R.K. KAN TOT TROON WORDEN GEROEPEN Carlos: Huwelijk over ongeveer vier maanden' Defensie wil brug in Marialieide leggen Tweespalt CHU-KVP nog net voorkomen Washington straft de handel met Cuba Spooriveg- tcirieven omhoog Senaat deelt standpunt van KABINET ij Brits schip maakt slagzij in zware zee Luchtbrug in west-Kongo Beëindiging militaire hulp „Somaliërs teruggeslagen" CULEMBORGS POLITIECHEF ONTSLAGEN Prinses Irene in Kitzbühel (§ucf tenws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1964 No. 31191 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer is gisteren geen toneel geworden van gods diensttwisten, toen daar werd gesproken over de verloving van Prinses Irene en - in verband daarmee over de vraag of een (rooms-katholiek op de Troon aanvaardbaar is. Het heeft er, als gevolg van de houding van dr. Beerekamp (CHU), wel even op geleken, dat er verwijdering zou ontstaan tussen de fracties van de C.H.U. en de K.V.P., maar na een klein balf uur beraad binnen de C.H.-fractie kon dit nog tijdig worden voorkomen. Dr. Beerekamp was gistermiddag ijj het debat over de begroting van Jgemene Zaken de eerste spreker, 's wy gisteren reeds in een deel onze edities berichtten stelde hy ich zeer gereserveerd op tegen een ventuele rooms-katholieke vorst of orstin. Hij toonde respect voor de rondwet, die geen discriminatie kent n besprak vervolgens de vraag, hoe t handelen in het enige geval, waar een kroonpretendent de toegang ot de kroon kan worden ontzegd, lamelijk wanneer hij of zij een uwelyk aangaat en daardoor dus arlementaire toestemming behoeft, etterlijk zei dr. Beerekamp: „Het i te verwachten, dat in een hypo- hetische geval van de goedkeuring an een huwelijk de spanning tus- sn ons beginselprogram, dat uit- preekt dat Nederland bestuurd moet rorden als een christelijke staat in rotestantse zin, en het op de troon elpen van een r.k. koning voorlopig og groot en onder bepaalde om- andigheden zelfs te groot kan zijn. t zeg nadrukkelijk: voorlopig. On- i Verscheidene schepen speuren laar de 35 koppen tellende beman- K ling van het Britse vrachtschip „Am- Hssador", dat ruim 1.000 kilometer Uidoostelijk van Halifax op de At- kntische Oceaan in moeilijkheden f geraakt. Het schip meldde gister- "itend, dat het zware slagzy maakte dat de machines niet meer werk- j. Er stond een zware zee met (ven van zes meter hoog. De ruim llUtfOO ton metende vrachtvaarder was een lading graan op weg van delphia naar Engeland. Kort ,t de gezagvoerder van de Am- idor een noodsein liet uitzenden, Ide een Canadees vliegtuig, dat een reddingsvlot had zien om 1. De zeven opvarenden wisten er iter weer op te klimmen, seinde piloot. Het vliegtuig moest naar 1 basis terug omdat de brandstof raakte. Het wierp eerst nog en- 6 reddingsvlotten in zee. Uit dit roorval biykt intussen, dat althans 14 f4n deel van de bemanning het schip *an fceft verlaten. kleine Franse vissersboot Clau- Giselle, is gisteravond by Guern- een van de Britse Kanaaleilan- in nood komen te verkeren. ze inzichten kunnen zich wyzigen en de RK.-kerk kan door haar ver dere evolutie iedere oorzaak van zorg by ons wegnemen". Teleurgesteld De voorzitter van de K.V.P.-fractie, de heer Van Lieshout, toonde zich over deze uitspraak diep teleurge steld. „Kan een r.k. vorst op dit ogenblik niet het symbool van de natie zyn?" vroeg hy. „Ik heb de ze opvatting anno 1964 niet kunnen volgen. Ik zal er niet nader op in gaan om de oecumenische verhou ding niet nader te verstoren dan al is geschied." Na een beraad, in tweede termyn, verklaarde dr. Beerekamp zich nader. Inmiddels had toen de minister president mr, Marijnen namens het hele kabinet, laten weten, dat, vol gens de mening van het kabinet, een r.