ALLES IN RAI RIJDT OP TWEE WIELEN Lichte motorfietsen en scooters winnen terrein Zes miljoen fietsen en 1,5 miljoen brommers in Nederland Bromfietsprimeurs aan de lopende band Neem een vouwfiets in cle auto mee en ga FIETSEN De „48ste" Rijwiel met hulpmotor wordt schaars Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 februari 1964 Derde blad no. 31199 Deze scooter is een we reldprimeur, die op de R.A.I. wordt onthuld: de Lambretta Lalaby, een een lichtgewicht scooter voor twee personen met een motortje van 98 cc. drie versnellingen en 4.5 pk vermogen. De prijs ligt beneden de fl .000.-. (Gegevens over de be rijdster houdt de fabri kant angstvallig geheim). h NDANKS DE STEEDS toenemende motorisering is Nederland nog steeds het meest uitgesproken tweewielerland ter wereld, f Volgens de laatste gegevens zijn er ruim zes miljoen fietsen, tenminste 1.5 miljoen bromfietsen, en ruim 150.000 motorrijwielen en scooters in omloop. Dit betekent, dat iedere volwassen Nederlander over een al dan niet gemotoriseerde tweewieler beschikt. Dc flets Is dus nog steeds popu lair en al blijven de meeste wiel rijders hun vervoermiddel gebrui ken tot deze bijna uit elkaar valt, het blijkt, dat de rijwielindustrie op volle toeren moet werken om de vraag bij te houden. In 1963 werden ruim 25.000 fietSen meer verkocht dan het voorafgaande jaar. Per jaar kopen 550.000 Neder landers een nieuwe fiets. Op zich zelf is dit al reden genoeg om eens in de drie jaar een tentoonstelling te organiseren. Want al zou men het niet zeggen: de fiets van 1964 is een heel ander en vooral geper- fectioneerder produkt dan de fiets van 1953. Twee miljoen brommers in 1970 Er zijn meer tweewielers. De bromfietsen bijvoorbeeld, die een goede tweede plaats innemen, heb ben een stormachtige ontwikkeling achter de rug. Zij zijn niet meer weg te denken uit ons verkeer. Het ziet er naar uit, dat de grootste groei van het aantal brommers in middels achter de rug is. De jaar verkoop schommelt thans rond de 200.000 exemplaren, welk aantal de eerstkomende jaren misschien nog een beetje zal oplopen, omdat de vervangingsvraag gaat meespreken. Deskundigen hebben becijferd, dat de groei van het bromfietspark over enkele jaren tot ca. 50.000 per jaar zal zijn teruggelopen en dat in 1970 een totaal aantal brommers van bijna twee miljoen op de weg zal zijn. Een bezoek aan de tweewieler- RAI geeft de prettige ervaring, dat de -prijzen van fietsen, bromfietsen, motorrijwielen en scooters niet zijn gestegen. IJit de afleveringsstatistiek van de RAI blijkt wel, dat er bijv. steeds meer duurdere bromfietsen wor den gekocht. In de goedkope klasse beneden de f 450,wordt slechts 20 procent omgezet. Ruim 60 procent van de ver kochte bromfietsen valt in de prijsklasse boven de f 650,— en hiervan is de helft duurder dan f 750,—. De motoren en de scooters vin den minder aftrek dan de handela ren zouden wensen. Er worden er slechts 8000 per jaar verkocht. De weeldebelasting, die op deze cate gorie tweewielers rust, staat volgens de handel een grotere omzet in de weg. seerde „zeepkisten" wil weten kan terecht bij de stand van de Stich ting Karting Nederland en de ren- sportenthousiasten zullen een col lectie racemodellen kunnen bekij ken, waarmee grote successen zijn geboekt. Er is een speciale stand, waar men antieke fietsen kan zien zoals de tweelingfiets en de lig fiets, en de Veteraan motoren Club heeft een verzameling his torische motorrijwielen uitge stald. Bij de bijzondere inzen dingen op deze RAI is o.m. nog een in werking zijnd motorrij wielreparatiebedrijf van de BOVAG en een stand van het Verbond Voor Veilig Verkeer. Vouwfiets is geen mooi woord, maar misschien dat het publiek gedurende de tweewie- ler-R.A.I. een andere naam vindt, zoals de Amsterdamse journalist Henri Knap destijds het woord ..bromfiets" uitvond voor „rijwiel met hulpmotor". Met vouwfiets worden alle fietsen, die inklapbaar of uit- neembaar zijn, aangeduid. automobilisten met parkeerpro blemen of automobilisten, die naar de Veluwe rijden voor een fietstochtje, voor watersporters, voor binnenschippers en voor kleinbehuisden met weinig bergruimte. In nog teveel gevallen is de vouwfiets nog te opvallend. Al fiet sende voelt men zich