aart DRIEMAAL KAART M a r i k a Kiluis als zangeres bijna halve eeuw in dienst van de LACH w raat Pleidooi voor afschaffing classificatie Bezeten van musical OVERMOEIBAAR ONVERWOESTBAAR Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 29 februari 1964 Derde blad no. 31200 ^FSiacit De traditionele flamenco be leefde aan het eind van de vo rige eeuw zijn hoogtepunt in Spanje. Nog steeds wordt de klassieke flamenco gezongen en gedanst, maar veel populairder is tegenwoordig de flamenco- nieuwe-stijl. die sterk is beïn vloed door Latijns-Amerikaanse ritmen. Het plaatje ..Viva fla menco" van het uitbundige viertal Los Serranos geeft een goed idee van deze nieuwe stijl (Fontana). Zigeunerritmes en kozakken- dansen horen we op de epee die de mandolinevirtuoos Louis Al ter met zijn balalaika-orkest maakte. Gerald Cassen zingt bij deze .Echoes of old Russia". We horen van hem o.a. een liefdes liedje uit de Kaukasus, dat hij met veel gloed brengt. (Decca). Uit Italië komt een plaatje met de nummertjes „Tango Itali&no" inatuuriyk) en „Vlta", gebracht door de ons volslagen onbekende MJlva, een meisje met een vriende lijk stemmetje. Ze wordt begeleid door meneer Angellni en zyn or kest. (Cetra). Nog een plaatje van deze Mil va: „Venezia t'amo" met begeleiding van de Zanetti Brothers en op de andere kant ,J1 primo mattino del mondo" met het Cetra-orkest Ce- tra». Orgel liefhebbers zullen wellicht opspringen by de titel „Het Kun- kelsorgel speelt!" en de Kring van Orgelvrienden te Haarlem zal wel heel trots zyn op de twee plaatjes <üe nu van het vrywel geheel ge restaureerde orgel zyn uitgebracht. Het orgel werd ln 1905 gebouwd in Parijs en in 1930 aangekocht door de heer Kunkels die het liet ver bouwen voor zijn kermisattracties. In de oorlog werd het zwaar be schadigd en met veel moeite slaag de men er in Haarlem in het or gel op te knappen Op het ene plaatje horen we „A tol" „Wals no. 1", ..La Gittna-Dorfs Kinder" en „Wiener Blut-Wiener Wald" en op het andere „Der Tausenalcünstler „Kleine luitenant" en „Perzischs markt" (Imperial). Een vrolijk groepje vormen The Lecuona Cuban Boys, die een ple zierig dansplaatje maakten met „Malagnena". Say si si", „Sibony" en „Always in my heart (ABC-Pa ramount». De in Amerika populaire John ny Thunder probeert ook de Ne derlandse tienertjes in verrukking te brengen met „Jailer, bring me water" van Bobby Darin en „Hey Child". Stateside Bobby Darin zelf brengt twee oude getrouwen „Made the Knife" en ,3111 Balley", een van de suc cessen van Big Bill Broonzy. (At lantic) Koude rillingen hebben we ge kregen van de vriendelijke Duitser Lothar Lüpertz, die het leuk vond om twee sentimentele nummertjes op de plaat te brengen: „Unsere Liebe" en .jSplel nicht mit mir", veelzeggende titels. (CNRi. Chubby Checker blijft maar doorgaan met het maken van al lerlei opgewekte tiener-plaatjes. Weer twee nieuwe. Chubby-fans! Op de ene: „Kansas City" en „Don't you Just know it" en op het andere: „Troola-troola-troola-la" en .Autobahn-baby" Cameo-Parkway De Stichting van de Arbeid pleit in een brief aan het College van Ryks- bemiddelaars voor minder strak han teren van de gemeenteclassificatie by het beoordelen van lonen en sa lariscontracten. De partyen. die by een C.A.O. zyn betrokken dienen vol gens de Stichting een zekere vryheid te hebben om zelf de gemeenteklasse te bepalen. De Stichting van de Arbeid vraagt in haar brief wel de huidige klasse indeling voorlopig te handhaven. Doordat vele C A O 's naar de ge meenteklasse verwyzen. zal een offi ciële afschaffing thans de basis on der een aantal bestaande contracten weghalen. De brief is het officiële sluitstuk van een reeds Jarenlang aandringen van de zyde van de vakbeweging ten aanzien van de gemeen te klassen. Ook het actie-programma van het N.V.V. en N K V. ex-K. A3.) vroeg afschaf fing van de gemeenteklasse Van de zyde der vakcentrales wordt veelal gesteld, dat de huidige indeling van de gemeenten