-k. op geiyke wUze als leder ander Nederlander tot de Kroon moet kunnen worden geroepen. Maar ook minister Marynen wees erop, dat de vraag, staat kundig gezien, alleen aan de orde komt by de goedkeuring van een huweiyk. „Dan dienen zowel de re gering als de Staten-Generaal reke ning te houden met alle relevante omstandigheden. De levensovertui ging kan dan een relevante omstan digheid zyn. Dat geldt dan voor el ke levensovertuiging en daarby kan niet worden gediscrimineerd." Op< en en eerlij li In tweede termyn verklaarde dr. Beerekamp, het regeringsstandpunt te onderschryven. „Ik heb getracht, van onze kant uit te leggen, welke spanningen zich hebben geopenbaard, wy hebben geen poorten voorgoed gesloten. Maar wy hebben onomwon- denen, naar wy menen, open en eer- ïyk ons standpunt uiteengezet". De heer Van Lieshout kon op dit alles kort reageren. Hy toonde zich enerzyds erkenteiyk voor de uiteen zetting van de minister-president, terwyi aan de andere kant de woor- delen van dr. Beerekamp by hem geen behoefte meer hadden gewekt aan repliek. Met andere woorden: de discussie was op bevredigende wyze gesloten. Slot pag. 2 De Verenigde Naties zullen door de lucht voorraden overbrengen naar de steden Idofa en Goengoe, in de Westkongolese provincie Kwiloe, die door terroristen zyn omsingeld. De terroristen, die onder leiding staan van de linkse extremist Moelele, heb ben wegen en bruggen in de omge ving van de twee steden vernield. In de afgelopen maand zyn ruim vier honderd blanken uit Kwiloe gevlucht. In Idofa bevinden zich nog onge veer vierhonderd Kongolese burgers, die in zes huizen zyn samengebracht, zy worden beschermd door militai ren van het Kongolese leger, dat ook ongeveer driehonderd gevangenen bewaakt. Kongolese stoottroepen zyn onderweg om Idofa en Goengoe te ontzetten. In beide steden bestaat grote be hoefte aan levensmiddelen en medi- cynen. Er bestaat ook gevaar voor het uitbreken van besmettelyke ziek ten, zulks als gevolg van het nog niet begraven van doden. De Verenigde Staten hebben gisteren bekendgemaakt, dat zij de uitvoering van de program ma's voor militaire hulp aan En geland. Frankrijk en Joego-Sla- vië hebben gestaakt, omdat sche pen en vliegtuigen van deze landen nog steeds bij de handel op Cuba zijn betrokken. De om vang van de hulp die nu wordt gestaakt, is overigens slechts gering. De Amerikaanse maatregel vloeit voort uit een bepaling van het wetsvoorstel inzake hulp aan het buitenland, dat in december werd goedgekeurd. Volgens deze bepaling moet de militaire en economische hulp worden ge staakt ten aanzien van landen die tegen 14 februari geen „pas sende maatregelen" hebben ge troffen om te voorkomen, dat hun schepen en vliegtuigen deel nemen aan de handel met Cuba. Voorts hebben de VS aan Spanje en Marokko (die veel meer Ameri- S temaniUng^'die''gedwongen I n£l'n"£ J het vaartuig te verlaten en over I r stappen die zy nemen om gaan in een opblaasbare redding- is nog geen spoor gevonden. Het Ethiopische ministerie van Voorlichting heeft gisteren be kendgemaakt. dat „numeriek (eel sterkere strijdkrachten" uit lomalië, die Ethiopisch gebied tren binnengedrongen, met are verliezen zijn teruggesla- WEERBERICHT ENKELE OPKLARINGEN iHet KNMI verwacht van heden- ft morgenavond: (Droog weer met enkele opklarin- *n. Tot matig afnemende noordoos- ïyke wind. Vannacht lichte en in Dofdzaak in het oosten en noord- ten van het land plaatselyk ma- vorst. Morgenmiddag tempera- in in het algemeen iets boven t vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 FEBRUARI 1 op: 7.48 uur; onder: 18.01 uur. an op: 11.04 