Honderd jaar geleden werd TALMA geboren RIJNSBURGS CORSO TREKT 1 AUGUSTUS P. v. d. A. protesteert tegen benoeming van commissaris Drente Man, die de stoot gaf tot chr. vakbeweging Eerste deelnemers reeds ingeschreven PREDIKANTKAMERLIDMINISTERPREDIKANT STEEK'N PLUIM OP UW HOED: SPAAR „Ernstige teleurstelling" EXPOSITIE VAN TEKENINGEN JEUGDBENDE OPGEROLD Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 19 februari 1964 Derde blad no. 31191 Vandaag is het precies 100 jaar geleden, dat in het Overbe- tuwse dorpje Angeren werd geboren Aritius Sybrandus Talma. beter bekend als dominee Talma, wiens naam verbonden is aan een aantal sociale wetten en die in prot. christelijke kring wel wordt beschouwd als de sociale pionier van deze eeuw. Van de jeugd van deze uit een Friese familie stammende figuur is vieinig bekend. Hij trad in de voetsporen van zijn vader door zich in de tachtiger jaren te laten inschrijven als student in de theologie in Utrecht. Na zijn studie werd de jonge Talma dominee te Heinenoord (Z.-H.) en daar zou het zijn dat het wereldbeeld van de in een rustige omgeving op gegroeide jongeman drastisch zou worden geschokt en dat de basis werd gelegd voor zijn latere activiteit. het, in hoofdzaak gereformeerde Pa trimonium wilde uitdragen. Niet voorbereid De dominee Talma werd geplaatst tegenover problemen waarop zijn theologische studie hem niet had voorbereid. In zyn eigen woorden: „Valeton (zyn professor) bracht ons in aanraking met de prediking, maar jonge mensen die als beginnende predikanten zo onmiddellijk met een geweldige taak zonder inleiding in het leven worden gezet, hebben iets meer nodig." Wat was het waarmee Talma wor stelde ?wy laten het hem weer zelf vertellen .zoals hy dat deed op de A rbeiders be i vegi 1ig Van het begin af aan ijverde Talma in de A.R. en in Patrimonium voor j een sterke arbeidersbeweging. Hij zag dit als een voorwaarde voor de j sociale hervorming die bij wenste. Voor Talma was net oplossen van het sociale vraagstuk vooral het geven van zelfstandigheid aan de arbeider, van vrijheid. Hij schreef na dat eerste christelijk-sociale con gres: „De arbeider is juridisch wel - - vrij, maar hij moet wezenlijk vrü christehjk-sociale conferentie van i zyp Mede onder invloed van Talma en 1905 in Amsterdam..Ik was een paar maanden dominee toen ik een erva ring had die mij diep schokte. Over al in mijn gemeente was het ge woonte dat de mensen grote, ronde broden bakten. Op een keer, op huisbezoek uit, kom ik bij een vrouw die bezig was brood te bakken, en zag dat zij haar baksel veel smaller toe bereidde. Ik vroeg hoe ze daar toe kwam en 'tantwoord was: „Och dominee, ii. geef de kinderen altijd 's mor gens en 's avonds twee boterham men. 's Zomers heb ik het gewone brede brood. Maar 's winters is er geen geld voor en dan bereid ik het langzamerhand wat smaller om de kinderen toch maar hun twee sneden brood te geven. „Voelt ge wat dat is," zei Talma, „dat een moeder aan haar kinderen niet genoeg kan geven, dat ze hen bovendien bedriegt? Dat heeft mij ontzettend aangegrepen. Mijn dag was bedorven Socialisme zijn vriend Van Vliet veranderde het aanvankelijk vrij conservatieve Pa trimonium van gezicht. Het verbond aanvaardde in 1894 het sociaal pro gram van Kuyper en Heemskerk en in het zelfde jaar werd Talma geko zen ln de Raad van Advies van dat verbond. Overigens was Patrimonium geens zins een echte arbeidersbeweging. Primair was voor het verbond de geloofsverbreiding. Christendom en gezindheid waren belangrijker dan strijd. .Onderdanigheid jegens de patroon", schreef prof. Fr. de Jong in de Algemene Geschiedenis der Nederlanden, „stond in het vaandel geschreven