Fascinerende fragmenten uit Bergs' „WOZZECIv cold rex laleiöoscoqp 11 Een eerbetoon aan kunst geniaal componist De kogel voor vijf Russische oplichters OLDSTIDENTEN SPEELDEN JOHNSTONS DIBLIN 1916 oS EVELYN LEAR INTRODUCEERDE: verdrijft verkoudheid radicaal Zeg het met bloemen Willy Caron winnaar op opera-concours \rcliipenko -76- overleden Onevenwichtige indrukken in mengeling van emoties het 'djl boekenweekgeschenk haal het vandaag nog Opgeicht 1 maart 1860 Vrijdag 28 februari 1964 Vierde blad no. 31199 rK LLER concentratie móest onvoorwaardelijk op het zevende abonnementsconcert van het Residentie-Orkest wel gericht 2.jn opde introductie der ..Sieben frühe Lieder" en de „Wozzeck fiagmcnten van de in 1935 gestorven Oostenrijkse componist Al- ban Berg. gezongen door de Amerikaanse sopraan Evelyn Lear. Wi herinneren ons duidelijk een uitvoerig gesprek, dat wij indertjd mochten voeren met deze mensenschuwe componist in zijn enzame woning in het Weense voorstadje Hietzing, waar aan de waid van zijn stille studeerkamer de portretten van de door hem zo heig bewonderde Bach, Mahler en Schönberg zijn ganse ont- wikkcingsgang en levensbeeld tekenden. Albe Berg werd in die tijd in het realistische uitbeelding essentieel hyperconservatieve Wenen als een soort #n levende „anti-Christ" be- schoud wiens muziek de hevigste en onegrijpelijkste weerstanden op riep. loe gans anders echter staat men u in betrekkelijk korte tijd. daaropenover. „Twee-in-één"' /ereerst de tussen 1905 en 1908 ge dreven lyrische vroege liederen. 3g was toen ruim 20 jaar oud. Hier g«,t hij nog sterk onder de invloed Mahler, de muziek draagt er alle mmerken van. Maar ook het stem- el van andere componisten als ichumaiin. Brahms en Strauss is I duidelijk aanwezig in deze puur-ro- 1 mantische sfeer. Er is nog geen spra ke van de persoonlijke Alban Berg. zoals hy zich pas veel later. o.a. in I zijn aangrijpende opera „Wozzeck" zou openbaren. Van dez.e twee „com- 1 ponlsten-in-één" is op deze avond een treffende expositie gegeven. Evelyn Lear. die in vele opera's o.a. Covent Garden te Londen Scala te Milaan en Metropolitan te New York de aandacht trok. heeft deze vroege liederen, die eerst twintig jaar na het ontstaan uniek door hem georkes treerd werden, bewonderenswaardig In alle poëtische verfijning en met grote stijlgevoeligheid gezongen. Daarmee toonde zij aan veel affini teit te bezitten met de componist. Het meest is haar stem te waarderen in de hogere regionen, ook al treedt er een enkele maal een lichte scherpte I op Een totaal andere Berg Is In de Maria-liederen uit „Wozzeck" aan het woord. Ondanks nog een merkte ken van zijn geniale leermeester Schönberg Berg was een dergenen van wie en aan wie hy zijn „Harmo- nielehre" heeft geleerd spreekt hij hier een eigen gedurfde, expressieve en bewogen taal. waarbij in dit indi viduele idioom ook het romantisch I element blijft doorschemeren. Zangeres en orkest werden door I Van Otterloo gedreven naar expres sieve hoogtepunten, vooral ook in het dramatisch-smartelijke laatste or-. Hkestrale deel dezer „Drei Bruch- Istücke", waarin Berg het beste van j Izijn geniaal kunnen heeft geopen- Ihaard. In deze „Wozzeck"-fragmen- Iten heeft ook Evelyn Lear ten volle len glansrijk kunnen tonen wat zij Ispeciaal als operazangeres waard lis, waarbij haar voordracht de allure len het volle relief verkreeg, welke de realistische uitbeelding vragen. Men zou in ons land graag in de gelegenheid gesteld