Mej. B. Plaizier 40 jaar bij kleuteronderwi j s GEEN MASSALE UITTOCHT VAN LEGERPREDIKANTEN •'«•wmeteoor Ruim 3000 kinderen onderricht gegeven MGR. W. M. BEKKERS OVER OVERGANG PRINSES IRENE Igeref. kerk en oecumene Engeland beperkt de visinvoer van Faroër Strijd om garages in „auto-oorlog" Haarlem Slechts twee van de plm. 400 reserve-legerpredikanten vroegen om ontslag VANAVOND HULDIGING IN RIJNSBURG „In r.k.-kamp maar tveinig triomf geluiden Koning Saoed en Nasser lijmen breuk LF.IDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 MAART 1M4 HEILIGE DOOP contact ioeken (Van onze correspondent) ..Duimzuigerij" noemt de hoofdlegerpredikant, ds. B. A. Bos. de berichten, dat er onder de legerpredikanten van een massale uit tocht sprake zou zijn sinds de generale synode van de Ned. Herv. Kerk de kernbewapening heeft afgewezen. Ds. Bos geeft enkele cijfers. Het laatste half jaar hebben twee van de pl.m. 400 reserve- legerpredikanten ontslag uit actieve dienst gevraagd. Van de 86 actief dienende legerpredikanten is niemand vertrokken. Uit actieve dienst niemand vertrokken IDs. Bos is gereformeerd. „Wat mijn belijdenis betreft, ben ik gebonden aan mijn eigen kerk. Maar als ik le- gerpredikant word. ga ik vrijwillig in i het leger en erken daarmee met alle pijn die daaraan verbonden is de bewapening. Ik heb vertrouwen in de regering, dat de bewapening, die zij kiest, de juiste is. Als ik dat ver trouwen niet heb. word ik geen leger - predikant". Stoottroepen van kerk ,,Er zijn er twee. die het niet met mij eens zijn en misschien twee an deren. die hun standpunt delen". Sterker nog. ds. Bos. verheugt zich erop. van verschillende zijden adhe- siebetuigen met zijn standpunt te hebben ontvangen. Hij toont een tele- Jgram van de legcrpredikant van dj eerste divisie 7 december en vertelt voorts, dat zijn staf. bestaande uit één gereformeerde en zeven hervorm de legerpredikanten zich. op één staf lid ds. H. J. Diekerhof na. uit eigen 3 beweging onvoorwaardelijk en volle dig achter zün beleid heeft geplaatst en hiervan ook aan staatssecretaris Haex kennis heeft gegeven. Sinds de oorlog, vervolgt de hoofd- egerpredikant. is er niet zo'n groot tantal aanstaande hervormde leger- jredikanten geweest als op dit ogen- >lik". ..In Juni ontstaan 19 vacatures, [k heb gegronde hoop. dat ik ze alle tan vervullen. Óok dit is in geen ja ren voorgekomen". Er circuleren geruchten, dat ds. Bos voornemens is. een groot aantal •eservepredikanten. die het met de lervormde synode eens zijn, niet meer op te roepen. Ook dit bestrijdt ds Bos. ..Er zijn er enkele, die metter daad geschreven hebben, dat zij. als zij weer in dienst zouden worden ge roepen niet zouden zwijgen, maar overeenkomstig het hervormde rap- jport zouden verkondigen, dat kern be - I [wapening uit den boze is. Ik heb deze [mensen teruggeschreven, dat ik waar dering heb voor him standpunt, maar jhen in dit geval niet meer kan op- "iroepen. Dit betreft drie a vier perso- Inen' J Reorganisatie van opleiding De cijfers, welke ds. Bos verschaft zijn niet spectaculair. Meer opzien wekte de reorganisatie van de oplei- Iding van de aankomende legerpredi- kanten. Deze opeiding heeft tien jaar berust bij de gewestelijke legerpredi- te Eindhoven, de (hervormde) 5 ds H. J Diekerhof. Ds Diekerhof is ween van de weinige legerpredikanten. u die zich openlijk gesteld heeft achter uhet hervormde rapport tegen de kernbewapeing. Niet lang geleden is nu aan ds. Die erhof deze opleiding ontnomen, ierover is enige opschudding ont staan. Ds. Bos motiveert het besluit aaraan inmiddels door staatssecre taris Haex uitvoering is gegeven lor erop te wijzen. dat het onjuist is. it aan één man de hele opleiding is oevertrouwd. In het vervolg