kVele vogels vliegen zich tegen glas te pletter PROFIEL Vragen en wat wagen AANVAL BESTE VERDEDIGING HET ZIT ER AL VROEG IN! I D HOE WERKT HET! Simpele oplossing: Ha ng silhouetten op van roofvogels99 u* PE ECHOGPmF Hi I te SS s H Zaterdag 29 februari 1964 Pagina 4 U zou het bijna niet kunnen geloven, als ik U het aantal vogels zou noemen, dat my in de loop van een jaar wordt gebracht, als slachtoffer Van de grot® glasoppervlakten aan gebouwen, waranda's, windschermen en dergelijke. Tegen dat glas vliegen de vogels zich te pletter door hun grote snelheid, want blijkbaar bemerken de dieren te laat, dat zo'n groot glasvlak op hun baan verschijnt. Vooral bü helder daglicht is dit het geval, want dan geeft het verrader- lyke glas een bedrleglyke weerspiegeling van de blauwe lucht en de witte wolken. Het geweld, waarmee dan de tere lichaampjes er tegenaan smak ken is meestal zo hevig, dat ze of onmiddeliyk dood zyn (en dat is maar gelukkig voor ze) of hoogstens tot de volgende morgen nog biyven „be staan", want leven kan ik het nauwelyks noemen, als zo'n stumper met gesloten ogen maar wat zit te suffen, voor hij omvalt en verstyft. dan wel een bons en ziet in een flits het kleine straaljagertje zich optrekken en afzwenken, en dan is er net nog niets gebeurd. Maar een volgende keer? half uur, toen kwam er leven, er Kort geleden werd me een kool- meesje gebracht, dat-nog-leefde, door Sjouke van der Zee Een heel enkele keer loopt zo'n ongeluk goed af. Dit zal wel af hangen van de hoek, die de vlieg baan maakt met het glas. Je hoort meer was 't werkelijk niet. Je kunt aan zo'n diertje niets doen. want het kwaad is van binnen geschied, binnen in het broze raderwerkje, dat maar zo weinig kan hebben. Rustig in een doosje zetten met een doek erover en na een uurtje voorzichtig even loeren, hoe 't erbij staat met de patiënt. Wel. dat meesje zette ik in een lege glazen bak. ook met een grote donkere lap erover. Het duurde maar een werd wat getrippeld en ja hoor. meneer was weer helemaal bij ge trokken. Even later kon ik hem met een zetje de lucht in gooien, roetsj! weg! Buitenwijken r' - v e- Maar het merendeel wordt me dood gebracht, veel merels, zang lijsters. enige keren een jonge koe koek, kleine fuutjes, zelfs eens een korhoen. Voornamelijk in de bui tenwijken van een stad. die aan wei- of bouwland grenzen, of aan de duinstreek, komt dat doodvlie- gen voor. hetgeen begrijpelijk is. In die wijken verrijzen de hoge moderne gebouwen, vooral scholen, die rijkelijk van glas, groot for maat, zijn voorzien. De eerste vraag, welke bu iedere natuurliefhebber opkomt is: „Zou daar niets aan te doen zyn?" Want zy zien duidelijk het gevaar, dat onze toch al zo bedreigde vogel stand loopt bij de ongebreidelde bouwdrift van het mensdom. Ja, er is wel iets aan te doen. er is zelfs een heel eenvoudig middel tegen dat ruitengevaar voor de vogels. Ik heb er lang geleden al eens over geschreven en ik had gehoopt, dat de lezers me zouden hebben geholpen door me hun bevindin gen mede te delen. Het was echter juist in die afschuwelijke periode van de Hongaarse opstand, toen al le aandacht was gericht op de el lende onder de mensen, zodat de dieren zichzelf maar moesten zien te redden. Wie had in die dagen, toen onze wereld op barsten stond en alleen de tanks en de geweren het voor 't zeggen hadden, wie had toen aandacht voor dode vogeltjes en zulke beuzelarij! Maar nu. in de tijd van interna tionale ontspanning, wacht! even de krant erby halen daar heb ik het: „Lichte dooi in poli tieke toestand nu zouden we wel eens