willen worden de ganse „Wozzeck'' eens te horen: een enorme opgaaf, doch een. die zeker de moeite waard is! In zijn bescheidenheid verklaarde Alban Berg ons „iedere dag nog iets nieuws van Schönberg te leren Maar in deze „Woraeck" wist hij zich toch meer en meer aan hem te devolle inhoud van deze beide wer- ontworstelen en zich een eigen plaats fectionisme en de op zichzelf waar in de muziekhlstorie te verwerven. Het orkest speelde geïnspireerd, met fijnzinnige vioolsoli van Noske. zodat met de zangeres een grandioos en waarlijk obsederend geheel ontstond. De bijval na deze fascinerende en épaterende introductie was naar alle recht spontaan en bijzonder nadruk kelijk. Een eerbetoon aan Alban Berg. dat hem tijdens zijn leven helaas slechts in te kleine kring tendeel is gevallen. UITBREIDING MUSEUM BOYMANS-V. BEUNINGEN De Rotterdamse gemeenteraad I heeft, evenals het college van B. en W.. de bezwaren tegen onteigening destijds ingediend door een aantal grondeigenaren ongegrond verklaard. Het betreft hier de bezwaren van Rotterdammers, van wie de grond in verband met de uitbreiding van het museum Bovmans-van Beunin- gen met een nieuwe vleugel in de Bevreemd i Met dat al moeten wjj onze ver wondering uitspreken voor het sterk heterogeen samengestelde program ma. Met Mozarts' tragische „Praagse Symfonie" en tot besluit alweer de vorige week gespeelde derde ouver ture „Leonore" van Beethoven, was dit toch wel een allervreemdste com binatie. Ondanks het orkestrale per ken. hadden wij graag gezien, dat richting van de Westersingel ontei van een zorgvuldiger afgewogen ge- k^nd moet worden, heel sprake was geweest. Het moge dan waar zijn. dat een programma De gemeente zag zich genoodzaakt „voor elck wat wils" moet bieden ten- tot onteigening over te gaan om einde de publieke belangstelling te dat de eigenaars van de voor de stimuleren, thans waren de contras- 1 uitbreiding benodigde gronden geen ten wel uitermate scherp gesteld en minnelijke schikking wensten Bij dat kan musicologisch beschouwd, deze onteigening zal een wederop- eigenlijk niet door de beugel.... In-bouwwet worden gehanteerd omdat tussen heeft de uitvoering van beide de uitbreiding van het museum in werken niet anders dan tot volledige overeenstemming is met het basis- bevrediging kunnen stemmen! [plan voor de herbouw van de bin- H. nenstad. Advertentie DUET AYLOVS 1.85/1.98/2.95 I met GRATIS spaarzegels van 15 en 25 ct Geestdrift voor opera Don Carlos Theo Olof naai de Ver. Staten De violist zal in maart een aantal In de Amsterdamse Stads-1 ïï>.?cer!'n f.ev!n. ln.J'VV Hij zal met het Albany Symphony Vijf leiders en organisatoren van een bende die de Sowjetrussische staat heeft benadeeld voor ongeveer tweeëneenhalf miljoen roebel (onge veer tien miljoen gulden) zijn ver oordeeld tot de dood door de kogel, zo heeft het persbureau Tass giste ren bekendgemaakt. Het persbureau geeft hierbij de namen op van Shakerman. Nosow en Roifman, en twee mannen die steekpenningen hebben aangenomen en de verduisteraars hebben be schermd. Gawrikow en Dworjadkin. Een niet genoemd aantal anderen EVELYN LEAR 95.4 198.4 195.4 195,4 >454 .95,4 1954 flE en..bestel tijdig! I De Nederlandse tenor Willy Caron is gisteravond een van de acht winnaars van een interna- 19ltionaal concours voor operazan gers in Venetië geworden. Hij krijgt van de Italiaanse radio en televisie een beurs om 3 maan den in Venetië te studeren. Het concours was georgani seerd door de