Een nieuwe lente een nieuwe mode TieiierliooMen op hol l' STOKVIS Plooienruches en stroken We kunnen deze winter prei eten w> Moederlij A'e^j overpeinzing „WONING 1975" ROTTERDAM is van paprikarode katoen en wordt gecompleteerd met een blou- son van een zwart en wit ruitje (model Pierre Billet) en een wil linnen hoedje. de eerste wereldoorlog uit: er volgden vier grauwe jaren van onzekerheid schaarste en narig heid. Daar gingen de mooiste jaren van haar leven, opge slurpt door het hongerspook, koude en angst. Toen moeder zestien jaar was, brak de twee de wereldoorlog uit: vijf jaren van terreur, grauwe eentonig heid, gesloten danszalen, avond klok, honger, razzia's en gevaar Daar gingen haar mooiste ja ren, opgeslurpt door narigheid en gruwelen. Zal de lieve vrede nog bestaan wanneer de tie- ner-van-nu eindelijk de vurig begeerde einddiploma's in zijn zak heeft? Ongetwijfeld hebben onze kinde ren het beter dan wij het vijfen twintig Jaar geleden hadden. Maar de verleidingen waaraan zij bloot staan zijn evenredig groter gewor den. Zoveel heerlijkheden zijn ta koop, zoveel kostelijke mogelijkhe den om de vrije tijd door te bren gen staan tot hun beschikking; de mode is opwekkend en afwisselend, wekelijks komen nieuwe tophits uit» de ene monsterproduktie na de an dere verschijnt in de bioscopen, de wereld is één groot, bruisend pret- palels geworden maar nogal duur. Is het een wonder dat er dan ongelukken gebeuren, dat kinderen uit een „keurig milieu" wie het toch niet aan zakgeld ontbreekt, soms tot diefstallen of erger komen? Van wie. waar. hoe zouden zij geleerd hebben zich te beheersen, af te wachten, te hopen op de toekomst? Van ons? Kom nou! Wij volwassenen bren gen de kinderen het hoofd ophol: met advertenties, etalages, met onze draaiende fabrieken, onze overmatige produktle, onze Jacht op luxe en welvaart. De moeders bieden tegen elkaar op bij het aanschaffen van nóg nieuwere en nóg mooiere huishoudelijke ap paraten. De vaders steken elkaar de ogen uit met nog snellere auto's, speedboats, nóg luxueuzer vakanties. De kinderen, die uil instinct alles doen waarin de vol wassenen hun voorgaan, willen meedoen: Zij eisen een platenspe ler. een draagbare radio, een bromfiets, peperdure sportartike len. cosmetica en geld, altijd maar méér geld. We hebben hen er zelf toe ge bracht. Waarom klagen we er dan over? THEA BECKMAN PIRATENPILLEN ,Jiet etiket-met-doodskop op flesjes met een vergiftige inhoud iveerhoudt kinderen er niet van er aan te komen. Kleuters denken, dat er pil len voor piraten in zetten," zo verklaarde de vooraan staande Zweedse kinderpsy choloog Stina Sandels, lector aan de universiteit van Stockholm. Van vierenzestig kinderen tussen de vier en acht jaar wist er geen wat het etiket betekende, toen hun daarna werd gevraagd. Jaarlijke komen in Zweden meer dan vierduizend vergif tiging sgevallen voor onder kinderen, waarvan vier met dodelijke afloop. Er is maar één afdoende maatregel te- gent houdt de flessen buiten het bereik van de kinderen. Zaterdag 22 februari 1964 Pagina 3 Al heel gauw zal het gedaan zijn met alle hoge laarzen: het voorjaar is in aantocht. Heel gauw ook zal het gedaan zijn met gebreide en niet gebreide rolkragen, want mèt het voor jaar is een nieuwe mode on derweg. En die mode heeft geen plaats voor rolkragen (al thans in Parijs niet, wel in Ita lië), evenmin als voor andere details die de mode van de af gelopen winter zo opwindend hebben gemaakt. Wat deze mode vooral zo bijzonder maakte wat dat de jongeren de toon aangaven en dat de wat rijpere vrouw op de achter grond raakte, zelfs al trok ze bij haar wintermantel laarzen aan en zette ze een bontmuts op. De nieuwe mode die voor de deur staat, is een complete reactie op de zeer sportieve laars-leer-en tweedlook van de laatste maanden. Het gelaarsde katje van gisteren verandert morgen in een gracieus, behaagziek poesje van het slanke, bij. En i At- epter net is gaan e- of pt in n de de dat Ste- innen sty* idder. Mode heeft niet alleen be- trekking op kleding, maar bij voorbeeld ook op eetgewoon- j ten. Vroeger at men in Neder- land veel