Te gevoelig Daarnaast speelde het Talma par ten dat hij niet technisch-admini stratief onderlegd was en dat hy au fond te gevoelig en te weinig doortastend was. Uit zijn kabinetsperiode dateren de herziening van de arbeidswet door uitbreiding van de beschermende maatregelen voor vrouwen en kinde ren en de Steenhouwerswet (beide 1911). De vernieuwde armenwet bracht uitbreiding van de armenzorg mede door een groter overheidsaan deel. Als zijn omvangrijke taak zag hij de invoering van een sociaal ver zekeringsstelsel. De uitvoering hier van wilde hij aan een gedecentrali seerd bestuursstelsel opdragen (Ra den van Arbeid). Door het verzet in de C.H. en van verschillende A.R.- Kamerleden —zij zagen de decen tralisatie van bestuur als in strijd met de grondwet werden de inva liditeitswet, de ouderdomswet en de ziektewet pas na ingrijpende wijzi gingen aangenomen. De volgende re gering trok ze echter ln 1913 weer in Tragiek De tragiek wil dat ds. Talma de invoering van deze wetten nooit heeft beleefd. De ouderdoms -en in validiteitswet werden pas in 1919 van kracht, de ziektewet pas in 1929. Talma was al in 1916 moegestre den overleden na wederom zijn geliefde ambt te hebben opgenomen. ZUn grootste nederlaag is de strijd om de bakkerswet geweest. Deze in 1909 ingediende wet beoogde de nachtarbèid voor bakkers te beper ken. De grote kritiek bracht Talma ertoe het ontwerp nog eens te be zien. In 1912 werd het in stemming gebracht na vele wijzigingen. Alleen de katholiek Lohman had al 25 amendementen ingediend. Het werd verworpen, ondanks het voorstemmen van de socialisten. De conservatieve christenen en liberalen zagen er een beperking in van de ondernemersvrijheid en zelfs de vrij zinnig-democraten waren tegen. Dat echter vele van zijn ideeën later wel zijn gerealiseerd, bewijst hoe Talma in sommige opzichten zijn tyd ver vooruit was. Zyn naam blijft bewaard in Talma-wetten. in Talma- straten en scholen en een Talma- Hoeve. Gun uzelf een groeiend spaartegoed. Goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in ef fectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Vakcentrale Deze brochure werd overigens in eisen kring nogal bestreden, o.a. door Kuyper. Deze had er bezwaar tegen dat Talma de begrippen „ge zag en gehoorzaamheid" in de ver zag en gehoorzaamheid" in de ver ving door „leiding en ondergeschikt heid". Dit tastte Kuypers principe van soevereiniteit in eigen kring aan. Daarom yverde Talma voor de I in 1901 kwam Talma in de Tweede Via toevallig contact met een jon ge schildersgezel kwam Talma bo vendien in aanraking met het socia lisme. Tegen de maatschappij-kritiek en de theorieën van de ontwikkelde arbeider kon Talma vaak niet an ders inbrengen als: „Ik weet het niet Ik ben dominee. Daarvan heb ik geen verstand." Op een van hun gezameniyke wan delingen hield de man de dominee dan ook plotseling staande en zei: „Meent u een herder van uw ge- meente te kunnen zyn. als u niets weet van hetgeen het leven van die mensen vaak zo bitter maakt en van hun zorgen die hun week ver- 5 (j vullen en die ze zondags meenemen by u in de kerk?" N>dl Talma schreef in zyn voordrach- it p{ ten over de Arbeidersbeweging: „Ik ei 1 voelde dat die jongeman, vrydenker A en anarchist, geiyk had". stichting van een christeiyke vak centrale een strijdorganisatie. Zun brochure. „De vrijheid van de ar beidende stand" is de basis geweest waarop het Christeiyk Arbeidssecre tariaat is opgericht dat na veel tegenwerking uit eigen kring in 1908 leidde tot oprichting van het Christeiyk Nationaal Vakverbond. Kamer nadat hy de sociaal-demo cratische leider Troelstra in zyn eigen kiesdistrict Tjietjerksteradeel