zullen ninstens tien docenten de opleiding erzorgen. In het verleden werden de legerpredikanten in Budel opgeleid. In gesprek met ds. B. A. Bos Mag het „neen", dat de hervormde synode tegen de kernbewapening heeft uitge sproken, doorklinken in het leger? Deze vraag is de laat ste tijd volop in discussie. De hoofdlegerpredikant, ds. B. A. Bos, is van mening, dat de vrijheid van de hevormde le gerpredikanten niet zover dient te gaan, dat zij het standpunt van hun synode onder de militairen propage ren. Minister De Jong Defen sieheeft zich enkele maan den geleden tegenover de Tweede Kamer op hetzelfde standpunt geplaatst. De be windsman heeft zich echter onlangs, op een studenten bijeenkomst te Rotterdam, iets minder stringent over deze kwestie uitgelaten. Hij bleek toen van mening, dat men niet zo bang moet zijn voor een discussie over de kernbewapening in de strijd krachten. Ook heeft hij toen gezegd, dat de legerpredikan ten niet van hem zijn, maar van de kerken. Een woordvoerder van de minister heeft inmiddels la ten weten, dat het. onjuist zou zijn, hieruit een tegen stelling te construeren tussen het standpunt van de minis ter en dat van de hoofdleger predikant. Vandaag publiceren wij een gesprek van onze correspon dent met de hoofdlegerpre dikant. Over enkele dagen zal een bijdrage volgen waarin de visie van de staatssecreta ris van Defensie, de heer Haex wordt uiteengezet. A NED. HERV. KERK Beroepen te Schipluiden (toez.) J. lTh. W. Quak te Mijnsheerenland. Aan- naar Dinxperlo (toez.) L. W. vrSlok t.e Ellewoutsdijk. die bedankte (.voor Beverwijk (toez.). Bedankt voor yHoogcveen (4e pred.pl.) E. J. N. Kro- nenburg te Hellendoorn. GEREF. KERKEN b Beroepen te Oud-Beljerland J. Hin- udrlks te Rotterdam te Vleuten-De deern B. Mintjes te Wolfaartsdtjk te Vlaardingen Joh. Dijkstra te Kla- ïlenaveen. Aangenomen naar Sprang- v: Waalwijk W. R. Barkema te Echten yiFr.). Bedankt voor Anjum H. Hazen- berg te Surhuisterveen voor Wester- bork en voor Maasdijk W. Vlsscher te Rutten (NOP). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ermelo W. Heerma te ^Nunspeet en D. Slagboom te Urk. Aan genomen naar Emmeloord J. de Jong ytc Gouda. Bedankt voor Zaamslag H. C v. d. Ent te Middelharnls. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zaandam A. F. Honkoop LNtc Goes te Rotterdam-Z. W. C. La- jmain te Grand Rapids (USA) te Yerseke A. Vergunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Capelle a/d IJssel A. Kok te Leerdam. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Zwljndrecht W. Veenstra erote Musselkanaal. 101 maar nu Budel door Duitse militairen wordt gebruikt, zal de opleiding in Nunspeet worden gegeven. De nieuwe opleiding begint op 27 april. ..Ik heb ervoor van de militaire autoriteiten alle medewerking, die ik nodig heb", aldus ds. Bos. Zijn standpunt vat ds. Bos als volgt samen. ..Wij leven In een democra tisch land. waarin ieder vrij is in denken en handelen". Maar dit wil niet zeggen dat Je Je op elke plaats, waar je staat, over je overtuiging kunt uitlaten". En hij noemt een voorbeeld: ..geen ziekenhuis zal een gebedsgenezer, die het nut van medi cijnen betrijdt. als geestelijk verzorger in dienst nemen". De stedelijke oecumenische con tactcommissie in Nijmegen heeft In een verklaring naar aanleiding van de geloofsovergang van Prinses Ire ne het standpunt ingenomen dat r.