demi KAMER TIJDELIJK AKKOORD i MET NIEUWE PRIJZENWET Canon Miniatuur-Keukenhof bloeit nu in Münclien Scherpe kritiek van rijscholen op C.B.R. ANWB ongerust over tenten-prijzenslag Partijkeuze gebonden aan Gods woord Minister Andriessen (Ec. Zaken): „iBeter een half ei dan een lege dop BINNENKORT VI) VIES AAN SER VRAGEN beter een CANON in de hand Schriftelijk rij-examen verzwaart! jandbouwkomt Ian 13V2 pet. Gereformeerde ambtsdragers en lidmaatschap P. v. d. A. Legerpredikanten Ten koste van de kivaliteit 3» Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 maart 1964 Vijfde blad no. 31208 (Van onze parlementaire redacteur) le De Tweede Kamer heeft met tegen 24 stemmen gisteren de jitbreiding van de prijzenwet anvaard, die minister Andries- "tn (Econ. Zaken) een sterk rapen zal geven in de prijzen- [rijd. De minister kreeg deze uime meerderheid door een be- ingrijke concessie te doen: de leuwe bepaling zal slechts gel- Ln tot 1 januari 1966. Deze be- trking stelde de confessionele tgeringspartijen tevreden en ook voor de socialisten aan- - hardhaar. ^Bij de stemming bleken niet al- v«n deze partijen voor te zijn, maar >k de communisten en de pacifisten >dat de minister tenslotte het par- "taentaire slagveld verliet met een b bale overwinning. Minister An- ^iessen heeft wel moeten vechten ttor deze overwinning, die tot zeer in het debat onzeker was. gedetailleerd Op een scherpe kritiek die de ka ler woensdag liet horen, reageerde minister gistermiddag met een detailleerd betoog, waarin hij de goodzaak voor de nieuwe regeling Advertentie duidelijk uiteenzette. Hij toonde aan dat hy met de thans bestaande be voegdheden eigenlijk niets kan doen tegen een paar „prijsuitschleters" in een bedrijfstak. De wet dwingt hem als het ware te wachten tot de on gemotiveerde prijsverhoging zich over een aanzienlek deel van de be drijfstak heeft uitgespreid. Alleen in dat geval kan hU een prijsstop- af kondigen De nieuwe bevoegdheid maakt het de minister mogelijk reeds tegen één onderneming op te treden. De slagvaardigheid van zijn beleid is daardoor veel groter en de „goeden" ln een branche hoeven niet meer te lijden met de „slech ten". Minister Andriessen bestreed uitvoerig de kritiek, dat de nieuwe maatregel met te weinig waarborgen is omgeven. In de eerste plaats kan de bevoegdheid alleen worden ge bruikt als er tevoren by Koninklijk besluit is vastgesteld, dat er zich in het sociaal-economisch leven ernsti ge spanningen voordoen. Dit K.b. geldt slechts voor één jaar. De prijs maatregel tegen de betrokken on dernemer geldt slechts zes maanden en de norm, die de minister bij de beoordeling hanteert is objectief: het prijsgedrag van de betrokken ondernemer moet afwijken van het in de bedrijfstak gebruikelijke ge drag. Tenslotte is er beroep tegen 1 de maatregel mogelijk. Ook op het verwijt, dat h(J de S.E.R. niet om advies had gevraagd, had de minister een antwoord: de nieuwe bepaling moest zo snel mo gelijk worden ingediend, voor ad vies van de S.E.R. was geen tijd. Amendementen Het kamerdebat spitste zich toe op de amendementen, die de vorige dag waren ingediend. Tegen het amendement-Van Sjon, dat door de drie confessionele regeringspartijen was ingediend bleek eigenlijk bij niemand bezwaar te bestaan, ook niet bij de minister. Dit amendement wilde de prijsuitschieters ,die door de minister op de korrel genomen zouden worden, enig respijt bij de behandeling van hun zaken geven. Het werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het amendement van de K.V.P.