elke praktische grond mist en dat het in feite een achter- ütstelling van de werknemers in de provincie betekent. Voorsprong van Labour kleiner (Van onze Londense correspondent» Labours voorsprong over de con servatieven is volgens het laatste opinie-onderzoek thans teruggelopen tot 5 5 percent, het laagste percenta ge sinds oktober 1962. In een maand tyd is de achterstand van de con servatieven gehalveerd. Het persoon- lyke aanzien van premier Douglas- Home staat er thans beter voor dan ooit tevoren. Oppositieleider Harold Wilson die dc laatste tyd by het publiek sym pathie had verloren, heeft thans enig terrein herwonnen. Engelands vast houden aan de onafhankeiyke H- bom speelt een belangryke rol by de steun voor Douglas-Home sir Aiecs argumenten winnen veld. De leider van de oppositie biykt daar entegen aanhang te verliezen we gens Labours houding tegenover de fensie. A planten, struiken en bomen bij m.jn buitenhuis in Brabant zijn mij nog dierbaarder dan straten, grachten en auto's in Amsterdam ..gewoon ben ik een vrij gesloten mens" ,Jk had dat al een paar hon derd keer op het toneel gespeeld. Het trok steeds veel publiek. Ik dacht, dat het na de televisie-uit zending nog wel beter zou gaan. Maar ik had me goed vergist. De belangstelling zakte als een pud ding in elkaar. De televisie kan wreed zyn. Ais ze Je een keer op het scherm niet goed zien. dan zeg gen ze „Hy schijnt het niet meer te kunnen". Gelukkig heb ik een paar goede beurten gemaakt, dus ik heb er geen last van. Ik prefe reer voor de televisie trouwens se rieuzere rollen. Ik kan my daar meer permitteren. En dan zeggen „Ik wist niet, dat hy dat ook kon". Ik schyn op het scherm altyd in specteur van politie te moeten zyn. Ze hadden ook het plan met my een Maigret-serle te brengen, maar ze kunnen de rechten niet los krij gen. Heel jammer, ik had het graag gedaan, temeer omdat ik zo'n grote bewondering heb voor die fenomenale Jean Gabin". Vechten „Ja, lk mag niet klagen", mymert Johan Kaart, als hy zyn carrière nog eens overziet. „Het is met my snel gegaan Ik mag wel zeggen, dat ik er gauw ge komen ben. En het was vroeger heel anders dan nu. Nu is het vak het aanlokkeiykste, dat er bestaat. Vroeger zeiden Je ouders, als Je het plan had om aan het toneel te gaan: „Nog liever breek ik je benen", nu zeggen ze „Zorg, dat Je erby komt". Wy moesten ervoor vechten om wat te bereiken. We moesten iets la ten zien. En nu? Tegenwoordig vindt een jongetje of een meisje een gek geluld uit of iets anders, er komt een grote foto in de krant met een byschrift van „Dat is het", maar na enkele maanden hoor Je niets meer van dat kind. Wy moesten meer werken. Er *Un nu diverse toneelscholen. (Als u mijn privé-mening wilt hebben: „Ik vind het fröbel- schooltjes voor toneel. Ze prutsen daar maar wat! Het is echt an ders als je In een zaal staat met iemand naast je. die iets te zeg gen heeft"). Maar goed. leder jaar komen er afgestudeerden. De ge subsidieerde toneelgezelschappen moeten ze opnemen. Het toneel be taalt goed. Zo'n vijfhonderd gul den in de maand is niets. Dat vindt je elders niet zo eenvoudig. Het is een pracht beroep geworden. Vroeger was het een hard bestaan. Nu niet meer. En door dat gemak van nu ontberen ze vaak de toewij ding. die wy hadden. Vroeger bü het Nederlands Toneel kon je er pas komen als iemand doodging of om andere redenen afviel. Daarvoor moest je er extra voor knokken om op ie vallen. In het buitenland is het nog zo. In FrankrUk lopen dui zenden acteurs langs de weg. Ze zitten op terrasjes in de hoop, dat er iemand langs komt, die ze kan gebruiken. Maar daardoor krijg J* geselecteerde voorstellingen met een grote graad van prefectie door de uitstekende rolbezetting. En als ze niet opvallen, moeten ze afvallen. Hier moet ledereen wat doen. Ieder een moet een rolletje hebben, al past het dan ook niet helemaal. Daardoor krijg J* nooit die vol maaktheid". komiek Een hard oordeel. Maar Johan