-k. en reformatorische christenen in de toekomst ..meer meer ernst en gTote zorg met elkaar zullen moeten om gaan in de eerbiedige erkenning van eikaars eilige doop". De contactcom missie meent, dat het tot goede oecu menische omgangsvormen gerekend dient te worden, bij Incidentele over gangen met elkaar in enigerlei vorm contact te zoeken en te onderhou den. Daarom wenst ds. Bos geen leger predikanten. die in het leger openlijk de kernbewapening afwijzen. Speciaal niet in gesprekken met dienstpHchtl- e.n WIJ kunnen niet toelaten dat de R Kerk en dc kerke" der re" frtrmafio nn t/st. sampnwprkino' r»n- „Wij betreuren van harte, het allerwege opnieuw opgekomen wan trouwen en roepen de christenen in de kracht van onze krijgsmacht van binnenuit wordt uitgehold", heeft hjj eens geschreven. Hij Is hierin zeer be slist. ..die zaak Is zo simpel als het maar kan". Hoe simpel voor hem deze zaak ook moge zijn, zijn standpunt wordt niet algemeen gedeeld. Hij stelt zich bloot aan veel kritiek, vooral van hervorm de zijde. „Het lijkt wel. of men het de gees telijke verzorging moeilijk wil ma ken". zegt hij over die kritiek. „De kerk verspeelt zodoende de greep op het leger. Wij zijn in het leger de stoottroepen voor de kerk". Ds. Bos vertelt, dat, het. afgelopen jaar meer dan twaalfduizend militairen een cursus op een van de protestantse vormingscentra hebben bijgewoond. ..Dit jaar hopen wij de 16.000 te halen En dat is toch geen kleinig heid". formatie op tot samenwerking, op dat wij handelen naar het woord van de apostel Paulus: „maakt dan mijn vreugde volkomen door uw een heid van denken, uw eenheid in de liefde, uw saamhorigheid en eensge zindheid, geeft niet toe aan partij zucht en ijdelheid, maar acht in ootmoed de ander hoger dan uzelf". Zeven ton voor wereiddioconaat De opbrengst van de collecte, die op 2 februari in de Geref. Kerken is gehouden voor het werelddiaco- naat, is ongeveer 18 procent hoger dan vorig jaar. Op grond van de nu beschikbare cijfers wordt deze opbrengst op 1 700.000 geraamd. Van de andere kerken, die Collecties voor het werelddiaconaat. hebben gehou den. zijn nog geen gegevens bekend. Gistermiddag zijn in Amster dam in bijzijn van Prins Bern- hard voor de tiende maal de Henri-Sijthoff prijzen voor de best verzorgde jaarverslagen uit gereikt. Van links naar rechts de Prins met de prijswinnaars jhr. P. R. Feith (Heineken)de heer F. Baars (NRC) en drs. B. M. Sweers (AKU). A toomgeleerde gearresteerd in Italië Prof. Felice Ippolito, die in augus tus jl. werd geschorst als secretaris generaal van de Italiaanse commis sie voor atoomenergie, is gisteravond in zijn woning in Rome gearresteerd op beschuldiging van verduistering van openbare gelden en misbruik van zijn ambt ten behoeve van par ticuliere belangen. De 47-jarige Napolitaanse geleerde was geschorst nadat onregelmatig heden waren ontdekt in zijn beheer als secretaris-generaal van de com missie voor atoomenergie. Dit orgaan heeft tot taak het kernonderzoek en de praktische toepassing ervan te be wonderen. Een regeringscommissie van on derzoek had in oktober jl. bevonden dat prof. Ippolito in 1962 een voor uitbetaling van dertig miljoen lire had ontvangen uit het pensioen fonds van de commissie voor atoom energie. De commissie had uitgaven moeten doen voor onofficiële reizen van Ippolito en leden van zijn staf. De geleerde, die hoogleraar was in de geologie en in 1960 secretaris generaal van de commissie voor atoomenergie werd, was ook werk zaam in de leiding van een groep van maatschappijen die leveranciers van de commissie waren. De regeringscommissie overhandig- Het is vandaag feest in Rijns burg! Mej. B. Plaisier. hoofdleid ster van de Chr. Kleuterschool, is veertig jaar bij het kleuter onderwijs werkzaam. Zij begon haar loopbaan in haar woon de indertijd stukken over het geval aan de betrokken gerechtelijke in stanties. Het aanstaande proces zal naar verwachting opnieuw veel stof doen opwaaien in Italië. Met het onlangs afgesloten I - - J maar dat het toch mogelyk blijkt die concilie is een periode in de kerkWerking van Gods