BREEK ER MEE „Wij willen niet meer langs elkaar heen leven" STOP ROKEN ALPHEASE JOAGEREA DOE A WAT AAA DE OECIMEAE Britse jazzboot deze zomer naar ons land DS. VAN AND EL GELOOFT IN EEN ALGEMENE KERK MET Zaterdag 22 februari 1964 Het Westduitse ministe rie van Gezondheid heeft meegedeeld, dat het door middel van films, brochu res en lezingen gaat waarschuwen tegen het roken. Voornamelijk per sonen onder de 25 jaar zullen worden „bewerkt". Het Noorse ministerie van Onderwijs is van plan bij het leger en middel baar onderwijs nieuwe leerboeken in te voeren waarin wordt gewezen op de gevaren van het roken. Ook onder de militairen zal een anti-rookactie worden gevoerd. Op een Engelse mulo- school hebben leerlingen een jeugdliga tegen het roken opgericht, welke reeds 600 leden van 12 tot 15 jaar telt, van wie velen pas met roken waren be- gonnen. Voorts komen uit Ame rika, Denemarken. België en Italië berichten over acties om de jeugd van het roken af te brengen en af te houden. In Neder land is een dergelijke ac tie een maand geleden van start gegaan. Die start kreeg iets spectaculairs door een affichewedstrijd, georganiseerd door het weekblad voor medici .Pols". Ruim 500 leerlin gen van mulo- en middel bare scholen stuurden ontwerpen in; 65 affiches werden uitgekozen om te worden tentoongesteld in d'Oude Sydts Capel in Amsterdam, de tegenwoor dige Toonkerk Kurutkon- tact. De kwaliteit van de te keningen loopt zeer uit een, alsook de benadering van het onderwerp. Een 15-jarige jongen tekende een verminkte long en schreef er bij: „Wenst u ook zo'n rot long? Ga dan door met roken!" Andere slagzinnen die op de affiches voorkomen: De dood rookt mee. Roken is muziek in de oren des doods. Wees er de componist niet van. Verslaaf aan het niet doen Wees wijzer, je longen zijn niet van ijzer. Wie nu al rookt voor zijn genot, gaat er later aan kapot. Laat je jeugd niet in rook opgaan. Voor de „bedanker" minder kans op kanker. Breek er mee! Afgelopen donderdag werd de expositie in de Toonkerk gesloten, nadat velen haar hadden be zocht Dezer dagen worden de affiches ingelijst en verzendklaar gemaakt, zo dat de collectie op aan vraag naar andere plaat sen in ons land kan wor den gestuurd ter expositie. Wellicht kunnen ook scholen en clubhuizen in Leiden. Alphen, Katwijk en Noordwijk er hun voor deel mee doen. i Vt li. f N DE ROOMS-KA THOLIEKE KERK aan de Paradijslaan in Alphen aan den Rijn werd enkele weken geleden een kerkdienst gehouden. De kerkgangers waren echter niet alleen rooms-katholiek, maar ook hervormd, gereformeerd, remonstrants en aanhangers van het Leger des Heils. Zij baden gezamenlijk voor de eenheid van de christenen. Zij meenden, dat het onbijbels is, dat er zo veel verschillende kerken zijn. Ideaal De dienst was georganiseerd door de Oecumenische Jonge rengroep. De leden van deze groep zijn eind vorig jaar bij eengekomen om te bespreken hoe zij konden meewerken aan de totstandkoming van de een heid van de christenen. Zij be horen tot verschillende kerken, maar werken gezamenlijk aan hun ideaal. Wij hebben enkele van deze enthousiaste jongeren in hun woonplaats bezocht en hun gevraagd, waarom zij lid zijn geworden van de Oecume nische Jongerengroep. ..Wij willen niet meer langs el kaar heen leven", zegt mevr. E. M. A. Mahieu. onderwijzeres, 21 jaar. r.-k. „Wij zijn nu van plan kennis te gaan nemen van eikaars kerken. Wij gaan alle kerken vragen, of zij ons in de dienst willen ontvangen. Praten Na afloop willen wij er over praten en de predikant of priester vragen een toelichting te geven. En wij zullen ongetwijfeld vele vragen heb ben". voegt zij er lachend aan toe. Piet Baanen (gereformeerd) is een van de „oudere jongeren". Hij is zich terdege bewust van de moei lijkheden, die de groep zal moeten overwinnen. Hy zegt: „Wij zijn op veel punten één. Op die punten, waar wij overeenstemmen, willen wij die eenheid daadwerkelijk de monstreren. Ik zou bereid