Kaart spreekt het uit zonder verbit tering. Hy anallseert slechts rustig de ervaringen, die hy heeft opge daan tijdens de byna vyftig Jaar, dat hy ln dienst heeft geetaan van ie lach. Hy heeft het vak geleerd n de harde praktijk. En diezelfde >raktyk heeft hem ln de richting an het biyspel geschoven. Hy ls een Komiek. „Als de mensen naar Kaart komen willen ze lachen. Maar dat wil nog niet zeggen, dat wy ook de komiek in een gezelschap uithangen. „Alleen radio doe ik niet meer", zegt hy. „Dat betaalt niet genoeg. Als Je op myn leeftyd ge komen bent kyk Je niet alleen meer naar het artistieke facet. Je denkt ook aan de duiten". „Als je op myn leeftyd gekoy men bent Dus toch? „Ik zweer je, dat ik het niet voel, dat lk ouder word. Laat lk het even afkloppen. Maar toch vraag Je jezelf wel eens af: hoe lang nog? Als ik 87 word. mag ik toch niet klagen. Nu dat is nog maar twintig Jaar. Een trieste ge dachte. En dan. Je ziet rondom Je heen de mensen wegvallen. En dan tikt er wel eens iemand op Je schouder: „Vadertje, Je hebt nu wel zoveel babbels De deur van de foyer vliegt open en een frisse wervelwind in de persoon van Wim Sonneveld waait alle sombere gedachten van Johan Kaart weg. Even een kort babbeltje tussen de twee mannen, die drie Jaar als prof. Hlggens en Doolittle avond aan avond naast elkaar triomfen heb ben gevierd. „Man, het gaat zo heeriyk. Ik biyf die show zeker drie Jaar doen. Zo fyn. Ik ga nu repete ren. Een uurtje. En dan weer wandelen ln het bos. Gewoon met myn Jas los. En zo af en toe een kwartiertje hardlopen. Ze denken dan wel, dat ik gek ben. Ben ik ook. Maar het ls heeriyk, zèg", ratelt Wim Sonneveld. Even wervelend als hy kwam is hy verdwenen. Herinneringen Even stokt het gesprek, maar de gemoedeiyke prater, die Johan Kaart is. komt weer gemakkeiyk op gang. Hy behoeft niet naar ant woorden te zoeken. Geen wonder. Een halve eeuw herinneringen staan hem ter beschikking. Het begon ln december 1915: „Hier in de Stadsschouwburg. By het Nederlands Toneel. Myn ouders waren ook aan het toneel. Ze ken den de armoede, die aan het vak verbonden was en ze wilden dus niet. dat lk ook ging. Maar ik moest en lk zou. Voor drie tientjes per maand. Een rok, een smoking, lak schoenen en wat niet al meer, dat moest Je zelf maar betalen. Maar Ja. we deden het toch en het ls ge gaan". De namen rollen uit zyn mond als druppels uit een lekke kraan. By Herman Heyermans. by Jan Mus, by Louis de Bree. by Verkade. by Louis Davids, by Buziau, by Heintje Davids. Toneel met grote en kleine k, cabaret en variété. Tot 1937. Toen richtte hy een eigen ge zelschap op, dat twintig Jaar heeft stand gehouden. Onder meer met het onvergeteiyke „Potasch en Per- lemoer", dat hy met Johan Bos kamp maar liefst 1600 keer op de planken heeft gezet. Johan Kaart heeft ook rollen ln dertien films op zyn naam staan. .De Jantjes" was de eerste. En daarna o.a. .Malle gevallen". „De familie van myn vrouw", „Ciske de rat", „Kleren maken de man" en als laatste .31- flfi in Amsterdam". Ik kan ze my niet allemaal meer herinneren, maar het waren er dertien ln to taal". Televisie De televisie begon voor hem een jaar of zeven geleden. Met „Het konyn en ik". Of Marika Kilius al of niet met Hans Jürgen Baumler blijft schaatsen, welk soort metaal zij tezamen ook bij elkaar rijden, één ding staat voor ons wel vast, mejuffrouw Kilius behoeft zich over haar toekomst geen zorgen te maken. Nu hebben de heren van de grammofoonplatenmaat schappijen weer een nieuw ta lent in haar ontdekt. Ze zou kunnen zingen. Haar eerste grammofoonplaat is al uit: ..Wenn die Cowboys trdumen op de ene kant en ,Zwei India- ner aus Winnipeg" op de an dere. Voor deze vocale kracht toer werd de knappe blonde Ma rika in een passend kostuum ge stoken. Geen rust Hy denkt nog niet aan ophou den. „Ik wil het liefst midden in een blyspel op het toneel sterven. Niet in een ziekenhuis of zoiets, dat vind ik zo akelig". Wanneer hy op dezelfde