geest niet te ver- definitief geëindigd en is een nieuwe begonnen. Er zijn symtomen, die op het stuk van de oecumene ook al Is er nog niet zo veel concreets toch een bepaald optimistisch geluid wettigen in deze zin, dat die oecumene wel ver weg is en zonder de hulp van Gods Geen bezwaar tegen wereldraad, doch toch nog geen aansluiting De generale synode van de Ger. erken heeft in haar gisteren te interen gehouden zitting zich vrij- I de gehele dag bezig gehouden t het vraagstuk der oecumenici- It. Reeds In de januari zittingen inden deze zaak ter synode. De imissic van rapport was in twee jke delen uiteengevallen en bei- kwamen met een rapport. Deze porten verschilden van de in de luarlzittingen behandelde rappor- Dat van commissie A koerste in richting van de Wereldraad van erken, dat van commissie B was rtegen een meer geporteerd voor internationale Raad van Christe- ;e Kerken. Prof. dr. A. D. N. Polman van pen heeft in een zeer uitvoerige ,)raak een verdediging gegeven van de Wereldraad van Kerken, die hij tegen allerlei, zijns inziens, on- P juiste aanvallen wilde beschermen. Rij deed dit door te citeren uit het geschrift van de Wereldraad „New Delhi spreekt". Prof. dr. H. N. Rid- .tferbos van Kampen wees er op, dat .^e gereformeerde oecumenische sy- J'ïioclë de eerste en de belangrijkste oecumenische roeping is van de Ger. Kerken, maar dit houdt niet in, dat men met andere kerken geen be moeienis zou hebben. Als men stelt, dat men alleen maar wil samenwer ken met kerken van gereformeerd be lijden, dan versmalt men de basis. Men moet in de Ger. Kerken naar elkander luisteren en proberen el kander te overtuigen. Als de synode geen oplossing ziet is 't geen schan de om zulks dan ook openlijk te zeggen. Rapporteurs der commissie waren respectievelijk dr. O. C. Broek Roelofs van Zuidlaren en ds. O. Bouwman van Nijverdal. In de avondzitting viel een prin cipebesluit. De synode sprak zich met veertig tegen veertien stemmen uit voor het rapport van commissie A. Hoewel er op zichzelf tegen aanslui ting bij de Wereldraad geen bezwaar behoeft te bestaan, wilde de com missie daartoe thans nog niet over gaan. Een enkele reeks amendemen ten was Ingediend, die nog nader in behandeling zullen komen, zodat nog niet precies valt te omschrijven tot welke beslissing de synode uiteinde lijk komen zal. tragen en met alle middelen, die de mensen ter beschikking staan, die jammer het zou zijn als we niet sa men rustig doorgaan, beseffen dat het noodzakelijk is om die pijn te voelen, om ons verlangen naar en ons werken voor de eenheid nog sterker te doen worden. Mgr. Bekkers besloot met te zeg gen dat christen-zijn in deze tijd een ernstige oecumenische bekommernis vraagt. „Als de reformatie zich ver heugt over de pogingen in het r.-k. kamp om te komen tot een werke- lijke oecumene, zal dat alleen echt jyiwc ucvuuiciic, üai uab niicxu cvin werking breder baan te geven aldus gemeen(j zyn ajs zy Z{Cft bezint gisteravond de bisschop van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, in een rede uitgesproken ter gelegenheid van de 46e dies natalis van de Socie- tas Studiosorum Reformatorum te Rotterdam. Mgr. Bekkers vervolgde zijn rede over het onderwerp „Christen zijn" voor een groot aantal protestants- christelijke studenten met te zeggen: „De oecumene is nog uitermate be scheiden, maar is niet meer weg te denken, niet meer terug te draaien, niet meer te bagatelliseren, ook niet door mensen, die zeggen geschokt te zijn in hun vertrouwen in de oecu menische oprechtheid van de r.-k. kerk. Zulke mensen kennen we in Nederland de laatste weken niet wei nig. Het feit, dat in het r.