-er Van Rijckevorsel werd door de indiener ingetrokken, toen minister Andriessen beloofd had. dat hy bij het nemen van een prijsmaatregel tegen een prijsuit- schieter niet „in ongunstige zin voor de betrokkene zou afwijken van het gebruikelijke in de bedrijfstak". He', wetsontwerp geeft de minis ter bevoegdheid aan de betrokken ondernemer zonder meer een prijs voor te schrijven. Mr. Van Rijcke vorsel wilde dit veranderen in een door de minister te geven aanwij zing om zich te gedragen overeen komstig het in de bedrijfstak ge bruikelijke. De K.V.P.-er Nelissen, die samen met de leden van de A.R. en de C.H. een amendement had ingediend dat een mildere behandeling voor bedrijven met moeilijk financiële omstandigheden ten doel had. kreeg var de minister de raad om de tekst van het amendement te veranderen. Toen hy deze raad had opgevolgd bleken zelfs de socialisten voor te zijn. Het amendement werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het belangrijkste amendement was dat van de Antirevolutionair Rool- vink. Het hield in, dat de minister op 1 april 1965 zijn nieuwe bevoegd heid weer zou verliezen. Voor deze datum zou er tijd genoeg zijn om van de S.E.R. een advies te wagen en met dit advies een definitieve wij ziging in de prijzenwet aan te bren gen zo ongeveer luidde de argu mentatie van de indiener. Minister Andriessen had niet al te veel bezwaren tegen dit amende ment, hoewel het een belangrijke concessie van de minister eiste. Niet voldoen aan deze concessie zou ech ter betekenen, dat de drie confes sionele regeringspartijen de minister waarschijnlijk in de kou zouden la ten staan. De bewindsman zei de periode van 1 april 1965 wel erg kort te achten. Deze opmerking luid de het compromis in. waarmee de heer Roolvink tenslotte op tafel kwam. De tijdelijke bevoegdheid zou nog met driekwart jaar worden ver lengd dus tot 1 januari 1966. De minister wond er niet veel doekjes om „Een half ei is beter dan een lege dop", zo zei hij. „Ik zal op zo kort mogelijk termijn advies aan de S.E.R. vragen." haar fractie een gloeiende hekel heeft aan tijdelijke wetten. „Het brengt een element van hink-stap- sprong in ons rechtsbestel. Als het amendement wordt aangenomen willen wij toch wel eens overwegen of wy wel voor het wetsontwerp kunnen stemmen". Het amendement werd aangeno men met 79 tegen 44 stemmen. Be halve de socialisten stemden ook de communisten, de pacifisten en de boeren tegen. Het lot van het wets ontwerp hing toen dus af van de socialisten. De spanning bleef niet lang aanhouden. Net als de minis ter wilden ook de socialisten liever een half ei dan een lege dop. Zij stemden dus voor zij het met wei nig enthousiasme. Zo behaalde dus de minister een ruime overwinning 99 tegen 24 stemmen. Slechts oe V.V.D., de S.G.P., de G.P.V., de boe ren en de vier K.V.P.-ers de heren Van Thiel, Aarden, Lucas en Schoe- maker) stemden tegen. Guantanamo: vele Cubanen ontslagen De Amerikaanse marine heeft meer dan de helft van de op de Amerikaanse vlootbasis Guantanamo op Cuba werkende 1800 Cubanen ontslagen. Zij worden vervangen door Amerikanen. Dit is uit kringen van het Amerikaanse ministerie van Defensie vernomen. Van Amerikaanse zijde is giste ren een aanbod van premier Fidel Castro van Cuba om de watervoor ziening van de basis te hervatten, die een maand geleden door Cuba werd afgesneden, van de hand ge wezen. Amerikaanse functionarissen zeiden, dat reeds besloten was, de watervoorziening van Guantanamo van Cuba los te