uur; onder: 1.32 uur. *water te Katwyk te 8.02 en 20.28 laagwater te 3.34 en 16.04 uur. aan de wensen van Washington te gemoet te komen. Buiten de genoemde vyf, hebben alle landen zich naar wensen van de VS gevoegd. De militaire hulp aan Engeland, Frankryk en Joego-Slavië bestaat volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken uit „de zeer kleine rest van regelingen voor militaire oplei ding en verkopen". Preciese cyfers zouden later pas worden gegeven. Joego-Slavië behoudt echter de mo- gelykheid Amerikaanse overtollige landbouwprodukten voor eigen va luta in plaats van dollars te kopen. In afwachting van een antwoord van Spanje en Marokko zullen geen nieuwe programma's voor hulp aan deze landen worden opgesteld. Naar verluidt zou Spanje in de periode 1963-1964 in aanmerking komen voor een militaire hulp van 31,5 miljoen dollar. De Amerikaanse woordvoerder wilde niet ingaan op vragen, hoe het komt, dat Turkye en Griekenland niet onder de uitsluitingsmaatregel vallen, terwyi vele schepen uit deze landen by de handel op Cuba zyn betrokken. Hy volstond met de ver klaring, dat deze landen „passende stappen" hebben genomen. In het. geval van Engeland was met wederijds goedvinden tot staking van de hulpverlening besloten. Amerikaanse onderscheiding Nederlands arts Aan dr. H. A. Zondag, directeur van het Klinisch Chemisch Labora torium van het St. Elisabeth Zieken huis te Haarlem, is de „Caleb Fiske" prys van de Medical Society van Island toegekend. De Caleb Flske-prys is in 1834 ingesteld. Dr. Zondag is de tweede Europese winnaar. De eerste was de Londenaar Edwin Lee, in 1855. Het gaat by deze prys om het schry- ven van de beste verhandeling over een bepaald medisch onderwerp. Het onderwerp dat dr. Zondag de prys opleverde was de klinische toe passing van recente ontdekkingen op het terrein der enzymenchemie. (Van onze Utrechtse correspondent) Er is een einde gekomen aan de geruchtmakende zaak tegen korps chef van de Culemborgse politie. De burgemeester, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen heeft gister middag medegedeeld, dat de korps chef sinds eind november 1963 geschorst op grond van het resul taat van het door de Ryksrecherche ingestelde onderzoek naar de gang van zaken rond het Culemborgse po litiekorps met onmiddeliyke ingang eervol is ontslagen. Aan de ontslagene wordt geen wachtgeld toegekend maar in Culemborg is bekend geworden, dat hy een functie heeft aanvaard bij een luchtvaartchartermaatschappij in Zwanenburg. Hem is de leiding opgedragen van de afdeling, die zich bezighoudt met het vervoer van die- j ren. I Tydens zyn loopbaan by de poli tie heeft de ontslagen inspecteur korpschef veel gedaan ten behoeve van de bescherming van dieren. In verband met de affaire rond het Culemborgse politiekorps is i thans nog een brigadier met bui tengewoon verlof. Dit verlof werd nodig geacht in het belang van de dienst. Een andere brigadier werd destyds door de korpschef geschorst wegens insubordinatie. Maar deze schorsing werd in december opgehe ven. Wel is nog buiten dienst ge steld een hoofdagent. Doch dit staat buiten de affaire. De elfjarige zoon van deze hoofd-agent heeft het dienstpistool van zyn vader te pak ken gekregen en is er met enige 1 vriendjes buiten mee gaan spelen. Het pistool werd enige malen afge schoten overigens zonder schade t« veroorzaken. m* Eenzaam zat minister Marij- nen gisteren achter de regerings- tafel in de Eerste Kamer toen de godsdienstvrijheid voor de draagster van de Kroon ter spra- Are kwam. De schoolgaande jeugd van Mariaheide zou de Provinciale weg zonder gevaar kunnen pas seren, als de Genie een voetbrug legt over