als een clown in het verkeer. Maar er zijn ook enige ontwerpen, waarvan men uiterlijk niet vermoedt met een vouwfiets te doen te hebben. Zeven Nederlandse fabrieken ma ken nu reeds een vouwfiets: Gazel le, Batavus, Fongers, Germaan, Phoenix. Pon en Union. Voorts is er van Union de Stranofiets. die opvalt door het kleine voorwiel en zo uit een circus schijnt te komen. Naast deze acht Nederlandse vouw fietsen zijn er nog twee buitenland se merken in de handel, n.l. de Britse Moulton-fiets met een ex clusieve vormgeving en voor- en achtervering en de Franse Moby- lette. Wie er zin in heeft, kan op het proefbaantje in de RAI de fietsen proberen. Ook vouwfietsen, die in Neder land nog niet in de handel zijn, kan men in de RAI-hallen bewonderen. Deze bestaan uit acht Duitse mer- Het RAI-gebouw was om getoverd in een groot voor jaarspark met bloemen, la nen. bomen en groene hees ters' toen de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel vanmorgen de 48ste RAI-tentoonstelling opende. De „48ste" Is gewijd aan de tweewieler. In de grote hallen zijn 120 stands te vinden met het nieuws op het gebied van fietsen, brom fietsen, motorrijwielen en scooters. En er is veel nieuws dit jaar. Tientallen merken presenteren hier hun nieuwe modellen. Enkele fabrieken tonen hier zelfs hun produk- ten als wereldprimeur. De tweewieler-RAI is tot en met zaterdag 7 maart ge opend. Op deze pagina geeft onze Amsterdamse corres pondent een aantal bijzon derheden over de expositie. Geen auto, geen scooter, maar een AUTOSCOOTER De drie- en vierwielige auto scooters horen niet thuis bij de auto's en niet bij de tiveewielers. Het zijn lichte bestelwagentjes en de uitsluitend voor de sport bestemde karts. Maar omdat ze constructief nauw aan de mo torfiets zijn verwant, hebben ze een bescheiden plaatsje op deze RAI-tentoonstelling gekregen. Er zijn twee typen autoscoo ters: de Duitse Messerschmitt met 200 cc tweetactmotor en drie wielen en de thans Britse, maar van huis uit Duitse Hein- kel-Trojan, die een 200 cc kop- klepmotor heeft en op vier wie len staat. De achterwielen staan zo dicht bij elkaar, dat ze voor de wet voor één wiel gelden en dus ook met een motor rijbewijs mogen worden bereden. OP TREKTOCHT DOOR DE RAI Eén van de attracties op de tweewieler-R.A.I. is de „trek tocht" langs tien in de hallen verspreid liggende stands, die inzendingen bevatten van toeristische instellingen. Iedere tentoonstellingbe zoeker krijgt een toeristisch paspoort uitgereikt, dat op elke toeristische stand zal worden afgestempeld. Bij een juiste beantwoording van de daarbij gestelde vragen geeft zo'n volgestempeld paspoort kans op het winnen van aan trekkelijke prijzen. De stands worden bezet door het Zuiderzeemuseum i compleet met tjotter en kle derdrachten), Schiphol, de Drentse fietspaden, de Keu kenhof, het scheepvaart- en luchtvaartinstituut in Rot terdam. het planetarium van Franeker, de Deltawerken, de Amsterdamse dierentuin Ar- tis, de kaa(r)sstad Gouda en de groenstrook van Apel- r doorn. 0__ 0 ken. een Frans een Italiaans en 4 uiterlijk. Gelukkig lijn er een Japans merk. 3 De meeste primeurs op de tweewieler-R.A.I. treft men aan bij de bromfietsen, waar maar liefst 22 fonkelnieuwe ontwerpen op kopers staan te wachten. Er zijn geen revolu tionaire ontwerpen bij, maar men kan wel stellen, dat er over de gehele linie sprake is van een logische voortzetting van de ontwikkeling, die in niet ge ringe mate door de smaak van het publiek wordt bepaald. Dat wil zeggen, dat de bromfiets ..prolliger" is geworden van ook technische verbeteringen, die ten goede zijn gekomen aan de betrouwbaarheid, de levens duur en de veiligheid. De bromfiets deed 16 jaar gele den zijn intrede in ons land als het „rijwiel met hulpmotor". Van die oorspronkelijke opzet om de fiets te motoriseren is weinig over gebleven. De behoefte om door een licht motortje het trappen af te schaffen heeft geleid tot de ont wikkeling van een vervoermiddel, dat dichter bij de motorfiets dan bij de fiets staat. Prijs In teken van toerisme Er is op deze tweewieler-RAI veel nieuws te ontdekken. En zo'n ont dekkingsreis door de RAI-hallen geschiedt in een prettige sfeer. Men is op de gedachte gekomen om de tweewielertentoonstelling