Erhards bezoek leverde niet veel concreets op Griekse koning stervende is „De piraat" stuurde ook de eerste mand Meer hartelijkheid in de verhoudingen ERNSTIG GESCHIL TUSSEN WASHINGTON EN PARIJS Nederland staat sterk in zijn schoenen Fortuinlijke slaap-val De hele week winterweer WEERBERICHT Lepeltje voor de koninklijke sclirikkelbaby Voorkeur van Frankrijk voor Rood-China Amerikaanse diplomaten gechanteerd Ambassadeur kan „milder" hebben gezegd Bloemen voor Kroonprinses DON CARLOS KWAM PAS VANDAAG (§uc/ Qffiemvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 MAART 1964 No. 31203 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees (Van onze Haagse correspondent) De Westduitse bondskanselier dr. Erhard en zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Schroder, zijn gisteren in de vooravond weer naar Bonn teruggekeerd. Veel concrete resultaten heeft hun bezoek aan Nederland niet opgeleverd. Op de persconferentie, die de bondskanselier kort voor zijn vertrek gaf, wijdde hij vele mooie woorden aan de hartelijke sfeer en grote eensge zindheid tijdens de besprekingen met mr. Marijnen en mr. Luns. Dat zijn bezoek nieuwe politieke initiatieven zal opleveren valt niet te verwachten. In Den Haag bestaat vrij algemeen de indruk, dat het dr. Erhard in de eerste plaats te doen was om wat meer hartelijkheid in de Nederlands- Duitse verhoudingen. Die zal er na de plezierige besprekingen in Den Haag dan ook wel komen. Of de bondskanselier even ondernemend naar Bonn terugkeerde als hij daar uit vertrok, staat te bezien. De afwachtende houding en de scepsis, die in Den Haag bestaan ten aanzien van nieuwe initiatieven in de Europese politiek hebben stel lig indruk gemaakt op de Duitse re geringsleider. Hoewel het geen geheim is, dat dr. Erhard meer dan de Nederlandse regering geporteerd is voor meer po litieke samenwerking in Europa voor de naaste toekomst klonk in het ge meenschappelijk communiqué daar van weinig door. De eensgezindheid over de vele punten waarvan volgens het communiqué sprake was bestond ook reeds voor het bezoek. Als het enthousiasme van de bonds kanselier in Den Haag al niet be koeld is dan zal hem in elk geval duidelijk geworden zijn, dat Neder land sterk in zijn schoenen staat en blijft vasthouden aan het standpunt: geen politieke initiatieven in de EEG, die de toetreding van andere landen kunnen belemmeren en in elk geval pas op de plaats totdat de Engelse verkiezingen zijn gehouden en de nieuwe Britse regering zijn stand punt heeft kenbaar gemaakt. (Van onze Venlose correspondent). Het 3-jarig dochtertje Paula van de familie Deisenroth in Helmond heeft tijdens een nach telijke slaapwandeling door de dakgoot een val van vier meter hoogte overleefd. Het kind man keerde niets. Buren hoorden een kind huilen en toen ze op on derzoek uitgingen, troffen zij het kind voor de deur aan. Een ijlings gewaarschuwde dokter kon niet meer dan een blauwe plek ontwaren op het zitvlak Maximaal Dr. Erhard noemde de overeen stemming tussen Nederland en Duitsland „optimaal en maximaal". Dit slaat vooral op de verschillende aspecten van de Europese politiek, want die stonden bij de langdurige besprekingen op de vóórgrond. Beide landen zullen ernaar streven de fusie van de Europese executieven op 1 januari van het volgend jaar tot stand te brengen. Ook in hun stre ven naar uitbreiding van de bevoegd heden van het Europese parlement bleken de twee landen elkaar volle dig te kunnen vinden. Het doel blijft een democratisch Europa waarin ook Groot-Brittannië en andere Europe se landen een plaats zullen kunnen vinden, aldus het communiqué. Dr. Erhard voegde daar aan toe: „Euro pa moet een gezicht en een profiel krijgen. Het gaat nu niet om de poli tieke vorm, maar op de politieke wil. Men kan nu niet anders doen dan zich op elkaar afstemmen". De