Opzienbarende onthulling van uitgeweken rode spion Rozen van onbekende voor Prinses Beatrix 8AM Levenslang geëist in Haagse moordzaken Russische agenten in ambassades van de Verenigde Staten Duits - Nederlandse overeenstemming in Europese politiek Wie is de „piraat"? (§ud tylïëtttvs Peking naast Moskou, zegt Tsjoe En-Iai Soldaat aan vergiftiging overleden WEERBERICHT H.A. 51 TERECHT Koning Paul: zeer ernstig BRIEF MET 500 GULDEN Drie kinderen besmet met nekkramp eet U ■j Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 3 MAART 1964 No. 31202 LEIDSCH ijls DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redaotie: 2150T Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per weeK Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Een voormalige hoge functionaris van de Russische geheime dienst, Goleniewski, is volgens de „New York Journal American" naar het Westen uitgeweken en heeft: inlichtingen verstrekt, die reeds hebben geleid tot de arresta tie van belangrijke Sowjetrussische spionnen in Westelijke lan den buiten de Verenigde Staten; het licht geworpen op infiltratie van communistische agenten in alle Amerikaanse ambassades en andere diensten. Alleen de FBI, de federale recherche, zou hiervoor gespaard zijn gebleven. Goleniewski al jaren bron van inlichtingen Goleniewski is van Poolse afkomst en kwam in 1961 naar de Verenigde Staten. Sinds 1958 had hij contact gehad met verbindingslieden van de Amerikaanse geheime dienst in Po len. Hij verschafte de Amerikanen belangrijke informaties, die, zoals gezegd, in sommige gevallen leidden tot de arrestatie van Russische agen ten. Niet alleen over communistische agenten in de Westelijke landen heeft Goleniewski onthullingen ge- Premier Tsjoe En -Lai van com munistisch-China heeft gisteravond in een interview voor de Britse com merciële televisie verklaard, dat „de Chinese en Russische broedervolken zij aan zu zullen staan bij elke storm die in de wereld losbreekt". De Chinese leider gaf toe, dat er meningsverschillen over belangrijke beginselkwesties zijn tussen de com munistische partijen van beide lan den, maar deze zullen volgens hem tenslotte zeer zeker worden opgelost op basis van het marxisme-leninis- me. „De eenheid van de internatio nale communistische beweging zal als gevolg daarvan groter worden", zo zei hij. „De pogingen van imperia listen en reactionairen om te pro fiteren van de meningsverschillen tussen ons en de Russische leiders zijn tot mislukken gedoemd. (Van onze Brusselse correspondent) Het Belgische ministerie van landsverdediging heeft gisteren moe ten erkennen, dat er zich verleden week woensdag een ernstig ongeval heeft voorgedaan tijdens een oefe ning in het militaire kamp van Leo- poldsburg in de provincie Limburg. Tien militairen moesten door een twintig meter lange buis van een me ter en twintig centimeter diameter kruipen. Aan het einde daarvan ver spreidde een rookpot een rookgordijn, waar zij ook doorheen moesten. De wind heeft de rook in de buis ge blazen. Het gevolg was, dat de miliciens zware vergiftiging hebben opgelopen. Een van hen in inmiddels overleden, drie zijn er ernstig aan toe een vijfde bevindt zich nr>g steeds in een zuur stoftent en vijf andere zjjn thans buiten gevaar. In tegenstelling tot eerdere berichten zijn de familiele den van de verongelukte soldaten wel onmiddellijk gewaarschuwd en hebben zij de jongelui kunnen be zoeken. De auditeur-militair van Luik stelt een onderzoek in. LICHTE VORST Het K.N.M.I. verwacht van heden- tot morgenavond: veel bewolking met plaatselijk enige neerslag. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4 maart 1964 Zon op: 07.20 uur; onder: 18.25 uur. Maan op: 00.05 uur; onder: 09.54 uur. Hoogwater te Katwijk: 7.01 en 19.18 uur; laagwater: 2.40 en 15.02 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina'*) daan, maar ook over „een schandaal, dat het geval-Alger Hiss een vroe ger^ hoge ambtenaar bij het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die geheimen aan de Sowjet- Unie uitleverde nog zou overtref fen", aldus het Newyorkse blad. Uit verklaringen van Goleniewski zou voorts zijn gebleken, dat ongeveer één en een kwart miljoen dollar van de Amerikaanse geheime