-k. kamp ge lukkig maar heel weinig belaas nog te veel triomfgeluiden te bo ren waren, is volgens mij nogal te kenend. Met het gehele Nederlandse volk, aldus mgr. Bekkers, is ook het r.-k. volksdeel niet gelukkig met een aantal ongerijmdheden In de perife rie rond de overgang van Prinses Irene, maar waar het voor de oecu- mcnisch-dcnkende r-k. op aan komt is dit: dat de authentieke waarden van de reformatie niet bij de r.-k. voordeur worden achtergelaten, maar worden ingebracht en dat ze daar binnen tot opbloei en Intensere bele ving moeten kunnen komen. Pas dan heeft een overgang oecu menische waarde. Het is belangrijk er nog eens op te wijzen, dat wij die overgang zelf buiten beschouwing op het eigen geloofsleven. Want oecumene ls geen eenzijdig hande len, geen afwachten tot de ander komt of zelf stappen wil zetten. Oecumene vraagt gezamenlijke in spanning en wil om te groeien. Nooit in de kerkgeschiedenis gebeurde er zoveel in een bestek van enkele jaren als juist in onze tijd. Het is boeiend het te volgen, maar het is een plicht om mee te doen", aldus mgr. Bekkers. Mej. B. PLAISIER in gesprek met enige leerlingen. (Foto L.D./Holvast) plaats Oegstgeest en is nu al weer 32 jaar in het bloemkwe kersdorp in functie. Het bestuur van de Vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs zal mej. Plai sier tijdens een vanavond in de school te houden ouderavond huldigen en haar dank betuigen voor alles, wat zij voor het kleu teronderwijs in Rijnsburg heeft gedaan. Toen wü haar gisteren in de school opzochten waren de kleuters druk bezig met bet ontruimen van een groot lokaal voor de ouderavond. „Dat doen ze ieder jaar", vertelde mej. Plaizier. „Wiegen, ledikantjes. auto's en allerlei ander speelgoed moet dan uit het lokaal worden ge haald. evenals de kleine tafeltjes en stoeltjes en daarvoor in de plaats komen dan normale tafels en stoe len. Altijd werd ik door het bestuur nauw betrokken bij de voorbereidin gen voor de ouderavond, maar dit jaar heeft men mij er helemaal bui ten gelaten. Wat het bestuur van plan is weet ik niet. Dat merk ik morgenavond wel! Tussen het gesprek door kwam er af en toe een kleuter naar mej. Plai sier om een tekening te laten zien of om te vragen of het kastje netjes op geruimd was. Met een schouderklop je of het houden van haar hand op het hoofdje van de kleine gaf „Juf" uiting aan haar tevredenheid. Mej. Plaisier heeft er geen spijt van. dat ze 32 jaar geleden Oegst geest voor Rijnsburg verwisselde. Zij is wel in Oegstgeest blijven konen. Dat kwam omdat zij in het bloem kwekersdorp geen geschikte woonge legenheid kon krijgen. ,,'t Is hier heerlijk om te werken en wat een medewerking krijg Je van het bestuur en de ouders. Altijd staan ze klaar om te helpen. Dat is heel erg prettig en daar ben ik bij zonder dankbaar voor". Toen mej. Plaisier in Rijnsburg kwam begon ze met 20 leerlingen. Dat aantal is nu gegroeid tot zo'n 250.' j In die 32 jaar heeft zij meer dan i 3000 Rijnsburgse kleinen onder haar hoede gehad. Van vele kin deren, die nu op school zijn, heeft ze ook onderricht gegeven aan de ouders. Daardoor is een sterke band ontstaan. De jubilerende hoofdleidster be gon in een houten school, maar heeft nu met haar vijf leidsters, assistent- i leidstar, huishoudelijke hulp en werkster de beschikking over een modern gebouw, dat geheel is aange past aan deze tijd. Is het weer gun stig. dan kunnen de kinderen naar hartelust spelen op de speelplaats met vijver, glijbanen, wippen en klim rekken. Natuurlijk ontbreekt de zandbak ook niet. Prettig „Het geven van onderwijs aan kleuters Ls tegenwoordig heel wat prettiger dan vroeger", zegt ze. „In die tijd waren de verdiensten ook niet hoog. Ik begon als hoofd met een maandsalaris van f 90.