Europese Radio- Unie ter gelegenheid van het feit dat Verdi 150 jaar geleden werd geboren. Er namen 17 zan gers uit negen Europese landen aan deel. Jan ter Haar wint Bijenkorfprijs jeugdliteratuur Aan de 42-jarige schrijver Jaap ter Haar uit Hilversum is op grond van zijn bijzondere verdiensten voor de Nederlandse jeugdliteratuur in de afgelopen vier jaar de Bijenkorf-boeken marktprijs 1964 toegekend. De jury - gekozen door het bestuur der vereniging van letterkundi gen - bestond uit: Marie Schmitz, Marijke van Raephorst en Jean Dulieu. Na een voorselectie kwamen met Ter Haar voor bekroning in aan merking Annet van Battum met haar boek „Mary" en Gertie Even huis met „Verdreven vloot", Na ryp beraad besloot de jury met algeme ne stemmen de prijs aan Jaap ter Haar toe te kennen. Uit zijn steeds groeiende oeuvre voor jonge en bij na volwassen kinderen blykt: vak manschap, grote activiteit, kennis van en warme liefde voor de jeugd en de natuur, werkelijkheidszin en de gave bekende stof <byv. uit de geschiedenis) zo te bewerken dat de atmosfeer uit vroeger tijden bewaard bleef, maar de jonge lezer tegelij kertijd contact krijgt met de mens van alle tijden", aldus het juryrap port. Daarbij levert hij het bewijs dat de radio een stimulans kan be tekenen voor het lezen van boeken. Jaap ter Haar is een veelzijdig schrijver. Geliefd door duizenden kinderen sinds het eerste boekje (en hoorspel) verscheen in de serie over zijn tweeling „Saskia en Jeroen". Van de overige series noemt de jury die over .Ernstjan en Snabbeltje', het te levisiemannetje „Tuffie", „Zes val ken," en het Amsterdamse jongetje „Eelke". Het schrijverschap van Jaap ter Haar kwam pas ten volle tot ont plooiing, aldus de jury in de serie „Geschiedenis en cultuur voor jonge mensen", waarin hy verzorgde de de len: De geschiedenis van Noord Ameri ka", „De grote sagen van de donkere middeleeuwen". „De geschiedenis van koning Arthur", „De Franse revolu tie", „Napoleon", en samen met dr. K. Sprey „De geschiedenis van het Romeinse keizerrijk Van het overi ge werk van de auteur wordt nog in het juryrapport genoemd„De man met de poppenkast." werk ran Verdi op het reper toire van de Ned. Opera ge staan) stond onder leiding vat de dirigent Arrigo Guarnieri. Medewerking werd verleend door Anny Delorie in de rol van Ebolie, Antoinette Tiemessen als Elisabeth Marijke Franssen als Tebaldo. Johan van der Zalm als Don Carlos. Guus Hoekman als Philips II. Pieter van den Berg als Karei V, Paolo Gorin als Rodrigo. Cornelis Schell als in- I quisiteur, Wim Koopman als Lerma en Simon van Trirum als heraut. De opera heeft tot grondslag het gelijknamige drama van Schiller, waarin het lot wordt geschilderd van Don Carlos, de infant van Spanje en oudste zoon van Koning Philips II. uit diens eerste huwelijk met Ma ria van Portugal. Carlos was verloofd met Elisabeth van Valois, maar poli tieke motieven zouden haar hebben genoodzaakt tot een huwelijk met Philips II, nadat deze weduwnaar was geworden. De uitvoering oogstte grote geest drift en veel applaus by het talrijke publiek. Aan het slot werden alle hoofdrolvertolkers met bloemen ge huldigd. Journalist erft miljoen dollar De woensdag op 39-jarige leeftijd aan 'n leverziekte overleden schrijf ster Grace Mataliuos heeft haar vermogen, dat op een miljoen dol lar wordt geschat, vermaakt aan de thans in Boston wonende Britse Archipenko bezocht van 1902 tot schrijver John Rees. Overeenkomstig 1905 in Kiew de school