zijn mijn eigen kerk los te laten, als er een grete, werkelijk „evangelische" kerk voor in de plaats zou komen". Meteen (ween superkerk Humanisten „Maar wij zijn tegen een .super- kerk". werpt mevrouw Mahieu er snel tussen. „Wij willen geen nieuw geloofje stichten". Kapitein L. C. van der Heu niet alleen maatschappelijk hulpbetoon f r t Reportage: t BERT TIDDENS t r t rotos: t W. DIJKMAN Mevr. E. M. A. Mahieu naar elders kerken Samen met een Brits reis bureau en de Maatschappij Zeeland wil Haagse Jazz Club- secretaris Wouter van Gooi een wel zeer ambitieus plan realiseren: een jazzboottocht Londen Hoek van Holland Den Haaa voor jeugdige En gelse jazzfans. Nu al enkele Jaren wordt met groot succes 's zomers een boottocht georganiseerd tussen Londen en de Britse kustplaats Margate. Ruim duizend Jongens en meisjes kunnen aan dek dansen op muziek van tien jazzorkesten. Als deze tochten op de Theems zo'n succes zijn, waar om dan niet weekeind-trips georga niseerd naar Nederland? Nederlanders naar Londen Wouter van Gooi heeft veertien dagen en avonden de ronde ge maakt in het turbulente Jazzleven van de Britse hoofdstad. Voor in elk geval twee Haagse semi-profes- sionele orkesten heeft hy de Lon- dense Jazzclubs weten warm te maken: de Stork Town Dixiekids en de Down Town Jazzband, als mede voor de zangeressen Milly Scott en Loddy Wessel. Van Gooi wil er een groot Jazz- feest aan verbinden in Den Haag (Houtrust?). toegankelijk zowel voor de Britse deelnemers als voor Nederlandse jazzfans, waar ge speeld zal worden door Nederlandse jazzorkesten en door de Britse bands die ook de boottochten ple gen op te luisteren: Acker Bilk. Kenny Ball, Monty Sunshine. Ken Kolyer enz. „Het protestantisme is zwak door zijn verdeeldheid", meent de druk gesticulerende Feike Salverda. Hij is gereformeerd. 17 jaar en zit in de 4e klas van de hbs-A. Feike is niet de enige, die de samenwerking met de vrijzinnig hervormden een groot probleem vindt. „Vooral voor de gereformeerden zou dit wel eens een hinderpaal kunnen betekenen", zegt hij. Ria Bruines (19 jaar, laborante, r.-k.» heeft zich altijd al sterk voor de oecumene geïnteresseerd. „Toen ze mij vroegen mee te doen, heb ik meteen ja gezegd. Maar wy moeten er wel voor oppassen, dat wy er geen kerk bijmaken". Kapitein L. C. van der Heu van het Leger des Heils ziet een grote toekomst voor de oecumenische jongerenbeweging. Hy heeft mee gedaan. „omdat ik hierin een van God gegeven kans zie om de niet- gelov»®e de eenheid van de kerk van Christus te la'en zien". Over de samenwerking met hu manisten zegt h\j: „Zolang het gaat om maatschappelijk hulpbetoon, kan ik met ledereen. ook met een humanist, samenwerken. Maar op een gegeven moment ga ik het con tact, dat is ontstaan, gebruiken om hem het .evangelie te brengen. De oecumenische jongerenbeweging is niet alleen uit op maatschappelijk hulpbetoon. Als dat zo zou zijn, dan Is mijn aanwezigheid waardeloos, want dat Is voor mO ook buiten deze groep mogelijk". De meeste leden van de Oe cumenische Jongerengroep Alphen aan den Rijn hebben deelgenomen aan het oecume nisch jongerencongres. dat on der het motto „Vijf broden en twee vissen" het vorig jaar in Utrecht werd gehouden. Tij dens het congres werd de aan dacht gevestigd op de moge lijkheid ook plaatselijk te wer ken. In Alphen bestond al een hervormd-gereformeerde ge spreksgroep. Deze groep no digde ds. H. van Andel. alge meen secretaris van de (landelijke) Oecumenische Jeugdraad, uit een avond te komen spreken. Hij zou dan uiteen kunnen zetten hoe het plaatseiyk werk kan wor den georganiseerd. „Waarom vragen jullie de andere congressisten uit Alphen ook niet?", vroeg hij. Het bleek, dat in totaal 22 Alphenaren het congres hadden bezocht. Zy waren zo enthousiast, dat, toen ds. Van Andel Inderdaad kwam en een vurig pleidooi voor de oecumene hield, diezelfde avond werd beslo ten tot oprichting van een plaatse lijke groep over te gaan. Op gezette tyden komt men nu byeen om de gang van zaken te bespreken. Om doeltreffender te kunnen werken. Is een aantal werk groepen gevormd. Een groep houdt zich bezig met het organiseren van oecumenische byeenkomsten en het bezoeken van eikaars kerken. Leden van de „sociale groep" werken voornameiyk in bejaardentehuizen en in de Martha-Stichting. Zy werken samen met een reeds be- Feike Salverda zwak door verdeeldheid Jeugdwerk De werkvergaderingen van de groep worden geleid door de heer F M Ponsioen (r.