MAREL Husk over politiek inzake VIETNAM ZWOLSMAN KOOPT OOK DE EUROMAST LANCIA AUTO'S 2545 NAZI-MOORDENAAR VRIJGESPROKEN Groeirijpe vaste planten occasions SS alles Vlieland MAREL - ZWART - (Sed Nog geen beslissing over verplaatsing van de gevechten Crisis in Genève U kunt automatisch wassen GEVECHTEN IN LAOS Echo I weer zichtbaar iAeuw$ WASSENAAR WEERBERICHT Mededeling tijdens tv-interview Geen politieke oplossing VOl AUTOMATISCHE DEMCO N.V. Rusk over de ontwapening J ogel dwingt vliegtuig tot landen STRIJD IN KASJMIER Eis luidde zeven jaar Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 No. 31199 De Zwolsman Groep heeft na lang onderhandelen ook de hand weten te leggen op de Euromast, de lange bezienswaardigheid van Rotterdam, en de Amsterdamse RijtuigmaatschappijDit nieuws liet onroerend-goed-magnaat Reindert Zwolsman gisteravond tus sen neus en lippen los tijdens een interview, dat hem werd afge nomen in zijn kasteelachtig buitenhuis in Loosdrecht. Het waren niet de enige nieuwtjes, i die hij in petto had Wanneer hij rijksgoedkeuring zal krijgen, zal de Portugese synagoge aan de Haagse Prinsessegracht worden verbouwd tot een cultureel centrum, waarin lezin gen, recitals en exposities gehouden kunnen worden. Bovendien heeft de EMS een jaar lijkse cultuurprijs ingesteld voor jon ge Nederlandse kunstenaars tot der tig jaar. Het ene jaar zal deze prijs, die f 10.000,bedraagt, worden bestemd in de sector van de schilder, en beeldhouwkunst, het andere jaar voor de groep muziek en architec tuur. Het geld ls bedoeld voor een studieverblijf van een jaar in Frank rijk. De heer Zwolsman is tot dit idee gekomen om de culturele banden met Frankrijk aan te halen. Het is de bedoeling deze prijzen jaarlijks uit te reiken op een gala-avond in het Kurhaus in Scheveningen, die een geheel Frans karakter zal dragen en waaraan dan ook steeds Franse kun stenaars van grote naam zullen mee werken. rinaixciën Over de financiële activiteiten van de Zwolsmangroep heeft de heer Zwolsman in zijn tv-interview ge zegd, niet te werken met buitenlands kapitaal. De waarde van de bezittin gen zou nu zo'n 300 miljoen zijn, 165 miljoen meer dan aan het eind van 1962. De EMS heeft bovendien voor 160 miljoen aan nieuwbouwprojecten in uitvoering. Plannen voor 200 miljoen liggen klaar. Zij wachten op rijks goedkeuring. De nieuwbouwprojecten zijn voor het overgrote deel bestemd voor de verkoop. Amusement Met de Euromast heeft de Zwols mangroep opnieuw een belangrijk project in de amusementssfeer in handen gekregen Vorig jaar werd nog in de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Euromast besloten tot beschermende maatregelen om Zwolsman het opkopen van de ven nootschap te beletten De Zwolsman groep heeft dus toch gewonnen De N.V Euromast boekte in 1962 een brutowinst van bijna 6 ton, het kapi taal bedraagt 2.4 miljoen. De aande len. op de incourante effectenmarkt verhandeld, schommelen in de buurt van de 420 procent. De Euromast, in 1959 gebouwd, zou in 25 jaar worden afgeschreven. Vo rig jaar is men er niet in geslaagd het dividend verder te verhogen. Het percentage bleef zeven, zoals In 1961. De oorzaak hiervan was het slechte resultaat van de eerste wintermaan den van 1963 Auto's VRAAG DEMONSTRATIE HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 Generaal Boenthleng van de recht se strijdkrachten in Laos heeft mee gedeeld dat woensdag een strategi sche stelling in handên van de linkse iPathet Lao) troepen is gevallen, waardoor de oostelijke flank van de belangrijke, reeds lang omstreden Vlakte der Kruiken geheel onbe schermd is. Dit zou kunnen leiden tot verlies van de vlakte en de generaal noemde de militaire toestand dan ook ,.zeer ernstig". Vertegenwoordigers van de