- en daar- van moesten de studiekosten nog af, want in Leiden was een jaar of 35 geleden reeds een opleiding voor de hoofdakte en die heb ik vanzelfspre kend gevolgd. Sprekende over de aard van het onderwijs, merkte mej. Plaisier op. dat een goede kleuterschool een op voedingsschool moet zijn. Een school dus waar de kinderen iets meekrijgen voor het latere leven. Voor degenen, die dit onderwijs dienen Ls een eerste vereiste, dat ze het met liefde doen. want als die liefde er niet is kan men er beter niet aan beginnen. Een belangrijke taak voor de christelijke kleuteronderwijzeres noemde zij de kinderen te wijzen op de Grote Kin dervriend. Daarop steunt heel het werk. Het staat wel vast, dat de Rijns burgse gemeenschap haar vanavond heel hartelijk zal huldigen en haar dank zal brengen voor alles wat ze voor de jeugd heeft gedaan. Ze heeft het verdiend! Egypte en Saoedi-Arabië hebben besloten zeer spoedig weer diploma tieke betrekkingen aan te knopen en ambassadeurs uit te wisselen. Dit is gisteravond meegedeeld in een communiqué dat gelijktijdig in Cairo en Riad is uitgegeven, aldus meldt Radio-Cairo. In het communiqué wordt verder gezegd dat Egypte en Saoedi-Arabië. „die geen enkel oogmerk ten aan zien van Jemen hebben", zich uit spreken voor onafhankelijkheid van dat land. ZU verklaren zich bereid zich te verzetten tegen „elke tegen Jemen gerichte imperialistische ac tie". De betrekkingen tussen Egypte en Saoedi-Arabië werden in novem ber 1961 verbroken als gevolg van president Nassers steun aan de Je- menitische republikeinen en koning Saoeds hulp aan de koningsgezin- den. De secretaris-generaal van de VN. Oe Thant, heeft gisteren mee gedeeld, dat het mandaat van de VN-commissie voor Jemen met twee maanden is verlengd. Het mandaat zou vandaag aflopen. In een rapport aan de Vei ligheidsraad meldt Oe Thant. dat de tenuitvoerlegging van een akkoord tussen de Verenigde Arabische Re publiek en Saoedi-Arabië om zich niet meer in de binnenlandse aan gelegenheden van Jemen te mengen, „zeer teleurstellend" is. In aanzienlijke hoeveelheden ont vingen de royalistische troepen in Jemen wapens en munitie, die af komstig zouden zijn uit de onder Britse auspiciën staande Zuidarabi- sche Federatie. Hier treden geen waarnemers van de VN op. In Je men bestaat, volgens Oe Thant. op politiek en militair gebied een Im passe die niet zal worden doorbro ken. zolang de buitenlandse Inmen ging van beide zijden voortduurt, al dus het rapport van Oe Thant. De Britse visserij heeft dinsdag bekendgemaakt, dat zij een stelsel van contingenten zal Invoeren om de aanvoer van door schepen van de Faroër gevangen vis in Britse havens te beperken. In een aan de Deense ambassadeur in Londen overhandigde verklaring wordt gezegd, dat de maatregel wordt genomen met het oog op de unilaterale uitbreiding van de visserijgrenzen van de Faroër tot twaalf mijl uit de kust met ingang van 12 maart. In de verklaring, overhandigd namens organisaties, die alle secto ren van de producenten ln de Britse - visserij vertegenwoordigen, staat, dat willen laten. Even belangrijk ls het de maatregel van de Faroër .ernstige wellicht er nog eens op te wijzen hoe gevolgen zal hebben voor het bestaan moeilijk de zaken allemaal liggen, van een belangrijk onderdeel" van de hoe we nog aan het begin staan en Britse visserij. Er wordt op gewezen hoe zwaar we nu de pijn van de ver- dat de vissers van de Faroër hun deeldheid nog voelen. En ook hoe vangst vrij in de Britse havens moch ten aanvoeien. in concurrentie met de Britse vissers. Opgemerkt wordt: „We zien niet ln waarom de vissers van de Faroër op onze makt voordeel zullen trekken van dit nodeloze on recht. dat onze vissers wordt aan gedaan". De Britse visserij zal ervoor zorgen, dat haar faciliteiten na 1 april niet meer