aandacht kunnen schenken aan een ontdekking, die toch zeker de moeite waard is, aan de praktijk te toetsen. Op bygaande tekening ziet u enige vogelfiguren, geen nauwkeu rige weergave van de dieren, maar meer in hoofdvorm aangegeven. U zult er, hoop ik, roofvogeltypen in herkennen en één uil. Degene, die aan zyn huis, zyn kantoor, fabrieksruimte, school of wat voor bouwwerk ook grote raamvlakken heeft, waartegen by herhaling vogels zich doodvliegen, hoeft deze figuren maar flink ver groot over te tekenen of te laten tekenen op een stevige ondergrond. Wanneer ze uitgeknipt of gesne den of gezaagd zijn, worden ze donker geverfd en aan een draadje voor of achter het ruitvlak opge hangen. Men kan ze ook van dun zwart papier maken en ze op de ruit plakken. Hoe dan ook, als er de silhouetten van roofvogels in ac tie, dus in de vlucht, maar op ko men. Dat is alles! De gedachte, die aan de toepas sing van deze figuren ten grond slag ligt, is de volgende: Het is algemeen bekend en niet voor tegenspraak vatbaar, dat klei ne vogels bang zijn voor roofvo gels zp kennen de roofvogelfiguur in de lucht wonderwel. Wat de uilen betreft, die brengen in rust- houding, dus zittend, de vogelwe reld al in rep en roer. Ieder die maar een beetje ge oefend is in het observeren van vogels, in zijn tuintje, op een boe renerf, het doet er niet toe, zal wel eens opgemerkt hebben, dat vogels heel duidelyk reageren op een plotseling verschijnend roof dier, een sperwer, een valk. ja we kunnen er de kat en de wezel ook wel bijnoemen. En niet één vogel soort reageert gelijk. Kipepen bijv. die vrij wandelen op een erf. ge ven een bepaalde alarmkreet en Bridgevraag dezer week: west gever, niemand kwets baar, parenwedstryd. Zuid heeft: Sch. H, 10, 9, 8, 5, 3. Ha. 4 Ru A, B, 9, 4. Kla. V, 10. West een harten - noord past - oost twee harten - zuid twee schoppen - west drie harten - noord drie schoppen - oost vier harten - wat moet zuid doen?? Antwoord elders op deze pagina. In hoeverre mag men by het bie den speculeren op enige kracht in partner's spel en bestaan er ook situaties, waarin men dat zelfs moet doen? Ziedaar de vraag waar toe het probleem valt terug te brengen, dat mij door een lezeres in Utrecht werd toegezonden. Daar bridge een spel van kansen is, verdient het zeker geen aanbeve ling geen enkele kans te nemen: daarmee wil ik zeggen, dat men als regel mag speculeren op énige hulp in partner's hand, zelfs als die partner niets heeft willen (of kun nen) bieden. Een regel waarbij men zich gezond door de wereld der biedproblemen kan bewegen zou ik willen formuleren als: „Men mag er altijd op rekenen dat de partner één slagje meebrengt rekenen op twee is echter te optimistisch". De Utrechtse speelster nu kreeg als geefster (OW kwetsbaar) het volgende westspel in handen de oostkaarten werden gehanteerd door haar echtgenoot. West Oost Sch. H, 5. Sch. V, 8, 2. Ha. A, V. Ha. 7, 5, 3. Ru. A, H, V, B, Ru. 8, 5, 2. 10, 7, 4. Kla. A. 10, 8, 4. Kla. 6, 3. Het biedverloop was: west twee ruiten oost twee Sansatout (ne gatief bod) - west drie ruiten - oost paste. Wie heeft het nu fout gedaan?? Van nature ben ik geneigd de mannelijke helft van een echtpaar de schuld te geven - en inderdaad gaat oost niet vrijuit. Want als twee ruiten een sterk spel aangeeft kan oost zich niet permitteren al leen maar „niets" te bieden. Ten slotte heeft hij een Aas en een Vrouw (ik bedoel niet mevrouw west, doch schoppenvrouw), zodat hij na drie ruiten nog wel een keer tje had moeten ademhalen ik had er maar 3 Sans aan gewaagd en ook vier ruiten zou te