Bachs Johannes Passion: een muzikaal evenement kunst Grootse prestatie onder Willem Mizée kaleiöo$£Q9P Dertig scholieren reageerden positief „LEIDS KAMERKOOR" ZONG: Christiaan de Moor gehuldigd Teenage Love „bij Centrum" Uitdaging beantwoord Dpgerieht 1 maart 1860 Woemdag 26 februari 1964 Derde blad no. 31197 D ACHs' ..Johannes Passion", ditmaal door het ..Leids Kamer- koor" van Mizée gezongen in de Stadsgehoorzaal, inplaats van in de de Zuiderkerk. Persoonlijk prefereren wij, wat de geestelijke sfeer betreft, stellig de laatste, akoestisch voldoet de eerste echter beter en krijgt het ge heel nóg meer relief, kleur en uitdrukkingskracht. Men herinnert zich wellicht onze enthousiast gestemde vorige beschou wing over de interpretatie van dit thans vier jaren bestaande koor, dat nu wel volledig met de „Johannes Passion" vergroeid lijkt, evenals het genuanceerd accompagnerende Re sidentie-Orkest. Die interpretatie is zoveel mogelijk in overeenstemming met de authen tieke uitvoeringspraktijk: een ka merkoor van ten hoogste 32 leden en het bovengenoemde kleine orkest, be staande uit gerenommeerde krachten. Zü streven gezamenlijk, mèt de so listen naar steeds groter verdieping in deze on vergelijk schone passie muziek. zoveel dramatischer dan de Matthaus Passion en waarbij de figuur van Jezus meer op de achter grond blijft. Verbazingwekkend te weten, dat Bach zelf er aanvankelijk slechts matig mee ingenomen was. In Köthen gecomponeerd, werd het werk in 1724 te Leipzig voor het eerst ten gehore gebracht, het raakte daarna ondanks wijzigingen langzaam aan in vergetelheid Tot 1833: toen klonk deze muziek ln Berlijn opnieuw en sinsdien over de ganse wereld, al blijft de Matt haus Passion favoriet. Ingeburgerd Hoe ook: de „Johannes Passion" is in onze stad nu volkomen ingebur gerd. Dank zij het onvermoeide stre ven van Mizée. de absoluut volwaar dige drager van het geheel. Het was alsof allen elkaar hervon den hadden en het uiterste wilden geven om deze uitvoering minstens tot een gelijkwaardige van de voor gaande, reeds zo superieure te ma ken. En inderdaad: het lukte! Mizée gaf er met al zün getrouwen opnieuw een doorvoelde, menselijke, bezonken, vocaal zowel als instru mentaal gave uitbeelding van, ge spannen en innerlijk beleefd tot in détail, ontroerd aangehoord door de velen, die deze wereld van Bach als een hemelse gave en zegening in zich opnemen. Het viel op, dat koor en orkest el kaar thans zo goed verstaan, dat van het begin tot het eind een ongebro ken homogeniteit zich kon handha ven. Daarbij sluiten zich ook de so listen aan, precies op de hoogte als zü zün van de opvattingen van de dirigent, die aan dit werk in waar heid zün „ziel en zaligheid" verpand heeft. Uit gulden tijd Die solisten waren allereerst de bas Herman Schey, in zijn sublieme en hoogwaardige vertolking van de Christuspartü- Zün stem handhaaft zich door de jaren heen, er is eigen lijk nog geen vlekje aan te bespeu ren. Hü is een meesterzanger, zoals wij deze tegenwoordig nog slechts zelden op het podium aantreffen. De superieure voordracht is al een won der op zichzelf, een voorbeeld voor talloze jongeren, die in hem een der „groten" van een voorbü gulden tydperk mogen begroeten. Uit dat tijdperk waren in de zaal aanwezig: Theodora Versteegh en Willem Ra- velli. Ook zy zullen ongetwüfeld met voldoening de nog altüd hoge pres taties van hun voormalige confrère begroet hebben. Opnieuw waren er eveneens Ank Reinders, wier reine sopraan aan glanzing en volume heeft gewonnen en uitgegroeid is tot een Bachzange- res, met wie terdege rekening gehou den moet worden. Wü hebben het geluk gehad de opmerkelüke groei van deze stem door de jaren heen te mogen volgen en zün verheugd, dat zü de grote traditie van illustere voorgangsters weet te continueren. Ook in de alt Rükje Wolleswinkel vindt Mizée een hechte steun. Spe ciaal in de aria „Es 1st vollbracht" kon men onder de indruk komen van haar volumineuze stem, al blüft het voor haar blükbaar moeilük. een nog steeds optredend vibrato geheel af te leren. De tenor - evangelist Chris van Woerkom huldigden wü reeds menig maal om zün vloeiend brengen van de recitatieven. Dank zü zijn emi