dienst via lekken in Wenen in de zakken is gevloeid van de Russische geheime dienst en van Italiaanse en Ameri kaanse communisten. Schokkend was de onthulling, dat communisti sche agenten hebben weten binnen te dringen in ambassades .De gehei me dienst en het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington wil den overigens geen commentaar ge ven op het bericht van de „New York Journal American". Dit blad vertelt verder, dat drie Amerikaanse geleerden, die toegang hebben tot ge heime documenten, die met Ameri- ka's defensie verband houden, vol gens Goleniewski voor de Russische geheime dienst werken. Maar er is weinig gedaan om de spionnen aan de hand van de door de Pool ver strekte gegevens te ontmaskeren. Volgens het artikel in „Journal American" geschreven door Guy Richards is Goleniewski 41 jaar, knap en lijkend op het „Hollywoodse type van de zachtaardige spion, die door vrouwen wordt aanbeden". Ook mevr. Goleniewski zou in Amerika vertoeven. Haar man was daardoor des te gemakkelijker in de gelegen heid om de communistische schepen achter zich te verbranden. De Duits-Nederlandse bespre kingen, die gisteren in Den Haag zijn begonnen en vandaag zullen worden voortgezet, verlopen vol gens minister Luns in een bijzon der goede sfeer. West-Duitsland en Nederland zijn het volledig eens over de grote lijnen van de Europese politiek. Wel is gebleken dat er enkele nuanceverschillen bestaan in de standpunten van beide landen. Bondskanselier Erhard heeft gezegd geen beslissing in Europa te wensen zender Engeland. Minister Luns wil daarentegen geen initiatief tot poli tieke samenwerking in Europa, zo lang Engeland geen duidelijk omlijnd standpunt heeft. Dat kan men pas na de komende verkiezingen ver wachten Nederland en Duitsland waren het er wel over eens dat nergens blijken zjjn van een werkelijke ontspanning in de verhouding tussen Oost en West. Voor wat het Berlijnse vraag stuk betreft, is geen sprake van een soepeler houding van de Sow- jet-Unie Verder is nog gesproken over de NAVO en de multilaterale strijdmacht. Diner De minister-president en mevrouw Marijnen hebben gisteravond De Duitse bondskanselier en diens mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. G. Schroder in Wassenaar een diner aangeboden, waaraan o.m. ook aan zaten de ministers Biesheuvel, Van Aartsen en De Jong en de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman. Premier Marijnen sprak zijn vreugde uit over dit eerste officiële bezoek van de Bondskanselier dat mag wor den gezien, als een bewijs van de vriendschap en de samenwerking, die sedert het ontstaan van de Bondsre publiek zijn gegroeid. Prof. dr. L. Erhard zei o.m. dat het nieuwe Duitsland bereid is ,de Nederlanders de hand te reiken om een nieuwe wereld op te bouwen. Duitsland erkent met dankbaarheid dat Nederland na de oorlog één van de eerste landen was ,die bereid wa ren met de Duitsers een democra tisch Europa op te bouwen. Met de woorden „Leve onze vriendschap" beëindigde de Bondskanselier zjjn toespraak. Onderscheidingen Aan minister-president Marijnen is het grootkruis met ster en sjerp van de Orde van Verdienste van de Bondsrepubliek Duitsland verleend. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. G. Schroder werd be noemd tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Vanmorgen heeft Koningin Julia na de Bondskanselier in Paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Daarna heeft prof. Erhard minister president Marijnen in Den Haag een lunch aangeboden. Vanmiddag zal de Bondskanselier de laatste besprekin gen voeren. Aangenomen wordt, dat prof. Erhard over ongeveer twee maanden ook een dergelijke contact- reis naar Brussel en Luxemburg zal maken. Vergiftigd? Dertien herten gestorven in 'Groenendaal Er heerst grote verslagenheid in het Heemsteedse park Groenendaal. Gedurende het afgelopen weekeinde stierven er dertien van de zestien herten. Dierenartsen, oppassers en de veeartsenijkundige dienst in Utrecht zjjn langdurig in actie geweest om de dieren te helpen, het heeft niet mogen baten. Dertien herten werden sinds vrjjdag afgevoerd. Voor het leven van een veertiende, een hinde, wordt gevreesd. Is hier kwade opzet in het spel? Men vermoedt van wel. Er wordt voorts verband gelegd tussen de dood van de herten en de diefstal van vijf kostbare parkieten in de nacht van donderdag op vrijdag uit de volière van het Heemsteedse park. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de herten vergiftigd zijn. Vast staat, dat de dieren niet aan blad- of voedselvergiftiging overleden zijn. Juist daarom houdt men rekening met kwade opzet. Het Heemsteedse park Groenen daal is zeer bekend in Nederland. Het is een prachtig gelegen ontspan ningsoord met een kinderboerderij. Het park telt 300 dieren. De herten- baan toont nu een desolate aanblik. Slechts enkele herten hebben de ver giftiging overleefd. De andere dieren zijn na een vreselijk lijden gestor ven. Enkele van hen heeft men een spuitje kunnen geven. De oppassers in het park waren radeloos. Omdat ze niet wisten, welk gif de oorzaak was, stonden ze machteloos. Het onderzoek kan nog wel twee weken duren. Een vliegtuig van de Nederlandse Kon. Marine een Grumman S2a „Tracker", heeft omstreeks twaalf uur vanmiddag de vermiste vissers boot H.A. 51 uit Harlingen waarge nomen op een wad op twee tot drie mjjl ten oosten van het Duitse eiland Borkum. De twee bemanningsleden van de vissersboot zwaaiden naar het toestel. Vanuit de lucht meende men te be grijpen, dat de Harlingen 51 motor storing heeft. De piloot van het toe stel heeft de positie van het schip doorgegeven aan Radio Schevenin- gen. Deze zal er voor zorg dragen dat HA 51 hulp krijgt. De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen levenslange gevan genisstraffen geëist tegen een 20-jarige los werkman en een andere twintigjarige Hagenaar, die ervan verdacht worden op 24 januari 1963 de nachtwaker G. P. van der Lugt in de suikerwerk fabriek aan de Schapenlaan, en op 30 januari 1963 de weduwe A. C. Lugtigheid uit de Hugo Verrieststraat moord. te hebben ver- Tegen een 28-jarlge Surinaamse musicus werd wegens medeplichtig heid twaalf jaar gevangenisstraf ge ëist met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. De eis tegen een 27-jarige caféhou der, eveneens uit Suriname luidde: 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering wegens heling en het verlenen van hulp aan de beide 20- I jarige Hagenaars. Koning Paul van Griekenland heeft een rustige nacht gehad, zonder pijn aldus werd vanochtend in Athene vernomen. De artsen hebben ver klaard, dat de herstelperiode kan aanvangen als er zich in de komende 48 uur geen nieuwe bloedstolsels ont wikkelen. De vorst ljjdt hieraan sinds zjjn maagoperatic. Koning Paul sprak vanochtend opgewekt met fa milieleden. Voordien leed hjj voortdu rend pijn als gevolg van embolie in de linkerlong en trombose in het rechterbeen. Bovenstaande mededeling bleek aan het eind van de och tend te optimistisch te zijn. Het Franse persbureau AFP meldde namelijk uit Athene, dat de toe stand van de koning ,,zeer ern stig" werd genoemd. De vorst lijdt weer veel pijn en er hebben zich verontrustende complica ties" voorgedaan. De wrakstukken van het Ame rikaanse passagiersvliegtuigdat met 85 inzittenden neerstortte, zijn ontdekt op een besneeuwde berghelling in Californië. Rechts op de voorgrond het enige her kenbare gedeelte, het staartstuk. (Van onze Hilversumse correspondent) Een enorm bloemstuk van rode rozen en rood wit gestreepte an jers is gistermiddag in Kasteel Drakesteyn afgeleverd. Tussen de prachtige bloemenschat stak een eenvoudig kaartje met daarop de geheimzinnige woorden „groeten van de piraat". Welke onbekende bracht Kroonprinses Beatrix deze bloemenhulde? Is het een aan bidder, die in stilte onze prinses adoreert of is Nederland getuige van een romance, die tot nu toe zorgvuldig verborgen bleef? In Soestdijk gonzen de geruchten. Gistermorgen om zeven uur be zorgde een postbesteller een aange tekende brief bij een Soestdijkse bloemist. De brief was ambtshalve aangetekend en de bloemist moest zestig cent strafport betalen. De postbesteller legde hem uit dat de brief, afgestempeld op het postkan toor in Soest, met de twaalf cents postzegel onvoldoende was gefran keerd. In het postkantoor woog men de brief en lichtte hem door. Er zat geld in, veel geld: vijf biljetten van honderd gulden. En dus moest de brief