had verslagen. Hierby ging het Tal ma beslist niet om eer en roem. Het was met een bloedend hart dat hy afscheid nam van zyn gemeente in Arnhem, waar hy inmiddels woonde. In zyn hart Is Talma altyd de prediker gebleven, maar hy besefte dat er nu van hem gevraagd werd zyn ideeën tot gelding te brengen. Hy deed zyn intrede in het parle ment ln een tyd waarin de politieke hartstochten hoog oplaaiden de pe- riode van de grote parlementariërs, Het bestuur van de Partij van tuur iHa&n,rÏSS: dc Arbeid h«]t b™f kers). minister-president Marijnen j „zijn ernstige teleurstelling en In 1908 werd hy geroepen tot het verontrusting" kenbaar gemaakt ministerschap. Dat dit voorh.m een over dc reccnte benoeming van teleurstelling werd, lag mede aan de tegenstand in eigen kring. De con servatieve christenen moesten van zjjn ideeën weinig hebben. Ander zijds ging hy de socialisten vaak niet ver genoeg. cei iO'S, m<* ;orfl id ere H M inet t li 'og. raat in I 185 (tb! Hal 2579» i ai snrt! van» hex 5—6" H g U rep ie in orn jen, tl bed) e. H» Studie De jonge dominee wierp zich daarom op de studie van de maat- schappy. Hy beproefde ook de socia listische theorieën, maar zy waren de zyue niet. hoewel hy hun maat- schappy-kritiek vaak als juist er kend De socialistische ideeën wa ren hem echter te atheistisch en te materialistisch. Hy miste de basis van het christendom, het gevoel voor hogere waarden. Hoe kan het anders voor een do minee behorend tot de rechts-ethi- sche richting van de Ned. Hervorm de Kerk Wel sympathie voelde Tal ma voor de ideeën van de Engelse christen-socialisten. Toen Talma zich enige jaren en in zyn gemeente en door zyn studies maatschappehjk had geschoold, werd in 1891 het eerste christelyk- sociale congres gehouden ln Amster dam. Hy wilde er graag naar toe maar een beletsel was voor hem dat de congresgangers de beginselen van de Anti-revolutionaire Party moesten onderschrijven. De party stond sterk onder gere formeerde invloed en de hervormde dominee Talma kon vyf Jaar na de kerkstryd der dolerenden wei nig gelegenheid opbrengen voor haar leider, de gereformeerde Abra ham Kuyper. Ztfn drang om iets te doen, om deel te nemen aan sociale activiteit, was echter zo groot dat hy het A.R.-beginselprogram ging bestuderen. Hy kwam tot de conclusie dat hij er in grote lynen toch wel mee eens kon zyn en hy ging. Dat was juist nadat hy zyn intrede had gedaan in zyn tweede standplaats Vlissingen. In de politiek Spoedig daarna werd Talma ook lid van de A .R.-partij Hy realiseer de zich zeer wel dat hy door deze «tap als hervormde dominee geiso- leerd zou kunnen komen te staan, maar in deze keuze weerspiegelde zich de instelling van Talma. Hy zocht niet als Kuyper met zyn antithese naar wat de partyen en groepen verdeelde, maar naar wat zy gemeen hadden. Hy wist dat al leen gezameniyke arbeid Iets kon veranderen aan de sociale ellende dit hy had gezien. Uit dezelfde instelling kwam Tal ma's lidmaatschap van Patrimonium. Ondanks het feit dat hy in hart en nieren hervormd was dacht hy er niet aan zich aan de sluiten by de Pr'; Christelijk Nationale Werkmans Bond die het hervormde element tegenover een nieuwe commissaris der Koningin voor de provincie Drente, mr. K. H. Gaarlandt. ..De persoon van de Juist benoemde functionaris en zyn bekwaamheden kunnen in dit verband buiten be schouwing biyven, maar het gaat ons om de algemene politieke kant van deze benoeming", aldus het PvdA-bestuur. De brief vervolgt: „De functie van de commissaris der Koningin in een provincie is, ook al lykt de titula tuur, die van oude datum is, daarop niet te duiden, een staatkundige fun- tie. De commissaris geeft leiding aan