maken. Experimenten met TH-Twente De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Th. H. Bot, heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp-machtiglngswet ingediend volgens welke het bestuur van de Technische Hogeschool Twente bin nen zekere grenzen van het bepaal de in de Wet op het Wetenschappe lijk Onderwijs zal kunnen afwijken. Deze afwijkingen zullen wellicht no dig blijken voor de realisering van de campushogeschool gedachte. Zo zal worden gestreefd naar een zo groot mogelijke integratie van onder zoek en onderwijs, studie en studen tenleven. In verband hiermee zal ook het bestuur een ander karakter verkrijgen dan het traditionele stel sel van curatoren en senaat met zoveel mogelijk gescheiden bevoegd heden. Overleg tus^n het Ministerie van I nleuwe technische hogeschool Economische Zaken en de Federatie' REGELING PRIJZEN BOEKDRUKKERSBEDRIJF der ,rzal waarschijnlijk op 1 september werkgeversorganisaties m het van dit Jaar worden geopend. De boekdrukkersbedrnf heeft geleid tot studenten zullen ln de regel tijdens overeenstemmrng over de prysver- det eerste jaar van hun studie op hogingen die in het boekdrukkersbe- het terrein van de hogeschool zijn dryf zullen mogen worden toegepast. gehuisvest. Na het eerste jaar zal Afgesproken is. dat per onderneming de jnw0ning geen voorwaarde meer Advertentie voor perfekte foto's Voor f 195,- biedt Canon U een sierlijke aeml- automatische hallkleinbeeld camera met belichtingsrege ling, ragscherp tekenend 26 mm f 2.8 objectief, afstand- instelling, 72 opnamen op één normale kleinbeeldfllm, slui ter 1/30 tot 1/250 seconde. En uw totohandelaar vertelt u gaarne nog veel meer over de Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAö J de prijsverhoging gemiddeld ten hoog ste 5zal bedragen. Per afzonderlijke order is de prijs verhoging beperkt tot maximaal tien zijn voor de inschrijving als student maar verwacht wordt, dat het me rendeel van de studenten ook tijdens PP.kiöPPte,rhun verdere studie van de gele procent. Bij de vaststelling van deze I genheid gebruik zal maken tot huis- Nederlandse lente in Beieren percentages is behalve met de loon ontwikkeling ook rekening gehouden met de stijging van externe kosten in deze sector. vesting op de campus. Ook een deel van de docenten en van het andere hogeschoo'-personeel zal op de cam pus zijn gehuisvest. Ondanks onstuimige sneeuwbuitjea, die rond de vele torens van het sta tige München stoeien, is het van daag lente in de Beierse hoofdstad: Nederlandse lente. Op alle bussen en trams wapperen I ming" genoemd, die „als stichting is het examineren onder geheel ver schillende omstandigheden en door één examinator, terwijl het prak tische ry-examen veel te kort en het theoretische examen in zijn huidige vorm te gemakkelijk is. Aan dat laatste bezwaar is inmid dels tegemoet gekomen, want het CBR heeft juist met ingang van deze week de beoordelingsnorm voor het theoretisch examen verhoogd. Naar de heer Westerlaken, mee Het hoofdbestuur van de Belangen vereniging Autoryschoolhouders Ne derland (BEVAN), waarbij 500 rij schoolhouders zouden zijn aange sloten, heeft een rapport gepubli ceerd, over de rijschoolsituatie. Daar in wordt het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) „een particuliere onderne- Hink-stap Maar toen de vrede op deze wijze in zicht kwam dreigden de socialis ten nog roet in het eten te gooien. Mevrouw Brautigam verklaarde dat ![In de hoofdafdeling sociale zaken t het Landbouwschap is overeen- mmlng bereikt