nente techniek treedt generlei ver moeidheid op en blüft zijn stem tot het einde toe fris. Hü is iemand, op wie men steeds weer bouwen kan! Helaas kan dit niet van de tenor Cornells Kalkman (belast met de aria's) gezegd worden. Deze gebruikt zün stem totaal verkeerd, zü klinkt kelig en ongelijk, de registers zün niet geëgaliseerd. In het verloop van de avond kwam er wel enige verbe tering, doch het peil der andere so listen werd door hem toch in genen dele bereikt. Henry Blackmon was weer de uit nemende, begripvolle en kernachtige bas. die grote aandacht tot zich wist te trekken. Een eer Interuniversitaire voor studenten SCHRIJFSTER VAN „PEYTON PLACE" 39 OVERLEDEN Grace Metalious, schrüfstcr van het geruchtmakende boek „Peyton Place", dat het leven in een klein Amerikaans stadje beschreef, is op 39-jarige leeftüd aan een leveraan doening in een ziekenhuis in Boston overleden. Mevrouw Metalious is driemaal in haar leven getrouwd en tweemaal met dezelfde man. Haar eerste echtgenoot, George Metalious, gaf zün onderwijzersloop- baan in hun woonplaats Gilmanton op wegens de verontwaardiging, die naar zün zeggen over het boek van zün vtouw ontstaan was. Hun huwe lijk leed schipbreuk, maar later trouwden zü opnieuw. Het boek „Peyton Place", dat in 1 Opera's hij Forum' Voor het komende seizoen heeft het operagezelschap „Forum" uit En schede de volgende werken op 't pro gramma geplaatst: „Der f liegende Hollander" van Richard Wagner, „De girelvissers" van George Bizet, ,X>ie auberflöte" van Mozart en de ope rette „Arizona Lady" van Emmerich Kalman. tüd in Amerika enorme opgang en er werden miljoenen exemplaren van verkocht. Grace Metalious heeft na het succes van haar eersteling nog enige andere boeken geschreven, waar onder „Strakke witte boord". „Terug keer naar Peyton Place" en „Geen Adam in Eden". Dit laatste boek werd vorig jaar oktober gepubliceerd en bracht de schrijfster 500.000 dol lar aan filmrechten op, maar werd 1956 uitgegeven werd, maakte inder- zelf slecht verkocht. De vele superieure instrumentale solisten o.a. Hans Schouwman (kla vecimbel) en Bram Marlijn (orgel) laten wü verder ongenoemd. Een voor een hebben zü echter bygedra- gen tot het sublieme niveau van deze avond die zo mogelük een nog verheffender indruk maakte dan de voorgaande. Het bewonderenswaardige kunnen van het „Leidse Kamerkoor" welk een zelden gehoorde klankproduktie! strekt dirigent Mizée, die ook het i Pan, landelük orgaan van studen- toegewüd spelende orkest met grote 1 ten muziekgezelschappen, zal op 24 kennis van zaken leidde, tot eer. en 25 april in Wageningen een mu- En onze stad mag het zich tot een riek interuniversitaire houden. De eer rekenen een „Johannes Passion" vorige concoursen werden gehouden van deze voorname en edele orde te 'n Leiden (1961) en Utrecht (1963). mogen beluisteren! Beide ke"n werd een pianistencon- H cours en een concours voor koor a i Cappella, orkest en koor en orkest gehouden. Het voornemen, de koor- en or kestmuziek om het andere jaar te verwisselen voor kamermuziek, wordt in Wageningen voor het eerst gereali seerd. Daar de Wageningse studenten koor- en orkestvereniging onlangs de beschikking kreeg over de nieuw prof. I van Uven-muziekzaal in het hoofd gebouw van de Landbouwhogeschool, drachtkunstenaresse Nel Oosthout kon zü dit jaar de organisatie van voor de vüftiende maal van Schiphol j Pan-concours op zich nemen. De eerste dag, vrydag 24 april, zal voor een international* Mn». Dit- een planistenconcours worden gehou- maal door Zuid-, Midden- en Noord- den In de jury voor dit onderdeel Amerika. Zü zal 25 maal optreden, zullen o.a. zitting hebben: Gerard r„ 1„ He, Engels he, Ne- deriands. kamermuziekconcours plaats. De jury voor dit concours zal bestaan uit Jaap Stotijn, Felix de Nobel en Jo hannes Röntgen. 