I het provinciale bestuur. Daarom dient de commissaris niet een poli- tiek-onbestemde figuur te zyn, maar 1 door een duideiyke politieke party- keuze biyk gegeven te .hebben van staat.sburgerlyk verantwoordeiyk- heidsbesef". „Slechts intensieve deelneming aan het politieke leven kan het inzicht in de politieke verhoudingen ver schaffen, dat noodzakeiyk is om een politieke bestuursfunctie met vrucht en met begrip voor andere inzich ten te kunnen uitoefenen. Gaat men hiervan uit. dan ligt het verder voor dc hand de keuze van een commis saris der Koningin zoveel mogeiyk in overeenstemming te doen zyn met de politieke opvatting, welke in een bepaalde provincie door het grootste aantal Inwoners wordt aangehangen. By de laatste drie benoemingen Limburg, Overijssel en Noord-Hol land ls dit dan ook geschied". „Drente is de provincie met het hoogste percentage PvdA. stemmen. Terecht heeft de Kroon destyds dan ook 'n commissaris benoemd, die blij kens zyn lidmaatschap van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de PvdA een duideiyke politieke keuze had gedaan. De Party van de Arbeid had er, gezien de positie die zy in de provincie Drente heeft, recht op te verwachten, dat ook de nieuwbe noemde commissaris in deze provin cie van duideiyke P.v.d.A. signatuur zou zyn. Zij mocht die verwachting koesteren ook al hebben de laatste Jaren geen van haar voormannen meer zitting in het kabinet'. „Dat de minister Van Binnen landse Zaken, mr. F. H. Toxopeus, niet een van de alleszins bekwame kandidaten die in PvdA-kring voor deze functie beschikbaar waren heeft voorgedragen, wil ons bestuur niet zonder een ernstig protest laten pas seren'. zo besluit de brief. In Tilburg De Tilburgse politie heeft een eind gemaakt aan het bestaan van een jeugdbende, gevormd door acht Til burgse Jongens van veertien tot acht tien jaar. De knapen, die allen wer den ingesloten, hebben inmiddels 48 inbraken en diefstallen bekend, ge pleegd voornameiyk in Tilburg, maar ook ln Goirle en Berkelenschot De Jongens, die allen buurtgenoten zyn, bleken als leider een zeventien jarige stratenmaker te hebben. Zuidafrikaanse politie-agenten veroordeeld Een 27-Jarige Zuidafrikaanse poll- tie-agent, Christensen. is gisteren door een rechtbank in Durban tot acht jaar gevangenisstraf en vier stokslagen veroordeeld wegens aan randing van een Afrikaanse vrouw. Een andere blanke politieman, de 23- jarige Fick, die tezamen met Chris tensen terecht stond, werd schuldir bevonden aan overtreding van de immoraliteitswet. HU kreeg 18 maan den gevangenisstraf. (De immorali teitswet verbiedt intieme betrekkin gen tussen blanken en niet-blanken). Een 19-Jarige Afrikaanse verklaar de voor de rechter dat zy en een andere vrouw waren gearresteerd omdat zy zich op verboden terrein bevonden. Christensen en Fick had den de vrouwen in een patrouillewa gen meegenomen en later had Christensen zich onder bedreiging van een revolver aan haar vergre pen. Prefob-sysfeem Proef niet houten bungalows in Uilen In de Brabantse gemeente l'den wordt volgende week begonnen met de bouw van vyf houten geprefa briceerde bungalows die elk ren grondoppervlak hebben van 82 vlerkante meter en die een woon kamer. drie slaapkamers, een keu ken, een douchecel, een hal en ber. ging en een terras zullen bevatten. De prijs van deze bungalows zal waarschynlijk nog iets lager zyn dan die van de zogenaamde Bogaers-woningen. die f. 14.000 kosten (zonder grond). De huizen, die volgens deskundigen minstens 40 Jaar meekunnen, wor den in vyf houtfabrieken geprefa briceerd en op de bouwplaats in elkaar gezet.. Het gaat hier om een proef die de instemming heeft