bondskanselier herhaalde zijn be kende mening, dat het Frans-Duitse Mail dreigde met baby uit dakgoot te springen (Van onze weerkundige medewerker) Sterke hogedrukgebieden tussen IJsland en Rusland zullen deze hele week in ons land koud win terweer blijven brengen met win den tussen noord en oost. In Twente, waar het vanmorgen 3 graden vroor, kwam het kwik vo rige week in de namiddag 19 gra den hoger. Ook overdag blijft het op de meeste plaatsen licht vrie zen met plaatselijk sneeuwval. In het noorden lag vanmorgen al een wit laagje. In 1946 begon maart' ook met vrij wel een zelfde somber en koud weertype, waarin pas na 17 maart een verbetering kwam. De zeer strenge en lange winter van verle den jaar eindigde vandaag juist een jaar geleden met 5 tot 8 gra den vorst, waarna zo goed als geen vorst meer werd gemeten. WEINIG VERANDERING Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: veel bewolking en slechts enkele verspreid voorkomende opklaringen. Geen neerslag van be tekenis. Matige, in het waddengebied vrij krachtige noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 5 MAART Zon op: 7.17 uur: onder: 18.27 uur. Maan op: 1.12 uur: onder: 10.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.37 en 19.52 uur, laagwater te 3.11 en 15.32 uur. i (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) I vriendschapsverdrag meer waarde heeft dan voor de twee betrokken landen alleen. Het kan een motori sche kracht in Europa worden. Meer cultuur Hoewel aan de verhouding binnen het Atlantische verbond en de Oost- West-Situatie bij de besprekingen niet primaire aandacht is besteed, bleek ook daarover eensgezindheid te be staan. Bij de bespreking van de bila terale betrekkingen tussen Nederland en Duitsland is gesproken over de handel, de monetaire politiek en de culturele uitwisseling. Deze laatste zal worden uitgebreid. De regeringen willen de mogelijkheden van het Nederlands-Duits culturele verdrag volledig uitbuiten. Over aardgas en oliewinning in de Duitse bocht is tij dens het bezoek niet gesproken even min als over de Nederlandse-Duitse grensovergangen. Een jonge vrouwelijke politieagent heeft gisteren, staande op de rand van een dak van een twintig meter hoog hoekhuis in het Londense district Bloomsbury een jongetje van anderhalf jaar gered uit de armen van een vader, die gedreigd had met het kind naar beneden te springen. Op straat volgde een grote menigte met angst in het hart het drama, dat 85 minuten duurde. Toen de agente, de 23-jarige Mar garet Cleland, met het kind in de armen uit het huis tevoorschijn kwam, werd zij van alle kanten toe gejuicht. De vader, die door een mannelijke agent tenslotte naar beneden kon worden gebracht, en de baby werden naar een ziekenhuis vervoerd. Terwijl de man met het kind, dat af en toe tegen de menigte lachte, op het dak stond, arriveerde de brandweer, terwijl een groep voorbijgangers een j geïmproviseerde veiligheidsmatras uitgespreid hield. De vrouwelijke agent trachtte de man te overreden. Zjj sprak voortdurend tegen hem en gaf het kind chocolade. Later klom een dominee op het dak. Hij gaf de man een fles voor de baby en een jas. De man, een Schot uit Cambrid ge, schudde herhaaldelijk het hoofd, te kennen gevende dat hij niet van zijn plan was af te brengen. Zijn vrouw had hem verlaten en zij waren uit hun woning gezet. Hij vertrouwde niemand meer, zei hij, maar de over redingskracht van de beide politie mensen en de predikant zorgde voor een bevredigende afloop. Koning Paul van Griekenland is stervende. Vanochtend deelde een woordvoerder van het paleis mee, dat de vorst een rustige nacht heeft gehad, maar dat zijn toestand grote zorg blijft baren. Koningin Frederika, pas her steld van een longontsteking, heeft de gehele nacht aan het bed van haar echtgenoot geze ten. in het gezelschap