-k.). Hy is in Alphen zeer bekend door het vele Jeugdwerk, dat hy verricht. Hy wil echter niet als leider of voorzitter van de groep worden gekenmerkt. En het liefst zou hy zyn naam niet in de krant willen hebben luisteren en noteren F. M. Ponsioen geen voorzitter staande weekeind-hulpgroep. Zy houden de bejaarden bezig, wassen af. helpen bij het eten bereiden en tafels dekken enz. De sociale groep wil graag zo veel mogeiyk instel lingen van dienst zyn en gaat daarom nu ook trachten de vor mingsklassen van scholen in te schakelen. De „bybelgroep" werkt samen met de plaatseiyke afdeling van het Ne derlands By bel Genootschap. Bin nenkort zal ln Alphen een by bel- actie worden gevoerd en de leden van de bybelgroep zullen hier waar- schyniyk aan meewerken. Enkele leden hebben zich verenigd in een tydeiyke werkgroep, die een bezin- ningsweekeinde gaat voorbereiden. Voor de propaganda voor alle acti viteiten van de Oecumenische Jeugdgroep zorgen de leden van de publiciteitswerkgroep. Alle werk groepen houden onderling contact via de .coördinatiegroep', die wordt geleid door de heer Ponsioen. Een van de grote inspirators van het oecumenisch congres in Utrecht waaraan vijfduizend jongeren uit het hele land deelnamen, was ds. H. van Andel in l'trecht. Hy is al gemeen secretaris van de Oecume nische Jeugdraad, een lichaam dat namens alle kerken beschikbaar wil zijn voor „hervorming, oefening en manifestatie". Ds. Van Andel doet dit werk nu Jaar (de oecume nische beweging dateert al van voor de oorlog). Daarvóór was hy secretaris van de AMVJ Gooi- en Eemland. Hy is een energiek, druk bezet man. die gelooft dat de oe cumene een opdracht Is. Ds. Van Andel is in 1951 met de oecumenische beweging in contact gekomen. Hy wos toen met vakan tie in Italië en kwam daar in een oecumenisch werkkamp terecht. Het greep hem zo aan. dat hy zich er niet meer van kon losma ken. Wy bezochten hem in zUn grote, sober Ingerichte werkkamer in het pand van de Oecumenische Raad van Kerken aan de Maliebaan 88 in Utrecht. ..De Oecumenische Jeugdraad is geen vereniging", vertelde hy. „Je kunt er ook geen lid van worden Wel kun Je meedoen aan de acti viteiten. die de raad organiseert, Wy leggen ons toe op team-vor ming. het leggen van contacten, adviseren in diverse plaatsen en het activeren van bestaande groe peringen. De raad organiseert on der meer internationale jeugduit wisseling. oecumenische werkkam pen en conferenties. Een van onze grote projecten is het diaconale jaar. Jongeren, die iets voor een ander willen doen. stellen zich een jaar lang beschikbaar voor werk in ziekenhuizen, bejaardentehuizen en inrichtingen". Ds. Van Andel gelooft ln het ver schuiven van de standpunten van de kerken. Hy is van mening dat er eens een nieuwe, algemene kerk zal komen. „Het is jammer, dat nog niet alle kerken meewerken", ver volgde hy. „De gereformeerde en chr. gereformeerde kerken hebben nog bezwaren. Maar er wordt wel veel pi«t hen gesproken. Met hu manisten zou Ik ook wel kunnen samenwerken, als dit leidt tot het welzyn van de gemeenschap". De Oecumenische Jeugdraad kampt met een voortdurend gebrek aan geld. Het werk wordt gefinan cierd door de kerken, subsidies van jeugdorganisaties en particuliere giften, „wy zouden nog veel meer kunnen doen", aldus ds. Van Andel. „maar de oecumene is nog steeds een sluitpost op de begrotingen van de kerken".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5