drie groepen linksen, rechtsen en neu tralen voeren herhaaldelijk be sprekingen om een einde te maken aan alle gevechten in het land. maar men is er nog steeds niet in geslaagd een algehele vrede tot stand te bren gen. In een door de rechtse strijdkrach ten uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de militaire toestand in het Koninkrijk snel slechter wordt. Toegegeven wordt dat een aantal stellingen in de provincie Sam Neua verloren is gegaan. De Vlakte der Kruiken ls In han den van neutralistische troepen on der leiding van generaal Kong Le. De sterrenwacht te Utrecht maakt bekend dat de Amerikaanse ballon satelliet Echo-I de komende dagen weer te zien zal zijn, gaande van west naar oost aan de zuidelijke hamel. Zij zal een grootste hoogte boven de horizon bereiken, die ligt tussen 45 en 65 graden. Zij zal zich op de in onderstaande tabel aange geven dagen en tijdstippen Juist in het zuiden bevinden. Hedenavond om 21.07 en om 23.07 uur, zaterdag om 19.58 en om 22.00 uur, zondag om 20.53 en om 22.54 uur, maandag om 19.46 en om 21.48 uur, en dinsdag om 20.41 uur. De andere ballonsatelllet Echo-II zal de komende weken nog niet te zien zijn. Met het overnemen van de ARM heeft de Zwolsmangroep zijn bezit tingen in de automobielbedrijven weer uitgebreid. Behalve het grote Rotterdamse automobielbedrijf Pie- tersen. heeft de Zwolsmangroep nu ook de AT AM (Citroen-dealer), die een dochter is van de ARM. De ARM zelf heeft agentschappen voor de merken Renault. General Motors (Opel. Chevrolet, Vauxhall en Bed ford». Saab, Alfa en BMW De ARM heeft voorts nog een belangrijke taxi onderneming in Amsterdam en er zijn ook belangen in de autoverhuur (Avis» en in vleesvervoer (WA). De aan<ielen-ARM staan genoteerd op 382 procent, het kapitaal bedraagt ruim 4 miljoen. Slot pag. 2 In plastic, z6 te planten, Jonge exempla ren, speciaal gekweekt voor onmiddeL-, lijke groei, voorzien van kleurenafbeel ding van het resultaat. Planten (flox, aster, lupine enz.) v.a. -.95 per drie. Heesters (rozen, gouden regen, ribes, jasmijn enz.) vanaf Begrip voor beter autorijden Grootste sortering auto's in Nederland Wassenaar Rijksstraatweg 336-340, Tel. 01751- 2545 Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, Tel. 08300-36344 Eindhoven Blaarthemseweg 140, Tel. 04900-69266 Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) j Uit het Leidsch Dagblad van i t 27 February 1864: i De dag van Woensdag l kenmerkte zich te Londen f door een vreeselijke straf- oefening. Vijf misdadigers werden bij Old Bailey ter t dood gebragt. Men moet be- 4 treuren dat de doodstraf nog 4 blijft bestaan, en dat er gee- l ne afdoende pogingen in het i f werk worden gesteld om haar i t af te schaffen. Te Tiel is een koopman, J tevens lid van den Gemeen- teraad, naar men zegt, een passief van ongeveer drie tonnen gouds achterlatende, vertrokken, zonder dat men weet waar heen. maar tot groote schade van zijn naas- te betrekkingen en van vele neringdoende ingezetenen, i die hem hunne opgespaarde gelden hadden toevertrouwd. acteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredactwur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN T"etoon Dlrecue tn Adminicle: 25041; Redactie: 31507 f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 LEIDSCH DAGBLAD ZWAKKE WIND (Van onze correspondent in Washington) Uit de vele vragen die gisteren aan Dean Rusk, de Amerikaanse aister van Buitenlandse Zaken, op een persconferentie werden meld, kwam duidelijk de onzekerheid en verwarring naar voren rtr de Amerikaanse politiek ten aanzien van Zuid-Vietnam. De iwoorden van de minister toonden aan dat hij zich, evenmin de andere woordvoerders van de Amerikaanse regering, wil daten over een mogelijke wijziging