over een verhoging i de lonen der landarbeiders per april. Naast de verhoging met jjf procent per 1 januari zullen per (april de lonen opnieuw met glo bal vijf procent worden verhoogd, Irwijl daarnaast de bestaande vijf jongebieden tot twee zullen worden 'fcperkt. Voorts zullen de arbeidsty- «n voor de akkerbouw met circa P uur, die voor de veehouderij met irca 60 uur per jaar worden ver- jdeitort- hriDe goedkeuring van de stichting !yn de arbeid zal zo spoedig moge- O0(|k worden gevraagd, i qaf De dit jaar overeengekomen ver- a logingen komen gezamenlijk neer >P een verhoging van de weeklonen %gjoet gemiddeld 13,5 procent: twee laai een normale verhoging van Hm vijf procent, samen elf procent, procent voor het inhalen van tonachterstand en IV4 procent we ens de wijziging in loongebieden. Jaarvergadering Chr. School Voor de ledenvergadering van de Vereniging voor Christelijk Onderwas in Valkenburg, die gisteravond in het schoolgebouw aan de Broekweg werd gehouden, bestond grote belangstel ling. Daarover sprak de voorzitter, ds. D. Lekkerkerker. in zijn openings woord zijn blijdschap uit In 2djn jaarverslag wees de secreta ris, de Joh. Imthorn. erop, dat ln de vacature van leerkracht voor de lichamelijke opvoeding tijdelijk kon worden voorzien door de benoeming van de heer G Spiering. Uit het fi nancieel overzicht van de administra teur. de heer A. Bol bleek, dat er een klein voordelig saldo was. Ds Lekkerkerker werd als voorzit ter herkozen en in de plaats van de heer J. Varkevisser die veertig jaar deel heeft uitgemaakt van hot be stuur werd benoemd de heer D. Bol Got. Het scheidende bestuurslid werd dank gebracht voor alles wat hij in het belang van de schooi heeft ge daan. Na de pauze hield de heer A. Scherpenzeel. hoofd van de school voor chr. individueel onderwijs in Katwijk, een bllzonder boeiende le zing over het onderwerp „Individueel onderwijs hoe en waarom?" waar op een levendige gedachtenwisseling volgde. Hiswa-Goed Kamt) groter dan ooit De derde internationale water sport-, kampeer- en caravantentoon stelling Hiswa-Goed Kamp, die op 17 maart wordt geopend door de staats secretaris van O. K. en \V„ drs. L. M. van de Laar en tot en met 26 j maart in het Amsterdamse RAI-ge- bouw wordt gehouden, wordt groter 1 dan de beide vorige exposities. Dc pas gereed gekomen Westhal van het nieuwe RAI-gebouw wordt als dank bare uitbreidingsmogelijkheden be nut om op 45.000 vierkante meter vloeroppervlakte een gigantische schouw van boten, tenten, caravans en alles wat daarmee samenhangt te kunnen inrichten. De voorzitter van de tentoonstel lingscommissie, de heer Gerard de Vries Lentsch jr. deelde mede, dat het aantal exposanten op de komen de Hiswa-Goed Kamp thans de grootste gecombineerde watersport, kampeer en caravan-tentoonstelling van Europa vergeleken met vorig jaar met 20% is toegenomen. Er zul len ojn. meer dan 400 pleziervaartui gen en 230 caravans te zien zijn, w.o. een motorjacht met een waterver plaatsing van 47 ton. Het 2212 meter lange dubbelschroef-dieselmotor- jacht Caravelle 2 is het grootste jacht dat ooit op een overdekte ex positie te zien was. De Europahal wordt weer „de groot ste jachthaven van Europa". Er ko men dit keer maar liefst 33 vaartui gen met een gewicht van meer dan vijf ton. Het aantal boten gebouwd van gewapend polyester is weer ge stegen. Er komen volgens een schat ting van de ANWB elk jaar ongeveer 10% meer zeil- en motorjachten in ons land. De raceboten namen in aantal toe tot 2400 <20% meer». Er zijn nu