van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid. Slaagt deze proef, dan zullen vyf Nederlandse houtbouwfatrikanten onmiddellyk beginnen met de pro- duktle van 4000 houten bungalows, waarmee zy de woningnood willen helpen lenigen. Rijnsburg treft reeds voorbe reidingen voor het bloemencor so. dat zaterdag 1 augustus van dit bloemendorp door Oegstgeest naar Leiden en terug zal trek ken. Dat is wel nodig, want het organiseren van zo'n bloemen- stoet kost heel veel tijd. De ont werper en artistiek adviseur, de heer George Kiersch, heeft gis teravond in de kantine van de veiling Flora" de ontwerpen voor de praalwagens en enige schetsen voor personenauto's met aanhanger getoond. Er bestond voor deze expositie van tekeningen grote belangstelling. Daarover toonde de voorzitter van het corso-comité, de heer C. Leeu Een van de praalwagens kreeg van George Kiersch de titel ..De witte bruid'' (Foto LD./Holvast) Van de gelegenheid de tekeningen Buitengewoon erkenteiyk was hy voor de medewerking van de gemeen tebesturen van Lelden en Oegstgeest en van het bestuur van de veiling vereniging. De heer Leeuwenburg merkte ten slotte op, dat de wagens op de vry- wenburg, zich zeer verheugd. In het dag voor het corso weer bezichtigd byzonder begroette hjj de Leidse wet houder, de heer P. S. Harm sen, het bestuur van de veilingvereniging „Flora" en de afgevaardigden van de plaatselijke verenigingen. Hy be treurde het, dat burgemeester B. H. Koomans wegens ziekte niet aanwe zig kon zyn. In zyn openingswoord wees de heer Leeuwenburg erop. dat het co mité nu tien Jaar prettig samen werkt met de heer Kiersch en voorts deelde hy mede, dat de opbouw van de wagens weer verzorgd zal worden kunnen worden in de hallen van „Flora". Het vorig jaar hebben maar liefst 3.500 buitenlanders van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Bloe menmeisjes zullen ln de omliggende plaatsen bloemen uitdelen en voorts zal aan de beste binders weer een gouden, zilveren en koperen anjer worden uitgereikt. De heer Kiersch lichtte hierna de tekeningen toe. Hy zei. dat het corso te bezichtigen werd een zeer druk i kleurenKleurenpracht (personeels- gebrulk gemaakt. Door dertien deel- j ver. Flora), Lenteboden (firma De Koning). Boerenbont (buurtveren. Sandtlaan), Oranjefeest (buurtver. IrisserurtraatHerfsttinten (buurt ver. Kanaalstraat). Een gemengd zo- merboeket (velling Flora). Rhapso dy ln blue (buurtver. Brouwerstraat), nemers werd reeds een keuze ge maakt uit de schetsen en de onder werpen. die zy tydens het corso zul len uitbeelden. De getoonde ontwer pen met daar achter de namen van de deelnemers: Goudgele Zonne- schyn (Padvindery), Zomerweeldej Kleurenharmonie (Boerenleenbank) met verschillende bloemen en plan- Rynsbungs kleurenpalet (gezamen- „Rynsburgs Kleurenpalet Daardoor ten (buurtvereniging Centrum), Rode ïyke kwekers). Gouden dromen en „Rijnsburgs Kleurenpallet". Daardoor roos der liefde (Noordwykerhout en Sprookje witte bruid, uc woBCiio wen «x» wwucii i wil hij uitdrukking geven aan de Zilkse Kwekers). Onze driekleur Aan het einde dankte de heer door de heer W. G. Ziegelaar uit bloemen ln velerlei kleuren, die ln (Kleinhandelaren ln Bloemen en Leeuwenburg de deelnemers voor Leiden. -dit bloemendorp worden gekweekt. Planten). Regenboog met de zeven hun apontane medewerking en sprak Deze wagen zal ..Rijnsburgs Kleurenpallet'' uitbeelden. (Foto LD Holvast) de hoop uit dat het corso 1964 weer zal mogen slagen. Met de Oranjevereniging, de buurt verenigingen en het corso-comité zyn besprekingen gaande om in sa menwerking een feestweek te orga niseren met als sluitstuk het corso.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5