beschikbaar worden gesteld voor de invoer van verse en bevroren vis van de Faroër boven de 850.000 pond sterling per jaar (het gemid delde van de afgelopen tien Jaar), zo ls bekendgemaakt. Er wordt bij gezegd, dat het con tingent in gunstige zin kan worden gewijzigd ln ruil voor de toegang tot de visgronden van de Faroër voor Britse vissersschepen. In één maand zal de Invoer niet groter mogen zijn dan veertig procent van de toege stane waarde voor de lopende periode van drie maanden. Door het aantrekken van drie nieuwe Volkswagendealers heeft de Pon's Automobiel Handel N.V. in. Amersfoort (hoofdimpor teur) haar zaken in Haarlem en omgeving geconsolideerd: in de plaatselijke bladen in Haarlem werden gisteren grote, opvallende advertenties geplaatst ten gerieve van de V.W.-rijders in dit ge bied bij wie zij vortaan voor service voor hun wagen terecht kun nen. Deze maatregel houdt verband met wat overtrokken wordt genoemd de „Haarlemse auto-oorlog", maar wat in feite inhoudt, aldus de heer Dekkers (Eén der directeuren van Pon-Amersfoort), dat na het opzeg gen van het dealerschap van de VW- garages en automobielbedrijven Koks en de Jong N.V. (die inmiddels in staat van faillissement zijn ver klaard) de hoofdimporteur alle ze kerheid wil hebben dat de V.W.-za- ken in Haarlem. Heemstede, Aer- denhout, Overveen en andere ge- ten op de oude vertrouwde voet wor den voortgezet. Pon-Amersfoort heeft cr onmiddel lijk voor gezorgd dat de nieuwe dea lers van materiaal voor onderhoud en reparatie, en van verantwoord personeel worden voorzien. Aanlei ding tot deze rigoureuse reorganisatie de confrontatie enkele weken geleden met het opkopen door de eigenaar van Helmonds grootste garagebedrijf H. A. Hendriks van de bedrijven Koks en De Jong. die zich in nij pende financiële moeilijkheden be vonden. De heer Hendriks zou een goede koop hebben gesloten, toen hem het gehele aandelenpakket, zo werd ons meegedeeld, door de Neder landse Kredietbank werd gepresen teerd. Naast het garagebedrijf Brink- mann (met filiaal vestigingen) was Koks en De Jong NV voor de Amers- foortse V.W.-importeur de grootste dealer ln dit gebied. Opgezegd Toen Pon-Amersfoort van de plot selinge verkoop op 11 februari hoorde, zond dit bedrijf aan Koks en De Jong een aangetekende brief, waarin het dcalerschapscontract werd opge zegd. De nieuwe eigenaar Hendriks heeft toen een onderhoud gehad met Pon's directeur Dekkers, doch het resultaat was geen wederzijds posi tieve overeenkomst. De heer Hendriks heeft bij de Koks en De Jong-transactle zo wordt verondersteld de consequenties niet voldoende overzien. Pon-Amers foort heeft ernstig geprobeerd een andere basis te vinden om het dea lerschap voor Koks en De Jong te redden. De heer Hendriks meent Pon- Amersfoort te kunnen intimideren voor alle onderdelen, kortom alles, weg te kopen uit de zes Koks en De Jong-bedrijven en de machines en gereedschappen over te hevelen naar een gloednieuw bedrijf aan de Von- delweg in Haarlem. Afbraak-politiek Maar de directie van Pon's Auto mobiel Handel beschouwt het als ds voornaamste taak dat er geen stag natie komt ln de service-verlening. Daarvoor heeft men op zeer korte termijn drie nieuwe dealers aange trokken. Pon-Amersfoort wenst niet in een precaire situatie te geraken met een dealerschap in een zaak-in- liquidatie. „En wat de heer Hendriks nu doet door een soort afbraak-poli- titek zou onze dealerspositie daar al te veel schade hebben berokkend". Over de langzamerhand achteruit gaande positie van de Kolcs en De Jong-bedrüvcn laat directeur Dek kers zich voorzichtig uit Men heeft wel zien aankomen dat door gebrek aan goede leiding er ieU mis ging in deze zaak.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7