in ons land 44.000 zeiljachten en 17.000 toermotorboten. In de sector caravans (230 uit elf landen) zal op Hiswa-Goed Kamp veel nieuws (ongeveer 18%) te zien zijn. Vooral de caravans met een ge wicht van 400 tot 600 kg komen met 40% van het totaal goed voor de dag. De tenten maken ook een evolutie door. Onder invloed van het geste gen autobezit begint de reeds alge meen bekende bungalowtent een enorme omvang aan te nemen. Er zijn er zelfs bij met vier slaapver trekken. vermomd, maar een anachronisme is deelde zijn sedert 12 augustus vo door een monopolistische machtspo- I rig jaar het theoretisch examen niet sitie, die het kan blijven innemen", meer mondeling, maar schrift-elijk 1 wordt afgenomen geregeld de er- In het rapport, dat naar de rij-varingen onderzocht. Het bleek, dat schoolhouders, de ministers van Ver- I het percentage geslaagden voor het keer en Waterstaat en van O., K. en schriftelijke afgenomen theoretisch W. en naar de leden van de eersteexamen groter was dan destijds bij de en Tweede Kamer is gezonden, sig- 1 mondelinge examens. Op zichzelf zou naleert het hoofdbestuur van dej dit geen aanwijzing inhouden voor de BEVAN: Br blijft nu te veel wille- I noodzaak de beoordelingsnorm te keur en het is het CBR zelf, dat deverhogen. Van de zijde van de rij- foutieve werkwijze van het examen schoolhouders werd evenwel verno- 1 J11et leven heeft geroepen en het men, dat de kandidaten zich minder blijft handhaven". in de theorie gingen verdiepen, wat In het rapport wordt de meningzijn weerslag ook had op het prak- uitgesproken, dat het de ANWB is, j tische gedeelte van het examen die in feite recht en orde zou kunnen Overleg met de commissie overleg scheppen in het CBR. De directeur j autorijscholen leidde ertoe meer van het CBR, de heer H. M. W. Wes- i evenwicht te bereiken tussen de per- terlaken, wordt door de BEVAN ge- j centages geslaagden voor het prak- zien als de belichaming van een ver- j tische en voor het theoretische ge keerd systeem. deelte van het rij-examen, waartoe De bezwaren van de BEVAN tegen 1 verhoging van de beoordelingsnorm de examens van het CBR gelden:1 is ingevoerd. De ANWB is niet geheel gerust over de ontwikkeling ten aanzien van de kwaliteit van kampeertenten, die thans nog alleszins redelijk tot zeer goed is te noemen. Er is sprake van een prijzenslag, zo zei de heer G. van der Weyde, chef van de afdeling kamperen van de ANWB gisteren in Amsterdam. Tenminste 21 personen zijn omgekomen toen een grote aard- verschuiving plaats had in Co- naripe in Chili, welke volgde op een vulkanische uitbarsting. Een groot deel van het dorpje werd bedolven. Overlevenden zoeken tussen de ruïnes van hun wonin- gen. Nederlandse vlaggetjes. Twaalf vro lijke bloemenmeisjes uit Haarlem delen corsages van narcissen en een hyacint uit op de grote pleinen. En de huiverende Münchenaren weten het: de lente komt dit Jaar van het Noordzeestrand, uit Nederland. De grootste Beierse autofabriek heeft een enorme glazen showroom ln de binnenstad ontruimd om gastvrij heid te verlenen aan een „miniatuur- Keukenhof" van ongeveer 30.000 tul pen. narcissen en hyacinten. Reeds dagen tevoren drukten voorbijgangers de neuzen plat tegen de ruiten van j deze showroom om een glimp van deze gulle, warmkleurige bloemen- schat te ontwaren. In de grote. Ln gotische spitsge- welven gebouwde kelder van het Ste- delijk Museum is de vereniging „Da Nederlandse Bloemisterij" met kleur I en geur van rozen, anjers, anthurium, orchideeën winterjasmijn, prunus, irissen