' neerleggen! VOL AUTOMATISCHE EEMCO ÏV.V. >CA *S Automatisch wassen - ZWART - ttvs Opgortebt 1 maart 1860 VRIJDAG 6 MAART 1964 No. 31203 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A_ E. van Dlsboeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 67055 In Frankrijk is een opsporing op grote schaal begonnen nadat gemeld was, dat de zeven jaar oude Timo Rennelt, die vorige maand in Wiesbaden werd ont voerd, in het begin van deze week in de buurt van Valencien- ne« is gezien. De politie heeft meegedeeld, dat een signalement is verspreid van een Duits paar en een jong kind, dat dinsdagnacht onder dak gekregen heeft van een Duitse mijnwerker en zijn vrouw in Raismes, bij Valenciennes. Het Duitse paar en het kind ver trokken woensdagmiddag weer. Maar nadat zij weggegaan wa- Laatste nieutvs Koning Paul overleden Reuter meldde hedenmiddag tegen vier uur uit Athene, dat Koning Paul van Griekenland is overleden* Bel voor demonstratie xtra speling voor de doe-het-zelver ren, ging de Duitse mijnwerker pas een licht op: het kind leek sprekend op Timo. Toen de po litie de mijnwerker, Schillinger. nog meer foto's van Timo had laten zien, riep hij uit: ,,Dat is het kind, dat bij mij overnacht heeft. De mensen, die bij Schillin ger de nacht hebben doorge bracht, zeiden dat zij een trek tocht door Frankrijk maakten. De man, die zei Kubbte heten, leek 40 jaar te zijn en de vrouw ongeveer 30. Het jongetje, dat zij bij zich hadden, had een don kergrijze broek aan, een rode trui en een grijze jas. (Van onze A'damse correspondent) Het Doelen Hotel in Amsterdam, dat onlangs in het concern van de NV Exploitatie Maatschappij Sche- veningen werd opgenomen is giste ren weer afgestoten en verkocht aan de heer M. Caransa, een Amster- De verloofde van Prinses Irene, zjjn ouders en een van zijn zusters, die enige dagen in Soestdijk hebben vertoefd, zijn vanmorgen omstreeks half elf per auto van Soestdijk ver- troken, zo heeft de R.V.D. meege deeld. Aangenomen wordt, dat tijdens dit bezoek een huwelijksdatum is vast gesteld. Er is echter nog niet tot publikatie overgegaan. Maleisië- Indonesië damse handelaar in onroerende goe deren. De heer Caransa kocht van Zwolsmans EMS voorts een pand aan de Kalverstraat, waarin „Reveil- lon", een winkel voor luxe geschen ken, is gevestigd. Het Doelen Hotel is een van de oudste hotels in Amsterdam. In 1882 werd het herbouwd. Het heeft een uitstekende naam. De heer Caransa is in de Amster damse onroerende goederenhandel een bekende figuur, die de laatste jaren meermalen van zich heeft doen spreken vanwege enkele ge waagde aankopen. Enige tyd gele den kreeg hy het badhotel in Zand- voort en hotel-pension „Mercedes" aan het Bachplein in Amsterdam in handen. Hij zou de bedoeling heb ben de drie hotels in één NV onder te brengen. (Van onze correspondent in Bonn) „De piraat" heeft spijt. De Frankfor- ter L. Speyer die zijn bloemenhul de onder dit romantisch pseudo niem aan Prinses Beatrix zond, heeft gisteren doen weten, dat het voltrekt niet z'n bedoeling was om: a. Een bloemstuk te zenden van een omvang, die doorgaans alleen bij een langdurig bestaan van zeer grote instellingen gebruikelijk is. Hij had slechts van tijd tot tijd een bloemetje op Drakesteyn be zorgd willen zien. b. Zoveel ophef te veroorzaken. Het was slechts als scherts bedoeld, evenals de keuze van het pseudo niem. De heer Speyer, die vorige week nog Nederland bezocht, wilde niet ont kennen, dat hij onze Kroonprinses een diepe sympathie toedraagt, Wat hij wél wil, is nu zo spoedig mogelijk worden vergeten. AANHOUDENDE VORST Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: wisselende bewol king met hier en daar een sneeuw- buitje. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Lichte en vannacht plaatselijk matige vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). 7 MAART Zon op: 7.13 uur; onder: 18.30 uur. Maan op: 3.21 uur; onder: 11.