verdedigen zyn geweest. Maar, mevrouw west, u kunt na tuurlijk ook niet ongestraft de rechtszaal verlaten. Het bieden van zo'n spel is in de eerste plaats een kwestie van biedsysteem. Volgens oud-Acol is dit een hoekvoorbeeld van een drie Sans opening: een zeer lange, sterke lage kleur en dekking in bijna alle overige kleu ren. Zéker, drie Sans is wat men noemt een „gokje" de partner zal iets in klaver moeten hebben, óf de tegenpartij moet met schop pen of harten uitkomen. Nu zijn dat bepaald geen mirakels die no dig zijn om drie Sans te doen sla gen in feite komt het bod erop neer, dat west (met acht speelsla- gen) één speelslag bij oost „vindt". Twee openingen Speelt men een systeem van sterke twee openingen, dan zou men het westspel kunnen openen met twee ruiten, wat echter weer niet zo aanlokkelijk is als oost daarop twee Sans (weinig kracht) zegt. Als west nog een manche wil bieden, moet hij dan drie Sans zeg gen en daar oost dan het spel speelt, is de positie van wests hon neurs in schoppen en harten min der aantrekkelijk, dan in het ge val dat west het contract moet spelen. Ik kan my dan ook wel verenigen met twee ruiten (oost twee Sans - west drie ruiten) - maar zoals gezegd, moet oost dan toch maar de machine volbieden. Er zijn ook paren, die een drie Sans-opening spelen met een spel dat alléén maar lengte en kracht in één lage kleur heeft. Het gege- Antwoord op bridgevraag: Voor velen is dit helemaal geen probleem en zij zullen zonder twijfel vier schoppen bieden. Om twee redenen kan dat goed zijn: 1. het kan erin zitten, of 2. het gaat zeker niet veel down en dan is het misschien een goed redbod tegen vier (of zelfs tegen drie harten. Toch is het natuurlijk best mogelijk, dat zuid in vier schoppen down gaat, maar dat OW hun contract van vier har ten niet zouden hebben ge maakt. Het bieden van OW wijst er niet op, dat zij met overtuiging naar de manche gegaan zijn. Hier zijn twee noordspellen (a) Sch. V, 7, 6. 4; Ha. A. 5; Ru. V, 10, 3; Kla. B. 8, 4, 2. (b) Sch. V, 7, 6. 4; Ha. H. 5: Ru. V, 10, 3: Kla. B, 8, 4. 2. Spel (a) was de hand die noord in werkelijkheid had. Vier harten was één down geweest, maar vier schoppen was te winnen, daar oost ruitenheer had. Met spel (b) gaat vier harten normaal ook down, maar nu is vier schoppen niet te winnen. Als zuid op vier harten past, wat moet noord dan met a of b doen? Vermoedelijk dou bleert hij met a en misschien met b. Zijn beslissing echter zal met a nóóit meer vier schoppen zijn! Hoewel in theorie zuid het beste doet te passen om de beslissing aan noord te laten, is het praktisch meer gewenst vier schoppen te bieden. Men wyke hiervan slechts af als men de punten hard nodig heeft en niet meer op een „gemiddelde score" kan spe len! duiken weg onder de struiken. Jon ge kieviten, pas uit het ei, druk ken zich, de ogen gesloten, op de grond, zo gauw hun ouders een waarschuwingsschreeuw laten ho ren. Eenden ploffen het water in en nemen een duik. Wilt u daarover aardige dingen aan de weet komen, dan kan ik u aanraden het boekje „Vogelleven" van Nico Tinbergen, die er vele interessante waar nemingen en ook proeven in heeft beschreven. Nu vliegen kippen wel niet tegen een ruit, maar duiven wel, om van onze dagelijkse vrienden, de zangvo gels, maar te zwijgen. Volledigheidshalve vermeld ik nog, dat u voor uw ruiten geen vierkantjes of cirkeltjes hoeft op te hangen, want dat levert geen re sultaat op. Het moet een dierfiguur zyn, die ze van nature angst aan jaagt. Het is eigenlijk zo iets als met het verjagen van vogels door middel van een