gerbera's, lelies en andera j bloemen in een keur van schikkingen j aanwezig om Nederland op zijn schoonst te presenteren. In ditzelfde I museum heeft de ANW een zaal van ruim 200 vierkante meter in beslag genomen om te laten zien hoe mooi en aantrekkelijk Nederland als toeria- tenland is. Rotterdam is met een j grote inzending „Rotterdam 1964", voornamelijk op Europoort betrek- i king hebbende, present. VW's uit andere steden sloten zich bij dit vlag vertoon aan. Verspreid over de stad vindt men tentoonstellingen van o.a. onpersoon lijke propaganda voor zuivel, granen en peulvruchten. Op een zestal knooppunten zijn Nederlandse infor matiepunten speciaal voor vreemde- lingenverkeer. Ingericht. 1 Vanmiddag heeft de Nederlandse ambassadeur in de Westdultse bonds- republiek, G. E. baron van Ittersum, de ANW-expositie officieel geopend. Kort voordien opende de Münchenee burgemeester, Albert Bayerle, het bloelende Keukenhofpaviljoen. En om kleur en geur aan de klank der 97 Nederlandse beiaarden te bin den gaf de Hengelose klokkenspeel- ster Ria Pieffers op vele punten van de stad. concerten op een mobiel ca rillon uit Nederland. Deze Holland-bloemenweek in Mün chen die nog tal van andere attrac ties telt. zal tot 16 maart duren. Het is min óf meer het slot van een grote wervingsactie voor Neder land-toeria- I tenland in Zuid-Duitsland. De in de vorige zittingsperiode ge- I christelijke organisaties nog altfed dane uitspraak van de generale sy- kerkelijke geldigheid bezit. Voort* node der gereformeerde kerken over dat de persoonlijke verantwoordelUK- de persoonlijke verantwoordelijkheid I heid van leden en ambtsdragers det van gereformeerde ambtsdragers in J geref. Kerken met betrekking tot hun verband met een eventueel lidmaat- partijkeuze steeds gebonden is aan schap van de P.v.d.A heeft de thans Gods woord en aan hun belijdenis zittende synode een 48-tal brieven van trouw, die God vraagt op alle opgeleverd. Daarvan waren er zeven terreinen van het leven, van classicale vergaderingen en 31 van kerkeraden. De synode wilde niet de formele I weg bewandelen door deze stukken onontvankelijk te verklaren en heeft I daarom een commissie benoemd om van rapport te dienen. 55 De heer Van der Weyde meent, dat kwaliteit aanzienlijk minder was dan de prijzenslag is ontstaan sinds de aanbiedingen van tenten door krui deniers en andere buitenstaanders. Die aanbiedingen zijn volgens heer Van der Weyde in feite vaak niet eens zeer voordelig, maar de groot scheepse reclame maakt ze ogen schijnlijk attractief. De heer Van der Weyde vreest, dat de kwaliteit van de kampeertenten onder invloed van de ze prijzenslag wordt opgeofferd. De deskundigen van de A.N.W.B. hebben opdracht g ekregen op de komende Hiswa-Goedkamp expositie (opening 17 maart) ook te letten op de goed kope aanbiedingen. Er is zo'n grote vraag naar kampeermateriaal, dat handel en industrie er maar nauwe lijks aan kunnen voldoen. Een zekere verwondering over de relatief lage prijzen achtte de heer Van der Wey de gerechtvaardigd, maar ook een lichte ongerustheid over de kwaliteit. Een grote kruidenier heeft een tent (kleine huttent) ter beoordeling aan de A.N.W.B. voorgelegd en de heer l Van der Weyde zei daarover, dat de die van vorig jaar. De A.NAV.B. meent, dat het welslagen van een kampeervakantie voor een belang rijk deel afhankelijk is van de kwali teit van het kampeermateriaal. Daarom zullen A.NAV.B.