voor beelden- haar laatste wilsbeschikking, die zy de kunsten en ging in 1907 naar Pa- maandagavond op haar sterfbed zou rijs, waar hij zijn studie voortzette en hebben gedicteerd, erft Rees haar ge- een eigen stijl ontwikkelde. In 1912 |]e'e vermogen, dat is ontstaan uit opende hij in de Franse hoofdstad °e opbrengsten van haar meest ver een eigen school voor beeldhouw- en koente boeken Plyton Place. Return to Peyton Palca, Tight white col lar en „No Adam in Eden) De hoorde zware straffen over zich uit spreken, aldus Tass. Verdere bijzon derheden gaf het persbureau hier over niet. Tass zegt in de bekendmaking voorts, dat de bende in Moskou en omgeving werkte en terecht stond voor de criminele afdeling van het hooggerechtshof van de Russische Republiek, de grootste van de Unie van Sowjet-Republieken. „Het hof heeft vastgesteld dat de beklaagden over een aanmerkelijk lange periode staats- en openbaar eigendom in zeer grote hoeveelheden hebben ont vreemd door het vervaardigen en verkopen van niet geregistreerde ar tikelen met gebruikmaking van op misdadige wijze verkregen grond stoffen. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat de misdadigers zich over verscheidene jaren voor meer dan 2.5 miljoen roebel hebben toe geëigend, aldus Tass. Het vakbondsblad Trud meldde dat minstens drie leden der bende vrou wen waren. Gewoonlyk betrouwbare kringen in Moskou hadden eerder gezegd dat het proces tegen 23 mensen voor hun aandeel in de verduistering twee maanden heeft geduurd. Het zou hier gaan om gebreide goederen die in een werkplaats door geestelijk ge- een adviesraad voor culturele samen- stoorden waren gemaakt. Zy meen- werking tussen de landen van het den dat er tien beklaagden ter dood Koninkrijk bepaalt, dat de voorzitter waren veroordeeld, dat er vier ande- f r \jt mj zaï mei nci Aioany avmpnonv van de raad wordt aangewezen door ren veroordeeld waren tot 15 jaar ge- scnouwourg heeft de IWed. Upe- Orchestra het concert in a van Mo- de regering van het land waar de vangenisstraf en de andere tot korte- ta gisteravond de eerste voor- zart, en viermaal het aan hem op- raad bijeenkomt en dat deze voor- re gevangenisstraffen. Shakerman stellino nenmon ,-xr, rgedragen concert van Hans Kox zitter afkomstig moet zyn uit dat 7°u reeds langer dan twee weken ge- siKiung gegeven van Uon Uar- vertolken. land. leden zyn veroordeeld. los. opera van Verdi. met een geheel Nederlandse bezetting. Deze heringestudeerde uitvoe ring reeds eerder heeft dit Voorzitter adviesraad Als voorzitter van de adviesraad voor culturele samenwerking tussen de landen van het Koninkrijk is aan gewezen. mr. H J. Reinink. direc teur-generaal voor de kunsten en buitenlandse culturele betrekkingen van het ministerie van O K en W. Het K. b. houdende instelling van De Toneelgroep van Oud-Studenten gaf gisteravond de pre mière van het toneelspel ..Dublin 1916'' van Denis Johnston onder regie van Max Wagener. Het doel van deze en de reeks volgende voorstellingen in vele plaatsen van ons land. is gelden te verzame len voor een betere behuizing van buitenlandse studenten in Lei den. ..Dublin 1916" speelt zoals zich laat raden in Dublinin 1916. en behandelt de z.g. ,.Paasopstand" Een oorlogsstuk zou men het kunnen noemen, misschien meer nog een stuk van patriottisme, maar ook van domheden en gebrek aan beheersing, kortom een mengeling van emoties die het geheel een onevenwichtige indruk geven. Alexander Archipenko. een van