aangetekend worden en wel ambtshalve om dat de afzender, die zijn naam niet öp de brief had ver meld, dit had verzuimd. De stom verbaasde bloemist opende de brief en zag behalve de vijf bankjes van honderd ook nog een briefje in het Engels: „Geachte heren, Wilt u alstublieft van tjjd tot tijd aan Hare Koninklijke Hoogheid Kroonprinses Beatrix haar lieve lingsbloemen zenden. Sluit alleen maar een kaartje bjj „De groeten van de piraat". Hoogachtend De Piraat". Naar Alsmeer De bloemist maakte meteen werk van deze opdracht. Hij realiseerde zich zelfs niet eens, dat de onbekende schrijver „van tijd tot tijd" wat bloe men wilde zenden. De bloemist snel de naar de bloemenveiling in Aals meer en deed daar de aankoop van zijn leven: rode rozen van f.2,- per stuk en rood wit gestreepte anjers van f 1,- per stuk. Waren dat de lievelingsbloemen van de Prinses?. De bloemist stond er niet lang bij stil. Hij kocht de mooiste bloemen, die aan de markt waren en maakte in Soestdijk de bloemenmand. Een reus achtig gevaarte van 1,20 meter hoog en 1 meter breed. Gistermiddag was het pronkstuk klaar. Met twee man moest het uit de bloemenkas worden getild. De wagen van de bloemist bleek te klein te zjjn en dus werd de grote bestelwagen van de melk handelaar te hulp geroepen. Geen emotie De zending van „De Piraat" werd naar het paleisje Drakesteyn gere den. De Prinses was er zelf bjj, toen de bloemenpracht in de hal van haar woning werd gezet. Zij verried geen enkele emotie en vertrok geen spier, ook niet toen huismeester Mas tenbroek haar het geheimzinnige kaartje gaf met de woorden „Gree tings from the pirate". De verbaasde bloemist zag in de hal nog een ander bloemstuk: een fraaie mand orchideeën, die ook gis teren was gebracht. De waarde van dit bloemstuk wah ook aanzienlijk, zeker f 250, Welke man verschuilt zich achter de schuilnaam „De Piraat"? Het briefje aan de bloemist geeft geen antwoord op vragen, die onwil lekeurig boven komen. Het gebruik van de Engelse taal is correct. Maar hoeveel niet-Engelsen beheersen de ze taal perfect zeker in de krin gen waarin Prinses Beatrix pleegt te verkeren. De schrijver kan een Engelsman zijn, maar even goed een man van andere nationaliteit. Dat de brief van een Nederlandse Postzegel was voorzien en in Soest werd ge post, zegt ook niets. Natuurlijk gaan de gedachten uit naar de laatste wintersportvakantie van de Prinses. Er zijn vooral in de buitenlandse pers heel wat geruchten geweest over een idylle met een Scandinavier, die Prinses Beatrix ontmoette op de skivelden in Oostenrijk. Maar enige grond is aan deze geruchten nooit gegeven. Soestdijk zwijgt en ook Dra kesteyn zwjjgt. Naar eerst thans is gebleken zjjn in het afgelopen weekeinde drie kin deren uit een aan de Albert Cuyp- straat in Amsterdam wonend gezin met nekkramp in het Binnengast huis opgenomen. Bjj twee kinderen zjjn er in de nacht van zaterdag op zondag besmettingsverschjjnselen waargenomen, bjj het derde kind volgden ze zondag. Na het vaststellen van de ziekte heeft de G.G. en G.D. de overige drie kinderen uit hetzelfde gezin en ook de ouders medicijnen toegediend die een mogelijke besmetting onder drukken. Gezien de ervaring dat ver breiding van nekkramp buiten het gezin meestal niet plaatsvindt, acht de G.G. en G.D het niet noodzakelijk buiten het gezin bijzondere maatre gelen te nemen. Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten 2ijn reeds toegevoegd.Drie minuten ht de braadpan en het is klaar. Slechts f US per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen* met verkoop uit gekoelde toonbank. VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keukenr In Nederland. GORTMOLEN 27 - OEN HAAG TEL 18505 Minister-president Marijnen ontving gisteren in zijn ambts woning, het Catshuis, de West- duitse bondskanselier Erhard en diens minister van Buitenlandse Zaken Schroder. Van links naar rechts de ministers Schroder, Er hard, Marijnen en Luns. Uit het Leldsch Dagblad van f 2 Maart 1864: In de Maandag gehouden J vergadering van den Ge- J meenteraad alhier, is be- Dr. J. van Kaathoven en tot adsistent commies-poortier J bij de plaatselijke belastingen J E. d'Haene. a

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1