in de Amerikaanse politiek n opzichte van Vietnam. Geruchten over voornemens de strijd verleggen naar Noord-Vietnam werden ontkend. Volgens isk zou strijd op Noordvietnamees gebied de infiltraties en errilla-activiteit in Zuid-Vietnam op zichzelf niet beëindigen. Wat opviel was dat Rusk een ge- rek over een politieke oplossing op moment uitgesloten acht. Dit zou lyens hem kunnen betekenen, dat de Verenigde Staten verwacht fdt dat zü Zuid-Vietnam aan de made van de communisten overle- rtn. Een regeling is denkbaar in idoost-Azië als de communisten m naburen ongestoord hun eigen laten leiden. Uit alles bl(jkt dat Amerikaanse zegslieden geen heil m in een gesprek voordat men de stand in Zuid-Vietnam feitelijk en Bitair onder de knie heeft. En juist irover zijn de meningen in de Dtrikaanse hoofdstad niet optimis- eh. Beslissingen zullen wel moeten ichten op het resultaat van het a.s. nek van de minister van Defensie rNamara aan Vietnam. In antwoord op vragen zei de mi ter nog, dat er geen bewijzen zijn er de aanwezigheid van Chinese of üssische troepen in Zuid-Vietnam. steun voor de Vietcong komt voor melijk uit Noord-Vietnam, hoewel Zuid-Vietnam uit China afkom- ige wapens zijn buitgemaakt. Over de toestand in Zuid-Vietnam meldt AFP nog. dat gisteren in het gebied van Foe Coeong, ongeveer veertig kilometer ten noorden van WASMACHINES AEG. - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO CORDES Bel voor demonstratie De Verenigde Staten en de Sow jet-Unie zijn het gisteren als voor zitters van de ontwapeningsconferen tie in Genève niet eens geworden over de agenda voor de behandeling van een aantal ontwapeningsmaat regelen. De Amerikaanse gedelegeerde, Foster, die dezelfde dag naar zijn land terugkeerde om president John son verslag uit te brengen, zei voor zijn vertrek tot persvertegenwoordi gers: „Wjj zijn niet ontmoedigd, doch het zou prettiger zijn geweest als er wat meer voortgang had ge zeten in de besprekingen, die op 21 januari werden hervat". De ontwapeningsconferentie zal nu volgende week woensdag in ple naire besloten vergadering bijeenko men om te trachten zelf haar agen da vast te stellen. Foster zei, dat president Johnson enkele „zeer be langrijke" voorstellen had gedaan, waaronder een gecontroleerde beper king van strategische kernraketten en een beëindiging van de produktie van splijtbaar materiaal voor kern wapens. De Sowjet-Unie heeft op deze plannen nog niet gereageerd, zei Foster, die hoopte dat deze stilte een bewijs van interesse betekende. In oonferentiekringen verklaarde men, dat de Sowjet-Unie vasthoudt aan haar standpunt volgens hetwelk voorrang dient te worden gegeven aan het Russische voorstel dat de militaire begrotingen met tien tot vijftien procent moeten worden ver laagd en aan haar denkbeelden over voorkoming van het verspreiden van kernwapens. Op hun beurt willen de Verenigde Staten eerst een bespre king van president Johnsons voor stel. De plaats van Foster zal geduren de zijn afwezigheid worden ingeno men door Adrian Fisher. Saigon, een Zuidvietnamese patrouil le in een hinderlaag is gevallen. Na afloop van het gevecht telde men vijftien doden en vier vermisten, ter wijl een groot aantal wapens in han den van de rebellen was geraakt. De verliezen aan Vietcong-zijde zijn niet bekend. Minister Rusk heeft gisteren een gesprek gehad met de Russische am bassadeur in Washington. Dobrinin, over de jongste ontwikkeling in de ontwapeningsconferentie in Genève. De Amerikaanse minister zei, dat de VS. en de Sowjet-Unie met elkaar zouden blijven overleggen om er ach ter te komen waar vorderingen ge maakt zouden kunnen worden. De Amerikanen, aldus Rusk, zouden ge duld moeten blijven oefenen omdat er zoveel op het spel stond. In