van drie artsen. De gezondheidstoestand van Ko ning Paul is gisteren snel verslech terd. De bloedstolling in de linker long, die in de nacht van zondag op maandag is opgetreden, is voort geschreden tot in de nieren. Het hart vertoonde gisteravond tekenen van vermoeidheid. Koningin Frederika wijkt niet van het ziekbed van de Koning, die vol komen helder is. Kroonprins Con stanten, Prinses Sophie en Prinses Irene bevinden zich in een aangren zend vertrek. Verscheidene andere leden van de Griekse koninklijke fa milie zijn de laatste dagen in Athene aangekomen: de zusters van de Ko ning, Prinses Helena (koningin moeder van Roemenië) en hertogin Irene van Aosta, zijn schoonzoon Juan Carlos van Spanje, de verloof de van Kroonprins Constantijn, Prinses Anne Marie van Denemar ken, en zijn neef Prins Michel. Ko ning Paul vroeg gisteravond zijn kleinkind, het twee maanden oude dochtertje van Juan Carlos en Prin ses Sophie, te mogen zien. Premier Papandreoe laat zich van uur tot uur van de toestand van de Koning op de hoogte houden. Ook het volk leeft sterk met de Koning mee. Vanmorgen is bij het bed van de zieke vorst een zeldzame ikoon van Maria geplaatst waaraan wonder- Het schrikkeljarigen-comité in Purmerend, dat aan honderden op 29 februari geboren Nederlandse ba- bies een wapenlepeltje van Purme rend zal sturen, heeft besloten ook de op 29 februari in Londen geboren zoon van Prinses Alexandra en An gus Ogilvy in te schrijven in zijn register van schrikkeljarigen. De Ko ninklijke schrikkelbaby krijgt hier van een officieel certificaat met het stempel van de gemeente Purmerend, alsmede het zilveren wapenlepeltje met inscriptie. kracht wordt toegeschreven. De ikoon is door een torpedoboot jager opgehaald van het eiland Tinos en door aartsbisschop Chrysostomos. de 84-jarige Griekse primaat, naar het Tatoi-paleis gebracht. De ikoon werd in 1822 op Tinos gevonden. Op de kerkelijke feestdagen 25 maart en 10 augustus stromen bedevaartgan gers uit alle delen van Griekenland naar Tinos. Velen van hen zijn zie ken, die op het eiland tot Maria om genezing bidden. Koningin Juliana en Prins Buitenlandse Zaken. Schroder Bernhard hebben gisteren in Pa- ontvangen. Op deze foto doet leis Soestdijk bondskanselier j Prins Bernhard zijn Duitse gas- Erhard en diens minister van I ten uitgeleide. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Het Amerikaanse blad ,,Ne\v York Journal American", dat mededelingen heeft gedaan over de Pools-Russische geheime agent Michael Goleniewski, dia naar het Westen is overgelopen, heeft gisteren nog meer onthul lingen gepubliceerd: Amerikaanse diplomaten in de Poolse hoofdstad Warschau werden gechanteerd om mee te werken aan het Russische spio- nagenet: om dit te bereiken had den de communisten knappe Poolse meisjes in dienst: het diplomatieke leven in Warschau was zo losbandig en lichtzinnig, dat ,,de Russische muizen de cijfercombinaties van de brandkasten in de ambassade gapten, terwijl de Amerikaanse katten van honk waren". Goleniewski zou namen hebben ge- j noemd van Amerikaanse diplomaten die het slachtoffer waren geworden van de charmes van de Poolse meis jes en daarna medewerking gingen verlenen aan de Russische spionage, j Ook tien leden van de militaire be waking van de ambassade zouden door chantage tot collaboratie met de Russen zijn gedwongen en voorts zou de echtgenote van een Amerikaanse diplomaat gechanteerd zijn door een knappe agent van de Russische ge heime dienst. De communisten zou den zich uit de brandkasten van de ambassade de codesleutel hebben weten te verschaffen, die nodig is om geheime berichten te ontcijferen. Volgens „New York Journal Ame rican" zou „een nauwgezet onder zoek in de zaak van de vier diploma ten en de vrouw van een lid van de ambassadestaf aan het licht bren gen hoezeer zij