angstgeluid. Men kan bijv. spreeuwen wel de stuipen op 't lijf jagen door het laten klinken (versterkt) van de angst kreet van een soortgenoot, terwijl ze nauwelyks opvliegen als men met deksels of ratels onder hun feestbomen in de bongerd lawaai maakt. Het kan zijn, dat het tekenen van een vogelfiguur u hoofdbre kens kost. Daar kan ik inkomen, maar er is in uw omgeving toch al tijd wel iemand te vinden, die uit een vogelboek een goede figuur weet op te diepen en dat flink ver groot voor u tekent, uitknipt en kleurt? Van één model kan men naar believen ontelbare omtrekfi- guren maken. En dan tenslotte mijn verzoek: deelt u mij dan eens mee, hoe uw bevindingen zijn. Ik zelf beschik nog slechts over heel weinig gege vens, al zijn ze dan wel positief. Misschien trekt het u aan ook eens proeven te nemen, bijv. met ver schillende soorten afbeeldingen (vogel of viervoeter) en met va riatie van kleuren. U schryft maar aan de redactie van dit Blad en dan vindt 't zyn weg wel verder. Onze schaakrubriek De bekende uitspraak: ..Aan val is de beste verdediging geldt ongetwijfeld ook in het schaakspel. Vaak gaan partijen verloren, omdat de verdediger verzuimt ven oostspel is daarvoor dan te sterk. Tenslotte blijft nog de mogelijk heid over het westspel te openen met twee klaver (grote forcing), waarna west op het negatieve bod (tweeruiten) voort kan zetten met twee of drie Sans. Het spel wordt dan in elk geval in de goede hand (van west) gespeeld. Verhinderend Er is nog een kwestie, die bij alle voorgaande beschouwingen buiten bespreking is gebleven: de preëmp- tieve (verhinderende) waarde van wests openingsbod van drie Sans. Indien oost werkelijk niets zou hebben, gaat drie Sans natuurlijk wel down, maar het bod valt als regel niet (of moeilijk) te double ren en het is zéér waarschijnlijk, dat de tegenpartij beroofd wordt van een manche in een hoge kleur (vier harten of schoppen). Het is ook om die reden, dat ik drie Sans als openingsbod prefereer: het is een avontuur, waarbij de kans van slagen behoorlijk groot is. Zou oost een sterk spel meehebben. dan be hoeft dit openingsbod oosts door- bieden en het bereiken van een slembod geenszins in de weg te staan. H. W. FILARSKI KINDEREN moeten altijd bezig zyn. Zij zoeken en vinden op duizenderlei manieren een uit laat voor hun energie: altijd is er iets, dat de aandacht boeit. Er is ook niets heerlijkers dan na de karrevracht aan sommen, taalregels, aardrijkskundige na men en jaartallen 1600, Slag bij Nieuwpoort! al die zware ballast overboord te gooien en te doen alsof er niets aan de hand is AT móet ook wel, willen de arme hersentjes niet van geleerdheid uit elkaar barsten. Voor- en na school tyd of in het „vrij kwartier" komt er een moment stilstand in de eisen, die voortdurend aan het opne mingsvermogen gesteld worden en is het een ..uitblazen" van-je- welste. Want straks stapelen de fei ten en de data zich weer op en als klap op de vuurpijl is er nog het huiswerk, dat ondanks radio en televisie toch maar altijd weer voor elkaar moet komen, zonder „aanzien des persoons". Daar mag niet mee gespot worden ZIE de jongens en meisjes hier met het knikkeren aan de gang. Het échte seizoen ervoor is nog niet eens begonnen, maar tóch worden ze al door de vreemde capriolen van deze gla zen of stenen balletjes geïmpo neerd. waarbij de spanning van de gezichten valt af te lezen. Bij gebrek aan beter de schaats pret spatte als een zeepbel uit elkaar! is er nu iets gevon den. waardoor de dikke school tassen met bergen aan weten schap achteloos aan kant ge smeten konden