in het te ken van het toerisme en de recrea tie te brengen en dat heeft de aan trekkelijkheid aanzienlijk verhoogd. De ANWB is natuurlijk als wlelrijdersbond van de partij. In een grote voorlichtingsstand kan men zich over de aankoop van tweewielers door deskundigen laten adviseren. Maar de bond heeft ook een groot toeristisch centrum, inge richt, waar men precies kan ver tellen welke verrukkelijke plekjes in ons land met een tweewieler te be reiken zijn. Scooter-enthousiasten vinden op de RAI hun organisaties vertegen woordigd. Wie meer van gemotori- Een merkwaardig apparaat, dat bij nadere beschouwing een fiets blijkt te zijn. Het is een model van Gazelle, dat uit gevouwen'' niet van een normale fiets is te onderschei den. Er is al jaren gezocht naar een methode een bruikbare flets te maken, die bijv. in de bagageruim te van een auto kan worden mee gevoerd. Ontwerpers in de gehele wereld hebben zich er het hoofd over gebroken. In het RAI-gebouw kan men nu de resultaten zien: nergens ter wereld heeft men ooit 21 verschillende constructies van vouwfietsen bijeen kunnen zien. Nu kan dat wel, op de speciale vouwfietsenstand. De fabrikanten en importeurs vertellen daar, voor wie die vouwfiets bestemd is: voor De algelopen tien jaar is de fiets van het zware, traditioneel-zwarte model ontwikkeld tot een licht, handelbaar en sportief vervoer middel. Wat zullen de komende tien jaren brengenDe Amerikaanse ontwerper Ben G. Bowden is zijn tijd in ieder geval ver vooruti. Hij ontwierp deze plastic fiets, die op de twee wieler-R.A.I. te zien is. In de motor- en scooterbran che gaan de zaken noa niet naar wens. De totale vencopen, met name die van de scooters, liepen vorig jaar nog wat terug en kwam niet boven de 8.000 uit. Toch is de motorhandel op timistisch over de .resultaten die de tentoonstelling van tweewielers voor de verkoop kan geven De fabrikanten heb ben er namelijk voor gezorgd, dat men met behoorlijke papie ren kan komen. Daar zijn dan de lichte, goedkope motorfiets jes met de 50 cc motor, nét geen bromfiets meer. Verder zullen op de komende R.A.I. ook nieuwe ultra-lichte scooters te zien zijn. Vooralsnog echter heeft de over heid de belemmeringen voor een grote opvang van de lichte motor fiets en scooters niet opgeheven. Deze tweewielers blijven vallen onder de weeldebelasting, waardoor zü in verhouding tot bv. de zwaar dere typen bromfietsen te duur zijn. Nieuwe modellen Bij de scooters en motorrij wielen zijn tal van nieuwe mo dellen. Een twaalftal is geheel nieuw voor Nederland, een vier tal kan zelfs tot wereldprimeur worden gerekend. Het afgelopen jaar bestond de helft van de geïmporteerde mo torrijwielen uit lichte motor fietsjes van 50 cc. In de RAI- hallen zullen de meest bekende merken in deze klasse (de DKW, Kreidlert NSU, Honda en Ariel) Scooters De Britse fabriek Greeves zorgt voor een nieuwtje met de "Challinger", een 250 cc cross machine met tweetactmotor van eigen fabrikaat. gezelschap krijgen van een nieuweling, de Nederlandse Be- rini met Japanse Suzuki-twee- tactmotor, die vier versnellin gen heeft en een elektrische starter. Een bijzondere aanbieding in deze klasse is ook de sportieve Hercules k50 met speciale sachs-motor, die niet minder dan 4,5 pk ontwikkelt en over vijf versnellingen beschikt. Top scorer wat vermogen betreft is in de 50 cc-klasse de Honda- kopklepper, die 5 pk telt. Ter vergelijking: de populaire 125 cc motoren van voor de kort na de oorlog haalden slechts 3 a 3Vz pk. Enkele merken Een trap hoger dan de ultra- lichte klasse, staat de 100 co mo toren van Zundapp (tweetact) en Ducati (kopklep), die een maxi mum vermogen van rasp. 8,2 en 6 pk hebben. Het eertijds grote aan bod ln 125 cc-machines is tot enkele merken ineengekrompen, waarvan de Java-cz, de laagst geprijsde mo torfiets boven 50 cc (f 999,de enige tweetact is. De andere, Gi- lera, Ducatie en Honda zijn kop- kieppers. Van de overige merken zijn er de bekende modellen van 175 tot en met 600 cc, die voor het me rendeel geen ingrijpende wijzigin gen hebben ondergaan. Een nieuweling op de RAI is het Britse merk Greeves, die een cross motor brengt met tweetactmotor van eigen fabrikaat. De Duitse Maicofabriek brengt als nieuw mo del de 