We komen er doorheen" Triomf voor danskunst van SUSANA Y JOSE kunst kalei öoscoop Waarom aardgas ook niet voor elektriciteit? \itamol want Adembenemend door grandezza en charme Oud-minister Zijlstra optimistisch over de loon- en prijsontwikkeling „MAAR SCHRAMMEN EN BUILEN Senatoren vragen zich af: Gromiko en Tsarapkin vergeten iets NIXON WIL WESTELIJK TOPOVERLEG WEER GEESTDRIETIGE OVATIES! Harliiigen 5 in Borkum Vijftig maal ..Kiss ine ICstc Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 maart 1964 Derde biad no. 31203 95 (Van onze parlementaire redacteur) De grote onzekerheid over de gevolgen van de huidige loon- en prijsontwikkeling, die vol gens de ramingen van het Cen traal Planbureau zal leiden tot een tekort op de betalingsba lans, heeft gisteren de beschou wingen in de Eerste Kamer over de begroting van Economische Zaken goeddeels beheerst. Hoe wel men geen termen aanwezig zag voor een nieuwe bestedings beperking, was er toch duidelijk vrees voor een soortgelijke ont wikkeling als in 1956. Met uit zondering van de oppositie, die het regeringsbeleid op dit punt ontoereikend vond, wilde de Se naat minister Andriessen de in flatoire ontwikkeling niet in de schoenen schuiven. Hoewel hij zijn eerder geuitte ver wachtingen over de gevolgen van de opgetreden loonexplosie in de ra mingen van het Planbureau bevestigd heeft gezien, bleek prof. dr. J. Z\jl- stra (AR), toch niet somber gestemd over de vaderlandse economie. ,.WU komen er met builen en schrammen wel weer doorheen en hebben dan weer iets geleerd'', aldus het oordeel van deze oudminister van Econo mische Zaken en Financien. Hij vergeleek de huidige situatie met die in 1956 en zag vele over eenkomsten, zoals een te forse loon ontwikkeling en een expansief bouw beleid. De situatie wordt zijns inziens net als toen niet gered door een ge lijktijdige inflatie in het buitenland, omdat die opnieuw spanningen zou brengen. Volgens prof. Zijlstra is het thans zaak de nadelige gevolgen van de loonexplosie zo goed mogelijk op te vangen. Hij roemde de minister voor diens optreden op het vlak van prij zen, al vond hij het nadeel van een zo groot aantal prijsbeschikkingen, dat het bijna gaat lijken op een algemene prijsstop, wat de bedoeling niet kan zijn. De stelling, dat de forse loonontwikkeling het voordeel heeft dat nu eindelijk eens een even wicht wordt bereikt met het buiten landse loonniveau, vond de senator gevaarlijk, zoals hij t ook niet raad zaam vond af te stappen van een bewuste loonpolitiek. Ontoereikend Maar al vond prof. Zijlstra, dat de regering niet meer kan doen dan zij heeft gedaan tegen de inflatie beper king investeringsaftrek en krediet verlening en hogere indirecte belas tingen), de woordvoerder der PvdA ir. H. Vos vond het regeringsbeleid in dit opzicht „ontoereikend". Hij zag de goede voornemens, zoals die in de jongste regeringsverklaring tot uitdrukking waren gebracht, over hoop geworpen door 'n aantal maat schappelijke krachten, waartegen de vorige regering al niets heeft onder nomen, Daarbij noemde ir. Vos de zwarte lonen, de koppelbazen en het ongedisciplineerde optreden van indi viduele werkgevers. Als de ramingen nu werkelijkheid worden, is overbe- steding van een miljard gulden daar van het gevolg. Ir. Vos vond het regeringsprogram ma onvoldoende om het evenwicht .nog op korte termijn te herstellen. Hij vroeg maatregelen van budgettai re aard als mocht blijken, dat de prijsontwikkeling verder uitloopt dan 7 procent en wilde in dat geval ook de volgende huurverhoging van het programma schrappen. Volgens de heer Vos treft de huidige ontwikke ling juist de sociaal zwakkere groepen en leidt 't huidige beleid tot 'n gro tere kloof tussen welvaart en armoe de. „Het christelijk-sociale regerings beleid werpt nu zijn wrange vruch ten af", zo zei hij. Stabilisatie Ook ir. M. A. Geuze (CHU> ging het aan het hart, dat de huidige ontwikkeling niet in overeenstem ming is met de