waren gecompromit teerd en hoe zij later, na de ontdek king, door een magische hand in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington werden gespaard. De vier diplomaten werden gewoon er gens anders geplaatst". Tenslotte zegt het Amerikaanse blad, dat Goleniew ski niet door een Congrescommissie is gehoord en dat niemand weet wie dit verhinderde. (Van onze Parijse correspondent) In de Algemene Vergadering van de Wereldgezondheidsor ganisatie, die in Genève verga derde, heeft Frankrijk zich giste ren voor het eerst openlijk be ijverd Rood-China binnen de in ternationale volkerengemeen schap te krijgen. De poging kon door de Verenigde Staten en hun directe bondgenoten nog worden afgeslagen (51 tegen 21 stemmen bij 22 onthoudingen), waardoor nationalistisch-China van Tsjang Kai-sjek zijn zetel in deze organisatie (die een der on derafdelingen is der Verenigde Naties) voorlopig dus nog mag behouden. Het is intussen niet onwaarschijn lijk, dat het formeel juiste argument, waarop zich speciaal de vertegen- dus nog geen letterlijke afspiegeling te zjjn van de stemverhouding, die in de gehele volkerenorganisatie ten aanzien van de kandidatuur van Rood-China heerst. In elk geval is Luns over Madrid Minister Luns heeft een onderzoek ingesteld naar de juistheid van het in het „Vrije Volk" van 3 februari opgenomen verslag van een journa list van dit blad. Dit heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken medege- deeld in antwoord op schriftelijke woordiger van Tsjang Kai-sjek be- vragen van het lid van de Tweede riep, dat politieke vraagstukken in deze organisatie niet thuis horen maar in New York in de grote As semblee besproken moeten worden, op sommige delegaties wel enige in druk heeft gemaakt. Daarom behoeft de uitspraak van gisteren in Genève De Engelse Labour-leider Ha rold Wilson en diens echtgenote hebben een bezoek gebracht aan de Amerikanse president John son. De staatslieden in gesprek in het Witte Huis. Kamer de heer Van der Goes van Naters (PvdA) omtrent het af of niet gebruiken van het woord ..milder" door de Nederlandse ambassadeur in Madrid met betrekking tot het be wind in Spanje. Op 2 februari ont kende de bewindsman het gebruik van dit woord. Een dag later, gaf het „Vrije Volk" commentaar ..In een op informele wijze gevoerd, maar wel voor publikatie bedoeld gesprek in de Nederlandse ambassade te Madrid op donderdag 30 januari heeft jhr. mr. E. W. van Panhuys het woord „mil der" gebruikt tegenover onze verslag gever Dick Schaap". Uit het onderzoek, dat minister Luns heeft ingesteld, is hem geble ken, zo deelt hij in antwoord op de vragen mede. dat een informatief gesprek over de huidige economische toestand in Spanje heeft plaatsgehad in de ambassade en dat de ambassa deur daaraan korte tijd en niet of ficiéél heeft deelgenomen. Tijdens het gesprek werden ook geen aante keningen gemaakt, zodat een woor delijke weergave van het besprokene niet meer kan worden gereconstru eerd. Indien echter het woord „mil der" zou zijn gebruikt, dan is deze uitdrukking, ook blijkens het verslag van het „Vrije Volk" voldoende dui delijk toegelicht en gemotiveerd om ook bij een achterdochtige krante lezer geen misverstanden te kunnen wekken, aldus minister Luns. Automatische landing Een van Engelands nieuwe Trident- straalverkeersvliegtuigen heeft giste ren tien volledig automatische lan dingen gemaakt. De testpiloot zat met de armen over elkaar in zijn stuurhut terwijl het vliegtuig met een snelheid van duizend kilometer per uur landde. De British European Airways neemt de Trident deze maand in dienst, doch voorlopig zon- dei landingsautomaat. Volgens iemand van de fabriek, Hawker-Siddeley, zal het nog wel enige tijd uren voordat er, als het zicht nihil is, beladen verkeersvlieg tuigen met de landingsautomaat aan de grond worden