de weg. Dit heeft de minister van Defensie aan Ged. Staten van Noord-Brabant voor gesteld. By Defensie is men ervan over tuigd, dat het slaan van een bailey brug over de weg de jeugd van Ma riaheide in ieder geval een veilige oversteek kan garanderen tot het tydstip, waarop een definitieve oplos sing voor het probleem zal zyn ge vonden. Niet tevreden De inwoners van Mariaheide zyn niet tevreden met de voorgestelde maatregelen van G.S. (maximum snelheid van 70 km per uur en een inhaalverbod). Ze willen ter beper king van het gevaar op de dwars door het dorp lopende snelweg, een maximum snelheid van 50 km, een verwijdering van bomen en heggen, een tydeiyke afrastering en bescherm de oversteekplaatsen voor voetgan- de oversteekplaats voor voetgangers. Borden Onbekenden hebben gisternacht aan weerszyden van de Provinciale weg en aan belde kanten van het dorp borden geplaatst. Op de borden die te zien zyn als men het dorp bin nenrijdt, is geschilderd. „Verzoek. Langzaam ryden a.u.b. Wy hebben onze kinderen lief". Voorby het dorp staan borden met: „Dank u wel chauffeur en goede reis". Veghel Niet alleen de inwoners van Maria heide zyn bang voor het drukke ver keer, maar ook die van Veghel, het dorp dat aan dezelfde snelweg ligt. Ook voor de Veghelse kinderen is het levensgevaarlyk de drukke Provin ciale weg over te steken. De veront ruste Veghelse ouders hebben al ge zegd een deputatie naar Den Haag te zullen sturen, als zy niet heel spoedig een positief antwoord krijgen op hun vragen over de hun inziens dringend noodzakelyke verkeersverbeteringen. Piloot moest naar Cuba vliegen Twee mannen hebben zich meester gemaakt van een particulier vliegtuig en de piloot gedwongen naar Havan na te vliegen, zo meldt het radiosta tion ,,Wiod" in Miami. De twee mannen, die Spaans spraken, dwon gen de piloot, Richard Wright, af te wyken van zyn route, toen hy een chartervlucht van Miami naar Key West maakte. Amerikaanse straalja gers trachtten tevergeefs de tweemo- torige Piper „Apache" te onder scheppen. aldus „Wiod". Geboorteben-ijs tcerd vervalst Prinses Irene is gistermiddag zonder haar verloofde Don Carlos met de trein in het bekende Ti- rolse wintersportplaatsje Kitz bühel aangekomen. Zij had niet zoals verwacht de Arlberg-Express genomen, maar is met een gewone D-trein via Bazel gereisd. Zij heeft haar intrek genomen in het huis Munster" even bui ten de kom van de gemeente. De ze villa is het bezit van de En gelse graaf Munstert die het huis liet opknappen en er veel bloe men in aanbracht. De Prinses werd in Kitzbühel niet officieel verwelkomd, omdat zy zon der overlast vakantie wil nemen en zich vooral met de skisport wil be zighouden. Zoals bekend is zy een zeer goede skiloopster, zy heeft nu weer twee skileraars geëngageerd. Gisteren echter heeft zy de villa niet verlaten. De sneeuwsituatie in Kitzbühel is vrij goed. Er ligt genoeg sneeuw, maar men vreest binnenkort warm weer. In Frankfort stond een legertje journalisten hem op te wachten. Don Carlos vertelde hun, dat hy hoopte „over ongeveer vier maanden" met Prinses Irene te trouwen. „De datum van het huweiyk is nog niet vast gesteld. Het mag u vreemd in de oren klinken, maar ik kan dit zelf nog niet zeggen. Ik denk, dat het over ongeveer vier maanden zal zyn". Op de vraag, waar het paar zou gaan wonen, antwoordde hy: „In Spanje. We hopen van tyd tot tyd naar Ne derland te kunnen gaan". Don Carlos zei, dat hy met de Prinses „twee of drie weken" in Kitz bühel hoopte te bly ven. Daarna denkt hy met haar in Oostenrijk en West- Duitsland vrienden te bezoeken. Gesprek Prinses Irenes verloofde arriveerde vanochtend ook in Kitzbühel. Gister middag