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.16 en 21.56 uur, laagwater te 4.27 en 17.04 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De onderhandelingen in de Siamese hoofdstad Bangkok over de kwestie-Noord-Borneo zijn gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur mislukt. Dit deelde de Philippijnse minister van Buitenlandse Zaken, Lopez, mee, nadat hij tweemaal afzon derlijke gesprekken had ge voerd met de Maleisische vice- premier Abdoel Razak en de In donesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio. Deze poging op verzoening is echter op niets uitgelopen. De besprekingen zouden wederom gestrand zjjn op de Maleisische eis, dat de Indonesische infiltranten uit Maleisisch-Borneo worden terugge trokken voordat politieke besprekin gen worden gehouden. Hiertegenover staat de Indonesische eis, dat eerst een politieke regeling tot stand dient te komen. Hoe somber de toestand werd ingezien, blijkt wel uit de woor den van de Philippijnse president Macapagal, die in Manilla verklaar de, dat zyn land, Australië en de Verenigde Staten misschien bU een oorlog om Maleisië betrokken zouden kunnen geraken. Toen aan Macapagal gevraagd werd of de Philippijnen aan de zijde van of tegen Indonesië zouden vech ten .antwoordde Macapagal, dat dit bij voorbaat moeilijk te zeggen was. De Philippijnen werken intussen aan de paraatheid van hun strijdkrach ten. Deze zullen worden uitgebreid en hun paraatheid zal worden ver hoogd. De Philippijnen hebben mili taire verdragen met Australië (in de eiI ¥UU, ZOAVO, de „Aziatische NAVO met prj0ten van een. afstand van onge Amerika eveneens in de ZOAVO en ^cer g0 meter over de hoofden van nog eens afzonderlijk. de hinderen in het dorp schoten. De Duizenden jongeren van een com- twee soidaten iosten ongeveer twintig munistische jeugdbeweging hebben1 (Van onze Amsterdamse correspondent) Na bijna 24 uur het Noordzeekanaal volkomen te hebben ge stremd, zijn de beide met elkaar in aanvaring gekomen schepen de Averdijk (10.750 ton) van de Holland-Amerika Lijn en de Pana mese Alexandra-K (3.500 ton) gisteravond om kwart voor zeven uit deze belangrijke scheepvaartweg verwijderd. Op dat ogenblik was het aan tal zeeschepen dat in het kanaal en in de Amsterdamse haven lag te wachten om zee te kunnen kiezen 22. Uit IJmuiden werd gemeld, dat er daar Inclusief de buiten de pieren wachtende schepen 15 grote en enkele klei nere zeeschepen op doorvaart naar Amsterdam en Zaandam lagen te wachten. Aanvankelijk dreigde het Noordzee kanaal tot vanmorgen te zijn ge stremd, omdat het noodzakelijk leek de 2.000 ton aan brokken asfalt waar mee de Alexandra K was geladen, grotendeels te lossen. Britse militairen op Cyprus hebben gisteravond voor de eer ste maal sinds het uitbreken van de crisis van hun wapens ge bruik gemaakt. Zij openden het vuur om Grieks-Cyprische schoolkinderen tegen Turks-Cy prioten te beschermen, zo heeft een Britse woordvoerder meege deeld. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. Het incident had plaats in het dorp Karmi by Kyrenia na een vuurgevecht tussen Grieks- en Turks-Cyprioten. Twee Britse solda ten die de kinderen begeleidden, openden het vuur toen Turks gisteren gedemonstreerd voor het Britse consulaat in Soerabaja. Inci denten deden zich niet voor. maar de muren van het gebouw werden be klad met leuzen, dat „Maleisië moet worden vernietigd". schoten. In verscheidene Cyprische dorpen hebben zich gisteren schietpartijen voorgedaan, waarbij tenminste één Turks-Cyprioot om het leven ls ge komen. In Athene zijn gisteren de hele dag anti-Britse en anti-Amerikaanse betogingen gehouden, ondanks de door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie over Cyprus. Het waren voor het merendeel jongeren die aansluiting van Cyprus bij Grieken land eisten. Naar van welingelichte zijde bij de VN in New York is vernomen, zal secretaris-generaal Oe Thant zeer waarschijnlijk José Rolz-Bennett var. Guatamala aanwijzen als bemid delaar in de kwestie-Cyprus. Rolz- Bennett is plaatsvervangend hoofd van het kabinet van de secr.-generaal. In januari heeft hy al een verken nend bezoek aan Cyprus gebracht. De Indiase luitenant-generaal Prem Singh Gjani, die al hoofd van dc VN-waarnemers op Cyprus is. zal waarschijnlijk bevelhebber van de internationale vredesmacht op het eiland worden. Intussen heeft Oe Thant met het oog op zijn drukke werkzaamheden in verband met Cyprus laten weten, dat hij zijn voorgenomen reis naar Birma en Perzië, die maandag zou beginnen, voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld Er deed zich echter bij de berging een toevallige omstandigheid voor, waardoor het mogelijk bleek de enor me obstakels eerder uit het kanaal te krijgen. Omstreeks half vier gis termiddag, terwijl het lossen van de Alexandra K nog in volle gang was, is getracht door de Averdyk behoedzaam doch krachtig achteruit te trekken, de schepen van elkaar te krijgen. De boeg van het Rotterdam se schip zat vier meter diep in de Panamees gedrongen en bleek muur vast te zitten. Tot ieders verbazing kwam de Averdijk in beweging, maar nam deze de kleinere Panamese boot met zich mee. Er werd snel