de grootste kubistische beeldhouwers, is j op 76-jarige leeftijd in New York 1 overleden. De in de Russische stad Kiew geboren kunstenaar is voor de ontwikkeling van de moderne sculp- 1 tuur van even grote betekenis ge weest als Pablo Picasso voor die van I de schilderkunst. Hij is vooral be kend geworden door de door hem ontwikkelde ruimteplastiek en is in zijn opvattingen steeds tot de „avant- I garde" blijven behoren. schilderkunst en vervaardigde in dat zelfde, jaar de eerste plastieken in de stijl van het constructivisme. Van 1920 tot 1923 had hij in Berlijn de leiding van een eigen school voor beeldhouwers, waarna hij naar Ame rika trok. waar hij in New York en Chicago nieuwe kunstscholen stichtte en zich verbond aan verscheidene universiteiten. Voor de scheppingen van Archipen ko bestond grote internationale be- langsteling. Hij heeft ruim duizend beeldhouwwerken vervaardigd, die in musea en particuliere verzamelingen over de gehele wereld zijn onderge bracht. De wereld dankt aan hem een aantal colorietplastieken van zeldzame bekoring. In latere jaren wijdde hij zich ook aan de vervaardi ging van doorzichtige figuren van plexiglas, die door hem verlicht wer den en in een donkere ruimte won derlijke effecten teweegbrachten. In het nationaal-socialistische Duitsland werd ook hy door de at. tie tegen de „ontaarde kunst" getroffen. Als schilder kreeg hij vooral door zyn naaktstudies naam. wilsbeschikking wordt echter door de drie kinderen van de schrijf ster betwist voor een rechtbank in het Amerikaanse New Hamsphire. Volgens de raadsman van de kinde ren had mevrouw Matalious in 1958 bepaald dat haar vermogen bij haar dood aan haar kinderen zou toeval len. John Rees. de uit Wales afkom stige jounalist, verklaarde dat de erfenis als een volmaakte verrassing was gekomen. Hij zei de schryfster vyf maanden geleden te hebben ont moet bij wederzijdse kennissen, „wy waren zeer goede vrienden', zo zei hij. Hij verklaarde tegenover verslag gevers dat hij mevrouw Metalious in het ziekenhuis had moeten belo ven ervoor te zullen zorgen dat het de kinderen aan niets zou ontbre ken. Rees vertelde dat hij in 1962 naar de Ver. Staten was gekomen en als schrijver voor eigen rekening had gewerkt totdat hij Grace Matalious ontmoette. Sedertdien was hy als haar zaakwaarnemer opgetreden en had hij met haar samengewerkt aan een nieuwe novelle, die volgend jaar zou worden uitgegeven. Advertentie is dit jaar een spannende detective die u gratis krijgt als u in de boekhandel voor f5-boeken koopt »«n 4Comm.»»* CPNB Operette-opstand Het begint met een operette-op stand. waarbij iedereen goedgemutst wat met wapens loopt te tobben en een Engels officier, die lichtgewond krijgsgevangene wordt gemaakt, in het café, alias hoofdkwartier waar zich de gehele geschiedenis afspeelt, met fluwelen handschoenen wordt behandeld. Zo slaat ieder zich met gepaste vrolijkheid door deze opstand heen. Vooral dr. MacCarthy, die ge durende deze dagen in het café de tijd van zijn leven beleeft, omdat hij niet naar zijn vrouw terug mag. daar hem de zorg voor eventuele slacht- Een scène uit ..Dublin 1916", gespeeld door oud-studenten. V.l.n.r. mej. drs. R. E. W. Kropveld en mevr. E. J. B. M. Westenberg-van Huijstee. (Foto LD Holvast) enige hinderlijke fanatici op de koop toe. Maar dan komt het volgende typische gerecht. „Irish Stew", een soort éénpans maaltHd met van alles en nog wat. De soldaten beginnen diepzinning te doen, de Engelse