is hy in gezelschap van de gravin van Poblet per vliegtuig uit Madrid naar Frankfort vertrokken en vandaar naar München doorge reisd. t nummer bestaat uit 14 pagina's) Een model van de Fokker F-28 het straal-verkeersvliegtuig. dat ontwikkeld zal worden speciaal voor de middelbare afstanden. De tarieven van de Nederlandse Spoorwegen voor het reizigersvervoer en het goederenvervoer zullen vol gende maand met respectieveiyk zes en gemiddeld acht procent worden verhoogd. Hoewel verwacht wordt, dat de verlies- en winstrekening van de N V. Nederlandse Spoorwegen over 1963 vrywel sluitend zal zyn, ver toon* de verhouding tussen kosten en opbrengsten inmiddels weer een ongunstige ontwikkeling. In verband hiermee was een zekere aanpassing der tarieven niet te vermyden. De staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat heeft vandaag toestemming verleend voor een herziening van de tarieven van het reizigers- en goede renvervoer. Voor wat het reizigersvervoer be treft zullen de tarieven voor de plaat-.bewyzen enkele reis en retour over de afstanden tot negentien res pectieveiyk zeventien kilometer, niet worden verhoogd. De verhoging van de prijzen der algemene abonne mentskaarten en van de trajectabon nementen zal ongeveer vyf procent bedragen. De tariefsverhoging gaat voor het goederenvervoer op 1 maart en voor het reizigersvervoer op 15 maart in. Geen Don Onze Paryse correspondent meldt 1 Nadat door een recente demarche van de Nederlandse regering in Parys en in Madrid, kon worden vastge steld, dat de verloofde van Prinses Irene alleen de Franse en niet ook nog de Spaanse nationaliteit bezit, is nu uitgekomen dat hy zich even min Don Carlos mag laten noemen. Terwyl hy in Frankrijk algemeen bekend staat als Prins Hugo de Bourbon Parma. pleegt hy door zyn Spaanse volgelingen als Don Carlo* te worden aangeduid. Wy kunnen nu berichten, dat ook die pretenties misplaatst zyn, aange zien de doopakte, waarvan destyds foto's in Nederland werden verspreid, op een vervalsing berust. In 1963 heeft zich een voiyverige volgelinge van de Prins naar de parochie van de Notre Dame d'Auteuil, een der ryke kerken van Parijs wel te on derscheiden van de Notre Dame- kathedraal begeven, waarin Hugo indertyd werd gedoopt, om inzage van zyn doopakte te vragen. De dame in kwestie wilde graag acht kopieen hebben en om het werk van de pas toor die ook in de letteriyke zin des woords van de prins geen kwaad wist, te verlichten, schreef de boodschap ster de doopakte zelf maar even over. De kopieën werdern echter in het Spaans gesteld en aan de vele voor namen werden ook de woorden „Prince en „Carlos" toegevoegd. De vervalsing is dus nogal doorzichtig, want op een kerkelijke doopakte wor den in het republikeinse Frankrijk prinseiyke titels nooit vermeld. Tot zover onze Paryse correspondent. In Brtarn De kopieën van de doopsbewyzen van Don Carlos, die vorige week maandag op het vliegveld Schiphol by de aankomst van de Prins en zhn ouders aan de journalisten werden uitgereikt, biyken in Baarn op een lichtdrukinrichting vervaardigd te zyn. Enige uren voordat het vlieg tuig uit Parys arriveerde gaf de se cretaris van Don Carlos. Ramon Masso, de Baarnse inrichting C. F. Klaarwater de spoedopdracht 200 ko pieën te maken. Het benodigde foto papier leverde de secretaris zelf. Twee van zyn vrienden hadden het uit Parys meegenomen. Uit het Leidsch Dagblad van 4 18 February 1864: 4' —■Na het afdrukken van ons f blad op Dingsdag avond ont- v vingen wij nog berigt uit f Rotterdam, dat naar men zegt een paar honderd schil- derijen nog uit het museum Boymans zijn gered.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1