worden. (Foto Leidsch Dagblad) Er bestaat voor een ogenblik niets anders dan de knikker en of deze de rechte weg naar het doel kan vinden. DIE knikker is als een levenssymbool. „Recht toe, recht aan" zal 't ook in het leven van de jon geren moeten gaan, willen ze de eindpaal met ere bereiken. Wie de zege in het wisselval lige knikkerspel weet te behalen, maakt ook een goede kans in het even wisselvallige levensspel. Het spreekwoord zegt wel „Het gaat niet om de knikkers, maar om het spel", maar in dit geval zyn beide even belangrijk. Vandaar dat de jeugd alles om zich heen vergeet als 't er op aan komt de winst in de wacht te slepen. Dat zit er bij de meesten al vroeg in! FANTASIO. »rl i zender 1 i 50000Hz Dit berust op het meten van de tijd die een ultrasone trilling, uitgezonden door een zender onder aan het schip, nodig heeft om na weerkaatsing tegen de bodem van het water, de ontvanger naast de zender te bereiken. Om na te gaan of plaatselijk uitdiepen nodig is, kan men met een zig-zag varend echo loodschip de bodem van een vaarwater aftasten. Registratie van een bodemprofiel. Slikafzettingen kunnen waarneem baar gemaakt worden met een golf van 15000 trillingen per sec, toegevoegd aan de normale van 50000, die slechts tegen de vaste bodem weerkaatst. Een volledig profiel van de gehele bodem krijgt men snel met het ECHOGRAAF-schip met(inklapbare) uitleggers, waarop een dozijn zenders-ontvangers, die achter elkaar enkele seconden werken. zijn defensie actief te voeren Eenmaal in de verdedigi gedrongen, moet men geen verloren laten gaan. die ka biedt om een tegenaanval lanceren. Vaak doorkruist z( poging de plannen van de aa valler en worden de rollen gekeerd. Ter illustratie de volgende paj in 1959 te Tallin gespeeld. De speler is de mede-winnaar van I tournooi te Beverwyk van dit J« D* Wit: Ney. Zwart: Etruk. Taf Pui 1. e2e4, c7c52 .Pgl—f3 d d6; 3. d2d4, c5xd4; 4. Pf3x Pg8—f6: 5. Pblc3, a7—a6. Lflc4 teen ondernemende voc zetting in deze Najdorf-variant het Siciliaans) 6 e7e6; 7. 0- Lf8e7; (i.p. hiervan speelt ook b7b5 en daarop b5b4, actievere opvatting, welke to ook wel goede kansen aan wit g bieden'. 8. Lc4b3, 0—0; 9. f2- Na deze zet is het ogenblik aan| broken, waarop zwart zich moeten realiseren, dat alleen fensief spel hem naar de nedi ^iel laag moet voeren. diagram 1. LH< al r* Moi b Z C L v. d 'Öi 3 3 i W Zwart had hier met 9 d6- ^bn zelf tot de tegenaanval kunr overgaan, maar speelde een zet, ^erj, hoewel niet foutief, toch niet irenl rekend blijkt op de situatie. De komt in het Siciliaans in talriig y varianten voor. Het is begrijpel Haa dat zwart ook hier er toe komt. 'fl*T gevolgen biyven niet uit. LI 9.... Dd8c7?j f4—f5!, e6- fij 11. Pd4e2, Lc8d7; 12. g2— (een pionoffer, waarna wit een D' weldige stelling verkrijgt) Pf6^er> (anders volgt g5 en de konlngsvl gel wordt opgerold). 13. Pc3-<Van Dc7d8; 14. Pe2c3, Pg4f6; dem Lel—e3, Pb8c6? (Lc6 was betr kelijk de beste zet) 16. Le3- Dd8c8; 17. Kglhl (nu zw machteloos op de dame vleugel in 't centrum moet toekyll fase', 17Le7—d8; 18. Pdöxf maakt wit zich gereed voor de sM Ld8xd6; 19. Pc3—d5, Pc6—e7; Pd5xf6t, g7xf6; 21. Ddl—g4t, Kgl h8; 22. Dg4—h4, Pe7—g8; 23. f3; Dc8c6; 24. Lb6e3 (en niel fout Th3? waarop Lxf5 zou zijnl volgd.» 24... d6—d5 (15 zetten laat). 25. Dh4xh7t en zwartg af Het mat is niet meer te verhin ren. Als men zulke prestaties schouwt is de „verrassing-Ney" i Beverwyk niet zo'n grote verrf" sing meer. Ladderwedstr 1 I 1 1 1 1 'i M i 3 Wit geeft mat in drie zetten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 12