uitgangspunten van dit kabinet, maar hij meende, dat niemand met een dergelijke stijging van lonen en prijzen rekening heeft kunnen houden. Hij zag het overigens niet zo somber in en gewaagde voor zichtig van een zekere stabilisatie, dank zij het tegenwicht van de mi nister aan de prijzenkant van de loon- en prfjsspiraal. Prof. dr. Th. L. M. Thurlings (KVP) zei bereid te zyn het prijsstabilisatie- beleid te steunen, al vond hij de bepaling, dat vijf procent in de prij zen mag worden doorberekend, reeds ondergraven en vond hij de maat regelen voor de bouwvakken een ge vaarlijk koekoeksei in het nest van de economie. Mr. D. A. Delprat (VVD) beperkte zich tot de vraag of het nu wel aan gaat de prijsafspraken te honore ren, terwijl de loonafspraken niet zijn nagekomen. De senatoren betrokken in hun merendeels informatieve beschouwin gen nog vele andere zaken, zoals uiteraard de verticale prijsbinding en het regionale industriebeleid. De plannen van de staatssecretaris die prijsbinding wettelijk op losse schroe ven te zetten, ondervond de kritiek van de heer Delprat, die zich bij voorbaat ook al kritisch opstelde te genover de gewijzigde prijzenwet. Prof. Thurlings vroeg om een ge nuanceerd beleid op dit punt en prof. Zijlstra leek het ontheffings- beleid een moeilijk punt in de plan nen van de regering. Advertentie Veroverend fris... after shave lotion Exclusief verkrijgbaar bij de kapper ..Er is geen sprake van dat de Sow- Jetrussische delegatie de ontwape ningsconferentie zal verlaten, zelfs wanneer de huidige impasse nog lan ger macht duren", aldus verklaarde de Sowjetrussische afgevaardigde Tsarapkin gisteren in Genève. ..Deze impasse is zeer ernstig, na alle moeite die wij ons bij de hervatting in ja nuari hebben getroost om de confe rentie nieuw leven in te blazen. Wij hebben een serie voorstellen inge diend die tot een overeenkomst had den moeten leiden, maar het Westen, en voornamelijk de Verenigde Staten, hebben niet getoond deze voorstellen te willen overwegen". „Maar wij zijn koppig. Wij willen de onderhandelingen voortzetten. Wij willen een reëel akkoord over reële maatregelen bereiken. Wij kunnen geen principieel akkoord aanvaarden, dat het huidige gevaarlijke even wicht slechts zal bestendigen", zei Tsarapkin. Het vraaggesprek van Gromiko. be tekent een oproep te komen tot con crete ontwapeningsmaatregelen, die 'n eind maken aan de kernbewape ningswedloop. „Onze voorstellen to nen de weg. Wij hebben ze niet al leen zo geformuleerd dat zij het Sowjetrussische standpunt vertolken, maar ook rekening houden met de door het Westen geuite standpunten. Hier hebben wij vriendelijkheden ge hoord en men heeft ons gezegd dat er nu serieus gewerkt moet worden. Maar daar blijft men bij en de woor den zijn bij deze onderhandelingen niet door daden gevolgd", aldus Tsa rapkin. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later een verklaring uitgegeven waarin de jongste kritiek van de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gro miko, op het verloop van de ontwa peningsbesprekingen in Genève on gerechtvaardigd wordt genoemd. Met name wijst Amerika de verantwoor delijkheid van het Westen voor de huidige impasse af. Gromiko heeft vergeten dat de Sowjet-Unie nog niet heeft geant woord op de vijf belangrijke ontwa peningsvoorstellen die president Johnson bij de opening van de con ferentie heeft gedaan. Een positief antwoord zou de weg hebben geopend naar akkoorden die een voortzetting zouden hebben betekend van de in 1963 bereikte resultaten, aldus de verklaring waarin wordt opgemerkt dat vooruitgang alleen kan worden geboekt indien ernstig wordt onder handeld in plaats van geïnsinueerd. (Van onze parlementaire redacteur) nationaliseren, maar vond een tegen- Verschillende senatoren hebben i 'n de heer S. J. Y. d. Bergh gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de Rijksbegroting voor de Staatsmijnen de suggestie gedaan het Groningse aardgas