of ficier krygt zomaar een collega op bezoek die ons een tip oplicht van een sluier, die tot op dat moment een 1 het gezelschan in' 7i.n~V.H-7ï V""* offers is opgedragen totaal onbegrljpelyke zaak celukkig eens met een zeer hartelhk iinU?, Tot zover is de luim gekruid mer had bedekt en zo rollen wij in ver- beloonde harteiyk applaus levenswijze aforismen en nemen wij I houdingen, waaraan weinig touw B H j meer valt te knopen. Dan haalt de Engelse officier een psychologisch grapje uit om het fanatisme van een Ierse Rode Kruis juffrouw op de proef te stellen door haar met het gebruik van een achteloos rondslin gerend machinegeweer min of meer vertrouwd te maken. De juffrouw schiet op Engelse onderhandelaars en dan is de boot goed aan. Nu komen er ineens Engelse kanonnen aan te pas, de halve stad in brand, een dode wordt binnengebracht, nog eenmaal komt de leider van de opstand in een gesprek oog In oog met de Engelse gevangene en deze dialoog voert ons opnieuw door een parklandschap van milde wijsheid naar het slot. Tekortkomingen O Nu valt het moeilijk te peilen, in hoeverre de tekortkomingen, althans het verwarde karakter van dit stuk, op rekening van de schrijver of deels ook op die van de regie moeten wor den geschreven. Vooropgesteld, er werd met veel begrip geacteerd, de tekst vrywel steeds „doorzichtig" gezegd, houding en gebaar waren voor amateurs bij kans voortreffelijk, en toch lag over alles een grijsheid. De dynamiek van het stuk kwam er niet uit, er was geen rijk palet, vanwaar af elke scène in een eigen kleur werd ge schilderd. Ook de spelers waren ten opzichte van elkaar te weinig gemarkeerd, hadden ook te weinig karakterkleur van zichzelf en zo gebeurde het. dat dokter MacCarthy door zijn eigen intense belevenis van deze onver wachte vrijheid, ondanks zyn zwarte jas de enige kleurrijke figuur uit deze voorstelling was. Dit houdt dan meteen een wel gemeend compliment in voor ir, Had- jidakis die door zijn bezield spel, maar ook door een knappe tech nische vaardigheid, deze dokter Mac Carthy, ondanks zijn lafhartige in slag, tot de held van de avond maak te. Wat betreft bezieling paste me vrouw Westenberg—Van Huystee als de caféhoudster Roisin hier nog het beste by aan, terwijl ook drs. Van Holthoon in dit opzicht tot de meer kleurrijke figuren behoorde. Daarnaast waren de beide hoofd figuren. mr. Goekoop als de Engelse kapitein Palliser en dr. Haak als de opstandleider, goed bezet, beschikten zij over de eerder genoemde goede dictie en beweging, maar konden toch de aandacht niet voldoende vangen en drijven tot de, weliswaar wazige, kern van het stuk. Van mej. drs. Kropman zagen wy op vele momenten eveneens een goed type van een fanatieke Ierse vrij heidsstrijdster. Toch dankbaar! De mise en scène was niet overal even gelukkig, terwijl een andere algemene opkomstmogelijkheid, meer achter op het toneel, te prefereren zou zyn. Voor het overige voldeed het décor uitgevoerd door Hans Westenberg en Cees Hoogeveen. aan de eisen van sfeer, hoewel het, zoals trouwens de gehele opvoering, in tegenstelling tot voorafgaande voorstellingen. veel minder ..speels" van opzet was. Na afloop getuigde een sympa thieke woordvoerder van de groep buitenlandse studenten van zijn grote dankbaarheid Jegens dit ini tiatief. werd de dames bloemen en „dokter MacCarthy", overeenkomstig zUn toneelaard. een fles geestryk vocht aangeboden, waarna de zaal

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7