stokvis. Maar stok vis komt uit Noorwegen en dus was ze tijdens de tweede j wereldoorlog niet te koop in ons land. Stokvis raakte een I beetje in het vergeetboekje. I Maar nu is er weer volop stok vis en het is mode om ze te eten. I De handigste manier om stokvis i te geven als u gasten hebt, is deze te bereiden als panvis. Dan kunt u het vrU bewerkelijke gerecht hele maal van te voren klaarmaken. Wilt u de vis zelf weken., dan moet u daar minstens 24 uur voor rekenen. Geweekte stokvis is echter zeer voordelig en er is dus geen reden, u extra-werk op de hals te halen. Reken per persoon 250 gram ge weekte vis (of 125 gram droge). 100 gram fijngesneden ui, aardappelen in de hoeveelheid die u gewend bent te gebruiken en daarbij dan nog 25 —30 gram rijst per persoon. De stokvis in een pan met ruim kokend water en wat zout 14 uur tegen de kook aan houden. Intus sen de aardappelen en de rijst gaar koken. de uitjes goudgeel bakken. Van de aardappelen puree maken, waarbij we als meng-vocht het kooknat van de vis en één rauw ge kookt ei per persoon gebruiken. Dan rijst en de uitjes door de puree roe ren, met wat fijngehakte augurk. Desgewenst de puree nog wat pit tiger maken met kerry of sambal. Een vuurvaste schotel beboteren en hierin en en om een laag vis en puree leggen, waarbij de bovenste laag puree dient te zijn. Op de vis telkens wat citroensap druppelen. Hierop gaan dan nog wat klontjes boter. Een half uur voor het aan tafel gaan de schotel in de oven plaatsen. De kerry, sambal en augurkjes kunt u er ook apart bij serveren. Een glaasje bier zal er heerlijk bij smaken. Bij de Neder landse marine is de stokvis zeer populair, daar wordt ze zeehaas genoemd. Aannemende dat de huidige welvaart in de eerstvolgende decennia nog zal toenemen" en de gezinskoopkracht over een jaar of tien met gemiddeld vijf tig procent zal zijn verhoogd, mag worden verwacht dat het grootste deel van het inkomen zal worden besteed aan goede ren, die dienen tot verhoging van het wooncomfort, ter ver gemakkelijking van het werken en ter vergroting van de moge lijkheden tot ontspanning in huis. Met deze stelling als uitgangspunt heeft het Bouwcentrum te Rotter dam. mede op initiatief /an een groot aantal bedrijven een woning voor die rooskleurige toekomst la ten ontwerpen, die als „Woning 1975" een idee wil geven van het geen in of omstreeks dat Jaar ver moedelijk als ideaal mag wor den gesteld. Het is qua inrichting en opper vlakte een woning geworden, die (ook ln het Jaar 1975) slechts te betalen is door tamelijk welgestel- den, maar die toch in een niet te verre toekomst tegen een voor die Welvarenden aanvaardbare prijs eventueel in serie kan worden ge bouwd Een gehele wand van de woonkamer wordt opgeëist voor de apparatuur voor beeld en geluid. Deze zogenaamde ontspannings- wand biedt echter ook nog veel bergruimte. In de eetkamer, die met een scheidingswand van de woonkamer is af te sluiten, ziet men het neusje van de zalm op het gebied van kasten. De keuken la uitgerust met de allernieuwste elektrische huishoudelijke appara ten, o.m. met een magnetronische oven, waarin men in 1975 op mi crogolven de maaltijd zal bereiden, een elektrische messenslijper en blikopener, een afwasautomaat en een vuilvermaler. allemaal machi nes die met een druk-op-de-knop zijn te bedienen en die de huis vrouw van 1975 veel werk uit han den zullen nemen. Centraal in de woning bevindt zich het zo genaamde technische hart. met een was- en een droogmachine en andere huishoudelijke hulp. De heer des huizes heeft in „Woning 1975" geen eigen werkkamer maar hij kan zijn schrijfwerk verrichten aan een brede wandplank in de slaap kamer, waarin trouwens ook de (V) ETEN S WAARD Een jaar geleden was de prei-aanvoer ten ge volge van het zeer koude weer heel slecht. Buitensporig hoge prijzen waren daarvan het gevolg. Op het ogenblik is de aanvoer veel ruimer en dus zijn ook de prijzen wat gunstiger. We kunnen deze groente nu dus wat vaker op het menu zetten. Gecombineerd met kaassaus en even gegratineerd in een warme oven is prei heel lekker. ranke, rekkende, geraffineerde soort, een