aan te wenden als krachtbron voor de op wekking van elektriciteit in de plaats van steenkool. Daardoor zou het ge bruik van elektrische energie door de consument goedkoper kunnen wor den. Het duidelijkst op dit punt was prof. dr. J. Zijlstra (AR), die deze toepassing mogelijk wilde maken in. dien althans de aardgasvondsten nog groter zouden uitvallen dan thans is geraamd. De heer C. van der Waerden (PvdA) bepleitte in dit verband een exploitatie op langere termijn in- plaats van een zekere roofbouw in een dertigtal jaren met uitvoer naar het buitenland. De heer A. G. van der Spek (PSP) wilde nog verder gaan en de elektrische centrales zo danig met aardgas voeden, dat de consument tegen een fractie van de huidige prijs elektriciteit geleverd krijgt, zodat het aardgas voor kook- en verwarmingsdoeleinden kan ver vallen. De heer Van der Waerden vroeg in zijn beschouwingen nadere infor maties over de prijsvorming van het aardgas voor de gemeenten en wilde inlichtingen over te verwachten win sten door de exploitanten. Hij be pleitte een wetenschappelijke aanpak van de energieproblemen en een betere voorlichting daarover aan het parlement. Ir C. Geraedths (KVP) wilde voortaan geen informaties meer van de Belgische senator Leemans, maar van een onafhankelijke geologische dienst. Hij bepleitte voorts het in exploitatie houden van de mijnen. De heer V. d. Spek wilde eventuele nieuwe aardgasvondsten onmiddellijk (VVD), die onder alle omstandighe den het contract met de exploitanten wilde handhaven. Richard Nixon, de voormalige Ame rikaanse vice-president, heeft giste ren om een bijeenkomst „op het hoogste niveau" van de Verenigde Staten. Frankrijk, Groot-Brlttannië en Italië gevraagd „om de politiek tegen de Sowjet-Unie en communis tisch-China te coördineren". Xlxon wees op een bijeenkomst op de erkenning door president De Gaulle van communistisch China en zei dat de Verenigde Staten de ver binding met Frankrijk moeten her stellen om een sterke anti-communis tische politiek te verzekeren. Nixon doelt met dit voorstel op de verwarring in de Westerse gelederen. Zo zal Spanje, ondanks Amerikaanse tegenstand schepen bouwen voor Cuba. zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Spanje en Cuba hebben eind februari een overeenkomst gete kend. waarbij Spanje zich verplicht negen vrachtschepen van 5000 ton, twee veerboten en een groot aantal vissersschepen aan Cuba te leveren, voor een gezamenlijke waarde van 50 miljoen dollar. Volgens een in no vember van het vorige jaar gesloten verdrag zal Cuba aan Spanje suiker en tabak leveren. In diplomatieke kringen in Madrid meent men dat het Spaanse besluit om schepen aan Cuba te leveren zou kunnen betekenen dat de VS zich tenslotte hebben neergelegd bij een voortzetting van de handelsbetrekkin gen tussen Spanje en Cuba. Het zou niet onmogelijk zijn dat Spanje de vestiging van de Amerikaanse onder zeebootbasis in Rota afhankelijk heeft gesteld van de voortzetting van zijn handelsbetrekkingen met Cuba. Advertentie Bewaar\uw jeugdige charmel Vitamol-produkten zijn snel tot een wereldbegrip geworden. Dit succes is het beste bewijs voor de doelmatigheid van de vitamine huidverzorging. Het ontbreken van vitaminen leidt tot verslapping van de huid. Zij gaat schilferen en verwelkt. Daarom moet u uw huid de waardevollelevengevende vitaminen door middel van Vitamol toedienen. Vitamol-crèmes dringen snel en diep in de huid doorstimuleren de intensieve bloedcirculatie, vernieuwen en versterken de huidcellen garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid daardoor jong, strak en gezond. Etser Dirk Harting n tachtig jaar DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratante, een wonder van fijnheid, maakt uw huid jeugdig. Crème Cellulaire doet 's nachts haar werk als een goede fee. Tube f 6.7b Hartewensfestival Opgericht is de Stichting Hartewens festival te Haarlem, die zich ten doel stelt de jeugd, tussen 15 en 20 jaar die contact heeft met muziek in wel ke vorm ook, belangstelling en en- De etser en graficus Dirk Harting thousiasme bü te brengen voor goede uit Heemstede wordt zondag 80 jaar. muziek. Collega's en vrienden hebben een comité gevormd dat hem op een re- De oprichters zijn de dirigent van ceptie in de „Renaissance zaal" van het N.