-officials bij het aantreffen van minder goed kampeermateriaal adviseren daarin verbetering te brengen. De heei Van der Weyde sprak ook nog over de ernstige bedreiging van de kampeerterreinen door de cara- vanners, die er vaste standplaatsen huren. Hij meent, dat er naast kam peerterreinen voor trekkers en va kantiegangers veel meer caravan- parken moeten komen. De A.N.W.B. meent trouwens ook. dat er meer ter reinen uitsluitend voor jongeren moeten komen. Er zal volgens de heer Van der Weyde geld bij moeten, maar op den duur zal blijken, dat jeugdkampeerplaatsen even noodza kelijk zijn als sportvelden, die ook geld kosten. De belangstelling van de overheid voor dit aspect noemde de heer Van der Weyde tot nu toe pla tonisch. Dienaren der kerk aan censuur onderworpen? Als lid van de synode heeft dr. pit 1^öl'llllé^WïllAé^Illl'IO D. Nauta uit Amsterdam gisteren 1 CI1 ^VCI UDC W dJJCIlIIlg het woord over deze kwestie gevoerd. Hij noemde wat over deze uitspraak in politieke en kerkelijke bladen is geschreven tendentieus en hy teken de protest aan tegen het gerezen wantrouwen. Uit gesprekken met le den van de P.v.d.A, zo zei hy onder meer, was hem duideiyk geworden, dat men in deze kring best begre pen had, dat de synode de deur he lemaal niet open heeft gezet voor het lidmaatschap van de P.v.d.A. De synode heeft tenslotte uitge sproken, dat wat op de synode van 1946 in Zwolle is vastgesteld over de NED. HERV. KERK Beroepen te Gendrlngen M. v. d. Leun te Kolderveen te Pesse A. Sturm, vie. te Utrecht. Bedankt voor Oude en Nieuwe Wetering C. v. wyn- gaarden te Sebaldeburen voor de benoeming tot vicaris te Deventer (voor het Jeugdpastoraat) A. Dronkers, vic. aldaar. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Nagele-Tollebeek (NOP) D. de Heer te Dr achtstercom pagnie, die bedankte voor Goor naar Halle (Old.) A. J. Bos te Marum. Be dankt voor Rotterdam-Overschie (vac. A. Nagelkerke) H. A. Starrenburg te Eefde-Gorssel. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Waardenburg G. Schip- aanboord te Apeldoorn. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Hengelo (Twentse Rem. Gemeente) O. J. Blerenga te Delft. Heeft de minister kennis genomen van het geschil, dat is gerezen tussen de hoofdlegerpredlkant en een aan tal predikanten naar aanleiding van zyn standpunt, dat hy geen legerpre dikanten wil aanstellen, die instem men met het rapport van de Synode der Ned. Herv. Kerk over de kernbe- waping en van die instemming even tueel ook willen doen biyken ln de uitoefening van hun ambt?, aldua een schriftelijke vraag van de Twee de Kamerleden Kleywegt en Patyn (PvdA) aan de minister van Defen sie. Gevraagd wordt, dat door de regering consequenties verbonden zullen worden aan het standpunt van de hoofdlegerpredlkant in dier ix>ege, dat bepaalde reserve-legerpredikan- ten niet meer in werkeiyke dienst zullen worden geroepen zoals door de regering is aangekondigd in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer omtrent hoofdstuk X der ryksbegroting voor 1964 in par. 131» en dat reeds maatregelen tegen in dienst zynde legerpredikanten zyn getroffen? Betekent dit niet, dat dienaren der kerk in de uitoefening van hun ambt door de overheid via de hoofdleger predlkant aan een censuur zouden worden onderworpen? Is de regering niet van oordeel, dat wat men ook moge denken over de inhoud van het rapport der Sy node hierdoor de vryheid van het getuigenis en de pastorale zorg van de zyde der kerk op onverantwoorde wyze zouden worden beperkt?, aldu* de vragen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15