voet doorgaat als nu zal zyn wens wel licht nog eens in vervulling g»an. Hy kent geen rust. Om de tien da gen neemt hy nu een aflevering van de televisiestrip „Herrie om Harrie" op. „De eerste keer was niet zo gelukkig. Teveel gerekt. Maar de volgende worden beter", merkt hy uit zichzelf op. De repetities voor deze opnamen vergen een groot deel van zyn tyd. Toch staat hy nog iedere avond op de planken ln het blyspel „Kom doe eens wat". Hy ziet dat zelf echter alleen als een kort intermezzo. Tegen het einde van het jaar is hy weer van de partij in de nieuwe musical, welke het duo Hofman-Meerburg gaat uitbrengen: .How to succeed in business without trying". Johan Kaart leeft er als het ware naar toe. Hy heeft zyn hart aan de mu sical verpand. Hij koestert de her innering aan .My fair lady". „Drie jaar hebben we er mee gedraaid. Voor my had het best nog een jaar langer mogen duren. Met zo'n groot gezelschap, met die grootse decors, die montage, het orkest, heeriyk gewoon. Nu sta ik weer met een groepje van zes men sen op het toneel. Ik voel my ge woon in afzondering". Radio uiet Televisie en musical. Niemand kan Johan Kaart verwyten, dat hy na byna een halve eeuw ervaring „als ik het mag beleven in 1965 vyftig jaar" aan de eigentijdse vormen van het vak ls voorbijge gaan. Neen hoor. ik ben integendeel een vry gesloten mens Ik kan een uur rustig zitten zonder een woord te zeggen. En lk kryg dan de pest in als ze zeggen: „Ik dacht, dat hy zo n komiek was". Je doet toch op het toneel ook niet grappig. Het grapplg-zyn moet aan je vast zit ten. Als ze grappig-doen kan ik ze wel van het toneel aftrappen. Je speelt Je rol volgens het gegeven karakter. Het grappige moet van Je afstralen. Ik zou niet l^rnnen zeggen, waarin het precies zit. Maar als je vroeger Cor Ruys zag opkomen, deed hy niets byzonders en toch had Je al de neiging om te lachen. Kyk, dat is het wat lk met vis-comica bedoel. Chaplin had ook niets, maar toch moest je lachen. Ik ben echt geen zuur mens. maar een komiek in het ge wone leven neen hoor!" Onze tyd is om. „Hert spijt mU. ik moet naar de accountant om nog wat fiscale zaken te regelen", verontschuldigt hy zich. We wan delen een eindje met hem op. Door zyn geboortestad Amsterdam. „Ik ben er geboren en getogen. Maar de planten, struiken en bomen in mijn buitenhuis in het Brabantse plaatsje Helvert zijn mU echt nog dierbaarder dan de straten, grach ten en auto's hier. Ik kan daar echt vakantie houden. Maar alleen over dag. Ik ben geen man voor een maand niets doen om in Spanje of Frankrijk op een terrasje te gaan zitten. Ik weet niet waarom, maar ik kan het niet", zegt hy voor hy afscheid neemt. „Ik doe dat maar hier, dan kan ik net iyn tien nemen KOOS POST. We hadden afgesproken in „Americain" op het Leidse- plein, maar onderweg daar naartoe zagen we hem al lopen. De talloze malen, dat wij hem op het toneel of op het scherm hebben gezien, maakten elke vergissing onmogelijk. De klei ne kaarsrechte man. die daar in een onopvallende blauwe regen jas overstak, was Johan Kaart. Laten ivij toch maar naar de foyer van de Nieuwe de la Mar gaan. Daar kunnen we rustiger praten", stelt hij voor. Resoluut gaat hij ons voor. De hand. waarmede hij even later een si gaar opsteekt, trilt niet. Eigen lijk is zijn dunne spierwitte haardos de enige indicatie, dat hij een leeftijd heeft bereikt, waarop velen het bijltje erbij hebben neergegooid. „Als ik het mag beleven, word ik volgende maand 67", zegt hy. De tinteling van plezier in zyn scherp blauwe oogjes zyn in lynrechte te genspraak met de betrekkelyke ernst, die in de woorden door klinkt. Geen wonder, want hy heeft eigenlijk niet eens tyd om de A.Ö.W. te halen. „Nu ja, die be- lorgen ze ook thuis. Een goede ser vice. Mag ook wel, na al die jaren betalen", merkt hy lachend op. voor de televisie in ..De gebochelde" op het toneel als de vader in ..Kom doe eens wat

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5