op en top vrouwelijk creatuurtje. Dit althans indien het woord en de wens van de grote Pa- rijse couturiers wet waren. Maar niettegenstaande alle lentepri meurs, witte kraagjes en manchet ten op marineblauw (traditionele favoriet die te „kinder-achtig" is voor de jongeren i, stroken, ruches, plooien, volants in stoffen die dan sen. hoeden met golvende rand en golven en krullen in de nieuwste kapsel, niettegenstaande dat alles voorspellen we zeker het einde nog niet van deze min of meer „beat"- mode. met of zonder laarzen, waar mee de Jongeren het straatbeeld op modieuze (en niet louter sportieve) wijze hebben overheerst. We ver wachten in de praktijk twee stij len. twee modes tijdens het ko mende jaargetijde en de volgende winter (wanneer de laarzen anno 1963 zeker weer voor de dag zullen komen). Twee modes, beide even belangrijk, de ene sportief, prac- tisch maar vol fantasie, sober maar niet zonder raffinement en een tweede parallelmode. romantisch, vrouwelijker, niet half zo sober en anti-sportief voor hen die rijp ge noeg zijn om jong te willen lijken. Het lokaas dat de grootste Parijse couturiers hebben uitgezet mag een heerlijk hapje zijn voor de rij pe. rijpere en rijpste vrouwen, maar de jongeren zullen dunkt ons. niet zonder meer bijten. Proeven hoogstens, ter variatie. Die Jonge ren hebben deze winter ontdekt dat ze, en gros. modieuze mode kun nen maken. Ze hebben de handel, ver ziende fabrikanten en eigen ontwerpers achter zich staan en hoeven niet te bouwen op de grillen van zulke grote mo- devorsten als een Yves St.-Lau rent. de jongeling die het ultra sportieve element de haute cou ture inbracht, zichzelf overtrof met laarzen van de allerhoogste soort, sportschoenen en gebrei de mouwen en die nu komt met een voorjaarscollectie die een reactie is op wat wij deze win ter alom op straat hebben ge zien. Vrouwen in laarzen. Af grijselijk!", zegt Laurent, „want ze droegen ze bij mantels en tailleurs. Dat had ik helemaal niet bedoeld. M ij n laarzen werden bij een pantalon gedra gen. Laarzen bij een rok zijn anti-vrouwelijk" Laurent is dit voorjaar bij gevolg pro-vrouwelijk. Honderd procent. Compleet met wit en marineblauw en plooien en romantische lieflijk heden die anti-practisch zijn. Me vrouw, wat wilt u nog meer nadat u zich de afgelopen winter kleiner, pompeuzer, ouder en zwaarder ge voeld heeft dan u was. temidden van al die korte rokjes boven schriele-benen ln fantasiekousen, die nauwe pantalons in hoge laar zen. die smalle, korte leren jasjes zonder boezem over een ribtrui met rolkraag dingen die niet voor uw figuur, niet voor uw leeftijd waren. Dit voorjaar krijgt u de kans weer als vanouds uit te blin ken. u dame en volwaardig te voe len en groter, slanker, jonger en lichter dan u in feite bent. Wat denkt u om te beginnen van een pakje in de trant van het mouwloze tailleurtje van fo to 1? Het is een voorjaarsont- werp, uitgevoerd in marineblau we katoenen gabardine, gecom pleteerd met een klassieke en jeugdige zijden blouse in beige en marineblauw (model Tikti- ner>. Het is voor elke leeftijd, zij het niet voor de grootste ma ten. Bepaald gereserveerd voor de Jongeren is het tweede pakje, een ecru linnen deux-pièces met een jasje ln „battle-dress" stijl (model Joppy). Het laatste pakje is wat minder gebonden aan leeftyd. Het huisvrouw haar naaiwerk zal kunnen doen. De badkamer is een mooi staaltje van hedendaagse techniek: het bad, de wastafel, het bidet, de drie wanden en de vloer met dorpel zijn namelijk gegoten uit één stuk polyester. Dit Franse produkt is al een jaar of drie op de markt en kost de consument f2500. „Woning 1975" bevat verder twee kinder slaapkamers. en een gang waarvan de ruimte kan worden benut om te strijken of (op een opklaptafel aan de wand» werk van allerlei aard te verrichten. Het is een zo genaamde patiowoning (met een ..binnentuintje"), hetgeen niet wil zeggen, dat de architecten daar mee een voorkeur voor een bepaald type hebben willen uitspreken. Werkende kinderen of stu derende kinderen vroeger. ach, daarin bestond niet zoveel verschil. Beiden kregen zak geld en zelfs die