-H. Philh. Orkest. Henri het „Frans Hals Museum" in Haar- Arends. het lid van Ged. Staten van lem a.s. maandag (van half vier tot Noord-Holland, W. Mensink. de wet- half zes) zal huldigen. houder van O., K. en W. te Haarlem Het comité wil een aantal werken de 2?e!r_„Dr,,'L,f °cIuk en de heer van Harting aankopen ter plaatsing in Nederlandse openbare verzamelin gen. Bewonderaars van zijn werk kunnen dit helpen verwezenlijken door een financiële bijdrage In de komende maanden zullen ere-ten- S. van Cleeff. Het eerste Hartewens-Festival zal te Haarlem worden gehouden op 28, Gebouw K. en W. komende winter gesloten De restauratie van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag zal wellicht dit jaar begin nen. Daarom wordt rekening gehou den met de mogelijkheid dat het gebouw na het Holland Festival, dat half juli eindigt, gesloten zal wor den. Het zou op z'n minst gedurende het a.s. winterseizoen gesloten blij ven. Hoewel om. het Residentie Orkest nog niet officieel op de hoogte is van het uitvallen van K. en W wordt er ernstig rekening gehouden toonstellingen van Hartmgs werk symphonische muziek, recitals worden gehouden in Amsterdam, jazz. In diverse gebouwen in Haar Haarlem en Amersfoort. lem zal gemusiceerd worden. en 30 december waar de muziekJ"et dej.51"'1'0?'ïf e\ge' in al haar aspecten aan bod zal ko- „ebouw. bevestigt men. zoals opera, ballet, kamermuziek bestaan van de verbouwmgs- - - 1 plannen maar niet de datum van uitvoering. GEESTDRIFTIGE ovaties zijn wederom het beroemde Spaanse danspaar Susana y José ten deel gevallen op deze koude winteravond, die héél veel zuidelijke warmte in de Leidse Schouwburg bracht. Dit vurige duo heeft opnieuw in een volmaakte eenheid alles geschonken wat men aan smaak, raffinement, charme, grandezza en allure kan wensen. Daarbij blijft de voornaamheid bij voort during overheersen, eindelijk weer eens de dans zonder enige vul gariteit of grofheid! De unieke techniek krijgt haar volle kans in de „Drie Spaanse dan sen", waarin tal van folkloristische elementen zijn opgenomen. „Twee mediterrane monologen" volgen: Su sana beeldt met rijke fantasie een Centaur uit, José is verward in het „Labyrinth" en suggereert dit in dringend. Met Spanje heeft dit num mer intussen niets te maken, maar het is de enige uitzondering in dit programma, dat verder het Spaanse idioom ten volle blijft handhaven. „La Verbena" (De kermis) wordt een i heerlijke persiflage, met talrijke vi- sueel aantrekkelijke scènes en als hoogtepunt het de draak steken met de Spaanse toreador, waarvan José een kernachtige illustratie geeft. Het karakteristiek Spaanse krijgt hier de grootste kansen en het is vooral de blijheid, welke zegeviert, o.a. in de levenslustige dansen uit Navarra. Vijf jongens in cel wegens aanranding (Van onze Groningse correspondent) Verspreid over het gehele Wester kwartier (Groningen) zitten momen teel vijf jongen van 16 en 17 jaar oud in de cel. verdacht van aanran ding van een 15-jarig meisje uit Opende (Gr). Zondagavond achtervolgden zes Jongens uit Opende op de fiets twee dorpsgenootjes. Eén van de beide meisjes wisten ze op een weg tussen Opende en Peebos in te halen, waar na ze haar gezamenlijk overmeester den. Het andere meisje ontkwam. Vijf jongens zijn nu door de rijkspo litie ingesloten op de politiebureaus in Grootegast, Zuidhorn, Marum, Leek en Hoogkerk. Ze zullen vrijdag voor de officier van Justitie worden geleid. De Duitse sleepboot „Georg Breu- sing" heeft het Nederlandse vissers vaartuig Harlingen 5 In de nacht van dinsdag op woensdag de haven van het Duitse eilandje Borkum binnen