gebracht. In Parijs al aangekondigd. dat Frankrijk zal voort gaan de toelating van Peking binnen de Verenigde Na ties te eisen. In Washington heeft een officiële woordvoerder in dit verband van een „ernstig verschil van inzicht met Pa rijs" gesproken. Men kan dus voor spellen. dat de Frans-Amerikaanse tegenstellingen zich nu van de bin nenkamers naar het publieke forum hebben verplaatst en dat Genève van dat nieuwe diplomatieke offensief van Parys tegen Washington (waar van Peking-China meer aanleiding dan inzet is), gisteren nog slechts een eerste voorproefje heeft gegeven. Belas tingverliogin g op sigaretten en benzine blijvend De minister van Financiën dr. H. J. Witteveen en zijn staatssecretaris dr. W. H. van den Berge, hebben in een nota aan de Tweede Kamer ge- zegt. dat verschillende factoren er wellicht toe zullen leiden, dat de tij delijke verhoging van de omzetbelas ting voor sigaretten en de tijdelijke verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine in blijvende verho gingen zullen worden omgezet. Deze verhogingen zullen alsdan worden gecompenseerd met structurele be lastingverlagingen op ander terrein. „Niet strafbaar" (Van onze Hilversumse correspondent) De Rijksrecherche is niet van plan een onderzoek in te stellen naar de herkomst van de kostbare bloe menhulde, die Prinses Beatrix maandag ontving. De mand met rozen en anjers, waaraan door een Journalisten en fotografen hebben gisteren vergeefs op Schiphol staan wachten op de verloofde van Prinses Irene. Tot het laatste moment zeiden de officiële voorlichtingsinstanties, dat Don Carlos zou komen, maar om half elf gisteravond moest de RVD laten weten, dat Don Carlos pas van daag met zijn ouders zou arriveren. Zij zouden gezamenlijk een bezoek aan paleis Soestdijk brengen. Alle verhalen over een soort stage, die Don Carlos enige tijd geleden bij dr. Erhard zou hebben doorge maakt werden gistermiddag door de bondskanselier zelf ontzenuwd. Op een vraag aan het einde van zijn persconferentie in het perscentrum Nieuwspoort zei dr. Erhard: „Ik ken hem nietEn ik was ook geen hu welijksbemiddelaar". In de eerste biografieën, die van Carlistische zijde werden verspreid, werd meer dan eens gewag gemaakt van het feit, dat Don Carlos enige tijd onder dr. Erhard in Bonn had gewerkt om zijn kennis van de eco nomische politiek te scherpen. Vol gens de berichten zou dit gebeurd zijn tijdens het bewind van dr. Ade nauer toen dr. Erhard nog minister van Economische Zaken was. onbekende gever, die zich verschool achter het pseudoniem „De piraat" f 500 is besteed, staat in de hal van het kasteeltje Drakesteyn. Een andere mand met bloemen voornamelijk orchideeën - die daar vorige week werd afgeleverd, is eveneens afkomstig van de man die zich „The Pirate" noemt. De Soestdijkse bloemist Geytenbeek heeft dit bloemstuk bezorgd. Het is echter niet bekend, hoeveel geld hij gestuurd kreeg. Zijn echtgenote liet weten, dat zjj „er helemaal niete mee te maken wilde hebben". De Rijksrecherche heeft de brieven van „The Pirate" niet in beslag genomen. „Er zit geen enkel straf baar feit in", zo luidde het com mentaar van de Rijksrecherche. Of de Prinses heeft geraden wie „The Pirate" is, kon men ons niet mede delen. i Uit het Leidsch Dagblad van l 3 Maart 1864: J Uit het verslag, betreffen de de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij over 1863 blijgt, dat aan de aan deelhouders een hooger divi dend dan eenig vorig jaar kan worden uitgekeerd, na melijk f42,50 per aandeel, behalve het reeds uitgekeer de voorloopig dividend van J20. Sedert het Steurgat bene- den Werkendam open is 1 neemt de zalmvangst te Wou- drichem buitengewoon toe. In den nacht van Zaturdag op Zondag l.l. zijn 36 zalmen. waarbij eenige van ruim 30 pond gevangen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1