's Avonds zal in de aula van de Landbouwhogeschool een slotconcert worden gegeven, waarin behalve de winnende pianist het winnend ka- mermuziekensemble. de voorjaarsuit voering van de Wageningse studenten koor- en orkestvereniging beluisterd kan worden. Nel Oosthout weer op tournee Zaterdag vertrekt de voor- Nadat zü haar programma's in Washington, New York en Boston zal hebben gebracht, zal deze tournee die georganiseerd wordt in samen werking met de Sticusa en met medewerking van de Nederlandse re gering besloten worden met een optreden op 30 april in Mexico ter ge legenheid van de verjaardag van de Koningin. Hildo Krop tachtig jaar Vandaag is de bekende beeld houwer Hildo Krop 80 jaar. Hij verwierf vooral bekendheid met beeldhouwwerken voor openbare gebouwen, bruggen en poorten in Amsterdam. Geboren in 1884 te Steenwijk, werd hij aanvankelijk bestemd voor het bakkersvak. In 1907 volgde echter zijn kunstenaars roeping. In Londen ontving hü lessen aan de Heatherley Arts School, daarna bezocht hü in Parüs de Academie Julian. Na beeldhouwlessen genomen te hebben op de Rüksacademie te Amsterdam, behaalde Krop in 1911 de Pnx de Rome. Daarna volgden reizen naar Berhjn, Rome en Parüs. De opbloei van een moderne Neder landse architectuur, waarbü naar het voorbeeld van Berlage, ook de beeld houwkunst een voorname rol kreeg toegedeeld, werd Hildo Krop van be slissende betekenis. Hü kreeg door zijn samenwerking met de architect van het Schecpvaarthuis J. van der Mey en later met de stadsarchitect van Amsterdam A. R. Hulshoff volop gelegenheid om zün talent te tonen voor monumentale sculpturen. In Den Haag maakte Krop plas tieken voor het PTT-gebouw aan de Rijswükseweg. de Rotterdamse Bank. het Erasmusmonument in de tuin van het Vredespaleis en in oorlogs monument voor de PTT in de Zee straat. Naast al deze beelden in opdracht, schiep Krop ook voor zichzelf een gans oeuvre, dat hem een vooraan staande plaats in d beeldhouwkunst van ons land verleende. Enkele van Kr ops mooiste beelden zijn „Moeder Aarde". „Levensdrang" en „Zomer". Gebonden aan de sociale ontwik keling van zün tüd symboliseerde hü veelvuldig .Arbeid", „Techniek" of „Menselüke Energie". Ook zün figuur „De arbeider", werd een dikwüls voorkomend type aan de gevels van gebouwen tussen de jaren '20 en "30. In zyn beste werken schuilt een kracht en een overtuiging, die de tüd kunnen trotseren. „Een aangewezen bemiddelaar tus sen kunst en publiek", zo schetste mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en voor de buiten landse betrekkingen bij het ministerie j van O. K. en W. gistermiddag in Pulchri Studio, de figuur van de Haagse kunstschilder Christiaan de Moor. De heer De Moor is deze maand 65 jaar geworden en heeft toen zijn functie van esthetisch adviseur van de posterijen neergelegd. Gisteren sloot de expositie van zijn werken, die in Pulchri werd gehouden, welke gelegenheid door zijn vele vrienden werd aangegrepen om de kunstenaar te huldigen. Met zün pensionering bü de PTT is het „bemiddelaar" zün van de heer j De Moor overigens niet beëindigd. Hij is nog steeds als bestuurslid of advi-1 seur aan tal van kunstenaarsvereni gingen en -inrichtingen en openbare lichamen verbonden. De heer Reinink deelde mee, dat staatssecretaris Van de Laar toe stemming heeft gegeven om twee gouaches van de heer De Moor voor de Rükscollectie aan te kopen. <Drs Van de Laar had in zün vorige werk kring gedurende tal van jaren twee schilderijen van de kunstenaar in zün rectorskamer hangen». Namens de vrienden en relaties van de schilder overhandigde de heer Reinink een bedrag waarvoor deze een kunstwerk naar keuze kan ko pen. Dit kunstwerk zal geplaatst worden in de woning van de heer De Moor in Toscane, waar hü een deel van zün tüd zal gaan doorbrengen. Solisten op het concert Jo hannes Passion) van gister avond. V.l.n.r. Henry Blackmon (bas). Herman Schey (bas). Ank Reinders (sopraan)Wil lem Mizée (dirigent). Rijkje Wolleswinkel (alt). Cornelis Kalkman (tenor) en Chris van Woerkom (tenor). (Foto L.D./Holvast) (Deense musical) (Van onze A'damse correspondent) In de rij van musicals zal ons land nog dit jaar de Nederlandse versie van de Deense musical „Teenage Love" kunnen zien. Het producers-duo. MeerburgHof man ("My fair lady" en "Oliver!") hebben de rechten verkregen van deze musical van Ernst Bruun- Olsen, die nu al meer dan een jaar met groot succes in Kopenhagen wordt opgevoerd. „Teenage Love" zal in Nederland op de planken worden gebracht door de Toneelgroep Centrum. Het ligt in de bedoeling Dolf van der Lin« den