gesleept. De Harlingen 5. die reeds enige dagen werd vermist, was dinsdag zoals wfj reeds berichtten door een vliegtuig van de Kon. Marine waar genomen op een wad ten oosten van het eiland. De vliegers meenden toen dat het schip motorstoring had. Het vissersvaartuig had twee beman ningsleden. Het wordt een feest voor oog en hart, zowel door het ontplooide tech nische kunnen op topniveau spe ciaal José! als de artisticiteit, welke dit tweetal bezit. Alles wat het „Spaans-eigene" is wordt in velerlei genre voorgetoverd. Het lijkt daarbij wel of beiden sinds het laatste optreden hun meesterlijke kunst nog verdiept hebben. De inzet van het nieuwe, sterk ge varieerde programma is ingetogen, rustig en nobel. Edel brengen Susana y José de „Pavana y Romanesca": dansen in statige stijl uit de tijd van Philips II. gekleed in het rood. wat op zichzelf al een prachtig effect op levert. Zo'n hoofs knikje doet won deren! Men wordt onmiddellijk ge troffen door de puur sang vrouwe- lijke gratie van Susana en het wel gevormde. lange en lenig-slanke li chaam van José, twee factoren, die de ganse avond de aandacht zullen blijven trekken in alle verscheiden heid, welke geboden wordt. JOSÉ en SUSANA Tientallen «loden in steengroeve In een steengroeve bij Itaocara in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro zijn gisteren 26 arbeiders omgekomen, toen een opslagplaats van dynamiet in de lucht vloog. V. cl. Vtnulelprijs voor Van Dalsuni De Joost van-den-Vondel- prijs voor 1963 van de Ham- burgse stichting FVS (Freiherr von Stein) is toegekend aan de Nederlandse toneelspeler Albert van Dalsum. Deze prijs bestaat uit 10.000 mark. In de oorkonde wordt gezegd dat Van Dalsum als toneelspeler, regisseur en lei der van een eigen toneelgezel schap voor het Nederlandse Theater grote prestaties heeft j verricht. De prijs voor 1964 is toegewezen aan de in Rostock (Oost-Duitsland) wonende emeritus-professor Her mann Teuchert, die „de nestor en onbetwiste meester van het Neder- duitse en Nederlandse dialectonder - I zoek" wordt genoemd. De prijs van de Stichting GVS wordt sinds 1960 Jaarlijks uitgereikt voor voorbeeldige culturele presta ties In Nederland, Vlaanderen en Neder-Duitsland Op 29 mei zullen de prijzen in de universiteit van l Munster worden uitgereikt. Een triomf wordt o.a. ook de be roemde en fenomenale „Zapateado" (hakkendansi, waarin José het meest wonderbaarlijke voetenwerk te zien geeft, dat men zich indenken kan. De suggestie, welke telkens weer van alle dansen uitgaat wij deden slechts een kleine greep! is onont koombaar: met kracht dan wel gra tie wordt de hoogste danskunt tel kens waar gemaakt door dit paar, dat het lichaam in dienst stelt van de onfeilbaarheid en daarin bij voortdu ring weet te slagen. De vreugde in en rond de fascinerende dansen wordt groter, naarmate de avond verstrijkt en bereikt haar climax in de serie Flamencodansen en de briljante toe- j giften, in wervelende, adembenemen de ritmen, die vanzelfsprekend niet konden uitblijven na het grandioze I en enthousiaste applaus. De muzikale medewerking was in i uitstekende handen: in Rudy de' Heus. die de Zwitserse echtgenoot van Susana (Armin Jansen» wegens diens ziekte moest vervangen, deed dit voortreffelijk, ook solistisch. An dere instrumentale steunpilaren wa ren de fantastisch goed spelende gitarist Pedro Sevilla en Rykle v. d. Heide, aan wie de althobo en het slagwerk voldoeninggevend was toe vertrouwd. De flamencozanger Jesus Heredia vergt wel veel van zijn stembanden, maar roept de juiste Moorse sfeer nadrukkelijk op, al vrezen wij dat bij zulk onnatuurlijk stemgebruik de schade niet lang kan uitblijven. Maar voor het ogenblik: alle eer! Wij geloven dat de kijkers in de zaal evenzeer van dit alles genoten hebben als de artistieke en intelli gente presentatoren op het podium, waarover intussen van te voren wel een stofzuiger had mogen gaan. Want in wolken stof hebben Susana y José zich