beraad gehouden met als resultaat dat men zou trachten de beide als het ware aan elkaar ge klonken schepen die een enorme T vormden, gezamenlijk weg te slepen naar de Westhaven. fien sleepboten Niet minder dan tien sleepboten van de rederij Goedkoop maakten vast op de vreemde combinatie van de beide zeeschepen en de Averdyk werd aldus achteruit in de richting Amsterdam getrokken, de op de boeg geprikte Alexandra K volgde dwars op het kanaal liggend nood gedwongen. seerd. Omdat het onmogelijk was de schepen door de doorvaartopening van de Hembrug te loodsen, werd als einddoel de Westhaven gekozen. Het toeval wil dat de Amsterdamse Droogdok Maatschappij aan de mond van deze haven een dok en repara tiebedrijven in aanbouw heeft, waar men in dit geval gaarne .eerste hulp' wilde verlenen. Drie uur lang duurde de sleepreis over deze vier kilometer. Op zeer deskundige wijze wisten de mannen van Goedkoop de Aver dijk in de mond van de Westhaven over bakboord te zwaaien, zodat de beide schepen in de ruime haven konden worden getrokken. Toen dit karwei achter de rug was wees de klok kwart voor zeven aan. Vier in het Noordzeekanaal wachtende zee gaande schepen konden onmiddellijk hun reis vervolgen en van Amster dam zowel als van IJmuiden stoom den de aldaar gewacht hebbende schepen ijlings op. Brandwonden Na enig gemanoeuvreer lukte het de Averdyk en de Alexandra K by de ADM voor de wal te krijgen. Het lossen van de Panamese boot is hier onmiddellijk hervat. Men gaat hier mee door tot het schip, waarvan de waterdichte schotten onbeschadigd zijn gebleven, zo hoog is komen te liggen dat het enorme gat waarin een vrachtauto zou passen zich boven de waterlijn bevindt. Inmiddels zal de Alexandra K dan zijn losge brand van de boeg van de Averdijk en kan het worden versleept naar het hoofdbedrijf van de ADM voor de reparatiewerkzaamheden. De Averdijk zal worden gerepareerd op de werf van de NDSM. De bjj het lossen van het asfalt vrijkomende teerstof bleek in samenwerking met de snijdende oostenwind en de zon een dusdanige chemische werking op de huid te hebben, dat zich gisteren omstreeks het middaguur bij ver scheidene bij het lossen betrokken mensen verbrandingsverschynselen voordeden. Allen werden daarop met boorwater en vaseline behandeld, terwijl stofbrillen werden uitgereikt. De muurvast in elkaar geva ren schepen .Averdijk" en ..Alexandra" worden behoed zaam door het Nbordzeekanaal gesleept naar de Westhaven Door deze unieke operatie werd het kanaal weer vrijgemaakt voor de scheepvaart. Advertentie Speel met kant en klare bloemzaad matjes van 30 x 30 cm, zes stuks voor 4.75. Kant en klare grasmat voor 1.— per vlerkante meter. Zaaien? 180 ver- schillende bloemzaden, niet over- jarig maar gegarandeerd nieuw: v.a, 30 ct per pakje. Graszaad Ie soort -.95 per 100 g tot 7.- per kg. Gróéir uw tuin, blóéiend uw bloemen weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tin 20824 (01710) WASMACHINES AJS.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO RONDO Uiterst langzaam legde het konvooi Niettemin zyn enkele personeelsleden vier kilometer af In oostelijke rich- j van de rederij Goedkoop 's middags ting, waarbij vier voor anker liggende naar een ziekenhuis gebracht om hun zeeschepen moesten worden gepas-brandwonden te laten behandelen. Advertentie Advertentie Begrip voor beter autorijden Grootste sortering auto's In Nederland Wassenaar Rijksstraatweg 336-340, Tel. 01751- 2545 Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, Tel. 08300-36344 Eindhoven Blaarthemseweg 140, Tel. 04900-69266 De zomerzegels. die van 24 april tot en met 13 juni verkrijg baar zullen zijnDe toeslagen op deze zegels met diermotieven komen ten goede aan regionale instellingen voor volksgezond heid. maatschappelijk werk en culturele doeleinden. Vraag demonstratie en prospectus HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 Uit het Leidsch Dagblad van 5 Maart 1864; Te Parijs hecht men groot gewigt aan de reis van den 1 Koning der Belgen naar Lon- 1 den. Men twijfelt er niet aan, of die reis staat in verband 1 met het Deensch-Duitsche conflict en men vertrouwt dat de, wijze raadgevingen van Koning Leopold een gun stige invloed zullen uitoefe nen op de weifelende poli tiek, door de Engelsche rege ring tot dusver gevolgd. Meer en meer beginnen de zwaluwnesten tot de ge liefkoosde spijzen van lekker bekken te behooren Er is te Parijs geen enkele groote restauratie meer waar men zich dien tafel niet kan laten voordienen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1