de Amerikaanse hoofdstad be staan over mogelijke resultaten in Genève voorshands geen grote ver wachtingen. Wat er eventueel later uitkomt, hoe klein ook, zal men hier een meevaller vjnden, zonder dat men een keerpunt in de bewapenings wedloop verwacht. Dat Rusk speciaal met de Russische ambassadeur Do brinin moest spreken over de Ge- neefse conferentie, is volgens politie- ke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad een duidelijke aanwijzing dat het gesprek daar dreigt vast te lopen. (Van onze Bossche correspondent). Een 29-jarige kapitein-vlieger is gisteren gedwongen een nood landing te maken op de vliegbasis Eindhoven, omdat hij boven Son op onzachte wijze in aanraking kwam met een vogel. Deze vloog tegen de ruit van de cockpit, die werd verbrijzeld. De vlieger werd ernstig gewond aan zijn ogen en aan zijn hoofd, maar slaagde er desondanks in de Thundcrstreak veilig aan de grond te krijgen. De laatste dagen is er een vijftal bot singen geweest tussen vogels en vliegtuigen van de Kon. Lucht macht. Prinses Irene en Don Carlos hebben zich gisteren in Lech aangesloten bij de Koningin en de Prins. De koninklijke gasten voor Hotel Post. Don Carlos zou vandaag weer vertrekken. De Koningin, de Prins en Prinses Irene zullen morgen per vliegtuig naar Nederland terug keren. Pakistaanse cn Indiasche troepen hebben woensdag een zwaar gevecht geleverd aan de grens van het Pa kistaanse deel van Kasjmier, zo heeft i het Pakistaanse persbureau gisteren j gemeld. De Indiasche troepen zou- den met „zware verliezen" terugge slagen zijn. Volgens het persbureau warén de Indiërs de bestandsgrens overgetrok ken om een Pakistaanse voorpost te vernietigen. Op hun terugtocht zou den de Indiasche troepen drie in woners van Kasjmier hebben mee genomen en een mohammedaans heiligdom hebben ontwijd. Een waarnemer van de Verenigde Naties zou op weg zijn naar de plaats waar gevochten is. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken mevr. Gol- da Meir is gisteren in Amster dam in het stadhuis door het ge meentebestuur ontvangen. Bur gemeester Van Hall bood haar als herinnering een fotoboek aan. Een Duitse oorlogsmismadiger. de voormalige SS-onderofficier Leon- hard Scherer, is gisteren door de rechter in Kempten vrijgesproken. Vastgesteld werd, dat Scherer in sep tember 1942 tussen de vijftien en dertig Russische vrouwen, kinderen en oude mannen heeft gedood, maar dat hij dit in opdracht had gedaan. Tegen Scherer was zeven jaar gevan genisstraf geëist. Scherer had opdracht gekregen naar partisanen te zoeken en had zijn slachtoffers in een schuur on dergebracht. Daarna beval hij deze schuur in brand te steken. Degenen die erin slaagden aan de vuurdood te ontsnappen, vielen onder het ma de schuur. Scherer zelf beweert, dat hij in de vlammen geschoten heeft om de Russen de verschrikking van de verbrandingsdood te besparen. Scherer werd woensdag na acht tien maanden voorarrest in vrijheid gesteld. Hij was postbode. De president van de rechtbank zei in zijn uitspraak, dat is vastgesteld dat Scherer zijn misdaden op bevel had gepleegd. Hoewel beklaagde niet het gevaar liep zelf gedood te worden wanneer hij niet aan het bevel tot het doden van de burgers had vol daan, moet als verzachtende omstan digheid gelden dat hij daarvoor vreesde Het K.N.M.I. verwacht van heden- lot morgenavond Vry veel bewolking met vannacht bi in de ochtend plaatselijk mist. Zxakke tot matige wind uit ooste- richtingen. Over het algemeen *ïs lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 FEBRUARI Zon op: 7.29 uur; onder: 18.18 uur. Maan op: 20.37 uur; onder: 8.41 u. Hoogwater te Katwijk te 4.40 en 1653 uur. Laagwater te 0.28 en 12.50 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1