met de muzikale leiding te be lasten. De musical is een satire op de show business, waar liefde, respect, eer lijkheid en medelüden zouden zün vervangen door seks, populariteit, valse publiciteit en hardheid. MAATSCHAPPIJ VOOR VERZEKERING OP HET LEVEN /HL Onzeref.: N56-9 Rotterdam, 8 februari 1964. De Heer J.H. Fosturaa, Woerden. Betreft: verzekering no. 3758681 op Uw leven. Het is ons een groot genoegen U te kunnen berichten, dat het verzekerde bedrag van bovengenoemde verzekering, groot f 2.000,-- op 10 februari 1964 aan 0 betaalbaar zal zijn. Daar wij het op prijs stellen deze uitkering tydig te doen plaatsvinden, verzoeken wy U de polis met een geboortebewijs spoedig aan onze vertegenwoordiger ter hand te willen stellen, waarna wij een en ander zullen regelen. Wilt U ons tevens mededelen op welke wijze het uit keringsbedrag wenst te ontvangen? Inmiddels verblijven wij, Hoogachtend T.B.C.-omlerzoek in Hardinxvelcl Dertig van de 2698 onderzochte schoolkinderen uit de gemeen ten Hardinxveld en Giessenburg hebben met een omslag gerea geerd op de mantoux-proef (tuberculine-kras). Deze aanwijzingen voor een nadere observatie zijn geen aan leiding om voorlopig op grote schaal ook een onderzoek naar t.b.c. bij volwassenen in te stellen. Dit zün de voorlopige resultaten van het onderzoek, dat onder leiding van de districts longarts van het consultatiebureau in Dordrecht wordt uitgevoerd, nadat een t.b.c.-explosie in Hardinxveld-Giessendam en Gies senburg was ontdekt. Deze tubercu leuze infectie had tot gevolg, datvüf- tien personen in een sanatorium moesten worden opgenomen, en dat bü vüf personen verschünselen zyn geconstateerd, die een verpleging thuis noodzakeUjk maken. Het onderzoek met de mantoux- proef op de kleuter-, lagere en ver- volgscholen is nog niet. geheel ge reed. Eind van deze week komt men hiermee klaar. Twee haarden Bü het onderzoek is het vermoe- j den gerezen, dat er mogelük twee haarden van t.b.c.-infectie zün. De ene is gevonden in een gezin, waarin onlangs een baby van zestien maan den aan t.b.c. overleed. De werk zaamheden van het mantoux-team leidden ertoe, dat absoluut en rela tief meer positieve reacties op de proef moesten worden genoteerd bü dc kinderen, die naar vervolgscholen gaan: van de 902 onderzochte leer lingen reageerden er 23 met een om slag. Dit aantal was zeven bü de 1796 onderzochte kleuters en leerlingen van lagere scholen. Vragen over Spijk Is het waar dat vele gezinnen, wo nende aan de oude Kleef se Postweg in Spijk (gemeente Herwen en Aerdt sinds 1 augustus 1963 moeüükheden ondervinden in verband met de grenssituatie ter plaatse? Dit heeft het Tweede-Kamerlid, de heer Schu ring (CHU) schriftelijk gevraagd aan de ministers van Binnenlandse en Buitenlandse Zaken. Hü wil weten, welke maatregelen de ministers dan denken te nemen, teneinde deze moeilijkheden uit de weg te ruimen. Indonesische studenten naar Nederland De groep van circa 40 Indonesische studenten die het voorgenomen be zoek aan Nederland in de herfst van het vorig Jaar onverwacht zag annu leren, zal nu in mei of lunl naar ons land komen. Het bezoek van de 40 Indonesische studenten, dat vermoeóelük 6 weken zal duren, geschiedt als uitwisseling voor de reis die 40 Nederlandse stu denten vorige herfst door Indonesië hebben gemaakt onder leiding van mr. J. N Scholten. president van de Nederlandse Staatkundige Studenten Federatie. Een Papoea-inwoner van Australisch Nieuw-Guinea was in een hevige woorden strijd met zijn vrouw gewik keld. Deze voegde hem op een gegeven ogenblik toe: „Als je werkelijk een man was, zou je me doden". De getergde man haalde uit met zijn mes en stak zijn vrouw metterdaad dood. Hij is hiervoor vandaag in Port Moresby tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Weer aardschokken op Azoren Op het eiland Sao Jorge van de Azoren hebben zich gisteren opnieuw drie lichte aardbevingen voorgedaan, zo meldt het Portugese persbureau Lustania. Het eiland is, naar bekend, de laatste tien dagen getroffen door enkele raaksen aardschoppen. Een groot gedeelte van de bevolking is eeëvancueerd. Er woedt momenteel een zware storm.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5