bedragen zul len niet zo ver uiteen gelegen hebben, want kinderen die werkten waren mede-kostwin ners en kinderen, die studeer den hadden ouders, die het doen konden". De bioscoop op zondagmiddag bevatte beide categorieën: ze zaten gebroe derlijk bijeen op de goedkoop ste rangen, hadden gezamenlijk pret en deden of ze de juffrouw met de ijsjes in de pauze niet opmerkten. Niemand had ooit nog van nozems of tieners ge hoord en alle voorkomende ex cessen werden op rekening van de toen heersende crisis ge schreven, zoals nu de zoge naamde welvaart voor alle ont sporingen verantwoordelijk wordt gesteld. Ook vroeger was het niet altijd gemakkelijk om jong en vol ambities te zijn. Tegenwoordig liggen de kaarten anders. Het zijn niet slechts de ..rijke kindertjes" die mogen stude ren. evenmin als alleen de dom oren een werkkrine gaan zoeken, zodra ze de leerplichtige leeftyd voorbij zijn. Wie op een vroeg uur 's ochtends in de bus stapt zit rondom in de tieners: sommigen beladen met schooltas, anderen met een lunchpakketje. Oppervlak kig gezien is er niet veel verschil tussen beide groepen: wie zijn oor te luisteren legt. zijn ogen open spert en zijn geest wakker schudt ontdekt al spoedig de grote kloof die gaapt tussen de studerende en de werkende jeugd. Want die werkende jeugd heeft geld. véél geld. Daarop wordt thuis niet meer zo hartstochtelijk beslag gelegd als in onze jonge jaren. Een werkende tiener kan zich wat ver oorloven: een draagbaar radiotoe stel goede kleren, snoep en siga retten. uitgangetjes en pretjes, kortom een luxe die dertig jaar ge leden slechts voor de „ryken scheen weggelegd. Artdalusische kwarksalade 1 busje roomkwark. 4 uitje, zout, peper, citroensap, 50 gr. walnoten, 2 sinaasappelen, 1 krop sla Klop de kwark met het zeer fUnge- snipperde uitje. zout. peper, citroensap en iets melk dooreen. Rangschik op een schotel de ge wassen slabladeren en teg in het midden de kwark. Snijd de sinaas appelen in schijven en leg deze als garnering rond de kwark. Strooi de geraspte noten tot slot over de kwark. Yoghurtmuesli 4 liter yoghurt, 1 appel. 1 lepel honing, 1 lepel cornflakes. 1 lepel gehakte noten. Rasp de appel ln de yoghurt en meng alle ingrediënten daarna goed dooreen Voeg eventueel suiker naar smaak toe. Dien de muesli op met geslagen room. De studerende jeugd Deze tieners krijgen ook zakgeld, steken behooriyk in de kleren, doch zelden zullen zij zich rijk kunnen voelen, want wat betekenen die paar rijksdaalders tegenover de vele tientjes van de werkende jongelui? Wie studeert heeft het druk; naast het huiswerk en de examens zijn er schoolfuifjes, clubs en vereni gingen. Een sportvereniging eist contributies, maar ook speciale kleding en attributen; de hobby's: muziek, film. fotografie, reizen, kamperen, dansen alles kost geld. Als je Jong bent wil je toch meedoen met. die activiteiten, ten eerste omdat ze Je interesse ren. ten tweede omdat ze ook de vrienden en vriendinnen in be slag nemen, ten derde omdat je maar eenmaal jong bent en van die jeugd wilt genieten. Maar waér haal Je het geld van daan zolang je nog op school zit, je hoofd breekt boven formules, staatkundige problemen, uitzonde ringen op uitzonderlijke taalregels en je de eerstvolgende Jaren nog geen stuiver zult verdienen? Ze hebben het moeiiyk. deze stu derende jongelui-zonder-inkomen, afhankelijk van de welstand van hun ouders, temidden van schat rijke leeftijdsgenoten die hun plaatsje in de maatschappij al ver overd hebben. De studerende tie ners zijn eigenlijk nog kinderen, maar ze hebben de hersens en het lichaam van een volwassene. Ze zijn echter té jong en onervaren om zich volledig te kunnen troos ten met het denkbeeld dat zij later, voorzien van belangwekkende di ploma's. ook aan de beurt zullen komen om in de welvaart te delen. Jeugd heeft geen geduld en wie voorspelt hoe de toestand over enkele jaren zal zijn? Toen oma zeventien jaar was, brak Deze japon van bedrukte keper met bij passende mantel en sombrero is afkomstig uit de voorjaarscollectie van de Londense ontwerper Mattli.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9