250 cc supersport met van haar wedstrijdmachines afgeleide 24,8 pk tweetactmotor. Nieuws is bij dit merk ook een 250 cc motorcross- model met extra licht wlcgframe van dubbele buizen, waardoor het totale gewicht slechts 98 kg is. In het scooterland Italië is sinds enige tijd een tendens naar scooters met lichtere mo toren waar te nemen. De be langrijkste scooterleveranciers van Nederland, Vespa en Lam bretta, zijn daarin meegegaan: Vespa brengt nu een 50 en een 90 cc en Lambretta een 100 cc. Gezien de grote belangstelling voor lichte motorrijwielen in ons land zullen er zeker gega digden zijn voor de lichtgewicht scooter. De 98 cc Lambretta een wereldprimeur heeft drie versnellingen en een vermogen van 4.5 pk. Van dit merk zijn er voorts te zien de 150 Li-special, een opgevoerde versie van de 150 cc en het type ,200 Jetmet een 200 cc motor en schijfrem men. Nieuw voor on3 land is ook de Aermacchl „Brezza", een 150 cc twee tactscoo ter. Voor het eerst is op de RAI de Oostduitse scooter MZ Berlin met een krachtige 150 cc tweetactmotor (9,5 pk). Prijsverlagingen De andere merken zijn ten op zichte van de 1963-modellen vrijwel ongewijzigd gebleven. Prettig zijn enkele belangrijke prijsverlagingen Hercules en de vier tact Heinkel „Tourist"). De prijzen liggen voor bijna alle merken beneden het ni veau van 1961, het Jaar van de vo rige tweewielertentoonstelling. Behalve 11 scootermerken zullen op de tentoonstelling ook de auto scooters Heinkel-Trojan en Messer schmitt worden geëxposeerd, die beide al bekend zijn- Op de RAI-tentoonstelling vin den wij toch nog twee pioniersmer- ken die van het begin af een com plete bromfiets hebben geleverd en die sindsdien hun basis-ontwerp trouw zijn gebleven. De Kaptein Moby lette is in zijn eenvoudigste uitvoering thans ÏO procent goedkoper dan bij zijn in troductie vijftien jaar geleden, ter wijl de tweede pionier, Solex, de prils al die jaren op hetzelfde lage niveau h§eft gehandhaafd. Met resp. f 369 en f 399 zijn de Moby- lette en de Solex de goedkoopste brommers op deze RAI. Om even bij de prijzen te blij ven: ondanks de technische verbe teringen en verfraaiingen zijn de bromfietsmodellen 1964 in door snee niet duurder dan de 1963-mo dellen. Men heeft er keuze in prij zen van f 369 tot f 969. Bij de „luxe"-, „sport"-, of „snel"-brommers hoe men ze ook wil noemen is er een ten dens tot forsere en dus zwaardere uitvoering. Een vergelijking met de vorige tentoonstelling toont dit aan: in 1961 wogen van de 150 bromfietsen, waarvan het gewicht bekend was, 115 minder dan 60 kg en 45 meer. Thans is deze verde ling tussen 175 bromfietsen: 80 minder dan 60 kg en 95 daarbo ven. Aan het toenemen van het gewicht hebben bijgedragen de ste viger frames en voorvorken, de for sere uitvoering van de achterve ring, de meerversnellingsmotoren, al of niet voorzien van geforceerde luchtkoeling, dc dikkere ban den, de grotere brandstoftanks, de beplating, de grote remmen en de luxueuzer uitvoering. Gemakkelijker Die zwaardere brommers zijn ge makkelijker te bedienen dan hun voorgangers, dankzij de invoering van de automatische koppeling, bij welke uitvoering de „staande pe- daalstart'-methode nu ook op de laaggeprijsde modellen ingang heeft gevonden. Aan de geluid demping wordt steeds meer aan dacht besteed. Volgens de thans geldende voor schriften mag geen grotere geluidssterkte dan 74 decibel wor den voortgebracht. Deze norm zal in de toekomst tot 73 decibel wor den verlaagd. Bij de keuringen door het RAI—TNO-instituut blij ken de meeste bromfietsen, die thans worden aangeboden, ver beneden deze grens te liggen. Voor- en achterveringen hebben als regel hydraulische dempers ge kregen. De geforceerde luchtkoe ling wint veld. In een enkel geval is hierin zelfs een thermostaat aangebracht, die de toevoer van koellucht rond de cilinder automa tisch regelt. Zwaardere remmen met een overcapaciteit zijn in staat om het na diverse duizenden kilo meters optredende verlies aan rem mend effect op te vangen. Van de 41 geëxposeerde merken zijn er 22 van Nederlands fabri kaat, zeven van Italiaans en zes van Duits en één uit de 'anden Joego-Slavië, België. Japan, Oos tenrijk, Zweden en Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5