moeten bewegen, maar dat deed gelukkig geen afbreuk aan de su perioriteit van hun ongeëvenaarde prestaties, die hun groot bezit en hun groot geheim zijn! Ook deze avond hebben Susana y José, over wier hooggrijpende en obsederpnde kunst wij reeds herhaal delijk vol waardering het licht lieten schjjncn, hun wereldreputatie volle dig bevestigd. Een wonder, hoe zij deze trots en fier gelijk hun houdingen zijn, door de Jaren heen glorieus weten te handhaven. Voor K. en O. wederom een succes! H. Nieuw stuk van Manuel van Loggeni Onder regie van Jacques Comman deur heeft het gezelschap van het Vestzaktheater te Amsterdam in studie genomen„Een zon op Hirosji- ma", een nieuw stuk van Manuel van Loggem. auteur van o.a. „Jeugdpro ces". De première gaat begin mei. Daarna zal ook worden opgetreden buiten Amsterdam, zowel voor scho len als voor kleinere kunstkringen en verenigingen. Zo verwonderlijk is dat niet, want noch het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, noch de gemeente zijn op de hoogte van net verbouwingsplan. Zij moeten beide hun toestemming geven voordat de EMS kan beginnen. Het Nieuw Rotterdams Toneel zal zaterdag de 50ste voorstelling van de musical „Kiss me Kate" geven. Sa muel en Bella Spewack stelden deze musical samen op muziek van Cole Porter en Seth Gaikema bewerkte de tekst voor het Nieuw Roterdams To neel. De regie berust bij Leonard Steckel, de hoofdrollen bij Robert de Vries en Lia Dorana. BACHS MATTHAUS PASSION'' IN GOUDA Het gemengd koor „Toonkunst- Caecilia" te Gouda zal op 17 maart in de Grote of St.-Janskerk te Gouda, haar inmiddels tot een tra ditie geworden uitvoering van Bach's Matthaus-Passion geven De medewerkenden zijn: Elly Ame- ling, sopraan, Tony Jaanus, rebel, alt. Chris van Woerkom, tenor-evan gelist, Karle Mac-Lean, tenor-aria's, Rom Kalma, bas-Christuspartij, Hen ry Blackmon, bas-arias. Klaas Boersma, orgel, jongenskoor van Jan Braun te Rotterdam, het Utrechts Stedelijk Orkest. Het geheel onder leiding van de heer Clemens Holt- haus. Prijs voor cle literaire kritiek aan C. Rijnstlorp De Prijs voor de Literaire Kritiek, ingesteld door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de Ver- eeniging ter bevordering van de be langen des Boekhandels, is dit Jaar toegekend aan de heer C. Rijnsdorp, literair criticus te Rotterdam. De door de Maatschappij der Ne- derl. Letterkunde ingestelde jury be stond uit de heren Pierre II. Dubois, Th. Govaart en P. Risseeuw. De prijs is groot f 1.000. De uitreiking vindt plaats op woensdag 4 maart in de Ridderzaal van het Muidersiot te 11.30 uur. C. Rijnsdorp is op 19 september 1894 te Rotterdam-Delfshaven gebo ren en heeft, na een muzikale op leiding te hebben genoten van 1920 af in De Spiegel, Stemmen des Tyds, Opgang en Opwaartsche Wegen no vellen en gedichten gepubliceerd. Behalve lekespelen, een novellen- bundel en een viertal romans heeft hij sinsdien de essaybundels Ter zijde (1933) en Op zoek naar het geheim (1954) uitgegeven, terwijl in 1951/ '52 in regeringsopdracht het essay In drie etappen tot stand is geko men en dit jaar (1964) een bundel opstellen, Aan de driesprong, zal ver schijnen. Rijnsdorp was vanaf 1938 redacteur van Opwaartsche Wegen en sinds 1946 redacteur (mede-oprichter) van Ontmoeting. Reeds uit de twintiger Jaren dateert zijn actieve literaire en cultuurhistorische medewerking aan de NCRV en vanaf 1957 is hi) lid van de interkerkelijke commissies voor de psalmberijming en voor de gezangen. Tot 1954 was hi) werkzaam in het bankbedrijf; sinsdien verdeelt Wj zijn aandacht en werkkracht tussen zijn poëziekroniek in het maandblad Op den uitkijk (vanaf 1952) en zijn lite- rair-kritische medewerking aan bla den in Rotterdam. Het is vooral in de twee laatstge noemde activiteiten dat de jury voor de prijs van de literaire kritiek de aanleiding heeft Rezien C. Rijnsdorp voor deze bekroning voor te dragen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5